به گزارش ایکنا؛ اصل نامه که با دست خط پیامبر (ص) نگاسته شده است در موزه قرآنی بحرین نگهداری می‌شود.

اقدام داوطلبانه دانشجویی

«فریدة هاشم» داوطلب بحرینی و دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: غرفه بحرین به صورت داوطلبانه توسط تعدادی از دانشجویان بحرینی مقیم تهران بر پا شده است.

وی افزود: ما با همکاری اتحادیه دانشجویان بحرینی مقیم در ایران به صورت داوطلبانه اقدام به شرکت در این نمایشگاه بین‌المللی قرآنی کردیم.

معرفی مساجد بحرین

فریده هاشم تصریح کرد: ما در این غرفه به معرفی مساجد مهم بحرین می‌پردازیم. زیرا این مساجد بخشی از تاریخ این سرزمین را نمایندگی می‌کنند.

وی با اشاره به یک دفترچه تصویری و تعدادی لمینت گفت: یکی از مساجد قدیمی و معروف بحرین مسجد «الخمیس» است. این مسجد به عنوان یک اثر تاریخی مورد توجه است. مسجد الخمیس اکنون به صورت بقایای یک مسجد است و به دلیل مهدوم شدن بخشی از آن مردم تنها برای بازدید و زیارت مراقدی که در آن بنا نهاده شده اند به آنجا می‌روند و این مسجد سال‌ها است که محل برگزاری نماز نیست.

«ابویوسف البحرانی» از دیگر داوطلبان بحرینی حاضر در غرفه این کشور در رابطه با دلیل نامگذاری مسجد معروف الخمیس به این نام گفت: این مسجد در سال 1058 میلادی (450 هجری) در محل برگزاری پنجشنبه (الخمیس) بازار تاسیس شد و به همین خاطر به مسجد الخمیس شهرت یافت.

فریده هاشم در ادامه به مسجد «امام صادق (ع)» اشاره کرد و گفت: این همان مسجدی است که به مسجد شیخ عیسی قاسم معروف است و برای سال‌های متمادی محل برگزاری نماز جمعه شیعیان منطقه الدراز بحرین بوده است. این مسجد همواره محلی برای برگزاری نشست‌های سیاسی و مذهبی بوده است.

وی افزود: از دیگر مساجد بحرین مسجد «صعصعه بن صوحان» است. صعصعه بن صوحان از یاران امام علی (ع) بود که توسط معاویه به بحرین تبعید شد. پس از ارتحال در سال 60 هجری در بحرین بر روی مرقدش مسجدی به نام وی بنا نهاده شد.این مسجد به عنوان قدیمی ترین مسجد بحرین است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

الگو طلبی نیاز فطری انسان است/پیامبر(ص) اسوه حسنه و همه‌جانبه بشر

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد میرعمادی در تفسیر آیه ۲۱ سوره احزاب اظهار داشت: این آیه معرفی پیامبر اکرم به عنوان اسوه و الگو است. خدای متعال پیامبرانی را فرستاد، پیامبران همه الگو بودند اما در میان آنها پیامبر اکرم (ص) سرآمد همه پیامبران الهی بوده است. خداوند متعال او را به عنوان اسوه و الگو معرفی کرده است.

انسان در زندگی نیازمند به الگو است

وی با بیان اینکه انسان در زندگی نیازمند به الگو است تا آن الگو را برای خود ملاک قرار دهد و رفتار خود را منطبق با آن الگو کند، تصریح کرد: انسان در زندگی یا با مطالب علمی سر و کار دارد یا با مطالب عملی، ‬مطالب علمی نیاز به تعلیم دارد و با زبان گفته می‌شود و در ذهن جای می‌گیرد اما مطالب عملی نیازمند به الگو است، یعنی انسان در مقام عمل نیازمند به این است که یک نفر اسوه او باشد و مطابق رفتار او مطالب را در زندگی خود پیاده کند.

