به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «وندی شرمن»، سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گفتگو‌های هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، در یادداشتی که در نیویورک تایمز منتشر کرد، از کشور‌های اروپایی خواست برای حفظ این توافق هزینه آن را بپردازند.

وندی شرمن در این یادداشت، به تنش‌های اخیر میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا اشاره و راه‌های اجتناب از تشدید این تنش‌ها را بررسی کرد.

در بخشی از این مقاله، شرمن می‌نویسد یکی از راه‌های کمک به کاهش تنش‌ها این است که کنگره آمریکا از وزرای خارجه و دفاع سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس –که از امضاکنندگان برنامه جامع اقدام مشترک هستند– دعوت کند با حضور در کنگره توضیح دهند چرا معتقدند حفظ این توافق و دیپلماسی در قبال این مسئله به نفع همه است. او سپس می‌افزاید در صورت حاضر شدن این مقامات اروپایی در کنگره، آمریکایی‌ها خواهند فهمید که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در این باره (رویکرد خود در قبال برجام) در جهان منزوی شده است.

سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گفتگو‌های هسته‌ای با ایران همچنین مدعی شد اروپایی‌ها تاکنون برای حفظ برجام کار‌های زیادی انجام داده اند. شرمن می‌افزاید یکی از کار‌هایی که اروپایی‌ها می‌توانند برای ممانعت از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا انجام دهند این است که سازوکار مالی تدوین شده –اینستکس (Instex) – را که برای سرمایه گذاری در ایران و انتقال کالا‌های بشردوستانه به این کشور طراحی شده است، اجرایی کنند و برای موفقیت آن اقدامات موثری انجام دهند. شرمن در ادامه می‌افزاید دولت ترامپ تهدید کرده است در صورت عملیاتی شدن اینستکس اروپا را تحریم خواهد کرد، اما جلوگیری از افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن ارزش این ریسک را دارد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راستگرایان در یک قدمی کسب اکثریت پارلمان اروپا

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -شقایق لامع زاده: در حالی ۴۲۷ میلیون نفر از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ۲۳ ماه می تا ۲۶ ماه می برای انتخاب ۷۵۱ نماینده در پای صندوق‌های رأی رفته اند که مطالبات آنها در این دور از انتخابات مواردی مانند هزینه‌های اتحادیه اروپا، تغییرات آب و هوایی و دستمزد کارگران و کارمندان عنوان شده است.

با وجود اینکه ۸ فراکسیون در پارلمان اروپا وجود دارد، اما همواره دو فراکسیون متعلق به احزاب راست میانه و چپ میانه با در اختیار داشتن کرسی‌های بیشتر از تعداد رأی بیشتر نیز برخوردار بوده و هستند.

احزاب راست گرا سیاست‌هایی مبتنی بر بسته و یا محدود شدن مرزهای اروپایی که کاهش ورود مهاجران و پناهجویان به اروپا از تبعات و اهداف اصلی است را با جدیت دنبال می‌کنند، اما از سوی دیگر چپ‌های میانه درست سیاستی مغایر با راست گراها را دنبال می‌کنند. آنها بر این باورند که با توجه به اهمیتی که اتحادیه اروپا برای آنها دارد همکاری بین کشورهای عضو برای پذیرش پناهجویان و کنترل مرزها می‌توان سیاست معقول و سنجیده‌ای بشمار آید.

در انتخابات در حال برگزاری پارلمان اروپا چند نکته بیشتر مورد توجه بوده است:

--چگونگی حضور انگلیس در اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا
--تعیین تنها یک مقر اصلی برای پارلمان اروپا
--افزایش دستمزدها به بهانه بهبود اوضاع اقتصادی حاکم بر اروپا
--چگونگی تقابل و تعامل میان احزاب راستگرا و چپ گرا

چگونگی حضور انگلیس در اتحادیه و پارلمان اروپا

۵۰ میلیون شهروند انگلیسی در حالی حائز شرایط شرکت در انتخابات پارلمان اروپا بودند که تعویق تحقق برگزیت دلیل عمده حضور آنها در پای صندوق‌های رأی بود. تداوم حضور ۷۳ نماینده انگلیس در پارلمان اروپا همچنان در هاله‌ای از ابهام وجود دارد، زیرا در صورت اجرای توافق اولیه میان بروکسل -لندن نمایندگان این کشور نیز باید پارلمان را ترک کنند.

باید به این نکته توجه داشت که حضور نمایندگان انگلیس در پارلمان جدید اروپا به نفع منتقدان اتحادیه اروپا، سبزها و سوسیالیست‌ها خواهد بود. این در حالی است که ائتلاف راست میانه به دلیل خروج حزب محافظه کار انگلیس از این ائتلاف، از حضور نمایندگان این کشور در پارلمان آینده متضرر می‌شود.

