ایرج شهین‌باهر امشب در جمع خبرنگاران برای بررسی آتش‌سوزی ایکی قاپیلار بازار تبریز اظهار کرد: عملکرد آتش‌نشانی بسیار قابل قبول و اصلا قابل مقایسه با آتش‌سوزی ۱۰ سال پیش بازار تبریز نیست.

وی افزود: البته اطلاع‌رسانی به آتش‌نشانی یک ساعت بعد از شعله‌ور شدن آتش در بازار بوده و طبق زمان‌های ثبت شده، نیرو‌های امدادی سه دقیقه بعد از اعلام حریق به محل حادثه رسیده‌اند و در کمترین زمان حریق را مهار کرده‌اند.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه طبق دوربین‌های نصب شده در سطح شهر مشاهده شده است که میزان آتش سوزی در بازار بالا بود و حتی انفجار‌های زیادی هم دیده می‌شود، گفت: متاسفانه مدت زمان فاصله آتش‌سوزی تا اطلاع رسانی طولانی مدت بود.

وی افزود: البته نیرو‌های آتش‌نشانی به صورت فداکارانه وارد عمل شده‌اند و حتی آتش نشان‌هایی که شیفت نبوده و یا سربازان ترخیص شده و بازنشستگان نیز در محل بازار حاضر شده بودند.

شهین‌باهر با بیان اینکه تجهیز عمومی بازار بر عهده شهرداری است که این نهاد از دو سال پیش به صورت جدی در این زمینه کار کرده است، افزود: اخیرا شیر‌های آتش نشانی در بازار نصب شده بود و تابلو‌های مخصوص ایمنی وجود دارد و هر روز آتش‌نشان‌های سیار در سطح بازار گشت دارند.

وی افزود: البته برای ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از بازاریان دوره آموزشی پیشگیری از آتش سوزی برگزار شده بود.

شهردار تبریز متذکر شد: اگر بخواهیم تفاوت آتش‌سوزی اخیر بازار با آتش‌سوزی ۱۰ سال پیش را گفت: می‌توان به این تجهیزات اشاره کرد که منجر شد تا در کمترین زمان آتش خاموش شود.

وی خاطرنشان کرد: بازار یک بازار تاریخی است و بنده دقیق اطلاع ندارم که کدام ارگان اجازه نصب دتکتور اعلام حریق را می‌دهد که باید خود بازاریان پیگیر بوده و در صورت اجازه، آن‌ها را نصب کنند.

شهین‌باهر اذعان داشت: با توجه به اینکه بازار تبریز قدمت ۷۵۰ ساله دارد و و بار‌ها آتش‌سوزی در آن اتفاق افتاده از این‌رو روش‌های سنتی ایمنی بازار فراهم شده است.

وی یادآور شد: در زمان‌های گذشته در پشت بام بازار مامور و نیرو بود و اولین جرقه در بازار را اطلاع‌رسانی می‌کردند.

شهردار تبریز خاطرنشان کرد: البته هیات امنای بازار اعلام کرده‌اند که نگهبان در بازار بوده و به افطار رفته بود.

وی افزود: بازار تبریز یک فضای بسته دارد از این رو برای اینکه بتوانیم در جبهه‌های مختلف به آتش وارد شویم و آن را مهار کنیم مجبور به باز کردن برخی دالان‌ها بودیم و مجبور شدیم تا برخی در‌ها را بشکنیم.

شهین‌باهر با تاکید بر اینکه در موضوع ایمنی بازار تبریز نه شهرداری و نه میراث فرهنگی مانع نیست مگر اینکه یونسکو نظر اصلی را بدهد، تصریح کرد: در حال حاضر موتورخانه بازار احداث شده است و فقط اراده بازاریان را می‌خواهد تا آن را نصب کنند و از گاز پیک نیک و والور استفاده نکنند.

وی با اشاره به استقبال و رضایت بازاریان از مغازه‌هایی که در اختیار بازاریان گذاشته شده است، گفت: به اندازه کافی مغازه وجود دارد و می‌توانیم در سه بازار بازاریان آسیب‌دیده را اسکان داده و جای هیچ نگرانی نیست.

شهردار تبریز مدت زمان یک سال را برای بازسازی مغازه آسیب‌دیده اعلام کرد و گفت: این مغازه‌ها تا زمان ترمیم کامل در اختیار بازاریان قرار خواهد گرفت و درصورت نیاز این تاریخ تمدید نیز می‌شود.

وی تصریح کرد: تمام شیر‌ها مطابق طرح مشاوری که بازار را کار کرده‌اند این شیرآلات را نصب کرده‌اند، ولی در کنار این موضوعات، سال گذشته سه ایستگاه آتش نشانی افزایش یافت و امسال نیز با اعتبار پیش‌بینی شده تجهیزات و ماشین‌آلات جدید خریداری خواهد شد.

شهین‌باهر گفت: باید از بازار سنتی خود مراقبت کرد و البته بازار‌های جدید بر اساس معماری و اصول جدید در حال ساخت است و در پاساژ‌های جدید نیز از الگو‌های اسلامی بیشتر استفاده شود.

