براساس جدیدترین آمار ارائه شده از وضعیت بارندگی در ایران، بارش تجمعی کل کشور در سال آبی جاری ۳۲۱.۹ و در سال آبی گذشته ۱۵۴.۱ میلی‌متر بوده است. این آمار بیانگر این است که میزان بارش تجمعی در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته حدود ۱۶۷.۸ میلی‌متر افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، حال و روز خوب بارش‌های ابتدای امسال که به بروز سیل در چندین شهر و استان هم انجامید، این مسأله را مطرح کرد که آیا دوران خشکسالی ایران به پایان رسیده است؟ برخی از کارشناسان معتقدند با چند بارش نمی‌توان به چنین نتیجه‌ای رسید و از سوی دیگر برخی معتقدند وضعیت بهتر خواهد شد و بارش‌ها می‌تواند نشان دهنده پایان خشکسالی باشد.

پر شدن سدها درمان کم آبی مزمن کشور نیست

به عنوان نمونه، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد می‌گوید هرگز نباید گمان کنیم که این باران‌های سیل‌آسا، پایان دوره‌های خشکسالی در ایران است و پر شدن سدها درمان کم آبی مزمن کشور نیست.

حسین ثنایی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با طرح این سوال که عده‌ای این روزها معتقدند دوره خشکسالی تمام و دوره ترسالی ۲۰ یا ۴۰ ساله آغاز شده است، اظهار کرد: این پایان دوره خشکسالی است اما بدین معنی نیست که دیگر آغاز نخواهد شد. اصولاً ما در هواشناسی هنوز روشی نداریم که بتوانیم دوره‌های خشکسالی و تر سالی را برای آینده پیش‌بینی کنیم. البته روش‌های آماری می‌توانند بر اساس آنچه در گذشته رخ داده‌اند، فقط احتمال وقوع این دوره‌ها را در آینده تبیین کنند. با این روش‌های آماری اما نمی‌توان نشان داد که دوره خشکسالی امسال تمام شده یا تا ۲۰-۴۰ سال آینده ترسالی خواهیم داشت.

در هر حال گزارش بارندگی تجمعی روزانه به تفکیک حوضه‌های آبریز درجه یک (دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرقی و قره قوم) حاکی از افزایش میزان بارندگی در سال آبی جاری (از اول مهرماه تا ۲۴ اردیبهشت‌ماه) نسبت به سال آبی گذشته است؛ به طوری که بارش تجمعی کل کشور در سال آبی جاری ۳۲۱.۹ و در سال آبی گذشته ۱۵۴.۱ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله کل کشور ۱۹۵.۶ و میانگین ۵۰ ساله ۲۲۶.۶ میلی‌متر بوده است. درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری با سال آبی گذشته کل کشور ۱۰۹ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۶۵ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله نیز ۴۲ میلی‌متر است.

وضعیت مطلوب بارندگی تجمعی در شمال و جنوب کشور

وضعیت بارندگی تجمعی حوزه‌های آبریز درجه یک کشور از اول مهرماه تا ساعت ۱۸:۳۰ روز ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ حاکی از آن است که بارش تجمعی از ابتدای سال آبی تاکنون در دریای خزر ۴۹۵.۳ میلی‌متر سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷، ۳۲۵.۱ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۳۳۵.۲ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله ۳۳۷.۱ میلی‌متر بوده است. همچنین درصد اختلاف بارندگی در دریای خزر در سال آبی جاری با سال آبی گذشته ۵۲ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۴۸ و میانگین ۵۰ ساله ۴۷ میلی‌متر بوده است.

بارش تجمعی در خلیج فارس و دریای عمان در سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸، ۵۲۶.۴ میلی‌متر بوده، در حالی که این میزان در سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷، ۲۰۸.۵ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله آن ۲۸۲.۷ و میانگین ۵۰ ساله نیز ۳۵۰.۳ بوده است. درصد اختلاف بارندگی در خلیج فارس و دریای عمان در سال آبی جاری با سال آبی گذشته ۱۵۲ میانگین ۱۱ ساله ۸۶ و میانگین ۵۰ ساله ۵۰ میلی‌متر بوده است.

افزایش ۲۷ درصدی بارش تجمعی در دریاچه ارومیه

آمارها حاکی از آن است که بارش تجمعی در دریاچه ارومیه در سال آبی جاری ۴۷۱.۴ میلی‌متر بوده و در سال آبی گذشته ۳۷۰.۶ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله و ۵۰ ساله این دریاچه نیز ۲۹۲.۵ و ۳۰۱.۳ بوده است. درصد بارندگی در دریاچه ارومیه در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته ۲۷ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۶۱ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله ۶۵ میلی‌متر اختلاف داشته است.

