گروه اقتصادی / درحالی عربستان متعهد شده ظرفیت تولید نفت خود را بعد از برقراری تحریم نفتی ایران در بازارهای جهانی افزایش دهد که منابع معتبر نفتی از اختلاف در میزان تولید نفت این کشور خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ما، میان ارقام اعلامی این کشور از تولید نفت خام با میزان گزارش شده از سوی منابع ثانویه اختلافی به اندازه 65 هزار بشکه در روز وجود دارد.  برپایه گزارش ماهانه اوپک، سعودی‌ها اعلام کرده‌اند که در ماه آوریل 2019 (فروردین-اردیبهشت) روزانه 9 میلیون و 807 هزار بشکه تولید نفت خام داشته‌اند که این میزان 20 هزار بشکه بیشتر از رقم اعلامی ماه قبل است. اما آمار منابع ثانویه که از منابع مختلف نظیر رصد نفتکش‌ها و اطلاعات گمرکی به دست می‌آید، از کاهش 45 هزار بشکه‌ای تولید نسبت به ماه مارس(اسفند-فروردین) خبر می‌دهد.
 بنا بر اعلام منابع ثانویه عربستان در ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت) روزانه 9میلیون و 742 هزار بشکه در روز تولید داشته است.
اگر قرار باشد که عربستان بخشی از صادرات نفت ایران را جبران کند، باید حدود 500 هزار تا 800 هزار بشکه در روز افزایش تولید بدهد.
 برخی کارشناسان معتقدند که عربستان توان این افزایش تولید برای جایگزینی نفت ایران را ندارد.
سید مهدی حسینی، کارشناس انرژی به «ایران» گفت: «بعید است که «ریاض» توان این افزایش تولید را داشته باشد. به نظرم آنها در ظرفیت تولیدشان بزرگنمایی می‌کنند و توان پر کردن خلأ نفت ایران را در بازار ندارند. امارات متحده عربی که در این زمینه با عربستان و امریکا هم پیمان شده نیز شرایط مشابه‌ای دارد. آنها در حال افزایش تولید هستند و ممکن است که بخشی از نیاز بازار را نیز تأمین کنند. اما در مورد میزان توان تولید خود بلوف می‌زنند.»
به گفته حسینی، عربستان برای تأمین بودجه خود در سال‌جاری میلادی به دنبال قیمت‌های بالاتر از 80 دلار برای هر بشکه نفت است و این موضوع نیز روی تولید این کشور اثر می‌گذارد. چراکه در صورت افزایش عرضه قیمت نفت خام کاهش خواهد یافت.
در همین حال، بر اساس گزارش منابع ثانویه امارات در ماه آوریل 3 هزار بشکه در روز افزایش تولید نفت خام داشته است. سه میلیون و 60 هزار بشکه رقم اعلامی برای تولید این کشور است.
عربستان و امنیت تأمین
در پی حمله هواپیماهای بدون سرنشین به ایستگاه‌های پمپاژ نفت عربستان در روزهای اخیر، شرکت سعودی آرامکو از توقف فعالیت خط لوله انتقال نفت شرق به غرب واقع در غرب ریاض خبرداد. این موضوع در کنار حوادث نفتکش‌های عربستانی در بندر فجیره امارات یک موضوع را به خریداران نفت گوشزد کرد. اینکه نباید تمام تخم مرغ‌ها را در یک سبد گذاشت و سهم نفت عربستان را در سبد خرید به گونه‌ای افزایش داد که این کشور اولین تأمین کننده باشد.
کابینه عربستان سعودی هم بلافاصله پس از دیدار با ملک سلمان، پادشاه این کشور در بیانیه‌ای رسمی مدعی شدند که حمله‌ به تأسیسات نفتی عربستان امنیت عرضه نفت و اقتصاد جهانی را به مخاطره می‌اندازند.
اتفاقات اخیر مانع افت قیمت نفت خام در پی شدت گرفتن جنگ تجاری چین و امریکا شد. البته روز گذشته قیمت نفت پس از آماری که رشد غیرمنتظره ذخایر نفت امریکا و رشد کمتر از حد انتظار تولید صنعتی چین را نشان داد، کاهش پیدا کرد. به‌طوری که در زمان تنظیم این گزارش هر بشکه نفت خام برنت 70 دلار و 74 سنت معامله می‌شد که حدود 50 سنت کمتر از روز قبل بود. این درحالی است که همچنان قیمت‌ها از تحولات اخیر خاورمیانه و تحریم نفت ایران پشتیبانی می‌شوند.
آمار تولید نفت ایران محرمانه ماند
بنا بر گزارش منابع ثانویه در ماه آوریل تولید نفت خام ایران 2 میلیون و 554 هزار بشکه در روز بوده است که 164 هزار بشکه کمتر از ماه قبل است. در مورد رقم اعلامی برای صادرات نفت خام ایران از سوی منابع ثانویه یک نکته وجود دارد؛ اینکه در دوران تحریم، بخشی از صادرات نفت کشور چراغ خاموش انجام می‌شود و امکان ذکر نشدن آن در آمارها وجود دارد. این موضوع ممکن است روی خروجی منابع ثانویه اثر بگذارد.  وزارت نفت ایران از زمانی که تحریم‌های امریکا بازگشته است، آمار تولید را به دبیرخانه اوپک اعلام نمی‌کند و در گزارش ماهانه این سازمان جای تولید اعلامی ایران خالی است. این ماه نیز آمار تولید محرمانه ماند. چراکه با کم کردن مصرف پالایشگاه‌های داخلی که حدود یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز است، می‌توان میزان صادرات را محاسبه کرد.
کشورهایی که افزایش تولید داشتند
در این ماه کشورهای عراق، لیبی، نیجریه، امارات و ونزوئلا افزایش تولید داشتند. بیشترین افزایش تولید متعلق به عراق است. این کشور 113 هزار بشکه در روز نفت خام بیشتری را نسبت به ماه قبل به بازار عرضه کرده است. بر اساس اطلاعات منابع ثانویه تولید عراق در ماه آوریل 2 میلیون و 630 هزار بشکه گزارش شده است.
نیجریه و لیبی نیز از فرصت معافیت از توافق کاهش تولید اوپک و همین‌طور تحریم‌های ایران استفاده کرده‌اند و به ترتیب 92 هزار بشکه و 71 هزار بشکه در روز افزایش تولید داده‌اند.

