قائم مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا از کشورهای اروپایی خواست برای حفظ برجام هزینه بپردازند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «وندی شرمن»، سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران از کشورهای اروپایی خواست برای حفظ این توافق هزینه بپردازند.

شرمن در یادداشتی در «نیویورک‌تایمز» نوشته است: «اروپا تا اینجا اقدامات قهرمانانه‌ای برای سالم نگاه داشتن توافق هسته‌ای برداشته، اما پاریس، برلین و لندن در راستای کمک به ایران برای دوری‌گزینی از درگیری احتمالی با ایالات متحده نقش بیشتری برای ایفا کردن دارند.»   مقام سابق آمریکایی تصریح کرده است: «اروپا بایستی کانال مالی طراحی شده برای تأمین سرمایه‌گذاری و کمک‌های بشردوستانه به ایران یا اینستکس را واقعی و دوام‌پذیر کند.»   «اینستکس» سرواژه‌ای متشکل از حروف ابتدایی عبارت «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» است که اتحادیه اروپا ثبت آن را ۱۱ بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد. کشورهای اروپایی مدعی هستند هدف از راه‌اندازی این ساختار، تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.   وی اضافه می‌کند: «دولت ترامپ تهدید کرده در صورت اجرایی شدن اینستکس تحریم‌هایی علیه اروپا معرفی خواهد کرد.»   شرمن در ادامه به کشورهای اروپایی توصیه کرده خطر تحریم را بپذیرند تا از وقوع جنگ جلوگیری کنند.   شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند   جمهوری اسلامی در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شده به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند.   این بیانیه همچنین هشدار می‌دهد در صورتی که کشورهای گروه ۱+۴ در ضرب‌الاجل یاد شده به تعهداتشان عمل نکنند، ایران به صورت مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.   اتحادیه اروپا روز ۱۹ اردیبهشت‌ماه با صدور بیانیه‌ای ضرب‌الاجل ایران را رد کرد و گفت «قویاً» به ایران توصیه می‌کند «از انجام اقداماتی که موجب تشدید مشکلات می‌شود، خودداری کند.»   کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون هیچ اقدام عملی برای محقق کردن وعده‌هایشان صورت نداده‌اند.   اتحادیه اروپا همچنین علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه برجام با سایر ادعاهای این کشور در زمینه فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده است.   «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.   دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.   ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را صادر کرد.   منبع: فارس

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آیا انتخابات اروپایی به زمین لرزه سیاسی در برلین منجر می‌شود؟

شهروندان آلمانی امروز در ایستگاه پایانی انتخابات اروپایی به پای صندوق‌های رای رفتند تا در انتخاباتی مهم و سرنوشت ساز که آینده دولت ائتلافی هم به آن وابسته است شرکت کنند. ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱ بین الملل اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هفته نامه "اشپیگل" هم زمان با آغاز انتخابات پارلمانی اروپا در آلمان که از امروز صبح بوده است در گزارشی نوشت: از نظر آلمان این انتخابات واقعه ای هیجان انگیز است و نتیجه آن می تواند عواقب دراماتیکی برای ائتلاف بزرگ در آلمان داشته باشد.

اشپیگل در بخشی از این گزارش نوشت: در آلمان امروز (یکشنبه) حدود 65 میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن به پای صندوق های رای می روند، منفرد وبر از سیاستمداران حزب سوسیال مسیحی آلمان یکی از نامزدهای مهم انتخابات پارلمانی اروپا در آلمان است و می تواند یکی از برندگان بزرگ این انتخابات باشد. فراکسیون او یعنی فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا شانس خوبی دارد که در این انتخابات مجددا قدرتمندترین فراکسیون شود. وی نامزد احزاب متحد مسیحی برای عهده داری ریاست آینده کمیسیون اروپایی است. سوسیال دموکرات های اروپا با نامزد سرلیست خود از هلند (فرانس تیمرمانس) هم امیدوارند که در جایگاه اول قرار گیرند.

حدود 96 نماینده از 751 نماینده ای که اوایل جولای در نشست آغازین پارلمان جدید اروپا شرکت می کنند از آلمان می آیند. اینکه کدام حزب چه تعداد نماینده را به استراسبورگ و بروکسل خواهد فرستاد مسئله‌ای است که امروز رای دهندگان آلمانی در پای صندوق های رای درباره آن تصمیم خواهند گرفت.

احزاب متحد مسیحی امیدوارند که یک نتیجه حداقل 30 درصدی را کسب کنند. حزب سوسیال دموکرات هم امیدوار است که آراء آن از دور قبلی انتخابات پارلمانی در سال  2014  خیلی کاهش نیابد. برای حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم انتظار موفقیت چشمگیری در این انتخابات می رود.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح می کند که اما از انتخابات اروپایی چه شرایطی برای آلمان ایجاد می شود؟ آیا نتایج این انتخابات می تواند منجر به سقوط دولت ائتلافی شود؟

ماکرون: اتحادیه اروپا با تهدید موجودیتی روبرو استسیاستمداران مهاجرستیز به دنبال تسخیر اتحادیه اروپا

این انتخابات اروپایی چه مفهومی برای نحوه اشغال پست های آینده در کممیسیون اتحادیه اروپا و بقیه سمت های مهم در این اتحادیه دارد؟

جایگاه های عالی رتبه تقریبا تمام نهادهای اروپایی بعد از این انتخابات از نو اشغال می شوند. در کنار ریاست کمیسیون اروپایی همچنین سمت های رئیس شورای اروپایی، رئیس پارلمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس بانک مرکزی اروپا هم تغییر خواهد کرد.

اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات همزمان با رای گیری در آلمان درباره قدرت گرفتن احزاب راست پوپولیستی و ناسیونالیست ها در این انتخابت هشدار دادند.

منفرد وبر، نامزد اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پایان مبارزات انتخاباتی خود در مونیخ گفت که آمارهای نظر سنجی ها متاسفانه برای فردا اتفاقات خوبی را پیش بینی نمی کنند.

آندره ناهلس، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان هم اظهار داشت که ما باید در این انتخابات به احزاب راست پوپولیستی و ناسیونالیست ها یک نه آشکار بگوییم.

به نوشته رسانه‌های آلمانی  یک زمین لرزه سیاسی در آلمان به دلیل ریزش آراء شدید احتمالی احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در انتخابات پارلمانی اروپا انتظار می رود.

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که در آلمان بیش از 40 درصد شهروندان در صورت ریزش آراء قابل توجه احزاب متحد مسیحی در انتخابات اروپایی خواهان کناره گیری آنگلا مرکل از صدر اعظمی آلمان هستند. نتایج بررسی ها نشان می دهد که اتحادیه احزاب متحد مسیحی در معرض خطر کسب یکی از بدترین نتایج انتخاباتی در سراسر آلمان قرار دارد.

ماه هاست که در آلمان در این باره بحث می شود که آیا مرکل قبل از پایان این دوره قانونگذاری در سال 2021 از صدر اعظمی آلمان کنار می رود. مرکل ریاست حزب دموکرات مسیحی را در ماه دسامبر به "کرامپ کارن بایر" واگذار کرد.

نتایج نظرسنجی موسسه یوگو نشان می‌دهد که تقریبا 31 درصد شهروندان آلمانی بر این باورند که ائتلاف بزرگ قبل از پایان این دور قانونگذاری از هم فرو می پاشد. 43 درصد هم نظری خلاف این را دارند.

از پنجشنبه تا روز یکشنبه در یک سوپر انتخابات حدود 418 میلیون نفر در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا 751 نماینده جدید اروپایی برای پارلمان را انتخاب خواهند کرد. آلمان هم مانند اکثر دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز یکشنبه در این انتخابات شرکت می کند.

"مارگاریتیس شیناس"، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که انتخابات اروپا بزرگترین انتخابات فرامرزی در این سیاره و فرصتی برای تصمیم گیری درباره آینده ما است.

نتیجه این انتخابات نه تنها برای چگونگی تقسیم کرسی ها بین احزاب در پارلمان اروپا و انتخاب ریاست کمیسون اروپایی آینده این اتحادیه سرنوشت ساز است بلکه در اینجا همچنین این مسئله مطرح است که ائتلاف بزرگ در برلین چگونه به همکاری خود ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/

R31356/P36446/S8,89/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اتحادیه اروپا

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۶۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خروج از برجام؛ پوچ ترین تصمیم آمریکا
 • بعید است اروپا بتواند برجام را نجات دهد
 • اروپا برای برجام گامی برنمی‌دارد
 • پیشنهاد ویژه ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس
 • دستیار اوباما: بعید است اروپا بتواند برجام را نجات دهد
 • روابط تجاری ایران و اروپا آسان تر می شود
 • پیشنهاد ایران برای امضای معاهده عدم تعرض با کشورهای منطقه| ظریف: ایران از گفت‌وگو و تنش‌زدایی استقبال می‌کند| اقدامات اخیر ایران به منزله خروج از برجام نیست
 • امیدواری به «اینستکس» اشتباه است/اروپا برای برجام گامی برنمی‌دارد
 • انتخابات پارلمان اروپا در ۲۱ کشور اروپایی پایان یافت
 • کاهش وابستگی اروپایی‌ها به دلار در تجارت خارجی
 • اروپایی‌ها اقدام عملی برای احیای برجام نداشته‌اند
 • راستگرایان در یک قدمی کسب اکثریت پارلمان اروپا
 • وزیر‌خارجه‌آلمان: اروپا به تعهدات برجام عمل می‌کند
 • مردم و مسئولان با وحدت به مقابله با ترفندهای دشمن بپردازند
 • جدیدترین تاکتیک ضدبرجامی اروپا؛ پاسخ سنگین و کنایه‌آمیز تهران به فرانسه
 • روند انتخابات پارلمان اروپا امروز هم ادامه دارد
 • به این ۷ دلیل با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم/ تله استیضاح ترامپ برای دموکرات‌ها/ دولت جوان و حزب اللهی
 • بی‌تدبیری ارزی دولت چند هزار صادرکننده قلابی درست کرد؟/ دشمنان دنبال تجزیه‌طلبی هستند خاتمی دنبال چیست؟/ آغاز حسابرسی از وضعیت مدیران ۲ شغله
 • ۳ فاکتور اصلی در تهدید انتخابات پارلمان اروپا/ تاثیر رابطه راست‌افراطی با ترامپ بر آینده قاره‌ سبز