به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سردار عباس سده‌ی، رئیس دفتر ارتباطات مردمی نیروهای مسلح در اولین همایش رویکردهای نهادینه سازی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در ارتش که صبح پنجشنبه در دانشگاه افسری امام علی (ع) برگزار شد، با تاکید بر این‌که یکی از مسائل و محورهای اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی حفظ استقلال کشور است، مکتب دفاعی ایران اسلامی را بر اساس دیدگاه‌های ولایت فقیه و یکی از اصول مهم و اساسی این مکتب استقلال و نفی استکبار جهانی دانست و گفت: ارتش در کنار سایر نیروهای مسلح در چهار دهه گذشته دستاوردهای بسیار عظیمی داشته که یکی از آن حفظ استقلال کشور و مقابله با ضد انقلاب در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که در این مسیر مقدس شهدای بسیاری فدای اسلام و حفاظت از کشور شده است.

وی ارتش جمهوری اسلامی را ۱۸۰ درجه متفاوت از ارتش رژیم پهلوی دانست و اظهار کرد: ارتش پیش از انقلاب در راستای اهداف استکبار جهانی حرکت و در جایی حضور پیدا می‌کرد که آن‌ها می‌خواستند؛ مانند عمان و در زمان جدایی‌سازی بحرین از ایران این ارتش هیچ واکنشی نداشت، اما به برکت انقلاب اسلامی ارتش بعد از انقلاب اسلامی در برابر خواست استکبار برای تجزیه کشور تمام قدر در برابر تجزیه طلبان ایستاد و رشادت‌ها از خود نشان داد. در دفاع مقدس نیز ارتش با سربلندی در برابر متجاوزان ایستاد.

وی ادامه داد: ارتش با اتکا به کارکنان متدین و انقلابی که در ۱۹ بهمن با امام خمینی (ره) بیعت کردند، در این چهل سال دستاوردهای بسیار و عظیمی داشته، اما متأسفانه از رشادت‌های ارتش در دفاع مقدس و بعد از آن کمتر گفته شده است. با یقین می‌گویم در گام دوم انقلاب اسلامی هرگاه فرمانده معظم کل قوا اراده کنند، ارتش با اقتدار در میدان عمل حاضر شده و توطئه‌های دشمنان انقلاب اسلامی را با قدرت به شکست می‌کشاند.

رئیس دفتر دفتر ارتباطات مردمی نیروهای مسلح افزود: ارتش به برکت انقلاب اسلامی بعد از خروج مستشاران نظامی آمریکا از ایران توانست روی پای خود بایستد و با اتکا به توان داخلی توانست تمام تجهیزات دفاعی مورد نیاز کشور را تولید، اورهال و بکار بگیرد که توان موشکی یکی از این دستاوردهای مهم دفاعی کشور با وجود تحریم هاست.

رئیس دفتر دفتر ارتباطات مردمی نیروهای مسلح امنیت را فرای مطالبی دانست که در متون آموزش غربی آمده و گفت: ما قدرت و امنیت را در سایه قدرت الهی و بر مبنای توانمندی‌های بومی و داخلی می‌دانیم و معتقدیم امنیت به معنای نبود تهدید و آنچه غربی‌ها می‌گویند نیست.

وی در پایان تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی باید استقلال علمی و فناوری را دنبال کنیم تا بتوانیم به اهداف بلند انقلاب اسلامی دست بیابیم.

منبع: جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عبور از چالش‌ها با استفاده از تجربیات دفاع مقدس/ دشمن درباره قدرت ایران دچار اشتباه محاسبه نشود

به گزارش ایکنا؛ به نقل از خانه ملت، سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح، در نشست علنی امروز، شنبه 4 خرداد ماه، مجلس شورای اسلامی به مناسب سالروز فتح خرمشهر به سخنرانی پرداخت و ضمن تبریک روز ملی مقاومت و پایداری مردم شریف دزفول به ملت ایران به برجستگی فتح خرمشهر در مواجهات راهبردی و در شرایط سرنوشت ساز کنونی اشاره کرد و گفت: در آستانه 3 مناسبت مذهبی، تاریخی و سیاسی قرار داریم.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح بر همین اساس تصریح کرد: مناسبت مذهبی ایام ماه مبارک رمضان شهادت حضرت علی (ع) است و مصادف با ایامی است که برای هر فرد، انسان‌ساز خواهد بود.

