اهواز - ایرنا - مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهادکشاورزی گفت : از ظرفیت های ملی در ناوگان حمل و نقل برای حمل چغندر قند خوزستان که هم اکنون در مزارع بر زمین مانده، به کارخانه های قند کشور استفاده می شود.

به گزارش ایرنا علیرضا یزدانی روز چهارشنبه در نشست بررسی حمل محصول چغندر قندر در سرسرای اداری جهادکشاورزی خوزستان افزود: هم اکنون حدود 800هزار تن چغندر قند خوزستان برداشت شده یا در حال برداشت است ولی هزینه های سنگین حمل و نقل مانع از انتقال سریع این محصول به کارخانه های قند کشور شده است.
وی با بیان اینکه در صورت فراوری این محصول راهبردی حدود 90هزار تن شکر تولید می شود افزود: با هماهنگی های صورت گرفته با مجموعه شرکت های حمل و نقل و راهداری امیدواریم هرچه زودتر ، چغندر قند خوزستان که سرمایه ملی است به کارخانه های قند اصفهان ، کرمانشاه ، قزوین ، دزفول و اسلام آباد انتقال یابد.
مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهادکشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه تداخل حمل گندم و کلزا به سیلوها و جا به جایی کالاهای اساسی از بنادر کشور ،سبب ایجاد اختلال در حمل چغندر قند شده است افزود: چنانچه این امکان فراهم شود که با هماهنگی های بین بخشی و انعقاد قرارداد ، 500دستگاه کامیون از مجموع سه هزار دستگاهی که در بنادر کشور در حال انتقال کالاهای اساسی و دامی هستند برای انتقال چغندر قند به کار گرفته شود مشکل حمل این محصول به میزان زیادی حل می شود.
وی در این نشست که مسئولان شرکت های حمل و نقل ، پایانه حمل و نقل، کارخانجات تولید کننده قند و شکر و راهداری بر حمایت از کامیون داران و تامین بخشی از نیازهای آنان با هدف کاهش هزینه های حمل چغندر قند تاکید کرد.
هم اکنون هزینه هر تن چغندر قند به کارخانه های قند خارج از استان بین 1/5تا 1.7 میلیون ریال است که با توجه به قیمت تضمینی هر کیلوگرم چغندر قند با عیار 16درصد که سه هزار و 742 ریال است حدود نیمی از ارزش چغندر قند به کرایه حمل اختصاص می یابد که باید از جیب کشاورز چغندر کار پرداخت شود.
وی گفت:از همه راهکارها و تلاش ها برای جلوگیری از زیان چغندرکاران و کاهش قیمت کرایه حمل این محصول کشاورزی استفاده می کنیم.
مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهادکشاورزی افزود: پارسال کارخانجات قند و شکر برای همکاری و کمک به کشاورزان، بخشی از کرایه حمل و نقل را برعهده گرفتند که انتظار می رود امسال نیز در حمایت از کشاورزان این اقدام را انجام دهند.
مجری طرح چغندرقند و نیشکر کشور افزود: در سال زراعی جاری 15 هزار هکتار زیرکشت چغندر قند پاییزه است که حدود 11 هزار هکتار آن با تولید 800 هزار تن چغندر فقط مربوط به استان خوزستان (دزفول، اندیمشک و شوش) می شود و بقیه سطح زیرکشت مربوط به استان های گلستان، فارس، کرمانشاه و اصفهان است.
به گزارش ایرنا با شروع فصل برداشت چغندر قند در استان خوزستان، چغندرکاران برای حمل و نقل این محصول به کارخانجات دچار مشکل افزایش قیمت شده اند به طوری که کامیون داران نرخ های خود را بابت حمل هر تن چغندر قند دو تا سه برابر افزایش داده اند که موجب نگرانی و ضرر تولید کنندگان شده است.
در این نشست نمایندگان کشاورزان چغندر کار نگرانی خود از احتمال گندیده شدن محصول چغندر قند در صورت تعلل و تاخیر در حمل این محصول بیان کردند.
کارخانه قند شوش تنها کارخانه قند در خوزستان است که ظرفیت جذب چغندر قند محدودی دارد و به ناچار این محصول باید به کارخانه های قند خارج از استان انتقال یابد.
در این نشست اعلام شد تا سال 1404 سطح زیر کشت چغندر قند در خوزستان باید از 11هزار و 119هکتار فعلی به 80هزار هکتار با تولید 6.5میلیون تن برسد.
برآوردهای سازمان جهادکشاورزی خوزستان نشان می دهد برای جذب محصول چغندر قنداستان ، باید هشت کارخانه جدید قند در خوزستان ساخته شود.
6065/6002

