علی آهون منش رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعیدر گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اقدام جدید صورت گرفته  در حوزه وام دانشجویی، اظهار کرد: با بستن قرارداد با بانک عامل قرار شد درصدی از آورده را صندوق رفاه دانشجویان و درصدی را بانک عامل پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه وام دانشجویی نسبت به گذشته ۲ برابر شده است، گفت: با توجه به تلاش‌های اخیر و همکاری‌های صندوق رفاه وام دانشجویی ۲ برابر شده است، همچنین تعداد دانشجویان دریافت کننده وام افزایش دارد؛ شرایط دریافت وام مانند گذشته است و فرد تنها با ۲ ضامن می‌تواند این وام را دریافت کند که شرایط دریافت نیز طی مکاتباتی تسهیل‌تر شده است.

حذف رشته‌های بدون بازار

آهون منش با اشاره به حذف رشته‌های بدون بازار کار تشریح کرد: رشته‌هایی که دانشجو ندارد باید توسط خود موسسه حذف شود؛ به طور مثال رشته کاردانی کامپیوتر در حال حاضر صفر شده و دانشجویی ندارد از این رو خود موسسه این رشته‌ها را حذف خواهد کرد.

رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیر انتفاعی ادامه داد: دانشگاه‌های غیر انتفاعی در کل کشور ۹ و نیم درصد از جمعیت دانشحویی را تشکیل می‌دهند و بیشترین تقاضا در دانشگاه‌های غیر انتفاعی مختص رشته پزشکی است.

 پذیرش بدون کنکور در دانشگاه غیرانتفاعی

وی اظهار کرد: خبر خوشی که می‌توان به خانواده‌ها داد این است که اگر تا کنون داوطلبان باید از طریق آزمون‌های ورودی وارد این دانشگاه می‌شدند، در حال حاضرمی‌توانند از طریق پذیرش آزاد در دانشگاه ادامه تحصیل دهند و مدرکی که در پایان سال دریافت می‌کنند هیچ تفاوتی با مدرک فردی که از طریق آزمون وارد این دانشگاه شده و یا کسی که به صورت آزاد پذیرش شده است، نخواهد داشت.

آهون منش درباره بودجه اختصاص یافته به دانشگاه غیر انتفاعی یادآوری کرد: دانشگاه غیر انتفاعی حتی یک ریال بودجه نمی‌گیرد و دولت هیچ کمکی به دانشگاه‌ها نمی‌کند، در واقع بودجه این دانشگاه تنها از طریق  شهریه پرداختی دانشجو‌ها تامین می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از امسال هزینه‌های فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی دانشگاه دارای شناسنامه می شود/دانشگاه آزاد تهران دارای مبهم‌ترین وضعیت‌

خبرگزاری میزان- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بدون حضور تشکل‌ها تحول در دانشگاه امکانپذیر نیست، گفت: شفافیت مالی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، محمدمهدی طهرانچی در نشست صمیمانه با دبیران اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و جمعی از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه یک ظرف و یک مظروف دارد که گاهی توجه ما به ظرف کمتر است و فقط به مظروف نگاه می‌کنیم، یعنی مدیریت، اساتید و رفتار دانشجویان را نقد می‌کنیم، در حالی که ظرف دانشگاه هم روح و فرهنگ خود را دارد و هم توجه به آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: زمانی که ظرف دانشگاه ۸۰ سال پیش به عنوان نهاد برآمده از مدرنیته غرب وارد کشور شد، در مقابل حوزه علمیه که نهاد دانش و فرهنگ بود، قرار گرفت و فرهنگ دانشگاه، دین‌گریزی و دین‌زدایی بود، اما آنچه توانست بر این فرهنگ فائق آید، تشکل‌های دانشجویی بود که تحت نوری که از نهاد مرجعیت، امام خمینی (ره) و پیروان ایشان ساطع می‌شد، افرادی مانند شهید مفتح و شهید مطهری در دانشگاه جریانی راه انداختند که نشان داد کسانی که درون ظرف دانشگاه بودند، تابع این ظرف نشدند.

وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران نور پرتلالو ولایت همه تفکرات را در آغوش می‌گیرد و همه با سلایق مختلف کنار هم قرار می‌گیرند، گفت: در چنین نظامی تشکل‌های دانشجویی می‌توانند ساختارشکنی کرده و فرهنگ ظرف دانشگاه را تغییر دهند. هنوز ساختار دانشگاه‌ها کشش این ساختارشکنی را ندارد و تشکل‌های دانشجویی یکی از مهم‌ترین جایگاه‌هایی است که از انقلاب و ولایت انرژی می‌گیرد و می‌تواند فرهنگ جدید در ظرف دانشگاه به وجود آورد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دغدغه تشکل‌های دانشجویی نسبت به شفافیت مالی و عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی سی و چند سال بر یک روال حرکت کرده و هرگونه شفافیت در آن غیرممکن بود، البته این دانشگاه خدمات زیادی انجام داده و در شهر‌های کوچک که مردم برای توسعه این دانشگاه به صحنه آمده‌اند، وضعیت واحد‌های دانشگاهی شفاف‌تر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به انجام حسابرسی از عملکرد مالی این دانشگاه در دوره مدیریتی جدید، اظهار داشت: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی، یک حسابرس مستقل وضعیت عملکرد مالی ۱۲۰ واحد دانشگاهی را مورد ارزیابی قرار داد. باید توجه داشت که تا پیش از این هیچ‌گونه حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد اسلامی نشده بود. در جریان این حسابرسی مشخص شد که اشکالات سیستمی و رفتاری فراوانی در عملکرد واحد‌های دانشگاهی وجود داشته است.

طهرانچی تصریح کرد: استان تهران یکی از مبهم‌ترین وضعیت‌های مالی را داشت که بیشتر اشکالات آن سیستمی بود و در واحد‌های کوچک در استان‌ها وضعیت مالی بهتر بود. پس از انجام حسابرسی‌ها، جلسات زیادی با حضور دکتر ولایتی رئیس هیئت مؤسس و هیأت امنا تشکیل دادیم تا بتوانیم ساختار لازم را برای ایجاد شفافیت در دانشگاه آزاد اسلامی خلق کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در طراحی نظام شفاف، گردش اطلاعات است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با چند مشکل در گردش اطلاعات مواجه بود؛ حساب‌های واحد‌های دانشگاهی در بانک‌ها مشخص نبود و سامانه یکپارچه و متمرکز دانشجویی در این دانشگاه وجود نداشت. به همین دلیل اطلاعات کاملی از وضعیت واحد‌های دانشگاهی نداشتیم. در دوره جدید، نظارت بر واحد‌ها را به صورت جدی در دستورکار قرار دادیم، چرا که معتقد بودیم تا وضعیت واحد‌ها را بررسی نکنیم، نمی‌توانیم شفاف‌سازی و نظام‌مندی را اجرایی کنیم.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: از امسال تخصیص‌های مالی واحد‌های دانشگاهی بر اساس بودجه مصوب سالانه واحد‌ها صورت می‌گیرد. با این روند، هزینه‌های فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی و… دارای شناسنامه شده و درآمد‌ها و هزینه‌کرد‌ها قابل پیگیری و ارزیابی خواهد بود.

طهرانچی با اشاره به تمرکز منابع مالی واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی، گفت: برای نظام‌مند کردن وضعیت مالی دانشگاه، منابع واحد‌ها را در خزانه سازمان مرکزی تجمیع کردیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: شفافیت مالی یکی از موضوعاتی است که در دانشگاه آزاد اسلامی دنبال می‌کنیم و برای اینکه شعار شفافیت محقق شود، باید جریان مالی دانشگاه را منظم و نظام‌مند کنیم تا بتوانیم از وضعیت آن گزارش تهیه کنیم. همانطور که پس از انجام حسابرسی مستقل، گزارش آن در جلسات هیئت امنای استانی با حضور ائمه جمعه، استانداران و نمایندگان وزارتخانه‌ها، ارائه شد.

