زائران مبتلا به اعتیاد و بیماری‌های اعصاب و روان به حج اعزام نمی‌شوند. این خبر را روز گذشته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر اعلام کرد؛ خبری که به زبان ساده یعنی اینکه اجازه سفر افراد معتاد به عربستان در ایام حج داده نخواهد شد. علت این تصمیم را اگر بخواهید، باید به اخبار سال‌های گذشته نگاهی انداخت.

به گزارش شرق، «کشف دو کیلو مواد مخدر از حجاج در فرودگاه تهران». این تیتر خبر یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور در مرداد سال گذشته و به نقل از رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور بود. سردار مهری همچنین اعلام کرد ۱۸ نفر از زائران حج به دلیل داشتن ماده مخدر سنتی از این سفر معنوی بازماندند که ۱۱ نفر از آن‌ها مرد و هفت نفر زن بودند.

این اولین باری نبود که از کسانی که عازم سفر زیارتی حج می‌شوند، مواد مخدر کشف می‌شد. مروری بر خبر‌های سال‌های قبل‌تر هم حکایت از کشف مواد مخدر و بازداشت و ممانعت از سفر برخی افراد به حج به دلیل اعتیاد و همراه‌داشتن مواد دارد.
شاید موضوع عجیبی باشد اینکه چرا کسی که می‌خواهد به حج برود، باید همراه خودش مواد مخدر ببرد! موضوع از این قرار است که بسیاری از این افراد، پیرمرد‌ها و پیرزنانی هستند که به هر دلیلی معتاد یا وابسته مصرف تریاک شده‌اند و حالا هم حسب نوبت و ثبت‌نام موعد سفرشان به حج رسیده است. سفری که دست‌کم باید ۲۰ روز را در عربستان بگذرانند و تحمل این‌همه روز بی‌مواد برای‌شان سخت است.

به‌همین‌دلیل ساده‌دلانه تصمیم می‌گیرند به اندازه مصرف و نیاز خودشان جنس لازم را همراه بار سفرشان کنند و عازم حج شوند. غافل از اینکه گشت‌های پلیسی در فرودگاه‌ها سختگیرانه‌تر و جدی‌تر از این حرف‌هاست. هم در فرودگاه‌های ایران و هم عربستان. تازه اگر شانس یارشان باشد که اینجا موادشان کشف شود. اگر آن سوی مرز و در سرزمین سعودی‌ها دست‌شان رو شود، آخر و عاقبت‌شان ممکن است به زندان‌های طولانی‌مدت و حتی اعدام هم ختم شود.

اصل خبری که دیروز منتشر شد، به این شرح بود: رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر از حضور هزارو ۸۰۰ زائر بین ۶۵ تا ۸۰ سال در حج تمتع ۹۸ خبر داد.

محمد‌تقی حلی‌ساز، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر، در گفتگو با ایلنا اعلام کرد که زائران مبتلا به اعتیاد و بیماری‌های اعصاب و روان به حج اعزام نمی‌شوند.

او ادامه داد: امکان همراه‌داشتن متادون برای زائران وجود ندارد و چنانچه در فرودگاه سعودی متادون همراه زائر باشد، مانند مواد مخدر با آن برخورد می‌شود. ما هم به‌عنوان مرکز پزشکی نمی‌توانیم مقدار زیادی متادون به همراه داشته باشیم و دارو‌های مخدری که به همراه می‌بریم، بسیار اندک خواهد بود. البته بیشترین بیماری‌ای که ما در عربستان با آن مواجه هستیم، بیماری‌های قلبی و عروقی و گرمازدگی است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر تصریح کرد: دومین موضوع آزمایش‌های استطاعت جسمی بحث بیماری‌های اعصاب و روان است که در واقع زائری که به چنین بیماری‌هایی مبتلاست، نمی‌تواند در هنگام انجام اعمال تمرکز لازم را داشته باشد و در چنین مواقعی کل کاروان را معطل می‌کند؛ از‌این‌رو هم به زائران توصیه می‌کنیم که چنانچه به این بیماری‌ها مبتلا هستند، داوطلب نباشند و ما هم تست‌ها و آزمایش‌های خودمان را انجام می‌دهیم که امیدواریم با دقت این کار را انجام دهیم که در آنجا چنین مواردی را مشاهده نکنیم.

