«خانه منسوب به فردوسی» در روستای پاژ برای مرمت در دستور کار قرار گرفت، اما مشاور ساماندهی روستای پاژ که قرار است مشکلات موجود در حریم آرامگاه فردوسی را مطالعه و برطرف کند، هنوز به دکل‌های برق که حریم آرامگاه را مخدوش کرده‌اند، نرسیده است.

احسان زهره‌وند - مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی توس - در گفت‌وگو با ایسنا، همچنین با بیان این‌که طرحِ مرمت تهیه شده و مصوبات برای کار گرفته شده‌اند، ادامه می‌دهد: در مرحله‌ی نخست یعنی مرمت و استحکام‌بخشی بنا، اعتباری معادل ۱۴۰ میلیون تومان تأمین شده، قرارداد آن بسته شده و از حدود چهار روز آینده کار شروع می‌شود.

او مرحله‌ی بعدی ساماندهی این خانه و محوطه‌ی اطراف آن را موکول به آزادسازی تپه می‌داند و می‌افزاید: حدود ۱۰ خانه روی تپه قرار گرفته‌اند که باید با همکاری دهیاری یا بخشداری، زمین معوض در اختیار آن‌ها قرار بگیرد و بتوانیم آن خانه‌ها را جابجا کنیم، در نهایت با پاکسازی تپه‌ی تاریخی، فضا را به سمت اقامتگاه‌های بومگردی و فروشگاه‌های صنایع دستی ببریم.

وی با تاکید بر این‌که خانه‌ی مورد نظر فقط منسوب به فردوسی است و متعلق به او نیست، ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که روستای «پاژ» زادگاه فردوسی است و آن خانه به واسطه‌ی شاخصه‌هایش روی یک تپه تاریخی قرار گرفته، این طور بین مردم بومی پیچیده شده که این خانه برای اوست، اما در واقع همه می‌دانیم که هیچ خانه‌ای از آن زمان باقی نمانده و سبک خانه‌های دوره‌ی فردوسی به این صورت نیست.

او با بیان این‌که پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی توس، با استفاده از این پتانسیل قصد دارد زادگاه فردوسی و روستای پاژ را معرفی کند، اضافه می‌کند: این پروژه توسط مشاور طراحی شده و در جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به تصویب رسیده است.

مشکلاتی که هنوز به اول راه برطرف شدن هم نرسیده‌اند

حرف‌های مسئول پایگاه میراث فرهنگی توس برای سروسامان دادن این محوطه‌ی تاریخی، امید بخش است، امیدی که باید امیدوار بود فقط در حد حرف نباشد، درست مانند «دکل‌های کاشته شده در حریم آرامگاه فردوسی» که سال‌هاست قصد برداشتنش را دارند و انگار هنوز هیچ قدمی برایش برداشته نشده است.

اما همین که حرف از وضعیتِ نابهنجار توس می‌شود، اتفاق‌های مختلف است که پشت یکدیگر صف می‌کشند از «فعالیت معادن غیرمجاز که در حریم درجه ۳ و ۴ شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی» فعالیت دارند و به قول شهردار منطقه ۱۲ مشهد در دو سال گذشته «بیش از ۲۰ سال است که برداشت شن و ماسه از حریم کشف رود صورت می‌گیرد و روزانه هزار کامیون از روی بقایای شهر تاریخی توس عبور می‌کند و شن و ماسه را به غارت می‌برند.» گرفته تا گروه‌هایی که به قول مسئول طرح آمایش منطقه تاریخی – فرهنگی توس – با ادعای سرمایه‌گذاری در توس، طرح‌ها و پروژه‌هایی را برای این شهر پیشنهاد داده‌اند که کوچک‌ترین سنخیتی با ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی این مجموعه را ندارد.»

یا طرح آمایش منطقه تاریخی – فرهنگی توس در دهه ۸۰ که «تصمیم بر آن شد که ساکنان روستاهای توس «سفلی» و «علیا» جابجا شوند و عرصه زمین‌ها از ساخت و ساز خالی و آزاد شود و جمعیت روستای «اسلامیه» نیز افزایش نیابد و مجوز ساخت و ساز بیشتر به آن داده نشود.» اما حالا همان هم با صحبت‌های دیگری رو به رو شده است.

