به گزارش ایکنا؛ یاسر ساجدی: افراد با عضویت در این باشگاه و شرکت در فعالیت‌های آن می‌توانند تا سقف 300 هزارتومان بن خرید نمایشگاه از بانک صادرات دریافت کنند و از غرفه متمرکزی که برای فروش در نظر گرفته شده، محصولات مود نظر خود را خریداری کنند.

ساجدی در ادامه گفت: فعالیت‌های باشگاه، امشب به 14 فعالیت رسیده است، مواردی همچون عضویت در باشگاه، شرکت در دوره‌های آموزشی الکترونیک، شرکت در مسابقات الکترونیک، گرفتن فیلم از خود در نمایشگاه و انتشار آن در فضای مجازی، استفاده از اپلیکیشن جویای چلچراغ و ... فعالیت‌هایی هستند که برای مخاطبان درنظر گرفته شده است و امتیاز دارد.

وی یادآوری کرد: بخشی از فعالیت‌های باشگاه نیز به مؤسسات قرآنی اختصاص دارد، به صرف اینکه کسی مدیر مؤسسه قرآنی باشد و در باشگاه ثبت نام کند، دوهزار امتیاز معادل دویست هزار تومان بُن دریافت می‌کند؛ همچنین حافظان یک جزء تا کل قرآن که در آزمون‌های باشگاه شرکت کرده‌اند، می‌توانند تا سقف هزار امتیاز دریافت کنند. همه این‌ها دست به دست هم می‌دهد تا بتوانیم نمایشگاه را به سطح کشور توسعه بدهیم، چون اینکه این امتیاز باشگاه در فروشگاه اینترنتی‌ای که راه‌اندازی شده، قابل استفاده است و فرد بدون حضور در نمایشگاه هم می‌تواند از امتیازات خود برای خرید محصول استفاده کند.

مسئول بخش فضای مجازی نمایشگاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: غرفه دانشگاه علامه طباطبایی که برای کارگروهی قرآنی تشکیل شده است، غرفه طوبی متعلق به واحد الکترونیک دانشگاه آزاد که طرح آموزش انلاین قرآن را ترویج می‌کند، کلینیک سلامت ذهن و فضای مجازی سراج که به همت سپاه برقرار شده است، غرفه باشگاه همراهان که به سؤالات مخاطبان در زمینه باشگاه پاسخ می‌دهد و غرفه برگزیدگان قرآنی در فضای مجازی که 30 برنامه ممتاز قرآنی را عرضه می‌کند، از جمله غرفه‌هایی هستند که در زمینه فضای مجازی، بروز و ظهور فیزیکی دارند.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