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحریم و واردات صنایع کرمانشاه را نشانه رفته‌اند/ چرا کارخانه‌ها به خواب رفتند؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، وقتی تحریم‌ها جدی و جدی‌تر شدند بر شمار کارخانه‌های خاموش کشور هم اضافه شد در این میان برخی استان‌ها بیشترین لطمه را از این تصمیم‌ سیاسی کشورهای غیرمتهد خوردند اما دیگر استان‌ها نیز هریک به فراخور مشکلات موجود، در دام صنایع به خواب رفته گرفتار شدند اما اگر قبل از شروع تحریم‌ها، تعطیلی صنایع به واسطه ورود بی‌رویه محصولات خارجی و مشابه آغاز شده باشد، چه باید کرد؟ وقتی خواب صنعت به واسطه ورود کالاهایی که به آسانی در کشور قابل تولید است، آغاز شود دیگر مجالی برای صنتعگر، کارگر و سرمایه‌گذار باقی نخواهد ماند.

گرچه کرمانشاه کمتر از دیگر استان‌های کشور «صنعتی» به حساب می‌آید اما غبار تعطیلیِ ناشی از واردات بی‌رویه که بر چرخ‌دنده‌های کارخانجات کرمانشاه نشست، دسته دسته کارگران این استان به فوج جمعیت ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار نفری بیکار کشور افزوده شدند. مدت‌ها است که نرخ بیکاری کرمانشاه رکورد دار است. طبق نتایج آمارگیری از نیروی کار در سال ۹۷ استان کرمانشاه با ۱۸.۷ درصد بالاترین نرخ بیکاری درکشور را داراست. درحالیکه نرخ بیکاری در کل کشور در همین سال ۱۲ درصد بوده است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در این استان ۴۳.۲ درصد بوده که البته از نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور که ۴۰.۵ است، بیشتر است.

بیکاری هم‌زادِ نیروی کار ارزان در کشورها است. شرایط بی‌ثبات نیروی کار و ترس از بیکاری است که سبب می‌شود تا کارگران به هر شرایطی چون پایین بودن دستمزدها و عدم پرداخت حق و حقوقشان از سوی کارفرما رضایت بدهند. جمعیت بیکار کرمانشاه نیز همچون جمعیت بیکار دیگر استان‌ها، وقتی شرایط باثباتِ کارشان را از دست می‌دهند و به کام بیکاران و بی‌ثبات‌کاران کشیده می‌شوند، به نیروی کارِ مطیع تبدیل می‌شوند. نیروی کاری که حاضر خواهد بود تا با ۴۰۰ هزار تومان ماهیانه نیز سخت‌ترین کارها را انجام بدهد. این است که بلا تنها به جان بیکاران هوار نمی‌شود بلکه همه جمعیت فعال از آفت بیکاری ضربه بزرگی می‌خورند.

آنجا که بیشترین جمعیت بیکار را دارد، ارزان‌ترین نیروی کار را نیز دارد. نیروی کار ارزان، منابع طبیعی بی‌نظیر، آب فراوان، زمین ارزان، نزدیکی به بزرگترین مرز مشترک با عراق هم در بخش کردنشین و هم عرب‌نشین دو میلیون نفر جمعیت استان و دسترسی به بازار ۱۰ میلیون نفری در شعاعات ۲۰ کیلومتری کرمانشاه را به استانی بی‌نظیر از نظر امکانات، ذخایر و منابع تبدیل کرده است. کشاورزی کرمانشاه از مهم‌ترین حوزه‌های تولیدی و اشتغال در این استان است. کرمانشاه به عنوان قطب کشاورزی دارای حجم تولیداتی بیش از۳۹۵۰ هزار تن است که شامل تولیدات زراعی، باغی، دامی و شیلات است. زراعت استان سهمی حدود ۴ درصد از کل تولید کشور را تأمین می‌کند. با این حال عدم تقویت بخش کشاورزی در کرمانشاه سبب شده تا کشاورزان به شهر مهاجرت کرده و به جمعیت بیکاران افزوده شوند.