وی افزود: مناسبت تاریخی مربوط به 37 سال پیش است که عملیات فتح‌المبین در 11 اردیبهشت سال61 آغاز شد و بعد از 24 شبانه‌روز خرمشهر آزاد شد. ما همیشه باید به یاد داشته باشیم در چه وضعیتی بودیم و خداوند به ما نصرت عطا فرمود و به ملت ایران عزت داد لذا باید به جوانان و فرزندان خود حقیقت جنگ را بگوییم و از روح بزرگ فرماندهان سپاه و ارتش چه شهید و چه زنده تعریف کنیم.

سردار رشید فرماندهی فرماندهان جنگ در فتح خرمشهر را نقطه ساماندهی و رفع التهاب دانست و افزود: با آغاز هر عملیات زمین زیر پای رزمندگان اسلام به لرزه در می‌آمد و هراس به دل دشمن می‌افکند و این فرماندهان جنگ بودند که حماسه می‌آفریدند و رجزهای حماسه‌آمیز می‌خواندند که باعث می‌شد در معرکه جنگ جان‌های به پناه آمده، آرامش یابد.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: در رأس همه رزمندگان، حماسه‌سرای تاریخ بزرگ انقلاب اسلامی یعنی حضرت امام (ره) بودند که می فرمود من دست و بازوی کسانی که بار مبارزه را به دوش می‌کشند می‌بوسم و تعارف هم نمی‌کرد لذا فرماندهان ما از نسل حماسه‌ساز، آرمان‌خواه و مسئول بودند.

وی همچنین به مناسبت سیاسی روزهای اخیر اشاره و بیان کرد: قرارگیری موقعیت خاص در برابر سیاست‌های زیاده‌خواهانه آمریکایی‌های متجاوز و متحدین آنها یعنی رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها مناسبت سیاسی این روزها است که دشمن ما را مخیر میان بی‌ثباتی و جنگ و یا تسلیم قرار داده است.

سردار رشید ادامه داد: برای تصمیم‌گیری علاوه بر رصد تحولات و راهبردهای فعلی باید به تجربیات دفاع مقدس نیز توجه کرد چرا که تجربه دفاع مقدس ناظر بر راهبردهایی است که باید امروز و آینده مورد توجه باشد و باید نگاه را به گونه‌ای داشت تا بدانیم در چالش‌های کنونی چه اقدامی صورت دهیم.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه با بیان اینکه جنگ بر ملت ایران در شرایطی تحمیل شد که مسئله اصلی ما ثبات نظام جمهوری اسلامی بعد از وقوع انقلاب بود و آمادگی دفاع را نداشتیم، یادآور شد: اگر در آن روزها درگیر اختلافات سیاسی نبودیم و نیروهای مسلح با یکدیگر هماهنگ بودند و این آمادگی را داشتند که با دشمن مواجه شوند، دشمن جرأت دست درازی به خاک میهن را نمی‌کرد.

وی افزود: ملت ایران با رهبری امام (ره) بر تهدید و تجاوز دشمن غلبه کرد و این دفاع بر پایه باور به انقلاب و جنگ عاشورایی صورت گرفت لذا تمامی این عوامل محاسبات دشمن را تغییر داد که نشان می‌دهد امروز برای مقابله با توهم دشمن به استفاده از تدبیر و هماهنگی در برابر آنها نیازمندیم.

سردار سرلشگر رشید ادامه داد: مشخصه‌های قدرت بومی ما چیست و برآمده از چه تجربه‌ای است، ما خسارت‌های حاصل از عدم آمادگی و غافل‌گیری را در آغاز جنگ، امروز به هوشیاری دائمی و برخورداری از آمادگی دفاعی و بازدارنده تبدیل کرده‌ایم. دوم ما، آسیب‌پذیری مردم در برابر تهاجم موشکی و هوایی دشمن را به شهرها و مردم بی‌دفاع به قدرت موشکی و پدافند هوایی تبدیل کرده‌ایم.

