به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، بخش فقه و معارف این پایگاه، به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان در پرونده «درسنامه ترجمه قرآن» نظرات قرآنی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را منتشر می‌کند. در این پرونده برخی از آیات قرآن کریم که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شرح و تفسیر کرده‌اند به صورت آموزشی برای مخاطبان ارائه می‌شود، همچنین نظرات دیگر مفسران در ذیل آن آیات مورد بررسی قرار گرفته است. در دومین مطلب این پرونده با آیه‌ ۲ سوره مبارکه بقره آشنا می‌شویم.

متن آیه

ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقینَ

ترجمه

آن کتابی که در انتظارش بودید، این است، هیچ شکی در آن نیست، مایه هدایت برای پرهیزمندان است.

نکته آموزشی اول

اولین سؤال برای ترجمه دقیق آیه این است که چرا خداوند برای اشاره به قرآن از اسم اشاره دور «ذلک» استفاده کرده است؟
برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید بدانیم در زبان عربی، اگر بخواهیم به شخصی یا چیزی نزدیک اشاره کنیم، از الفاظی مانند «ذا» یا «هذا» و مانند آن استفاده می‌کنیم و اگر بخواهیم به چیزی دور اشاره کنیم، به آن «لام بُعد» و «کاف خطاب» متصل می‌کنیم و از لفظ «ذلک» استفاده می‌کنیم.

حال سؤال اینجا است که چون قرآن نزد پیامبر و نزدیک ایشان هست، برای اشاره به آن می‌بایست از لفظ «هذه» استفاده می‌شد؛ اما چرا از اسم اشاره دور (ذلک) استفاده شده است؟

نظر مفسران

در جواب این سؤال برخی از مفسران گفته‌اند «ذلک» به معنای «هذا» است.(۱) و نیز هر کدام از «هذا» و «ذلک» را می‌توان به جای یکدیگر استفاده کرد و تفاوتی در اشاره به دور یا نزدیک ندارند.(۲) برخی نیز گفته‌اند خداوند برای اینکه به عظمت قرآن توجه بدهد، از اسم اشاره دور استفاده فرموده است و برخی بر این باورند مشار الیه «ذلک» سوره‌های قبلی قرآن است که از نظر زمانی دورتر بوده‌اند.(۳) نظرات دیگری نیز بیان کرده‌اند. از میان مترجمان نیز برخی به «آن کتاب» و برخی به «این کتاب» ترجمه کرده‌اند.

نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ابتدا این نکته را متذکر می‌شوند که اشاره کردن به قرآن در برخی آیات با لفظ «هذا» و در برخی آیات با لفظ «ذلک» مسئله مهمی نیست. ایشان می‌فرمایند: «این اشکالی ندارد که یک جا از آن حقیقت (قرآن)، با اسم اشاره‌ی دور یاد کنند و یک جا با اسم اشاره و ضمیر نزدیک؛ یعنی چیزی غلط نیست... و معنایش این نیست که اینها دو چیزند.»(۴)

سپس دو احتمال درباره استفاده قرآن از لفظ «ذلک» بیان می‌کنند: «چون کتاب با عظمت است ولو پیش روی شماست اشاره‌ی به دور میکند، مثل اینکه شما با یک نفر که صحبت میکنید وقتی میخواهید او را احترام کنید، میگوئید: آنجناب. چنین فرمودید در حالی که این جنابی است که در مقابل شما نشسته اما میگوئید آنجناب مثلاً. یا بگوئیم «ذلک» یعنی آن چیزی که در ذهن شما بود و همه منتظرش بودید. «ذلک الکتاب» این است که جلوی شما، که ما ترجمه کردیم: «آنک کتاب»(۵). یعنی کتابی که در انتظارش بودید، این است.»(۶)

ایشان «ذلک» را به «آنک» ترجمه کرده‌اند. زیرا در زبان فارسی «آنک» کلمه‌ای است برای اشاره به دور، اعم از مکان یا زمان. در مقابل «اینک» که برای اشاره به نزدیک است.(۷)

نکته آموزشی دوم

سؤال دوم این است که «تقوا» به چه معناست و منظور از «متقین» در این آیه چه کسانی هستند؟

