به گزارش تسنیم، شب گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام، جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف و نمایندگان به بیان نقاط ضعف دولت آمریکا پرداختند. ایشان با استناد به گزارش‌های رسمی مراکز دولتی آمریکا، «وجود 41 میلیون آمریکایی دچار گرسنگی و ناامنی غذایی»، «نامشروع بودن چهل درصد نوزادان»، «وجود 2 میلیون و 200 هزار زندانی (که بالاترین میزان جهانی به‌نسبت جمعیت است)»، «بیشترین آمار مصرف مواد مخدر» و «وقوع 31 درصد تیراندازی‌های جمعی دنیا در آمریکا» را از جمله واقعیات این کشور خواندند و افزودند: برخی‌ها، آمریکا را خیلی بزرگ و پرهیبت و خطرناک جلوه ندهند البته نباید از دشمنیِ دشمن غفلت بشود اما حقیقت آن است که آمریکا گرفتار مشکلات مختلف است.

گزارش درباره وجود 41 میلیون گرسنه در آمریکا پیش از این در خرداد ماه سال 1397 در خبرگزاری تسنیم منتشر شده بود که با توجه به فرمایشات روز گذشته امام خامنه‌ای درباره بحران‌های اجتماعی در آمریکا این گزارش برای مخاطبان گرامی بازنشر می‌شود.

عبارت‌های «آمریکا هم گرسنه دارد»، یا «از هر 8 آمریکایی یک نفر گرسنه است» در نگاه اول چندان باورپذیر نیستند و جواب‌هایی مانند «مگر آمریکا، این کشور پیشرفته هم گرسنه دارد؟» یا «فقط معتادان و افراد بی‌کار گرسنه می‌مانند» در مقابل آن بیان می‌شود.

اما خود رسانه‌های آمریکایی و مراکز تحقیقاتی این کشور همچون سی‌بی‌اس (طی دو گزارش اینجا و اینجا) یا مرکز پژوهش‌های تغذیه آمریکا در سلسله گزارش‌هایی (اینجا) به‌تفصیل به بررسی دقیق این مسئله پرداخته‌اند، و با تحلیل داده‌های ارائه‌شده از سوی دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا (اینجا) عنوان کرده‌اند که به‌طور میانگین حدود 12.9 درصد‌ آمریکایی‌ها (1 نفر از هر 8 آمریکایی) به‌خاطر نداشتن پول، به‌میزان کافی غذا ندارند و به‌درجات مختلفی گرسنه هستند، این در حالی است که تا پیش از رکود اقتصادی سال 2008 میلادی، میزان شیوع گرسنگی بین آمریکایی‌ها حدود 10 درصد (1 نفر از هر 10 آمریکایی) بود که به‌علت این بحران اقتصادی، تعداد افراد گرسنه در این کشور طی سال‌های اخیر افزایش یافت.

در همین زمینه، باب گرین‌استاین رئیس اندیشکده «بودجه و اولویت‌ها» در گفتگو با سی‌بی‌اس گفته است که آمریکایی‌ها ــ با وجود گذشت بیش از نیم قرن از برنامه ارائه کمک‌های غذایی در این کشور ــ همچنان با «گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند»، مسئله‌ای که ناشی از شغل‌های با دستمزد پایین است، مشاغلی که ساعات متغیر و ثابتی ندارد و نهایتاً به این منجر می‌شود که بسیاری از خانواده‌های آمریکایی برای پرداخت هزینه‌های خود شامل صورت‌حساب‌های مختلف خدمات آب، برق، گاز، اقساط و مواد غذایی وادار می‌شوند دست به انتخاب‌های سختی بزنند.

به‌گفته گرین‌استاین، حداقل دستمزد در صورتی که براساس نرخ تورم متوازن شود، نسبت به سال 1968، 20 درصد پایین‌تر آمده است، بر این اساس بسیاری از افراد دارای کار با وجود اینکه کار تمام‌وقتی دارند، اما دستمزد کمتری به‌دست می‌آورند که وضعیت معیشتی آن‌ها را در نزدیکی خط فقر قرار می‌دهد.

در ادامه برخی شاخص‌های مرتبط با گرسنگی و عدم امنیت غذایی شهروندان، خانوارها و کودکان آمریکایی ارائه شده است.

درصد رواج عدم‌امنیت غذایی در مناطق مختلف آمریکا

همان‌طور که مشاهده می‌شود ساکنان مناطق جنوب شرقی و جنوب غربی آمریکا به‌طور نسبی بیش از سایر نقاط این کشور با عدم امنیت غذایی مواجه بوده و برای تأمین مواد غذایی مورد نیاز خود با مشکل مواجه هستند.