کارخانه‌هایی که ویرانه شدند

کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه که از سال ۷۲ مراحل قانونی مربوط به جواز تأسیس و سایر اقدامات مربوط به راه‌اندازی این واحد تولیدی آغاز شد و در سال ۸۶ بهره‌برداری رسید، اما چرخ این صنعت درآمدزا به دلیل واردات بی‌رویه از چین مانند بسیاری از صنایع کشور از کار افتاد و از مرداد ماه سال ۸۹ عملاً این واحد به تعطیلی کشیده شد. از همان زمان خیلی‌ها گفتند که افزایش تعرفه واردات اسیدسیتریک و تأمین سرمایه در گردش می‌تواند این کارخانه را به چرخه بازگرداند. این کارخانه با ۲۶۰ کارگر تعطیل شد. این در حالی است که به گفته رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه در صورت فعال شدن این واحدهای راکد مربوط به هلدینگ شستا حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر به بحث اشتغال استان اضافه خواهند شد. البته تیر ماه ۹۷ بود که مدیرعامل شستا گفت؛ راه‌اندازی کارخانه اسیدسیتریک توجیه اقتصادی ندارد.

واردات بی‌رویه اجناس بی‌کیفیت درست به اندازه تحریم و شاید بیش از آن اشتغال را نابود و صنعت را ورشکسته کرده و می‌کند. کارخانه نساجی کشمیر و نساجی غرب به دلیل واردات زیاد پارچه نابود شدند؛ به گفته اولیاء علی‌بیگی (دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه) با تعطیل شدن کارخانه نساجی غرب و کارخانه نساجی کشمیر تنها به دلیل واردات پارچه‌هایی از ترکیه، چین و… حدود یک‌هزار و ۶۰۰ کارگر بیکار شدند.

او می‌گوید: این دو کارخانه حدود ۱۲ سال پیش تعطیل شدند؛ کارخانه‌هایی که به صورت سه شیفت فعال بودند و حالا نام و نشانی هم از آن‌ها باقی نمانده است.

علی بیگی می‌گوید: عجیب‌تر اینکه کارخانه‌ای با عظمت نساجی کشمیر حالا به پروژه آپارتمان‌سازی تبدیل شده که واقعاً اسفبار است.

چرخ کارخانه کرپ‌ناز کرمانشاه هنوز می‌چرخد اما نیاز به یک شوک برای احیای دوباره دارد. کارخانه‌ای که شاغلینش در سال‌های ۹۵-۹۶ با تعدیل نیروها به ۱۶۰ کارگر و بعد بازنشستگی تعدادی از کارگران اکنون به ۱۱۴ کارگر رسیده است. اخیراً این کارخانه به خریدار جدیدی واگذار شده است که گفته می‌شود، اهلیت و شرایط خریدار به خوبی بررسی شده است.

کارخانه فرش غرب نیز سال ۸۷ اعلام تعطیلی کرد و حدود ۲۴۵ کارگرش بیکار شدند و کمبود نقدینگی و مواد اولیه مهم‌ترین علت تعطیلی بیان شد. پالایشگاه کرمانشاه نیز اگرچه نامش در واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی آمده است؛ فعلاً به راه خود ادامه می‌دهد. به گفته علی‌بیگی در پالایشگاه کرمانشاه اخیراً تعدیلی رخ نداده است اما فرش غرب حالا به پروژه‌ای دیگر تبدیل شده است.

جالب اینجا است که اغلبِ مصایبی که برای صنعت کرمانشاه رخ داده، مربوط به دهه ۸۰ است.

