باکو -ایرنا - همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نشست شاهنامه خوانی و نقالی امروز چهارشنبه به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در گرجستان در دانشگاه دولتی ایوانه جاواخویشویلی تفلیس برگزار شد.

به گزارش رایزنی فرهنگی کشورمان در گرجستان، در این نشست شاهنامه خوان و نقال ایرانی استاد 'ابوالفضل ورمزیار' و شماری از ایران شناسان، محققان، اساتید و دانشجویان علاقمند به فرهنگ و ادبیات ایران و ایرانیان مقیم حضور داشتند.
برنامه های این نشست شامل سخنرانی رایزن فرهنگی، خانم دکتر 'تئا شورغایا' رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه تفلیس و دکتر 'جاهدجاه' استاد اعزامی، شاهنامه خوانی دانشجویان ایران شناسی و اجرای زنده نقالی داستان جمشید و نوروز شاهنامه فردوسی توسط مرشد 'ورمزیار' و تقدیر از مترجم شاهنامه فردوسی به زبان گرجی به عنوان چهره ماندگار حوزه ادبی و ایرانشناسی در گرجستان بود.
در مراسم افتتاحیه این نشست حمید مصطفوی رایزن فرهنگی ایران ضمن تبریک مناسبت فرخنده بزرگداشت حکیم بزرگ پارسی زبان ابوالقاسم فردوسی با اشاره به پیشینه روابط ایران و گرجستان، ارتباطات فرهنگی دو کشور را برخواسته از دلبستگی های روحی و عاطفی میان ادیبان، هنرمندان و صاحبان فکر و اندیشه دانست .
وی با اشاره به اینکه پایه و اساس روابط تاریخی دو کشور از گذرکاه فرهنگ،زبان، ادبیات و هنر برقرار شده و بنابراین ارتباطی ناگسستنی است، افزود: فرهنگ و هنر ایرانی در طول تاریخ مدیون بزرگ مردانی همچون فردوسی است که توانست با سرودن شاهنامه، زبان فارسی را نه تنها در گستره ایران بلکه در همه جهان، ماندگار کند.
رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به پیشینه روابط ادبی دو کشور ایران و گرجستان ، ترجمه شاهنامه فردوسی و شاهنامه پژوهی را یکی از مهم ترین شاخه های ایران شناسی در گرجستان دانست.
مصطفوی افزود: ترجمه آثار ادبی کلاسیک و معاصر ایران به زبان گرجی تاثیر انکارناپذیر بر روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی دو کشور داشته و دارد و چرا که این آثار نشانگر نوع زندگی، جهان بینی و فرهنگ ملت بزرگ ایران است.
وی در پایان نشست از خدمات ارزشمند خانم 'بلا شالواشویلی' به عنوان مترجم شاهنامه فردوسی تقدیر و هدیه ای به ایشان تقدم شد.
در ادامه این نشست تعدادی از اساتید و دانشجویان رشته ایران شناسی شاهنانه خوانی کردند و سپس 'ابوالفضل ورمزیار' به شاهنامه خوانی و نقال خوانی پرداخت که مورد استقبال فراوان قرار گرفت.
وی در ادامه در خصوص تاریخچه نقال خوانی گفت: نقّالی در فرهنگ و ادب ایران پیشینه دیربازی دارد. نقّالی در ایران دارای آداب و اصول ویژه‌ای است.
وی با اشاره به اینکه علاقه مندانِ، این فن را نزد نقّالان پیش کسوت می‌آموختند و می توانستند پس از مدّتی صاحب طومار شوند و نقل بگویند، بعضی از این آیین های نقالی را برشمرد.
شبک**خاورم** 337**1392

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«موسیقی رمضان» برای ارشاد اهمیت ندارد/ جای خالی مناجات‌خوانی

هوشنگ جاوید مدرس و پژوهشگر صاحب‌نام موسیقی آئینی و نواحی کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: متأسفانه طی سال‌های اخیر شرایط به گونه‌ای بوده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمترین حمایت را از موسیقی آئینی ما انجام داده است. گویی اینکه مدیران این نهاد دولتی تصمیم چندانی برای حمایت جدی از موسیقی ایرانی نداشته و عمده توجه خود را روی موسیقی پاپ معطوف کرده‌اند.