تداوم حضور انگلیس در پارلمان اروپا سبب می‌شود تا توزیع ۲۷ کرسی از کل ۷۳ کرسی این کشور میان سایر کشورهای اروپایی با تعویق روبرو شود.

تعیین تنها یک مقر اصلی برای پارلمان اروپا

یکی از دلایل مشارکت اروپایی‌ها در انتخابات در حال برگزاری پارلمان اروپا تعیین تنها یک مقر برای برگزاری نشست‌های پارلمان است. در حال حاضر نیمی از نشست‌های پارلمان اروپا در استراسبورگ و نیمی دیگر در بروکسل برگزار می‌شود.

در حالی که شماری از مسئولان اروپایی نه تنها انتقادی نسبت به وضع موجود ندارند، کارشناسان نهادهای اروپایی بر این باورند که گرچه مثلث دفاتر پارلمان اروپا در استراسبورگ، بروکسل و لوکزامبورگ به منظور ایجاد یک جغرافیای کوچک و نمادین انتخاب شد، اما اکنون هزینه‌های جابجایی میان این شهرها به دردسری پرهزینه برای اروپا تبدیل شده است. هر ماهه تعداد زیادی از نمایندگان، کارکنان، اعضای گروه‌های پارلمانی، دستیاران پارلمانی و مترجمان آزاد پارلمان اروپا مجبور هستند میان این شهرها تردد داشته باشند، از سوی دیگر نباید از حمل و نقل و جابجایی اسناد و مدارک آنها با کامیون نیز غافل بود.

مسئولان اروپایی اما از این دوگانگی مکانی بعنوان یکی از عوامل اتحاد میان کشورهای اروپایی یاد می‌کنند، بقول «منفرد وبر» کاندیدای اصلی حزب مردم اروپا که معتقد است: از آنجایی که استراسبورگ «نماد آشتی فرانسه و آلمان بعد از چند دهه جنگ» است، تشکیل برخی از نشست‌های پارلمان اروپا در این مکان خالی از لطف نیست.

افزایش دستمزدها به بهانه بهبود اوضاع اقتصادی حاکم بر اروپا

یکی از ملاک‌های مشارکت مردمی در انتخابات پارلمان اروپا به برنامه‌ها و سیاست‌های احزاب درباره حقوق و دستمزد است. آنچه تاکنون محرز بوده روند کند رسیدگی به خواسته‌های مردمی در زمینه بیمه‌های اجتماعی، افزایش دستمزد و تضمین امنیت شغلی است. کارگرانی که در کشورهای شرق و جنوب اروپا زندگی می‌کنند مجدانه خواهان گسترده شدن پوشش بیمه‌های اجتماعی و کاهش نرخ خدمات آنها، به ویژه خدمات درمانی هستند.

چگونگی تقابل و تعامل میان احزاب راستگرا و چپ گرا

رویکردهای اصلی بین جریان‌های سیاسی در کشورهای اروپایی در واقع بر دو محور راست و چپ سیاسی می چرخد که هر کدام شاخص‌های خاص خود را دارند. عقاید غالب راستگراها از این قرار است: ملی گرایی افراطی و تاکید بر سنت‌های تاریخی، خروج از اتحادیه اروپا، مخالفت با حضور مهاجرین در کشورهای اروپایی و مخالفت با تعدد فرهنگی. بطور کلی راستگراها بر این باورند که آیندهٔ بهتری در کار است و آنها راه گذر از ترس، تردید، و رسیدن به این آینده را در اختیار دارند.

اما آنچه در میان چپ گراها رواج دارد عبارتند از: تاکید بر ارزش‌های سوسیالیستی، توزیع عادلانه ثروت بین لایه‌های مختلف اجتماعی، آزاد گذاشتن مرزها برای ورود مهاجرین و برسمیت شناختن تعدد فرهنگی.

در حال حاضر و درباره انتخابات ۲۰۱۹ پیش بینی‌های حاصل از نتایج نظرسنجی در میان کشورهای اروپایی حاکی از حداقل دوبرابر شدن تعداد کرسی‌های احزاب راستگر در پارلمان اروپا دارد. نشریه آلمانی بیلد در ماه فوریه نظرسنجی با موضوع جایگاه احزاب در پارلمان اروپا برگزار کرد. نتایج حاکی از آن بود که گروه راست تندرو موسوم به «اروپای ملت‌ها و آزاد» می‌تواند در انتخابات ماه می حدود ۶۷ کرسی را در اختیار بگیرد، در حالی که در فرانسه، حزب اجتماع ملی به رهبری «مارین لوپن» می‌تواند ۲۳ درصد از آرا ء را کسب کند و در ایتالیا نیز حزب اتحادیه شمالی به رهبری «ماتئو سالوینی» احتمالاً بتواند ۳۳ درصد آرا را بدست آورد.