در این نقشه، نقاطی که رنگ تیره‌تری دارند، به‌میزان بیشتری با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

برای دسترسی به داده‌ها و نسخه اصل این نقشه تعاملی اینجا کلیک کنید.

درصد رواج عدم‌امنیت غذایی بین کودکان ساکن در مناطق مختلف آمریکا

همان‌طور که مشاهده می‌شود کودکان ساکن در نوار جنوبی ایالات متحده آمریکا و خصوصاً نواحی جنوب غربی به‌نسبت بیشتری با مسئله عدم امنیت غذایی مواجه هستند.

در این نقشه، نقاطی که رنگ تیره‌تری دارند، به‌میزان بیشتری با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

برای دسترسی به داده‌ها و نسخه اصل این نقشه تعاملی اینجا کلیک کنید.

تعداد افراد آمریکایی دچار عدم‌امنیت غذایی و گرسنگی

طبق داده‌های دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا، بیش از 41 میلیون آمریکایی به‌درجات مختلف با مشکل عدم امنیت غذایی و گرسنگی مواجه هستند. این تعداد جمعیت برابر با 12.9 درصد جمعیت این کشور یا به‌عبارتی 1 نفر از هر 8 نفر آمریکایی است.

برای دسترسی به داده‌ها و نسخه اصل این نمودارها اینجا کلیک کنید.

تعداد کودکان آمریکایی دچار عدم‌امنیت غذایی و گرسنگی

براساس داده‌های دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا، حدود 13 میلیون کودک آمریکایی به‌درجات مختلف با مشکل عدم امنیت غذایی و گرسنگی مواجه هستند. این تعداد برابر با 17.5 درصد کودکان این کشور یا به‌عبارتی 1 نفر از هر 6 کودک آمریکایی است.

برای دسترسی به داده‌ها و نسخه اصلی این نمودار اینجا کلیک کنید.

روند تغییرات نسبت خانوارهای آمریکایی دچار عدم‌امنیت غذایی

در نمودار زیر که از سوی دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا ارائه شده است، سیر تغییرات نسبت خانوارهای آمریکایی که در تأمین مواد غذایی خود با چالش مواجه هستند، نشان داده شده است.

خط نارنجی‌رنگ، نشان‌دهنده نسبت خانوارهایی است که به‌شدت با مشکل گرسنگی و عدم امنیت غذایی شدید (امنیت غذایی بسیار پایین)‌ مواجه هستند.

برای دسترسی به نسخه اصلی این نمودار از وبگاه دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا اینجا کلیک کنید.

روند تغییرات نسبت خانوارهای آمریکایی دارای کودک دچار عدم‌امنیت غذایی

در نمودار زیر که از سوی دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا ارائه شده است، سیر تغییرات نسبت به خانوارهای آمریکایی دارای کودک که در تأمین مواد غذایی خود با چالش مواجه هستند، نشان داده شده است.

برای دسترسی به نسخه اصلی این نمودار از وبگاه دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا اینجا کلیک کنید.

"گرسنه‌ترین" ایالت‌های آمریکا

در نمودار زیر که از سوی دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا تهیه شده است، فهرست ایالت‌هایی که ساکنان آن‌ها بیش از نقاط دیگر آمریکا در معرض مسئله عدم امنیت غذایی و گرسنگی هستند ارائه شده است.

ایالت می‌سی‌سی‌پی سرآمد تمامی ایالت‌ها است، به‌گونه‌ای که بیش از 20 درصد ساکنان این ایالت در تأمین مواد غذایی مورد نیاز خود با مشکل مواجه بوده و به‌درجات مختلفی با عدم امنیت غذایی مواجه هستند.

برای دسترسی به اصل این نمودار از وبگاه دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا اینجا کلیک کنید.

توضیحات تکمیلی: تعریف شاخص و معرف‌های عدم‌امنیت غذایی و گرسنگی در آمارهای فوق‌الذکر

در وبگاه دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا در تعریف شاخص «امنیت غذایی»‌ آمده است:

امنیت غذایی برای یک خانوار به‌معنای دسترسی تمامی اعضای آن در تمامی زمان‌ها به غذای کافی برای یک زندگی فعالانه و سالم است. امنیت غذایی در حداقل خود شامل موارد زیر است:

سهولتِ دسترس‌پذیر بودن مواد غذایی که از نظر مواد مغذی کافی و ایمن (سالم) است. قابلیت اطمینان نسبت به دستیابی به مواد غذایی معمول و مقبول که به‌شیوه اجتماعی مقبولی تهیه شده باشد (بدون توسل به مراکز تأمین مواد غذایی اضطراری، مواد غذایی دورریز، دزدی یا دیگر راهبردهای مشابه).

