به گزارش ایلنا، "جیمز مورگان" از ایالات متحده آمریکا در لندن عکاسی تدریس می‌کند و یک دانشمند انسان شناس است. شغلش او را به داستان مردمی کوچ‌گر و پُر سفر رساند که برای حفظ زندگی خود درون آب‌ها به صید ماهی می‌پردازند.

وقتی او درباره گروهی از کولی‌های کوچ‌گر در جنوب شرق آسیا مطالعه کرد و دانست که از فاجعه سونامی اقیانوس هند سال ۲۰۰۴ میلادی بدون داشتن قربانی نجات یافته اند، سفر خود را آغاز کرد.

این کولی‌ها تقریباً تمام زندگی خود را در دریا می‌گذرانند و شاید بتوان گفت: آن‌ها آخرین نسلی هستند که این سبک از زندگی را دارند.

    «باجائو» آن‌ها کوچ‌گر‌هایی هستند که قرن‌ها در دریا و بخش‌های اقیانوسی فیلیپین، مالزی و اندونزی زندگی کرده اند. زندگی آن‌ها روی قایق‌های دست ساخت لیبا-لیبا می‌گذرد. در این قایق‌ها هر آنچه برای سفر خود در دریا نیاز داشته باشند وجود دارد؛ از ظرف‌های غذا و چراغ‌های کروسین گرفته تا آب و مواد خوراکی و حتی گیاهان.

این مردم فقط برای خرید و فروش و یا تعمیر قایق هایشان و همچنین شکار با نیزه به ساحل می‌روند. خانه‌های قبیله باجائو روی خاک جزیره ساخته نشده بلکه تمام کلبه‌ها دقیقاً در وسط آب قرار دارند.

در میان آنان غواص‌های ماهری نیز وجود دارند که تا عمق ۱۰۰ فوتی زیر آب در جستجوی سنگ‌های قیمتی، مروارید و خیار دریایی برمی آیند.

شنا در اعماق فعالیت هر روزه آنان است. آن‌ها قادرند نفس خود را ۵ تا ۱۳ دقیقه حبس کرده و تا عمق ۲۰ متری از سطح آب پایین بروند و این توانایی تنها با تمرین از کودکی به دست آمده است. آن‌ها در دریا متولد می‌شوند و اینکه می‌توانند نفس خود را به مدت طولانی حبس کنند، در میان مردم باجائو بسیار عادی است. چشمان آن‌ها نیز به راحتی زیر آب را را می‌بیند و به این شرایط عادت کرده است. اما گوش‌های آن‌ها تنها عضوی است که ممکن است از این سبک زندگی آسیب ببیند. به همین خاطر پرده گوش بیشتر افراد این قبیله دچار پارگی شده است.

شیرجه در آب منجر به پاره شدن پرده‌ی گوش آنان شود، این عارضه زمان فرو رفتن در آب سپس بالا آمدن به روی آن بدون در نظر گرفتن فشار رخ می‌دهد. در واقع این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که فشار فضای بیرون از گوش تغییرات قابل توجهی با فضای داخل گوش داشته باشد.

مردم باجائو با خطری همیشگی دست و پنجه نرم می‌کنند، این سبک زندگی مانع رسیدن آن‌ها به پیری می‌شود و بسیاری از آن‌ها معلول شده و یا می‌میرند.

زندگی روی دریا در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای سخت شده، تا جایی که مردم باجائو به جای رفتن و کوچ کردن ماندن را در موطن اصلی خود ترجیح می‌دهند.

منبع کسب درآمد در باجائو از طریق فروش ماهی هامور و ماهی ناپلئونی به شرکت‌های صید ماهی هنگ کنگ است.

سربازان در طول جنگ جهانی دوم فناوری‌های ویرانگر صید از جمله دینامیت را برای شکار در اختیار مردم باجائو قرار دادند و از زمان ظهور چنین فناوری هایی، مردم باجائو رابطه‌ی مخرّبی با مناطق زندگی خود برقرار کرده اند.

علاوه بر این، مردم باجائو از ترکیب معدنی به نام سیانید پتاسیم که به صورت پودر بی رنگ است برای شکار انواع خاصی از ماهی‌ها استفاده می‌کنند، سیانید پتاسیم ماده‌ای است که شرکت‌های صید ماهی هنگ کنگ در اختیار این مردم قرار داده اند.

سیانید پتاسیم ماده‌ای است که ماهی‌ها را گیج می‌کند، به طوری که با این روش می‌توانند آن‌ها را زنده صید کرده و مستقیم به فروش برسانند و در عین حال باعث از بین رفتن صخره‌های مرجانی می‌شود.