شگفتی انتخابات ۲۰۱۹ تاکنون

بر خلاف تمام نظرسنجی‌های انجام شده حزب کارگر هلند توانست با کسب حداکثر آراء پیروزی را از آن خود کند. نتایج منتشر شده از انتخابات پارلمان اروپا در هلند نشان می‌دهد که جریان اصلی چپ میانه این کشور موفق شده از احزاب دست راستی لیبرال و پوپولیستها موقعیت بهتری را کسب کند. حزب کارگر هم با کسب تقریباً ۱۸ درصد آراء توانسته ۵ کرسی از ۲۶ جایگاه کشور هلند در پارلمان اروپا را کسب کند. گفتنی است «فرانتس تیمرمنز» رهبر حزب رهبر حزب سوسیال هلند از کاندیداهای اصلی احراز پست ریاست کمیسیون اروپا نیز هست.

نظر کارشناسی

«سوزی دنیسون» تحلیلگر سیاست خارجی از اندیشکدهٔ شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) درباره انتخابات در حال برگزاری پارلمان اروپا معتقد است که شمار بالای لیست نامزدها بیش از هر چیز نشان می‌دهد که سیاست اروپا تحت تأثیر احساس شدید شکست سیستم قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه احزاب ضداروپایی به فعالیت خود شتاب داده‌اند، بر این باور است که تا یک سوم کرسی‌های پارلمان آینده اروپا را احزاب دست‌راستی و ضداروپایی از آن خود کنند و حدود ۵۰ حزب دیگر می‌توانند با هم ائتلاف تشکیل بدهند.

نتایج رسمی انتخابات پارلمان اروپا در تمام کشورهای عضو اتجادیه اروپا یکشنبه شب ساعت ۲۳ بوقت محلی و پس از بسته شدن آخرین حوزه‌های رای گیری اعلام خواهد شد.

کد خبر 4625465 شقایق لامع زاده

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: برجام تحریم اروپا آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۶۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امیدواری به «اینستکس» اشتباه است/اروپا برای برجام گامی برنمی‌دارد
 • انتخابات پارلمان اروپا در ۲۱ کشور اروپایی پایان یافت
 • اروپایی‌ها اقدام عملی برای احیای برجام نداشته‌اند
 • سازوکار فعلی پاسخگوی نیاز‌های شهر‌های سیل زده نیست
 • وزیر‌خارجه‌آلمان: اروپا به تعهدات برجام عمل می‌کند
 • این مدیر بانکی در جنگ اقتصادی طرف ماست یا آمریکا؟!
 • نخستین نقل و انتقال مالی میان ایران و اروپا در مسیر اجرا/ مدیرعامل اینستکس از جزئیات این پروژه چه می‌گوید؟
 • جدیدترین تاکتیک ضدبرجامی اروپا؛ پاسخ سنگین و کنایه‌آمیز تهران به فرانسه
 • بازار سهام در چه حد می‌تواند رشد داشته باشد؟
 • روسیه چه منفعتی از تنش‌ها میان ایران و آمریکا می برد؟
 • واکنش مقامات اروپایی به استعفای ترزا می
 • مبارزه برای اروپایی واحد و ترس از پیروزی راست‌های پوپولیست
 • شرکت‌های اروپایی در آمریکا منافع دارند و جایگزین کردن ایران برای آنها سخت است/ در اروپا دولت خیلی مداخله‌ای در اقتصاد ندارد
 • راه حلی جدید برای کاهش ریسک شکستگی‌های استخوانی در بازماندگان سرطان
 • تیر جنگ تجاری به بازار نفت
 • مصرف سویا و کاهش ریسک شکستگی استخوان در بازماندگان سرطان سینه
 • تدارک نخستین نقل و انتقال مالی میان ایران و اروپا
 • سرنوشت برجام اعتبار جهانی اروپا را از بین می‌برد
 • حسین راغفر:یک همسویی بین برخی در دولت و مجلس با مافیای قدرت و ثروت را شاهدیم/با وجود سیاست‌های نئولیبرالی نیازی به توطئه خارجی نیست/ تنش‌ها به ضرر تمام کشورهای دنیا بجز آمریکا و روسیه است