به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،   روزه داری فرصت خوبی برای پاک سازی بدن و حفظ سلامت است؛ البته مشروط بر این که به اصول تغذیه صحیح و تامین نیاز‌های بدن توجه کنید. یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به روزه داری، خشکی و کاهش رطوبت بدن است که با افزایش طول روز و گرم شدن هوا بیشتر می‌شود. در ادامه توضیحات دکتر معصومه السادات کابلی فرشچی دکترای طب سنتی ایرانی را در این باره آورده ایم:

غلبه خشکی در روزه داری

به طور کلی روزه داری باعث ایجاد خشکی در بدن می‌شود و به دلیل غلبه خشکی، به تامین رطوبت بدن باید بسیار توجه شود. در این شرایط افرادی که مزاج گرم و‌تر یا سرد و‌تر دارند، کمتر تحت تاثیر خشکی ناشی از روزه داری هستند، اما افراد دارای مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک بیشتر متاثر می‌شوند. لازم است روزه داران برای تامین رطوبت مورد نیاز بدن به چند نکته مهم توجه کنند: از مصرف مواد غذایی به شدت خشک از جمله ادویه پرهیز یا کمتر مصرف کنند. امروزه استفاده از ادویه‌ای مانند فلفل، زنجبیل، دارچین، زعفران، زردچوبه و نمک بسیار کاربرد دارد در حالی که ادویه در واقع داروست و نباید در مصرف آن‌ها افراط کرد.

بهترین منابع تامین کننده رطوبت بدن

مصرف رطوبت بخش ها، از دیدگاه طب سنتی بسیار مهم است. شیر و لبنیات جزو بهترین منابع تامین رطوبت بدن  محسوب و افرادی که هنگام مصرف دچار مشکل می‌شوند، بهتر است از فراورده‌های شیر مانند شیربرنج و فرنی استفاده کنند. شیربرنج یکی از بهترین خوراکی‌های توصیه شده برای افراد لاغر با مزاج خشک خواهد بود.

اشتباه نوشیدن آب زیاد دروعده سحری!

یکی از اشتباهات رایج این است که در وعده سحری تنها آب به مقدار فراوان نوشیده می‌شود در حالی که آب به سرعت دفع می‌شود و موجب تشنگی در طول روز خواهد شد. برای جلوگیری از تشنگی توصیه می‌شود بین وعده افطار تا سحر، علاوه بر مصرف آب و نوشیدنی ها، میوه‌های آبدار فصل مانند هندوانه، طالبی پرتقال، لیموشیرین، آلو و... بسته به مزاج هر فرد میل شود، زیرا فیبر بالای موجود در این میوه‌ها موجب تامین و حفظ رطوبت بافتی در طولانی مدت می‌شود.

شربت‌های سنتی

همچنین شربت سکنجبین و شربت تخم شربتی و شربت‌های تهیه شده از میوه‌ها نظیر شربت آلبالو، ریواس، لیمو و... از نوشیدنی‌های مناسب برای جلوگیری از تشنگی است. شربت مناسب دراین ایام باید با توجه به شرایط گوارشی هر فرد انتخاب شود. به عنوان مثال در صورت وجود درد و سوزش معده، استفاده از شربت‌های ترش و حاوی سرکه توصیه نمی‌شود.

سبزیجات مفید

نوشیدن آب دوغ خیار، شربت سکنجبین و خیار، دوغ طبیعی همراه با تخم خرفه نیز در فاصله افطار تا سحر مناسب است. انواع سوپ‌ها و آش‌های رقیق حاوی سبزیجات فصل مانند کرفس، هویج، کدو، گشنیز، خرفه، اسفناج و جعفری همراه با قدری مرغ و استفاده از جو یا ماش، نمونه خوبی از سوپ‌های مناسب افطار خواهد بود. افزودن کمی آب نارنج، زرشک یا آب لیمو در انتها توصیه می‌شود. بهتر است در تهیه خورش‌ها از سبزیجات سرخ نشده و آب پز مانند کرفس، هویج، ریواس، کدو اسفناج و دیگر سبزی جات استفاده کنید.

روزه خود را با یک نوشیدنی افطار کنید بهترین گزینه‌ها برای باز کردن روزه چای کم رنگ، شیر گرم و آب جوش است. مایعات به سرعت قوای بدن را باز می‌گردانند، همچنین دستگاه گوارش را برای دریافت مواد غذایی آماده می‌کنند. به هیچ عنوان از نوشیدنی‌های سرد و تگرگی استفاده نکنید.