در سال‌های گذشته اعزام زائران معتاد به حج مشکلات زیادی را پدید آورده است و هر‌ساله مجازات‌های سختی در انتظار مرتکبان بوده است. بازرسی‌های متعدد و جدی برای جلوگیری از حمل مواد مخدر از سوی زائران حج تمتع هر سال سختگیرانه و جدی اعمال می‌شود و در صورت کشف مواد مخدر، در هر دو فرودگاه مبدأ و مقصد با حاملان مواد مخدر برخورد می‌شود.

در سال‌های گذشته نیز علاوه بر برخورد قضائی با حاملان مواد مخدر به عربستان، از عزیمت آن‌ها به مراسم حج نیز جلوگیری به عمل می‌آمد و ویزای متخلفان باطل می‌شد. پیش از این اعلام شده بود حبس‌های طولانی‌مدت در انتظار حاملان مواد مخدر به عربستان است و افرادی که به انتقال مواد مخدر به این کشور اقدام کنند، در صورت دستگیری در داخل فرودگاه‌های عربستان به زندان‌های مخوف سعودی منتقل خواهند شد.

این مسئله شامل همراه‌داشتن روان‌گردان‌ها و انواع مشتقات تریاک نیز می‌شود. سال ۲۰۱۵ عربستان سه ایرانی را به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام کرد.

پیش از این هم جانشین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه در این کشور اعتیاد در هر صورت جرم است و شش ماه زندانی دارد، گفته بود: همچنین حکم افرادی که اقدام به خرید و فروش مواد مخدر کنند، اعدام است. سال گذشته اعلام شد هیچ فرد معتادی موفق به سفر به سرزمین وحی نشد و گذرنامه این افراد نیز باطل شده بود.

اگر زائران اقدام به حمل مواد مخدر کنند، در مرحله نخست و پس از دستگیری در ایران به مراجع قضائی معرفی می‌شوند و بین یک تا پنج سال ممنوعیت خروج از کشور برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد و از سفر معنوی حج نیز بازمی‌مانند؛ اگر در کشور عربستان نیز از زائران مواد مخدر کشف شود، برابر قوانین با آن‌ها برخورد خواهد شد. همچنین زائران باید از بردن دارو‌های ممنوعه که فهرست آن‌ها نیز اعلام شده، خودداری کنند و اگر زائری قرار است دارو‌های خاصی را استفاده کند، حتما نسخه آن را همراه داشته باشد تا در فرودگاه برای او مشکلی پیش نیاید.

براساس قانون کشور عربستان، حتی حمل چند گرم ماده مخدر نیز می‌تواند حبس طولانی‌مدت یا اعدام در پی داشته باشد. ممکن است زائرانی فقط به اندازه مصرف خودشان مواد مخدر در هنگام عزیمت به عربستان حمل کنند؛ اما حمل حتی یک گرم مواد مخدر جرم محسوب می‌شود. طبق ماده ۱۷ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام، چنان‌چه فردی با هر قصدی اقدام به حمل یا قاچاق مواد مخدر به هر میزان در فرودگاه‌های کشور کند، گذرنامه او باطل و از یک سال تا پنج سال ممنوع‌الخروج می‌شود و اگر فرد برای بار دوم هر مقدار مواد مخدر داشته باشد و در پرواز خارجی دستگیر شود، گذرنامه او باطل و از پنج تا ۱۵ سال ممنوع‌الخروج می‌شود.

دولت عربستان در سال‌های اخیر مبادی فرودگاهی خود را به آخرین امکانات کنترلی و حفاظتی مجهز کرده و با بهره‌گیری از کادر متخصص در چهره‌زنی، مبادرت به شناسایی زائران معتاد و جست‌وجوی بار همراه آنان می‌کند و بازداشت هریک از مرتکبان جرائم ذکرشده، تابع محدودیت سنی و جنسیت نیست و به صرف کشف مواد مخدر، فرد حامل آن بازداشت (در برخی موارد افراد با سن بالای ۸۰ نیز بازداشت شده‌اند) و مراحل دادرسی و محاکمه با قاطعیت و بدون حضور وکیل انجام شده و زائران به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند و امکان اعتراض و تجدیدنظر در رأی صادرشده وجود ندارد.

