دستورالعمل جدیدی برای واحدهای فاقد متقاضی صادر می شود

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افول واحدهای تولیدی کرمانشاه در سایه سنگ‌اندازی دستگاه‌ها؛ همیشه پای یک بانک در میان است+ تصاویر

وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی و رکود در شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه زنگ خطری برای افزایش آمار بیکاری و به دنبال آن مشکلات اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود. ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، در کنار معضل بزرگ بیکاری در استان، تعطیلی کارخانه‌ها و سخت شدن شرایط معیشتی این روزها نقل هر مجلسی شده است به طوری که همزمان با اوج‌گیری مشکلات اقتصادی و بیکاری سیل تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی یا فروش آن‌ها به راه افتاده که پیامدها و تبعات آن بیش از بیکاری صرف است.

با وجود حرف و شعارهای بسیار برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور سیر صعودی تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی و کوچک‌تر شدن سفره کارگران ملموس است و همچنان اخباری از تعطیلی کارخانه‌های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی به گوش می‌رسد که این ناقوس بیکاری را می‌نوازد.

بنابر گفته کارشناسان بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در استان مربوط به تحریم نیست و از دست دادن سهم بازار، تملک واحدها توسط بانک‌ها، اختلاف سهامداران با یکدیگر و نقدینگی واحدهای تولیدی استان را به رکود کشانده است و این در حالی است که بانک‌ها به فعالیت‌هایی می‌پردازند که ربطی به آن‌ها ندارد.

از طرفی تسهیلات گران قیمت، مالیات‌های سنگین و عدم حمایت از تولید واحدهای صنعتی و سنگ‌اندازی دستگاه‌های اجرایی سبب تعطیلی واحدها و به بیراهه رفتن اقتصاد کشور شده است و این در حالی است که تعطیلی واحدها و بنگاه‌های اقتصادی پیامدهایی چون افزایش بیکاری، رشد بزهکاری و مشکلاتی از این دست را در استان به دنبال داشته است.

استان کرمانشاه علاوه بر نیروی انسانی جوان و جویای کار دارای ظرفیت مرز، چند شهرک و ناحیه صنعتی نیز است و با وجود اینکه مسئولان نسبت به این موضوع و عواقب تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی واقف هستند اما اقدامات انجام شده برای حفظ آن‌ها در حد حرف و شعار باقی مانده و در عمل برای مردم ملموس نبوده است.

بیش از یک سوم واحدهای راکد استان کرمانشاه غیرقابل احیا است

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: بیش از یک سوم معادل 100 واحد از 290 واحد تولیدی و صنعتی راکد استان کرمانشاه غیرقابل احیا است.

احسان صلاحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه 290 واحد راکد در سطح استان کرمانشاه وجود دارد اظهار داشت: در فاز نخست پایش واحدهای راکد استان کرمانشاه، حدود 100 واحد غیرقابل احیا شناسایی شد.

وی با بیان اینکه واحدهای راکد غیرقابل احیا از لیست آماری سازمان حذف می‌شوند عنوان کرد: مکان واحدهای راکد غیرقابل احیا در اختیار سرمایه‌گذاران دیگر قرار می‌گیرد که فعالیت تولیدی جدیدی در این واحدها انجام شود.

صلاحی با اشاره به اینکه 180 واحد راکد باقی‌مانده در سطح استان به سه سطح تقسیم شده است گفت: بخشی از این واحدها بزرگ و دارای اهمیت هستند و تلاش شده با حضور استاندار مشکلات آنها بررسی شود.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه 90 واحد راکد نیز در سطح سازمان مورد بررسی قرار گرفته‌اند افزود: این واحدها با استمهال وام، تسقیط مجدد بدهی و تزریق نقدینگی احیا می‌شوند و در اولویت سازمان قرار دارند.

صلاحی گفت: برای راه‌اندازی یک واحد جدید با وجود بروکراسی اداری موجود، حدود دو تا سه سال زمان نیاز است اما واحدهای موجود دارای مشکل را می‌توان در بازه زمانی سه تا 6 ماهه به چرخه تولید بازگرداند.

وی با بیان اینکه دلایل متفاوتی برای تعطیلی واحدهای صنعتی در استان وجود دارد عنوان کرد: بخش عمده‌ای از این مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و تحریم‌های ظالمانه است.

صلاحی مشکلات مدیریتی واحدهای تولیدی، اختلاف شرکا و عدم توانایی تطبیق با تغییرات ایجاد شده در بازار را از دیگر دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی استان کرمانشاه عنوان کرد و گفت: برخی از واحدها از نظر بدهی‌های معوق بانکی به شرایطی رسیده‌اند که ادامه فعالیت برای آنها توجیه‌پذیر نیست.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به فعالیت مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان عنوان کرد: حفظ سرمایه‌گذاری‌ها و اشتغال موجود در بازار یکی از اهداف این کارگروه است و در این کارگروه مشکلات واحدهای راکد و نیمه فعال بررسی می‌شود.

