گروه سیاسی جهان نيوز: اصلاح‌طلبان بازی جدیدی را شروع کرده‌اند؛ یک بازی در امتداد موضع «نمی‌گذارند دولت کار کند»؛ موضعی که از دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی همواره داشته‌اند و به خوبی می‌دانند که بی‌اثر است و برای همین تلاش کرده‌اند آن را تندتر پیش ببرند و در مرحله بعدی بازی با دعوت روحانی به کناره‌گیری از مقام ریاست جمهوری آن را به مبارزه منفی با نظام تبدیل کنند؛ موضعی که اگر منتقدان روحانی گرفته بودند، صدای اعتراض دولت بلند می‌شد، اما اکنون که «دعوت به استعفا» از اردوگاه اصلاح‌طلبی حامیان روحانی بلند می‌شود، دولت ترجیح می‌دهد با سکوت بگذرد، شاید، چون روحانی هم می‌داند این بازی به استعفا نمی‌رسد و هدف از آن، نه استعفای رئیس‌جمهور بلکه فشار بر نظام است تا به خواسته‌های اصلاح‌طلبان تندرو تن دهد و مهم‌تر از همه آنکه، روحانی می‌داند «اختیار ندارم» و «نمی‌گذارند کار کنم» هم خود بخشی از این بازی است و اگر استعفا کند، ممکن است رئیس‌جمهور بعدی با عملکرد خود به خوبی بطلان این بازی کذایی را ثابت کند.پازل‌های فشار بر حاکمیت
به گزارش جوان، سعید حجاریان آخرین نفر از اردوگاه اصلاح‌طلبی است که از روحانی خواسته استعفا کند. او در هفته‌نامه صدا طی یادداشتی با عنوان «کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام بقا؟» به شرح یادداشت قبلی خود با عنوان «اصلاح‌طلبی و مسئله بقا» پرداخته است و توضیحاتی را درباره ماجرای مشارکت مشروط در انتخابات ارائه و اصلی‌ترین جملات یادداشت خود را در قالب این کلمات بیان می‌کند: «البته در این میان، وجود و کارکرد پارلمان به‌دلیل تناقضات و تعارضات یا به تعبیری دیگر، «حاکمیت دوگانه» به‌طور جدی محل پرسش قرار گرفته است و شاید، تمهید «حاکمیت یگانه» و پایان دادن به این معضل، از معبر استعفای رئیس‌جمهور و برگزاری همزمان دو انتخابات در اسفندماه سال جاری بگذرد تا نتیجتاً، مجلس و دولتی همسو با رؤسای همسوتر بر مصدر امور قرار بگیرند.»

جملات سعید حجاریان صراحتاً از حاکمیت دوگانه می‌گوید و همچون یک مبارزه منفی می‌ماند که می‌گوید حالا که نمی‌گذارید ما کار کنیم، همه‌اش تقدیم شما! در این رویکرد خدمت‌رسانی به مردم و تلاش برای پیشرفت کشور به یک جنگ قدرت تنزل داده می‌شود.

ولی‌الله شجاع‌پوریان از نمایندگان چپ ادوار مجلس هم طی یادداشتی در شماره سه‌شنبه روزنامه همدلی با اشاره به نوشته اخیر سعید حجاریان می‌نویسد: «در شرایط فعلی دو راه‌حل، پیش روی روحانی قرار دارد؛ اول اینکه بر اساس دیدگاه سعید حجاریان مبنی بر استعفای روحانی و انتخاب رئیس‌جمهور جدید در دوم اسفند همزمان با انتخابات مجلس، زمینه برای رئیس‌جمهوری آینده فراهم شود تا دولت جدید با قرابت بیشتر با بدنه اصلی حاکمیت فعالیت خود را آغاز کند یا اینکه روحانی مسئولیت خود را در شرایط فعلی امروز مشخص کند و اگر قرار است دولت هزینه ایستادگی در برابر زورگویی امریکا را بدهد، سایر ارکان و قوا که در این تصمیم موافق هستند، در پیامد‌های آن شریک و سهیم باشند. وقتی دکتر روحانی ۱۹بار درخواست ملاقات با دولتمردان امریکایی را به خاطر تصمیم حاکمیت رد می‌کند، شایسته نیست شرایط اقتصادی امروز کشور را صرفاً به دولت نسبت داد و از زیر بار مسئولیت و پاسخگویی شانه خالی کرد.»

