رئیس جمهور با بیان اینکه بهره‌گیری از نظر قضات، وکلا و اساتید حقوقی و همچنین حضور یکی از اساتید حقوقی دانشکده حقوق برای دفاع از ملت در مجامع بین‌المللی، مایه فخر و مباهات دولت است، تأکید کرد: باید از این توانمندی و نظرات ارزشمند حقوقدانان در مجامع بین‌المللی حقوقی بیشتر استفاده کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با وکلا و حقوقدانان گفت: در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با حضور 15 عضو و روسا و به ریاست رئیس جمهور آمریکا بنا بود که رئیس جمهور این کشور، ایران را در مسأله هسته‌ای محکوم کند اما 14 عضو برای اولین بار در برابر رئیس شورای امنیت از ایران دفاع کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت موفق شد در دادگاه لاهه در دو مقطع علیه آمریکا نظر داوران بین‌المللی را جلب کند و این ‌افتخار حقوقی برای ملت و دولت است، ‌گفت: اولین قدم در خصوص برجام این بود که آمریکا حق ندارد تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و این بسیار مهم است که در میدان سیاسی و حقوقی موفق بودیم.

روحانی ادامه داد: در لایحه دیگر به دادگاه بین‌المللی برای مسأله تصرف غیرقانونی آمریکا در اموال بانک مرکزی و مردم ایران در قدم اول صلاحیت دادگاه به نفع ما رأی داد و در سایر دادگاه‌های دیگر در اروپا نیز چنین اتفاقی برای جمهوری اسلامی ایران افتاد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه فهم و دانش حقوقی، ‌قدرت برای ملت و کشور و برای احقاق حقوق ایرانیان در داخل و خارج است، گفت: روزهای سخت و مشکلات جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت شروع شده است و باید از قدرت حقوقدانان در این زمینه استفاده کرد که کار آمریکا جنایت علیه بشریت است و مشکلات برای زندگی، غذا و داروی مردم ایجاد کرده است و این جنگ نه علیه دولت جمهوری اسلامی ایران بلکه علیه ملت ایران است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه بزرگترین قدرت در کشور که می‌تواند از نظام دفاع و حراست و همچنین حکومت و دولت را یاری کند، مردم ایران هستند، گفت: این مردم در صورتی در کنار نظام خواهند بود که باور کنند همه به قانون احترام می‌گذارند و باید قانونی تدوین شود که مردم باور کنند آن قانون به نفع کشور ، جامعه و مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تهیه و تصویب یک قانون از مجلس شروع می‌شود و باید این قانون شفاف ، محکم، حساب‌شده، منطقی، برمبنای تحقیقات و در نظر گرفتن همه جوانب و پیامدها باشد، گفت: این قانون نباید به گونه‌ای باشد که تفسیرهای گوناگون و سلیقه ای از آن بوجود آید و مردم نیز باید آن قانون را عادلانه بدانند.

روحانی با بیان اینکه کتاب و سنت از مهم‌ترین منابع قانونگذاری در کشور هستند، اما در عناوین دیگر قانونی از فقه، عرف و منابع اقتصادی نیز استفاده می‌شود، ادامه داد: اگر وجدان عمومی همه قوانین را باور نکند و حق نداند و یا اینکه بر مبنای عدالت و منافع عمومی تدوین نشده باشد، اجرای قانون با مشکلاتی روبرو می‌شود.

وی با بیان اینکه در قضاوت، قاضی و وکیل دو طرف امر هستند، که یک دادنامه را می‌سازند، ادامه داد: اگر در زمان صدور حکم وجدان عمومی آن قانون را عادلانه نداند، دچار سختی می‌شویم و تمام جامعه نهایت امیدش به دستگاه قضا را از دست می‌دهد. مردم در مراجع قضایی به قضات و همچنین وکلا که حامی آنها هستند و با زبان قانون از حق دفاع می‌کنند، امید دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر چقدر باور مردم به قضات و وکلا و قانون افزایش یابد، آرامش مردم بیشتر می‌شود و مردم آمادگی دارند برای کشور، منافع و امنیت ملی فداکاری کنند اما اگر در ایمان و باور مردم خدشه‌ای وارد شد کار سخت و مشکل می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اساتید بزرگ حقوقی بار مسئولیت سنگین تربیت قاضی و وکیل را بر دوش دارند، گفت: بسیار مهم است که از ساعات کلاس درس حقوقی چگونه استفاده می‌کنیم و مهارت‌های لازم را به مشاوران حقوقی، وکلا و قضات ارایه دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در کلاس‌های دانشگاه‌های ایران کتاب، قانون و مقررات ارایه می‌شود و بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان، دانش حقوقی قابل ملاحظه‌ای را دارند، گفت: اما هنگام ورود به صحنه دفاع و رقابت با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند چرا که در کلاس‌های دانشگاهی رأی قاضی و لایحه وکیل در اختیار دانشجو نیست.

