ترس از آمپول و واکسن بزرگ و کوچک نمی شناسد.این فوبیایی است که در هر سنی می توان در افراد مشاهده کرد.اگر به رفتار کودکان و بزرگسالان بنگریم به راحتی منشاء این ترس را متوجه می شویم.برای کنار گذاشتن این ترس در کودکان می توانید این راهها را تجربه کنید.

ما همیشه از دلایل بی‌اساس کودکان برای ترسیدن از مراجعه به پزشک، متعجب هستیم؛ اما می‌توانیم با توضیحات مختصری نگرانی‌های آن‌ها را کاهش دهیم.

1 . حقیقت را بگویید.
بی‌تردید، کودکان نمی‌دانند که خونشان لخته خواهد شد و خونریزی مختصر پس از تزریق یک آمپول به مرگشان نمی‌انجامد. به فرزندتان بگویید که حدود چهار لیتر خون در بدن آن‌ها در حال گردش است و همین خون، داروهای تزریق‌شده را به سراسر بدن می‌رساند. وقتی برای آزمایش، خون می‌گیرند، توضیح دهید که چرا این کار را می‌کنند و چقدر خون‌گرفته می‌شود.

2 . تزریق آمپول را برای کودک تشریح کنید.
بعضی از کودکان می‌پندارند آمپول مانند چاقو بدنشان را پاره خواهد کرد؛ اما اگر طول سوزن را به آن‌ها نشان دهیم و به‌جای بدن کودک، از یک پرتقال برای نمایش نحوۀ تزریق استفاده کنیم، متوجه خواهند شد که سوزن فقط تا زیرپوست آن‌ها نفوذ می‌کند نه بیشتر.

3 . مدت‌زمان تزریق آمپول را به کودک بگویید.
بسیاری از کودکان، زمان تزریق را خیلی طولانی می‌پندارند. شمارش ساده در طول تزریق می‌تواند این احساس را عوض کند: ببین فقط هشت شماره طول کشید.مهارت‌های غلبه بر ترس را به کودک بیاموزید.وقتی کودک بتواند واکنش‌هایش را کنترل کند، شرایط را نیز آسان‌تر تحمل خواهد کرد.

4 . خونسردی را به او بیاموزید.
مهارت‌های کسب آرامش در این میان، نقش کلیدی دارند. توضیح دهید که اگر ماهیچه‌ها را شل کند، در هنگام تزریق درد کمتری خواهد داشت. از کودک بخواهید قبل از تزریق آمپول، خود را با یک‌نفس عمیق آماده کند و آهسته‌آهسته نفسش را بیرون دهد.

5 . از کودک بخواهید به آمپول فکر نکند.
اگرچه بسیاری از پزشک‌ها و پرستارها در پرت کردن حواس کودکان ماهرند؛ اما کمک شما در این زمینه اثر بیشتری دارد. به او توضیح دهید، درست همان‌طوری است که در حال تماشای کارتون موردعلاقه‌اش، صدای زنگ تلفن را نمی‌شنود.


6 . هیچ‌گاه نکوشید کودک را گول بزنید.

زیرا موجب سلب اعتمادش از شما خواهد شد. کودک باید در این میان، نقش فعالی داشته باشد.

7 . کودک را در برابر ترس از آمپول مقاوم کنید.

8 . از عکس کمک بگیرید.

این عکس‌ها را می‌توانید از کتاب‌های پزشکی، انتخاب کنید؛ اما مؤثرترین راه آن است که از خودتان عکس بگیرید. در عکس بر روی صندلی نشسته‌اید و آستین خود را بالا زده‌اید؛ در عکس دوم پرستار به شما نزدیک شده است؛ در عکس سوم پرستار در حال پر کردن آمپول است، در عکس چهارم آمپول را به بازوی شما نزدیک می‌کند و در عکس آخر ، سوزن در ماهیچۀ بازوی شماست.

9 . از کودکتان بخواهید به این عکس‌ها نگاه کند.

عکس‌ها را به ترتیب به او نشان دهید و در هر مرحله، میزان ترسش را جویا شوید. اگر میزان اضطراب او زیاد نبود، بگذارید عکس بعدی را نگاه کند. این تمرین‌ها را آن‌قدر انجام دهید که مشکلی در نگاه کردن به چنین عکس‌هایی نداشته باشد.

10 . وسایل پزشکی را به او نشان دهید.