انسان کمال خواه است، می‌خواهد به قله کمال برسد و برای رسیدن به آن نیاز دارد از تجربه دیگران استفاده کند

نماینده ولی فقیه در لرستان با با طرح این مطلب که چرا انسان نیازمند به الگو است؟ افزود: الگو تعیین کننده مسیر زندگی انسان است، انسان می‌خواهد مسیر زندگیش درست انتخاب شود و انتخاب صحیح مسیر به الگو بستگی دارد.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: انسان کمال خواه است، می‌خواهد به قله کمال برسد و برای رسیدن به آن نیاز دارد از تجربه دیگران استفاده کند.

الگو طلبی یک نیاز فطری بشر است

وی با تاکید بر اینکه الگو طلبی یک نیاز فطری بشر است، ذات بشر این است که انسان می‌خواهد پا جای پای دیگری بگذارد به طوریکه شخصیت انسان‌ها را الگوها تعیین می‌کنند، ادامه داد: پدر و مادر الگوی زندگی هستند و بچه از همان اول از پدر و مادر یاد می‌گیرد چطور حرف بزند، راه برود و...

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه معلمان و اساتید الگو هستند، شخصیت‌های برجسته الگو هستند، گفت: الگو پذیری و الگو خواهی در ذات انسان است از این رو میزان اثرگذاری الگوها فرق می‌کند. برخی الگوها واقعاً در جان انسان نفوذ می‌یابند، مثل مسئله مرید و مراد.

پیامبر اکرم (ص) اسوه حسنه است

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه خدا هم انسان را آفریده و او را بدون الگو قرار نداد، الگوهایی را در زندگی تعیین کرد که یکی از آنها پیامبر اکرم است، تصریح کرد: الگوها دو قسم هستند، الگوهای خوب و بد. ‬پیامبر اکرم (ص) اسوه حسنه است.

وی با تاکید بر اینکه برخی‌ها الگوی در زندگی شخصی انسان هستند. بعضی‌ها در زندگی سیاسی الگو هستند و افراد تحلیل سیاسی و رفتار سیاسی او را قبول دارند. برخی در زندگی خانوادگی الگو هستند، برخی در زندگی اجتماعی الگو هستند. گاهی برخی افراد در یک صفت الگو هستند، مثلاً در شجاعت الگو هستند، در بخشندگی الگو هستند، افزود: خداوند متعال به صورت مطلق در آیه ۲۱ سوره احزاب فرمود پیامبر اکرم اسوه نیکو در تمام زمینه‌ها است. در گفتار، کردار و...

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه هیچ سختی پیامبر را در زندگی از پای درنیاورد، تاریخ نشان ندارد، امام علی (ع) می‌فرماید وقتی جنگ شدت پیدا می‌کرد و در شرایط سخت قرار می‌گرفتیم به پیامبر پناه می‌بردیم، اظهار داشت: در حلم و بردباری، در شجاعت، اخلاق و…؛ ‬پیامبر اکرم (ص) الگوی همه جانبه برای بشر است.

کلمه اسوه در دو مورد در قرآن کریم به کار رفته است. یکی در مورد حضرت ابراهیم و یکی در مورد پیامبر اکرم

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: کلمه اسوه در دو مورد در قرآن کریم به کار رفته است. یکی در مورد حضرت ابراهیم و یکی در مورد پیامبر اکرم؛ ‬در مورد حضرت ابراهیم آمده است که حضرت ابراهیم و بعضی یاران ایشان اسوه هستند، اما قرآن کریم در مورد پیامبر می‌گوید پیامبر اکرم (ص) تنها اسوه بی نظیر است.

وی یادآور شد: حضرت ابراهیم در برائت از مشرکان، بت شکنی و مبارزه با فرعون و ظالمان الگو بود اما پیامبر اکرم (ص) برای بشریت در تمام زمینه‌ها، مبارزات، اخلاق، اجتماع، سیاست و… الگو است.

رهبری همواره به جامعه امید تزریق می‌کند

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه در جنگ احزاب راجع به الگو بودن پیامبر اکرم خیلی نمونه وجود دارد، ایشان شورای دفاعی تشکیل داد، فرماندهی بی نظیری را داشت، در امید دادن به لشکر بی نظیر بود و افراد دائماً ناامید می‌شدند و می‌آمدند نزد پیامبر امیدوار می‌شدند، گفت: امروز هم شرایط سخت اقتصادی، تهدید و تحریم فشار می‌آورد و هرکس می‌رود پیش رهبری امید در دلش ایجاد می‌شود. رهبری همواره به جامعه امید تزریق می‌کند.