روحانی ادامه داد: لذا فارغ‌التحصیلان حقوقی عموما با واقعیت جامعه قضایی و حقوق، فاصله دارند در حالی که در سایر کشورها از ترم دوم، دانشکده حقوق، آراء دادگاه و لایحه وکلا را برای نقد و بررسی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه لایحه شفافیت از افتخارات دولت دوازدهم است، گفت: امیدواریم فضایی را در قانون بوجود آوریم که همه سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و همچنین بخش‌های مختلف دستگاه‌های قضائیه و مقننه کارهای انجام شده را به صورت شفاف در اختیار مردم قرار دهند تا علاقمندان هم ببینند و قضاوت کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه وجدان و افکار عمومی نیز قاضی بسیار خوبی است، تصریح کرد: البته خداوند بهترین قاضی است اما بعد از خدا افکار عمومی و وجدان افراد قاضی‌های خوبی هستند و مردم در همه حال راجع به همه مسایل قضاوت می‌کنند.

رئیس جمهور تأکید کرد: بسیار مهم است که بتوانیم آراء، افکار و قانون را برای مردم شفاف کنیم تا مردم دقیق‌تر و صحیح‌تر راجع به خود، جامعه و کشور و مسوولان قضاوت عادلانه کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه تدوین منشور حقوق شهروندی از افتخارات دولت یازدهم است و در این منشور از همه نظرات حقوقدانان و صاحبنظران استفاده شد، ادامه داد: برخی از سران خارجی در ملاقات‌هایشان از تدوین این منشور ابراز خرسندی کردند که البته نقدهایی هم وجود دارد و من در منشور حقوق شهروندی به مردم قول دادم که آن را روزآمد کنیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: باعث افتخار است که وکلا در منشور حقوق شهروندی در کنار دولت باشند و تمام تلاش دولت این است که از افکار حقوقدانان استفاده کند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه افتخار نظام جمهوری اسلامی این است که نظام قانون بوده ، گفت: اولین اقدام نظام جمهوری اسلامی بعد از رأی مردم به جمهوری اسلامی دعوت مردم پای صندوق انتخابات برای تعیین خبرگان بود تا این خبرگان قانون اساسی کشور را تدوین کنند و سپس به رأی مردم و همه پرسی بگذارند.

روحانی تأکید کرد: حکومت جمهوری اسلامی ایران حکومت قانون است و هر چه به قانون نزدیک‌تر شویم به مشروعیت نزدیک‌تر خواهیم شد و هر چه از قانون فاصله بگیریم از مشروعیت نظام و قانون فاصله گرفته‌ایم.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در ابتدای این نشست، با اشاره به اقدامات معاونت حقوقی ریاست جمهوری و تهیه لوایح مختلف از جمله لایحه شفافیت، مدیریت تعارض منافع و مسئولیت مؤسسات عمومی تأکید کرد: اداره بهتر جامعه تنها وظیفه و متوجه دولت نیست بلکه آحاد ملت بویژه جامعه حقوقی در بهبود شرایط و پیشرفت کشور نقش حائز اهمیتی دارند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به آمادگی این معاونت و جامعه حقوقی کشور برای حق مشکلات و معضلات جامعه در بخش‌های مختلف، تصریح کرد: وکلا و اساتید حقوقی نقش ویژه‌ای در کمک به دولت در طرح دعاوی حقوقی در مجامع بین‌المللی حقوقی با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برعهده داشته و از هیچ کمکی در این راستا دریغ نخواهند کرد.

جنیدی تلاش برای پیش‌بینی و تعیین ردیف بودجه برای وکلای تسخیری و معاضدتی، ساماندهی حق‌الوکاله‌ها و تلاش برای تعیین روح ملی حقوق در تقویم کشور را از جمله فعالیت‌های معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت دوازدهم عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم تا کانون‌های وکلا و دانشگاه‌ها به طور گسترده در زمینه اجرای منشور حقوق شهروندی مشارکت داشته و بکار گرفته شوند.

در این نشست جمعی از وکلا و حقوقدانان نیز به بیان نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود در بخش‌های مختلف مرتبط با کانون وکلا و حقوقدانان پرداختند.