منبع:خراسان

انتهای پیام/

تشنگی روزه داری به سراغ چه کسانی می آید؟

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نتیجه توسعه طب سنتی صرف‌جویی در منابع نظام سلامت است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: آنچه که مسلم است، طب سنتی تمرکزش بر پیشگیری به جای درمان است بنابراین اگر در حوزه طب سنتی به درستی کار کنیم اثراتش در مدیریت منابع نظام سلامت چشمگیر خواهد بود. ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸ اجتماعی پزشکی طب سنتی نظرات - اخبار اجتماعی -

عباسعلی پوربافرانی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم درباره عملکرد و خروخی "دانشکده‌های طب سنتی" پس از گذشت بیش از 10 سال از تاسیس آنها اظهار کرد: متاسفانه با وجود سیاست‌های ابلاغی نظام سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب و قانون برنامه ششم توسعه، در ابتدای راه یک خیز جدی برای به انحراف راندن طب سنتی برداشته شد که در این باره می‌توان به افول جایگاه معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت به اداره کل طب ایرانی اشاره کرد.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: با این حال در حال حاضر چند ایراد بزرگ در حوزه طب سنتی داریم؛ نخست اینکه افراد به درستی توجیح نشدند، مطلب دوم اینکه زیر‌ساخت‌های لازم برای ترویج و توسعه طب سنتی فراهم نیست و مطلب سوم ناتوانی در ایجاد تفکیک بین مراکز طب سنتی علمی و تجربی است.

پوربافرانی متذکر شد: بر اساس آنچه که در برنامه ششم توسعه تاکید شده و مطابق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، طب سنتی باید جایگاه علمی به‌دست آورد و در سیاست‌های نظام سلامت ادغام شود؛ با این حال متاسفانه هنوز این جایگاه به‌دست نیامده چرا که ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم ایجاد نشده است.

وی درباره میزان اثرگذاری توسعه طب سنتی در کاهش هزینه‌های نظام سلامت امروز کشور اظهار کرد: آنچه مسلم است، طب سنتی تمرکزش بر پیشگیری به جای درمان است؛ بنابراین اگر در حوزه طب سنتی به درستی کار کنیم اثراتش در مدیریت منابع نظام سلامت چشمگیر خواهد بود چرا که از بسیاری از هزینه‌ها جلوگیری خواهد کرد و از سویی به اقتصاد خانواده‌ها نیز کمک خواهد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت تصریح کرد: اگر در حوزه طب سنتی به‌صورت علمی حرکت کنیم، هم اقبال جامعه را در پی خواهد داشت و هم عاملی برای جلوگیری از عوارض داروهای شیمیایی خواهد بود.

پوربافرانی تاکید کرد: بدون شک راهبری طب سنتی بر پایه علم و مطابق اسناد بالادستی و قانون به عهده وزارت بهداشت است؛ با این حال اگر وزارت بهداشت عزمی در ارتقاء جایگاه طب سنتی نداشته باشد اتفاق چشمگیری نخواهد افتاد؛ از سویی باید توجه کرد که تمامی حوزه‌های نظام سلامت برای ارتقاء جایگاه طب سنتی باید پای کار بیایند یعنی با قرار گرفتن آموزش در کنار پژوهش و غذا و دارو می‌توان به آینده طب سنتی امیدوار بود.

خروجی دانشکده‌های طب سنتی نمود عینی نداردنمکی: وزارت بهداشت نباید بنگاه‌داری کند/طب سنتی را ساماندهی می‌کنیمتوجه به طب سنتی سبب پیشرفت سلامت کشور می‌شود

انتهای پیام/

R1538/P/S2,24,1302/CT1 واژه های کاربردی مرتبط مجلس دهم کمیسیون بهداشت و درمان وزارت بهداشت طب ایرانی طب سنتی

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: اخبار سلامت اخبار پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۱۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فواید علمی و پزشکی روزه‌داری چیست؟/ چه کنیم کالری دریافتی بدن تقسیم شود
 • کم کردن بوی عرق با روش های طب سنتی
 • تشنگی را با ۴ شربت خانگی فراری دهید/ نوشیدنی بی‌رنگ که سلامت کبدتان را تضمین می‌کند/ ۲ ماسک خانگی ساده برای داشتن پوستی شفاف
 • تحویل قدیمی‌ترین نسخه خطی طب سنتی کردستان به اداره میراث فرهنگی بانه
 • قدیمی ترین نسخه طب سنتی کردستان تبدیل به دیجیتال شد
 • افطاری با طعم غذاهای سنتی
 • وزارت بهداشت با نانوایی‌های سنتی مشکل دارد
 • آداب و رسوم کاشانی‌هادر رمضان/ از کلوخ‌اندازون تاروزه واکنی داماد
 • مشکل وزارت‌بهداشت بانانوایی‌های سنتی
 • بهترین نوشیدنی برای افطار و سحری چیست؟
 • رمضان و اصول تغذیه
 • مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد
 • درمان خطرناک‌ترین بیماری‌های پوستی به کمک پروتئینی مخفی در بدن/ رشته‌محل‌های جدید دوره‌های بدون آزمون سال ۹۸/ ماجرای قاچاق بشکه‌ای شربت ب کمپلکس
 • چگونه در ماه رمضان از گرسنگی و تشنگی جلوگیری کنیم ؟
 • شربت اپیوم سال جاری در هلال احمر تولید می شود
 • افراد روزه خود را با ‌نوشیدنی گرم باز کنند
 • افراد روزه خود را با یک نوشیدنی گرم و کمی شیرین باز کنند
 • مصرف نوشابه بدن را خشک می‌کند
 • با سردرد روزه‌داری چه کنیم؟