خبرگزاري آريا-در حاشيه مراسم معرفي برترين‌هاي روابط عمومي در سال 1378، سال 1379 از سوي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ به نام «سال روابط عمومي» ناميده شد.
 

براي اولين بار و پيش از همه، شرکت سابق نفت ايران و انگليس تا سال 1330 يک دفتر اطلاعات و مطبوعات داشت که رابط بين اين شرکت و مطبوعات بود.

پس از ملي شدن صنعت نفت دفتري تحت همين عنوان در شرکت ملي نفت ايران تأسيس شد و عنوان همين دفتر بود که بعدها به روابط عمومي تبديل شد.

اگر مبناي شکل گرفتن انديشه‌هاي روابط عمومي را همان سال 1330 قرار دهيم، اين تشکل حرفه‌اي 56 سال انتظار کشيد تا در سال 1386 «اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط‌ عمومي» به همت شوراي اطلاع‌رساني دولت برگزار شد و اين روز در بين اهالي روابط عمومي «روز روابط عمومي» نام گرفت.

نامگذاري روزي به نام «روز روابط عمومي» در قالب روز ارتباطات و روابط عمومي موضوعي خلق‌الساعه و بدون پيشينه نبود.

در حاشيه مراسم معرفي برترين‌هاي روابط عمومي در سال 1378، سال 1379 از سوي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به نام «سال روابط عمومي» ناميده شد.

در سال 1382 مهدي باقريان، مدير وقت روابط عمومي دانشگاه خواجه نصير طوسي در يادداشتي با عنوان «تراژدي روابط عمومي ايران» پيشنهاد کرد روزي به نام «روز روابط عمومي» تعيين شود.

در «اولين کنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران» که از سوي مؤسسه کارگزار روابط عمومي برگزار شد و در بند 3 قطعنامه پاياني اين کنفرانس پيشنهاد شد، براي ارج‌گذاري و اعتلاي نام و جايگاه حرفه‌اي روابط عمومي، روزي به نام «روز روابط عمومي» نامگذاري شود.

طرح نامگذاري، يک روز در تقويم کشور با نام «روابط عمومي» که از سوي انجمن روابط عمومي استان کرمان به شوراي فرهنگ عمومي استان پيشنهاد شده بود مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد جهت طرح در جلسه شوراي فرهنگ عمومي کشور به اين شورا ارسال شود.

در سال 1385 و همزمان با برگزاري «سومين کنفرانس روابط عمومي ايران» مؤسسه کارگزار روابط عمومي در نظر داشت با تدارک برنامه‌هايي مفصل هفته روابط عمومي را برگزار کند و ويژه‌نامه‌اي هم در اين زمينه منتشر شد، اما با توجه به نامه اداره کل تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موضوع مسکوت ماند.

انجمن روابط عمومي، مؤسسه آرمان روابط عمومي و دبيرخانه همايش ملي روابط عمومي الکترونيک نيز در سال 1385 نامگذاري چنين روزي را در برنامه‌ها و همايش‌هاي خود مطرح کردند و پس از رايزني‌هاي مختلف و مشورت با صاحبنظران و کارشناسان روز 27 ارديبهشت با نام روز «ارتباطات و روابط عمومي» نام گرفت.

در روز 27/12/1384 و آخرين روزهاي اين سال، معاون امور مطبوعاتي و تبليغاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به پيشنهاد مديرکل دفتر تبليغات و اطلاع رساني طي درخواستي از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواست تا با عنايت به لزوم توجه خاص به روابط عمومي در کشور و ضرورت توجه به اين مقوله از طريق نامگذاري يک روز خاص به اين نام، روزي به نام روز روابط عمومي نامگذاري شود. وي در اين نامه به پيگيري‌ها و پيشنهادات انجمن‌ها و مؤسسات فعال روابط عمومي در اين خصوص اشاره کرده بود و دلايل برجسته نامگذاري اين روز را اينگونه اعلام کرده بود:


ـ برجسته‌ سازي روابط عمومي در سطح افکار عمومي
ـ تبيين ضرورت توجه به مقوله روابط عمومي در سطح مديران ارشد و ارتقاي ديدگاه آن‌ها در اين خصوص.
ـ تجميع مراسم مختلف گرامي‌داشت روابط عمومي در يک روز معين
ـ جلوگيري از کنترل روابط اجتماعي و ضعف اخلاق اجتماعي در سطح کشور