و حتی تبلیغاتی که برای خرید و فروش خانه‌های تاریخی توس بر در و دیوار شهر جا خوش کرده‌اند...

مشاور هنوز به دکل‌های برق توس نرسیده

اما اکنون زهره‌وند - مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی توس - به ایسنا می‌گوید: برای طرح جامع و تفصیلی توس در محدوده سه هزار و ۶۰۰ هکتاری که محدوده ۱۶۰ هکتاری میراث فرهنگی را نیز شامل می‌شود، مشاور پروژه کار خود را انجام می‌دهد تا براساس آن، طرح جامع، راهبردی و تفصیلی را به ما ارائه دهد.

او با تاکید بر این‌که مشاور باید مطالعات را انجام دهد و نتایج نهایی را به میراث‌فرهنگی اعلام کند، ادامه می‌دهد: عملاً روستا جابجا نمی‌شود، روستاها اکثراً تثبیت می‌شوند. اما این طرح جامع باید تهیه و تکمیل شود تا شورای عالی معماری و شهرسازی و شورای فنی سازمان مصوبات را بگیرند و ابلاغ کند تا در نهایت اجرایی شوند.

وی اضافه می‌کند: سه روستا روی پهنه تاریخی توس قرار دارد که از این بین دو روستا فریز شده و اجازه‌ی ساخت و ساز اضافی به آن‌ها داده نمی‌شود و یک روستا نیز در برنامه‌ریزی‌ها احتمالاً جابجا شوند.

زهره‌وند اما درباره‌ی وضعیت دکل‌های قرار گرفته در حریم توسِ تاریخی اظهار می‌کند: مشاور هنوز به دکل‌ها نرسیده است، تا کنون حدود ۴۰۰ هکتار معدن غیرمجاز را تعطیل کرده و سپس ساخت‌وسازها را فریز کرده‌ایم و در ادامه پهنه‌های سکونتی را پیدا کردیم تا مشاور طرح جامع ارائه کند و در نهایت سراغ دکل‌ها می‌رویم.

او با تاکید بر این‌که طرح تفصیلی برای محوطه‌ی تاریخی توس راهگشاست، اظهار می‌کند: ساماندهی هفت هکتار جلو خان آرامگاه که عصر چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت رونمایی شد، تصویب یک طرح مصوب برای بلوار پردیس توس در ۳۰ هکتار و امضای قرارداد بازسازی و مرمت برج و باروی توس با سه و نیم میلیارد تومان را از جمله اقداماتی دانست که در راستای منویات مقام معظم رهبری بر ارزش‌های والای منطقه، حفظ و زدودن آن از هر گونه تعدی و تجاوز تأکید داشتند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مرمت کاروانسرای دُر با مشارکت اوقاف

گلپایگان- رییس اوقاف و امور خیریه گلپایگان از همکاری این اداره با بخش خصوصی در مرمت و بازسازی کاروانسرای روستای دُر خبر داد، گفت: پس از اعلام آمادگی بخش خصوصی، طرح مرمت این بنای تاریخی برای تایید نهایی به مرکز استان فرستاده می‌شود تا قابلیت اجرایی پیدا کند.

به گزارش ایمنا از شهرستان گلپایگان، حجت الاسلام عباس نصیرالاسلامی امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مرمت و بازسازی موقوفات وظیفه سازمان اوقاف و امور خیریه است، اظهار کرد: موقوفات غیرانتفاعی درآمدزا نیستند و برای مرمت و بازسازی آن‌ها با بخش خصوصی قرار داد بسته می‌شود.

وی تصریح کرد: حمام بهشت (ملا اسدالله) یکی از آثار وقفی متعلق به دوران قاجاریه است که سال گذشته مرمت و بازسازی این بنا با حفظ ساختاری به بخش خصوصی واگذار شد و تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که پس از پایان مرمت به سفره‌خانه سنتی تبدیل می‌شود.

رییس اوقاف و امور خیریه گلپایگان با بیان اینکه مرمت و بازسازی حمام تاریخی رکابدار و سررباطان با حفظ ساختار به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که مرمت و بازسازی حمام سررباطان به حدود ۴۰۰ میلیون اعتبار نیاز داشته باشد، البته سقف این بنای تاریخی نیز به بازسازی مجدد نیاز دارد.