نظر مفسران

برخی از مفسران بزرگ تقوا را در این آیه به ایمان ترجمه کرده‌اند و قائلند منظور از «متقین» در اینجا «مؤمنین» است. «متقین عبارتند از مؤمنین. تقوا، صفت گروه خاصى از مؤمنان و یا مرتبه‌اى از مراتب ایمان نیست، بلکه صفتى است که در تمام مراحل ایمان همراه با ایمان است. بنابراین مراد از متقین، مومنین است؛ نه دسته و طبقه‌اى خاص از آنان. دلیل این سخن آیات بعد است که در آنها تقواپیشگان به صفاتى که همه مؤمنان از آن برخوردارند توصیف شده و در برابر کافران و منافقان قرار گرفته‌اند.»(۸)

برخی نیز متقین را به معنای خود گرفته‌اند و گفته‌اند دلیل اختصاص هدایت قرآن به متقین (نه همه انسانها) این است که تنها متقین به سخنان قرآن عمل می‌کنند و غیر متقین به دعوت پیامبر پاسخ منفی می‌دهند و به آیات الهی عمل نمی‌کنند و طبیعتاً هدایت نمی‌شوند.(۹)

نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

یکی از ویژگی‌های تفسیری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، واکاوی عمیق واژگان قرآن است. یکی از این واژگان، «تقوا» است. ایشان ابتدا معنای دقیق تقوا را بیان می‌کنند: «تقوا، یعنی مراقب خود بودن. تقوا، یعنی یک انسان بداند که چه کار می‌کند و هر حرکت خودش را با اراده و فکر و تصمیم انتخاب کند؛ مثل انسانی که سوار بر یک اسب رهوار نشسته، دهانه‌ی اسب در دستش است و می‌داند کجا می‌خواهد برود. تقوا، این است.» (۱۰)
و در جای دیگر یک قید به آن افزوده و معنای دقیقتری را ذکر می‌کنند: «تقوا یعنی پرهیز با حرکت نه پرهیز با سکون... مثل راننده‌ای که رانندگی میکند اما پرهیز هم میکند و این پرهیز همان است که گفته شد، مراقبت کردن و مواظب خود بودن... تقوا یعنی پرهیز در حال حرکت و مراقبت در حال حرکت، در میدان‌ها حرکت بکنید، اما مواظب باشید.»(۱۱)

بر اساس همین معنا از واژه «تقوا» ایشان قائل است که متقین به معنای مومنین نیست. «قرآن کریم می‌گوید: «هدی للمتقین»؛ نمی‌گوید «هدی للمؤمنین». «هدی للمتّقین» یعنی اگر یک نفر باشد که دین هم نداشته باشد، اما تقوا داشته باشد - ممکن است کسی دین نداشته باشد، اما به همین معنایی که گفتم، تقوا داشته باشد - او بلاشک از قرآن هدایت خواهد گرفت و مؤمن خواهد شد. اما اگر مؤمن تقوا نداشته باشد، احتمالاً در ایمان هم پایدار نیست. بستگی به شانسش دارد: اگر در فضای خوبی قرار گرفت، در ایمان باقی می‌ماند؛ اگر در فضای خوبی قرار نگرفت، در ایمان باقی نمی‌ماند.»(۱۲)

نتیجه این می شود که: «اگر [تقوا] برای ما حاصل بشود، آن وقت هدایت قرآنی هم برای ما آسان‌تر میشود؛ (چون فرمود) «هُدًی لِلمُتَّقین». تقوا که بود، هدایتْ حتمی است؛ چون این قرآن، «هادیِ» بعضی و بعضی را «مُضل» (است) یُضِلُّ مَن یَشاءُ وَ یَهدی مَن یَشاء.(۱۳) این جوری است که بعضی‌ها را از آن طرف میبرد، بعضی‌ها را هدایت میکند. هدایت مال متّقین است.»(۱۴)

بر اساس این نظر، فرآیند تأثیر تقوا بر هدایت الهی و تبدیل شدن انسانها (چه مؤمن و چه غیر مؤمن) به هدایت یافتگان اینگونه است که: «(متقین کسانی) بودند که فوراً فطرتشان (به دعوت پیامبر) پاسخ داد و آن پاسخ را پذیرفتند و به قبول تلقی کردند، شدند مؤمن. خدای‌متعال هم ـ چون آنها اهل تقوا بودند (تقوا در پائین‌ترین مراحل) ـ مواظبت می‌کردند به راه خطا نروند مراقب بودند حقیقت را نپوشانند و اسیر موانع فهم حقیقت نشوند و لذا شدند اهل هدایت.»(۱۵)

