اگر نفخ شکم به دلایل پزشکی نباشد مثل بیماری‌های کبدی یا بیماری‌های قلبی دلیل واقعی نفخ معده و روده‌ها، گاز است. دلایل نفخ شکم و بزرگی شکم متعدد است. با رعایت نکات زیر دیگر دچار نفخ نخواهید شد:
۱- تند غذا نخورید غذا خوردن سریع و خوب نجویدن غذا می‌تواند موجب شود که شما هوا را هم ببلعید و این می‌تواند موجب نفخ و تورم شکم شود؛ بنابراین سعی کنید آهسته غذا بخورید و از خوردن آن‌ها لذت ببرید. غذا خوردن باید حداقل ۳۰ دقیقه طول بکشد.

به یاد داشته باشید که هضم غذا از دهان شروع می‌شود و شما می‌توانید نفخ را با خوب جویدن بیشتر غذا‌ها کاهش دهید. آهسته غذا خوردن مزایای دیگری هم دارد. وقتی زمان مناسب برای غذا در نظر می‌گیرید و مزه غذا را حس می‌کنید احساس رضایت بیشتری می‌کنید. مطالعات نشان می‌دهند که اگر آهسته غذا بخورید، کمتر غذا می‌خورید.

۲- نوشیدنی‌های گازدار را کنار بگذارید نوشیدنی‌های گازدار حتی نوع رژیمی آن می‌تواند تولید گاز کند. در عوض نوشیدن آب طعم‌دار با لیمو نوشیدنی خیلی خوبی است. اگر نوشیدنی‌های گازدار را دوست دارید حداقل تعداد آن را در روز کم کنید چای نعنایی را بعد از این نوشیدنی بخورید تا نفخ شکمتان کاهش پیدا کند.

۳- آدامس خوردن اندازه دارد بسیاری از افرادی که از نفخ شکم رنج می‌برند زیاد آدامس می‌جوند. آدامس جویدن می‌تواند موجب شود تا هوای زیادی هم بلعیده شود و نهایتا شکم دچار نفخ زیادی شود. اگر به جویدن عادت دارید، یک تکه شکلات سخت را بمکید یا یک میان‌وعده سالم، پرفیبر نظیر میوه‌ها، سبزی یا پاپ کرن کم‌چرب بخورید.

۴- غذا‌های بدون شکر را انتخاب کنید بسیاری از افراد مبتلا به نفخ زیاد غذا‌های شیرین یا نوشیدنی‌هایی که قند مضری دارند استفاده می‌کنند محققان توصیه می‌کنند نباید بیش از ۲ تا ۳ وعده در روز از نوشیدنی‌های شیرین استفاده کرد.

۵- سبزی‌ها و حبوبات، هم نفاخ‌اند نباید به دلیل نفاخ بودن برخی سبزی‌ها و حبوبات آن‌ها را کنار بگذارید باید سبزی‌ها را انتخاب کنید که نفخ کمتری تولید کرده یا با خیس کردن حبوبات از نفخ آن‌ها بکاهید. کلم بروکلی، خانواده کلم و کاهو موجب نفخ می‌شود سعی کنید خوردن آن‌ها را محدود کنید.

۶- وعده‌های کمتر، اما متعدد به جای خوردن سه وعده غذایی زیاد در هر روز، حجم وعده‌های غذایی‌تان را کوچک کنید، اما به جای سه بار ۶ وعده غذا بخورید، خوردن ۶ وعده غذا می‌تواند به کنترل قندخون کمک کرده و گرسنه هم نخواهید ماند.

۷- غذا‌های ضدنفخ از همه بهتر است؟ مطالعات نشان می‌دهد چای نعناع، زنجبیل و ماست‌های پروبیوتیک (باکتری‌های خوب) به کاهش نفخ کمک می‌کند.