در پاسخ به اين درخواست مدير کل دبيرخانه شوراي فرهنگي عمومي طي نامه‌ شماره 1555/الف مورخ 19/9/85 اعلام کرد: در خصوص پيشنهاد نامگذاري يک روز به عنوان «روز روابط عمومي» برابر مصوبه جلسه 590 مورخ 28/6/85 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روز 27 ارديبهشت به عنوان «روز ارتباطات و روابط عمومي» تعيين و اعلام مي‌گردد.

پس از آن در تاريخ 2/10/85 مدير کل دفتر تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد: نامگذاري روز 27 ارديبهشت به عنوان روز روابط عمومي نشان از اهتمام جدي مسؤولان نسبت به اهميت و کارکرد نهاد روابط عمومي دارد و اميدواريم دست‌اندرکاران روابط عمومي کشور نيز با حضور مؤثر خود در نظام اطلاع‌رساني کشور، در راستاي پيشبرد اهداف عاليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و تحقق برنامه چشم‌انداز 20 ساله کشور به ايفاي نقش خود بپردازند.

روز جهاني روابط عمومي
مؤسسه کارگزار روابط عمومي با انتشار فراخواني در سال 1386 و همزمان با برگزاري «روز روابط عمومي» از همه انديشمندان، صاحبنظران، مديران و کارشناسان حوزه ارتباطات و روابط عمومي در داخل و خارج کشور خواست، نظرات خود را براي ثبت روز جهاني روابط عمومي به اين مؤسسه اعلام کنند. اين فراخوان مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و آنان نيز اين پيشنهاد را نظر فوق‌العاده‌اي خواندند که مي‌تواند تمامي اعضاي اين جامعه بزرگ را در سرتاسر جهان به هم نزديک کند و آنها را قادر سازد که فرهنگ‌ها و ديدگاه‌هاي يکديگر را در مورد مسايل مختلف بدانند و با باز کردن کانال کار جديد ارتباطي، جايگاهي براي بحث‌ها و گفت وگوهاي سالم و مؤثر فراهم نمايند. آنها تأکيد کرده بودند که «نامگذاري روز جهاني روابط عمومي» باعث ايجاد روابط برادرانه و تفاهم ميان جوامع مختلف خواهد شد.

نگاهي به گذشته:
روز روابط عمومي: بزرگداشت روز روابط عمومي در صبح روز 14 سپتامبر 2005 ميلادي با صرف صبحانه بزرگان و حضور جيمز آرنولد APR و عضو انجمن روابط عمومي آمريکا (PRSA) آغاز شد. جمعي از کارگزاران برگزيده (با سابقه اي بيش از 16 سال) اين شانس را داشتند تا از نظرات يک متخصص معتبر و سخنران ارشد روز روابط عمومي بهره ببرند.

نامه اي از برگزارکننده روز روابط عمومي در سال 2005
خدا را شکر مي کنم که من موهايم را رنگ مي کنم وگرنه چند تار سفيد بيشتر روي موهاي ژوليده ام بود. برنامه ريزي روز روابط عمومي سال 2005 تجربه پرشور و شوق بود. مملو از اولين ها- اولين باري که، اولين حضور جيمز آرنولد، APR، و اعضاء PRSA (روابط عمومي آمريکاي جنوبي) در هوستون (Houston)، اولين باري که ما يک جلسه محلي PRSA برگزار کرديم و اولين حمله قلبي من (شوخي کردم.)

روز روابط عمومي سال 2005 کنتر از دو هفته پس از حادثه کاترينا و هجوم هزاران آواره به هوستون، برگزار شد. تقريبا تمام کارگزاران روابط عمومي که من مي شناختم، دو برابر وظايف خود، بدون ساعت ناهاري کار مي کردند و تعطيلات هفته بسياري را اضافه کاري مي ايستادند. در اين شرايط، سوزان ريچاردسون و من نفس هايمان را در سينه حبس کرده بوديم. در ذهن ما يک پرسش وجود داشت: آيا کسي مي توانست در اين مراسم شرکت کند؟

بيش از 200 کارگزار روابط عمومي در اين مراسم حضور يافتند. با توجه به آن تندباد کاترينا!