همچنین بر اساس این نظر، رهبر انقلاب معتقدند در این آیات سوره بقره، خداوند انسانها را به سه دسته «متقین، کافران، منافقان» تقسیم کرده است نه «مومنان، کافران، منافقان». «هدی للمتقین، که انسانها را خدای متعال تقسیم کرده به کسانی که: متقین هستند، و کسانی که کافرین هستند، و کسانی که منافقین هستند.»(۱۶)

به همین دلیل ایشان، آیات بعدی را در واقع شش خصوصیت و ویژگی متقین می‌دانند نه ویژگی‌های مومنین. «برای همین متقین شش خصوصیت بیان شده که این شش خصوصیت در یک انسان، در حقیقت عناصر تشکیل دهنده‌ی تقواست و آن تقوای صحیح و عینی با این شش خصوصیت در انسان تأمین می‌شود» (۱۷)

معادل صحیح واژه «تقوا» در زبان فارسی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، برای ترجمه دقیق آیه، معادل صحیح نیز پیشنهاد می‌دهند. ایشان قائل‌اند بهترین معادل برای ترجمه لفظ متقین، واژه «پرهیزمندان» است: «کلمه‌ی پرهیز در اینجا یک کلمه‌ای است درست، منتها چون پرهیزگاران در ترجمه‌ی متقین زیاد تکرار شده و در ذهن‌ها آن حساسیت لازم را به معنا برنمیانگیزد، من ترجیح دادم بگوئید پرهیزمندان البته پرهیزمندان را هم چون جا نیفتاده اصرار ندارم بگوئید.»

ایشان نیز در باب فن ترجمه و معادل یابی با نکته مهمی اشاره می‌کنند که برای اهل زبان و مترجمین قرآن سودمند است. ایشان در توضیح معادلی که برای لفظ متقین انتخاب کردند، چنین می‌گویند: «خود بنده آن سال‌های قدیم تقوا را پرواگرفتن و پرواداشتن معنا میکردم، اما بعد فکر کردم دیدم عبارت پرواکاران و پروامندان یک عبارت نامأنوسی است و هیچ مصطلح نیست، یعنی آن موسیقی لغت باید بر گوش سنگینی نکند، باید زیبا به گوش برسد تا رایج شود و این یکی از رازهای واژه‌گزینی است.»(۱۸)

پیام‌های تربیتی

در نهایت این سؤال پیش می‌آید که این ترجمه چه تأثیری در فهم و برداشت از آیه دارد؟ بر اساس نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، از نظر تربیتی چند پیامد مهم و بسیار تأثیرگذار در زندگی انسان دارد:

اول اینکه:

بر اساس نظر ایشان، تقوا اختصاص به انسانهای مؤمن ندارد و مهمتر از آن مسیر رسیدن به ایمان و هدایت قرآن است. بر این اساس انسانهای بی‌ایمان نیز می‌توانند تقوا داشته باشند و همین تقوا و پرهیزمندی، باعث می‌شود، مورد هدایت قرآن واقع شوند و تبدیل به انسان مؤمن شوند و بالعکس اگر انسانهای مؤمن، تقوا نداشته باشند، این بی‌تقوایی، باعث می‌شود مورد هدایت قرآن واقع نشوند و تبدیل به انسانهای بی‌ایمان شوند. بنابراین نتیجه تقوا در هر صورت، هدایت قرآن است.(۱۹)

دوم اینکه:

بر اساس این نظر، تقوا جایگاه بسیار مهمی را در زندگی انسانها (مؤمن و غیر مؤمن) ایفا می‌کند. به طوری که می‌توان گفت راه نجات تمام انسانها، «تقوا» است و می‌توان گفت نسخه درمان تمام دردهای جوامع کنونی است. دنیای غرب می‌خواهد انسانها را به سمت گمراهی بکشاند و قرآن می خواهد به سمت هدایت ببرد. حال اگر کسی تقوا (به همان معنای مد نظر رهبر انقلاب) را رعایت کرد، آن وقت قرآن می‌تواند او را هدایت کند؛ اما اگر کسی چشم بسته و بدون مراقبت و سرمست و دربست در اختیار شهوات خود و دیگران بود، قرآن او را هدایت نمی‌کند.(۲۰)