در وبگاه دفتر پژوهش‌های اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا در تعریف شاخص «عدم‌امنیت غذایی»‌ آمده است:

عدم امنیت غذایی شامل دسترس‌پذیری محدود یا نامطمئن به مواد غذایی است که از نظر مواد مغذی کافی و ایمن (سالم) باشد، یا قابلیت محدود یا نامطمئن برای دسترسی به مواد غذایی معمول و مقبول که به‌شیوه اجتماعی مقبولی تهیه شده باشد.

وزارت کشاورزی آمریکا تا پیش از سال 2006 میلادی، خانوارهایی را که امنیت غذایی بسیار پایینی را داشتند تحت عنوان «عدم‌امنیت غذایی همراه با گرسنگی»‌ دسته‌بندی می‌کرد و آن‌ها را خانواده‌هایی می‌دانست که یکی یا تعداد بیشتری از اعضای آن‌ها طی سال پیش از آن به‌خاطر ناتوانی در تهیه غذای کافی تجربه گرسنگی را داشته است. «گرسنگی» در این حالت به وضعیت «احساس نامطبوع یا دردناک ناشی از فقدان غذا» نسبت داده می‌شد.

اما وزارت کشاورزی آمریکا از سال 2006 یک تعریف جدید را تحت عنوان «امنیت غذایی بسیار پایین»‌ به‌جای «عدم‌امنیت غذایی همراه با گرسنگی» به‌کار می‌برد. بر اساس این تعریف جدید، عدم امنیت غذایی یک شرایط اقتصادی اجتماعی در سطح خانوار مرتبط با دسترسی محدود به مواد غذایی است؛ و گرسنگی یک شرایط روانشناختی در سطح فردی است که ناشی از عدم امنیت غذایی است.

طبق این شاخص، خانوارهای آمریکایی در زمینه «امنیت غذایی» به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

امنیت غذایی بالا: خانوارها در دسترسی مداوم به غذای کافی با هیچ مشکل یا نگرانی مواجه نیستند. امنیت غذایی حاشیه‌ای: خانوارها برخی اوقات در زمینه دسترسی به مواد غذایی کافی با مشکل مواجه بوده و یا دچار نگرانی می‌شوند، اما کیفیت، تنوع و کمیت غذای دریافتی (مصرفی) آن‌ها به‌طور اساسی کاهش نمی‌یابد. امنیت غذایی پایین: خانوارها کیفیت، تنوع و مطبوع‌بودن رژیم غذایی خود را کاهش می‌دهند، اما کمیت غذای دریافتی (مصرفی) آن‌ها و الگوی خوراک معمول آن‌ها به‌طور اساسی دچار اختلال نمی‌شود. امنیت غذایی بسیار پایین: طی سال، در اوقاتی، الگوهای خوراک یکی یا تعداد بیشتری از اعضای خانوار دچار اختلال می‌شود و به‌خاطر فقدان پول و دیگر منابع خانوار برای تهیه غذا، غذای دریافتی (مصرفی) یک یا تعداد بیشتری از اعضای خانوار کاهش می‌یابد.

براساس پرسش‌های مطرح در سرشماری‌ها، آن تعداد از خانوارهای آمریکایی که در تأمین مواد غذایی مورد نیاز خود با مشکل مواجه می‌شوند، براساس معرف‌های زیر به دو دسته تقسیم می‌شوند. 

عدم‌امنیت غذایی:

این خانوارها نگران این هستند که پیش از آنکه پول کافی برای خرید مواد غذایی بیشتر به‌دست آورند، (ذخیره) غذایشان تمام شود. غذایی که خریداری می‌کنند باقی نمی‌ماند (کافی نیست) و پول کافی برای خرید مواد غذایی بیشتر ندارند. نمی‌توانند وعده‌های غذایی متوازنی را تهیه و استفاده کنند.

امنیت غذایی بسیار پایین:

شامل خانوارهایی است که طی سال، در زمان‌هایی، الگوهای خوراک یکی یا تعداد بیشتری از اعضای خانوار دچار اختلال می‌شود و به‌خاطر فقدان پول و دیگر منابع خانوار برای تهیه غذا، غذای دریافتی (مصرفی) یک یا تعداد بیشتری از اعضای خانوار کاهش می‌یابد.