پس از آنکه شرکت‌های هنگ کنگی ماهی‌ها را دریافت کردند، به آن‌ها ماده‌ی خاصی تزریق می‌کنند، با این تزریق ماهی‌ها زنده می‌مانند و زنده به فروش می‌رسند. این سیستم در رستوران‌های آسیایی رایج است.

باجائو فرهنگ خود را به آرامی از دست می‌دهد و برنامه‌های دولتی مردم باجائو را مجبور به زندگی روی زمین می‌کند. آن‌ها اغلب موضوع اختلافی دولت‌ها هستند چرا که همیشه مرز‌های بین المللی را از طریق قایق هایشان زیر پا می‌گذارند.

مورگان می‌گوید: اگر نسل فعلی باجائو بمیرد دیگر هیچ کسی نیست که در دریا زندگی کند. در سال‌های اخیر، جوانان باجائویی با بالا رفتن سن در جستجوی کار به شهر‌ها می‌روند.

امید‌هایی برای بهبود اوضاع زندگی در باجائو وجود دارد، به گونه ای که بنیاد جهانی طبیعت و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در سال‌های اخیر اقداماتی را در جهت تداوم زندگی در باجائو بررسی کرده است.

مورگان پس از عکس گرفتن از باجائو و انتشار داستان سفر خود در South China Morning Post تلاش می‌کند تا به سهم خود درباره آسیب‌های تجارت ماهی‌های زنده به مصرف کنندگان هشدار دهد؛ ماهی‌های زنده باجائویی که مقصد اصلی‌شان هنگ کنگ است. مورگان می‌گوید: صد‌ها ایمیل در رابطه در پاسخ به این موضوع دریافت کرده است.

منبع: تابناک با تو

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پرداخت ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به فعالان حوزه دریا

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالمجید رضوانی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی گفت: صندوق توسعه صنایع دریایی که با هدف حمایت اولیه از صنایع دریایی ایران مانند ساخت و تعمیر انواع شناورها، سکو‌های دریایی در سال ۱۳۸۹ شروع به فعالیت کرده است از سال گذشته علاوه بر این اهداف، به منظور ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی ساحل نشینان نسبت به پرداخت تسهیلات کم بهره و بدون بهره در قالب تفاهم نامه‌هایی با صندوق کارآفرینی امید و بانک رسالت اقدام کرده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه مشترک ساماندهی کسب و کار‌های خرد در حوزه دریایی با رویکرد اقتصاد محلی از مهمترین دستاورد‌های این صندوق در سال گذشته بوده، تصریح کرد: به منظور ایجاد اشتغال و استفاده از نیرو‌های جوان استان‌های ساحلی این صندوق توان مضاعفی را برای پیشبرد هرچه بیشتر این پروژه به کار بسته و مایه خوشوقتی است که اعلام کنم در سال گذشته و شروع سال جدید گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی در ادامه گفت: سال گذشته در کنار حمایت از صنایع اصلی دریایی همچون ساخت و تعمیر شناور که شامل ۲۳ پروژه به ارزش ۹۵۳ میلیارد ریال بود، صندوق سعی کرد نگاهی به صنایع خرد دریایی داشته و با حمایت از این نوع کسب و کار‌ها ضمن ایجاد و تداوم اشتغال، بخشی از نگرانی‌های فعالان این حوزه را نیز پوشش دهد.

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بدون سود به فعالان حوزه دریایی

رضوانی ادامه داد: در این راستا علاوه بر تفاهم نامه‌ای که با صندوق کارآفرینی امید داشتیم نسبت به انعقاد تفاهم نامه‌ای با بانک رسالت به منظور پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بدون سود به فعالان حوزه دریایی اقدام کرده و خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه در سال گذشته به انجام رسید.

وی همچنین افزود: در سال گذشته در قالب تفاهم نامه با صندوق کارآفرینی امید به ۸۷ نفر از فعالان حوزه دریا مبلغی حدود ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره (۴ %) پرداخت شد و در همین مدت از محل تفاهم نامه با بانک رسالت نیز به ۱۰۵ نفر مبلغی حدود ۱۷۵ میلیارد ریال تسهیلات بدون بهره پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیارد تومانی در حوزه مکانیزاسیون

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی بیان کرد: البته در سال جدید و با توجه به اهمیت «رونق تولید» این صندوق تمام توان خود را برای ارایه هرچه بیشتر و بهتر خدمات هدف گذاری کرده و امید است با عنایت به تجارب گذشته و شناخت بیشتر فعالان دریایی از این صندوق با افزایش چشمگیری در این زمینه مواجه شویم.