سیمان غرب که در ۱۵ کیلومتری جاده کرمانشاه به همدان واقع شده است و اکنون نه با همه ظرفیت اما در حال فعالیت است و کارخانه کابل باختر که متعلق به هلدینگ شستا است اگرچه در اواخر دهه ۸۰ حال و روز مناسبی نداشت اما کم کم توانست رونق بگیرد و به پیش رود.

در عین حال کارخانه‌ ذوب آهن بیستون که چندی پیش فاز اول آن افتتاح شد، زمینه اشتغال حدود ۳۵۰ نفر را فراهم کرده است؛ کارخانه‌ای که در جاده هرسین و در جوار مجتمع جهان فولاد غرب واقع شده است. کارخانه ایران خودرو نیز با حدود ۳۰۰ فرصت شغلی عملیات اجرایی خود را از سال ۹۴ آغاز کرد. کارخانه خودروسازی «ایران خودرو» کرمانشاه در مساحت ۳۰ هکتار و در شهرک صنعتی صحنه واقع شده است. کارخانه خودروسازی «ایران خودرو» کرمانشاه در مساحت ۳۰ هکتار و در شهرک صنعتی صحنه واقع شده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه معتقد است که عمده مشکل کرمانشاه صنعتی نبودن آن است. البته عدم توجه مسئولان به بخش کشاورزی نیز از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری در این استان است.

به گفته او؛ دولت‌ها کار رصد وضعیت صنایع مهم کشور را با اهمال انجام می‌دهند و آنجا که لازم است، از صنایع حمایت نمی‌کنند. کارگاه‌های کوچک و متوسط در کرمانشاه زیاد است اما انگشت شمار کارخانجات بزرگ در کرمانشاه دیده می‌شود.

اقتصاددانان زیادی تأکید دارند که مرکز و شمال کشور بیش از دیگر استان‌ها برای سرمایه‌گذاری مساعد است چراکه سرمایه در این مناطق امن‌تر است. به همین دلیل هم هست که اصفهان، یزد، شیراز و شهرهای شمالی اغلب بسیار صنعتی هستند. همه صنایع انگشت‌شمار کرمانشاه را که با این استان‌های صنعتی مقایسه کنیم، درمی‌یابیم که تعداد کارخانه‌های این استان زیاد نیست. البته در سال‌های اخیر چند نمونه‌ای از افتتاح صنایع مادر مثل خودروسازی و ذوب آهن و نفت دیده می‌شود.

ویژگی‌هایی که سرمایه‌گذاری در ایران را ناامن می‌کند

احسان سلطانی (پژوهشگر اقتصادی) معتقد است که ریسک‌های سرمایه‌گذاری را در ۵ حوزه می‌توان تقسیم‌بندی کرد و بحران‌های آبی، تورم غیرقابل مدیریت، نزاع‌های بین منطقه‌ای، بحران‌های مالی و بحران‌های بانکی عمده‌ترین ریسک‌هایی دانست که سرمایه‌گذاران برای ایجاد کسب و کار باید آن را بپذیرند.

این است که این اقتصاددان پیشتر گفته بود: در شرایط کنونی دولت حفظ منافع و سودهای کلان نامتعارف صنایع شبه دولتی را بر مصالح بخش خصوصی و مردم ارجحیت مطلق داده است. برنده اصلی ابرشوک ارزی سال ۱۳۹۷، بنگاه‌های شبه دولتی و بازنده اصلی آن بنگاه‌های خصوصی واقعی و مردم هستند.

او ادامه داد: در این راستا، دست‌نشاندگان بنگاه‌های خصولتی-رانتی تحت لوای اقتصاد بازار آزاد، بدترین و ضدمردمی‌ترین شکل اقتصاد دستوری را بر کشور دیکته کردند. از دیدگاه این گروه و ذینفعان رانتی، تولید یعنی کسب رانت سرمایه و منابع خام و اخیرا رانت ارز و حمایت از تولید و کالای داخلی یعنی حمایت همه‌جانبه از صنایع رانتی شبه دولتی و نابودی بخش تولید خصوصی.