وی افزود: نگرانی و فشار دشمن و بهانه‌جویی در برابر موشک‌های دقیق و نقطه‌زن و ناوزن به این دلیل است که ایران صاحب قدرت موشکی و به صورت مستقل است، بدین معنا که ایران سیاست‌های دفاعی خود را مستقل از منافع قدرت بیگانه و سلطه‌گر تعریف می‌کند و در چارچوب منافع ملت ایران و کشور انجام می‌دهد.

فرمانده قرارگاه مرکز خاتم الانبیا ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: دشمن از این سیاست‌ها و قدرت تحقق آن نگران است نه حجم و شکل موشک یا شعارهایی که بر آن نوشته می‌شود، که آن هم مهم است. سوم؛ ما ضعف در برابر دشمن و حملات دشمن به نفتکش‌ها و کشتی‌ها برای صادرات و واردات را با برخورداری از قدرت دریایی به برتری ایران و ضعف تحقیرآمیز دشمن تبدیل کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: امروز بحث در مورد امنیت و ثبات در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون در نظر گرفتن منافع ملت ایران، از جمله صدور نفت، امکان‌پذیر نخواهد بود. به دشمن هشدار می‌دهیم درباره قدرت و اراده ملت ایران، دچار اشتباه در محاسبه نشود که پرهزینه خواهد بود.

سردار سرلشگر رشید ادامه داد: نکته چهارم؛ ما فقدان پیمان‌های دفاعی و امنیتی را با دیگر کشورها در آغاز جنگ اکنون با پیوند خوردن با ملت‌های منطقه و ایجاد قدرت‌های مردمی و دفاعی ملت‌های منطقه تبدیل کرده‌ایم و همین امر موجب بازدارندگی برای کشور عزیز ایران در برابر جنگ‌های احتمالی آینده شده است و عصبانیت آمریکایی‌های متجاوز و اسرائیل غاصب از قدرت منطقه‌ای ایران، ناشی از همین تدبیر و استراتژی است که ایران هر دو مؤلفه قدرت را برای بازدارندگی در اختیار دارد؛ داشتن نیروی مسلح پرتوان و آماده در درون سرزمین ایران و دوم داشتن قدرت منطقه‌ای که بر این دو مؤلفه تمام متفکرین و اندیشمندان نظامی و استراتژیست‌های نظامی برای بازدارندگی از تجاوز خارجی و ممانعت از جنگ صحه می‌گذارند و آنها را امری، ضروری، لازم و حیاتی می‌دانند.

فرمانده قرارگاه مرکز خاتم الانبیا ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: اهداف و سیاست‌های منطقه‌ای ایران صلح‌آمیز، ثبات‌بخش در حمایت از منافع ملت ایران و ملت‌های مظلوم منطقه است. اگر دشمن این سیاست‌ها را بر نمی‌تابد، باید هزینه‌های آن را بپردازد و امروز قدرت ایران در منطقه، مرکزیت جهان عرب و جهان اسلام را در برابر تهدیدات تروریستی داعش حفظ کرده است.

وی افزود: روزی که آمریکایی‌های متجاوز با شکست تحقیرآمیز سرزمین حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت سیدالشهدا (ع) را ترک کردند، کدام نیروی مسلح و شجاع و پرتوان بود که بغداد و دمشق را در برابر داعش حفظ کرد، آنهایی که داعش را به وجود آورده، تقویت و حمایت کردند با وجود اشراف اطلاعاتی کامل از ضربه زدن به داعش خودداری می کردند، به این دلیل که وجود داعش برای بازگشت آمریکایی ها به عراق و سوریه و ماندن آنها در منطقه و فشار به کشورهای اسلامی، بهانه خوبی بوده و هست.

سردار سرلشگر رشید گفت: ما امروز نسبت به ماهیت فشارها و تهدیدهای دشمن باید ادراک روشن و مورد اجماع داشته باشیم ، چرا که پیش از این نیز اشاره کردم که تجربه دفاع مقدس ناظر بر چه ملاحظات راهبردی است که برای امروز و آینده ما باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: کشوری که قدرت ندارد، دشمن برای تجاوز به آن ریسک حمله را می پذیرد و سرزمین هایش اشغال خواهد شد و باید تن به خواسته های دشمن بدهد. حضور اشغالگران دشمن در سرزمین ایران و تصرف بیش از 20 هزار کیلومترمربع به مدت 20 ماه به این دلیل بود که قدرت دفاعی و تهاجمی لازم را در آغاز جنگ نداشتیم، در غیر این صورت باید دشمن را در نقطه صفر مرزی شکست می دادیم و مانع از اشغال سرزمین ها می شدیم و یا باید بلافاصله مناطق اشغالی را آزاد می کردیم.

