به گزارش اکوفارس به نقل ازد نشنال، قرارداد 53 میلیارد دلاری عراق برای تقویت تولید نفت در دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، وضعیت مالی دولت  عراق را تقویت می کند. عراق پس از یک جنگ ویران کننده حالا در فکر احیای اقتصاد خود است.

 وزیر نفت عراق گفت یک قرارداد با شرکت های بزرگ انرژی اکسون موبیل و پتروچاینا برای افزایش تولید در میادین نفتی جنوبی تا 500 هزار بشکه در روز امضا شده است. تولید نفت از این میادین در حال حاضر  125 هزار بشکه در روز است. این قرارداد 400 میلیارد دلار درآمد برای دولت عراق طی 30 سال خواهد داشت.

 شرکت خدمات مالی مودیز در آخرین یادداشت خود در مورد عراق نوشت:« ما انتظار داریم این قرارداد از رشد اقتصادی و شرایط مالی دولت عراق حمایت کند. وقتی تولید نفت اضافی کاملا اجرایی شود، سالانه حدود 4 درصد تولید ناخالص داخلی به درآمد عراق اضافه می‌شود و ذخایر ارز خارجی این کشور را بهبود می بخشد».

 «این پروژه طی مراحل ساخت، رشد غیر نفتی و اشتغال در کشور را تقویت می کند. باید مشاغل بیشتری ایجاد شود تا جلوی نارضایتی عمومی گرفته شود».

اکسون موبیل و پتروچاینا همچنین تانکرهای ذخیره، لوله، خط لوله و پایانه های دریایی می سازند که ظرفیت صادرات نفتی عراق را افزایش می‌دهد. در حال حاضر ظرفیت صادرات عراق 3.8 میلیون بشکه در روز است که توانایی کشور را برای تولید بیشتر محدود کرده است . این شرکت ها همچنین قصد دارند 100 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی در روز تولید کنند که 10 درصد نسبت به سطح فعلی تولید افزایش دارد و قدمی رو به جلو برای رسیدن به هدف تولید 3 میلیارد  فوت مکعب در روز تا 2022 است.

 عراق پنجمین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارا است که بیشتر در استان جنوبی بصره و شمال کشور نزدیک به کرکوک و موصل متمرکز شده‌اند ولی سرمایه گذاری کم و محدودیت های زیرساختی به دنبال دهه ها درگیری در کشور، بخش عظیمی از این منطقه را بدون استفاده رها کرده است.

 این بانک اعتباری اعلام کرد در شرایط قیمت متعادل نفت با میانگین 60 تا 65 دلار در هر بشکه ،طی دو سال آینده انتظار داریم عراق در 2019 و 2020  دچار کسری شود و بدهی دولت دوباره تا حدود 55 درصد تولید ناخالص داخلی در 2020 افزایش یابد .بدهی عراق در 2018، 51.5 درصد بود.

مودیز تخمین می‌زند پس از 2020  این قرارداد تولید نفت عراق را  تسریع کند و بودجه و حسابهای جاری آن را  حتی در فضای قیمت متعادل نفت، متوازن تر سازد .

 همچنین انتظار می رود ذخیره ارز خارجی عراق طی 2 سال آینده از اوج 60 میلیارد دلار تا پایان 2018 پایین‌تر بیاید.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هافبک استقلال در دوحه؛ روزبه چشمي در آستانه امضاي قرارداد با الاهلي قطر