او در عین حال تأکید کرد: افزایش دستوری، نامتعارف و غیرمنطقی نرخ ارز و از سوی دیگر فروش ارز حاصل از صادرات مواد معدنی و فلزات اساسی و پتروشیمی در بازار ثانویه ارز و تأمین ارز تولیدکنندگان از این بازار موجب شد که میانگین هزینه تولید کالاهای مصرفی داخلی بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کند.

مشکلاتی که پایین آمدن قدرت خرید کارگران برای صنایع به بار می‌آورد

او البته بیکاری و پایین آمدن قدرت خرید را یکی از مشکلات متناقض سرمایه‌داری امروز می‌داند. سلطانی گفت: باتوجه به افزایش بیکاری و کاهش درآمدها، در خوش‌بینانه‌ترین حالت کل درآمد قابل مصرف خانوارها بالا نخواهد رفت و در نتیجه فروش کالاهای مصرفی حدود ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت. این موضوع به همراه مشکل سرمایه در گردش موجب خواهد شد که تولید داخلی به میزان حداقل ۳۰ درصد کاهش پیدا کند که البته با توجه به معضلات دیگر و اقدامات ضدبخش خصوصی مولد و بنگاه‌های صنایع مادر شبه دولتی، کاهش میزان تولید داخلی بیش از این خواهد بود.

بیکاری، دردی کهنه برای صنایع کشور است، فاجعه‌ای که به همراه خودش بخش بزرگی از شاغلان را هم به سمت خروج از قوانین کار سوق می‌دهد. خیل کارگران خدماتی و خیل کسانی که روزانه به دنبال کار می‌گردند. کرمانشاه یکی از چندین منطقه‌ای است که مدت‌ها است این درد را با خود دارد. دردی که با مقاومت در برابر واردات و اتخاذ سیاست‌های بلندمدت در صنعتی‌سازی و توجه به حوزه‌هایی مانند کشاورزی می‌توانستیم آثار آن را به حداقل ممکن برسانیم.

گزارش: مریم وحیدیان

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: اقتصاد كشاورزي چغندر قند برداشت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۳۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کارگر‌ان کارخانه تعطیل شده فولاد نورد ایوان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند
 • توزیع بیش از 110 تن قند و شکر با قیمت مصوب در بردسکن
 • درجه بندی کارخانه های آرد براساس کیفیت آرد تولیدی
 • کارخانه‌های آرد استان از ماده صنعتی گلوتن استفاده می‌کنند/ نارضایتی نانوایان از کیفیت آرد ادامه دارد
 • اعزام ۳۰ دستگاه کامیون به استان خوزستان برای حمل چغندرقند
 • مسئولان صدای کارگران را بشنوند/حقوق معوقه کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه پرداخت می‌شود؟
 • اعزام 30 دستگاه کامیون از همدان به خوزستان برای حمل چغندرقند
 • اعزام ۳۰ دستگاه کامیون ازهمدان به استان خوزستان برای حمل چغندرقند
 • اعزام ۳۰ دستگاه کامیون به خوزستان برای حمل چغندرقند
 • توزیع قند تنظیم بازار ویژه ماه مبارک رمضان در مهاباد
 • بیش از نیاز معمول قند و شکر در استان توزیع شده است
 • کشف و ضبط ۲ تن قند تنظیم بازار از یک منزل مسکونی در همدان
 • تکمیل بخش شرقی حلقه حفاظتی شهر تا پایان سال ۹۹
 • نوسانات قیمت به دامداری‌های همدان ‌رسید؛ ‌دلالان ‌آرامش بازار شیر و لبنیات را بر‌هم می‌زنند
 • شهر را نمی‌توان را با سخنرانی اداره کرد/ ماجرای نفوذ جمهوری اسلامی در جنوب عراق در زمان صدام/ منافقین خشن‌تر و خبیث‌تر از داعش هستند
 • صالحی امیری: سخنگویی دولت را نپذیرفتم/ قتل‌های زنجیره‌ای محصول دو تحلیل غلط از سوی دو جریان بود
 • ماجرای زهرا کاظمی ربطی به نظام نداشت
 • تأثیر قند خون بالا بر عملکرد حافظه
 • صالحی امیری: ماجرای زهرا کاظمی ربطی به نظام نداشت