تهران – ایرنا – روزنامه الثوره سوریه نوشت:دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به خاطر طمعی که به خزانه کشورهای عربی منطقه خلیج فارس دارد، جمهوری اسلامی ایران را خطری برای آن ها جلوه می دهد.

روزنامه الثوره چاپ دمشق در مقاله ای به قلم 'عبدالرحیم احمد' نوشت: تابستان داغ منطقه خلیج فارس با افزایش فشارهای آمریکا بر ایران با استفاده از دلارهای نفتی اعراب ممکن است داغ تر شود.
غارت خزانه کشورهای عربی توسط آمریکا به بهانه دفاع از عرش حاکمان این کشورها، ضرری برای تهران ندارد ولی طمع ترامپ به برداشت بیشتر از خزانه اعراب، بزرگنمایی خطر ایران را ضروری می کند.
از زمانی که ترامپ وارد کاخ سفید شد، بنگاه معاملاتی دفاع از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را گشود و چک های این خدمت را یکی پس از دیگری دریافت کرد.
رئیس جمهوری آمریکا به اعراب اعلام کرد یا باید هزینه دفاع از دولت هایتان را پرداخت کنید یا دفاعی درکار نخواهد بود و در این بازی، آن ها سخاوتمندانه و در حد و مرز غارت حاضر شدند سهم ترامپ و شریکش رژیم صهیونیستی را پرداخت کنند.
ولی چنانکه پیداست دفاعی که این کشورها به مبلغ میلیاردها دلار خریده اند، دفاع کامل و مطلقی نبوده است و هدف قرارگرفتن نفتکش ها در بندر الفجیره و ایستگاه های پمپاژ نفت عربستان این موضوع را ثابت می کند.
برخی این دو حمله را به تصمیم ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و برخی آن دو را تلاش برای کشاندن منطقه به جنگی که قطعا به سود اعراب نیز نیست می دانند.
در هر دو حالت باید به دنبال طرفی گشت که بیشترین سود را از بحرانی شدن منطقه می برد و بسیار واضح است که رژیم صهیونیستی تنها طرفی است که از جنگ جدید در منطقه سود می برد که هیزم آن شیوخ خلیج فارس باشند.
ایران بارها هشدار داده است که جلوگیری از صادرات نفتش به معنای جلوگیری از صادرات همه نفت اعراب از تنگه هرمز است ولی تهران تاکنون با یک سیاست عاقلانه از جامعه جهانی و بویژه پنج کشور امضا کننده توافق هسته ای برجام خواسته است در برابر تحریک ها و زورگویی آمریکا بایستند زیرا ایران می داند که جنگ در خلیج فارس نه به سود این کشور و نه به سود همسایگانش نیست.
شبک**6116**1392

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سلاح فروشی ترامپ با تهدیدنمایی از ایران

عربستان به عنوان دومین واردکننده بزرگ تسلیحات با بودجه نظامی سالانه بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری قرار دارد که حدود یک سوم آن صرف واردات تسلیحات از امریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، چین و روسیه می‌شود.

به گزارش مشرق، «سجاد مرادی کلارده» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

دونالد ترامپ در جدیدترین اقدام دولت امریکا در حمایت از دولت‌های عربی خلیج فارس، مجوز فروش بیش از ۸ میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده را صادر کرده است. ترامپ دلیل انجام این اقدام را وضعیت اضطراری ناشی از وجود تنش‌ها با ایران و به عبارتی آنچه «تهدید ایران» نامیده، اعلام کرده است. پیرامون افزایش تنش‌ها در قبال ایران، ترامپ همچنین دستور اعزام هزار و ۵۰۰ نظامی ارتش این کشور را به خاورمیانه داده است. ترامپ همچنین چندی پیش مصوبه کنگره امریکا در خصوص قطع فروش سلاح و حمایت‌های نظامی از عربستان سعودی و امارات و به طور کلی ائتلاف عربی در جنگ یمن به رهبری دولت سعودی را وتو کرد. این اقدام ترامپ که برخی اعضای کنگره از آن تحت عنوان دور زدن کنگره نام برده‌اند، در واقع بدون انجام روندهای قانونی اعطای مجوز فروش سلاح از سوی کنگره انجام می‌شود، چرا که طبق قوانین امریکا، دولت در رابطه با فروش سلاح به کشورهای دیگر از جمله بمب‌های هدایت‌شونده، سنگرشکن و… نیاز به دریافت مجوز از کنگره دارد.

بیشتر بخوانید:

هشدار ۷۶ ژنرال بازنشسته آمریکا در خصوص تقابل با ایران پمپئو: فروش اضطراری تسلیحات به کشورهای عربی برای مقابله با ایران است


در طرف دیگر، آنچه از سوی دولت امریکا و پمپئو وزیر امور خارجه این کشور «تهدید و فعالیت‌های بدخواهانه ایران» عنوان شده، نه تنها وجود خارجی ندارد، بلکه صرفاً دستاویزی برای فروش تسلیحات به کشورهای عربی است؛ روندی که طی دو دهه گذشته به طور مداوم تکرار شده است. دولت امریکا سال‌هاست که نه تنها با استفاده از سیاست‌های ایران‌هراسانه، بلکه از هر فرصتی برای فروش سلاح به دولت‌های خلیج فارس تحت عناوینی همچون «بازدارندگی در برابر ستیزه‌جویی‌های ایران»، «دفاع از متحدان راهبردی امریکا در منطقه»، «برقراری ثبات و دفاع از ملت‌های منطقه در برابر ایران» و… استفاده می‌کند و از این نظر بزرگ‌ترین صادرکننده سلاح در جهان است.