خبرگزاري آريا- روزبه چشمي از آن دست بازيکناني است که شايعات جدايي او از استقلال در تابستان سال جاري بيشتر از ديگر بازيکنان آبي پوش به گوش مي رسد.
به گزارش آريا، حال نشريه قطري استاد الدوحه در توييتي مدعي شده که مدافع استقلال در آستانه امضاي قرارداد با تيم الاهلي اين کشور قرار دارد. روزبه چشمي پس از بازي با العين در ليگ قهرمانان آسيا به تهران بازنگشت تا در دوحه، مذاکرات نهايي خود را با باشگاه الاهلي قطر انجام دهد. به نظر مي‌رسد روزبه چشمي مدافع تيم استقلال پس از 6 سال حضور در تيم هاي داخلي قصد دارد لژيونر شود. شايعه اين موضوع از اواسط فصل به گوش مي‌رسيد و هرچه فصل به پايان نزديک تر شد، اين شايعات رنگ و بوي واقعي تري گرفتند و حالا او در آستانه پيوستن به ليگ ستارگان قطر است.
روزبه چشمي در سال هاي اخير به عنوان مدافع مياني و هافبک دفاعي عملکرد خوبي در تيم استقلال داشت و توانست روزهاي موفقيت آميزي را با پيراهن شماره 4 اين تيم تجربه کند. چشمي زير نظر وينفرد شفر پيشرفت قابل توجهي يافت و به يکي از تاثيرگذارترين بازيکنان استقلال نيز بدل گشت. نمايش هاي خوب او با پيراهن استقلال سبب شد تا اين بازيکن مورد توجه کارلوس کي‌روش نيز قرار گيرد و به پيراهن تيم ملي نيز برسد. چشمي که سابقه بازي در تيم هاي ملي پايه را داشت، سرانجام پس از درخشش در اردوهاي ملي و بازي هاي ليگ، مسافر روسيه شد و حضور در جام جهاني را نيز تجربه کرد.
او فصل بعد از جام جهاني 2018 را در استقلال باقي ماند و بازهم در ترکيب اين تيم بازي هاي زيادي را انجام داد اما سرانجام پيشنهادات از ليگ هاي حوزه خليج فارس باعث شدند تا چشمي نيز مثل بسياري از فوتباليست هاي ايراني تصميم به خروج از ليگ ايران را بگيرد. چشمي پس از بازي استقلال و العين به ايران بازنگشت تا خيلي ها تصور کنند او قصد پيوستن به تيم هاي عربي را دارد. اين خبر نيز به حقيقت پيوست و دقايقي قبل روزنامه استاد الدوحه قطر، خبر داد که روزبه چشمي وارد دوحه شده تا مذاکرات نهايي را با الاهلي قطر انجام دهد.
الاهلي تيم سبزپوشي است که فصل گذشته اميد ابراهيمي و محمدرضا خانزاده را در اختيار داشت و به نظر مي‌رسد حالا چشمي جاي مدافع ايراني اين تيم را خواهد گرفت تا در صورت بقاي پورعلي در العربي، شمار مدافعان ايراني در ليگ ستارگان افزايش يابد. هرچند که هنوز او با الاهلي قرارداد نبسته و کار انتقالش نهايي نشده، اما ميتوان پيش بيني کرد که افزايش نرخ دلار سبب شده تا چشمي با نگاهي اقتصادي به اين پيشنهاد، تصميم جدي براي ترک ايران را بگيرد. البته طبيعتاً او اميدوار است تا در 25 سالگي پيشرفت فوتبالي نيز انجام دهد. الاهلي فصل پيش در رده پنجم جدول ليگ ستارگان قطر قرار گرفت و با 4 امتياز کمتر از السيليه سهميه ليگ قهرمانان آسيا را از دست داد.
چندي پيش روزبه چشمي پستي را در صفحه شخصي خود به اشتراک گذاشت که انتقاد هواداران استقلال را در پي داشت. ديدار دو تيم استقلال و الدحيل در هفته پنجم ليگ قهرمانان آسيا با تساوي 1-1 دو تيم به پايان رسيد تا استقلال طعم تلخ حذف از اين رقابت ها را بچشد. تک گل استقلال را در بازي مقابل الدحيل روزبه چشمي در دقيقه 54 به ثمر رساند و پس از آن او به نحو عجيبي به شادي پس از گلش پرداخت. همين امر باعث شايعات و حواشي براي اين بازيکن شد تا چشمي در صفحه اينستاگرام خود براي اين حرکت اش در بازي الدحيل، توضيح دهد. روزبه چشمي در اين باره مي گويد:
روزي که به استقلال اومدم، فقط يک هدف توي ذهنم بود، اينکه هر وقت براي استقلال بازي کردم تمام توانم رو بذارم، الان هم نمي‌گم بهترين بودم يا بدترين، ولي پيش خداي خودم سرافکنده نيستم، چون قاضي اين دنيا و اون دنيا فقط خداست و مي‌تونه قضاوت کنه که آيا هر چي داشتم تو زمين گذاشتم يا نه. حرکت ديشبم بعد از گل هم فقط يه دليل داشت که اون عده‌اي که خط مي‌گيرن تا خرابم کنن بدونن تا خدا نخواهد عزت کسي کم نمي‌شه.متاسفانه يک عده فقط ميان استاديوم و فضاي مجازي که به بازيکنا فحاشي کنن و روحيه اونا رو خراب کنن. فوتباليست هميشه روز خوب و بد داره و اگر کسي از من روزبه چشمي انتقاد کنه ناراحت نمي‌شم و حتي با خودم فکر مي‌کنم که کجا اشتباه داشتم ولي انتقاد با فحاشي و خط گرفتن براي تخريب روحيه و اعصاب بازيکن فرق داره.من بازيکن استقلال با هوادار روي سکو جدا نيستيم، همه يک هدف داريم و اونم موفقيت استقلاله ولي بعضي وقت‌ها همه چيز دست ما نيست، خود من از شرايط استقلال واقعا ناراحتم و خودم رو کنار هوادار واقعي که هميشه پشت تيمش بوده مي‌ذارم، شما عاشقاي استقلال هر چي بگيد حق داريد و حسابتون از کسايي که بازيکن استقلال رو خراب مي‌کنن جداس.من هم کوچک همه شما استقلالي‌هاي واقعي هستم و از خداي بالاي سرمون مي‌خوام يک روز تو همين استاديوم آزادي غرق خوشحالي از قهرماني تيم محبوبمون باشين.