او در ادامه مدعی می‌شود: «دکتر روحانی فاقد اختیارات لازم برای هر گونه تغییرات در سطوح کلان است و بسیاری از مطالباتی که این روز‌ها نسبت به دولت مطرح می‌شود، اصولاً در حیطه اختیارات روحانی و هیچ رئیس‌جمهوری نیست و با علم به چنین ساختار و شرایطی باید این روز‌ها بهترین تدابیر برای ایجاد آرامش در فضای سیاسی و اقتصادی کشور به کار گرفته شود.»

محمد خاتمی هم پیش از این چنین موضعی را مطرح کرده بود. اسفند ۹۷ رئیس دولت اصلاحات در جمع تعدادی از نمایندگان عضو فراکسیون امید درباره تأثیرپذیری خودش در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و ریاست‌جمهوری گفته بود که «اعتماد مردم به حرف‌هایش بسیار کم شده است و دیگر نباید از او انتظار داشته باشند که مردم را به رأی دادن منتخبی خاص دعوت کند.»
او با انتقاد از وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور گفته بود: «دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رأی بدهید. فکر می‌کنید در انتخابات آینده مردم به حرف ما پای صندوق می‌آیند؟ بعید می‌دانم، مگر اینکه در یک سال آینده تحولی رخ دهد.»

علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات در همین رابطه و پیرامون تحلیل‌هایی که از سخنان رئیس دولت اصلاحات در رسانه‌های مختلف برداشت شده است و اینکه نظر وی درباره مشکلات موجود و عملکرد دولت در مقابل آن چیست، عنوان کرده است: «خاتمی معتقد است اگر دولت موانعی در کار خود حس می‌کند، باید این مشکلات را با جدیت پیگیری کند یا آن را با مردم در میان بگذارد. اگر این موارد به نیرو‌های بالادستی مربوط است یا قوای دیگر باید رئیس‌جمهور تعیین تکلیف کند. اگر نمی‌تواند موانع را برطرف کند، کنار بکشد.» وی در پاسخ به اینکه «یعنی خاتمی به روحانی گفته اگر نمی‌تواند، از ریاست‌جمهوری استعفا کند؟» تأکید کرده است: «بله. من شنیده‌ام که خاتمی به روحانی گفته اگر نمی‌تواند، از ریاست‌جمهوری استعفا و شرایط خود را مطرح کند و اگر امکانپذیر نیست، اجازه گرفته و کناره‌گیری کند.»

مبارزه منفی با نظام
اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند مسئولیت عملکرد دولت روحانی را بر عهده بگیرند. سطح محبوبیت روحانی پایین آمده و اوضاع معیشتی مردم سخت شده است. اصلاح‌طلبان در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ و در طول این پنج سال آنقدر حتی از اشتباهات حسن روحانی و دولتمردانش حمایت کرده‌اند که حالا نمی‌شود به راحتی بگویند مسئولیت دولت با ما نیست و آنچنان که برخی‌شان صریحاً اذعان کرده‌اند «مردم این را از آن‌ها نمی‌پذیرند» لذا تلاش می‌کنند از دولت پنهان بگویند و از اینکه اجازه نمی‌دهند دولت کار کند و اختیارات رئیس‌جمهور کم است و...

شاید روحانی هم از این بازی استقبال کند؛ چه آنکه او هم علاقه‌مند است برای ناکارآمدی دولتش بهانه بتراشد، بنابراین روحانی هم همین هفته اخیر از اختیارات کم دولت می‌گوید: «وقتی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سؤال دارای اختیار بوده است، به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور از دولت مطالبه داشت.»

اصلاح‌طلبان بر طبل استعفای رئیس‌جمهور می‌کوبند، اما در واقع امر این صرفاً یک عملیات روانی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی است تا بگویند چقدر دولت بی‌اختیار شده که ترجیح می‌دهد کنار برود. آن‌ها تلاش می‌کنند با تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی، بر نظام فشار وارد کنند و از آن سو با چانه‌زنی در سطوح بالای حاکمیت حرف خود را پیش برند (همان تئوری معروف حجاریان، فشار از پایین، چانه‌زنی در بالا). اینگونه هم خود را از اتهام ناکارآمدی و حمایت از دولتی ضعیف می‌رهانند و هم موضع خود را بر کرسی می‌نشانند.