درباره خانوارهای فاقد فرزند، معرف‌های آن عبارتست از:

بزرگسالان کمتر از میزانی که فکر می‌کنند لازم است، غذا می‌خورند. بزرگسالان اندازه وعده‌های غذایی را کاهش داده یا از برخی وعده‌های غذایی صرف‌نظر می‌کنند و طی سه ماه یا بیشتر از آن چنین کاری کنند.

برای دسترسی به توضیحات کامل مرتبط با شاخص‌ و معرف‌های به‌کاررفته اینجا کلیک کنید.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رژیم غذایی، هر چه غربی‌تر التهاب زا‌تر

خبرگزاری میزان- بیماری التهابی روده (IBD) یک بیماری آزاردهنده است که به واسطه وجود عوامل متعددی ایجاد می‌شود و پیشرفت می‌کند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،امروزه محققان از نقش سبک زندگی، عوامل محیطی و البته گروهی از ژن‌ها در بروز این بیماری صحبت می‌کنند.

نقش سبک تغذیه در این بین تاکنون بار‌ها بررسی شده، اما نتایج متفاوت این مطالعات باعث گیجی بیماران وحتی کادر درمانی شده است. حالا در آخرین قدم برای بررسی نقش تغذیه در بروز و پیشرفت این بیماری، گروهی از محققان ایتالیایی نتایج مطالعات صورت گرفته طی ۱۲ سال گذشته را در این خصوص بررسی کرده و به جمع‌بندی قابل توجهی دست یافته‌اند.

هر چه صنعتی‌تر، بدتر
این گروه از محققان متوجه شدند که تا به امروز در غالب پژوهش‌ها مواد غذایی به صورت تکی یا در گروه‌های مشابه بررسی شده اند و بر مبنای شدت بیماری فرد، توصیه‌های متفاوتی در این خصوص وجود دارد. این محققان معتقدند با توجه به یافته‌های پژوهش‌های مختلف، الگوی تغذیه‌ای غربی بیشتر از دیگر سبک‌های تغذیه‌ای (مدیترانه‌ای، هندی، شرق آسیا و...) شامل موادی است که می‌تواند در بروز و تشدید این بیماری نقش داشته باشد چرا که به عنوان مثال در این الگوی تغذیه‌ای، میزان مواد غذایی که آنتی‌اکسیدان و مواد ضدالتهابی دارند، بسیار پایین و از سوی دیگر میزان مصرف گوشت قرمز، لبنیات و چربی اشباع در آن بسیار بالاست. استفاده از محصولات صنعتی که مواد نگهدارنده و افزودنی‌های خوراکی دارند نیز درتشدید این بیماری، نقش اثبات‌شده‌ای دارد و این گروه در الگوی تغذیه‌ای بیشتر مورد توجه مصرف‌کنندگان است.

پیشگیری از التهاب روده
این محققان در کار خود به مطالعاتی اشاره داشتند که تایید می‌کند هر کجا الگوی تغذیه‌ای جوامع به سمت غربی شدن رفته، التهاب روده نیز افزایش یافته است. در پایان این مقاله، محققان فهرست کاربردی و مفصلی از موارد مجاز، مواردی که باید در مصرف آن‌ها محتاط بود و موارد منع مصرف برای این گروه از بیماران را آورده‌اند. دقت داشته باشید اگر شما از مشکل التهاب روده رنج نمی‌برید، رعایت مواردی که در ادامه می‌آید به شما توصیه نمی‌شود. برای پیشگیری از این بیماری توصیه می‌شود رژیمی متعادل و متنوع از گروه‌های غذایی مختلف داشته باشید. مواد غذایی تازه مصرف و از مواد غذایی صنعتی در کمترین میزان ممکن استفاده کنید.

مواد غذایی مجاز
از گروه کربوهیدرات‌ها: برنج سفید، برنج باسماتی، نودل برنج، جو پرک، سیب‌زمینی تازه (سیب زمینی‌های خلالی سرخ شده فریزری مجاز نیست)

پروتئین حیوانی: مرغ تازه، ماهی تازه، تخم مرغ و برای یک بار در هفته گوشت قرمز بدون چربی

میوه‌های پوست کنده و سبزیجات: گوجه‌فرنگی، خیار، هویج، اسفناج تازه، کدو، سیب (در صورت شدید نبودن بیماری)، موز، چند دانه توت‌فرنگی، کیوی، طالبی، پیاز، سیر و زنجبیل تازه