رضوانی با تاکید بر آمادگی صندوق توسعه صنایع دریایی به عنوان مجموعه‌ای از خانواده بزرگ وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای ارایه تسهیلات و خدمات مناسب جهت زمینه سازی برای رشد و تعالی صنایع دریایی کشور، اضافه کرد: صندوق توسعه صنایع دریایی با ایجاد سازمانی پویا و با استفاده از نیروی انسانی متخصص و متعهد و همچنین با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های اختصاص داده شده کشور، تمام تلاش خود را برای ارتقا و پیشرفت صنایع دریایی کشور به کار بسته و مفتخر به ارایه خدمت به یکی از مهمترین صنایع کشور است.

تبدیل ظرفیت‌های دریایی به منافع ملی پایدار

وی صندوق توسعه صنایع دریایی را مرجعی برای تبدیل ظرفیت‌های دریایی کشور به منافع ملی پایدار معرفی کرد و گفت: با صندوق توسعه صنایع دریایی با هدف تحقق توسعه پایدار در بخش صنایع دریایی و به منظور مطالعه، تبیین، تنظیم و اعمال انواع حمایت از صنایع دریایی (ساخت، تولید، تعمیر و نگهداری انواع مختلف شناور‌های سطحی، زیرسطحی، اثرسطحی و صنایع فراساحلی)، رفع مشکلات و عوامل بازدارنده و تأمین امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و تجهیزات لازم برای موارد فوق، صنایع بالادستی و پایین دستی با رعایت ملاحظات زیست محیطی، تشکیل شد و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

رضوانی سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه‌ای و مشارکت با بخش خصوصی و درآمدزایی را به عنوان یکی از سیاست‌ها و استراتژی‌های کلان صندوق توسعه صنایع دریایی دانست و افزود: حمایت از بازار ساخت انواع شناور، حمایت از بازار تعمیرات شناور، حمایت از توسعه زیرساخت صنایع دریای، حمایت از صادرات و افزایش تعاملات بین‌الملل، حمایت از توسعه نرم‌افزاری صنعت، حمایت از زنجیره تامین صنعت کشتی سازی و تولیدات داخلی، نظارت بر صنعت و ساماندهی بازار و هم چنین جلب رضایت مشتریان از دیگر سیاست‌های کلان صندوق در آینده هستند.

انتهای پیام/

پوتین: در صورت خروج تهران از برجام تمام کشورها ایران را مقصر می‌دانند| کاری از دست اروپایی‌ها برای نجات برجام برنمی‎آید| از ایران خواستیم که علی‌رغم اقدامات آمریکا در برجام بماند| روسیه آمده میانجی‌گری است| روسیه آتش‌نشانی نیست

اعتراض فرزند شهید مطهری به ماجرای برنامه نود، پرونده قاری معروف و ساسی مانکن؛ وقتی پرونده سعید طوسی را به آن شکل می‌بندید و برنامه ۹۰ را تعطیل می‌کنید، مردم لج می‌کنند

زمان برگزاری کنکور سراسری تغییر می کند؟

کلیدواژه: جنگ جهانی دوم دولت فناوری ماهی مواد خوراکی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گرد و خاک تا فردا مهمان بوشهری هاست
 • دلیل گرانی ماکارونی و تن ماهی اعلام شد
 • دلیل افزایش قیمت تن ماهی و ماکارونی مشخص شد
 • چرا ماکارونی و تن ماهی گران شد؟
 • تورکیش و مقایسه هتل های پنج ستاره
 • علت افزایش قیمت ماکارونی‌وتن‌ماهی؟
 • علت افزایش قیمت ماکارونی و تن ماهی اعلام شد
 • حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند (+عکس)
 • سواحل دریایی ایران فرصت طلایی برای پرورش ۱ میلیون تن ماهی در قفس
 • دریا جوان 18 ساله ای را به کام مرگ کشاند
 • منشور اقتصاد در گام دوم| سواحل دریایی ایران فرصت طلایی برای پرورش ۱ میلیون تن ماهی در قفس
 • پرورش ماهی در قفس
 • 500 واحد پرورش ماهی در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند
 • نهمین محموله کمکهای مردمی اردل به مناطق سیل زده ارسال شد
 • محمدرضا نورالهیان: «آسیدمهدی» روحانی توده ها بود/ مردمی زندگی کرد و مردمی به رحمت خدا رفت
 • موزه‌های ۵ گانه استان بوشهر ثبت جهانی می‌شود+تصاویر
 • ۱۵ میلیون قطعه ماهی سوف در منابع آبی گیلان رهاسازی می‌شود
 • حریم ساحل بندرعباس، مظلومِ بی دفاع
 • گفتگو| توصیه آیت‌الله علم‌الهدی درباره مرحوم طباطبایی/ ماجرای بخشش شکنجه‌گر و هزینه برای وحدت