به گزارش ایکنا؛ به گفته محمدمهدی علیقلی، مسئول غرفه نهج البلاغه اعتقاد امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب همواره این بوده که حکومت اسلامی باید بر اساس الگویی مانند الگوی حکومت امام علی(ع) حرکت کند.

وی می افزاید: رهبر معظم انقلاب در بیانیه ای که برای آغاز گام دوم انقلاب مطرح کردند، 7 مطلب را از جمله عدالت، ظلم ستیزی، مبارزه با فقر و توجه به سبک زندگی اسلامی مطرح کردند که برگزفته از نهج البلاغه است و به همین دلیل شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» برای این بخش در نظر گرفته شده است.

وی درباره برنامه های این غرفه می گوید: برای این بخش چهار نشست با حضور کارشناسان نهج البلاغه پیش بینی شده تا مفهوم شعار تعیین شده را تبیین کنند.

وی درباره آثار جدید چاپ شده در حوزه نهج البلاغه نیز گفت: درس نامه نهج البلاغه در 6 جلد به چاپ رسیده است که در این بخش معرفی شده است؛ همچنین ترجمه و شرح واژگان نهج البلاغه حسین استادولی و ترجمه شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید در 20 جلد توسط غلامرضا لایقی آماده شده که در این بخش در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی( ره) در حال برپایی است.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شهید شهبازی در بعد بصیرتی الگویی برای همگان بود/ نتوانسته ایم شهید فاتح خرمشهر را به همگان معرفی کنیم

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران با بیان اینکه شهید شهبازی در بعد بصیرتی الگویی برای همگان بود افزود: واقعا امروز کمبود شخصیت هایی مثل شهید شهبازی را احساس می کنیم و ما نتوانستیم این شخصیتی را که فتح خرمشهر را برای ملت ما به ارمغان آورد را به همگان معرفی کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛سردار سعید فرجیان زاده، همرزم شهید محمود شهبازی در گفتگو با خبرنگار نافع ، به بیان خاطراتی از دوران دانشجویی خود با شهید محمود شهبازی پرداخت و گفت: بنده از دوران دانشجویی با شهید شهبازی آشنا بودم و با هم در یک دانشکده درس میخواندیم، ایشان در رشته مهندسی صنایع و  بنده هم در رشته مهندسی متالوژی درس می خواندم و این دو رشته در یک دانشکده در دانشگاه علم و صنعت قرار داشتند.

 

وی با بیان اینکه شهید شهبازی یکی از دانشجوهای نخبه و با استعداد دانشگاه بودند افزود: شهید با استعداد بسیار خوبی که داشتند توانسته بودند در این رشته قبول بشوند و نمرات خیلی خوبی هم در دوران دانشگاه کسب می کردند.

 

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران  اظهار کرد: شهید شهبازی در دوران انقلاب هم جزء دانشجویان انقلابی ای بودند که در پیروزی انقلاب نقش بسیار زیادی داشتند و در ساماندهی و حضور دانشجویان در تظاهرات های قبل از انقلاب در واقع به عنوان یک فرد موثر ایفای نقش می کردند.

 

وی ادامه داد: همزمان  با پیروزی انقلاب اسلامی شهید شهبازی به درسشان ادامه دادند وهمراه با ادامه درس و تحصیل خودشان در دانشگاه علم و صنعت کار مربی آموزشی هم در پادگان امام حسن (ع) تهران آغاز کردند و ایشان یک مربی مسلط و زبده ای  بودند که آموزش نظامی را قبل از شروع جنگ به دانشجویان  و بسیجیان می دادند.

 

سردار فرجیان زاده عنوان کرد:  شهید شهبازی با شروع جنگ به عنوان یکی فرماندهان جبهه ایلام معرفی شدند و در آنجا از خودشان رشادت های بسیار زیادی انجام دادند.