تقدیر از دولت برای تدوین منشور حقوق شهروندی و تلاش در راستای تبیین حقوق شهروندی در جامعه ، تأکید بر مشارکت عمومی مردم در مسایل کشور، لزوم تدوین نتایج دستاوردهای برجام و قدردانی از تلاش‌های دولت در مذاکرات هسته‌ای در مقابل 6 قدرت جهانی، ضرورت شکایت از ایالات متحده آمریکا در مجامع حقوقی بین‌المللی و نیز تهیه و تصویب قطعنامه‌ای علیه اقدامات خصمانه آمریکا ضد مردم ایران و خروج از برجام، آمادگی کانون‌های وکلا به عنوان بازوی توانمند دولت برای مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌هایی که می‌توانند منشأ اثرات مثبت در کشور باشد، ضرورت بازنگری در زمینه قوانین اعطای پروانه‌های وکالت، آمادگی کانون‌های وکلا و حقوقدانان در راستای مشارکت در اجرای منشور حقوق شهروندی، توجه دولت به تقویت بنیه علمی کشور در دانشگاه‌ها و اهتمام نسبت به تربیت دانشجویان برجسته در رشته حقوق و ارایه مسایل و مشکلات صنفی وکلا و مطرح کردن طرح‌ها و برنامه‌های لازم در راستای رفع این مشکلات از جمله مطالبی بود که در این جلسه در حضور رئیس جمهور مطرح شد.

منبع: تابناک

کلیدواژه: حسن روحانی حقوقدانان جهان وکلا جنگ اقتصادی دادگاه لاهه مارک ویلموتس شاخص فلاکت رمز یکبار مصرف فیشینگ بانکی توقف تعهدات برجامی توزیع کاغذ بزرگداشت فردوسی بهنام صفوی جمهوری اسلامی ایران منشور حقوق شهروندی وکلا و حقوقدانان رئیس جمهور بین المللی

نماینده کهنوج: هر کس ترامپ را بکشد، به نیابت از مردم کرمان ۳ میلیون دلار جایزه می‌گیرد/باید موشک‌هایی با بُرد زیاد و حمل کلاهک‌های نامتعارف بسازیم

موج ردصلاحيت‌ها و آینده یک انتخابات مهم| مهره‌چینی اصولگرایانه برای مجلس

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۳۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

ادغام جمهوری‌خواهان در تیم حقوقی‌ ترامپ، او را از بحران عبور می‌دهد/ شاهد یک دو قطبی تمام عیار در واشنگتن هستیم

«مهدی مطهرنیا» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح شروع فرآیند دادرسی پرونده استیضاح ترامپ در مجلس سنا و تبعات آن، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: آنچه که در باب استیضاح ترامپ مطرح است آشکارا یک رو در رویی تمام عیار میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به رهبری دونالد ترامپ است که اساس آن قطع و بایکوت سیاست‌های باراک اوباما و همچنین دستاوردهای منشعب از آن بوده است. ترامپ در کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ صراحتاً اعلام کرد بسیاری از دستاوردهایی که از سوی دولت گذشته به دست آ‌مده را بایکوت خواهد کرد؛ تا جایی که در مورد بیمه‌های همگانی پرسش‌های کوبنده مطرح شد و همراهی موج عوام و تعمیق پوپولیسم باعث شد تا زخم بسیار جدی بر پیکره دموکرات‌ها وارد شود. به همین جهت به وضوح می‌بینیم که ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ مدل دیگری از جهت‌گیری سیاسی امنیتی و اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: در این راستا شاهد آن بودیم که بسیاری از تنش های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با منظومه سیاست‌های ترامپ به اوج خود رسید و همین روند موجب شد تا او تمام توان خود را برای به چالش کشیدن رقبایش در انتخابات ۲۰۲۰ را به میدان بیاورد. آنچه در اینجا به نوعی باعث سقوط رئیس جمهوری ایالات متحده شد مفتوح شدن پرونده اوکراین گیت است که تا به امروز نظیر آن را در ایالات متحده نداشتیم این پرونده علاوه بر به چالش کشیدن ترامپ به اهرم فشار دموکرات‌ها بر حزب رقیب تبدیل شد و حالا همه منتظر آن هستند که ببینند سنای آ‌مریکا چه تصمیمی می‌گیرد. باید بپذیریم که ماهیت پرونده اوکراین گیت به نوعی کنشگری پنهان ترامپ علیه «جو بایدن» و دموکرات‌ها برای انتخابات ۲۰۲۰ بود و همین موضوع موجب شد نانسی پلوسی به همراه هم‌حزبی‌های خود در مجلس نمایندگان وارد میدان شوند و آنچه مطرح است این خواهد بود که آیا دموکرات‌ها موفق به کنار زدن ترامپ خواهند شد یا خیر؟