این‌ها غذا‌های خوبی هستند که مانع نفخ و تجمع گاز در معده می‌شود. کلام آخر محققان می‌گویند مسهل‌ها، قرص‌های آب، ناشتا بودن و فرار از صبحانه برای کنترل وزن و پیشگیری از نفخ بسیار مناسب است. ورزش از جمله کار‌هایی است که می‌تواند از نفخ جلوگیری کند. شما می‌توانید با ورزش‌های عضلانی شکم باعث شوید که شکم‌تان صاف‌تر به نظر برسد.   منبع: ایران ناز 

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۱۱ دلیل احساس گرسنگی مداوم

آیا برای شما نیز پیش آمده است که بعضی روز‌ها بدون در نظر گرفتن این که چقدر غذا می‌خورید، احساس سیری و رضایت کامل در شما شکل نگرفته باشد؟

چندین محرک برای گرسنگی وجود دارند که از مواردی آشکار مانند غذا خوردن ناکافی تا مواردی پیچیده‌تر را شامل می‌شوند. در ادامه با برخی دلایل شایع احساس گرسنگی همیشگی بیشتر آشنا می‌شویم.
خستگی
غذا خوردن و تامین سوخت مورد نیاز بدن سطوح انرژی شما را تقویت می‌کند. اما اگر با احساس گرسنگی مواجه هستید، گاهی اوقات آنچه به واقع نیاز دارید نه غذا بلکه خواب بیشتر است. خواب عاملی کلیدی در کنترل هورمون‌های اشتها یعنی گرلین و لپتین است.

خواب کافی به تنظیم گرلین کمک می‌کند که هورمون محرک اشتهای انسان است. این به معنای آن است که کمبود خواب می‌تواند به سطوح بالاتر گرلین منجر شده و گرسنگی و هوس‌های غذایی مداوم را موجب شود که شرایط خوبی برای کاهش چربی‌های اضافه بدن نیست. افزون بر این، کمبود خواب سطوح لپتین را کاهش می‌دهد که هورمون احساس سیری است.

انجام ورزش بدون تامین سوخت کافی
گاهی اوقات افراد بدون این که تغییرات لازم در رژیم غذایی خود ایجاد کرده تا سوخت مورد نیاز انجام ورزش تامین شود، شدت تمرینات ورزشی خود را افزایش می‌دهند. اگرچه مطالعات مختلف نشان داده اند که انجام ورزش برای سرکوب اشتها مفید است، اما شواهدی نیز وجود دارند که از افزایش اشتها به واسطه ورزش شدید و بلند مدت حکایت دارند.

ورزش شدید می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را تسریع کند، از این رو، در صورت عدم تامین سوخت مورد نیاز بدن ممکن است هرچه بیشتر با احساس گرسنگی مواجه شوید. اگر این دلیل احساس گرسنگی شما است، مصرف غذا‌های تقویت کننده سیری مانند میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از فیبر را مد نظر قرار دهید.

مصرف کم پروتئین، چربی یا فیبر
اگر بدن ترکیبی درست از درشت مغذی‌ها یعنی پروتئین، چربی و فیبر را دریافت نکند، ممکن است با احساس گرسنگی مواجه شوید. پروتئین در مقایسه با چربی‌ها و کربوهیدارت‌ها سیر کننده‌ترین درشت مغذی محسوب می‌شود.

مصرف پروتئین بیشتر سطوح هورمون سیری GLP-۱ و پپتید YY (کاهنده اشتها) را افزایش می‌دهد، در شرایطی که سطوح هورمون گرسنگی گرلین را کاهش می‌دهد. به همین ترتیب، غذا‌های سرشار از فیبر با فعال کردن گیرنده‌های نشاسته در معده به کاهش گرسنگی کمک می‌کنند.

این گیرنده‌ها سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کنند که به مصرف مقدار کافی از غذا اشاره دارند. همچنین، غذا‌های سرشار از فیبر در مقایسه با غذا‌های کم فیبر، سرعت تخلیه معده را کند می‌کنند و به زمان بیشتری برای گوارش نیاز دارند، از این رو احساس سیری برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌شود.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های تصفیه شده

افزون بر کمبود‌هایی که ممکن است در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند، مصرف بیش از حد غذا‌هایی که احساس سیری را در شما ایجاد نمی‌کنند، به ویژه کربوهیدرات‌های تصفیه شده، مانند نان‌ها سفید و پاستا می‌تواند موجب احساس گرسنگی شود.