فلات مرکزی در سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ شاهد بارش تجمعی ۲۰۱.۱ میلی‌متر بوده، در حالی که این میزان در سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷، ۹۳.۱ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله نیز ۱۳۱ و میانگین ۵۰ ساله آن ۱۵۲.۴ میلی‌متر بوده است. درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری فلات مرکزی با سال آبی گذشته ۱۱۶ میلی‌متر میانگین ۱۱ ساله ۵۴ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله ۳۲ میلی‌متر بوده است.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، بارش تجمعی در مرزی شرق در سال آبی جاری ۱۰۱.۴ میلی‌متر، در سال آبی گذشته ۳۷ میلی‌متر بوده و میانگین ۱۱ ساله و ۵۰ ساله آن به ترتیب ۸۱ و ۹۶.۵ میلی‌متر بوده است. درصد اختلاف بارندگی مرزی شرق در سال آبی جاری با سال آبی گذشته ۱۷۴ میانگین ۱۱ ساله ۲۵ و میانگین ۵۰ ساله پنج میلی‌متر بوده است.

قره‌قوم نیز شاهد بارش تجمعی ۲۶۴.۴ میلی‌متر، در سال آبی جاری بوده در حالی که این میزان در سال آبی گذشته ۱۱۴ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله بارش تجمعی در قره‌قوم ۱۶۷.۹ و میانگین ۵۰ ساله ۲۰۱.۳ میلی‌متر بوده است. همچنین درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری در قره‌قوم نسبت به سال آبی گذشته ۱۳۲ میانگین ۱۱ ساله ۵۷ و میانگین ۵۰ ساله ۳۱ میلی‌متر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

امواج ناپایدار آذربایجان غربی را فرا می گیرد/رگبار در راه است

مهدی صابری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آخرین نقشه‌های پیش یابی نشان دهنده عبور متناوب امواج ناپایدار بارشی از فردا سه شنبه در آسمان آذربایجان غربی است افزود: در این راستا رگبار باران، رعد و برق و سیلابی شدن مسیل‌ها نیز دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی نقشه‌های هواشناسی هوای استان تحت تأثیر امواج ناپایدار از فردا سه شنبه توأم با رگبار باران، رعد و برق و وزش باد نسبتاً شدید خواهد بود.

صابری اضافه کرد: استقرار این امواج موجب افزایش ابر و رگبارهای موقت باران همراه با رعد و برق شده و در برخی از مناطق مستعد ریزش، تگرگ دور از انتظار نیست.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۱.۵ میلی متر بارندگی در تکاب، ۶ میلی متر بارندگی در پیرانشهر و ۱.۴ میلی متر در سردشت ثبت شده است.

صابری خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته پلدشت با حداکثر دمای هوای ۳۳ درجه گرم‌ترین و تکاب با دمای پنج درجه سانتی گراد سردترین نقطه استان بود.

وی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته دمای هوای ارومیه بین ۹ تا ۲۸ و مهاباد بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در نوسان بود.

صابری مجموع بارندگی ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی استان آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته را اشنویه ۱۰.۵، پیرانشهر ۸.۵، میاندوآب ۳.۳، نقده ۲.۹، مهاباد ۲، سردشت ۱.۹، کهریز ۱.۴، سلماس ۱.۲، ارومیه ۰.۸، بوکان ۰.۶، ماکو ۰.۲ و قره ضیا الدین ۰.۰۱ میلیمتر اعلام کرد.

کد خبر 4621755

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

نمایندگان با 2 فوریت طرح تعویق کنکور سراسری مخالفت کردند

کلیدواژه: بارش باران

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۹۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تداوم ناپایداری جوی در اصفهان/احتمال بارش تگرگ وجود دارد
 • ذخیره سد سفیدرود یک میلیارد 75 میلیون متر مکعب است
 • آخرین وضعیت بارش‌های ایران/رشد ۱۰۵ درصدی بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل+جدول
 • سال زراعی جاری پربارش‌ترین سال در طول دوره ۳۰ ساله آماری است
 • افزایش 308 درصدی بارندگی در سیستان و بلوچستان
 • بارش های رگباری باران در کرمانشاه ادامه دارد
 • میانگین بارش در آذربایجان شرقی به 328 میلی متر رسید
 • وضعیت بارندگی سیستان و بلوچستان به حالت نرمال رسید
 • در 8 ماه اخیر به اندازه یکسال در سیستان و بلوچستان باران بارید
 • طی ۸ ماه اخیر به اندازه یکسال در سیستان و بلوچستان باران بارید
 • افزایش دو درجه ای دمای هوای استان اصفهان
 • پیش‌بینی بارش‌های شدید ناگهانی برای غرب و جنوب اصفهان
 • چشم انتظاری ۱۰۹ زندانی جرایم غیرعمد برای آزادی
 • ۱۰۹ زندانی به دلیل جرایم غیرعمد در خراسان شمالی زندانی هستند
 • عبور بارش‌ها از مرز ۳۲۳ میلیمتر+جدول
 • پایان بحران کم‌آبی در مشهد قابل پیش‌بینی نیست/ اضافه برداشت آب در استان 30 میلیارد متر مکعب است
 • 75 میلیمتر باران از «توتان» نیکشهر گزارش شد
 • اشنویه بارانی ترین شهر آذربایجان غربی در شبانه روز گذشته بود
 • میزان بارش های کشور از 323 میلیمتر فراتر رفت