با این حال واقعیت این است که سیاست امنیت منطقه‌ای در خلیج فارس با ورود تسلیحات گوناگون از سوی امریکا و دولت‌های اروپایی نظیر فرانسه و انگلستان دچار دور تسلسل ناامنی شده است. بنابر آمار مؤسسه تحقیقات صلح استکهلم هزینه‌های نظامی کشورهای منطقه در سال گذشته نسبت به بازه زمانی ۲۰۰۹-۲۰۰۵، بیش از ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین از میان ۱۰ کشور دارای بالاترین میزان هزینه‌های نظامی در جهان، هفت کشور در منطقه خاورمیانه قرار دارد که در بین آن‌ها اسامی چهار کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل بحرین، عربستان سعودی، عمان و کویت دیده می‌شود که به ترتیب ۰۱ /۴، ۱۰، ۱۲ و ۰۸ /۵ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به امور نظامی اختصاص داده‌اند. تنها امارات متحده عربی که کمتر از ۱۰۰ هزار کیلومتر وسعت دارد، در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۳، ۴/۴ درصد از کل واردات سلاح در جهان را به خود اختصاص داده و طی همین چهار سال حدود ۶۰ درصد تسلیحات خود را از امریکا خریداری کرده و بعد از عربستان سعودی، دومین مشتری تسلیحات امریکا است. سفارش و خرید تعداد زیادی از جنگنده‌های تایفون انگلیسی، رافائل فرانسوی، بمب‌های هدایت‌شونده امریکایی، سامانه‌های دفاع موشکی، لانچرهای پرتاب چندگانه و… تنها گوشه‌ای از تسلیحات انبار شده این کشور است.


در طرف دیگر، عربستان به عنوان دومین واردکننده بزرگ تسلیحات با بودجه نظامی سالانه بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری قرار دارد که حدود یک سوم آن صرف واردات تسلیحات از امریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، چین و روسیه می‌شود. واردات تسلیحات خارجی به عربستان در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با دوره چهار ساله ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، افزایش تعجب‌برانگیز ۲۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند امریکا برای ایجاد ثبات در منطقه به جای بزرگ‌نمایی ظرفیت‌های دفاعی ایران و تبدیل منطقه به انبار تسلیحات، باید به کشورهای منطقه در جهت رفع شکاف‌های اجتماعی داخلی آن‌ها و تلاش برای کاهش افراط‌گرایی بی‌حد و حصر در منطقه کمک کند یا اینکه در طرف دیگر، بر قطع حمایت از عربستان سعودی و امارات متحده در جنگ‌های منطقه‌ای و انجام کمک‌های انسانی در جنگ یمن متمرکز شود. بر این اساس، آنچه سران امریکا تحت عنوان تهدید ایران از آن یاد می‌کنند؛ تنها دستاویزی است که دولت ترامپ از آن برای تجارت تسلیحاتی که بیش از ۳۰ درصد از کل حجم صادرات امریکا را تشکیل می‌دهد، استفاده می‌کند، چرا که هزینه‌های حدود ۴ میلیارد دلاری ایران در بخش‌های نظامی به هیچ عنوان قابل مقایسه با هزینه‌های گفته شده از سوی کشورهای عربی منطقه نیست.

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: سياسي الوطن سوريه ترامپ

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۲۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فاضلاب‌هایی که خلیج فارس را خفه می‌کند!
 • چرا کنفرانس بحرین برای پیشبرد «معامله قرن» شکست خواهد خورد؟/ منطقه وارد یک نزاع جدید خواهد شد؟
 • امروز کمترین تعداد ناو‌های آمریکا و هم‌پیمانانش در خلیج فارس مستقر هستند/ این ناو‌ها هم قابلیت عملیاتی ندارند و کاملاً در کنترل نیرو‌های عملیاتی ارتش و سپاه هستند/ تمام ناوهایی که در منطقه هستند به زبان فارسی صحبت می‌کنند و این به معنای اقتدار ماست
 • امروز کمترین تعداد ناو‌های آمریکا و هم‌پیمانانش در خلیج فارس مستقر هستند/ این ناو‌ها هم قابلیت عملیاتی ندارند و کاملاً در کنترل نیرو‌های عملیاتی ارتش و سپاه هستند/ اکنون تمام ناوهایی که در منطقه هستند به زبان فارسی صحبت می‌کنند و این به معنای اقتدار جمهور
 • تولید 6.4 میلیون تن انواع محصول در منطقه ویژه خلیج فارس
 • بزک پهلوی در روزنامه کارگزاران
 • ­آوارگان سوری در ترکیه برای جشن رمضان به کشورشان باز می‌گردند
 • ارتش سوریه عملیات «جبهه النصره» در حومه حماه را ناکام گذاشت
 • خزانه‌داری آمریکا علیه حزب الله لبنان
 • بیش از ۸۰۰ آواره سوری به کشورشان بازگشتند
 • دلیل فروش اضطراری تسلیحات به کشورهای عربی، مقابله با ایران است
 • ترامپ اختیار اقدام علیه حزب‌الله را به وزارت خزانه‌داری آمریکا واگذار کرد
 • تحلیل نمایش نظامی آمریکا در خلیج فارس/امکان وقوع جنگ وجود ندارد
 • اقدامات آمریکا وکشورهاى عربى یک بلوف رسانه‏ اى/تنگه هرمز و خلیج فارس در کنترل نیروهای اسلام
 • بیش از ۸۰۰ آواره سوری به کشور خود بازگشتند
 • نام غارت گران بیت المال در کنار دشمنان امیرالمومنین در تاریخ ثبت می شود
 • عبدالمهدی به دنبال ایجاد صلح بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است
 • روسیه: طرح آمریکایی ناتوی عربی شکست خورده است
 • در گفتگو با الف مطرح شد؛ هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند/