خبرگزاري آريا-در حاشيه مراسم معرفي برترين‌هاي روابط عمومي در سال 1378، سال 1379 از سوي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ به نام «سال روابط عمومي» ناميده شد.
 

براي اولين بار و پيش از همه، شرکت سابق نفت ايران و انگليس تا سال 1330 يک دفتر اطلاعات و مطبوعات داشت که رابط بين اين شرکت و مطبوعات بود.

پس از ملي شدن صنعت نفت دفتري تحت همين عنوان در شرکت ملي نفت ايران تأسيس شد و عنوان همين دفتر بود که بعدها به روابط عمومي تبديل شد.اگر مبناي شکل گرفتن انديشه‌هاي روابط عمومي را همان سال 1330 قرار دهيم، اين تشکل حرفه‌اي 56 سال انتظار کشيد تا در سال 1386 «اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط‌ عمومي» به همت شوراي اطلاع‌رساني دولت برگزار شد و اين روز در بين اهالي روابط عمومي «روز روابط عمومي» نام گرفت.

نامگذاري روزي به نام «روز روابط عمومي» در قالب روز ارتباطات و روابط عمومي موضوعي خلق‌الساعه و بدون پيشينه نبود.

در حاشيه مراسم معرفي برترين‌هاي روابط عمومي در سال 1378، سال 1379 از سوي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به نام «سال روابط عمومي» ناميده شد.

در سال 1382 مهدي باقريان، مدير وقت روابط عمومي دانشگاه خواجه نصير طوسي در يادداشتي با عنوان «تراژدي روابط عمومي ايران» پيشنهاد کرد روزي به نام «روز روابط عمومي» تعيين شود.

در «اولين کنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران» که از سوي مؤسسه کارگزار روابط عمومي برگزار شد و در بند 3 قطعنامه پاياني اين کنفرانس پيشنهاد شد، براي ارج‌گذاري و اعتلاي نام و جايگاه حرفه‌اي روابط عمومي، روزي به نام «روز روابط عمومي» نامگذاري شود.

طرح نامگذاري، يک روز در تقويم کشور با نام «روابط عمومي» که از سوي انجمن روابط عمومي استان کرمان به شوراي فرهنگ عمومي استان پيشنهاد شده بود مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد جهت طرح در جلسه شوراي فرهنگ عمومي کشور به اين شورا ارسال شود.

در سال 1385 و همزمان با برگزاري «سومين کنفرانس روابط عمومي ايران» مؤسسه کارگزار روابط عمومي در نظر داشت با تدارک برنامه‌هايي مفصل هفته روابط عمومي را برگزار کند و ويژه‌نامه‌اي هم در اين زمينه منتشر شد، اما با توجه به نامه اداره کل تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موضوع مسکوت ماند.

انجمن روابط عمومي، مؤسسه آرمان روابط عمومي و دبيرخانه همايش ملي روابط عمومي الکترونيک نيز در سال 1385 نامگذاري چنين روزي را در برنامه‌ها و همايش‌هاي خود مطرح کردند و پس از رايزني‌هاي مختلف و مشورت با صاحبنظران و کارشناسان روز 27 ارديبهشت با نام روز «ارتباطات و روابط عمومي» نام گرفت.

در روز 27/12/1384 و آخرين روزهاي اين سال، معاون امور مطبوعاتي و تبليغاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به پيشنهاد مديرکل دفتر تبليغات و اطلاع رساني طي درخواستي از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواست تا با عنايت به لزوم توجه خاص به روابط عمومي در کشور و ضرورت توجه به اين مقوله از طريق نامگذاري يک روز خاص به اين نام، روزي به نام روز روابط عمومي نامگذاري شود. وي در اين نامه به پيگيري‌ها و پيشنهادات انجمن‌ها و مؤسسات فعال روابط عمومي در اين خصوص اشاره کرده بود و دلايل برجسته نامگذاري اين روز را اينگونه اعلام کرده بود:


ـ برجسته‌ سازي روابط عمومي در سطح افکار عمومي
ـ تبيين ضرورت توجه به مقوله روابط عمومي در سطح مديران ارشد و ارتقاي ديدگاه آن‌ها در اين خصوص.
ـ تجميع مراسم مختلف گرامي‌داشت روابط عمومي در يک روز معين
ـ جلوگيري از کنترل روابط اجتماعي و ضعف اخلاق اجتماعي در سطح کشور