همانند هر کار گروهي، روز روابط عمومي در سال 2005، بدون تلاش هاي بي وقفه و جانفشاني اعضاء کميته و دانشجويان، برگزار نمي شد.

بدون کمک هاي زيربنايي آن ها، روز روابط عمومي وجود نمي داشت.

البته تشکر مخصوص براي حاميان مالي (اسپانسر) ما است که بيشترشان در طول سال ها همواره حامي روابط عمومي بودند.

اعضاي اصلي هيات روابط عمومي روز روابط عمومي در سال 2005 که براي دومين سال پياپي در اين هيات حضور داشتند، ميزبان يک سالن پر از حضار بودند. اين برنامه که توسط گروه متخصصين جديد روابط عمومي هوستون (PRSA Houston`s New Professionals) پشتيباني مالي مي شد، اين افراد را در هيات خود داشت: تري لارسون (اندبريج انرژي)، جف براون (آمرمن اکسپرينس)، کيمبرلي کامپل (SPACEHAB)، و برنادوت موريس (بلک پي آر واير/ ارتباطات سانشاين). فيل مورابيتو (Phil Morabito)، موسس ارتباطات پيرپونت هوستون، رياست جلسه را بر عهده داشت. هيات يک ساعت اول را به پرسش و پاسخ اختصاص داد و ديدگاه هاي شخصي درباره موضوعاتي همانند نحوه نفوذ در صنايع و اشتباهات رايج روابط عمومي مطرح شد.

در مجموع، بيش از 200 متخصص ارتباطات در بزرگداشت روز روابط عمومي سال 2005 شرکت کردند. با توجه به اين که اين همايش کمي بعد از حادثه کاترينا (کمتر از دو هفته) برگزار شد و تعهد و تلاش کارگزاران روابط عمومي، اين همايش يک شاهکار واقعي محسوب مي شود. از شما و تمام کساني که در اين همايش حضور داشتند تشکر مي نمايم.

13 سپتامبر را به خاطر بسپاريد
مراسم بزرگداشت روز روابط عمومي انجمن روابط عمومي آمريکا بخش هوستون، 13 سپتامبر 2007 برگزار مي شود.

همچنين روز روابط عمومي کالج يا دانشگاه از ديگر برنامه هايي است که در ايالات متحده برگزار مي شود.

هفته روابط عمومي در روماني
در سال 2003، براي نخستين بار هفته روابط عمومي در روماني گرامي داشته شد.

با برگزاري اين هفته، به طور مسلم بعضي مسايل مربوط به روابط عمومي بهبود مي يابد اما بايد در نظر داشت که اين مراسم براي نخستين بار بود که در روماني برگزار مي شد. گالا را مي توان با ديگر موارد مشابه آن در کشورهايي نظير آلمان، انگلستان، اتريش و ديگر کشورها مقايسه کرد.

برگزاري اين مراسم در واقع فعاليتي بود براي کمک به بهبود شماي کلي حرفه و صنعت روابط عمومي.

هدف از آن، افزايش درک بهتر نسبت به ارتباطات حرفه اي در سطح بين المللي است که افراد شاغل در حرفه روابط عمومي از روماني را با ساير همکاران شان در ديگر نقاط جهان مرتبط سازد.

سال روابط عمومي در مالزي
به دليل اهميتي که روابط عمومي در کشور مالزي و توسعه اقتصادي، اجتماعي و سياسي دارد سال 2007 در مالزي سال روابط عمومي نامگذاري شده است. در اين زمينه کتاب هاي متعددي در مالزي چاپ شده که نشانگر جايگاه روابط عمومي در اين کشور مي باشد.

اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط عمومي
اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط عمومي در روز پنج‌شنبه 27 ارديبهشت ماه 1386 در سالن کنفرانس سران کشورهاي اسلامي برگزار شد.

