متاسفانه وزارت امور خارجه در اقدامی تأمل برانگیز، با سکوت در مقابل گستاخی طرف اروپایی، آن را در تشدید اقدامات ضدایرانی ترغیب می‌کند.

سرویس سیاست مشرق - «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه -۲۲ اردیبهشت- در مصاحبه با نشریه لوپاریزیان در اظهارنظری بی ادبانه گفت: «ایران در مقابله با تصمیم آمریکا برای خروج از توافقاتی که در وین حاصل شده و تشدید تحریم‌ها، واکنش بدی نشان داد. ایران باید بلوغ سیاسی خود را نشان داده و به تعهدات خود احترام بگذارد»!

این اظهارنظر گستاخانه در حالی است که بنابر گزارش‌های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران از اولین روز اجرای برجام تاکنون به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است و آن را اجرا کرده است. اما در مقابل، طرف اروپایی و از جمله فرانسه به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده است.

متاسفانه وزارت امور خارجه در واکنش به توهین مقام فرانسوی، سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداد.

این واکنش منفعلانه مسبوق به سابقه می‌باشد و دولت روحانی در ۶ سال اخیر بارها و بارها در مقابل گستاخی و بی ادبی طرف اروپایی سکوت کرده است.

این سکوت و انفعال، طرف مقابل را به گستاخی بیشتر تشویق و اقدامات ضدایرانی را تشدید کرده است.

فرانسه در چندسال اخیر به دفعات به اقدامات ضدایرانی مبادرت کرده است. به این موارد توجه کنید:

رکوردشکنی اقدامات ضدایرانی!

- در تیرماه ۹۶- دو سال پس از امضای برجام- تنها ۴۸ ساعت پس از بازگشت ظریف از فرانسه، پاریس در اقدامی که نوعی دهن کجی به دولت ایران بود، نشست گروهک تروریستی منافقین را برگزار کرد.

- اردیبهشت ۹۷ – پس از خروج آمریکا از برجام- «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در حاشیه نشست غیررسمی سران اروپا در بلغارستان گفت: به خاطر مسئله ایران، علیه شرکت‌های آمریکایی جنگ تجاری یا راهبردی راه نخواهیم انداخت. این کار منطقی نیست. ثانیاً، شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور نخواهیم کرد.

- تابستان ۹۷، فرانسه یک دیپلمات ایرانی را به دلایل موهوم اخراج کرد.

- تابستان ۹۷، بعد از خروج آمریکا از برجام، شرکت‌های اروپایی بدون توجه به تعهدات خود برای خروج از ایران صف کشیدند. در همین راستا شرکت‌های بدعهد فرانسوی همچون پژو و توتال اعلام کردند که فعالیت‌های خود در ایران را تعلیق خواهند کرد.

- دی ۹۶ و به فاصله چند روز پس از آغاز اعتراضات در چند شهر ایران، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با روحانی، در اظهارنظری گستاخانه از رئیس جمهور ایران خواست تا حق آزادی بیان و تجمع معترضان رعایت شود. ریاست‌جمهوری فرانسه همچنین در اقدامی توهین آمیز اعلام کرد به دلیل اغتشاشات در ایران، سفر «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه این کشور به ایران به تعویق افتاده است.

- شهریور ۹۷ تعدادی از اعضای گروهک‌های تروریستی به سفارت ایران در فرانسه تعرض کردند. پلیس فرانسه علیرغم اطلاع قبلی، برای جلوگیری از این تعرض در محل حاضر نشد.

- در اواخر مهر ۹۷ فرانسه، پاویون ایران در نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL را بست و در ادامه این رفتار خصمانه، حضور بازرگانان و شرکت‌کنندگان ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه را نیز ممنوع اعلام کرد

- در مهر ۹۷ فرانسه در اقدامی خصمانه اموال وزارت اطلاعات و دو ایرانی در فرانسه را بلوکه کرد.

- در آذر ۹۷ دفتر ریاست جمهوری فرانسه به آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران واکنش نشان داد و آن را تحریک برانگیز و بی‌ثبات‌کننده خواند و مدعی شد که ایران باید آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند!

- در آذر ۹۷ هیئت‌های نمایندگی فرانسه و انگلیس در سازمان ملل در اقدامی ضدایرانی از شورای امنیت خواستند تا آزمایش موشکی که ادعا می‌شود ایران به تازگی انجام داده است را بررسی کند!

- در اسفند ۹۷ در بخشی از مستند «ایستگاه پایانی دروغ»، نیما زم- که به اذعان خودش با همکاری همه‌جانبه منافقین از لیدرهای اغتشاشات کور و محدود دی ماه ۹۶ است و به صراحت در کانال آمدنیوز ساخت بسته‌های انفجاری و تروریستی را آموزش می‌داد- داخل اتومبیلی (که یک مسلسل نیز در آن تعبیه شده) نشسته است و صراحتاً می‌گوید که اسکورت سرویس اطلاعاتی فرانسه همراه اوست و با حفاظت توسط چندین تیم در شهر جابجا می‌شود. بر همین اساس فرانسه آشکارا به حفاظت مسلحانه از یک دروغ‌گوی آشوبگر در خاک خود اقدام کرده است.