همراه‌داشتن هرگونه داروی گیاهی مشکوک و شبیه به مواد مخدر، قرص‌های روان‌گردان مانند متادون، قرص‌های آرام‌بخش از قبیل: انواع مسکن‌های حاوی کدئین، دیازپام، فلورازپام، کلونازپام، اکسازپام، لورازپام و... در عربستان جرم تلقی می‌شود و در صورت کشف از زائران در فرودگاه‌های عربستان، حسب مقدار آن، مجازات جریمه و حبس از دو تا ۱۰ سال را دربر خواهد داشت و هرگونه دستگیری در این کشور‌ها علاوه بر ضربه به حیثیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، مجازات و بلاتکلیفی را برای زائر در کشور مذکور به‌دنبال دارد.

برای افرادی که مواد مخدر را برای مصرف شخصی حمل می‌کنند از دو تا ۱۰ سال زندان و برای افرادی که به‌منظور فروش مواد مخدر حمل می‌کنند، حکم اعدام صادر می‌شود. لازم است همه مسافران سرزمین وحی ضمن رعایت مًقررات از حمل هرگونه مواد مخدر به کشور عربستان خودداری کنند و درصورتی‌که دارو مصرف می‌کنند، حتما مسئولان کاروان و پزشک مربوطه را در جریان قرار دهند و مسئولان مربوطه با بیان تذکرات لازم، اقدامات پیشگیرانه در این زمینه را انجام دهند.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هشدار نسبت به اپیدمی دوباره ایدز میان معتادان/برنامه کاهش آسیب در حوزه اعتیاد کمرنگ است

مینو محرز (رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص آمار ابتلا به ایدز در کشور گفت: در همه دنیا آمار ابتلا به ایدز در مردان و زنان مساوی است، در کشور ایران در یک برهه تزریق بیشتر در مردان بود و از همین رو اپیدمی ایدز هم در میان مردان وجود داشت. درحال حاضر ایدز از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد و تعداد زنان مبتلا به ایدز هم در حال نزدیک شدن به تعداد مردان است.

وی بیان کرد: در چند سال اخیر زنان به نسبت گذشته بیشتر به ایدز مبتلا شده‌اند، اما این به آن معنا نیست که زنان نسبت به مردان بیشتر به ایدز مبتلا هستند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: این بیماری درمان قاطع ندارد، ولی قابل کنترل است و به زودی درمان قاطع این بیماری کشف می‌شود، این بیماری مانند گذشته کشنده نیست و اگر بیمار به درمان پایبندی داشته باشد، عمر طبیعی دارد. طی دو سال اخیر اکثریت بیماران از طریق تماس جنسی مبتلا شده‌اند که باید در این زمینه آموزش‌های جنسی رفتاری در نظر گرفته شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جوانان باید نسبت به رفتارهای پرخطر آگاهی داشته باشند و از آن دوری کنند، در حالی که آموزش و پرورش، خانواده و رسانه درباره این موارد صحبتی نمی‌کنند و همین عامل سبب می‌شود، ایدز به سرعت افزایش پیدا کند.

او با بیان اینکه روند ایدز در منطقه خاورمیانه به خصوص در کشور ما رو به افزایش است، گفت: آگاهی باید به صورت مستمر و شفاف در رسانه‌ها صورت گیرد، که البته تاکنون انجام نشده است، یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری، همین آگاهی مستمر و شفاف است تا در عملکرد افراد تاثیر بگذارد. اینکه فقط در روز جهانی ایدز از این موضوع صحبت شود و تا سال بعد، خبری نشود، درست نیست.روشی که از ابتدا در پیش گرفتیم، اشتباه بوده که این منجر شده، نتوانیم بیماری را کنترل کنیم.

محرز در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر داروهای بیماری ایدز رایگان است و مرکز مشاوره و درمان بیماران نیز برای افراد تست‌های رایگان دارد و اگر هم جواب تست‌ها مثبت بود، درمان نیز رایگان است. افراد باید بدانند که این امکانات وجود دارد، در حالی که نمی‌دانند.