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انسجام درون حزبی در اردوگاه جمهوری‌خواهان گفت: صفوف منسجم جمهوریخواهان و ژنرال‌های این حزب تا حد زیادی با ترامپ هماهنگ هستند؛ به همین دلیل از حیث پیش‌بینی، باید بگویم که جمهوریخواهان به هیچ وجه با دموکرات‌ها در این قضیه هماهنگ نخواهند شد. از سوی دیگر ترامپ به دنبال آن است که با کسب موفقیت در سنا فضای انتخابات ۲۰۲۰ را به نفع خود بایکوت کند. اینکه اخباری از همکاری بخشی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان با تیم حقوقی ترامپ در فرآیند استیضاح سنا منتشر شده، نشان می‌دهد که بر خلاف کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر، احزاب به نیروهای حزبی خود به هر ترتیب که شده کمک می‌کنند تا بتواند خود را از بزنگاه‌ها عبور دهد؛ به عبارتی دیگر حزب، خانه قدرت سیاسی است و علیرغم اینکه ترامپ در سال ۲۰۱۶ با ژنرال‌های جمهوری‌خواه کنار نیامد اما حالا به دنبال آن است که از حیثیت خود به هر طریق که شده دفاع کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه می‌بینیم تیم حقوقی ترامپ وارد میدان شده و در حال ساختن فضای رسانه‌ای علیه دموکرات‌ها است به خوبی نشان می‌دهد که ما شاهد یک تیم مرکب با درون مایه حقوقی و ماهیت سیاسی هستیم. به همین دلیل اگر همکاری جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا با تیم حقوقی ترامپ در راستای نقض قوانین نباشد، می‌توانند یک پیروزی مهم برای ترامپ به ارمغان بیاورند. از سوی دیگر هفته منتهی به استیضاح را باید همانند یک هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تشبیه کنیم. بنابراین تیم وکلای ترامپ اگر مسائل حقوقی را نقض نکند بدون تردید ترامپ می‌تواند از سد استیضاح در سنا عبور کند و بحران فعلی را پشت سر بگذارد؛ حال آنکه آمریکا در حال تجربه کردن یک دوقطبی علنی است که دو طرف شمشیرها را از رو بسته‌اند.

دیگر خبرها

 • ۲۷ سال است اختیارات رئیس سازمان صداوسیما در قانون مشخص نشده است!
 • رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت:هیچ قدرتی بالاتر از اتحاد مردم نداریم/ اگر کسی سخنش به تنش تبدیل شود باید به مردم پاسخگو باشد/ رضایت یک جناح ما را به جایی نمی‌رساند/ ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند/ قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پ
 • باید دستورالعمل رهبری مبنی بر افزایش قدرت را عملی کنیم/ کاخ سفید نمی تواند برای ملت ایران تصمیم بگیرد
 • پاسخگویی به مشکلات حقوقی و قضایی مردم در طرح هر مسجد یک حقوقدان
 • بهشتی پور: قدرت مردم بالاتر از مکانیزم ماشه عمل می کند/با خروج از ان پی تی جامعه جهانی را از دست می دهیم/واقعیت ها را درباره برجام به مردم بگوییم
 • اگر در اراک بتن ریختند پس چه طور سانتریفیوژ ها الان کار می کند؟
 • قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست
 • چرایی انحراف آمریکا از راه دموکراسی/مردمِ امروز چگونه مسخ می‌شوند
 • معاون حقوقی ریاست جمهوری:همه بخش های کشوری و لشگری باید پاسخگوی کمیته بررسی سانحه سقوط هواپیما باشند
 • روحانی: ملت ایران شکست‌ناپذیر است/ دشمن از قدرت مردمی وفرهنگی ما هراس دارد
 • روحانی: قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست / مردم باید به سلامت و رقابتی بودن انتخابات اطمینان داشته باشند
 • دشمن از قدرت مردمی وفرهنگی ما هراس دارد/ملت ایران شکست‌ناپذیر است
 • روحانی: قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست/ هیچ قدرتی بالاتر از حضور، ایستادگی، فداکاری و اتحاد مردم نداریم
 • گزارش ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع به کمیته حقوقی بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی رسیده است
 • روحانی: قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست/ به در آمد از توریسم توجه کنیم/ بدون مردم نمی توانیم
 • روحانی:بزرگترین قدرت کشور مردم ایران هستند/تولیدات کشورمان می‌تواند جمعیت یک میلیاردی را پوشش دهد/عده ای برون گرا را درون‌زا می‌خوانند/رضایت یک قوم و جناح فایده ندارد؛رضایت عامه مهم است
 • دستورالعمل رهبری را مبنی بر افزایش قدرت، عملی کنیم
 • ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند/ قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست
 • این که یک نیرویی، یک ملّتی، این قدرت را دارد، این توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبّر زورگوی عالم این جور سیلی بزند، نشان‌دهنده‌ی دست قدرت الهی است