- فروردین ۹۸ خانه فرهنگ ایران در پاریس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به رغم انجام تمامی اقدام‌های قانونی و اداری، مراسم ویژه نوروزی و کنسرت موسیقی سنتی در کتابخانه ملی فرانسه لغو شد. ویژه مراسم نوروزی و کنسرت موسیقی سنتی که قرار بود در محل کتابخانه ملی فرانسه برگزار شود، در آخرین ساعات به دلیل عدم همکاری شرکت تأمین کننده خدمات فنی (صوت و تصویر) این کتابخانه با خانه فرهنگ ایران به بهانه تحریم‌ها لغو شد.

- در فروردین ۹۸ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری مداخله جویانه با اشاره به حکم تازه برای «نسرین ستوده» - مجرم محکوم‌شده در ایران و از عناصر همکار با محافل ضدایرانی- گفت: «توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران (برجام) به مثابه چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست»!

- فروردین ۹۸ کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران، از این کشور خواست که از هرگونه تشدید خشونت یا بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه خودداری ورزد. در ادامه این بیانیه تاکید شد که امانوئل ماکرون در گفتگوی تلفنی خود با روحانی نسبت به وضعیت نسرین ستوده در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شد! ماکرون پیش از این، ستوده را به عنوان مشاور برابری جنسیتی منصوب کرده بود!

- فروردین ۹۸ وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری گستاخانه اعلام کرد: «ما قبل از آمریکا، سپاه پاسداران ایران را تحریم کرده‌ایم»!

علاوه بر موارد مذکور، فرانسه سالهاست که میزبان گروهک تروریستی منافقین است. گروهکی که ۱۷ هزار ایرانی اعم از کودک، زن و مرد را به فجیع‌ترین شکل به شهادت رسانده و صدها عملیات جنایتکارانه را انجام داده است.

تجهیز صدام به سلاح‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی علیه ایران، پرونده خون‌های آلوده، حفاظت و پشتیبانی از عوامل ضدانقلاب و…از دیگر اقدامات ضدایرانی فرانسه در سالیان اخیر است.

فرانسه اهانت می‌کند، وزارت خارجه لبخند!

متاسفانه وزارت امور خارجه در اقدامی تأمل برانگیز، با سکوت در مقابل گستاخی طرف اروپایی، آن را در تشدید اقدامات ضدایرانی ترغیب می‌کند؛ یک سؤال؛ علت رودربایستی وزارت خارجه با فرانسه چیست؟!

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اندوه بزرگ سلیمانی پشت یک لبخند سرد

ساعت 24 -غلامعلی سلیمانی سهامدار عمده و مدیرعامل و بنیانگذر کارخانه‌های کاله در عصر روز دوشنبه 30 اردیبهشت در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در طبقه هشتم اتاق در کنار مرتضی سلطانی صاحب و مدیرعامل زرماکارون نشسته بود و با نابردباری ناخواسته سخنان فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و برخی مقامهای اقتصادی را می شنید.

وزیر اقتصاد که رییس نشست های این شورا به حساب می آید لابد اعضا را متقاعد کرده بود مدت زمان  نشست  شورا را از دو ساعت به یک ساعت کاهش دهد. او می‌خواست هر چه زودتر این نشست را پایان دهد و همین کار را نیز کرد. به این ترتیب از اعضای بخش خصوصی شورای گفت‌وگو فقط دو نفر که یکی از آنها سلیمانی بود توانستند هرکدام  به مدت کمتر از 2 دقیقه صحبت کنند. صحبت‌های سلیمانی بنیانگذار کاله در یک فضای عادی اقتصادی بسیار ناراحت‌کننده می شد اما در این فضایی که اکثریت آنها می‌دانند وضعیت کارخانه‌ها چگونه است این حرف‌های سلیمانی تاسف کسی را  برنینگیخت و کسی خم به ابرو نیاورد.

بنیانگذار کاله خطاب به اعضای دولتی شورا به ویژه وزیر گفت: ببینید ،  شرایط گونه ‌ای است که از 4 کارخانه تولید لبنیات کاله 2 کارخانه بسته شده و 2 کارخانه هم با 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند. وی اضافه کرد در حال حاضر هیچ گاوداری حاضر نیست به کارخانه‌های داخلی شیر بفروشد و آنها ترجیح می‌دهند شیر را به شکل‌های گوناگون صادر کنند و قیمت هر کیلو شکر خام از 3 تا 6 هزار تومان نوسان دارد.  وی گفت نرخ های متعدد برای ارز موجب شده است کالاهای وارداتی با دلارهای 4200 تومانی سر از بازار غراق دربیاورند. کسی اما درباره این حرفهای سلیمانی اعتنایی نکرد. مدیران دولتی که رو به روی او نشسته بودند حتی یادداشت هم نمی کردند. وزیر اقتصاد برای چندمین بار از حاضران خواست برای اینکه یک بحث تمام شده است صلوات بفرستند. سلیمانی ادامه داد و گفت ، اگر یک ساعت فرصت داشته باشد تا استدلال‌های خود را برای مسوولان در باره ضرورت برخی تصمیم‌ها درباره نرخ ارز و واردات شیر خشک پرچرب بیان کند شاید با اختصاص 50 میلیون یورو بتوانیم 50 هزار شغل را نجات دهیم. این حرف سلیمانی نیز بازتابی  نداشت.