یک آمپول تهیه کنید و روش کار آن را از دور به او نشان دهید. کم‌کم به کودک نزدیک شوید تا آن را بهتر ببیند.

11 . کودک را از نزدیک با تزریقات آشنا کنید.

فرزندتان را به یک مرکز بهداشتی انتقال خون ببرید و از کارکنان آنجا خواهش کنید در این راه به شما کمک کنند. مشاهدۀ کودکانی که از آمپول نمی‌ترسند و حتی دردشان هم نمی‌گیرد، از مؤثرترین راه‌ها برای غلبه بر این نوع ترس است.

12 . کودک را در تجربه‌های واقعی دخالت دهید.

اگر کودکتان به مرحله‌ای رسیده است که می‌تواند صحنۀ تزریق آمپول و یا خون‌گیری را تحمل کند، برای طراحی یک برنامۀ مؤثر با پزشک مشورت کنید. فهرستی را ازآنچه باید تحمل کند، نظیر تزریق آمپول، سوزن زدن به نوک انگشت برای تعیین گروه خون و معاینۀ بالینی، تهیه کنید. در یک روز خلوت نزد پزشک بروید. فرزندتان را به پزشک و پرستار معرفی کنید. به کودک بگویید که در صورت همکاری با شما پاداش خوبی در انتظارش خواهد بود.احساس خوشایندی را در مورد پزشک و بیمارستان به کودک القاء کنید.

13 . ترس از دکتر و بیمارستان معمولاً از تجربه‌های واقعی منشأ گرفته است.

اگر لازم است، کودک را نزد پزشک دیگری ببرید و یا بیمارستانی را انتخاب کنید که برایش آشناتر باشد.

14 . کودک را به‌طور منظم نزد پزشک ببرید.
درنتیجه کودک درمی‌یابد که دکتر مراقب سلامتی بچه‌هاست، حتی وقتی‌که سالم هستند. هدیه‌ای تهیه کنید و مخفیانه به پزشک بدهید تا به‌عنوان پاداش، آن را به کودک بدهد. تشویق از جانب پزشک، مؤثر است.

15 . گاهی اوقات کودک را به بیمارستان نزدیک منزلتان ببرید تا قبل از آنکه روزی به علت بیماری در آنجا بستری شود با محیط بیمارستان آشنا شود.

اگر قوانین بیمارستان اجازه می‌دهد او را با خود به داخل بخش‌های بیمارستان ببرید و از دوست بیمار خود عیادت کنید.

16 . علت بستری شدن را برای کودک توضیح دهید.

به او بگویید تا چه مدت باید در بیمارستان تحت نظر باشد. به او قول ندهید که کسی او را اذیت نخواهد کرد. بهتر است قبل از بستری شدن حداقل یک‌بار او را برای بازدید از این بیمارستان برده باشید. فرصتی پیش آورید تا با پزشکش صحبت کند و سؤالاتش را بپرسد.

17 . وقتی ضرورت بستری شدن را به اطلاع کودک رساندید، بگذارید لوازم شخصی خود را جمع‌آوری کند و اگر می‌خواهد، چند اسباب‌بازی یا حتی پتویش را همراه خود به بیمارستان ببرد.
منبع: دلگرم 

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قرآن روح شجاعت، استقلال و ظلم ستیزی را در جامعه تزریق می کند

به گفته امام جمعه زنجان، چهل سال است که مقابل آمریکا شیطان بزرگ، با اتکا به فرهنگ قرآنی ایستادگی کرده ایم، فرهنگ عزت و سربلندی و شهادت طلبی و مقاومت همه از قرآن برآمده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان، آیت الله علی خاتمی، شب گذشته در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ی رمضان، ترویج قرآن و دارالقرآن را از باقیات و صالحات امام جمعه سابق استان زنجان دانست و افزود: استان زنجان در مباحث قرآنی از امتیازات ویژه ای برخوردار است و این پایه ی اولیه باعث شده است که تلاوت و آموزش قرآن و انس با قرآن در زنجان تلالو خوبی پیدا کند.

 

امام جمعه استان زنجان، با اشاره به اینکه قرآن روح شجاعت، استقلال و ظلم ستیزی را در جامعه تزریق می کند، گفت: در جنگ 8 ساله عراق را رسما 17 کشور حمایت می کردند  در این هشت سال ما با فرهنگ قرآن جوانان این مرز و بوم ایستادگی کردند.