تلاش نافرجام
مبارزه منفی اصلاح‌طلبان البته راه به جایی نخواهد برد. دعوت به استعفا که بماند، در دولت قبلی رئیس‌جمهور روز‌هایی را به خانه رفت و در محل کار حاضر نشد تا حرفش پذیرفته شود و نشد. نظام را نمی‌شود اینگونه تهدید کرد و تحت فشار قرار داد تا حاضر به پذیرش مذاکره با دولت امریکا شود. همه دغدغه‌شان هم آنچنان که از سخنانشان برمی‌آید که شجاع پوریان صریحاً گفته، همین مذاکره است، اما اولاً یک بار نظام حرف دولت روحانی را برای مذاکره پذیرفت و برجام نتیجه آن است که سرانجامش برای همه قابل مشاهده است و این سناریو دیگر تکرار نخواهد شد، ثانیاً دولت باید بپذیرد وظیفه تأمین معیشت مردم را بر عهده دارد و قیمت مایحتاج مردم که روزانه بالا می‌رود و مسکن و ماشین که از کنترل خارج شده و... ربطی به مذاکره با غرب ندارد. ربطی به دولت پنهان هم ندارد و اختیاراتش هم کامل در اختیار دولت است. خود روحانی هم هنگام انتخابات ریاست جمهوری قسم جلاله یاد کرده بود که مشکلات راه حل دارد و اگر نداشت، کاندیدا نمی‌شد. در پایان سخن سه‌شنبه شب رهبری را مرور کنیم: «اینکه آقای رئیس‌جمهور بیان کردند که بایستی مدیریت‌ها، برنامه‌ریزی‌ها جدی‌تر بشود، تغییر پیدا کند، این‌ها حرف‌های درستی است، باید بشود و بکنند دیگر، این کار‌ها را واقعاً دنبال کنند. همان طور که بیان شد، واقعاً بروند دنبال فعالیت جدی در همین زمینه‌هایی که گفته شد و راه باز است.» کپی متن خبر

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت www.jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۳۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دعوای تقلب بین اصولگرایان بر سر انتخاباتِ بدون حضور اکثریت مردم

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

گردوخاک پس از باران مهمان خوزستان می‌شود

خبر بعدی:

ضربه‌مغزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم

برخی از اصلاح‌طلبان به‌جای تشکر و قدردانی از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات به مسائل حاشیه‌ای پرداخته‌اند این مسئله نشانه ضربه‌مغزی و گیج شدن این طیف سیاسی است که با شکست در انتخابات مجلس این‌گونه در بین آحاد ملت و طرفداران این طیف سیاسی رسوا شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه با تمام فشارهای خارجی، تحریم‌ها و انتشار خبر ویروس کرونا با حضور باشکوه و حماسی مردم ایران برگزار شد که برآوردهای اولیه نتایج آرا حکایت از این دارد که اکثریت صندلی‌های مجلس به اصولگرایان رسید.
 
اصلاح‌طلبان یکی از طیف‌های سیاسی بودند که پس از رد صلاحیت نامزدهای این طیف، انتخابات مجلس شورای اسلامی را تهدید به تحریم و مردم را تشویق به عدم مشارکت می‌کردند اما پس از پایان اعلام نظر شورای نگهبان در مورد تأیید صلاحیت‌ها و تائید پرتعداد کاندیداهای اصلاح‌طلبان، آنها آغاز به انتشار فهرست‌هایی از نامزدهای این جریان کرده بودند که در تناقض کامل با سخنان سردمداران این جریان سیاسی بود که اعلام کرده بودند که اصلاح‌طلبان در این انتخابات هیچ لیستی ندارند و از لیستی نیز حمایت نخواهند کرد.
 