وی گفت: در حال حاضر یک سوم بیماران را شناسایی نکرده‌ایم، شاید آنان اصلا ندانند که به این بیماری مبتلا هستند و باید به مراکز مراجعه کنند. عدم آگاهی یا تابو بودن و انگ‌زدن به این بیماری سبب می‌شود که حتی برخی از افراد بترسند، آزمایش دهند. البته در حال حاضر وزارت بهداشت تست‌ها را تقویت کرده و بیشتر این تست‌ها را انجام می‌دهد.

محرز همچنین افزود: در کشورهای اروپایی و آمریکا که از ابتدا راجع این بیماری به مردم آگاهی داده شده و انگ هم نیست، افراد به راحتی تست می‌دهند و درمان می‌شوند و آمار تخمینی این بیماری با آمار گزارش شده مساوی و بسیار نزدیک است، اما این فاصله در کشور ما زیاد است، زیرا آگاهی داده نشده است، بنابراین تعداد زیادی از افراد که بیماری آنها تخمین زده شده، هنوز شناسایی نشده‌اند، حدود 40 هزار نفر مبتلا از سوی وزارت بهداشت گزارش شده، اما تخمین ما 60 هزار نفر یا بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه بیماریHIV بین قشر خاصی شیوع ندارد، اظهار کرد: این بیماری میان همه اقشار جامعه است و از لحاظ طبقات اجتماعی هیچ تفاوتی وجود ندارد، اما اگر برنامه کاهش آسیب در اعتیاد را کمرنگ کنیم که البته کمرنگ هم است، مجددا اپیدمی این بیماری را در میان معتادان خواهیم داشت.

محرز در خصوص عمل پیوند در بیماران مبتلا به HIV تصریح کرد: بیماران مبتلا به HIV با دیگر بیماران تفاوتی ندارند، بنابراین در صورت نیاز به عمل  پیوند، می‌توانند عمل پیوند داشته باشند، اما تداخل داروهای HIV و پیوند جزئیاتی دارد که نیازمند همکاری گروه پیوند و گروه عفونی است، خوشبختانه در ایران عمل پیوند در مورد این بیماران را انجام می‌دهیم و این موضوع نشان‌دهنده این است که بیماران HIV با درمان‌های جدید عمر طبیعی دارند.

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: حج تریاک اعتیاد

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش ۱۸۶ درصدی کشفیات مواد مخدر در کیش
 • باند بزرگ قاچاق مواد مخدر متلاشی شد
 • ساقیان رسمی اعتیاد و دوگانه‌سوز شدن معتادان!
 • باند بزرگ قاچاق مواد مخدر متلاشی شد/ کشف بیش از ۲۰۰ کیلوگرم هروئین از متهمان
 • حرم منور رضوی مهیای حضور میلیونی زائران در شب قدر؛ پرچم عزا بر فراز گنبد رضوی برافراشته شد
 • انهدام باند قاچاقچيان مواد مخدر در نجف آباد
 • 460 کیلوگرم مواد مخدر در سیستان و بلوچستان کشف شد
 • ساماندهی وضعیت معتادان منع پذیرش با اجرایی شدن پروتکل غربال/راه‌اندازی ۵ مرکز غربالگری در استان تهران
 • تجربه مصرف ماریجوانا در نوجوانی، افزایش اعتیاد به مواد مخدر در بزرگسالی
 • توسعه مراکز بازپروری معتادان اولویت سپاه
 • ویژه برنامه های شب های قدر برای زائران غیر ایرانی حرم مطهر رضوی
 • پزشکان داوطلب برای مراسم اربعین حسینی فراخوان شدند
 • فراخوان پزشکان داوطلب برای مراسم اربعین حسینی
 • ۳۱ کیلوگرم مواد مخدر در مازندران کشف شد
 • آغاز نام نویسی پزشکان داوطلب برای خدمت رسانی به زائران اربعین
 • کشف ۳۱ کیلو مواد مخدر در طرح پاکسازی نقاط آلوده در مازندران
 • فراخوان پزشکان داوطلب برای مراسم اربعین حسینی اعلام شد
 • انهدام باند خانوادگی توزیع مواد مخدر
 • مراسم شب‌های قدر ویژه زائران خارجی حرم مطهر رضوی تشریح شد