به گزارش اکوفارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد دولت به ریاست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، چهار پیشنهاد دستگاه‌های اجرایی به تصویب رسید.

*موافقت کمیسیون اقتصاد هیئت دولت با ساماندهی صندوق های قرض الحسنه تک شعبه ای

براساس ماده (21) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تأسیس، ثبت، فعالیت و انحلال نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، تعاونی‌های اعتبار، صندوق‌های قرض‌الحسنه، صرافی‌ها و شرکت‌های واسپاری و همچنین ثبت تغییرات نهادهای مذکور فقط با اخذ مجوز از بانک مرکزی‌جمهوری‌اسلامی ایران و به موجب مقررات مصوب شورای پول و اعتبار امکان‌پذیر است لیکن مطابق تبصره (2) بند "ب" و تبصره ذیل بند "ج" ماده (14) قانون برنامه ششم توسعه، صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای بر اساس جذب منابع سالانه تا سی میلیارد ریال و نیز صندوق‌های قرض‌الحسنه زیر‌نظر سازمان اقتصاد اسلامی از اقدامات نظارتی این بانک در تمامی مراحل شامل تأسیس، اعطای مجوز، نظارت بر فعالیت، تغییرات ثبتی، بازسازی، ادغام، انحلال و تصفیه مستثنی گردیده‌اند.

با تصویب حکم یاد‌شده در ماده (14) قانون برنامه ششم توسعه ، بخشی از صندوق‌های قرض‌الحسنه، از گستره نظارت بانک مرکزی خارج شده و لذا اعمال نظارت کامل و فراگیر بانک مرکزی بر بازار و مؤسسات پولی و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، محقق نخواهد شد. در همین راستا مستثنی ‌نمودن نهادهای پولی و اعتباری سپرده‌پذیر از جمله صندوق‌های قرض‌الحسنه از نظارت بانک مرکزی، موجبات بروز فساد و بحران‌های مالی احتمالی در بازار پولی کشور را فراهم خواهد ساخت؛ با این توضیح که اعطای اجازه به صندوق‌های مزبور برای فعالیت بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی، بار دیگر بیم مواجهه کشور با رشد قارچ‌گونه مؤسسات پولی فاقد مجوز در آینده و تکرار مخاطرات و تجربیات ناگوار گذشته در خصوص این‌گونه مؤسسات را به همراه دارد. لازم به ذکر است که بسیاری از مؤسسات پولی غیرمجازی که در سالیان اخیر در کشور بحران‌ساز بوده‌اند، از قبیل ثامن‌الحجج و ... ، در بدو امر با استفاده از وضع چنین قواعد و استثنائاتی یا در فضای خالی از قوانین و مقررات مشخص، در قالب مؤسساتی همچون تعاونی‌های اعتبار و صندوق‌های قرض‌الحسنه، تأسیس گردیده و رشد نموده‌اند.

از اینرو به منظور رفع ابهامات و مغایرت‌های موجود ‌بین دو قانون یادشده و جلوگیری از استفاده برخی سودجویان از این عنوان مقدس و پیشگیری از زمینه‌سازی برای سوء‌استفاده از اعتماد و اموال عمومی، حکم مندرج در تبصره (2) ذیل بند "ب" و استثنای مذکور در تبصره ذیل بند "ج" ماده (14) از قانون برنامه ششم توسعه حذف و ملغی می‌شود.

*واگذاری کلیه سهام باقی مانده متعلق به دولت در شرکت‌های پالایشی

اعضای کمیسیون اقتصاد در این جلسه موافقت خود را با واگذاری کلیه سهام باقی مانده متعلق به شرکت مادر تخصصی ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در شرکت‌های پالایش نفت تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، کرمانشاه، لاوان و بندرعباس از طریق سازمان خصوصی سازی و در چارچوب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل(44) قانون اساسی اعلام کردند. 

*تعیین کالای ذرت و جو به منظور عرضه در بورس کالای ایران

کمیسیون اقتصاد هیئت دولت با هدف افزایش شفافیت معاملات، افزایش رضایتمندی کشاورزان و خریداران این محصولات و کاهش بار مالی دولت با عرضه محصولات ذرت و جو در بورس کالای ایران موافقت کرد.