هیچ دستگاهی حق قطع خدمات به واحدهای صنعتی و تولیدی را ندارد

هدایت حاتمی با اشاره به اینکه اکنون 290 طرح بیش از یک میلیارد تومان و 90 طرح بیش از پنج میلیارد تومان آماده دریافت تسهیلات هستند گفت: استان کرمانشاه از نظر اشتغال‌زایی ایجاد شده بعد از اعطای تسهیلات روستایی بعد از استان تهران در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

معاون استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه 55 درصد از مصوبات ستاد تسهیل استان محقق شده و 30 درصد نیز در حال اقدام است عنوان کرد: وضعیت بانکها در زمینه تحقق مصوبات ستاد تسهیل از دستگاه‌های اجرایی مناسبتر است و بانکها در این زمینه فعال‌تر هستند.

حاتمی با بیان اینکه مجموع صادرات ایران به عراق برابر صادرات 28 کشور به این کشور است گفت: منطقه ویژه قصرشیرین در عین خاص بودن پیشرفتی نداشته است و امید داریم در سال آینده صنایع قابل توجهی در آن منطقه مستقر شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه سهم صنعت در استان کرمانشاه تنها 21 درصد و کمتر از میانگین کشوری است بیان کرد: امسال 139 واحد صنعتی در آستانه ورشکستگی و راکد فعال شدند.

حاتمی با بیان اینکه هیچ‌ یک از دستگاه‌های خدمات‌رسان مجوز قطع خدمات به واحد‌های صنعتی را ندارند گفت: وضعیت بانک‌ها از نظر درصد تحقق مصوبات در زمینه واحدهای تولیدی از وضعیت دستگاه‌های اجرایی بهتر است.

وی با اشاره به اینکه عملکرد برخی از فعالان اقتصادی برای بانک‌ها ایجاد ذهنیت کرده است یکی از مشکلات واحدهای تولیدی کمبود نیروی متخصص در حوزه مدیریت مالی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه یکی از چالشهای جدی واحدهای استان را تحریم دانست و گفت: بیشتر واحدهای تولیدی در زمان طراحی بر مبنای بازارهای خارجی ساخته شده‌اند که علاوه بر نیاز داخل بازار خارجی را نیز بتوانند پوشش دهند.

وی افزود: این واحدها به طور طبیعی در مواجهه با مشکل صادرات و واردات بازار خود را از دست می‌دهند یا برای تأمین مواد اولیه و نقل و انتقال پول دچار مشکل می‌شوند و همین موضوعات مدیران واحدهای تولیدی را به سمت کم‌کاری سوق می‌دهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه برخی از مشکلات درون بنگاهی همچون ارتقای تکنولوژی و بی‌توجهی به آموزش و بهره‌وری نیز وجود دارد گفت: مهمترین مشکل واحدها نقدینگی و در مراحل بعدی مالیات‌ها و بدهی‌ به دستگاه‌های خدمات‌رسان است.

حاتمی با بیان اینکه اولویت استان حفظ واحدهای موجود همزمان با جذب سرمایه‌های جدید است بیان کرد: بخشودگی‌های بانکی و امهال تسهیلات از جمله اقدامات لازم برای حفظ واحدهای موجود است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقداماتی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم مورد توجه قرار داشت فعالیت‌های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بود گفت: 117 جلسه کارگروه تسهیل با 686 مصوبه برگزار شد که 55 درصد آن نهایی، 34 درصد در دست اقدام است و 10 درصد انجام نشده است.

حاتمی با اشاره به مهمترین دغدغه واحد‌های اقتصادی راکد و نیمه‌فعال بیان کرد: 23 درصد بنگاه‌های اقتصادی استان مشکل سرمایه در گردش، چهار درصد مشکل مالیاتی، 25 درصد معوقات بانکی و امهال بدهی‌ها، 19 درصد دستگاه‌های اجرایی، پنج درصد تأمین انرژی، هفت درصد تأمین اجتماعی، 9 درصد سرمایه ثابت و هشت درصد سایر مشکلات را دارند.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه امسال 139 واحد از بنگاه‌های اقتصادی شامل 66 واحد کشاورزی و مابقی در حوزه صنعتی از رکورد نجات یافتند گفت: 14 واحد اقتصادی به کارگروه ملی معرفی شده‌ است.

45 درصد واحدهای تولیدی استان کرمانشاه راکد یا نیمه‌ فعال است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: 45 درصد از واحدهای تولیدی استان کرمانشاه راکد و نیمه‌فعال بوده که برای احیای آن‌ها در امسال برنامه‌ریزی شده است.