طعم‌دهنده‌های غذا: روغن زیتون، روغن کانولا، فلفل، پاپریکا، چوب دارچین

سبزیجات تازه: نعناع، اورگانو، گشنیز، رزماری، مریم‌گلی، ریحان و آویشن

نوشیدنی‌ها: آب، دمنوش‌های گیاهی، آب پرتقال یا آب لیموی تازه (محصولات صنعتی ممنوع است)، آب سبزیجات، محصولات لبنی کفیر، شیر به میزان کم، شیر‌های گیاهی مانند شیر بادام یا جو (شیر سویا مجاز نیست)، به میزان کم پنیر حاصل از شیر بز

شیرین‌کننده‌ها: عسل طبیعی

مواردی که در مصرف آن‌ها باید محتاط بود

از گروه کربوهیدرات‌ها: برنج‌های قهوه‌ای و سیاه

حبوبات: عدس، لپه و جوانه سویا

نوشیدنی‌ها: قهوه اسپرسو

یا دیگر قهوه‌های بدون شیر

شیرین‌کننده‌ها: حداکثر ۲ تا ۳ قاشق چای خوری شکر در یک روز

فهرست مواد غذایی ممنوع

کربوهیدرات‌های تصفیه شده: محصولات آماده شده با آرد گندم، غلات صبحانه، نان با آرد گندم، محصولات بدون گلوتن صنعتی

پروتئین حیوانی فراوری شده: سوسیس، کالباس، ماهی‌های فراوری شده، گوشت‌های دودی

محصولات لبنی: شیر گاو، بز و گوسفند، پنیر گاو، خامه و بستنی

حبوبات: لوبیا، نخود، دانه‌های سویا و شیر سویا

طعم‌دهنده‌های غذا: نمک، مارگارین، سس‌های آماده، شربت‌ها و مربا‌ها

محصولات بسته‌بندی: کنسرو‌ها و محصولات یخ‌زده

میان‌وعده‌های کارخانه‌ای: چیپس، پفک، ذرت بوداده، آجیل، شکلات، تافی، کیک

نوشیدنی‌ها: نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آب میوه‌های صنعتی، چای کیسه‌ای و نسکافه

شیرین‌کننده‌ها: سوربیتول، منیتول، زایلیتون، ملتیتول و سیروپ ذرت

افزودنی‌ها: هر ماده غذایی که افزودنی‌های خوراکی مانند سولفات و امولسیفایر به آن اضافه شده باشد.

این مقاله در پایگاه Nutrients منتشر شده است.

استفاده از محصولات صنعتی که مواد نگهدارنده و افزودنی‌های خوراکی دارند درتشدید التهاب روده، نقش اثبات‌شده‌ای دارد.

انتهای پیام/
منبع:روزنامه خراسان
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ماجرای آزمایش برنج‌های ناخالص شهروند به کجا رسید؟
 • افغانستان، سومین کشور گرسنه جهان
 • برنج‌های ناخالص شهروند آزمایش می‌شوند
 • برنج های ناخالص شهروند آزمایش خواهند شد
 • برنج های ناخالص شهروند آزمایش خواهند شد/تغییرات در شهرداری تهران در حد موتور هم نیست چه برسد به اتوبوس
 • محسن هاشمی خبر داد: آزمایش برنج‌های ناخالص شهروند / پیامکِ شهردار درباره طرح ترافیک خبرنگاران
 • آزمایش برنج‌های ناخالص شهروند
 • کاهش سرانه مصرف فرهنگی در ایران
 • پیامک حناچی درباره سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران / آزمایش برنج‌های ناخالص شهروند
 • ورود دیرهنگام شورای شهر تهران به مسئله عرضه برنج‌های تقلبی در شهروند
 • ادعای نادرست رئیس‌جمهور درباره پایه پولی/ روحانی روی احمدی‌نژاد را سفید کرد +جدول
 • ادعای مدیرعامل شهروند درباره برنج‌های تقلبی پذیرفتنی نیست/ جریمه 82 میلیاردی یک شرکت پتروشیمی
 • اعتماد مردم به شهروند ذره ای کاهش پیدا نکرده
 • دندان‌های تیز گرگ‌های گرسنه، ۳۹ رأس گوسفند را درید
 • راهنمای غذایی برای مبتلایان به التهاب روده
 • اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است
 • کشف بیش از ۱۸ هزار کیلوگرم مواد غذایی غیر بهداشتی
 • مدیر فروشگاه شهروند: برنج‌ها جمع‌آوری شدند
 • سازمان فضایی روسیه ۲ هزار زالوی گرسنه می‌خرد