متاسفانه وزارت امور خارجه در اقدامی تأمل برانگیز، با سکوت در مقابل گستاخی طرف اروپایی، آن را در تشدید اقدامات ضدایرانی ترغیب می‌کند.

سرویس سیاست مشرق - «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه -۲۲ اردیبهشت- در مصاحبه با نشریه لوپاریزیان در اظهارنظری بی ادبانه گفت: «ایران در مقابله با تصمیم آمریکا برای خروج از توافقاتی که در وین حاصل شده و تشدید تحریم‌ها، واکنش بدی نشان داد.

ایران باید بلوغ سیاسی خود را نشان داده و به تعهدات خود احترام بگذارد»!

این اظهارنظر گستاخانه در حالی است که بنابر گزارش‌های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران از اولین روز اجرای برجام تاکنون به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است و آن را اجرا کرده است. اما در مقابل، طرف اروپایی و از جمله فرانسه به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده است.

متاسفانه وزارت امور خارجه در واکنش به توهین مقام فرانسوی، سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداد.

این واکنش منفعلانه مسبوق به سابقه می‌باشد و دولت روحانی در ۶ سال اخیر بارها و بارها در مقابل گستاخی و بی ادبی طرف اروپایی سکوت کرده است.

این سکوت و انفعال، طرف مقابل را به گستاخی بیشتر تشویق و اقدامات ضدایرانی را تشدید کرده است.

فرانسه در چندسال اخیر به دفعات به اقدامات ضدایرانی مبادرت کرده است. به این موارد توجه کنید:

رکوردشکنی اقدامات ضدایرانی!

- در تیرماه ۹۶- دو سال پس از امضای برجام- تنها ۴۸ ساعت پس از بازگشت ظریف از فرانسه، پاریس در اقدامی که نوعی دهن کجی به دولت ایران بود، نشست گروهک تروریستی منافقین را برگزار کرد.

- اردیبهشت ۹۷ – پس از خروج آمریکا از برجام- «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در حاشیه نشست غیررسمی سران اروپا در بلغارستان گفت: به خاطر مسئله ایران، علیه شرکت‌های آمریکایی جنگ تجاری یا راهبردی راه نخواهیم انداخت. این کار منطقی نیست. ثانیاً، شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور نخواهیم کرد.

- تابستان ۹۷، فرانسه یک دیپلمات ایرانی را به دلایل موهوم اخراج کرد.

- تابستان ۹۷، بعد از خروج آمریکا از برجام، شرکت‌های اروپایی بدون توجه به تعهدات خود برای خروج از ایران صف کشیدند. در همین راستا شرکت‌های بدعهد فرانسوی همچون پژو و توتال اعلام کردند که فعالیت‌های خود در ایران را تعلیق خواهند کرد.

- دی ۹۶ و به فاصله چند روز پس از آغاز اعتراضات در چند شهر ایران، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با روحانی، در اظهارنظری گستاخانه از رئیس جمهور ایران خواست تا حق آزادی بیان و تجمع معترضان رعایت شود. ریاست‌جمهوری فرانسه همچنین در اقدامی توهین آمیز اعلام کرد به دلیل اغتشاشات در ایران، سفر «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه این کشور به ایران به تعویق افتاده است.

- شهریور ۹۷ تعدادی از اعضای گروهک‌های تروریستی به سفارت ایران در فرانسه تعرض کردند. پلیس فرانسه علیرغم اطلاع قبلی، برای جلوگیری از این تعرض در محل حاضر نشد.

- در اواخر مهر ۹۷ فرانسه، پاویون ایران در نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL را بست و در ادامه این رفتار خصمانه، حضور بازرگانان و شرکت‌کنندگان ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه را نیز ممنوع اعلام کرد

- در مهر ۹۷ فرانسه در اقدامی خصمانه اموال وزارت اطلاعات و دو ایرانی در فرانسه را بلوکه کرد.

- در آذر ۹۷ دفتر ریاست جمهوری فرانسه به آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران واکنش نشان داد و آن را تحریک برانگیز و بی‌ثبات‌کننده خواند و مدعی شد که ایران باید آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند!