وی ادامه داد: با این حساب هیچ انتظاری نمی‌توان داشت که موسیقی رمضان که یکی از گونه‌های ناب و پرمخاطب برای مردم ایران است، بتواند جایگاه ارزشمندی در حوزه اجرا و مسائل مرتبط با آن داشته باشد. البته در این میان در شهرداری تهران، طی سال‌های گذشته و در زمانی که بابک ربوخه امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را به عهده داشت، فعالیت‌های خوبی در حوزه موسیقی آئینی انجام گرفت اما بهانه کمبود بودجه، کارهای خوب این عرصه را نیز متوقف کرد.

جاوید افزود: من خوب به خاطر دارم که در مجموعه‌هایی چون فرهنگسرای بهمن تهران، اتفاقات بسیار ارزشمند و پرمخاطبی پیرامون موضوعاتی چون مناجات‌خوانی و مناقب‌خوانی می‌افتاد. حتی در آن دوره‌ای که سید عباس سجادی (مدیرعامل فعلی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران) به عنوان مدیر مؤسسه «نغمه شهر» فعالیت می‌کرد ما شاهد برگزاری جشنواره «سروش ستایش» در ماه مبارک رمضان بودیم که اختصاصاً به مناجات‌خوانی و اذان‌گویی می‌پرداخت و حتی از خروجی این رویداد آلبوم‌هایی هم وارد بازار شد که در زمان خود مورد استقبال قرار گرفت. اما چقدر حیف که این رویدادهای تأثیرگذار رفته رفته وارد چالش‌هایی شد که به تعطیلی کاملشان منجر شد.

وی تاکید کرد: البته این میزان توجهی که به آن اشاره کردم، در شهرستان‌ها شکل بسیار پررنگ‌تری هم داشت به طوری که هم شهرداری‌ها، هم حوزه هنری و هم ادارات ارشاد استان‌ها در کنار مجموعه‌هایی چون صدا و سیمای استان‌ها کارهای خوبی را انجام دادند که رفته رفته این شرایط کمرنگ‌تر شد اما جای خوشحالی دارد که هنوز در برخی شهرها وجود دارد و با وجود کمبود بودجه‌ای که در این حوزه وجود دارد باز ما شاهد فعالیت‌های خوبی در عرصه موسیقی آئینی هستیم که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

این پژوهشگر و مدرس موسیقی که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های عمده‌ای را در عرصه پژوهش انجام داده در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: همان گونه که گفتم هنوز در شهرستان‌ها فعالیت‌های خوبی در حال انجام است که موضوع مناجات خوانی، سحرخوانی و مواردی از این دست را هنوز در میان مخاطبان روشن نگه داشته اما باید باور کنیم که حدود چهار سالی می‌شود که جریان حمایت از آثار آئینی توسط نهاد مهمی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمترین شکل حمایتی خود قرار دارد و این صدا و سیمای استان‌ها و حوزه هنری است که کارهایی را در این عرصه انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: من یادم می‌آید در سال ۱۳۸۳ جشنواره‌ای به نام جشنواره هنرهای قرآنی توسط دولت برگزار می‌شد که من مدیر بخش موسیقی آئینی آن بودم. اتفاقاً در این رویداد بود که تعدادی از گروه‌های معتبر موسیقی آئینی طی سه روز برنامه‌های مختلفی را در حوزه‌های مناجات‌خوانی برگزار کردند که واقعاً برای مخاطبان شعف‌انگیز بود. ما در دوره‌ای به میزبانی حوزه هنری همایش «مناقب خوانان» را برگزار کردیم که نتیجه آن به تولید یک کتاب، تا مرز چاپ سوم رسید و نشان داد که توجه به چنین گونه‌هایی می‌تواند در ترویج موسیقی ایرانی و اصیل ما هم نقش ایفا کند.