در پاسخ به اين درخواست مدير کل دبيرخانه شوراي فرهنگي عمومي طي نامه‌ شماره 1555/الف مورخ 19/9/85 اعلام کرد: در خصوص پيشنهاد نامگذاري يک روز به عنوان «روز روابط عمومي» برابر مصوبه جلسه 590 مورخ 28/6/85 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روز 27 ارديبهشت به عنوان «روز ارتباطات و روابط عمومي» تعيين و اعلام مي‌گردد.

پس از آن در تاريخ 2/10/85 مدير کل دفتر تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد: نامگذاري روز 27 ارديبهشت به عنوان روز روابط عمومي نشان از اهتمام جدي مسؤولان نسبت به اهميت و کارکرد نهاد روابط عمومي دارد و اميدواريم دست‌اندرکاران روابط عمومي کشور نيز با حضور مؤثر خود در نظام اطلاع‌رساني کشور، در راستاي پيشبرد اهداف عاليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و تحقق برنامه چشم‌انداز 20 ساله کشور به ايفاي نقش خود بپردازند.

روز جهاني روابط عمومي
مؤسسه کارگزار روابط عمومي با انتشار فراخواني در سال 1386 و همزمان با برگزاري «روز روابط عمومي» از همه انديشمندان، صاحبنظران، مديران و کارشناسان حوزه ارتباطات و روابط عمومي در داخل و خارج کشور خواست، نظرات خود را براي ثبت روز جهاني روابط عمومي به اين مؤسسه اعلام کنند. اين فراخوان مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و آنان نيز اين پيشنهاد را نظر فوق‌العاده‌اي خواندند که مي‌تواند تمامي اعضاي اين جامعه بزرگ را در سرتاسر جهان به هم نزديک کند و آنها را قادر سازد که فرهنگ‌ها و ديدگاه‌هاي يکديگر را در مورد مسايل مختلف بدانند و با باز کردن کانال کار جديد ارتباطي، جايگاهي براي بحث‌ها و گفت وگوهاي سالم و مؤثر فراهم نمايند. آنها تأکيد کرده بودند که «نامگذاري روز جهاني روابط عمومي» باعث ايجاد روابط برادرانه و تفاهم ميان جوامع مختلف خواهد شد.

نگاهي به گذشته:
روز روابط عمومي: بزرگداشت روز روابط عمومي در صبح روز 14 سپتامبر 2005 ميلادي با صرف صبحانه بزرگان و حضور جيمز آرنولد APR و عضو انجمن روابط عمومي آمريکا (PRSA) آغاز شد. جمعي از کارگزاران برگزيده (با سابقه اي بيش از 16 سال) اين شانس را داشتند تا از نظرات يک متخصص معتبر و سخنران ارشد روز روابط عمومي بهره ببرند.

نامه اي از برگزارکننده روز روابط عمومي در سال 2005
خدا را شکر مي کنم که من موهايم را رنگ مي کنم وگرنه چند تار سفيد بيشتر روي موهاي ژوليده ام بود. برنامه ريزي روز روابط عمومي سال 2005 تجربه پرشور و شوق بود. مملو از اولين ها- اولين باري که، اولين حضور جيمز آرنولد، APR، و اعضاء PRSA (روابط عمومي آمريکاي جنوبي) در هوستون (Houston)، اولين باري که ما يک جلسه محلي PRSA برگزار کرديم و اولين حمله قلبي من (شوخي کردم.)

روز روابط عمومي سال 2005 کنتر از دو هفته پس از حادثه کاترينا و هجوم هزاران آواره به هوستون، برگزار شد. تقريبا تمام کارگزاران روابط عمومي که من مي شناختم، دو برابر وظايف خود، بدون ساعت ناهاري کار مي کردند و تعطيلات هفته بسياري را اضافه کاري مي ايستادند. در اين شرايط، سوزان ريچاردسون و من نفس هايمان را در سينه حبس کرده بوديم. در ذهن ما يک پرسش وجود داشت: آيا کسي مي توانست در اين مراسم شرکت کند؟

بيش از 200 کارگزار روابط عمومي در اين مراسم حضور يافتند. با توجه به آن تندباد کاترينا!