از آنجایی که کربوهیدرات‌های تصفیه شده فاقد فیبر تقویت کننده سیری هستند، بدن به سرعت آن‌ها را گوارش می‌کند. اگر به میزان زیاد کربوهیدرات‌های تصفیه شده مصرف می‌کنید، این می‌تواند دلیل احساس گرسنگی مکرر شما باشد. افزون بر این، مصرف فراوان کربوهیدرات‌های تصفیه شده می‌تواند موجب افزایش ناگهانی و سریع قند خون و سپس افت سریع و ناگهانی آن شود که این شرایط می‌تواند گرسنگی را تحریک کند.

نوشیدن کالری‌ها
جایگزینی میان وعده‌ها یا حتی وعده‌های غذایی اصلی با اسموتی‌ها و شیک‌ها دیر زمانی است که روشی محبوب بین مردم محسوب می‌شود. اما اگر در تلاش برای مقابله با احساس گرسنگی خود هستید، بدون در نظر گرفتن این که چه میزان کالری مصرف می‌کنید، این ممکن است بهترین رویکرد برای شما نباشد.

غذا‌های مایع و جامد در بدن متفاوت از یکدیگر گوارش می‌شوند. اسموتی ها، شیک ها، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های کافئین‌دار محبوب شما بسیار سریع‌تر از غذا‌های جامد از معده عبور می‌کنند، از این رو، نسبت به فردی که غذای جامد مصرف می‌کند، سریع‌تر با احساس گرسنگی مواجه خواهید شد.

نوشیدنی‌ها ممکن است گزینه‌ای راحت‌تر برای تهیه بوده و در زمان غذا خوردن صرفه جویی کنند، اما اگر قصد دارید احساس سیری و رضایت کامل را تجربه کنید، بهتر است غذای خود را بجوید.

تشنگی
احساس گرسنگی ممکن است به معنای نیاز به مصرف یک نوشیدنی باشد. گاهی اوقات، احساس تشنگی می‌تواند با احساس گرسنگی اشتباه گرفته شود. اگر همواره گرسنه هستید، نوشیدن یک یا دو لیوان آب ممکن است به برطرف شدن مشکل کمک کند، زیرا در واقع تشنه هستید.

در طول روز به میزان فراوان آب بنوشید، تا از مصرف بی مورد غذا پیشگیری شود. همچنین، با مصرف مواد غذایی آبرسان می‌توانید احساس تشنگی و گرسنگی را به طور همزمان برطرف کنید.

برخی دارو‌ها
گاهی اوقات افزایش احساس گرسنگی می‌تواند از عوارض جانبی برخی دارو‌ها باشد. رایج‌ترین دارو‌های افزایش دهنده اشتها شامل دارو‌های ضد روان‌پریشی، مانند کلوزاپین و الانزاپین، دارو‌های ضد افسردگی، دارو‌های تثبیت کننده خلق و خو، کورتیکواستروئید‌ها و دارو‌های ضد تشنج می‌شوند. افزون بر این، برخی دارو‌های دیابت مانند انسولین و تیازولیدینون‌ها به واسطه افزایش اشتها و گرسنگی شناخته شده هستند.

اگر فکر می‌کنید احساس گرسنگی دائمی شما با دارو‌های مصرفیتان در ارتباط است با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است جایگزین بهتری برای تامین نیاز‌های شما وجود داشته باشد.

برخی بیماری‌ها
افزایش گرسنگی می‌تواند نشانه‌ای از برخی بیماری‌ها نیز باشد. گرسنگی مداوم نشانه‌ای کلاسیک از دیابت است. این شرایط به واسطه سطوح بالای قند خون رخ می‌دهد و به طور معمول با علائم دیگر مانند تشنگی شدید، کاهش وزن، و خستگی همراه است.

گرسنگی ممکن است نشانه‌ای از پرکاری تیروئید، افسردگی، و سندرم پیش از قاعدگی نیز باشد. در صورت مواجهه با احساس گرسنگی پایدار برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

استرس
استرس به عنوان یک محرک گرسنگی چنان شایع است که گاهی اوقات از اصطلاح غذا خوردن استرسی استفاده می‌کنیم. استرس کوتاه مدت در واقع می‌تواند موجب از بین رفتن اشتهای فرد شود، زیرا بدن اپی‌نفرین ترشح کرده و وارد حالت جنگ یا گریز می‌شود.