نصیرالاسلامی خاطرنشان کرد: از نظر شرعی حمام‌های عمومی بدون مالکیت در تولیت اوقاف هستتد و چنانچه از سوی اشخاص حقوقی یا حقیقی بدون اجازه اداره اوقاف تصرف تصرف شوند برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

نصیرالاسلامی از همکاری این اداره با بخش خصوصی در مرمت و بازسازی کاروانسرای روستای دُر خبر داد . گفت: پس از اعلام آمادگی بخش خصوصی، طرح مرمت این بنای تاریخی برای تایید نهایی به مرکز استان فرستاده می‌شود تا قابلیت اجرایی پیدا کند.

اجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه گلپایگان

وی با بیان اینکه طرح کشوری ضیافت الهی با حضور مبلغان بومی و  اعزامی از قم در بقاع و امامزاده‌ها در حال برگزاری است، اظهار کرد: شهرستان گلپایگان در این طرح میزبان آیت‌الله سیدهاشم بطحایی‌گلپایگانی از اساتید دانشگاه تهران و حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری است.

رییس اوقاف و امور خیریه گلپایگان افزود: نماز جماعت ظهر و عصر و تفسیر قرآن کریم  در مسجد حجت‌الاسلام و نمازجماعت مغرب و عشا در آستان امامزادگان هفده‌تن با حضور این استاد حوزه و دانشگاه برپا می‌شود.

نصیرالاسلامی با اشاره به اینکه کارمندان اداره اوقاف شهرستان سه تا شش روز از حقوق خود را به سیل‌زدگان کمک کردند، گفت: بیش از شش میلیون تومان برای تهیه لوازم‌التحریر سیل‌زدگان توسط اداره اوقاف و با همکاری نمازگزاران امامزاده هفده‌تن، امامزاده ابراهیم(ع) روستای سعیدآباد و هیئت امنای احمدابن‌عمران(ع) روستای آرجان و خیران و از محل درآمد موقوفات به نیازمندان کمک شده است.

وی با بیان اینکه نمازگزاران امامزاده هفده‌تن برای خرید آرد مناطق سیل‌زده مبلغ دو میلیون تومان کمک کردند، تاکید کرد: بیش از یک میلیون تومان کمک نقدی نمازگزاران به حساب هلال احمر واریز شده است.

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: آرامگاه فردوسي شهر تاریخی توس فردوسي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۱۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزمایشگاه حفاظت و مرمت موزه ملی مجموعه جهانی باغ فین افتتاح شد
 • ۷۰ بنای تاریخی در مازندران مرمت می شود
 • کارمطالعه و مرمت بنای تاریخی یخدان میرفتاح آغاز شد
 • احیا و مرمت بافت تاریخی دهدشت برای ثبت جهانی
 • ۷۲۰۰روستا در کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است
 • بافت تاریخی دهدشت ظرفیت ثبت جهانی را دارد
 • طرحی برای حمایت صددرصد از مالکان بناهای تاریخی
 • مشارکت بخش خصوصی در صیانت از بناهای تاریخی افزایش می یابد
 • طرح حمایت از مرمت بافت‌های تاریخی، حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران
 • عملیات مطالعه و مرمت بنای تاریخی «یخدان میرفتاح» آغاز شده است
 • ۸۰ خانه و بنای تاریخی دزفول چشم انتظار مرمت
 • بذری که سیرجانی از کویر به رشت آورد/کوتاهی آموزش و پرورش در مرمت مدارس تاریخی
 • 80 خانه و بنای تاریخی دزفول نیاز به مرمت دارند
 • 1758 دکل BTS تلفن همراه در کردستان نصب شده است
 • تصویب طرح مرمت بافت‌های تاریخی در مجلس
 • آقایی: جام جهانی را راحت از من گرفتند
 • مدیرکل میراث فرهنگی البرز:خانه مصدق مرمت می شود
 • دلهره در خیابان مهستان
 • امضای ۳ تفاهم نامه مشترک همکاری، با هدف مرمت آثار تاریخی فارس