همانند هر کار گروهي، روز روابط عمومي در سال 2005، بدون تلاش هاي بي وقفه و جانفشاني اعضاء کميته و دانشجويان، برگزار نمي شد.

بدون کمک هاي زيربنايي آن ها، روز روابط عمومي وجود نمي داشت.

البته تشکر مخصوص براي حاميان مالي (اسپانسر) ما است که بيشترشان در طول سال ها همواره حامي روابط عمومي بودند.

اعضاي اصلي هيات روابط عمومي روز روابط عمومي در سال 2005 که براي دومين سال پياپي در اين هيات حضور داشتند، ميزبان يک سالن پر از حضار بودند. اين برنامه که توسط گروه متخصصين جديد روابط عمومي هوستون (PRSA Houston`s New Professionals) پشتيباني مالي مي شد، اين افراد را در هيات خود داشت: تري لارسون (اندبريج انرژي)، جف براون (آمرمن اکسپرينس)، کيمبرلي کامپل (SPACEHAB)، و برنادوت موريس (بلک پي آر واير/ ارتباطات سانشاين). فيل مورابيتو (Phil Morabito)، موسس ارتباطات پيرپونت هوستون، رياست جلسه را بر عهده داشت. هيات يک ساعت اول را به پرسش و پاسخ اختصاص داد و ديدگاه هاي شخصي درباره موضوعاتي همانند نحوه نفوذ در صنايع و اشتباهات رايج روابط عمومي مطرح شد.

در مجموع، بيش از 200 متخصص ارتباطات در بزرگداشت روز روابط عمومي سال 2005 شرکت کردند. با توجه به اين که اين همايش کمي بعد از حادثه کاترينا (کمتر از دو هفته) برگزار شد و تعهد و تلاش کارگزاران روابط عمومي، اين همايش يک شاهکار واقعي محسوب مي شود. از شما و تمام کساني که در اين همايش حضور داشتند تشکر مي نمايم.

13 سپتامبر را به خاطر بسپاريد
مراسم بزرگداشت روز روابط عمومي انجمن روابط عمومي آمريکا بخش هوستون، 13 سپتامبر 2007 برگزار مي شود.

همچنين روز روابط عمومي کالج يا دانشگاه از ديگر برنامه هايي است که در ايالات متحده برگزار مي شود.

هفته روابط عمومي در روماني
در سال 2003، براي نخستين بار هفته روابط عمومي در روماني گرامي داشته شد.

با برگزاري اين هفته، به طور مسلم بعضي مسايل مربوط به روابط عمومي بهبود مي يابد اما بايد در نظر داشت که اين مراسم براي نخستين بار بود که در روماني برگزار مي شد. گالا را مي توان با ديگر موارد مشابه آن در کشورهايي نظير آلمان، انگلستان، اتريش و ديگر کشورها مقايسه کرد.

برگزاري اين مراسم در واقع فعاليتي بود براي کمک به بهبود شماي کلي حرفه و صنعت روابط عمومي.

هدف از آن، افزايش درک بهتر نسبت به ارتباطات حرفه اي در سطح بين المللي است که افراد شاغل در حرفه روابط عمومي از روماني را با ساير همکاران شان در ديگر نقاط جهان مرتبط سازد.

سال روابط عمومي در مالزي
به دليل اهميتي که روابط عمومي در کشور مالزي و توسعه اقتصادي، اجتماعي و سياسي دارد سال 2007 در مالزي سال روابط عمومي نامگذاري شده است. در اين زمينه کتاب هاي متعددي در مالزي چاپ شده که نشانگر جايگاه روابط عمومي در اين کشور مي باشد.

اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط عمومي
اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط عمومي در روز پنج‌شنبه 27 ارديبهشت ماه 1386 در سالن کنفرانس سران کشورهاي اسلامي برگزار شد.

در اين همايش دکتر احمدي‌نژاد سخنراني کرد. رييس‌جمهور، برقراري ارتباط با مردم و ايجاد اعتماد بين مردم و دستگاه هاي اجرايي را «مهم‌ترين هنر روابط عمومي» دانست و گفت: «روابط عمومي‌ها بايد برقرار کننده ارتباط مردم با دستگاه هاي مسئول باشند». وي تأکيد کرد ما مردم را رقيب و مشتري نمي‌دانيم؛ مردم صاحب و مالک کشور هستند و هدف روابط عمومي از نظر ما جلب اعتماد و همکاري و مشارکت مردم براي ساختن کشور است.