 

وی در ادامه افزود: چهل سال است که مقابل آمریکا شیطان بزرگ، با اتکا به فرهنگ قرآنی ایستادگی کرده ایم، فرهنگ عزت و سربلندی و شهادت طلبی و مقاومت همه از قرآن برآمده است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هم در سخنانی با بیان اینکه قرآن آخرین کلام الهی است، که بر زبان و قلب نبی اکرم (ص) نازل شده است، گفت: باید در مفاهیم این کتاب آسمانی عمیق باشیم و در برنانا های زندگی مورد استفادا قرار دهیم.

 

فاطمه کرباسی با اشاره به نهج البلاغه بیان داشت: امیرمومنان (ع) در نهج البلاغه می فرمایند هنگام تلاوت قرآن خود را مخاطب آن تلقی کنید،  اکثریت قرآن را صرفا برای اهدا ثواب آن برای خود یا در گذشتگانمان تلاوت می کنیم ولی بایستی بدانیم که برای زنده ها است.

 

وی درادامه اظهار داشت: هنگام تلاوت قرآن کریم باید این استنباط را داشته باشیم که قرآن برای ما نازل شده است و از آن در زندگی شخصی و اجتماعی بهره ببریم.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه رمضان بهار قرآن است خاطر نشان کرد: خدای متعال در سوره ی قدر می فرمایند :«شب های قدر از هزار ماه بهتر است زیرا تمام ملائکه به اذن الهی به زمین فرود می آیند و ممزوج زمینیان می شوند».

 

کرباسی، دهه ی آخر ماه مبارک رمضان را پر فضیلت دانست و گفت: دهه آخر این ماه فرصتی برای خود سازی است و شهادت امام علی (ع) حاکی از این است که او انسان کاملی بود که ضربت خوردن ایشان با این شب های عزیز مقدر شده است.

 

در پایان این مراسم از فعالان قرآنی تقدیر شد.

پایان پیام/585

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: آمپول ترس از آمپول

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۵۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رنج بی پایان خانواده‌های کودکان اوتیسمی/ اوتیسم دردی که مرهم نمی‌پذیرد
 • صهیونیستها بیش از ۱۶ هزار کودک فلسطینی را بازداشت کرده اند
 • ۹ راهکار رهبر انقلاب برای نقش آفرینی جوانان در جامعه + فیلم
 • بیمارستان جاسک در شیفت عصر پزشک ندارد
 • چطور با کودک درباره سوء استفاده جنسی صحبت کنیم ؟
 • برای از بین بردن شپش چه باید کرد
 • پس از روسیه، بهترین هستیم / نویسندگان ایرانی با برنامه به این همایش آمده بودند
 • راه‌های بهره بردن از لذات رمضان/بهترین احسان و نیکی در ضیافت‌الله
 • سازمان ملل: ۶۰۰ هزار کودک افغان با خطر مرگ روبرو هستند
 • واحدی: نگاه مسئولان به اسنوکر جالب نیست/ هدفمان بالا بردن پرچم ایران است اما حمایتمان نمی‌کنند
 • مجلس و دولت برای از بین بردن شوراها تلاش می‌کنند/ امور شهرها باید به دست مدیریت شهری سپرده شود
 • باید‌ها و نباید‌های تعیین سقف اجاره بها/اخذ مالیات از خانه‌های خالی بهترین راهکار کنترل بازار مسکن
 • حقیقت، پزشک تیم پرسپولیس: تلاش می‌کنیم بیرانوند به تمرینات گروهی بازگردد
 • آخرین شرایط بیرانوند و مصدومان پرسپولیس از زبان پزشک سرخپوشان/ شرایط نامساعد مصلح
 • پزشک پرسپولیس: تلاش می‌کنیم بیرانوند به تمرینات گروهی بازگردد
 • سردار مبینی:آزادسازی خرمشهر اندیشه مقاومت را در کشورهای منطقه تزریق کرد
 • علی ربیعی به‌عنوان سخنگوی دولت، می‌تواند از اختلالات ارتباطات تیمی و اجتماعی بکاهد/ بالا بردن گفت‌وگو میان دولت و نخبگان و مردم، امری ضروری است
 • قم| صبر و تقوا بهترین راهکار برای ایستادگی در برابر دشمنان است
 • استقبال پرشور خانواده‌ها از غرفه مشاوره و تحلیل روانشناسی کودکان در انتقال مفاهیم دینی