با تمام تناقض‌گویی‌های اعضا و رهبران اصلاح‌طلبان به همراه نمایش قرار گرفتن ایران در لیست سیاه fatf از سوی آمریکا و در کنار آن انتشار ناگهانی ویروس کرونا در فضای مجازی کشور باهدف ایجاد ترس و وحشت مردم و کاهش مشارکت مردم در انتخابات بود ولی برخلاف خواسته این طیف سیاسی خاص و دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران که از هیچ تلاشی برای عدم مشارکت مردم دریغ نکردند، مردم انقلابی، شجاع و متعهد ایران اسلامی از صبح جمعه دوم اسفند پای صندوق‌های اخذ رأی حاضر شدند و این حضور گسترده منجر به آن شد که روند رأی‌گیری تا ساعت 24 شب تمدید شود تا مهر اثبات پایبندی ملت به‌نظام و ولایت بر چشم و جان دشمنان ملت و نظام حک شود.
 
حال با پایان یافتن انتخابات برخی از اصلاح‌طلبان به‌جای تشکر و قدردانی از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات، به مسائل حاشیه‌ای پرداخته‌اند. این مسئله نشانه ضربه‌مغزی و گیج شدن این طیف سیاسی است که با شکست در انتخابات مجلس این‌گونه در بین آحاد ملت و طرفداران این طیف سیاسی رسوا شدند که البته این نشان‌دهنده این موضوع است که مردم از عملکرد دولت و نمایندگان مجلس که اکثریت اصلاح‌طلب و یاران رئیس‌جمهور بودند ناراضی و گلایه‌مند هستند و با توجه به رهنمودهای رهبری برای تشکیل مجلس قوی، پای‌کار آمدند و با انتخاب نامزدهای اصلح و انقلابی نوید مجلس انقلابی و نویدبخش آینده‌ای روشن را داده‌اند.

محسن رحمانی

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • مهدی فضائلی: میزان مشارکت حداکثری و ایدئال نبود اما با توجه به شرایط مطلوب و قابل‌قبول است/ میزان مشارکت در انتخابات در ایران از بسیاری کشورها بیشتر است
 • واکنش‌ها به گفتگوی جنجالی فتاح در صدا و سیما / توجیه شکست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس از زبان محجوب / توصیه‌های کرونایی ضرغامی / نماینده مجلس به ۲۰ سال حبس محکوم شد؟
 • چرا پایگاه رای اصلاح‌طلبان دچار یأس سیاسی شد؟
 • تحلیل انتخابات ۲ اسفند در گفتگو با سلیمی‌نمین| چرا پایگاه رای اصلاح‌طلبان دچار یأس سیاسی شد؟
 • هاشم‌زائی: عملکرد فراکسیون امید و دولت در عدم رای آوردن اصلاح‌طلبان نقش داشت
 • انتخابات دوم اسفند و تحقق پیش‌بینی اطلاح‌طلبان
 • فرجام انتخابات و چالش های فراروی دولت و مجلس
 • بار سنگین مجلس یازدهم در بازگرداندن امید مردم
 • پیام انتخابات بی اعتمادی به اصلاح‌طلبان است!
 • پژمانفر: کاهش مشارکت مردم در انتخابات به خاطر عملکرد ضعیف اصلاح طلبان در مجلس و دولت است
 • بار سنگین بازگرداندن امید مردم بر عهده مجلس یازدهم است
 • معلق‌بازی پیش قاضی؟! بودید و از مردم شکست خوردید
 • پژمانفر: گله مردم از مجلس دهم، باعث انتخاب منتقدان دولت شد/ اصلاح‌طلبان فقط ادعای مردم‌سالاری دارند
 • اصلاح طلبان از کارنامه ناموفق خود فرار نکنند و آدرس غلط ندهند/ جریان اصلاحات فقط ادعای مردم‌سالاری دارد
 • گله مردم از مجلس دهم، باعث انتخاب منتقدان دولت شد
 • گله مردم از مجلس دهم، باعث انتخاب منتقدان جدی دولت شد
 • معلق‌بازی پیش قاضی؟! بودید و از مردم شکست خوردید/ بالاخره ادارات چند ویلا و مهمانسرا دارند؟ / درخواست روحانی از قرارگاه های سازندگی برای مقابله با تحریم ها
 • بهبود معیشت طبقات پایین باید اولویت مجلس جدید باشد
 • عامل اصلی کاهش مشارکت سیاسی در کشور چیست؟
?>