براساس جدیدترین آمار ارائه شده از وضعیت بارندگی در ایران، بارش تجمعی کل کشور در سال آبی جاری ۳۲۱.۹ و در سال آبی گذشته ۱۵۴.۱ میلی‌متر بوده است. این آمار بیانگر این است که میزان بارش تجمعی در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته حدود ۱۶۷.۸ میلی‌متر افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، حال و روز خوب بارش‌های ابتدای امسال که به بروز سیل در چندین شهر و استان هم انجامید، این مسأله را مطرح کرد که آیا دوران خشکسالی ایران به پایان رسیده است؟ برخی از کارشناسان معتقدند با چند بارش نمی‌توان به چنین نتیجه‌ای رسید و از سوی دیگر برخی معتقدند وضعیت بهتر خواهد شد و بارش‌ها می‌تواند نشان دهنده پایان خشکسالی باشد.

پر شدن سدها درمان کم آبی مزمن کشور نیست

به عنوان نمونه، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد می‌گوید هرگز نباید گمان کنیم که این باران‌های سیل‌آسا، پایان دوره‌های خشکسالی در ایران است و پر شدن سدها درمان کم آبی مزمن کشور نیست.

حسین ثنایی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با طرح این سوال که عده‌ای این روزها معتقدند دوره خشکسالی تمام و دوره ترسالی ۲۰ یا ۴۰ ساله آغاز شده است، اظهار کرد: این پایان دوره خشکسالی است اما بدین معنی نیست که دیگر آغاز نخواهد شد. اصولاً ما در هواشناسی هنوز روشی نداریم که بتوانیم دوره‌های خشکسالی و تر سالی را برای آینده پیش‌بینی کنیم. البته روش‌های آماری می‌توانند بر اساس آنچه در گذشته رخ داده‌اند، فقط احتمال وقوع این دوره‌ها را در آینده تبیین کنند. با این روش‌های آماری اما نمی‌توان نشان داد که دوره خشکسالی امسال تمام شده یا تا ۲۰-۴۰ سال آینده ترسالی خواهیم داشت.

در هر حال گزارش بارندگی تجمعی روزانه به تفکیک حوضه‌های آبریز درجه یک (دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرقی و قره قوم) حاکی از افزایش میزان بارندگی در سال آبی جاری (از اول مهرماه تا ۲۴ اردیبهشت‌ماه) نسبت به سال آبی گذشته است؛ به طوری که بارش تجمعی کل کشور در سال آبی جاری ۳۲۱.۹ و در سال آبی گذشته ۱۵۴.۱ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله کل کشور ۱۹۵.۶ و میانگین ۵۰ ساله ۲۲۶.۶ میلی‌متر بوده است. درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری با سال آبی گذشته کل کشور ۱۰۹ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۶۵ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله نیز ۴۲ میلی‌متر است.

وضعیت مطلوب بارندگی تجمعی در شمال و جنوب کشور

وضعیت بارندگی تجمعی حوزه‌های آبریز درجه یک کشور از اول مهرماه تا ساعت ۱۸:۳۰ روز ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ حاکی از آن است که بارش تجمعی از ابتدای سال آبی تاکنون در دریای خزر ۴۹۵.۳ میلی‌متر سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷، ۳۲۵.۱ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۳۳۵.۲ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله ۳۳۷.۱ میلی‌متر بوده است. همچنین درصد اختلاف بارندگی در دریای خزر در سال آبی جاری با سال آبی گذشته ۵۲ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۴۸ و میانگین ۵۰ ساله ۴۷ میلی‌متر بوده است.

بارش تجمعی در خلیج فارس و دریای عمان در سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸، ۵۲۶.۴ میلی‌متر بوده، در حالی که این میزان در سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷، ۲۰۸.۵ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله آن ۲۸۲.۷ و میانگین ۵۰ ساله نیز ۳۵۰.۳ بوده است. درصد اختلاف بارندگی در خلیج فارس و دریای عمان در سال آبی جاری با سال آبی گذشته ۱۵۲ میانگین ۱۱ ساله ۸۶ و میانگین ۵۰ ساله ۵۰ میلی‌متر بوده است.

افزایش ۲۷ درصدی بارش تجمعی در دریاچه ارومیه

آمارها حاکی از آن است که بارش تجمعی در دریاچه ارومیه در سال آبی جاری ۴۷۱.۴ میلی‌متر بوده و در سال آبی گذشته ۳۷۰.۶ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله و ۵۰ ساله این دریاچه نیز ۲۹۲.۵ و ۳۰۱.۳ بوده است. درصد بارندگی در دریاچه ارومیه در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته ۲۷ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۶۱ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله ۶۵ میلی‌متر اختلاف داشته است.