براساس این تصمیم هزینه­های تبعی اجرای سیاست­ قیمت تضمینی به پیشنهاد مشترک شرکت بورس کالای ایران و وزارت جهاد کشاورزی و با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین و از محل اعتبارات مصوب مربوط قانون بودجه سال 1398 کل کشور تأمین و پرداخت می­شود.

همچنین  سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است مابه ­التفاوت قیمت تابلوی بورس با قیمت تضمینی محصولات یادشده را به علاوه کارمزد معامله در بورس، به تفکیک از محل اعتبارات مصوب مربوط قانون بودجه سال 1398 کل کشور تأمین و پرداخت نماید.

*تعیین تعرفه های فروش خدمات اطلاع رسانی، نقشه ها و نشریات آماری مرکز آمار ایران

با رای مثبت اعضای کمیسیون اقتصاد تعرفه‌های جدید مرکز آمار ایران در زمینه  فروش خدمات اطلاع رسانی،  خدمات نقشه، خدمات آماری به صورت پایگاههای اطلاعاتی(مکانی و غیر مکانی) و نشریات در قطع رحلی و وزیری تصویب رسید.

این تعرفه‌ها هر سه سال یکبار با پیشنهاد مرکز آمار ایران و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور بر مبنای نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی به ازای هر سال افزایش می‌یابد.

مراکز علمی، دانشگاهی، پژوهشی بر اساس درخواست کتبی و دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها با ارایه کارت شناسایی معتبر یا معرفی نامه معتبر می‌توانند حداکثر تا 10 از تخفیف در هزینه‌ها برخوردار شوند.

دستگاه‌های دولتی از جمله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌‌‌جمهور، مراکز وابسته به مرکز آمار ایران، معاونت برنامه‌ریزی استانداری‌ها و دفاتر آمار و اطلاعات استانداریها، سایر دستگاههای اجرایی دولتی از پرداخت هرگونه وجهی جهت دریافت اطلاعات معاف می‌باشند.

گفتنی است، تصمیمات کمیسیون اقتصاد دولت، برای تصویب نهایی در هیئت وزیران مطرح خواهد شد.

جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد هیئت دولت در تاریخ 23 اردیبهشت 1398 با حضور اعضا در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار سهام در چه حد می‌تواند رشد داشته باشد؟

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نوسانات در بازارهای مالی ایران و شرایط اقتصادی حال حاضر، گفت: از دید من با توجه به شرایط موجود سود سال ۱۳۹۸ شرکت‌ها با وجود پیش‌بینی کاهش مقدار فروش محصولات، رشد خواهد داشت. از طرف دیگر بازار سهام تنها بازاری است که در مقایسه با سایر بازارها نظیر مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی قیمت کالاهای عمومی، به اندازه کافی رشد نکرده و قیمت سهام شرکت‌ها بر اساس میزان کاهش ارزش پول، تعدیل نشده است، در نتیجه پتانسیل رشد دارد.

به گزارش ایسنا از ابتدای سال جاری قیمت‌ها در بازار سهام روند صعودی پیدا کرد، اما این روند به علت افزایش تولید و فروش شرکت‌ها نیست بلکه بیشتر به وضعیت دیگر بازارها از جمله بازار ارز و شرایط سیاسی و اقتصادی، موضوعات بین‌الملل و آینده برجام ارتباط دارد؛ به طوری که حتی دیده شده که سهم‌هایی که از نظر بنیادی حرفی برای گفتن ندارند روی موج رشدها حرکت کرده و سود مناسبی را به نوسان‌گیران و سرمایه گذاران بازار سهام داده‌اند در نتیجه در این جو، معاملات بیشتر بر اساس هیجانات و انتظارات از آینده صورت می‌گیرد.

از طرفی قرار است در این روزها ابزارهای جدید فروش استقراضی و وارانت به بازار سرمایه راه یابند که وجود این ابزارها می‌تواند سبب شود که نقدینگی بیشتری به این بازار سرازیر شود علاوه بر این چندی پیش قرارداد کشف پریمیوم روی قیر با هدف صادراتی در بورس کالا راه اندازی شد که این ابزار هم می‌تواند بازارهای کالایی را تحت تأثیر قرار دهد. ایسنا در این موارد با ولی نادی قومی کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت‌وگویی داشته که متن این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

