به گزارش ایکنا از یزد، نمایشگاه بزرگ علوم قرآنی در شهر یزد که در ابتدا قرار بود در محل حسینیه آقا واقع در خیابان انقلاب برگزار شود در اوایل ماه رمضان المبارک به حسینیه صاحب الزمان محمود آباد تغییر مکان داد.
این نمایشگاه در سال 94 در حسینیه خیرآباد و در سال 96 در حسینیه محمود آباد برگزار شده است و آنچه در نمایشگاه امسال قابل توجه بود حضور اکثریت مسئولان استانی در مراسم افتتاحیه بود که در سال 96 این حضور در مراسم افتتاحیه کمرنگ بوده است.

در مراسم افتتاحیه امسال که راس ساعت 10:45 آغاز شد حجت‌الاسلام و المسلمین مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد، رستگاری فرماندار یزد، حجت‌الاسلام طالبی مدیرکل بازرسی استان، حجت الاسلام حسینی کوهستانی مدیرکل تبلیغات اسلامی، مجید جوادیان زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، ذوالفعلی نژاد مدیر کل زندان‌های یزد و معاون وی، حجت‌الاسلام گرج مسئول کانون‌های مساجد استان، حجت‌الاسلام مطهریان مدیرعامل اتحادیه موسسات از همان ابتدای مراسم حضور داشتند.
مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط میردهقان قاری نوجوان و سرود ملی آغار شد و در ابتدا مجید جوادیان‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد به ایراد سخن پرداخت و در خصوص نمایشگاه گزارشی ارائه داد.

اجرای گروه تواشیح مهیمن از کانون فرهنگی هنری مسجد امام رضا دانشگاه آزاد بر زینت مجلس افزود و در این هنگام که محمدعلی طالبی استاندار یزد به تازگی در این مراسم حضور یافته بود، به ایراد سخن پرداخت و هنر را متاثر از قرآن دانست و اظهار امیدورای کرد با توجه به دارالعباده بودن استان یزد با تعامل و همراهی مسئولان و ائمه جمعه بویژه آیت الله ناصری  امام جمعه یزد شاهد توسعه و ترویج فرهنگ قرآن باشیم.
سخنران بعدی این مراسم آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بود که تازه به جمع این مراسم پیوست و آیت الله ناصری از خانواده‌ها خواست فرزندان را در کنار برنامه‌های دیگر از جمله فراگیری زبان خارجه، شعر و .... به یادگیری قرآن تشویق کنند و از مسئولان خواست برنامه‌های قرآن را در سرلوحه اقدامات مدنظر قرار دهند.

در این مراسم که علی صالحی مدیرکل روابط عمومی استانداری، حجت الاسلام رضایی مسئول امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی، سعید غفاریان مسئول اداره قرآن و عترت آموزش و پرورش استان، فیضی مسئول خانه مطبوعات استان، معاونان، دشتی مسئول امور قرآنی، ترقی نژاد رییس روابط عمومی اداره کل ارشاد و جمعی از مسئولان موسسات قرآنی در این مراسم حضور داشتند.
البته تعدادی از مدیران موسسات از اجرای این برنامه به صورت آنی گلایه کردند که ای کاش این برنامه حداقل سه ماه پیش برنامه ریزی می‌شد تا شاهد ارتقای هر چه بیشتر برنامه‌ها در این نمایشگاه توسط موسسات باشیم.
به گزارش ایکنا، این مراسم با حضور پررنگ مسئولان برگزار شد و امید است دیگر برنامه‌های قرآنی که با حضور تعدادی از مسئولان مرتبط با حوزه قرآن برگزار می‌شود، دیگر مسئولان بویژه مسئولان ارشد استان که حداقل دراین آیین حضور بهم رساندند در برنامه‌های قرآنی، همایش‌ها، برنامه جزء خوانی قرآن که به صورت شاخص در امامزاده سیدعجعفر محمد (ع) یزد در حال برگزاریست، و ....شاهد حضور حداکثری باشیم چرا که حضور مسئولان می‌تواند باعث دلگرمی و ترغیب اقشار مختلف در برگزاری و حضور در برنامه‌های قرآنی شود.