همچنين در اين همايش دکتر غلامعلي حداد عادل- رييس وقت مجلس شوراي اسلامي- ارتباطات قوي را از مؤلفه‌هاي قدرتمندي يک کشور دانست و بر تقويت روابط‌ عمومي‌ها در کشور تأکيد کرد.

در اين همايش همچنين تمبر يادبود روز ملي ارتباطات و روابط عمومي با حضور رييس‌جمهور و وزراي صنايع و معادن، مسکن و شهرسازي و سخنگو و رييس شوراي اطلاع‌رساني دولت رونمايي شد.

همچنين آيين‌نامه بزرگداشت «روز روابط عمومي و روابط عمومي» در 5 فصل و 11 ماده از سوي دبيرخانه شوراي اطلاع‌رساني دولت در مورخه 13/12/1385 تصويب و ابلاغ شد؛ و اينگونه روابط عمومي پس از 56 سال، روزي را به نام خودش ثبت کرد.


امکان اخذ شناسه برخط شهاب در شعب بانک ملي ايران
در راستاي اجراي قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشويي و الزامات ناظر بر لزوم شناسايي دقيق مشتريان و بنابر مفاد بخشنامه اخير بانک مرکزي و تاکيدات به عمل آمده در اين خصوص، بانک ها از ارائه خدمات به حساب هاي فاقد شناسه شهاب منع شده اند.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، آن گروه از مشترياني که به دليل فقدان احراز هويت کامل و عدم تخصيص شناسه شهاب، حساب هايشان مسدود شده است، ضرورت دارد در اسرع وقت به شعب افتتاح کننده حساب خود مراجعه و ضمن ارائه مستندات و مدارک هويتي خود، نسبت به تکميل و اخذ شناسه شهاب اقدام کنند.

بديهي است از تاريخ اول تير ماه امسال انجام اين امر، علاوه بر مراجعه به شعب ذيربط، مستلزم طي تشريفات و صرف زمان و مراحل بيشتري خواهد بود.

 

منبع مرجع: شبکه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)
 

 

منبع: خبرگزاری آریا

کلیدواژه: روابط عمومي روز ارتباطات و روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارگزار روابط عمومی روز روابط عمومی روابط عمومی در سال انجمن روابط عمومی روابط عمومی ایران سال روابط عمومی روابط عمومی اطلاع رسانی روزی به نام همایش ملی برگزار شد سال 2005 یک روز

انتقاد صریح سپاه از سخنان اخیر حسن عباسی/ واکنش‌ها در فضای مجازی چگونه بود؟

تتلو بازداشت شد و به ایران منتقل می شود +عکس

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

خلاصه بازی الریان قطر 0-5 استقلال (لیگ قهرمانان آسیا - 2020)

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۳۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

روابط عمومی ها باید صدای مردم را به گوش مدیران شهری برسانند

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه دورنگاه شهرداری تهران به میزبانی قطب گردشگری پایتخت با حضور مصطفی کاظمی مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران، علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲، غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و مدیران روابط عمومی‌های شهرداری تهران برگزار شد.

شهردار منطقه ۲۲، با بیان اینکه مدیریت جدید شهری بر اساس شعارها و برنامه‌های شورای پنجم بر سر کار آمده است، گفت: شورای پنجم شهر تهران با رأی قابل توجهی از مردم بر سر کار آمد و باید مردم را از اقدامات خود آگاه سازیم.

نوذرپور با بیان اینکه در آن زمان مردم از وضع موجود رضایت نداشتند و خواستار تغییرات بودند و اکنون انتظار دارند تغییرات و اقدامات مدیریت جدید شهری را ببینند، افزود: این وظیفه روابط عمومی‌ها است تا نشان دهند در دوره جدید مدیریت شهری چه تغییرات و اتفاقاتی افتاده است و صدای افکار عمومی را هر چه بهتر به مدیران شهری برسانند.