در شرایط حال حاضر بسیاری از مردم عادی که تا به حال در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری نکرده‌اند وقتی اخبار مربوط به رکوردشکنی شاخص کل را می‌شنوند تمایل پیدا می‌کنند که در بورس سرمایه‌گذاری کنند. توصیه شما به این افراد چیست؟

دلایل قوی متعددی برای سرمایه گذاری در بازار سهام می‌توان عنوان کرد. سود اسمی شرکت‌ها در سال ۱۳۹۷ تحت تأثیر کاهش ارزش پول ملی، جهش داشته است و در صورت بالا ماندن قیمت مواد خام در بازارهای جهانی (قیمت فلزات، سنگ آهن، محصولات پتروشیمی و نفت)، سود سال ۱۳۹۸ شرکت‌ها با وجود پیش‌بینی کاهش مقدار فروش محصولات، رشد خواهد داشت. از طرف دیگر بازار سهام تنها بازاری است که در مقایسه با سایر بازارها نظیر مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی قیمت کالاهای عمومی، به اندازه کافی رشد نکرده است و قیمت سهام شرکت‌ها بر اساس میزان کاهش ارزش پول، تعدیل نشده است. به اصطلاح این بازار در مقایسه با بازارهای رقیب عقب مانده است. بنابراین پتانسیل‌های بالقوه برای رشد (جهش) شاخص بازار سهام وجود دارد. اما از طرف دیگر ریسک‌های پیش روی بازار سهام نیز قوی است. لغو معافیت‌های نفتی، احتمال خروج ایران از برجام، تحریم فلزات و تنش‌هایی که اخیراً آمریکا در منطقه خاورمیانه پدید آورده است، ریسک سرمایه گذاری را در بازاری مثل بازار سهام که حرکت سرمایه و نقدینگی در آن به سرعت انجام می‌شود، بالا برده است. یکی از دلایل خروج نقدینگی از بازار سهام طی یکی دو هفته اخیر، سردرگمی و احساس ترس ناشی از این عوامل بوده است. بنابراین افراد برای ورود نقدینگی به بازار ضمن توجه به فرصت‌های پیشرو، باید ریسک‌های سرمایه‌گذاری را نیز مد نظر قرار دهند و نرخ بازده مورد انتظارشان را با توجه به ریسک‌ها، تعدیل نمایند. همچنین برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام می‌توانند از مؤسسات مالی مشورت بگیرند یا اینکه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، در بازار مشارکت داشته باشند.

به تازگی قرارداد کشف پریمیوم روی قیر با هدف صادراتی در بورس کالا راه اندازی شده نظرتان در رابطه با بازاری که این ابزار مالی می‌تواند ایجاد کند چیست؟

بورس کالا یکی از بورس‌های موفق کشور بوده است اما این بورس یک بورس محلی است و حتی در سطح منطقه رفرنس نیست، لذا باید انتظارات را مطابق با چنین ظرفیتی تعریف کرد. ضمن اینکه بورس کالای کشور یک بورس قیمت گیر است تا قیمت ساز، یعنی تحت تأثیر قیمت‌های جهانی مواد خام است. پریمیوم در بورس‌های معتبر تحت تأثیر نزدیکی یا دوری انبار مورد تأیید بورس از بازار مصرف است. در بورس‌های بزرگ این قراردادها کمک می‌کند که خریدار محصول خود را از انبار نزدیک به محل مصرف تحویل بگیرد. در قراردادهای کشف پریمیومی که قرار است در بورس کالا اجرا شود، قیمت مبنا (اصولاً قیمت‌های جهانی مواد خام) در اطلاعیه عرضه مشخص می‌شود و خریداران فقط روی صرف (Premium) یا کسر (Discount) روی قیمت مبنا با یکدیگر رقابت می‌کنند و بدین ترتیب یک جز از قیمت نهایی که صرف یا کسر باشد فی‌الحال معلوم می‌شود و اصل قیمت (قیمت مبنا) در آینده مشخص می‌شود. به هر حال در این قرارداد خریدار ضمن اطمینان از تأمین به موقع کالای مورد نیاز خود، فشار مالی زیادی را تحمل نخواهد کرد.

