خبرگزاري آريا -
دعا براي پسر شدن جنين
اگر از خدا مي‌خواهيد فرزندتان پسر شود، خوب است از خداوند فرزند پسر سالم و صالح طلب کنيد. براي اين امر در روايات و احاديث دعاهاي مختلفي آورده شده است که در اين قسمت از بيتوته به آن‌ها اشاره کرده‌ايم.
دعا براي پسر شدن جنين
از محمد بن اسماعيل يا غير او، روايت شده که گفت: به امام جواد عليه السلام عرض کردم: فدايت شوم! مردي براي زن حامله دعا مي کند که خداي متعال فرزندي را که در شکم دارد، پسر سالم و بي عيب قرار دهد.
حضرت فرمود: از بسته شدن نطفه، تا چهار ماه دعا مي کند؛ چه اينکه جنين، چهل روز نطفه و چهل روز، خون بسته شده و چهل روز، پاره گوشت است و اين مدت، چهار ماه کامل مي‌باشد؛ سپس خداي متعال دو فرشته خلاق و آفريننده را، بر مي انگيزد و آن دو مي گويند: پروردگارا! چه موجودي بيافرينيم، پسر يا دختر؟ بدبخت يا خوشبخت؟
پس دستور لازم داده مي شود و آن دو اظهار مي دارند: پروردگارا! روزي او، چگونه؟ زمان مرگش، کي؟ و مدت عمرش، چه مقدار است؟
و بيان مقتضي، ارائه مي گردد و از اين پس پيمان او (پيمان با خداوند در اطاعت نکردن شيطان)، ميان دو چشمش قرار مي گيرد و او، در آن مي نگرد و همواره در شکم مادرش، راست قامت و سر بلند و سر به بالا است تا وقتي زمان خروجش نزديک شود،
خداي متعال فرشته اي را بر مي انگيزد؛ پس او کودک را با شدت هر چه بيشتر به خروجي رحم مي راند و کودک متولد مي شود و پيمان مورد نظر، از يادش مي رود.
(کافي 6: 16 ح 6)
پيامبر اکرم(ص) براي پسر شدن جنين مي‌فرمايد:
«کسى که فرزندى در راه دارد، اگر نيّت کند که نامش را محمد يا على بگذارد، خداوند متعال به او پسر خواهد داد».
ابن فهد حلى، احمد بن محمد، عدة الداعي و نجاح الساعي، محقق و مصحح: موحدى قمى، احمد، ص 88، دار الکتب الإسلامي، بي جا، چاپ اول، 1407ق.
امام باقر (ع) براي پسردار شدن مي‌فزمايند:
امام باقر (ع) فرمود: «سه روز پس از نماز عشا و نماز صبح 70 بار مي‌گويي: «سُبْحَانَ اللَّه»
و 70 بار مي‌گويي: «اَسْتَغْفِرُ اللَّه» و پس از آن ذکر خود را با اين آيه از قرآن تمام مي‌کني:
«اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ اِنَّهُ کانَ غَفَّاراً يُرْسِلِ السَّماءَ عَلَيْکُمْ مِدْراراً وَ يُمْدِدْکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنِينَ وَ يَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَ يَجْعَلْ لَکُمْ اَنْهاراً»
و در شب سوم اين اعمال، با همسر خود آميزش کن. به خواست خدا پسري با اعتدال به تو داده خواهد شد.»
دعا براي پسر شدن جنين
امام صادق(ع) در مورد پسر شدن حمل مي فرمايد:
«هرکس که زنش باردار است و فرزندش چهار ماهه شد، رو به قبله بايستد و آية الکرسى بخواند، و دست به پهلوى همسرش گذارد و بگويد: اللَّهُمَّ إِنِّي قَدْ سَمَّيْتُهُ مُحَمَّدا (خداوندا من اين فرزند، را محمد نام گذاردم)، خداوند اين جنين را پسر مي‌کند، و اگر به عهد خود وفا کند و نام او را محمد نهد خداوند آن را وسيله برکت او قرار دهد و گرنه اختيار با خداست که او را نگهدارد يا ببرد».
کلينى، محمد بن يعقوب، الکافي، محقق و مصحح: غفارى، على اکبر، آخوندى، محمد، ج 6، ص 11، دار الکتب.
امام صادق (ع) در جاي ديگري فرمود:
«وقتي که تصميم به آميزش گرفتي و در جايي که مرد براي آميزش با زن مي‌نشيند نشستي، دست راستت را در سمت راست ناف زن بگذار و هفت بار سوره قدر را بخوان و آن گاه آميزش کن که به آن چه دوست داري مي‌رسي وقتي که علائم بارداري آشکار شد، پاسي از شب گذشته، دستت را بر سمت راست نافش بگذار و هفت بار سوره قدر را بخوان.»
در بعضي از روايات در ادامه روش بالا آمده است که: «هر صبح و شب 70 بار «سبحان الله»، 10 مرتبه «استغفر الله» و 9 بار «سبحان الله العظيم» بگوييد و در مرتبه دهم اين آيه را بخوانيد:
«اَسْتَغْفِرُ اللَّهُ اِنَّهُ کانَ غَفَّاراً يُرْسِلِ السَّماءَ عَلَيْکُمْ مِدْراراً وَ يُمْدِدْکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنِينَ وَ يَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَ يَجْعَلْ لَکُمْ اَنْهارا»
همچنين جهت دعا براي پسردار شدن در روايات آمده است:
زن با مشاهده آثار بارداري، دست خود را بر شکم نهد و 1400 بار صلوات نذر کند و 7 بار آيه 35 آل عمران ( إذ قالت امرأةُ عمران رب إني نذرت ما في بطني محرراً فتقبل مني انک سميع الدعا) را بخواند.
گفتني است؛ دعا کننده بايد مصلحت الاهي در درخواست خود را در نظر داشته باشد؛ يعني بداند که خداوند اگر مصلحت بداند دعايش را مستجاب مي‌کند، و فرزندش، پسر متولد مي‌شود. به ديگر سخن؛ تنها دعا براي پسر شدن فرزند علت تامه نيست، و نبايد خيال کرد حالا که اين دعاها خوانده شد، حتماً بايد پسر متولد شود.
همچنين بايد دانست که والدين از خداوند مهربان سلامت فرزند خود را بخواهند؛ همان‌طورکه هر وقت به امام زين العابدين(ع) بشارت مى‏دادند که فرزندى برايتان به دنيا آمده، سؤال‏ نمى‏فرمود که آيا پسر است يا دختر، بلکه مى‏فرمود: آيا سالم‏ و بى‏عيب است؟ اگر مى‏گفتند آرى، مى‏فرمود: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ‏ يَخْلُقْ‏ مِنِّي‏ شَيْئاً مُشَوَّهاً»؛ سپاس خدايى را که از من فرزندى ناهنجار به دنيا نياورد.
عدة الداعي و نجاح الساعي، ص 88؛ الکافي، ج 6، ص 21.
گردآوري: بخش مذهبي بيتوته


منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دو رزق سرنوشت‌ساز برای آدمی/گره‌ای که خود گره‌گشا می‌شود

یک استاد اخلاق با اشاره به رزق‌هایی که از خدا در روز پانزدهم ماه مبارک رمضان درخواست می‌کنیم، گفت: شرح صدر برای انابه و مناجات با خدا لازم است تا انسان خود را به خدا گره بزند؛ با این گره است که خیرات دنیا و آخرت نصیب انسان می‌شود.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: از اعمال توصیه شده در ماه مبارک رمضان، دعا و مناجات به درگاه خدای متعال است لذا برای این ماه ادعیه متعددی سفارش شده که با تمسک به آنها می توان از برکات رمضان بیش از پیش بهره برد.

ازجمله ادعیه این ماه دعاهای روزانه برای هر یک از روزهای ماه مهمانی خدا است که در عین کوتاهی دریایی از معارف را در خود جای داده اند؛ از این رو، در سلسله گفت وگوهایی با حجت الاسلام والمسلمین «ابراهیم بهاری»، استاد اخلاق و کارشناس مذهبی به شرح معارف و آموزه های این ادعیه پرداخته ایم که به صورت روزانه تقدیم حضورتان می شود، اینکه شرح دعای روز پانزدهم از رمضان المبارک:

 

حجت الاسلام والمسلمین «ابراهیم بهاری» در شرح این دعا اظهار کرد: حضرت رسول(ص) در این دعا عرضه می دارند: «بسم الله الرحمن الرحیم؛ اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِکَ یا أمانَ الخائِفین؛ خدایا روزى کن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان وبگشا سینه ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناکان».

 

این استاد اخلاق ادامه داد: بنابر آنچه در آیات قرآن آمده، رزق فقط جنبه اقتصادی ندارد بلکه هر آنچه وجود مقدس خدای عالم به انسان عنایت می کند، رزق نام می گیرد، یعنی هر چه از جانب خدا باشد «رزق» است. لذا پیامبر(ص) در این دعا، «طاعَةَ الخاشِعین» را به عنوان رزق از خدای متعال طلب می کنند.