سوم اینکه:

بر اساس نظر ایشان، پیمودن مسیر توحید و سعادت آسان و راحت خواهد شد. یعنی:«اگر ما تقوا را با همین معنا در نظر بگیریم، به نظر من راحت می‌شود راه را طی کرد... اگر [کسی] متدیّن است، ببینید چه کار می‌کند. این اقدام، این حرف، این رفاقت، این درس و این فعل و درک، آیا درست است یا درست نیست. همین که او فکر می‌کند درست است یا درست نیست، این همان تقواست. اگر متدیّن نیست، چنانچه همین حالت را داشته باشد، این حالت او را به دین راهنمایی خواهد کرد.»(۲۱)

چهارم اینکه:

تقوا به این معنا هم دارای مراتب است و هم حالت تأثیر و تأثر دارد. یعنی تقوا باعث بهره‌مندی از هدایت قرآن می‌شود و این هدایت باعث تقوای بیشتر می‌شود. به این صورت که: «این تقوا در همه‌ی مراحل هدایت کار خودش را می‌کند. یعنی بعد از این مرحله اول که تقوای آنها موجب شد به ایمان و به حق روی‌ بیاورند، بعد از این مرحله، در هر درجه‌ای که بالا می‌روند، باز اگر تقوا درآنها باشد آنها را به جلو می‌برد، هدایت آنها را بیشتر می‌کند و بصیرت بیشتری به آنها می‌دهد.» (۲۲) لذا «هر چه تقوا بالاتر باشد، هدایت روشن‌تر و بالاتر است.»(۲۳)

۱) التبیان فی تفسیر القرآن، ج‌۱، ص: ۵۱
۲) التحریر و التنویر، ج‌۱، ص: ۲۱۷
۳) التفسیر الکبیر، ج‌۲، ص: ۲۵۹
۴) جلسه دهم تفسیر سوره بقره ۱۳۷۰/۰۸/۰۸
۵) فرهنگ فارسی معین (نَ) کلمه‌ای است دال بر اشاره به دور اعم از مکان و زمان
۶) جلسه یازدهم تفسیر سوره بقره، ۱۳۷۰/۰۸/۱۵
۷) لغت نامه دهخدا و فرهنگ فارسی معین، ذیل کلمه آنک.
۸) المیزان فی تفسیر القرآن، ج‌۱، ص: ۴۳
۹) مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۱، ص: ۱۱۸
۱۰) دیدار جمعی از جوانان، ۱۳۷۷/۰۲/۰۷
۱۱) جلسه هشتم تفسیر سوره بقره، ۱۳۷۰/۰۷/۲۴
۱۲) دیدار جمعی از جوانان، ۱۳۷۷/۰۲/۰۷
۱۳) نحل، ۹۳
۱۴) دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن، ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
۱۵) جلسه دهم تفسیر سوره بقره ۱۳۷۰/۰۸/۰۸
۱۶) جلسه بیست و دوم تفسیر سوره بقره، ۱۳۷۱/۰۱/۲۶
۱۷) جلسه هشتم تفسیر سوره بقره ۱۳۷۰/۰۷/۲۴
۱۸) جلسه هشتم تفسیر سوره بقره، ۱۳۷۰/۰۷/۲۴
۱۹) دیدار جمعی از جوانان، ۱۳۷۷/۰۲/۰۷
۲۰) جلسه هشتم تفسیر سوره بقره ۱۳۷۰/۰۷/۲۴
۲۱) دیدار جمعی از جوانان ۱۳۷۷/۰۲/۰۷
۲۲) جلسه دهم تفسیر سوره بقره ۱۳۷۰/۰۸/۰۸
۲۳) دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن، ۱۳۹۸/۰۱/۲۶

 

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کلکسیونی از فعالیت‌های قرآنی دفتر تبلیغات حوزه/ ضعف در تبلیغات

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: ماه مبارک رمضان بهار قرآن است و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف قرآنی رویداد فرهنگی خوبی است تا مردم از آخرین دستاوردهای قرآنی آگاه و یا از طریق نمایشگاه‌های مختلف بیشتر به سمت قرآن جذب شوند.