فرمانده قرارگاه مرکز خاتم الانبیا ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: نکته دوم اینکه بدون قدرت نمی توان دشمن را دچار عزیمت و ثبات سیاسی را در کشور برقرار کرد. آزادسازی مناطق اشغالی و تعداد اسرای دشمن در دو عملیات بزرگ فتح المبین و بیت المقدس که در آستانه سالگرد پیروزی آنها هستیم، حاصل برخورداری ایران اسلامی از انسجام و قدرت تهاجمی بود، در غیر این صورت دشمن تا سال ها در این مناطق می ماند، تا خواسته های خود را بر ما تحمیل کند.

وی تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح و حضرت امام خمینی (ره) میان مذاکره و تسلیم شدن به دشمن و یا ایجاد قدرت تهاجمی بر دشمن، دومی را برگزید و به جای تسلیم شدن در برابر دشمن، با تهاجم به دشمن و مقاومت موجب شکست دشمن شد.

سردار سرلشگر رشید افزود: چه درس هایی را می توانیم از فتح خرمشهر مورد اهمیت قرار دهیم، چرا که فتح خرمشهر نماد مقاومت و پیروزی بر دشمن متجاوز و اشغالگر است که بر اثر اراده و انسجام ملی و حضور همه جانبه مردم در صحنه دفاع و خلاقیت و جانفشانی رزمندگان اسلام با عنایت پروردگار حاصل شد.

فرمانده قرارگاه مرکز خاتم الانبیا ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: کسانی که تمام تاریخ چندصدساله آنها به جنگ و کشتار گذشته است، ما را از جنگ نترسانند، ما عزت و بزرگی ملت را از درون خون و حماسه به دست آورده ایم و در جهت دفاع از منافع و عزت برای هر وضعیتی آماده هستیم.

وی بیان کرد: فتح خرمشهر برجسته ترین پیروزی نظامی ایران در سال دوم جنگ در مرحله آزادسازی مناطق اشغالی بود که در طی آن خرمشهر به عنوان مهمترین شهر اشغالی ایران شد و در 8 سال دفاع مقدس با اقتدار قوای نظامی ایران، ارتش، سپاه و بسیج آزاد شد.

سردار سرلشگر رشید تاکید کرد: هم اکنون بعد از 37 که از فتح خرمشهر می گذرد، این پرسش اساسی مطرح است که برجستگی فتح خرمشهر را در چه امری باید جستجو کرد.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: برای تعیین اهمیت فتح خرمشهر شاخص‌های متفاوتی وجود دارد اما استفاده از قدرت نظامی در مقایسه با سایر مؤلفه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. باید با تمرکز بر قدرت نظامی و کارکرد سیاسی و اجتماعی آن فتح خرمشهر را مورد توجه قرار دهیم.

وی افزود: توجه به درس‌های فتح خرمشهر در مواجهات سرنوشت‌ساز ضرورت دارد. فتح خرمشهر را باید در این شرایط مورد تأمل و بازبینی قرار داد.

سردار رشید با بیان اینکه بر اساس شرایط کنونی و آینده از ابعاد مختلف باید فتح خرمشهر را مورد توجه قرار داد، گفت: باز پس گیری خرمشهر به عنوان آخرین موضوع استراتژیک که برای فشار به ایران در تصرف دشمن بود، حاصل بازتولید قدرت تهاجمی بود که امکان آزادسازی خرمشهر را فراهم کرد.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: قدرت تهاجمی ایران در مرحله جدید پس از حذف بنی صدر از ساختار قدرت سیاسی با ترکیب تمامی مولفه‌های قدرت و ایجاد همگرایی بسیج نیروهای مردمی در جنگ صورت گرفت.

وی افزود: اگر آنچه که موجب فتح خرمشهر شد قبل از جنگ محقق شده بود، یا دشمن را از حمله به ایران بازمی‌داشت و یا اینکه در نقطه صفر مرزی دشمن از نیروهای نظامی ما شکست می‌خوردند.