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حراج نفت به پایین ترین قیمت

ساعت 24 -آمریکایی ها دردنیای امروز یک دشمن پیش چشم خود می بینند . این کشورروسیه نیست بلکه چین است که با شتاب می اید تا از نظر اندازه اقتصادآمریکا را پشت سربگذارد. علاوه براین آمریکایی ها می خواهند با ایران جوری کنار بیایند و این کشوررا از اتحاد باچین و روسیه دورکنند و به همین علت خواستار محدودیت های اقتصادی برای ایران شده اند.

با این همه و درحالی که جنگ تجاری شروع شده و  صادرات نفت ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است و باوجود اینکه بحران سیاسی بر تولید و صادرات نفت لیبی و ونزوئلا سایه انداخته است. به‌رغم همه این عوامل، بهای نفت در بازارهای جهانی کاهشی شدید داشته است. علت این پدیده چیست؟بحران‌های سیاسی و به‌ویژه بحران در کشورهای تولید کننده نفت، به لحاظ منطقی باید منجر به افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی شوند. این در حالی است که بهای نفت خام ظرف روزهای گذشته به نازل‌ترین سطح خود در سال جاری رسیده است.بهای هر بشکه نفت اینترمدیت تگزاس در روز جمعه سوم خرداد (۲۴ مه) به کمتر از ۶۰ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز حدود ۶۸ دلار معامله شد که حتی نازل‌تر از میانگین درازمدت بهای این فراورده در بازارهای جهانی است.کارشناسان بازارهای جهانی نفت از حراج نفت خام در شرایط کنونی سخن می‌گویند. این در حالی است، که بحران‌ها و تحریم‌ها باعث کاهش عرضه نفت در سطح جهانی شده است.

بحران، تحریم و بهای نفت

روزنامه اقتصادی "هندلزبلات" روز جمعه ۲۴ مه با انتشار گزارشی خبر از کاهش بهای مواد خام داده است. بنا بر نظر کارشناس اقتصادی این روزنامه، کاهش بهای نفت را نمی‌بایست مستقل از کاهش بهای فلزات صنعتی دید. کاهش بها به‌ویژه در مورد مس دیده می‌شود.در همین رابطه بهای هر بشکه نفت برنت ظرف هفته گذشته، کاهشی هفت درصدی داشته است. از بهای دیگر انواع نفت خام نیز تقریبا به همین نسبت کاسته شده است.این روزنامه نوشته است که بهای هر تن مس در آمریکا برای نخستین بار در سال جاری به زیر ۵۹۰۰ دلار رسیده است. بهای آلومینیوم، قلع و روی نیز به شدت کاهش یافته است.این در حالی است که تحریم‌های نفتی ایران و در ادامه آن تشدید تنش در خلیج فارس به‌موازات بحران سیاسی در ونزوئلا و بی‌ثباتی دامن‌گستر در لیبی، تولید و عرضه نفت در سطح جهانی را کاهش داده است.بر اساس گزارشی که رویترز از میزان صادارت نفت ایران منتشر کرده است، عدم تمدید معافیت هشت کشور خریدار نفت ایران از سوی آمریکا باعث آن شده که صادرات نفت ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد. به این ترتیب، میزان صادرات ایران به یک پنجم میزان دوره زمانی پس از توافق هسته‌ای کاهش یافته است.حتی کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید اوپک و کشورهای غیرعضو این سازمان، به‌ویژه روسیه نیز نتوانسته تاثیری در افزایش بهای نفت خام داشته باشد. قرار مربوط به کاهش تولید یاد شده، ماه ژوئن به پایان می‌رسد و روشن نیست که آیا روسیه و عربستان چنین سیاستی را تمدید خواهند کرد یا خیر.