با توجه به وجود و برکت بارگاه حضرت معصومه (س) و حوزه علمیه و هم‌چنین دیگر مراکز علمی و فرهنگی فعال در حوزه قرآنی، استان قم جایگاه مهمی در زمینه فعالیت، پژوهش و دستاوردهای مهم قرآنی در کشور دارد و در سال‌های اخیر فعالیت‌های مفیدی در زمینه پژوهش و آموزش صورت گرفته است که از تدوین دایرالمعارف قرآنی جهان اسلام تا پژوهش‌های عملی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمی را می‌توان نام برد.

امسال در قم از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و هم‌چنین مرکز پژوهش‌های فرهنگ و معارف اسلامی در ماه مبارک رمضان شاهد رویداد مهمی بودیم که آن برگزاری نخستین نمایشگاه «دستاوردهای قرآنی» است این نمایشگاه در سالن همایش‌های بین المللی غدیر بعد از افطار به روی علاقه‌مندان برنامه‌های قرآنی وخانواده‌های قمی باز بود.

ولی با توجه به وجود چندین مرکز مهم که در زمینه‌های قرآنی فعالیت دارند این نمایشگاه می‌توانست کلکسیونی از فعالیت‌های مهم قرآنی، نرم افزاری، هنرهای قرآنی و مرتبط با آن، غرفه‌هایی برای قصه‌های قرآنی کودک و نوجوان، جایگاه خانواده در قرآن و انواع مسابقات قرآنی باشد تا خانواده‌ها و کودکان ضمن آشنایی با آخرین دستاوردهای قرآنی بیشتر جذب معجزات قرآنی شوند.

هرچند این نمایشگاه نخستین تجربه برگزاری خود را دارد ولی ضعف اطلاع رسانی و آگاهی در آن نمایان است چرا که اگر در سطح شهر برای این نمایشگاه بهتر تبلیغ و اطلاع رسانی می‌شد شاهد جذب مخاطبان بیشتری بود؛ در این نمایشگاه شاهد انواع پایان نامه‌های قرآنی دانشجویان دانشگاه باقر العلوم (ع) و هم‌چنین پژوهش‌های قرآنی هستیم که امید است در سال‌های آتی با ایده پردازی و رفع ضعف‌های آن در سطح ملی و سطح و کیفیت بالاتری برگزار شود.

طرحی کوتاه و نو برای تربیت مربی کودک

با گشت و گذاری در میان غرفه‌های مختلف این نمایشگاه غرفه «طرح واره‌های قرآنی» ما را به خود جذب می‌کند غرفه‌ای که در یک نگاه در ذهن قصه‌های قرآنی در قاب یک نرم افزار قرآنی و یا کتاب داستان مجسم می‌شود ولی با یک نگاه عمیق به این غرفه پی می‌بریم این غرفه دستاوردی برای آموزش کودکان در مهد کودک و دستاوردی برای مربیان قرآنی را به نمایش کذاشته است.

مسئول این غرفه به خبرنگار مهر می‌گوید: در این غرفه ما کتاب‌هایی را به نمایش گذاشته‌ایم تا افرادی که قصد دارند دوره‌های تربیت مربی کودک را طی کنند با این بسته‌های آموزشی این دوره را به طور مطلوبی پشت سر گذاشته و با مدل‌های جدید آموزش کودکان آشنا شوند.

این نوع آموزش سبک جدیدی از آموزش است و مربی به راحتی می‌تواند پاسخگوی کودک در زمینه هستی، خداشناسی و غیره باشد

طیبه زمردین می‌افزاید: طرح دوره تربیت مربی کودک که به مدت یکسال برگزار می‌شود سال‌های گذشته هم اجرا می‌شده ولی ما برای مربیان مهدهای کودک اکنون نرم افزار و بسته‌های مختلف آموزشی به طور فشرده و در زمان ۳ هفته با جدیدترین روش آموزشی را به نمایش گذاشته‌ایم.

به گفته وی، این دوره‌ها شامل دوره معرفت شناسی، هستی شناسی برای کودک است که با کمک این بسته‌ها مربی با ایده پردازی‌های نوین می‌تواند پاسخگوی سئوالات مختلف کودک در زمینه خداشناسی باشد که مورد استقبال قرار گرفته است این بسته‌ها نه تنها در قم بلکه در سراسر کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

زمردین می‌افراید: این نوع آموزش سبک جدیدی از آموزش است و مربی به راحتی می‌تواند پاسخگوی کودک در زمینه هستی، خداشناسی و غیره باشد.