فلات مرکزی در سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ شاهد بارش تجمعی ۲۰۱.۱ میلی‌متر بوده، در حالی که این میزان در سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷، ۹۳.۱ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله نیز ۱۳۱ و میانگین ۵۰ ساله آن ۱۵۲.۴ میلی‌متر بوده است. درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری فلات مرکزی با سال آبی گذشته ۱۱۶ میلی‌متر میانگین ۱۱ ساله ۵۴ میلی‌متر و میانگین ۵۰ ساله ۳۲ میلی‌متر بوده است.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، بارش تجمعی در مرزی شرق در سال آبی جاری ۱۰۱.۴ میلی‌متر، در سال آبی گذشته ۳۷ میلی‌متر بوده و میانگین ۱۱ ساله و ۵۰ ساله آن به ترتیب ۸۱ و ۹۶.۵ میلی‌متر بوده است. درصد اختلاف بارندگی مرزی شرق در سال آبی جاری با سال آبی گذشته ۱۷۴ میانگین ۱۱ ساله ۲۵ و میانگین ۵۰ ساله پنج میلی‌متر بوده است.

قره‌قوم نیز شاهد بارش تجمعی ۲۶۴.۴ میلی‌متر، در سال آبی جاری بوده در حالی که این میزان در سال آبی گذشته ۱۱۴ میلی‌متر بوده است. میانگین ۱۱ ساله بارش تجمعی در قره‌قوم ۱۶۷.۹ و میانگین ۵۰ ساله ۲۰۱.۳ میلی‌متر بوده است. همچنین درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری در قره‌قوم نسبت به سال آبی گذشته ۱۳۲ میانگین ۱۱ ساله ۵۷ و میانگین ۵۰ ساله ۳۱ میلی‌متر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: بارش باران سال آبی جاری با سال آبی گذشته نسبت به سال آبی گذشته ۱ میلی متر بوده سال آبی گذشته ۴ میلی متر بوده سال آبی گذشته ۱ سال آبی جاری دریاچه ارومیه بارش تجمعی کل کشور قره قوم ساله ۳

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

زلزله، خان زنیان شیراز را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۹۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