جاوید گفت: متأسفانه بازهم باید ابراز تأسف کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ استقبالی از طرح‌های مرتبط با موسیقی آئینی ما نمی‌کند. لااقل من در این چهار سال گذشته ندیدم که عنوان «موسیقی رمضان» جزو برنامه‌های نهاد عریض و طویلی چون وزارت ارشاد باشد. اما تا آنجا که می‌شود موسیقی پاپ هر روز از وضعیت بهتری برخوردار و مورد توجه مدیران قرارمی گیرد.

وی تصریح کرد: اصولاً وزارت ارشاد اکنون تبدیل به جایگاهی شده که برنامه‌ای برای ارتقای موسیقی ایرانی در آن وجود نداشته و بیشتر به یک مجموعه دولتی می‌ماند که با همه موضوعات به شکلی کارمندی برخورد می‌شود. بازهم باید تأسف خورد از اینکه به بهانه بودجه موسیقی ایرانی و آئینی در انتهای صف توجه قرار می‌گیرد و این پارتی بازی و روابط است که می‌تواند حاکم بر سیاستگذاری‌های موسیقایی باشد. موضوعی که اگر توجه بیشتری به آن می‌شد ما می‌توانستیم مانند چندین دهه پیش شاهد ظهور و بروز خوانندگان مذهبی باشیم که مداح و ستایشگر صرف نیستند، بلکه خوانندگانی هستند که با در نظر گرفتن مؤلفه‌های موسیقی آوازی ایران مفاهیم مذهبی را به زیباترین شکل ارائه می‌دهند.

جاوید در پایان گفت: اگر دوستان در جایگاه‌های مختلف مدام بحث حمایت از موسیقی و آواز ایرانی را سر می‌دهند پس شکل اجرایی آن کجاست؟ من نمی‌دانم تا چه زمانی باید این پُزهای دروغین را بشنویم و به معنا و مفهوم واقعی کلمه شاهد حمایت اصولی و اجرایی از موسیقی‌ای نباشیم که سال‌هاست جای خالی آن را در موسیقی کشورمان حس می‌کنیم.

کد خبر 4622627 علیرضا سعیدی

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: فرهنگي ايران گرجستان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۴۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه
 • برگزاری مراسم تعزیه خوانی در کوی ولیعصر اراک
 • مقایسه سبک مدیریت کتابخانه‌های دانشگاه‌های فردوسی و علوم پزشکی مشهد
 • نشست «ولایت مطلقه فقیه یا دیکتاتوری» هفتم خرداد در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود
 • برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی در فردیس
 • برگزاری مراسم ویژه تعزیه‌خوانی در فردیس
 • مناجات‌خوانی محمد معتمدی/در میکده عشق+صوت
 • زبان فارسی مجموعه‌ای از فرهنگ، حکمت و فلسفه است
 • علماي شيعه مذهب، یکی از پاسداران زبان فارسي
 • حمید محمدی: فردوسی‌پور معلم من است
 • مناجات خوانی دانش آموزان در شهرکرد
 • شهادت امام علی شبیه خوانی می شود
 • آقای فردوسی‌پور از شما بعید بود!
 • آغاز بکار جشنواره کتاب‌خوانی فتح خرمشهر از امروز
 • جشنواره کتاب‌خوانی فتح خرمشهر از امروز آغازبه کار کرد
 • خانه‌های آسمانی میزبان جمع‌خوانی قرآن مجید در اندیمشک هستند
 • ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی/بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور
 • نفرات برتر جشنواره مناجات خوانی استان بوشهر معرفی شدند
 • گزارش تسنیم|چالش گرجستان و روسیه بر سر پروژه بندر آناکلیا