 

وی افزود: لازم است اشاره کنم که  در آن دوران سخت و نفس گیر اوایل جنگ واقعا فرماندهی به ویژه در منطقه ایلام کار بسیار سخت و طاقت فرسایی بود که این شهید با رشادت و شجاعت و ایمان بسیار خوبی که داشتند توانستند در جبهه ایلام  نقش فرماندهی آن منطقه را به عهده بگیرند.

 

 

همرزم شهید شهبازی در خصوص نحوه معرفی شدن شهید شهبازی به عنوان فرمانده سپاه همدان افزود: در دی ماه  سال 1359 بود که شهید بروجرودی به عنوان فرمانده سپاه منطقه 7 که سپاه همدان هم در واقع زیر مجموعه این سپاه منطقه می شد، شهید شهبازی را به عنوان فرمانده سپاه همدان معرفی کردند.

 

وی با بیان اینکه انتخاب  شهید شهبازی به عنوان فرمانده سپاه تحولات بزرگی را در سپاه همدان ایجاد کرد افزود: با فرماندهی شهید سپاه همدان از یک انسجام بسیار خوبی برخوردار شد و فرماندهی ایشان باعث شد که جایگاه سپاه ارتقاء و در یک وضعیت مطلوبی  قرار گیرد.

 

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران  تاکید کرد: واقعا فرماندهی بی نظیر و فرماندهی مبتکرانه شهید شهبازی سپاه همدان را در یک سطح عالی قرار داد.

 

وی با اشاره به تسلط شهید شهبازی بر قرآن و نهج البلاغه گفت: شهید شهبازی فرماندهی بود  که بر نهج البلاغه و قرآن تسلط  بسیار خوبی داشت وهمیشه در سخنرانی های خودش استنادی به فرازهای نهج البلاغه و قرآن می کرد .

 

همرزم شهید شهبازی خاطر نشان کرد:  در واقع شهید ضمن اینکه فرمانده سپاه و یک فرمانده لایق، شایسته و پیشگامی بود تسلط بی نظیری هم بر نهج البلاغه و قرآن داشت که این ویژگی ها از او  یک فرمانده مقتدر و محبوبی را شکل داده بود.

 

*شهید اندیشه انقلاب و امام(ره) را برای همگان تبیین می کرد

وی با بیان اینکه  شهید شهبازی در سال 1360  در بحث و مناظره با منافقین واقعا آنها را  مغلوب می کرد افزود: شهید بزرگوار با لباس شخصی در خیابان بوعلی همدان حضور پیدا می کرد و وقتی که منافقین شبهه افکنی می کردند و سعی در  تضعیف نظام داشتند با منطق و استدلال قوی همه آنها را محکوم و اندیشه انقلاب و امام (ره) را  برای همگان تبیین می کرد.

 

سردار فرجیان زاده عنوان کرد: شهید شهبازی یکی از فرماندهان عملیاتی قوی هم بود  که در عملیات 11 شهریور که در سال 1360 انجام گرفت و بچه های همدان نقش بسیار مهمی را در این عملیات داشتند، شهید شهبازی یکی از فرماندهان این عملیات بود و موفقیت هایی در این عملیات برای نظام مقدس جمهوری اسلامی کسب کردند .

 

وی در خصوص پیوستن شهید شهبازی به تیپ محمد رسول الله(ص) گفت: در دی ماه سال 1360 بود که  شهید همت و متوسلیان به همدان آمدند و با شهید شهبازی پیمان بستند که پایه گذار تیپ محمد رسول الله (ص) بشوند و این سه بزرگوار به جنوب رفتند و تیپ محمد رسول الله(ص) که بعدا تبدیل به لشگر محمد رسول الله (ص)شد را پایه گذاری کردند.

 

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران  ادامه داد: این تیپ توانست درعملیات فتح المبین پیروزی های بزرگی را کسب کند و یکی از تیپ های در واقع خط شکن و یکی از تیپ هایی بود که توانست پیروزی بزرگ را در فتح المبین برای رزمندگان  اسلام به دست بیاورد.