الریان - استقلال؛ آخرین گام آبی ها برای صعود به آسیا

خبرگزاری آریا- در آخرین گام از مرحله پلی‌اف لیگ قهرمانان آسیا، برای مشخص شدن تیم حاضر در گروه A در قطر دو تیم استقلال و الریان به مصاف هم می‌روند.
به گزارش آریا، استقلال، روزهای خوبی را با آندره‌آ استراماچونی پشت سر گذاشت پس از کناره‌گیری این مربی، آبی‌پوشان در نتیجه‌گیری دچار مشکل شدند. پس از تعطیلات زمستانی، تکلیف نیمکت استقلال مشخص شد و فرهاد مجیدی هدایت این تیم را بر عهده گرفت. استقلال با نمایش درخشان مقابل الکویت و پیروزی 3 بر صفر نشان داد که روزهای خوب این تیم با فرهاد مجیدی می‌تواند ادامه پیدا کند. الریان قطر دومین حریف استقلال برای رسیدن به مرحله گروهی است.
الریان حریفی کاملاً آشنا برای استقلال محسوب می‌شود و فرهاد مجیدی به عنوان بازیکن دروازه الریان باز کرده است. استقلال در ادوار قبلی لیگ قهرمانان آسیا 8 بار با این تیم دیدار داشته که حاصل آن 5 پیروزی 2 تساوی و یک شکست بوده است. در 8 تقابل الریان با استقلال در 4 بازی در فصلهای 2012 و 2013 سرمربی الریان دیوید آگیره سرمربی فعلی این تیم بوده که باز هم آبی‌پوشان برتری مطلق داشتند و 3 بازی با برتری استقلال به پایان رسیده و یک بازی نیز مساوی شده است.
الریان در حال حاضر در رتبه دوم جدول لیگ قطر قرار دارد. این تیم در هفته گذشته متحمل نخستین شکست فصل شد اما عنوان بهترین تیم بازیهای خانگی در اختیار این تیم است. یاسین براهیمی و گابریل مرکادو چهره‌های معروف الریان محسوب می‌شوند. سباستین سوریا و رودریگو تاباتا بازیکنانی هستند که برای تیم‌های ایرانی کاملاً آشنا هستند. تاباتا سابقه گلزنی به استقلال را دارد و یک بار به اشتباه مقابل این تیم دروازه خودی را باز کرده است.
این چهارمین بازی استقلال در مرحله پلی اف در تاریخ لیگ قهرمانان آسیاست. این تیم به همراه ذوب‌آهن رکورددار بازی در این مرحله بین تیمهای ایرانی است. آبی‌پوشان رکورد صد در صد پیروزی در این مرحله را دارند وامیدوارند که با حفظ این روند برای چهارمین دوره پیاپی مجوز حضور در مرحله گروهی را دریافت کنند.
جدال استقلال با الریان تنها تقابل تیمهای ایرانی و قطری در این مرحله نیست. شهرخودرو پس از غلبه بر الرفاعی بحرین به دیدار السیسیلیه قطر می‌رود که کریم انصاری‌فرد را در ترکیب خود دارد. تاکنون تیمی از استان خراسان موفق به حضور در مسابقات آسیایی نشده و شهرخودرو در صورت غلبه بر نماینده قطر در گروه B جای خواهد گرفت.
این دهمین پیکار استقلال و الریان در طول تاریخ خواهد بود. با برگزاری بازی روز سه شنبه تعداد تقابل‌های این 2 تیم به عدد 10 می‌رسد و تنها الهلال عربستان خواهد بود که بیش از این نماینده قطر مقابل آبی‌پوشان تهرانی مصاف داشته است. در 9 بازی قبلی کفه ترازو به طرز محسوسی به سمت نماینده ایران سنگینی می‌کند. استقلال در این 9 دیدار به 6 برد، 2 تساوی و یک شکست رسیده است. 19 گل توسط استقلال زده شده و در سوی مقابل الریان تنها هشت بار توانسته دروازه تیم تهرانی را باز کند. این 2 تیم یک بار در نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های آسیای فصل 1991-92 به دیدار یکدیگر رفتند که آبی‌پوشان با گل‌های عبدالعلی چنگیز و عباس سرخاب حریف خود را با نتیجه 2 بر یک شکست دادند اما در فینال به الهلال عربستان باختند. پس از آن هشت بار این 2 تیم در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا رو در روی هم قرار گرفتند. تنها برد الریان به سال 2014 برمی‌گردد که با تک گل اوچه از سد استقلال گذشتند. آبی‌ها در قطر نیز 2 برد و 2 تساوی به دست آورده‌اند.
آخرین برد استقلال نیز در قطر مقابل الریان به سال 2012 برمی‌گردد که تک گل گوران یرکوویچ در دقیقه 91 باعث پیروزی استقلال شد. در آخرین تقابل 2 تیم نیز در سال 2018 استقلال در ورزشگاه آزادی با گل‌های سرور جپاروف و وریا غفوری به پیروزی دست پیدا کرد. وریا تنها گلزن استقلال است که در حال حاضر نیز فرصت گلزنی نیز به الریان را دارد. فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی استقلال سابقه زدن یک گل به الریان را دارد اما بهترین گلزن در تقابل‌های این 2 تیم آرش برهانی است که چهار بار موفق به گلزنی شده است. در سوی مقابل رودریگو تاباتای کهنه‌کار 2 مرتبه به استقلال گل زده و یک بار نیز به اشتباه دروازه خودی را باز کرده است.
این دیدار از ساعت 18:45 آغاز خواهد شد.

دیگر خبرها

 • فرونشست زمین در جعفریه قم با کاهش استفاده از منابع آبی متوقف می‌شود
 • کاهش ۸۴ درصدی بارش‌های دی ماه
 • حاشیه‌هایی بر تجمع خودجوش اعتراضی علیه ظریف
 • دوقطبی‌سازان مشغول کارند
 • کاهش ۸۴ درصدی بارش‌های دیماه در گلستان
 • رصد مسکن از دوربین زمین
 • رتبه لرستان در پرداخت تسهیلات ازدواج از میانگین کشور بالاتر است
 • ریشه سطح تنش آبی ایران به اعماق تاریخ خشکیدگی سرزمین می‌رسد
 • میانگین بارش باران در سطح استان به ۱۹۰.۲ میلی‌متر رسید
 • حجم تخلیه و بارگیری در بندر بوشهر رشد ۱۴.۳ درصدی داشته است
 • میانگین بارش در استان کرمانشاه به ۱۹۰ میلی‌متر رسید
 • بی‌بی‌سی: شلیک ۱۰۹ موشک علیه نیروهای آمریکایی در عراق از اکتبر گذشته
 • میانگین بارش‌های استان اصفهان نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد کاهش یافت
 • شلیک ۱۰۹ موشک علیه نیروهای آمریکایی در عراق از اکتبر
 • رشد ۳۶ درصدی معاملات مسکن نسبت به سال گذشته
 • مرور خاطرات مردی «آبی‌تر از هر آبی»
 • منابع آبی ایران در حال ورود به نقطه بحرانی است
 • دما هوای خوزستان یک تا ۲ درجه کاهش می یابد
 • ۱۰۹ بوستان در منطقه چهار فعال است