- در آذر ۹۷ هیئت‌های نمایندگی فرانسه و انگلیس در سازمان ملل در اقدامی ضدایرانی از شورای امنیت خواستند تا آزمایش موشکی که ادعا می‌شود ایران به تازگی انجام داده است را بررسی کند!

- در اسفند ۹۷ در بخشی از مستند «ایستگاه پایانی دروغ»، نیما زم- که به اذعان خودش با همکاری همه‌جانبه منافقین از لیدرهای اغتشاشات کور و محدود دی ماه ۹۶ است و به صراحت در کانال آمدنیوز ساخت بسته‌های انفجاری و تروریستی را آموزش می‌داد- داخل اتومبیلی (که یک مسلسل نیز در آن تعبیه شده) نشسته است و صراحتاً می‌گوید که اسکورت سرویس اطلاعاتی فرانسه همراه اوست و با حفاظت توسط چندین تیم در شهر جابجا می‌شود. بر همین اساس فرانسه آشکارا به حفاظت مسلحانه از یک دروغ‌گوی آشوبگر در خاک خود اقدام کرده است.

- فروردین ۹۸ خانه فرهنگ ایران در پاریس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به رغم انجام تمامی اقدام‌های قانونی و اداری، مراسم ویژه نوروزی و کنسرت موسیقی سنتی در کتابخانه ملی فرانسه لغو شد. ویژه مراسم نوروزی و کنسرت موسیقی سنتی که قرار بود در محل کتابخانه ملی فرانسه برگزار شود، در آخرین ساعات به دلیل عدم همکاری شرکت تأمین کننده خدمات فنی (صوت و تصویر) این کتابخانه با خانه فرهنگ ایران به بهانه تحریم‌ها لغو شد.

- در فروردین ۹۸ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری مداخله جویانه با اشاره به حکم تازه برای «نسرین ستوده» - مجرم محکوم‌شده در ایران و از عناصر همکار با محافل ضدایرانی- گفت: «توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران (برجام) به مثابه چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست»!

- فروردین ۹۸ کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران، از این کشور خواست که از هرگونه تشدید خشونت یا بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه خودداری ورزد. در ادامه این بیانیه تاکید شد که امانوئل ماکرون در گفتگوی تلفنی خود با روحانی نسبت به وضعیت نسرین ستوده در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شد! ماکرون پیش از این، ستوده را به عنوان مشاور برابری جنسیتی منصوب کرده بود!

- فروردین ۹۸ وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری گستاخانه اعلام کرد: «ما قبل از آمریکا، سپاه پاسداران ایران را تحریم کرده‌ایم»!

علاوه بر موارد مذکور، فرانسه سالهاست که میزبان گروهک تروریستی منافقین است. گروهکی که ۱۷ هزار ایرانی اعم از کودک، زن و مرد را به فجیع‌ترین شکل به شهادت رسانده و صدها عملیات جنایتکارانه را انجام داده است.

تجهیز صدام به سلاح‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی علیه ایران، پرونده خون‌های آلوده، حفاظت و پشتیبانی از عوامل ضدانقلاب و…از دیگر اقدامات ضدایرانی فرانسه در سالیان اخیر است.

فرانسه اهانت می‌کند، وزارت خارجه لبخند!

متاسفانه وزارت امور خارجه در اقدامی تأمل برانگیز، با سکوت در مقابل گستاخی طرف اروپایی، آن را در تشدید اقدامات ضدایرانی ترغیب می‌کند؛ یک سؤال؛ علت رودربایستی وزارت خارجه با فرانسه چیست؟!