محسن دارابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه 1050 واحد تولیدی در استان کرمانشاه وجود دارد اظهار داشت: 577 واحد معادل 55 درصد فعال و 45 درصد نیز راکد یا نیمه فعال است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه در مورد واحدهای راکد و نیمه فعال استان گفت: 296 واحد معادل 28 درصد غیرفعال است و 177 واحد معادل 17 درصد از واحدها در استان کرمانشاه نیمه‌فعال است.

دارابی با بیان اینکه 110 واحد از از واحدهای تولیدی غیرفعال استان کرمانشاه از چرخه فعالیت خارج و غیرقابل احیا است، بیان کرد: اکنون رسیدگی به وضعیت واحدهای نیمه‌فعال از واحدهای راکد مهمتر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال گذشته 116 جلسه ستاد تسهیل در استان برگزار شده است گفت: این جلسات در مجموع 676 مصوبه داشته که 55 درصد اجرا شده، 11 درصد اجرا نشده و 34 درصد نیز در دست اقدام است.

دارابی با بیان اینکه بیش از 50 درصد از مصوبات جلسه‌های ستاد تسهیل در زمینه بانک‌های عامل بوده است عنوان کرد: 156 مصوبه معادل 23 درصد مربوط به سرمایه در گردش، 61 مصوبه معادل 9 درصد مربوط به سرمایه ثابت و 167 مصوبه معادل 25 درصد مربوط به استمهال وام‌ها است.

وی با اشاره به اینکه تمرکز ستاد تسهیل استان کرمانشاه امسال روی بهره‌برداری طرح‌های دارای بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی، بازسازی و نوسازی صنایع و تأمین سرمایه در گردش است گفت: سهم استان کرمانشاه از بند الف تبصره 18، 220 میلیارد تومان است اما هنوز برش استانی بانک‌های عامل به استان‌ها ابلاغ نشده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه 10 تا 12 طرح بزرگ راکد در استان کرمانشاه وجود دارد که به نماد بی‌تفاوتی و رکود در استان تبدیل شده‌اند بیان کرد: مشکل این واحدها به طور عمده مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی است.

دارابی با اشاره به اینکه بررسی 77 واحد از واحد‌های غیرفعال به خانه صنعت و معدن واگذار شده است گفت: 96 مورد توسط خود سازمان بررسی شد و بخشی دیگر شامل 11 واحد‌ بزرگ همچون اسید سیتریک، شیر بیستون و کاغذ غرب با حضور استاندار بررسی شد.

وی با بیان اینکه بررسی مشکلات 177 واحد نیمه‌فعال استان به شرکت شهرک‌های صنعتی واگذار شد افزود: مشکلات نیمی از این واحدها بررسی شده و مهمترین مشکلات مربوط به تأمین مالی است.

با توجه به اینکه امسال از طرف مقام معظم رهبری با عنوان رونق تولید نامگذاری شده است انتظار می‌رود مسئولان استانی و کشوری برای احیای واحدهای راکد و نیمه‌راکد استان کرمانشاه سیاستی زودبازده در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/ ز

R41380/P/S6,68/CT7

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 استان خوزستان مسکن مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۳۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حکم بازداشت مهاجم تراکتور صادر شد
 • حکم بازداشت مهاجم خارجی تراکتورسازی صادر شد
 • ۶۲۳ خانوار شهری تحت پوشش کمیته امداد خراسان جنوبی فاقد مسکن هستند
 • ۴۷۲ فقره پرونده احداث واحدهای مسکن محرومین خراسان جنوبی تشکیل شد
 • حکم بازداشت مهاجم تراکتورسازی صادر شد/ اتهام: آزار جنسی
 • حکم بازداشت مهاجم ایرلندی تراکتورسازی صادر شد
 • حکم بازداشت استوکس صادر شد
 • بیش از ۹ هزار پرونده برای واحدهای مسکونی خسارت دیده از سیل در گلستان تشکیل شد
 • سرپرست استانداری گلستان: ساخت واحدهای خسارت دیده در استان تا قبل از پایان سال به پایان می‌رسد
 • نخستین پروانه استاندارد غیردامی کشور در قم صادر شد
 • صدور ضمانت نامه برای واحدهای صنعتی سیل‌زده به شرط افزایش سرمایه
 • بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید مشکل بیکاری را حل می کند
 • بانک ها دستورالعمل تسویه وام های زیر ۱۰۰میلیون تومان را اجرا کنند
 • شرایط تحصیل و مهاجرت به کشور استرالیا با صباپلن
 • پرداخت ۳ میلیون فقره تسهیلات به واحدهای مسکن مهر
 • پرداخت بیش از ۳ میلیون فقره تسهیلات به واحدهای مسکن مهر
 • مدیران تلاش کنند دست متقاضی را بگیرند/ 86 میلیارد تومان بودجه اشتغال روستایی داریم
 • با افراد فاقد صلاحیت مربیگری برخورد قانونی می شود
 • دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری و فرهنگی در دانشگاه آزاد اجرا شد