نمایش ۱۲ نسخه خطی قرآنی نفیس

از دیگر غرفه‌های جذاب این نمایشگاه می‌توان به غرفه «اسناد قرآنی» نام برد این غرفه بیش از ۱۲ نسخه خطی قرآنی را به همراه ۴۰ ترجمه فاخری از قرآن مجید را به چند زبان مهم دنیا به نمایش گذاشته است بر روی دیوار این غرفه پوستر خطاطی شده نفیسی از قرآن کریم خودنمایی می‌کند.

۴۰ عنوان از ۷۰ عنوان ترجمه مهم قرآنی به زبان‌های مختلف دنیا برای مخاطبان به نمایش درآمده است

مسئول این غرفه به خبرنگار مهر می‌گوید: برای نخستین بار از مجموع ۱۳۲ نسخه خطی نفیسی که در دفتر اسناد قرآنی قم نگهداری می‌شود ۱۲ نسخه در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است؛ هم‌چنین ۴۰ عنوان از ۷۰ عنوان ترجمه مهم قرآنی به زبان‌های مختلف دنیا در این غرفه برای مخاطبان به نمایش درآمده است.

سعید شمشیری می‌افزاید: با توجه به برگزاری نخستین بار چنین نمایشگاهی استقبال مردم تا حدودی مطلوب بوده است ولی به نظر می‌رسد در یان نمایشگاه اطلاع رسانی و یک تبلیغ مطلوب غریب مانده است هم‌چنین برگزاری برنامه‌های جانبی مانند انواع مسابقات قرآنی برای خانواده‌ها در این نمایشگاه حلقه مفقوده این نمایشگاه به شمار می‌رود.

از او درباره یک پوستر چشم نواز زیبا که با آیاتی از قرآن مجید خطاطی شده است می‌پرسم، وی می‌گوید: این پوستر نفیس حاصل خطاطی «حاج محور طلایی» است که قدمتی بیش از ۳۰ سال دارد.

نمایش آیه‌های قرآنی در قاب خوشنویسی و هنر

از دیگر غرفه‌های نمایشگاه دستاوردهای قرآنی را می‌توان غرفه «هنرهای تجسمی قرآنی» عنوان کرد که به عبارتی از غرفه‌های جذاب برای خانواده‌های قمی به شمار می‌رود. مسئول این غرفه عمر ۴۰ ساله خود را صرف هنر خوشنویسی قرآنی کرده است و رئیس انجمن خوشنویسان کشور است.

زین الدین اسماعیلی در ابتدای گفت‌وگوی خود با خبرنگار مهر می‌گوید: وقتی احادیث و آیه‌های قرآنی در قاب خوشنویسی و هنر به مردم نمایش داده شود به نظر بیشتر با قرآن انس خواهند گرفت؛ خانواده‌های قمی علاقه دارند از نزدیک با این هنر آشنا شوند و من هم چند خطی از آیات قرآنی را خوشنویسی کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهم.

در استان قم بیش از ۱۲۰ استاد برجسته خوشنویسی داریم که در دنیا صاحب نام هستند

به گفته این هنرمند خوشنویسی صاحب نام قمی، وقتی مخاطبان من را در هنگام خوشنویسی می‌بینند به ذوق آمده و با توجه به اینکه این هنر آکنده از زیبایی است و آیه‌ها یا اشعار و گفته‌های از معصومین را به نمایش می‌گذارد بهتر مخاطب را جذب می‌کند.

اسماعیلی با اشاره به جایگاه خوشنویسی و هنرهای تجسمی قرآنی قم، اظهار می‌کند: هنر خوشنویسی و هنرمندان قمی در سطح کشور بلکه در حد جهان حرفی برای گفتن دارد؛ در استان قم بیش از ۱۲۰ استاد برجسته داریم که در دنیا صاحب نام هستند هنرمندانی که در بعد بین‌المللی توانسته‌اند شکوه و عظمت معماری ایرانی و اسلامی به همراه هنرهای قدسی را در دنیا معرفی و صاحب رتبه شوند و دیپلم و یا لوح افتخار کسب کنند.

به گفته رئیس انجمن خوشنویسان کشور، با توجه به محتوا و دستاوردهایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده به نظر مخاطبان خوب هستند ولی می‌توانست بیشتر هم باشند.