منبع: مشرق

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره امانوئل ماکرون ایستگاه پایانی دروغ توافق هسته ای دیپلماسی التماسی دیپلماسی انفعالی دیپلماسی سازش روحانی ژان ایو لودریان فرانسه محمد جواد ظریف نسرین ستوده نیما زم وزارت خارجه

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۴۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ظریف: ایران و امریکا اخیرا نامه‌های تندی رد و بدل کردند| ترامپ مقصر اصلی تنش واشنگتن و تهران است| جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولتهای خارجی نخواهیم داد

مشارکت 20هزار نفر در برگزاری انتخابات استان اردبیل/ پیش‌بینی یک‌هزار و 295 شعبه اخذ رای فعال در استان

خبر بعدی:

سخنگوی وزارت خارجه: مستندات سانحه هوایپمای اوکراینی به تدریج منتشر می‌شود

به گزارش جماران، سیدعباس موسوی روز سه‌شنبه در گفت و گویی با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی ضمن تشریح ابعاد مختلف روابط خارجی کشورمان، بر اهمیت و استمرار روابط خوب میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه کرواسی تاکید کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امسال به دلیل تحریم‌های آمریکا سخت‌ترین سال برای ایران است، افزود: آمریکایی‌ها و برخی غربی‌ها ۴۱ سال است که بر اساس تحلیل اشتباه عمل می‌کنند. فشارهای آنها در ۴۰ سال گذشته همیشه بوده و چیز جدیدی برای دولت و ملت ما نیست.  
موسوی یادآورشد: ما هشت سال تجاوز نظامی توسط صدام حسین را داشتیم که تقریباً از نظر نظامی ومالی و حتی تبلیغاتی از کمک کل جهان برخوردار بود. همواره تحت تحریم و فشارهای اقتصادی قرار داشتیم. در عین حال اکنون مشاهده می کنیم که قدرت امروز ایران را نمی توان با قدرت ۴۰ سال پیش مقایسه کرد.
وی اظهار داشت:  اگر چه آنها با یک شبکه وسیع رسانه‌ای تلاش می‌کنند حقیقت را به شکل دیگری به افکار عمومی ارائه دهند، اما واقعیت این است که ایران در تمامی بخش‌ها قوی‌تر از همیشه است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره تاثیر مدیریت دولت بر زندگی مردم و موضوعاتی مثل اصلاح قیمت سوخت، گفت: لازم بود که برای مدیریت اقتصاد، ساختار یارانه‌ها و از جمله قیمت سوخت را تنظیم کنیم. اکنون هم می‌بینید، مردم زندگی خود را با این تغییر هماهنگ کرده‌اند و برنامه‌های حمایتی خاصی برای کمک به آنها در حال اجراست.  
موسوی افزود: متأسفانه کسانی که نسبت به مردم ایران و انقلاب اسلامی خصومت دارند، همواره در جستجوی فرصت هستند تا بتوانند در صحنه داخلی از آن سوء استفاده کنند.  
وی ادامه داد: اعتراض گروهی از شهروندان درخصوص افزایش قیمت سوخت یک موضوع است، و شعارهای کاملاً متفاوتی که عده‌ای اندک علیه سیستم و ساختار حکومتی دادند و دست به تخریب گسترده اموال دولتی و خصوصی زدند موضوع دیگری است. به نظر شما در کجای دنیا کسی به دلیل افزایش قیمت سوخت، عملیات مسلحانه و بمب‌گذاری انجام می‌دهد؟
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ  به سوالی درباره  دستگیری سفیر انگلیس در جریان اعتراضات خیابانی بعد از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین گفت: من یک دیپلمات هستم و در نقاط مختلف جهان خدمت کرده ام. ما دیپلمات‌ها در چنین رویدادهایی حق شرکت نداریم. ما براساس عرف و قواعد روابط و حقوق بین‌الملل و روابط دوجانبه، نباید به هیچ وجه در مسائل داخلی کشورهایی که در آنجا ماموریت داریم، دخالت کنیم. دیپلمات حتی مرسوم نیست به طور علنی نظرات خود را درباره این موضوعات بیان کند.  
موسوی خاطرنشان کرد: راب مک ایر سفیر انگلیس کاری واقعاً اشتباه انجام داد. حضور یک دیپلمات خارجی در تظاهرات علیه اعتراضی حالا با هر دلیلی همراه با شعارهایی که از بیرون تحریک می‌شد، مغایر کنوانسیون‌های بین‌المللی است.
وی درخصوص سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین اظهارداشت: نمی‌خواهم بگویم این اتفاق عادی است، اما نتیجه خطای انسانی بود. در سال‌های اخیر، ما شاهد ده‌ها مورد مشابه در سراسر جهان بودیم که برای یک هواپیمای مسافربری تجاری، رخ داده است.  
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخلاف آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند و هواپیمای غیرنظامی ما را در سال آخر جنگ با رژیم صدام مورد اصابت موشک قرار دادند و ۲۹۰ نفر از هموطنان ما را به شهادت رساندند که در نوع خود یک جنایت جنگی آشکار بود. اما آنچه در شرایط فوق‌العاده اخیر اتفاق افتاده، نتیجه خطای اپراتور بود.  
موسوی خاطرنشان کرد: سایر مستندات این موضوع به تدریج منتشر می‌شود. اکثر مسافران کشته شده ایرانی هستند. در واقع ما هستیم که بیشترین صدمه و غم را داریم. کانادایی‌ها و ایرانی‌هایی بودند که تابعیت کانادا را دارند. گروهی که در جلوی دانشگاه تجمع کردند از این بابت ناراحت و عصبانی بودند، اما اینکه سفیر یک کشور خارجی در تظاهرات حاضر شود و از آن وضعیت سوءاستفاده کند، طبعا خیلی سوال برانگیز است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما باور می‌کردید که آمریکا سردار قاسم سلیمانی را ترور کند؟ گفت: از دست دادن سردار سلیمانی صدمه بزرگی است. ما انتظار ترور او را نداشتیم، اما متاسفانه اتفاق افتاد.  
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همدلی و عشق ایرانیان و بسیاری از جهانیان نسبت به او را دیدید. بسیار همدردی در سایر کشورها، از هند تا حتی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی ابراز شد. هیچ‌کس انتظار این مراسم عزاداری و خاکسپاری باشکوه را نداشت.
موسوی همچنین درخصوص پاسخ ایران به اقدام تروریستی آمریکا و اینکه آیا می‌توان انتظار داشت که ایرانیان برای ترور سردار سلیمانی تلافی بیشتری کنند؟ گفت: از دست دادن سردار سلیمانی قابل جبران نیست. او سرباز صلح بود. دوستان سردار سلیمانی غمگین‌اند، اینکه آنها چگونه و به چه روشی انتقام می‌گیرند، تصمیم و حق آنهاست.
وی اظهارداشت: آنچه ما انجام دادیم یک قدم ولی لازم بود. با این حال، در واقع یک سیلی قوی به آمریکایی‌ها بود. سال‌ها بود که هیچ‌کس توان و شجاعت انجام چنین کاری را نداشت. ما دیدیم که ایران با قاطعیت واکنش نشان داد و یکی از مهمترین پایگاه‌های آمریکا در غرب آسیا را مورد اصابت قرار داد.  
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ضربه ما با موشک‌های ساخت خودمان بود و نشان داد که قدرت واکنش ما شدید است. اما پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بود، که این برای امنیت بین‌المللی نیز مهم بود.  