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی
 • در لیست کمیسیون انرژی مجلس فقط یک نفر فارغ‌التحصیل انرژی است! +جدول
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی
 • نظر زنگنه درباره عرضه نفت در بورس انرژی
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی طی هفته جاری
 • سه رکن توسعه پایدار انرژی
 • توضیح داماد وزیر کار درباره اروپاگردی با خانم منشی و سرمایه مردم: از آن ۱۰۰ ورود و خروج، ۵۰ موردش فقط مربوط به عراق بود| ۷ بار به امارات رفتم، ۵ بار آلمان و ۴ بار هم اتریش
 • صرفه جویی 1 میلیارد دلاری با تولید داروهای زیست فناوری
 • حسین راغفر:یک همسویی بین برخی در دولت و مجلس با مافیای قدرت و ثروت را شاهدیم/با وجود سیاست‌های نئولیبرالی نیازی به توطئه خارجی نیست/ تنش‌ها به ضرر تمام کشورهای دنیا بجز آمریکا و روسیه است
 • از افزایش قیمت CNG تا رشد ۲ هزار واحدی شاخص بورس/برنامه‌ریزی برای تولید ۴۵۵ هزار تن انواع آبزی در سال جاری
 • گزارش نشریه الرایه قطر در مورد امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران
 • با وجود سیاست‌های نئولیبرالی نیازی به توطئه خارجی نیست
 • با وجود سیاست‌های نئولیبرالی نیازی به توطئه خارجی نیست/ اگر دلار 8 هزار تومان شود، مردم از فرط شادی دوباره به این دولت رای خواهند داد/ تنش در منطقه به نفع آمریکا و روسیه است
 • بازار نفت و انرژی افزایشی است +جدول
 • ادامه کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته/ صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد/ پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد/ برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی/ پیش‌بینی رشد اقتصادی فرانسه تحت تاثیر جلیقه زرد‌ها
 • سکته در بازار طلای سیاه/ نفت اوپک 71 دلاری شد
 • سهم کشورهای کم درآمد در سرمایه‌گذاری انرژی
 • پیشنهاد 700 هزار دلاری بشار رسن برای تمدید قرارداد با پرسپولیس
 • بازتاب عقد قرارداد با ویلموتس در رسانه‌های عربی