نمایش ۱۴۱ پایان نامه دانشگاهی مرتبط با موضوعات قرآنی

از دیگر غرفه‌های نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه، غرفه مختص پایان نامه‌های مرتبط با موضوعات قرآنی دانشگاه باقر العلوم (ع) است که با بار علمی به نمایش داده شده است.

مسئول این غرفه که خود کارشناس اداره پژوهش دانشگاه باقرالعلوم (ع) است، به خبرنگار مهر می‌گوید: در این نمایش از ۲ هزار پایان نامه دانشگاهی ۱۴۱ مورد آن به موضوعات قرآنی مرتبط است و با توجه به ان که این نمایشگاه برای نخستین بار برگزار می‌شود می‌تواند در آینده افق‌هایی تازه برای دانشگاه در زمینه قرآنی باز کرد تا در آینده با نگاه ریشه‌ای به قرآن موضوعات جدیدتری به پژوهش گذاشته شود و نشست‌های علمی در ارتباط با قرآن و نظریه پردازی‌های مهمی در این ارتباط صورت پذیرد.

عباس ایزدی با اشاره به این نمایشگاه می‌افزاید: از مؤسسات مختلف علمی و فرهنگی در این نمایشگاه حضور یافتند به نظر کمبود تبلیغات از ضعف‌های این نمایشگاه است و اگر از دیگر مراکز مهم پژوهشی و قرآنی هم دعوت می‌شد به نظر این نمایشگاه را پر بارتر می‌ساخت.

مسابقات کودکان، پر مخاطب‌ترین بخش نمایشگاه

یکی از بخش‌های این نمایشگاه که برای کودکان برگزار می‌شود با استقبال خانواده‌های قمی مواجه شده است. در این بخش با قرآئت آیه‌هایی از قرآن و یا تفسیر کودکانه و ترجمه یک سوره از قرآن به همراه برگزاری مسابقات شاد در کانون توجه خانواده‌ها و کودکان قرار گرفته است هرچند نبود غرفه‌ایی اختصاصی برای بیان قصه‌های قرآنی در قاب کتاب و یا نرم افزارهای جدید قرآنی در این نمایشگاه غریب مانده است.

کد خبر 4625305

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۵۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یاران دلفی با شکست مقابل آنتورپ از رسیدن به لیگ اروپا باز ماندند
 • فیروز کریمی، مهدی تارتار، محمود فکری و سیروس پورموسوی ۴ گزینه هدایت نفت مسجد سلیمان
 • هفت اموزه‌ای که باید از علی(ع) آموخت
 • راه‌های رسیدن به رستگاری در «درس‌هایی از قرآن» استاد قرائتی
 • راه‌های رسیدن به رستگاری در قرآن
 • زمامدار پیرو علی(ع)، نمی‌تواند مخالف آزادی عقیده و اندیشه باشد
 • معاون حقوقی باشگاه تراکتور: آقای علیپور شما خودت متهم هستی / از شرط‌بندی فروزان خبر نداشتیم
 • رئیس‌جمهوری فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت
 • کاراندیش، ​​​معاون حقوقی باشگاه تراکتور: اگر از شرط‌ بندی فروزان اطلاع داشتید و نگفتید خودتان مجرم هستید
 • معاون حقوقی تراکتورسازی: اگر از شرط‌بندی فروزان اطلاع داشتید و نگفتید خودتان مجرم هستید
 • روند کاهشی شاخص شرط تجاری کره‌جنوبی
 • اصفهان| برنامه‌های اقتصادی امام علی(ع) الگوی کارگزاران امروز کشور باشد
 • هدایت قرآن به سبک زندگی مردم اهمیت فوق العاده‎ای دارد
 • توجیه اقتصادی طرح و اهلیت کارآفرین شرط پرداخت تسهیلات خود اشتغالی در ایلام است
 • علاقه گزینه هدایت ایران به سرمربیگری چلسی
 • شرط مهم بندگی، ولایتمداری است
 • قم| نهادهای حوزوی باید هدایت کننده قرآن به سبک زندگی مردم باشند
 • محفل انس با قرآن در حسینیه هدایت و مسجد ارگ تهران برگزار شد
 • فراتر از عبادت به قبولی و تعالی آن بیاندیشیم