به نام قرآن، به کام بازار

به گزارش ایکنا از اصفهان، شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان عصر روز شنبه 28 اردیبشهت‌ماه، در حالی برگزار شد و این نمایشگاه کار خود را آغاز کرد که افتتاحیه و نوع برگزاری آن با ‌سال‌های قبل تفاوت‌ چشم‌گیری داشت، تفاوتی که هم در بعد کمی و کیفی و هم در شکل و محتوای آن به خوبی نمایان است. 
مراسم افتتاحیه امسال نه تنها با استقبال زیادی همراه نبود، بلکه برخلاف سال‌های گذشته که با پیام آیت‌الله مظاهری و با حضور استاندار و شهردار اصفهان برگزار می‌شد و یکی از سخنرانان این مراسم نیز استاندار اصفهان بود، امسال این نمایشگاه در غیاب مسئولان ارشد استان برگزار شد. در حالی که در دعوت‌نامه‌های افتتاحیه این مراسم، نوشته شده بود مراسم افتتاحیه با حضور مسئولان کشوری برگزار می‌شود. در جدول برنامه‌ریزی‌ مراسم افتتاحیه به قرائت پیام آیت‎الله مظاهری - که هر سال نیز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه قرائت می‌شد- اشاره شده بود، ولی در طول مراسم افتتاحیه، نه تنها پیام ایشان قرائت نشد، بلکه حتی اشاره‌ای به چرایی قرائت نشدن آن نشد و دیگر اینکه در همین جدول برنامه‌ریزی، به سخنرانی معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان اشاره شده بود که ایشان هم در برنامه حضور نداشتند.
هرساله نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان در سه سالن شیخ‌بهایی، نقش جهان و ملاصدارا شرکت نمایشگاه‌های استان برگزار می‌شد و در هرکدام از این سالن‌ها، غرفه‌های مختلف موسسات و مراکز قرآنی، در کنار غرفه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی مختلف دستاوردها و فعالیت‌های قرآنی، فرهنگی و هنری مرتبط با قرآن و عترت را به نمایش می‌گذاشتند، اما امسال تنها دو سالن به موسسات قرآنی و سازمان‌های دولتی واگذار شده بود تا دستاوردهای قرآنی خود را به نمایش بگذارند و سالن سوم نمایشگاه که انتظار می‎رفت آن هم محلی برای عرضه فعالیت‌های کیفی قرآنی باشد، به بازار فروش محصولات گیاهی، لباس، شیرینی‌جات و لوازم آشپزخانه بدل شده بود که غرفه‌داران این سالن، مثل بازارهای سطح شهر، با صدای بلند به تبلیغ کالاهای خود می‌پرداختند و مشتریان را به داخل غرفه خود دعوت می‌کردند. تاسف‌برانگیرتر از همه اینکه در لابه لای غرفه‌های متعدد لوازم آشپزخانه و محصولات گیاهی و لباس‌های مختلف زنانه و ...، غرفه‌هایی به هم فروش کتاب، آن هم از برخی ناشران گمنام می‌پرداختند، و این سندی برای بی‌مهری نسبت به عرصه کتاب و کتابخوانی و پایین آوردن شان آن است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان هفته گذشته درباره برگزاری نمایشگاه قرآن اصفهان به خبرنگار ایکنا گفته بود: در سال‌های گذشته، نمایشگاه قرآن و عترت به این صورت برگزار می‌شد که افراد فعال در حوزه‌های اقتصادی مرتبط با دین مثل عرضه‌کنندگان ملزومات چادر یا اقلام خوراکی در کنار مشارکت‌کنندگان فعال در حوزه دین و فعالیت‌های قرآنی مثل ناشران و مؤسسات قرآنی و فرهنگی به عرضه کالاهای خود می‌پرداختند که این رویه مورد اعتراض فعالان قرآنی و فرهنگی قرار داشت و آنها معتقد بودند باید به لحاظ جانمایی غرفه‌ها، میان فعالان این دو بخش تفاوت وجود داشته باشد .در نهایت تصمیم بر این شد که این دو بخش از هم تفکیک شوند و نمایشگاه قرآن و عترت فقط به فعالان فرهنگی و قرآنی اختصاص یافته و غرفه‌ها به صورت رایگان در اختیار آنها قرار گیرد و فعالان اقتصادی در بخش دیگری با عنوان نمایشگاه ضیافت به عرضه کالاهای خود بپردازند که غرفه‌های این نمایشگاه بر مبنای قانونی سایر نمایشگاه‌ها یعنی پرداخت هزینه غرفه‌ها به مشارکت‌کنندگان واگذار می‌شود.
یار محمدیان با اشاره به اینکه در سال گذشته، ۹۰۰۰ متر مربع فضای فیزیکی به نمایشگاه قرآن و عترت اختصاص یافت و امسال ۹۵۰۰ متر مربع برای نمایشگاه پیش‌بینی شده که ۷۰۰۰ متر مربع مخصوص بخش فرهنگی و قرآنی و ۲۵۰۰ متر مربع ویژه بخش تجاری و اقتصادی است، این را هم گفته بود که اصلی‌ترین ویژگی نمایشگاه قرآن و عترت در سال جاری این است که مخاطبان با نمایشگاهی کاملاً تخصصی در حوزه قرآن و عترت مواجهند و فقط شاهد محصولات فرهنگی و قرآنی خواهند بود.
تبلیغات ضعیف نمایشگاه قرآن اصفهان
به نظر می‌رسد تبلیغات شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان بسیار منسجم و گسترده‌ انجام نشده است، به طوری که حتی در سطح شهر بنر و بیلبوردهای مربوط به نمایشگاه قرآن به چشم نمی‌خورد، ولی در برخی از میادین و چهارراه‌ها، بنر نمایشگاه ضیافت یا همان فروش محصولات غذایی و پوشاک نصب شده که بر روی آن، تنها عکس چند جلد قرآن به چشم می‌خورد. هر ساله نیز قبل از برگزاری نمایشگاه قرآن، نشست خبری مربوط به آن نیز با حضور مدیر شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان و دیگر مسئولان مربوطه برگزار و ابعاد مختلف این نمایشگاه برای رسانه‌ها تشریح می‌شد، اما امسال نه تنها این تشست خبری برگزار نشد، بلکه پوشش خبر این برنامه از سوی رسانه‌های استان نیز بسیار محدود بود و شاید به همین دلیل باشد که اولین و دومین شب برگزاری نمایشگاه قرآن اصفهان در حالی سپری شد که میزان استقبال مردمی از این نمایشگاه بسیار اندک بود. متاسفانه بیشتر بازدیدکنندگان هم تمایل بیشتری برای بازدید از سالن سوم یعنی همان بازارچه محصولات خانگی داشتند. با این حال باید دید آیا در شب‌های آینده استقبال از این نمایشگاه بیشتر می‌شود.