 

وی افزود: بعد از عملیات فتح المبین برای انجام عملیات بیت المقدس آماده شدند و شهید شهبازی به عنوان رییس ستاد نقش بزرگی را در فتح خرمشهر و درعملیات بیت المقدس داشت که منجر به پیروزی ما در فتح خرمشهر شد.

 

سردار فرجیان زاده به نحوه شهادت شهید محمود شهبازی پرداخت و گفت: در واقع در آستانه فتح خرمشهر، در حالی که  شهید شهبازی سوار بر موتور بود با خمپاره ای که به کنار موتورایشان اصابت کرد به آرزوی نهایی خودش  که شهادت بود نائل گردید.

 

*شهید شهبازی را باید یکی از فرماندهان بزرگ فتح خرمشهر نام ببریم

وی با بیان اینکه شهید شهبازی را باید یکی از فرماندهان بزرگ فتح خرمشهر نام ببریم افزود: شهید شهبازی خیلی شناخته شده نیست و ما نتوانستیم این شخصیتی را که فتح خرمشهر را برای ملت ما به ارمغان آورد را به مردم معرفی کنیم.

 

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران  عنوان کرد: شهید شهبازی  فرمانده کم نظیری بود که هم در بعد عملیاتی دارای ابتکار و خلاقیت و نوآوری بود و هم در بعد اعتقادی با تسلطی که بر قرآن و نهج البلاغه  داشت فرد شایسته ای برای فرماندهی های بزرگتری هم بود.

 

وی با بیان اینکه شهید شهبازی در بعد بصیرتی هم الگویی برای همگان بود افزود: واقعا امروز کمبود شخصیت هایی مثل شهید شهبازی و فاصله بسیار زیادی را بین خودمان و آن شهدا احساس می کنیم و از خداوند متعال می خواهیم که همه ما را یاری دهد که بتوانیم مسیر و راهی را که آن شهید بزرگوار پیمود ادامه و یاد و نام او را گرامی بداریم.

 

انتهای پیام/

 

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

مارادونا دستگیر شد

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن نمایشگاه قرآن نهج البلاغه

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قرائت نهج البلاغه در مساجد همگانی شود
 • نهج البلاغه کتابی است که تمام درس‌های زندگی را در بر دارد
 • نهج‌البلاغه| ارزش واقعی انسان به چیست؟
 • طیبی: آن چه در حوزه قرآن شعار می‌دهیم باید در حوزه عمل و اداره جامعه پیاده کنیم
 • بررسی فیلم امام علی (ع) با نگرشی دیگر
 • رونمایی از ترجمه قرآن به قلم حداد عادل/تمدید ساعت نمایشگاه قرآن در روزهای پنج شنبه و جمعه
 • بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سند بالا دستی آستان قدس رضوی است/از همه می‌خواهیم برای تحقق شعار سال طرح ارائه کنند
 • بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سند بالادستی آستان قدس رضوی است
 • برگزیدگان جشنواره حکمت و نیایش تقدیر شدند
 • برگزاري طرح جهاني نهضت نهج‌البلاغه‌خواني
 • اختتامیه نخستین جشنواره سراسری ملی حکمت و نیایش با معرفی نفرات برتر برگزار شد
 • بازدید استاندار قم از غرفه ناحیه امام حسین (ع) در نمایشگاه قرآن
 • تخفیف ۷۵ درصدی نهج‌البلاغه در نمایشگاه قرآن/راه‌های جهانی کردن نهج‌البلاغه خوانی
 • نهج البلاغه خوانی فرصت تبیین فرهنگ زیست در عصر ظهور امام مهدی(عج) است
 • کانون های مساجد استان غرفه برتر چهاردهمین نمایشگاه قرآن مشهد شد
 • منشور جامعه قرآنی گام دوم انقلاب در همدان تنظیم شود
 • اجرای طرح «نهضت نهج البلاغه‌خوانی» در نمایشگاه قرآن
 • آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش برگزار شد
 • برگزیدگان جشنواره حکمت و نیایش تجلیل شدند/ به داشتن نهج البلاغه در کتابخانه اکتفا کرده ایم