در اين همايش دکتر احمدي‌نژاد سخنراني کرد. رييس‌جمهور، برقراري ارتباط با مردم و ايجاد اعتماد بين مردم و دستگاه هاي اجرايي را «مهم‌ترين هنر روابط عمومي» دانست و گفت: «روابط عمومي‌ها بايد برقرار کننده ارتباط مردم با دستگاه هاي مسئول باشند». وي تأکيد کرد ما مردم را رقيب و مشتري نمي‌دانيم؛ مردم صاحب و مالک کشور هستند و هدف روابط عمومي از نظر ما جلب اعتماد و همکاري و مشارکت مردم براي ساختن کشور است.

همچنين در اين همايش دکتر غلامعلي حداد عادل- رييس وقت مجلس شوراي اسلامي- ارتباطات قوي را از مؤلفه‌هاي قدرتمندي يک کشور دانست و بر تقويت روابط‌ عمومي‌ها در کشور تأکيد کرد.

در اين همايش همچنين تمبر يادبود روز ملي ارتباطات و روابط عمومي با حضور رييس‌جمهور و وزراي صنايع و معادن، مسکن و شهرسازي و سخنگو و رييس شوراي اطلاع‌رساني دولت رونمايي شد.

همچنين آيين‌نامه بزرگداشت «روز روابط عمومي و روابط عمومي» در 5 فصل و 11 ماده از سوي دبيرخانه شوراي اطلاع‌رساني دولت در مورخه 13/12/1385 تصويب و ابلاغ شد؛ و اينگونه روابط عمومي پس از 56 سال، روزي را به نام خودش ثبت کرد.


امکان اخذ شناسه برخط شهاب در شعب بانک ملي ايران
در راستاي اجراي قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشويي و الزامات ناظر بر لزوم شناسايي دقيق مشتريان و بنابر مفاد بخشنامه اخير بانک مرکزي و تاکيدات به عمل آمده در اين خصوص، بانک ها از ارائه خدمات به حساب هاي فاقد شناسه شهاب منع شده اند.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، آن گروه از مشترياني که به دليل فقدان احراز هويت کامل و عدم تخصيص شناسه شهاب، حساب هايشان مسدود شده است، ضرورت دارد در اسرع وقت به شعب افتتاح کننده حساب خود مراجعه و ضمن ارائه مستندات و مدارک هويتي خود، نسبت به تکميل و اخذ شناسه شهاب اقدام کنند.

بديهي است از تاريخ اول تير ماه امسال انجام اين امر، علاوه بر مراجعه به شعب ذيربط، مستلزم طي تشريفات و صرف زمان و مراحل بيشتري خواهد بود.

 

منبع مرجع: شبکه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)
 

 

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کرمان- ایرنا - روابط عمومی ها مهندسی افکار عمومی را بر عهده دارند و باید فعالانه، هوشمندانه و منسجم در راستای اعتلای نظام ارتباطی کشور نقش آفرینی کنند و با ترغیب افکار عمومی موجب ایجاد آرامش در حوزه های مختلف شود که البته نقش آفرینی این عنصر ارتباطی در وهله نخست مستلزم بازنگری در رویکرد سنتی مدیران نسبت به روابط عمومی هاست .