دستاورد قرآنی خاصی در نمایشگاه عرضه نشده است
یکی بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن اصفهان، در خصوص این نمایشگاه گفت: من در تمام سال‌های برگزاری این نمایشگاه در آن حضور داشتم و متاسفانه امسال دستاورد قرآنی خاصی در نمایشگاه وجود ندارد، مثلا من به دنبال کتاب تفسیر قرآن آقای قرائتی بودم که آن را پیدا نکردم، ولی کتاب‌های زیادی با عنوان‌هایی نظیر چگونه میلیونر شویم یا چگونه پوست خود را زیبا کنیم در نمایشگاه دیدم.
بهرامی ادامه داد: البته نمایشگاه امسال نسبت به سال‌های گذشته مقداری شکیل‌تر و زیباتر شده و نظم بهتری دارد، اما از لحاظ محتوایی، برتری خاصی ندارد. به نظر من بهتر است برای سال‌های آینده همین تنوعی که اکنون در نمایشگاه وجود دارد حفظ شود، اما جنبه قرآنی آن افزایش یابد. مثلا شئون اسلامی در غرفه‌ها بیشتر رعایت شود، مثلا در حال حاضر بعضی از خانم‌های فروشنده حجاب مناسبی نداشته و یا بعضی‌ها روزه خواری می‌کنند.
غرفه فروش مواد خوراکی در نمایشگاه قرآن نقطه قوت است!
یکی دیگر از بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن اصفهان، در خصوص برگزاری این نمایشگاه گفت: من سعی داشتم که هر سال در نمایشگاه حضور داشته باشم و امسال دیدم که قسمت کتاب و انتشارات کمی کوچک‍‌‌تر از سال‌های گذشته شده، اما قسمت فرهنگی مخصوص کودکان فعالیت‌های بهتر و متنوعتری را آماده کرده است.
سلطانی ادامه داد: از نکات جالب نمایشگاه این است قسمت فروش مواد خوراکی همه در یک قسمت از نمایشگاه جمع شده که یک نقطه قوت نسبت به سال‌های گذشته به شمار می‌رود. بهتر است غرفه‌های انتشارات و کتاب نیز همگی در یک سالن از نمایشگاه قرار گرفته و تعداد آنها نیز بیشتر شود.