وی با بیان اینکه آسیب و تخریب بازار یک مشکل همگانی است و دغدغه ما نیز است تا مشکل بازاریان در سریع‌ترین زمان حل شود، توضیح داد: تا زمانی که خودمان نخواهیم هیچ کاری نمی‌توان کرد چراکه در حال حاضر بازاریان جلوی مغازه‌های خود سایه بان نصب کرده، ولی زیر این سایه‌بان‌ها محل دپوی جنس شده است و شب‌ها نیز این اجناس به داخل مغازه دپو شده و این منجر به ایجاد انبار می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: در حاضر وجود نگهبان، بیمه کردن مغازه‌ها از جمله تکالیف مهم می‌باشد.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازاریان بیشترین آسیب از گرانی‎های اخیر دیده‎اند

رئیس اتاق اصناف مرکز استان بوشهر گفت: بیشترین ضرر و زیان از گرانی های این چندماه را کسبه و بازاریان متحمل شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی گراشی رئیس اتاق اصناف مرکز استان بوشهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سپاس با اشاره به گرانی اقلام مختلف در نه ماه اخیر گفت: از آنجا که گرانی های اخیر عموماً متاثر از افزایش نرخ ارز، کمبود مواد اولیه و مواد بسته بندی و افزایش دستمزدهابوده اجتناب ناپذیربوده اند.

وی افزود: بیشترین ضرر و زیان از گرانی های این چندماه را کسبه و بازاریان متحمل شده اند. به همین دلیل منحنی فعالیت های اقتصادی خُرد به شدت سیر نزولی پیدا کرده است.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان بوشهر  ضمن بیان تفاوت بین گران فروشی و گرانی ابراز داشت: اقلام موجود در بازار گران شده است اما گران فروشی رخ نداده است. زیرا با رصد دقیق و مستمر اتاق اصناف و سایر نهادهای نظارتی مشخص شد که کسبه بوشهر از حدود انصاف خارج نشده اند و حاشیه سود خود را افزایش نداده اند.

گراشی ضمن اشاره به نقش اتاق اصناف در مبارزه با گران فروشی تاکید کرد: اتاق اصناف نمی تواند قدمی بیش از قانون بگذارد. مطابق قانون اتاق مکلف به قیمت گذاری 29 قلم کالا می باشد.

وی ادامه داد: از دیگر سو اتاق اصناف به عنوان نهادی که مکلف به صیانت از حقوق مصرف کنندگان است همه روزه به شکایات شهروندان از واحدهای صنفی رسیدگی نموده و پرونده های تخلف صنفی را به نهاد تعزیرات حکومتی ارجاع می دهد.

رئیس اتاق بوشهر در همین رابطه افزود: برای کاهش بروز تخلف در واحدهای صنفی این اتاق در گشت‌های بازرسی وشناسایی متخلفین حضور فعال داشته و آنها را به تعزیرات حکومتی معرفی می نماید.

گراشی در  تصریح کرد: شهروندانی که از واحدهای صنفی شکایت دارند و یا به مشکلی برخورد کرده اند می توانند با مراجعه به اتحادیه های صنفی یا واحد نظارت و بازرسی اتاق اصناف شکایت خود را تسلیم این نهاد کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن به حق و حقوق قانونی خود برسند.

انتهای پیام/

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: آتش سوزی بازار تبریز حادثه

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۵۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آتش گرفتن خودروی آر دی در تبریز
 • آتش‌سوزی و انفجار در بندر «لائم چابانگ» تایلند
 • چگونه بیمه آتش سوزی را تهیه کنیم؟
 • ۱۱۰ هزار خانوار شهر اردبیل تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می گیرند
 • نصب سنسور‌های اعلان حریق در بازار تبریز با همکاری مخابرات
 • آخرین گزارش دولت آمریکا درباره آتش سوزی مسجد نیوهیون
 • نصب سنسورهای اعلان حریق در بازار تبریز با همکاری مخابرات
 • بهترین حافظان جنگل‌ها و طبیعت مردم هستند /پیگیری جدی افزایش وقوع آتش سوزی/با هرگونه تعلل مدیران برخورد خواهد شد
 • آتش‌سوزی در یک مرکز خرید در هند/ 7 نفر کشته شدند
 • آتش‌سوزی وانت نیسان در محور سوادکوه+تصاویر
 • آتش سوزی سنگین در نخلستان‌های خنج
 • آتش سوزی در نخلستان‌های خنج
 • جان باختن ۱۵ دانش آموز بر اثر آتش‌سوزی در ساختمانی در هند
 • 7 کشته در آتش‌سوزی در یک مرکز خرید در هند
 • آتش سوزي گسترده در اسرائيل
 • احتمال خطر وقوع آتش سوزی در بازار بزرگ کرمان
 • بازار کهنه قم با خطر بالقوه آتش سوزی مواجه است
 • آتش‌سوزی گسترده در فلسطین اشغالی؛ نتانیاهو کمک خواست
 • درخواست کمک نتانیاهو برای مهار آتش‌سوزی گسترده در فلسطین اشغالی