اما استرس پایدار حتی اگر سطوح آن کم باشد می‌تواند اثری متضاد ایجاد کند. غدد آدرنال هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کنند و این هورمون اشتها را افزایش می‌دهد. استرس موجب افزایش گرسنگی برای برخی غذا‌های خاص، به ویژه نمونه‌های سرشار از چربی و شکر می‌شود. این مواد غذایی می‌توانند به تسکین واکنش استرسی بدن کمک کنند، اما همچنان بهتر است با از بین بردن عوامل استرس‌زا سطح استرس بدن خود را کاهش دهید.

غذا خوردن بی فکر
گاهی اوقات غذا خوردن ممکن است ارتباط چندانی با کاهش احساس گرسنگی نداشته باشد. ممکن است بی حوصلگی، وسوسه خوردن غذایی خاص یا حضور در جمع شما را به این کار تحریک کرده باشد.

همچنین، ممکن است با هوس‌های غذایی موقعیتی مانند هوس خوردن پاپ کوردن حین تماشای فیلم مواجه شوید یا بسیار سریع غذا خورده و به بدن اجازه ندهید که متوجه رفع احساس گرسنگی خود شود. آرام‌تر غذا خوردن و جویدن خوب هر لقمه غذا به بدن و مغز زمان بیشتری برای ترشح هورمون احساس سیری می‌دهد و معده پیام پر شدن خود را برای مغز ارسال می‌کند.

محدودیت‌های غذایی
غذا خوردن ناکافی دلیلی آشکار برای گرسنگی است. اما گاهی اوقات ممکن است متوجه نباشید که به میزان کافی سوخت در اختیار بدن خود قرار نمی‌دهید. به عنوان مثال، ممکن است فواصل زمانی بین وعده‌های غذایی بیش از حد طولانی باشند یا در آغاز روز وعده‌های غذایی کم کالری مصرف کنید.

این شرایط می‌تواند هوس‌های غذایی جدی، به ویژه برای غذا‌های کم ارزش را به همراه داشته باشد. کنار گذاشتن کامل غذا‌های حاوی شکر یا نمک نیز ایده خوبی نیست. عامل کلیدی گوش دادن به بدن، دنبال کردن یک روتین غذایی سالم و انتخاب متفکرانه غذا‌ها است.   منبع: سیمرغ

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

کلیدواژه: نفخ شکم رژیم غذایی تغذیه سالم

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۴۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رازهای لاغری، این بار مخصوص خانم های کارمند و پرمشغله
 • تاثیر زمان غذا خوردن بر بزرگ شدن شکم
 • غذا‌ی تند بخورید، خوش اندام شوید/ اکسیری برای خلاصی از چربی دور شکم/ گوجه‌فرنگی را جایگزین قرص آسپرین کنید
 • نوشیدنی‌های خارجی به بازار نرسید
 • تغذيه براي افراد مبتلا سوزش سر دل (ريفلاکس معده)
 • خواص شگفت انگیز زنجبیل در وعده صبحانه!
 • فوایدمصرف زنجبیل در وعده صبحانه
 • سلامت و تندرستی؛ ورزشهای هوازی که چربی های شکم را هدف قرار می دهند کدامند؟
 • طرز تهیه نوشیدنی کاراملی
 • این نوع شکم‌دردها را جدی بگیرید/ راهکارهای پیشگیری اولیه از فشار خون در کودکی
 • این نوع شکم‌دردها را جدی بگیرید
 • با این غذاها شکم خود را آب کنید
 • نوشیدن قهوه لاکچری با باران پشمکی+عکس
 • درد‌هایی در ناحیه شکم که باید جدی گرفته شود!
 • 3 غذای عالی برای کوچک کردن شکم
 • غذاهایی که روزه‌داران باید از خوردن آن پرهیز کنند
 • مصرف زنجبیل در وعده صبحانه چه فوایدی دارد؟
 • بهترین نوشیدنی برای افطار و سحری چیست؟
 • افرادکم خون» در وعده سحری چه بخورند؟