آیت الله میرعمادی افزود: مرحوم علامه طباطبایی کتابی دارد به نام «سیره نبوی»؛ در این کتاب مطالب متعددی پیرامون ‬لباس پوشیدن، صحبت کردن، معاشرت پیامبر و… را آورده است. باید این الگوها را در زندگی پیاده کنیم.

کسانی که سه خصوصیت داشته باشند از الگو بودن پیامبر اکرم (ص) بهره می‌گیرند

وی با بیان اینکه پیامبر اکرم الگو است، اما چه کسانی از این الگو بهره می‌برند؟ در جامعه خیلی از افراد الگو هستند اما آیا ما از همه بهره می‌گیریم؟ تصریح کرد: قرآن می‌فرماید کسانی که سه خصوصیت داشته باشند از الگو بودن پیامبر اکرم (ص) بهره می‌گیرند؛ نخست کسانی که امید به خدا داشته باشند و قله کمال را ببینند. دوم کسانی که مقصد را ببینند، روز قیامت را ببینند، در زندگی برای رسیدن به کمال مبدا خداست و مقصد قیامت، الگو هم پیامبر است.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: کسی که در این مسیر به یاد خدا باشد از الگو بودن پیامبر بهره می‌برد؛ پیامبر اکرم الگو است برای کسی که امید به خدا دارد و می‌خواهد به خدا برسد.

کد خبر 4624419

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن نمایشگاه قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عزم کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برای افزایش بعد معنوی و مردمی برنامه‌های رمضان
 • امام علی(ع) آینه تمام عیار مظلومیت اسلام و پیامبر(ص) است
 • سیره علوی و مسجد دو حقیقت جدایی‌ناپذیرند/حمایت از مستضعفان به شیوه امیرمومنان(ع)
 • نشست بحرین بر پایه دشمنی با ایران برگزار می‌شود
 • بیانیه گام دوم انقلاب ترسیمی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی است/علی(ع)؛ آینه تمام عیار مظلومیت پیامبر(ص)
 • ایده‌هایی برای رهایی از رخوت بخش دانشگاهی تا غرفه‌هایی که بود و نبودشان فرقی نمی‌کند
 • امام جمعه مشهد: مظلومیت حضرت علی(ع) آئینه تمام‌نمای مظلومیت اسلام و پیامبر(ص) است
 • قدردانی فلسطین از موضع قطر درباره کنفرانس اقتصادی بحرین
 • هانی‌زاده: عربستان، امارات و بحرین سعی دارند آرمان فلسطین را به حاشیه برانند
 • دیدار شاه بحرین با ولی‌عهد ابوظبی
 • عضو جنبش فتح: کنفرانس بحرین بر اساس دشمنی با ایران و نه اسرائیل برگزار می‌شود
 • کوشنر پیش از کنفرانس اقتصادی بحرین با نتانیاهو دیدار می‌کند
 • بازدید مسئول دفتر تهران آیت‌الله العظمی نوری‌همدانی از غرفه ستاد کانو‌ن‌های مساجد
 • نشست اقتصادی بحرین، زمینه‌ساز بحران در منطقه خواهد بود/ اسرائیل و واشنگتن سناریوی تاسیس «کشور جدید» را دنبال می‌کنند
 • استقبال پرشور خانواده‌ها از غرفه مشاوره و تحلیل روانشناسی کودکان در انتقال مفاهیم دینی
 • بازدید رئیس شورای شهر تهران از غرفه وزارت ورزش و جوانان
 • جنبش بحرینی: ما هرگز به فلسطین خیانت نمی‌کنیم
 • جنبش بحرینی: ما هرگز به فلسطین خیانت نمی‌کنیم؛ تحرکات مشکوک آل خلیفه
 • مساجد تاریخی شیراز میزبان محفل انس با قرآن