موسوی گفت: ما قبل از اینکه به دعوت مقامات سوریه و عراق، مشاوران نظامی خود را برای کمک به آنها در مبارزه با گروه‌های تروریستی اعزام کنیم، شاهد حملات تروریستی این گروه‌ها در کشورهای مختلف جهان بودیم. آنها یا با سلاح سرد یا با قراردادن بمب در معابر عمومی در کشورهای اروپایی و حتی آمریکا هم دست به عملیات تروریستی می‌زدند.

وی گفت: پس از اینکه ایران، سردار سلیمانی و همرزمان وی شروع به نبرد با داعش کردند، مشاهده کردیم در اروپا حملات تروریستی بسیار کمتری رخ می‌داد و امنیت در شهرهای اروپا بیشتر شد. آنها به اشتباه فکر می‌کنند با کشتن سردار سلیمانی کار بزرگی را به نفع خود انجام داده‌اند، اما بعد از این، امنیت همانند زمانی که سردار سلیمانی در قید حیات بود، نخواهد بود. داعشی‌ها فرصت یافتند تا دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتخابات  پیش روی مجلس و اینکه آیا در ایران دموکراسی وجود دارد؟ گفت: در ۴۰ سال گذشته، تقریبا ما هر سال یک انتخابات و یا همه پرسی داشتیم. این یک رکورد است. ما دائما در حال نظرسنجی  مردم خود هستیم و می خواهیم انتظارات آنها در خصوص چگونگی هدایت و مدیریت کشور را بشنویم.  