این کارخانه‌دار بزرگ ایران که  دردهه های 1370 و 1380 توانسته است نزدیک به 15هزار شغل صنعتی برای ایرانیان ایجادکند و سرمایه هنگفتی در دهه‌های 1370 و 1380 فراهم کرده است و حالا در شرایط دشوار امروز  اقتصادی آنها را از دست می‌دهد اما هرگز موجب نشد که وزیر اقتصاد توجه چندانی به آن داشته باشد.فقط دارایی فیزیکی اوباقی می ماند و ارزش برند او نیز ممکن است با افت مواجه شود آیا نباید یک حسرت بزرگ باشد. این رخداد عجیبی نیست که صاحب یک واحد صنعتی در شرایط ناگزیری فعالیت بنگاه خود را برای یک دوره کوتاه تعطیل کرده یا با تعدیل نیروی کار و با هدف کاهش هزینه‌های جاری بخشی از ظرفیت کارخانه را بلااستفاده بگذارد، اما در ایران شرایط بسیار خطرناک شده است. وقتی صحبت‌های ناامیدکننده سلیمانی را با برخی از آگاهان  و فعالان اقتصادی در میان گذاشتم، آنها با بهت و حیرت به این حرف‌ها گوش می‌کردند و برخی می‌گفتند وقتی کاله نمی‌تواند ادامه دهد، بنابراین نباید از دیگران انتظار چندانی داشت. صنعت لبنیات اما در یک دهه اخیر با شتاب به سمت پایین میل دارد زیرا شهروندان ایرانی به دلایل اقتصادی و کاهش قدرت خرید به مدت چند سال حالا خرید شیر، ماست و پنیر را کاهش داده‌اند. مجادله میان گاوداران و کارخانه‌های لبنیات ادامه دارد و معلوم نیست چرا دولت‌های ایران اقتصاد شیر را آزاد نمی‌کنند. نشست که تمام شد و هنگام رفتن به سلیمانی گفتم، واقعا کارخانه‌های لبنیات شما تعطیل شدند و 2 کارخانه در حال تعطیل هم دارید که با ناراحتی جواب داد همین‌طور است و اندوه خود را پشت یک لبخند سرد پنهان کرد.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره امانوئل ماکرون ایستگاه پایانی دروغ توافق هسته ای دیپلماسی التماسی دیپلماسی انفعالی دیپلماسی سازش روحانی ژان ایو لودریان فرانسه محمد جواد ظریف نسرین ستوده نیما زم وزارت خارجه

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۴۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتقاد وزارت خارجه روسیه از سیاست‌های تنش‌زای آمریکا در قبال ایران
 • یک مقام وزارت خارجه آلمان به ایران سفر کرد
 • گفت‌وگوى مدیرکل سیاسى وزارت خارجه آلمان با عراقچى
 • مدیر سیاسی وزارت خارجه آلمان با عراقچی دیدار کرد
 • جشن گلریزان؛ هدیه لبخند امید و زندگی به خانواده‌های زندانیان جرایم غیرعمد کردستانی+فیلم
 • سفر یک مقام وزارت خارجه آلمان به ایران
 • سخنگوی وزارت خارجه: برای ملت ایران هیچ بن‌بستی وجود ندارد
 • سعودی همچنان به دنبال تشکیل جبهه «ضدایرانی» از اعراب/ عمان، عراق و کویت به عربستان پاسخ منفی دادند
 • ظریف: توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه وسیاست های خارجی است
 • قلعه نویی:به خاطر فحاشی ها استقلال نمی آیم
 • انتقاد نامزد انتخابات آمریکا از اقدامات ضدایرانی ترامپ
 • عراق از تحریم‌های ضدایرانی آمریکا در حوزه انرژی معاف شد
 • هشدار فرانسه درباره حملات شیمیایی به سوریه
 • فرانسه بازهم درباره استفاده از سلاح شیمیائی توسط سوریه هشدار داد!
 • تلاش منافقین برای افزایش فشار بر ایران با ایجاد صفحات جعلی در فیسبوک
 • هشدار فلاحت‌پیشه درباره پشت‌پرده تحرکات ضدایرانی کشورهای عربی منطقه/آمریکا بر سر فروش نفت با ایران مذاکره می‌کند؟
 • چرا خلیل زاده در اصفهان محبوب نیست؟
 • موسوی: مانند فرانسه برجام را اجرا می کنیم/ کانادا عامدانه واقعیت را نادیده می گیرد!
 • پاسخ کنایه‌دار سخنگوی وزارت خارجه به فرانسه: ایران آمادگی دارد دقیقا به همان شکلی که فرانسه و شرکای اروپائی آن به برجام عمل کرده‌اند، آن را اجرا کند/ با تمام توان با حمایت از برجام، تمام تلاش خود را- درست مانند فرانسه - برای اجرای آن بکار می‌گیریم!