به گزارش ایرنا، روابط عمومی یکی از پست های سازمانی است که باید ارتباط دو سویه بین سازمان خود و جامعه هدف را برقرار کند و در دنیای امروز نباید به روابط عمومی به دید گزارش نویس نگاه کرد بلکه روابط عمومی رسالت های مهم تری را در جامعه باید انجام دهد.
مدیریت هوشمند ارتباطات انسانی و رسانه ای را می توان یکی از مهم ترین کارکردهای روابط عمومی عنوان کرد اما تاکنون دولت ها درک درستی از روابط عمومی نداشته و تنها درشرایط بحران به این حوزه مهم روی آورده و تا جایی که در کشور برای روابط عمومی ها متولی خاصی وجود ندارد و این نهاد مهم و تاثیر گذار طی سال های متمادی به حال خود رها شده و اینک زمان آن رسیده تا در این شرایط، دولت برای تثبیت موقعیت راهبردی روابط عمومی یکپارچه و هوشمند چاره ای بیاندیشد.
در همین راستا به مناسبت 27 اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی چندتن از مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن پرداختن به جایگاه و عملکرد روابط عمومی ها در استان کرمان انتظاراتی را هم از برنامه ریزان کشور در این خصوص داشته اند.
** روابط عمومی سازمان ها پل ارتباطی بین سازمان ها و مردم
مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جایگاه روابط عمومی ها در دنیای امروز گفت: با توجه به شرایط روز جامعه و استفاده فراوان از رسانه ها و تغییر در سبک زندگی نقش روابط عمومی ها نسبت به گذشته پررنگ تر شده و کار آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.
عباس تقی زاده روابط عمومی ها را بازتاب دهنده فعالیت ها و عملکرد دستگاه های مختلف و پل ارتباطی بین سازمان ها و مردم دانست و افزود: امروز روابط عمومی ها ارتباط بین مردم و رسانه ها با مدیران تسهیل می کنند.
وی با اشاره به اینکه روز به روز اهمیت روابط عمومی ها در جامعه افزایش می یابد معتقد است که متناسب با این اهمیت جایگاه آن ها ارتقا پیدا نکرده است .
وی ادامه داد: بفرض مثال شاهد این بودیم در وزارت کشور روابط عمومی که در استانداری ها اداره کل بود در چارت استانداری ها یکی از معاونین دفتر استاندار تعریف شده و در واقع انتظار و خواسته ما این است که جایگاه روابط عمومی در استانداری به اداره ارتقا یابد تا در قالب چارت اداره کل امکان نیروی های تخصصی بهتر فراهم شود و وظایف و رسالت اصلی خود را به خوبی انجام دهد.
مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان افزود: در شرایط امروز کشور روابط عمومی ها باید دستاوردهای دولت را به مردم منعکس کنند و ارتباط خوبی با رسانه ها داشته باشند تا توطئه های دشمنان را خنثی شود اما متاسفانه جایگاه دستگاه روابط عمومی در ادارات به نحو شایسته ارتقا پیدا نکرده که بتواند این روشنگری را بهنگام داشته باشد.
وی رابطه بین مدیر یک سازمان و مدیر روابط عمومی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: بهترین حالت این است که مدیر یک سازمان به این جایگاه اعتقاد داشته باشد و به وی به چشم یک مشاور نگاه کند و روابط عمومی را در تصمیم گیری ها مداخله دهد و در عین حال روابط عمومی هم یک فرد متخصص و آگاه باشد که بتواند نقش راهبردی و مشاوره ای را در سازمان ایفا کند.
**روابط عمومی یک دستگاه اجرایی حلقه واسطه بین سازمان و رسانه ها
این استاد دانشگاه تأکید کرد: روابط عمومی ها نباید صرفاً برای اطلاع رسانی و برگزارکننده مراسم ها باشد بلکه باید تخصصی تر عمل کنند و مدیران سازمان نیز نسبت به آن ها دیدگاه مشاوره ای داشته باشد تا این مهم به ارتقا جایگاه روابط عمومی ها کمک کند.
تقی زاده ، روابط عمومی یک دستگاه اجرایی را حلقه واسطه بین سازمان و رسانه ها عنوان و تصریح کرد: روابط عمومی ها وظیفه دارند؛ ارتباط بین خبرنگاران و روزنامه نگاران را با مدیران و سایر مسئولان در سازمان تسهیل کنند و در واقع یک تسهیل گر ارتباطی با رسانه ها باشند زیرا آن ها برای تهیه گزارش نیازمند این هستند که به سطوح مختلف دسترسی داشته باشند.
مشاور رسانه ای استاندار کرمان گفت: روابط عمومی ها به استقلال حرفه ای رسانه ها در تهیه گزارش ها احترام بگذارند و رسانه ها نیز باید شرایط روابط عمومی را درک کنند و در یک وضعیت تعاملی در کنار هم به جریان اطلاع رسانی سالم، بهنگام و جامع کمک کنند.
وی با بیان اینکه در مجموع وضعیت اطلاع رسانی روابط عمومی های دستگاه های دولتی را در سطح بسیار خوبی نمی توان توصیف کرد افزود: نتایج یکی از پژوهش های انجام شده در حوزه روابط عمومی فرمانداری های استان نشان می دهد که در برخی از فرمانداری ها و ادارات روابط عمومی ها چند مسئولیتی و یا از تحصیلات تخصصی و تجهیزات در این حوزه برخوردار نیستند و در این شرایط نباید انتظار داشت که خروجی کار آن ها در حوزه روابط عمومی مطلوب باشد.