فروش استقراضی و از ابزارهایی است که در این روزها احتمالاً رونمایی خواهد شد، فکر می‌کنید از این ابزارها استقبال خواهد شد؟ توصیه شما برای فرهنگ سازی در خصوص این ابزارها چیست؟

بسیاری از ابزارهای سرمایه‌گذاری که طی چند سال اخیر معرفی شده است مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل آن، عدم انطباق این ابزارها با سلیقه ریسک و بازده سرمایه‌گذاران باشد. البته عدم آشنایی دقیق و پیچیدگی این ابزارها نیز در عدم استقبال تأثیرگذار بوده است. البته فروش استقراضی سهام شرایط را برای استفاده از فرصت‌های آربیتراژی که در بازار به وجود می‌آید، فراهم می‌آورد و به نظر می‌رسد که مورد استقبال قرار خواهد گرفت. در خصوص وارانت باید گفت که این ابزار توسط ناشران و نهادهای مالی معتبر بر روی سهام، ETFها و اوراق قرضه منتشر می‌شود و این امکان را به خریدار می‌دهد تا دارایی پایه را با یک قیمت معین در تاریخ مشخص از ناشر وارانت خریداری کند. اینکه چنین ابزاری وارد بازار شود بسیار خوب است اما در خصوص استقبال از آن به نظرم محتاط عمل خواهد شد.
 

عرضه‌های اولیه و جذب نقدینگی از طریق این عرضه‌ها را در شرایط حال حاضر مناسب می‌بینید؟

عرضه‌های اولیه یکی از عوامل ایجاد انگیزه برای فعالان بازار سهام، جذب منابع جدید به بازار و ریسک پذیری بیشتر فعالان بورس است. با توجه به اینکه اکثر عرضه‌های اولیه، سودی عاید مشارکت کنندگان می‌کند، لذا ریسک پذیری افراد افزایش می‌یابد. نتیجه حاصل از تحقیقات تجربی و مشاهدات نشان می‌دهد که افراد حاضرند با "پول بُرد" ریسک بیشتری انجام دهند. در شرایط حاضر بازار سهام پتانسیل رشد دارد و عرضه‌های اولیه وقتی مفید است که ولع زیادی نسبت به سهام وجود دارد یا اینکه اعتماد به بازار تا حدودی کم شده است و برای بازگرداندن اعتماد از این ابزار استفاده می‌شود.

انتهای پیام

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • احتمال بازگشت به کار ۷۳۷ مکس/سهام بوئینگ رشد کرد
 • کاهش فلرینگ پالایشگاه‌ها با استفاده از توان شرکت‌های داخلی
 • کاهش فلرینگ پالایشگاه ششم پارس جنوبی با استفاده از توان داخلی
 • مدیریتِ سیاسیِ صندوق‌هایِ بازنشستگی آتش بر جان آنها می‌افکند/ در سازمان تامین اجتماعی مدیریتِ «فست فودی» حاکم است
 • هفته ۲ درصدی بازار سهام
 • تصویب قانون مدیریت واحد شهری تنها راه برای رفع مشکلات است
 • حمایت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از کسب و کارهای نوآورانه، استارت‌آپ‌ها و فین تک‌ها
 • حمله سعودی‌ها به پالایشگاه «تعز»
 • طرح واگذاری نفت خام به بخش خصوصی در حال تصویب است
 • واگذاری زمین به سرمایه گذاران/ممنوعیتی برای گردشگران ابیانه
 • تنها پالایشگاه جمهوری آذربایجان برای انجام تعمیرات تعطیل می‌شود
 • ادامه کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته/ صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد/ پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد/ برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی/ پیش‌بینی رشد اقتصادی فرانسه تحت تاثیر جلیقه زرد‌ها
 • پالایشگاه ستاره خلیج فارس را مهندسان قرارگاه سازندگی سپاه ساختند، نه برجام!
 • کاهش ارزش سهام بازارهای بورس آسیا/ پشت پرده جنگ تجاری چین و آمریکا
 • مدیرعامل بانک توسعه صادرات: با تکیه بر سرمایه‌های داخلی، اثر تحریم در اقتصاد کمرنگ‌تر می‌شود
 • واگذاری پنج هزار و ۷۶۹ انشعاب رایگان گاز در فارس
 • تصویب یا تایید مشروط؟!
 • تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری ایران ترانسفو در نوبت رسیدگی مجلس/ به دنبال نجات ایران ترانسفو از یک بحران کارگری هستیم
 • کاهش ارزش سهام بازارهای بورس آسیا