نمایشگاه قرآن عادلانه برگزار نشده است
غرفه‌دار غرفه کتاب باران در خصوص نمایشگاه قرآن گفت: من اولین سال است که در این نمایشگاه حضور دارم، ولی بیش از ده سال است که در به صورت مستقل نمایشگاه‌های کتاب برگزار میکنم، یعنی از ارگانها و شهرداری مجوز می‌گیرم و نمایشگاه کتاب برگزار می‌‎کنم.
حسن قلیزاده ادامه داد: کار من، چون کاری فرهنگی است، اکثرا با همکاری ارگان‌ها مواجه میشوم و معمولا مکان را رایگان در اختیارم می‌گذارند و به خاطر این خدمات، معمولا کتاب را با پنجاه درصد تخفیف ارائه می‌کنیم. اما اینجا 18 متر غرفه با قیمت 2 میلیون و 400 هزار تومان در اختیار من گذاشته‌اند که در مدت سه شب حتی 100 هزار تومان هم فروش نداشته‌ام.
قلیزاده افزود: اینجا نمایشگاه است و کسی حق فروش ندارد، اما در سالن‌های دیگر فروش صورت می‌گیرد. آنها وابسته به کجا هستند که می‌توانند از امکانات نمایشگاه با تخفیف ویژه استفاده کرده و کتاب و محصولات فرهنگی خود را بفروشند؟ چرا این فشار بر بخش خصوصی وجود دارد؟ آیا هزینه دو سالن دیگر را بخش خصوصی باید پرداخت کند؟
این غرفه‌دار گفت: برای برگزاری بهتر نمایشگاه باید دید اهداف برگزار کنندگان آن چیست. فکر می‌کنم آنها می‌خواهند در کنار قرآن و عترت کاری تجاری انجام دهند و هزینه آن را هم غرفه‌هایی که در این سالن هستند پرداخت کنند. پیشنهاد می‌کنم برگزار کنندگان به نام دین و قرآن حداقل کمی عدالت را رعایت کنند. اگر غرفه‌داران راضی از نمایشگاه خارج شوند، خودش میتواند بهترین تبلیغ برای دین باشد.
اطلاع‌رسانی نمایشگاه بیشتر از سال گذشته بوده است
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در گفت‎وگو با خبرنگار ایکنا درباره غیاب مسئولان ارشد اصفهان در آیین افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان اظهار کرد: شهردار اصفهان در مسافرت خارج از کشور و استاندار اصفهان در برنامه‌ای در یکی از شهرستان‌های استان حضور یافته بود، ولی اعضای شورای شهر، مدیرکل ارشاد و مدیرکل اصفهان و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در این مراسم حضور داشتند، ضمن اینکه نمی‌توانستیم تاریخ افتتاحیه و برگزاری نمایشگاه را تغییر دهیم.
علی یارمحمدیان افزود: این‌طور نیست که چون مسئولان ارشد استان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه حضور نداشتند، بگوییم افتتاحیه سوت‌و‌کور بوده است، اتفاقا هم سخنرانی‌ها و هم محتوای مراسم افتتاحیه خیلی خوب بود و استقبال بسیار خوبی نیز از مراسم افتتاحیه به عمل آمد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه در جدول برنامه‌های آیین افتتاحیه نمایشگاه، سخنرانی معاون استاندار قید شده بود، ایشان در این مراسم سخنرانی نکردند، گفت: ایشان به استقبال رئیس کمسیون‌های مجلس رفته بودند و به همین دلیل نتوانستند در این مراسم حضور پیدا کنند.
یارمحمدیان ادامه داد: متأسفانه حال جسمی آیت‌الله مظاهری مساعد نبود و ایشان نیز نتوانستند برای شانزدهمین دوره نمایشگاه قرآن و عترت پیامی آماده کنند.
وی در واکنش به این موضوع که اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن و عترت ضعیف بوده و آن‌طور که باید و شاید در سطح شهر اطلاع‌رسانی انجام نشده بود، خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی خیلی خوب بود و ما تابلوهای طلوع طلائیه را به این کار اختصاص دادیم، شهرداری نیز یک‌سری از تابلوها را برای این کار اختصاص داد و در مجموع تبلیغات بسیار خوبی انجام شد. تبلیغات حتی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در خصوص استقبال کمرنگ رسانه‌ها از آیین افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت بیان کرد: ما اکثر رسانه‌ها را برای پوشش آیین افتتاحیه دعوت کردیم و با مراجعه به اخبار آنها می‌توان فهمید که کدام‌یک این مراسم را پوشش داده‌اند.

نمایشگاه قرآن به صورت کاملا تخصصی برگزار شده است
وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته، بخش تجاری و قرآنی در نمایشگاه از هم تفکیک نشده بودند، ولی امسال نمایشگاه قرآن به صورت کاملا تخصصی برگزار شده است و در این بخش کسی حق فروش کالا و محصول را ندارد. امسال در کنار نمایشگاه قرآن و عترت، نمایشگاه ضیافت را برگزار کرده‌ایم تا فقط در این بخش، فروش کالا و محصول انجام شود. در سال‌های گذشته، فروش کالاها در نمایشگاه قرآن انجام می‌شد که در شأن این نمایشگاه نبود و امسال برای اولین بار بخش تجاری را از بخش قرآنی جدا کرده‌ایم.
یارمحمدیان در پاسخ به این سوال که آیا نمایشگاه ضیافت حضور مردم در نمایشگاه قرآن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، گفت: کسانی که برای بازدید از نمایشگاه ضیافت می‌آیند، می‌توان آنها را به بازدید از نمایشگاه قرآن هدایت کرد و اتفاقا از این طریق، استقبال از نمایشگاه قرآن بیشتر می‌شود. در واقع از پتانسیل نمایشگاه ضیافت برای نمایشگاه قرآن استفاده می‌کنیم.
وی در خصوص استقبال کمرنگ مردم از نمایشگاه قرآن گفت: در پایان برگزاری نمایشگاه، میزان استقبال مردم اعلام می‌شود. معمولا نمایشگاه‌ها در شب اول برگزاری مخاطب کمی دارند، ولی هر چه می‌گذرد، تعداد مخاطبان بیشتر می‌شود.

نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان هر ساله تنها یک بار در ماه رمضان برگزار می‌شود و این نمایشگاه می‌تواند فرصتی مغتنم برای فعالان و مراکز قرآنی استان باشد تا در یک فضای تخصصی، ولی متنوع و جذاب به معرفی دستاوردهای خود بپردازند و از این طریق بتوانند با بهره‎گیری از نظر مردم و نخبگان قرآنی، سطح کمی و کیفی فعالیت‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهند، از متولیان، مجریان نمایشگاه و فعالان قرآنی نیز انتظار می‎رود با ارائه ایده‌‎ها و راهکارهای جدید، به جذابیت و تنوع نمایشگاه قرآن اصفهان کمک کنند تا این نمایشگاه به ورطه تکرار و قالب‌های کلیشه‌ای هرساله کشیده نشود. اما متاسفانه نه تنها اقدامی برای کیفیت و تنوع‌بخشی به این نمایشگاه صورت نگرفته، بلکه نمایشگاه در همان قالب‌های کلیشه‌ای هرساله خود مانده است. به طور مثال جانمایی برخی غرفه‌های نمایشگاه همان جانمایی سال قبل است و برخی غرفه‌ها همان فعالیت‌های سال گذشته خود را امسال هم در نمایشگاه ارائه کرد‌ه‌اند. با همه این اوصاف به راستی جای سوال دارد چرا از این ظرفیت قرآنی به عنوان یک فرصت فرهنگ‌ساز بهره‌برداری نمی‌شود و این نمایشگاه سال به سال به جای اینکه گامی رو به جلو باشد، به عقب باز می‌‎گردد و بدتر از آن اینکه اینکه امسال، این فرصت قرآنی فرهنگی، به فرصتی اقتصادی و بازاری بدل شده است. آیا این همان مهجوریت قرآن نیست که کاری به نام قرآن وبه کام بازار تمام شود؟

انتهای پیام 

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن نمایشگاه قرآن فناوری اطلاعات

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۱۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استقبال مردمی از غرفه آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن
 • معرفی فعالیت‌ها و خدمات قرآنی شهرداری تهران در نمایشگاه قرآن
 • در فضای مجازی متعلق به دشمن نمی‌توان سبک زندگی قرآنی را ترویج کرد
 • ایجاد همگرایی میان نمایشگاه‌های قرآن قم/ رویکردهای قرآنی را تقویت کنیم
 • اهمیت فضای مجازی در ترویج سبک زندگی قرآنی +تصاویر
 • چگونگی نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در فضای مجازی/ متولی امر کیست
 • بخش صنایع دستی نمایشگاه قرآن؛ تجلی کار و سرمایه ایرانی/ گلایه برخی غرفه‎داران
 • مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ واکنش معاونت قرآن و عترت به گلایه‌های غرفه‌داران در نمایشگاه قرآن
 • استقبال مردم ازآموزش قرآن به کودکان با زبان هنرو بازی/ نمایشگاه دایمی قرآن برای کودکان، ضرورتی فراموش شده
 • دید و بازدیدهای مسئولان فرهنگی از غرفه شورای عالی قرآن شهرداری در نمایشگاه قرآن
 • بازدید شهرداران و مسئولان فرهنگی از غرفه شورای عالی قرآن شهرداری در نمایشگاه بین‌المللی قرآن
 • واکنش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به گلایه‌های غرفه‌داران در نمایشگاه قرآن
 • حضور 12 موسسه از آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن مشهد
 • فرصتی برای آشنایی بامعارف قرآنی/لزوم نوآوری در نمایشگاه قرآن مشهد
 • نمایش فعالیت‌های قرآنی بخش مردمی در 24 غرفه
 • از غیبت آثار نمایشی بیانیه گام دوم تا غلبه هنرنمایی بر واقعیات قرآنی در نمایشگاه بیست‌و‌هفتم
 • سه غرفه متخلف در نمایشگاه قرآن تعطیل شد
 • اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآن/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست و هفتم
 • نشست تخصصی گزارش فعالیت کمیته تخصیص اعتبارات صندوق مشارکت توسعه فرهنگی قرآنی برگزار می‌شود