** نگاه اساسی در تصمیم گیری های کلان کشور به ارتقا جایگاه روابط عمومی ها
تقی زاده با اشاره به اینکه در سطح تصمیم گیری های کلان کشور باید یک نگاه اساسی و بنیادی به ارتقای جایگاه روابط عمومی ها شود گفت: جریان و فعالیت های اطلاع رسانی در بخش های دولتی چندان قوی نیست و لازمه آن نگاه جدی به این حوزه است.
وی تصریح کرد: باید از مرحله شعار دادن و حرف زدن در رابطه با روابط عمومی ها و مهم ارزیابی کردن در حد صدور پیام و برگزارکننده مراسم عبور کنیم و در عمل به این جایگاه اهمیت و هویت بخشیم .
**بسیاری از مدیران روابط عمومی ها را یک ابزار برای انتشار اخبار می دانند
مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان با طرح این سئوال از مدیران سازمان مبنی براینکه تا چه اندازه از مشاوره های مدیران روابط عمومی استفاده کرده اند ؟و یا تا چه اندازه به این امر اعتقاد دارند که روابط عمومی ها می توانند اطلاعاتی را از متن جامعه برای انجام پژوهش ها جمع آوری کنند؟ خواستار بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به جایگاه حساس روابط عمومی ها شد.
تقی زاده با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از مدیران ، روابط عمومی ها را فقط یک ابزار برای انتشار اخبار می دانند گفت: ما امروز با یک سردرگمی در روابط عمومی روبرو هستیم و یک اطلاع رسانی ناقص که صرفاً حول محور مدیران شکل می گیرد که این امر مخاطب را برای گرفتن اطلاعات دچار بی میلی می کند.
وی با تأکید براینکه روابط عمومی ها باید در جامعه نیازسنجی کرده و متناسب با نیاز مردم اطلاع رسانی کنند افزود: روابط عمومی ها باید اطلاعات مورد نیاز مردم را منتشر کنند تا مخاطبان در نبود اطلاعات صحیح دچار ابهام نشوند.
مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان یادآورشد: در برخی از دستگاه های اجرایی به اطلاعات کلی پرداخته می شود در حالی که مردم به اطلاعات ریز نیاز دارند.
تقی زاده با قدردانی از روابط عمومی ها دستگاه های اجرایی استان کرمان گفت: البته شرایط روابط عمومی ها در استان قابل درک است زیرا با کمبود تجهیزات در این حوزه مواجه هستند.
وی از روابط عمومی های استان کرمان برای ارتقای این جایگاه مهم خواست تا در دوره های آموزشی کارآمد و مستمر کنند و از سویی مدیران نیز به تخصص کار و علاقه مندی فردی که در روابط عمومی انتخاب برمی گزینند ، توجه کنند.
**در ساختار سازمانی ایران روابط عمومی جایگاه ضعیفی دارد
رئیس روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: همه مدیران - برنامه ریزان و به طور کلی اغلب افراد مختلف جامعه وجود و حضور روابط عمومی را حداقل در گفتارشان قبول دارند اما اینکه چقدر وجود روابط عمومی و البته میزان نقش آفرینی آن ها را باور داشته باشند، موضوع دیگری می باشد که قابل سنجش است.
افسانه قاضی زاده با تاکید بر اینکه نقش و جایگاه روابط عمومی ها در جوامع امروز غیرقابل انکار است افزود: روابط عمومی نوعی مدیریت ارتباط است بنابراین باید برای این جایگاه ساختار و تشکیلاتی تعریف شود اما متاسفانه در ساختار سازمانی ایران روابط عمومی جایگاهی ندارد و اگر جایگاهی هم وجود داشته باشد ساختار بسیار ضعیف و بی رمقی دارد.
وی ادامه داد: وقتی ساختار و تشکیلاتی وجود نداشته باشد، خطرات زیادی جایگاه روابط عمومی و میزان تاثیرگذاری آن را محدود و تهدید می کند.
رئیس روابط عمومی بهزیستی استان کرمان تصریح کرد: نبود یک ساختار تشکیلاتی در سازمان ها باعث شیوع آفتی است که ریشه روابط عمومی را می خشکاند.
قاضی زاده بیان داشت: وقتی که ساختار و تشکیلاتی برای روابط عمومی وجود نداشته باشد یا کمرنگ باشد سبب آفت هایی از جمله عدم وجود نیروی انسانی متخصص و تربیت شده با علم ارتباطات می شود زیرا سازمان ها علاقه ای برای به کارگیری این متخصصین ندارند و ترجیح می دهند از نیروهای موجود برای کار در این بخش استفاده کنند و کارکنان متخصص یا با تجربه در این زمینه نیز به دلیل نداشتن پست های سازمانی برای کارکردن در روابط عمومی بی انگیزه می شوند.
وی با بیان اینکه اغلب سازمان ها در طراحی دوره های آموزشی ضمن خدمت برای کارکنان؛ فعالان بخش روابط عمومی را نادیده می گیرند و به بهانه هزینه بری دوره هایی که مصوب هم نیستند؛ تمایلی برای افزایش دانش کارکنان این بخش ها ندارند.