وی با اشاره به نقش تشکل‌های دانشجویی در ایجاد تحول در دانشگاه، گفت: تحول دانشگاه آزاد اسلامی فقط یک شعار نیست و معتقدیم اگر تشکل‌های دانشجویی کنار ما نباشند، این تحول ممکن نیست، بنابراین نقد‌ها و نظرات تشکل‌های دانشجویی را برای خود غنیمت می‌دانیم و به هیچ وجه از نقد‌ها نگران و ناراحت نمی‌شویم.

طهرانچی خطاب به اعضای تشکل‌های دانشجویی، تاکید کرد: اینکه برخی در این جلسه از ورود بی‌مورد مدیران دانشگاه به موضوعات تشکل‌ها گله‌مند بودند، انتقاد درستی است و نشان می‌دهد که تشکل‌ها هنوز نتوانسته‌اند بر ظرف دانشگاه اثرگذار باشند. شما دانشجویان جوان و پرانرژی هستید و نباید تابع ظرف باشید. همه باید ظرف را متناسب با مظروف آن که نیرو‌های انقلابی جوان است و شامل همه آحاد و سلایق می‌شود، اصلاح کنیم.

انتهای پیام/

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: اخبار دانشگاهی اخبار علمی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۱۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جعل اسناد زمین‌های دولتی به ارزش ۵۰ میلیارد ریال در بوشهر کشف شد
 • افزایش ۹.۵ درصدی نرخ گاز cng؛ دشواری‌های دریافت وام ۲.۵ گاز سوزکردن!
 • دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی بازوی پرتوان سلامت کشور است/ شکست انحصار و محدودیت پذیرش در رشته های پزشکی
 • پرونده بودجه ایران-۷|نفسهای بودجه نفتی به شماره افتاد/پایان حقوق نجومی، فساد و رانتِ شرکتهای دولتی با اصلاح ساختار بودجه
 • خیران برای کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد۵۷۰ میلیون ریال کمک کردند
 • پرداخت ۱۴ هزار فقره وام قرض‌الحسنه در دو ماه نخست سال ۹۸
 • آموزش و پرورش اصفهان با کمبود ۱۶ هزار معلم روبه‌رو است
 • پرداخت بیش از ۳ هزار فقره وام صندوق شاهد به سیل‌زدگان
 • 14 هزار فقره وام قرض‌ الحسنه به ایثارگران پرداخت شد
 • جریمه 15 برابری اصنافی که استاندارد نیستند/بی اعتمادی اصناف به وعده های دولتی/ وقتی شهربه سمت اصناف مزاحم کشیده میشود
 • ارقام اعلامی با عنوان درآمدهای مدارس غیرانتفاعی فقط حدس و گمان‌های ناصواب است/به خود اجازه‌ نمی‌دهیم درباره درآمدهایشان بپرسیم
 • برابری جنسیتی در کاروان اعزامی به ایتالیا رعایت شده است
 • الگوی رفتاری در بازار وام
 • احتمال واگذاری بخشی از املاک بنیاد شهید به دانشگاه غیرانتفاعی
 • پرداخت وام ضروری به دانشجویان با شرایط خاص +مبلغ وام
 • افزايش رشته و احداث ساختمان دو اولويت مهم دانشگاه پيام نور آبيک/ شهريه پايين و شرايط ويژه براي دانشجويان داريم
 • رشد ۸ برابری وصول مطالبات معوق بانک‌ها در چهار سال گذشته
 • اعلام حداکثر میزان شهریه مدارس غیر انتفاعی
 • قمی‌ها پیشتاز آزادی زندانیان جرائم غیر عمد/ افزایش دو برابری کمک‌های خیرین به آزادی زندانیان