یادآور می‌شود در این نمایشگاه که کتب قرآنی، محصولات فرهنگی، مشاوره، عفاف و حجاب به نمایش گذاشته شده و همچنین غرفه موسسات قرآنی و ارائه محصولات و برنامه‌های ویژه در غرفه‌ها، کتابت قرآن کریم با خودکار در طول ماه رمضان، ویژه برنامه کودکان و نوجوانان و... آماده میزبانی همشهریان عزیز است، تا دوم خردادماه جاری از ساعت 21 الی یک بامداد در محل حسینیه صاحب‌الزمان میزبان علاقه‌مندان است.

گزارش: اعظم السادات میرجلیلی

انتهای پیام

 

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دانشگاه باید سبک زندگی قرآنی را با مطالعات علمی به جامعه عرضه کند

رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی گفت: انتظار ما از دانشگاه این است که سبک زندگی قرآنی را با مطالعات علمی به جامعه عرضه کند، اگر ما روزی بتوانیم در دانشگاه چنین کاری انجام دهیم، آن زمان می‌توان گفت که کار قرآنی دانشگاهی انجام شده است.

حجت الاسلام و المسلمین احمد ترابی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص کیفیت نمایشگاه قرآن امسال، اظهار کرد: من در سال‌های گذشته احساس خوبی به نمایشگاه نداشتم، زیرا فضا گرم و گیرا نبود، اما امسال فضا گرم‌تر و حضور افراد با اشتیاق بیشتر است.

وی افزود: می‌توانیم در نمایشگاه هدفمندتر و با تنوع برنامه‌ای بیشتری کار کنیم، اما این قدم تازه برای رونق بهتر، طلیعه نویدبخشی است. امیدوارم هر سال یک قدم به جلو برویم و اگر سال آینده فضا بهتر، محتوا بیشتر و زمینه حضور مردم نیز بیشتر باشد، قطعاً ما از پیشرفت حاصل شده خوشحال و راضی خواهیم بود.

ترابی با بیان اینکه برای نمایشگاه دیر اعلام کردند و یک هفته یا کمتر به نمایشگاه مانده بود که قطعی شد، عنوان کرد: در عین حال دانشگاهیان استقبال خوبی کرده و فضایی را ایجاد کردند که حضور آن‌ها برای خود ما نیز غیر منتظره بود.

رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی ادامه داد: اگر بنا باشد کار جدی‌تری انجام گیرد، باید چند ماه قبل از نمایشگاه روی محتوا، شیوه‌ها، سبک کار، ارائه برنامه و تنظیم حضور افراد در نمایشگاه کار شود. باید حضور دانشجویان را به بهانه‌های مختلف فراهم کنند، نشست‌هایی باشد که در آن‌ها امتیازاتی به افراد قرآنی داده شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در نمایشگاه مسابقه قرآنی برگزار کردیم که مطالعه قرآنی بود و از برگزیدگان آن در غرفه‌ها تقدیر کردیم. شاید اگر هر مجموعه‌ای، حوزه و غیر حوزه، همین برنامه را در یک شب برگزار می‌کردند، قطعاً فضا گرم‌تر و گیراتر می‌شد. امیدواریم برای سال‌های آینده با مشورت‌هایی که صورت می‌گیرد، کار قوی‌تر انجام شود.

ترابی در خصوص فعالیت قرآنی غرفه دانشگاه‌ها، گفت: فعالیت بسیار متنوع بود. دانشجویانی که کارهای قرآنی به صورت هنری انجام داده بودند، آن‌ها را در این غرفه‌ها عرضه کردند و همچنان مشغول انجام کار بودند. آیات قرآن بر لوح‌های مسی نوشته و قرآن با خط خوش تدوین شد. دانشجویان کارهای تجسمی داشتند. پایان‌نامه‌های دانشجویی نیز عرضه شد.

رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی اضافه کرد: دانشجویان فعالیت‌هایی که در طول سال به عنوان قرآن انجام داده بودند، معرفی کردند و نشان دادند که دانشگاه‌ها در مسائل قرآنی فعال بوده و فعالیت می‌کنند. این موارد طی دو تا سه روز آماده شد. اگر بنا باشد آثار بهتر معرفی شوند، قطعاً دانشگاه‌ها بیشتر از این ذخیره و امکانات دارند.

وی با اشاره به اینکه ما کارهای بسیار زیربنایی و محتوایی عمیقی در نمایشگاه انجام ندادیم، تصریح کرد: اگر در این نمایشگاه نیز کاری از قبل آماده و عرضه شده، متعلق به افرادی است که کارهای عمیق قرآنی انجام دادند. قطعاً اگر این نمایشگاه بتواند کارهای عمیق را معرفی کرده و نیروهای قرآنی را به هم مرتبط کند، بسیار خوب است.

ترابی در خصوص نقش دانشگاه‌ها در فعالیت‌های قرآنی، عنوان کرد: ما چند نوع فعالیت داریم که یکی آشنایی بیشتر دانشجویان با مباحث قرآنی مانند روخوانی، محتوا و معرفت قرآنی است که این کار از چند طریق انجام می‌شود.

رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ما درس‌های معارفی داریم که محور آن‌ها قرآن و نهج البلاغه است، اینکه افراد بدانند دانشجویان چند هزار ساعت در یک ترم یا یک سال با مباحث قرآنی در کلاس‌ها آشنا می‌شوند، قابل توجه است، اما کافی نیست.

وی بیان کرد: انتظار ما از دانشگاه این است که سبک زندگی قرآنی را با مطالعات علمی به جامعه عرضه کند. اگر ما روزی بتوانیم در دانشگاه چنین کاری انجام دهیم، آن زمان می‌توان گفت که کار قرآنی دانشگاهی انجام شده است.

ترابی با ارائه پیشنهادی برای بهتر شدن نمایشگاه قرآن در سال آینده، اضافه کرد: پیشنهاد من این است که با تمام مجموعه‌های اصلی شامل حوزه، دانشگاه، کتابداران و چاپ‌کنندگان کتاب‌های قرآنی صحبت شود تا نقدها و پیشنهادات را مطرح کنند که حتماً برای ارشاد مفید خواهد بود.


انتهای پیام

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراسم اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای قرآنی برگزار می‌شود
 • نمایشگاه کتاب و علوم قرآنی در دیر گشایش یافت
 • مراسم اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود
 • برترین‌های مسابقات قرآن دانشگاه آزاد یزد تجلیل شدند
 • برترین‌های مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد یزد تجلیل شدند
 • مراسم شب‌های قدر در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد برگزار می‌شود
 • جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد
 • نمایشگاه قرآن و فرصتی برای بیان چالش‌های مؤسسات مردمی
 • برپایی نمایشگاه قرآن؛ زمینه‌ای برای اجرای برنامه‌های بزرگ‌تر قرآنی
 • نمایشگاه علوم قرآنی یزد
 • نمایشگاه علوم قرآنی یزد؛ مستلزم کیفیت‌بخشی محتوا
 • جشن سالروز تأسیس ایکنا امشب برگزار می‌شود
 • غرفه موسسه نورالسماء در نمایشگاه علوم قرآنی یزد
 • همدان میزبان جشنواره قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است
 • مناظره بر سر «اخلاق‌مداری در دنیای تجارت» و «سیاست‌گذاری در فعالیت‌های قرآنی»
 • ارائه آخرین کتاب های معارف اهل بیت(ع) در نمایشگاه علوم قرآنی یزد
 • روزهای پایانی نمایشگاه علوم قرآنی یزد/اجرای برنامه‌های جنبی متعدد
 • فیلم: مراسم افتتاحیه به سبک یک میلیاردر در قلب تهران!
 • برگزاری شب شعر «سفره نان و ریحان» در یزد