دلایل کاهش بهای نفت

کارشناسان دو دسته علت را برای توضیح پدیده سیر نزولی بهای نفت خام برمی‌شمارند. نخست اینکه، کشورهای وارد کننده نفت خام در سایه نگرانی‌های موجود اقدام به ذخیره کردن نفت کرده‌اند.

علت دوم یا علت اصلی کاهش بهای نفت خام که باید در همراهی با کاهش بهای فلزات صنعتی دیده شود، اثرات ناشی از جنگ تجاری آمریکا با چین و کشورهای دیگر است.در اثر این جنگ تجاری، آهنگ رشد اقتصادی در جهان کاهش یافته است. کاهش بهای نفت خام و برخی از فلزات صنعتی، به طور غیرمستقیم حکایت از کاهش نرخ رشد اقتصادی و نگرانی سرمایه‌گذاران دارد.به این ترتیب می‌توان گفت که کاهش آهنگ رشد اقتصادی در جهان و جنگ تجاری موجود تاثیرات منفی خود را بر روی اقتصاد آمریکا نیز برجای نهاده است. با وجود تنش در خاورمیانه، بهای نفت ایران به حداقل دو ماه گذشته رسید.

کاهش قیمت نفت ایران

همزمان با تشدید تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، بهای هر بشکه نفت سنگین ایران با ۳ دلار و ۳۴ سنت کاهش به پایین‌ترین حد از ۲۹ ماه مارس تاکنون رسید.در پایان خرید و فروش‌های روز جمعه بازار جهانی، هر بشکه نفت سنگین ایران ۶۰ دلار و ۷۳ سنت معامله شد که پایین‌ترین نرخ طی ۵۶ روز گذشته محسوب می‌شود.در نزدیک به دو ماه گذشته قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران تا ۶۷ دلار و ۷۸ سنت صعود کرده بود. این قیمت طی معاملات روز ۲۵ ماه آوریل گذشته به دست آمده بود.طی یک سال گذشته نیز پایین ترین قیمت ثبت شده برای هر بشکه نفت سنگین ایران، ۴۶ دلار و ۷۷ سنت بوده که طی مبادلات روز ۲۸ ماه دسامبر گذشته ثبت شده بود.در مقابل بالاترین بهای نفت سنگین ایران هم ۸۱ دلار بوده که در خرید و فروش‌های روز ۵ اکتبر گذشته رقم خورده است.با وجود افزایش تنش میان ایران و آمریکا قیمت جهانی نفت طی دو هفته گذشته تحت تاثیر تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا که احتمال کاهش رشد اقتصادی چین را افزایش می‌دهد، شاهد روند صعودی نبوده و بهای هر بشکه نفت پایه برنت در پایان مبادلات هفته کاری گذشته به ۶۷ دلار و ۴۷ سنت رسید.این نرخ همزمان با تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به بالای ۷۱ دلار رسیده بود.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۹۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رتبه اول ایران در جدول کشورهای تاثیرگذار بر قیمت نفت خام
 • ۵ کشور تاثیرگذار بر قیمت نفت خام + رتبه ایران
 • نبض اقتصاد جهان در دستان ایران/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟
 • ۵ کشور تاثیرگذار بر قیمت نفت خام؛ ایران در رتبه اول قرار دارد
 • یک ماه تا نشست بعدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک چه برگی را رو می‌کند؟
 • افزایش تولید روزانه گاز در ایران
 • اوپک چه برگی را رو می‌کند؟
 • افزایش صادرات نفت ایران به چین
 • نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟
 • واردات نفت چین از ایران افزایش یافته است
 • افزایش واردات نفت چین از ایران
 • رویترز: واردات نفت چین از ایران افزایش یافت
 • افزایش تولید روزانه گاز به ۶۰میلیون مترمکعب
 • افزایش تولید روزانه گاز در پالایشگاه دوم پارس جنوبی‌
 • قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۸.۵ دلار در هر بشکه رسید
 • قیمت سبد نفتی اوپک به 68.5 دلار در هر بشکه کاهش یافت
 • گوشت و پوست پالایشگاه‌های پارس جنوبی داخلی می شود/دستیابی به تولید روزانه ۶۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین
 • تحریم‌هایی که فرصت‌ساز شد؛ افزایش تولید روزانه گاز به ۶۰ میلیون متر مکعب در پالایشگاه دوم پارس جنوبی‌
 • پازل پیچیده ایران، آمریکا و قیمت نفت