سردار رشید اظهار کرد: بازتولید قدرت نظامی نشان داد تنها می‌توان با دارا بودن قدرت از ایران دفاع کرد؛ هم اکنون قدرت بازدارندگی و دفاعی کشور برآمده از 8 سال دفاع مقدس است.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: مواجهه با تهدیدات پیش رو در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی و روانی نشان می‌دهد که باید با شناخت از حربه‌های دشمن از تمامی مولفه‌های دفاعی تهاجمی در زمینه‌های مختلف استفاده کرد.

وی افزود: اعتماد به نفس ملی با استفاده از قدرت دفاعی تهاجمی و هوشمندی در هدف‌گذاری ایجاد می‌شود که بخشی از سرمایه و میراث ملی است و برای برون رفت از شرایط کنونی باید مورد توجه قرار گیرد.

سردار رشید ادامه داد: برتری نظامی میدانی اگر از طریق دیپلماسی و ابزار تفهیم اراده به دشمن تحمیل شود، اهداف ما محقق شده است. محور قدرت ما حضور مردم در صحنه و پایبندی به اعتقادات است که در این صورت از امداد الهی نیز برخوردار می‌شویم.

وی بیان کرد: مردم بدانند نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فرزندان جان بر کف شما هستند که همانند سرباز زندگی خود را وقف ثبات کشور کرده‌اند، آنچه ایران از آن برخوردار است سایر کشورهای مورد حمایت دشمن از آن بی‌بهره هستند.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ستاد کل نیروهای مسلح افزود: اقدامات دشمن برای ایجاد بی‌ثباتی در ایران از طریق عملیات روانی، تحریم و اقدامات تهدیدآمیز سیاسی، امنیتی و نظامی است که در این مرحله باید با انسجام حول محور رهبری و حمایت از دولتمردانمان همانند گذشته برای پیمودن راه دشوار پیش رو برای آینده ایران در کنار هم باشیم.

انتهای پیام

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: سردار سدهی توان موشکی تحریم

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سردار جلالی: بنی‌صدر با اختیارات تام نتوانست عملیات‌های دفاع مقدس را مدیریت کند
 • آزادسازي کامل شهرک استراتژيک «کفر نبوده»/ انهدام سکو‌هاي موشکي تروريست‌ها در حماه و ادلب
 • دیپلماسی اقتصادی غیر قابل تحریم و اختلال ایجاد نکردیم/ برخی نشریات ستون پنجم هستند
 • گام دوم انقلاب تنها متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه جهانی کردن آن است
 • کجا را نشانه گرفته اند؟! /خطای خدمت به خود! / عایدی مشاوران از آشفتگی بازار مسکن
 • کجا را نشانه گرفته اند؟!
 • لزوم آشنایی بیشتر معلمین باسواد رسانه ای، آسیب های اجتماعی و بیانیه گام دوم انقلاب
 • نسبت یک انتصاب با مبانی گام دوم انقلاب!
 • بیانیه گام دوم امید به آینده را زنده می کند
 • نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به کار خود پایان داد
 • اهداف کوتاه مدت و بلندمدت بیانیه دوم انقلاب ترسیم شود
 • بیانیه گام دوم انقلاب چراغ هدایت ملت ایران است
 • بــرخورد اراده ها| اقتصــاد دانش بنیان راهکار اساسی و موثر برای امــروز کشور
 • دشمن از سیاست‌های دفاعی ما نگران است تا حجم و شکل موشک / اشتباه محاسباتی دشمن پر هزینه خواهد بود
 • تحول مدیریتی با جوانان متعهد/ به این ۷ دلیل با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم/ هنر تغییر محاسبات
 • بیانیه گام دوم انقلاب ترسیمی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی است/علی(ع)؛ آینه تمام عیار مظلومیت پیامبر(ص)
 • اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی
 • آمریکا فیلم بازی نکند؛ در صورت حماقت ناوهایش را با ۲ سلاح جدید و به کلی سری به قعر دریا می‌فرستیم/ آغاز تسلیم دشمن از دوم خرداد/ تقدیم ۴۰۰ شهید در ۷۲ ساعت/ در جلسه پشت جاده خرمشهر - اهواز با حضور ۶ فرمانده چه گذشت؟
 • تحلیل نمایش نظامی آمریکا در خلیج فارس/امکان وقوع جنگ وجود ندارد