شهردار منطقه ۲۲ با بیان اینکه قانون برای همه است و نه فقط برای مردم، خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای این دوره مدیریت شهری، پیروی از قانون است و به غیر از قانون کاری نمی‌کنند.

نوذرپور تاکید کرد: قانون شامل حال همه می‌شود و تمام ارگان‌ها و نهادها را به یک چشم می‌بینیم و با مردم فرقی برای ما ندارند.

وی با اشاره به اینکه شهردار تهران یک شهرساز قانونمدار است، ادامه داد: در منطقه ۲۲ هم قانون حرف اول را می‌زند.

شهردار منطقه ۲۲ به طرح تفصیلی جدید منطقه اشاره کرد و افزود: تصویب و اجرای این طرح یکی از نمادهای قانونمداری در منطقه است و این طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شده و از این به بعد رویکرد زیست محیطی در منطقه اجرا خواهد شد.

نوذرپور با اشاره به ظرفیت‌های بالای طرح تفصیلی منطقه ۲۲ گفت: این طرح از قابلیت‌های خوبی برخوردار است که در کنار جلوگیری از افزایش جمعیت پذیری سعی دارد تا راهکارهایی را نیز برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی این منطقه ارائه کند.

وی در ادامه افزود: اولین اقدام ما این بود که از بلند مرتبه سازی جلوگیری کنیم و بر این اساس هیچ پروانه‌ای برخلاف مفاد طرح تفصیلی و هیچ پروانه بلند مرتبه سازی صادر نکرده‌ایم.

نوذرپور تاکید کرد: روابط عمومی منطقه ۲۲ با شفافیت به مردم اطلاع رسانی می‌کند و اساس ما در منطقه مردم هستند، ما مردم را از خود می‌دانیم.

علیرضا خامسیان مدیر روابط عمومی منطقه ۲۲ در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات منطقه ۲۲ در دو سال گذشته، گفت: آنچه امروز باید در روابط عمومی‌های شهرداری تهران اتفاق بیافتد، ایجا اعتماد در بین مردم است.

وی بر هم اندیشی مدیران شهری تاکید کرد و افزود: ما به عنوان یک نهاد خدمات رسان باید بین مردم و ارگان‌ها، ایجاد اعتماد کنیم.

کد خبر 4836969 مهسا شمس

دیگر خبرها

 • موزه ارتباطات و تمبرهای ۴۰ ساله انقلاب در برج میلاد
 • وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر سیمرغ برای پرتاپ ماهواره ظفر به فضا، در سایت مستقر شد
 • «روانشناسی ارتباطات و اقناع؛ نظریه‌ها و کاربردها» منتشر شد
 • چرا ایران و آمریکا آشتی نخواهند کرد؟
 • کیفیت و زمان پاسخگویی روابط عمومی به رسانه اهمیت دارد
 • اجرای دومین مرحله طرح هویت بصری وزارت ارتباطات/ نام شهدا بر نماد حجمی میدان شهدا درج می‌شود
 • اجرای دومین مرحله از طرح هویت بصری وزارت ارتباطات با نصب تابلوهای راهنما
 • برپایی نمایشگاه موزه ارتباطات و تمبرهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در برج میلاد
 • روابط عمومی‌ها رسانه‌مدار باشند/ ایجاد شورای جدید اطلاع رسانی
 • روابط عمومی‌ها باید رسانه‌مدار باشند/ایجاد شورای جدید اطلاع رسانی
 • تودیع و معارفه مدیر روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان تهران
 • ​روابط عمومی ها در تقویت ارتباطات مردمی و افزایش رضایتمندی عمومی نقش بسزایی دارند
 • پاسخ وزیر ارتباطات به فضاسازی رسانه آمریکایی
 • مدیران روابط عمومی ها و رابطین خبر با فضای انتخابات آشنا می شوند
 • پذیرش محصولات قابل تجاری شدن در شورای پذیرش وزارت ارتباطات
 • انجمن روابط عمومی شهرستان رفسنجان فعال شود
 • وظیفه اصلی روابط عمومی ها مردمی‌تر کردن سازمان است
 • حمایت وزارت ارتباطات برای ورود ITMC به بازار جهانی IOT
 • شور و نشاط روابط عمومی‌های هرمزگان با دوشنبه‌های همدلی