موسوی با طرح این سوال که کدام کشور در جهان چنین روشی دارد که همه ساله از شهروندان خود سؤال کند؟ گفت: ما انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و برای شوراهای اسلامی شهر و روستا داریم. از آغاز انقلاب اسلامی، همیشه نظرات متفاوت وجود داشته است. بحث و تبادل نظر و رقابت بین ساختارها و جریانهای مختلف سیاسی در ایران وجود دارد. طبیعی است برخی راضی و برخی ناراضی هستند، در تمام دنیا اینگونه است.
وی همچنین در خصوص روابط و مناسبات ایران و کرواسی و اتحادیه اروپا گفت: ما با کرواسی و کشورهای بالکان همواره روابط خوبی داشته‌ایم. هیچ وقت نوسانات بزرگی را در روابط با آنها احساس نکردیم. سفیر جدید ما هم در مأموریت دیپلماتیک خود اخیرا به زاگرب عزیمت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: کرواسی در اتحادیه اروپا است و ما این مساله را مهم می‌دانیم و  در تلاش هستیم همواره روابط در راستای منافع هر دو کشور و اتحادیه اروپا باشد و کرواسی نیز منافع ما و اتحادیه اروپا را تقویت کند. فکر می‌کنیم وضعیت ثابت و رو به پیشرفت است.

موسوی یادآورشد: اخیرا کرواسی به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا جلسه‌ای را در ایران با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترتیب داد. این گفت و گو سازنده بود و امیدواریم به زودی تحولاتی در مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا به وجود آید.

دیگر خبرها

 • «پریناز ایزدیار« و لبخند ژکوندش/ عکس
 • سفیر جدید ایران در بروکسل: بلژیک و اتحادیه اروپا موضع مستقل اتخاذ کنند
 • اتحادیه اروپا برای کاهش تاثیر تحریم‌های آمریکا قدم‌های موثری بردارد
 • تقدیم استوارنامه سفیر ایران در بلژیک
 • سفیر ایران در بروکسل استوارنامه خود را تقدیم فرانسواز شونه کرد
 • توییت سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار مورفی با ظریف
 • سفیر ایران در بروکسل: اتحادیه اروپا در راستای کاهش تاثیر تحریم های آمریکا قدم های موثری بردارد
 • واکنش سخنگوی وزارت خارجه به دیدارهای ظریف با اعضای کنگره امریکا
 • توضیحات وزارت خارجه درباره دیدار سناتور آمریکایی با ظریف در مونیخ
 • توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار ظریف و سناتور آمریکایی
 • گزارش زنده : دقیقه 40 | الشارجه 1 - پرسپولیس 2 ؛ دبل علیپور لبخند را بر لب اماراتی‌ها خشکاند / السد قطر 0 - سپاهان 0
 • گزارش زنده : دقیقه 35 | الشارجه 1 - پرسپولیس 2 ؛ دبل علیپور لبخند را بر لب اماراتی‌ها خشکاند / السد قطر 0 - سپاهان 0
 • طرح ادعاهای ضدایرانی در جلسه امروز کابینه سعودی به ریاست ملک سلمان
 • چهار تیم لیگ‌ برتری در آستانه محرومیت از حضور هواداران
 • کمیته انضباطی به استقلال تذکر داد
 • جزئیات بازداشت دو متهم ایرانی-فرانسوی
 • بازداشت اعضای باند امیر آلمانی در بازگشت به ایران / آنها آبان ماه اغتشاش کردند
 • سرنوشت امیر آلمانی و دو تبعه فرانسه | تصمیم قوه قضائیه چیست؟
 • جزییات بازداشت دو متهم ایرانی-فرانسوی
?>