 

وی بیان کرد: این خشوع سبب غرق در مقام عبودیت می شود چنان که بندگانی آنچنان در خدا غرق هستند که هیچ چیز جز او را نمی بینند، انسان در چنین حالتی ذی قیمت می شود.

 

حجت الاسلام بهاری با ذکر مثالی برای شرح بهتر این مهم، تصریح کرد: در گذشته بردگان قیمت های متفاوتی داشتند و جالب آنکه اربابان بردگان مطیع را نمی فروختند!. این یعنی خشوع و اطاعت از مولا قیمت انسان را تعیین‌ناپذیر می کند.

 

وی با اشاره به آیاتی از قرآن درباره خشوع انسان و برکات آن، ابراز کرد: قرآن در سوره مبارکه فرقان، آیه 63 در معرفی خاشعین می فرماید: «وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا...»؛ و نیز در آیه 18 سوره مبارکه لقمان می فرماید: «... وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ». این تاکیدات نشان می دهد فرد خاشع در مقابل خدا افتاده و فروتن و طاعت و عباداتش در عالی ترین مرتبه است.

 

این استاد حوزه علمیه با اشاره به عبارت «اشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ» در ادامه دعای روز پانزدهم از ماه مبارک رمضان، بیان کرد: برخی در درگاه الهی خاضع هستند و گریه های آنچنانی برای خدا کرده و سینه هاشان در عبادت و مناجات به قدری شرح دارد که اگر شبی مناجات نکنند گویا مصیبتی بر آنها نازل شده است.

 

وی اضافه کرد: نقل است علی ابن ابیطالب(ع) چنان در نخلستان های مدینه می گریستند که از هوش می رفتند، شخصی برای حضرت زهرا(س) خبر آورد که علی(ع) در اثر گریه از دنیا رفت، حضرت صدیقه(س) در پاسخ فرمودند: هر شب علی(ع) از شوق خدا اینچنین بیهوش می شود.

 

حجت الاسلام بهاری با بیان اینکه این شرح صدر برای انابه و مناجات با خدا لازم است، گفت: تا انسان خود را به خدا گره بزند که اگر چنین شد هر آنچه را که باید در دنیا و آخرت به دست می آورد. برای همین است که باید اهل مناجات در دل شب باشیم.

 

وی تاکید کرد: امام حسن مجتبی(ع) از مادرشان حضرت زهرای مرضیه(س) نقل می کرد که ایشان در دهه سوم از ماه مبارک رمضان دست و روی ما را می شست و می گفت: بیدار بمانید، مباشد بارش رحمت الهی باشد و شما در خواب باشید.

 

حجت الاسلام بهاری در پایان خاطرنشان کرد: دعای روز پانزدهم از ضیافت الله با عبارت «بأمانِکَ یا أمانَ الخائِفین» پایان می یابد، یعنی برای اجابت این دعا خدا را با صفت پناه ترسیدگان می خواند.

 

پایان پیام/9

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۴۵۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اشتباهات خنده دار دروازبان‌ها در زمین فوتبال + فیلم
 • یکی از آن 11 نفر
 • ایران درودی: دعا کنید برای افتتاح موزه زنده بمانم
 • خانواده "پسر پورشه سوار" حتی به خاکسپاری نیامدند!
 • خاله نرگس: برای فرستادن صلوات و دعای فرج در تلویزیون بازخواست شدم/ سلبریتی‌ها برای اهداف صداوسیما قدم برنمی‌دارند
 • دعا؛ شیوه رویارویی بشر با مشكلات/ سعدی، خداخوانی را ابزاری برای بندگی قرار داد
 • ارایه کارت‌های «آی دی دار» به افراد بی بضاعت
 • آیه‌نگاشت/خداوند صاحب همه عزت‌هاست
 • شکارچی سابقه دار در دام سبز پوشان محیط زیست زابل گرفتار شد
 • ۴ پدیده‌ای که خداوند آن‌ها را باعث آرامش انسان قرار داده است
 • برکات بی نظیر خواندن دعای مجیر/ متن دعا
 • اصفهان| گفتاری از آیت‌الله ناصری؛ چرا گاهی دعا مستجاب نمی‌شود؟
 • شکارچی سابقه دار در دام سبز پوشان محیط زیست گرفتار شد
 • توجه به عظمت خداوند کلید اصلی اصلاح صفات رذیله
 • نجات پسر بچه ۳ ساله از مرگ
 • فضیلت افطاری در بیان معصومین(ع)
 • ​شکارچی سابقه دار در زابل دستگیر شد
 • مهمانی افطاری باید بدون تشریفات باشد / فضیلت افطاری در بیان معصومین(ع)
 • دورنمایی از عظمت خداوند از نظر پیامبر(ص)