** روابط عمومی دستگاه های اجرایی بودجه و اعتبارات جداگانه ای ندارند
رئیس روابط عمومی بهزیستی استان کرمان بیان داشت: در دستگاههای اجرایی تشکیلاتی برای روابط عمومی وجود نداشته و بودجه و اعتبارات جداگانه ای نیز برای این بخش پیش بینی نمی شود در نتیجه روابط عمومی در تولید محتوا و اجرای برنامه ها و طرح های اطلاع رسانی معطل می ماند.
به گفته قاضی زاده برای تثبیت جایگاه روابط عمومی در سازمان های دولتی ، با ایجاد تشکیلات در سازمان های بدون تشکیلات و بهینه سازی ساختاری های کوچک موجود در سازمان های دارای تشکیلات محدود ضروری است.
وی افزود: شوراها و انجمن های صنفی در موضوع روابط عمومی به صورت شهرستانی - استانی و جه بسا منطقه ای به طور مثال منطقه جنوب شرق توسعه و گسترش داده شود.
رئیس روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان خاطرنشان کرد: به همت فعالان حوزه روابط عمومی 27 اردیبهشت به نام روابط عمومی و ارتباطات نامگذاری شده این روز و هفته فرصت مناسبی است که نشست ها و گردهمایی هایی برای تثبیت جایگاه روابط عمومی ها برگزار شود اما خیلی کم رنگ به این موضوع پرداخته شده که امیدوارم در استان کرمان از این فرصت به شایستگی استفاده شود.
**روابط عمومی می تواند موجب آرامش در حوزه های مختلف شود
رئیس روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قصد دارند تا با ایجاد جنگ روانی آرامش مردم را بر هم زنند گفت: در این شرایط یکی از رسالت های اصلی روابط عمومی برقراری ارتباط صحیح با جامعه هدف و انتقال پیام خدمات انجام شده دولت به مردم و همچنین انعکاس انتظارات مردم از دستگاه های دولتی است.
رسول هوشیاراحمدی، کار در روابط عمومی سازمان های دولتی و خصوصی را یک کار حرفه ای دانست و افزود: مدیران و مسئولان روابط عمومی باید از افرادی انتخاب شوند که توانمند،فکور، پژوهشگر و دارای تحصیلات عالی در این زمینه باشند.
وی برخورد سلیقه ای مدیران با واحد روابط عمومی، مبهم بودن نقش روابط عمومی در بین برخی مدیران، اهمیت کم به رسالت اصلی روابط عمومی به عنوان پل ارتباطی بین سازمان و جامعه هدف و گاها تأکید بر فعالیت روابط عمومی در تبلیغات، مستند سازی و اطلاع رسانی ناکارآمد را از مهم ترین آفت های روابط عمومی دانست و گفت: اگر دستگاه های دولتی نتوانند با جامعه هدفشان به خوبی ارتباط برقرار کنند؛ مطمئناً شبکه های بیگانه این کار را انجام خواهند داد.
هوشیاراحمدی تبیین فعالیت ها برای جامعه هدف به منظور انتقال صحیح پیام و منعکس کردن انتظارات مردم را در خدمت رسانی مهم دانست و افزود: اگر یک سازمان بداند که جامعه هدفش چه می خواهد؛ مطمئناً خوب عمل کرده در غیر این صورت اعتبارات و انرژی منابع انسانی اش به هدر رفته است.
** شیوه نامه و نظام نامه روابط عمومی ها در کرمان تدوین شود
رئیس روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اهمیت جایگاه روابط عمومی در سازمان های دولتی و خصوصی بیان داشت: شیوه نامه و نظام نامه متمرکز استانی شامل نقش ها و وظایف روابط عمومی به ترتیب اولویت به منظور ابهام زدایی از وظایف روابط عمومی تشکیل شود.
وی خاطرنشان کرد: حضور مدیران به همراه مسؤلان روابط عمومی در نشست ها ،ارائه گزارش های مبنی بر رویکرد تحلیل محتوی از سمت مدیران روابط عمومی و انعکاس آنها به جامعه هدف به منظور شفاف سازی اقدامات، اهمیت دادن به روابط عمومی الکترونیک و فراهم آوردن امکانات روابط عمومی در زمینه تجهیزات و منابع انسانی، می تواند جایگاه روابط عمومی را بیش از پیش تقویت سازد.
**استفاده از ظرفیت نخبگان استان در راستای ارتقا روابط عمومی ها
هوشیاراحمدی با بیان اینکه در برخی از دستگاههای اجرایی به بخش های مختلف روابط عمومی توجه نشده است تصریح کرد: باید از ظرفیت نخبگان در راستای ارتقای جایگاه روابط عمومی استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه روابط عمومی موفق می تواند چالش های مخرب را از یک سازمان دور کند بیان داشت: روابط عمومی ها باید علاوه بر توانمندی های این حوزه، دارای فن بیان خوب، فکر و ایده باشند تا بتوانند پل ارتباطی خوبی بین سازمان و جامعه هدفش باشند.
اهمیت مقوله ارتباطات در جهان سبب شد تا به مناسبت تشکیل اتحادیه تلگرافی بین المللی ژنو در 1865 میلادی 17 ماه می برابر با 27 اردیبهشت، 'روز جهانی ارتباطات'نامگذاری شود.
در ایران نیز با توجه به نقش تاثیرگذار روابط عمومی و با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور، این روز به نام 'روز ارتباطات و روابط عمومی' عنوان گرفت تا فرصتی مناسب برای شناساندن این مهم به جامعه و مسوولان باشد.
گزارش: فهیمه عسکرپور
9895/ 5054

پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

کلیدواژه: روابط عمومي

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۳۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیام تبریک مدیرعامل بانک دی به مناسبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی
 • میزگرد روابط عمومی و فضای مجازی در ایرنا شهرکرد برگزار شد
 • روابط عمومی و عصر نوین ارتباطات
 • پیام تبریک بانک ملت به رسانه ها به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی
 • پیام تبریک بانک ملت از رسانه ها به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی
 • پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی
 • پیام تبریک رئیس هیات سرپرستی موسسه اعتباری کاسپین به مناسبت روز روابط عمومی
 • پیام تبریک مدیرکل ورزش و جوانان گیلان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی
 • قدردانی بانک ملت از رسانه ها همزمان با روز ارتباطات و روابط عمومی
 • روز جهانی «روابط عمومی و ارتباطات» صرفاً یک نام در یک برگ از تقویم نیست
 • پیام تبریک مدیر روابط عمومی ورزش و جوانان گیلان به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات
 • ارتباطات برون سازمانی یکی از مهمترین اهداف یک سازمان است که توسط روابط عمومی ها رقم می خورد
 • فرماندار شادگان، روز ملی ارتباطات و روابط عمومی را تبریک گفت
 • روابط عمومی ها نهادی موثر در تحقق اهداف حوزه ارتباطات هستند
 • پیام تبریک نوبخت به مناسبت روز ملی روابط عمومی
 • پیام تبریک مدیرکل کانون خوزستان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی
 • پیام مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان به مناسبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی
 • قدردانی مدیر امور روابط عمومی بانک ملت از رسانه ها همزمان با روز ارتباطات و روابط عمومی
 • با ارسال پیامی روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی را تبریک گفت