امسال دریاچه ارومیه در روزهای خوب بهاری جانی تازه به رگهای شور این منطقه داده است. به تاکید بسیاری از مسئولان، دریاچه این روزها زنده شده و بررسی آخرین وضعیت ها از افزایش ۸۱۳ کیلومتر مربعی وسعت آن حکایت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، در حال حاضر افزون بر ۴ میلیارد و ۷۱۰ میلیون متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد تا افزایش بیش از ۱۰ هزار بال فلامینگو و بازگشت و احیای آرتمیا را رقم بزند.

هر چند مسئولان ستاد احیای این دریاچه معتقدند نباید فقط بارش های بهاری را عامل احیای دریاچه نامید، بلکه اقداماتی که طی ۵ سال گذشته برای جلوگیری از روند خشکی این منطقه انجام شده، به بهبود شرایط کمک شایانی کرده است.

* آرتمیا احیا شد

با توجه به شرایط مطلوب دریاچه در حال حاضر حیات و افزایش آرتمیا در حال شکل گیری است. در آخرین پایشی که در اول اردیبهشت امسال انجام شد در هر لیتر از آب دریاچه ۸/۲۸ عدد سیست آرتمیا، ۳/۰ عدد جلبک(غذای آرتمیا) و ۳۴۸ گرم نمک مشاهده شد.

سالانه ۲۰ تن آرتمیا از مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در آذربایجان غربی و ۱۸۰ تن نیز در تنها مرکز بخش خصوصی واقع در کرمان برداشت می شود؛ این در حالی است که در اوایل دهه ۸۰ از محل مجوزهای صادره برای بهره برداری از ۵درصد دریاچه ارومیه، سالانه ۵ هزار تن آرتمیای زنده و یک هزار تن سیست مرطوب آرتمیا برداشت می شد.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور، وابسته به مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران، با اشاره به اینکه افزایش حجم ورودی آب و کاهش شوری، منجر به بهبود شرایط دریاچه ارومیه و احیای آبزیانی همچون آرتمیا، فیتوپلانگتون ها و جلبک دونالیال شده است، اظهار کرد: در نمونه گیریهای اواخر اسفند ۹۷ برای نخستین بار پس از سال ها اولین سیست آرتمیا (تخم) و ناپلی آرتمیا (نوزاد) مشاهده شد که به تازگی نمونه های بلوغ یافته آن نیز در دریاچه ارومیه دیده شده است.

علی نکویی فرد، یکی از علت های تولید آرتمیا را کاهش یک سومی شوری آب دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: پیش از این دریاچه ارومیه دارای ۴۲۰ گرم شوری در یک لیتر آب بود که با بارش های اخیر میزان شوری در مناطق مختلف بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم در لیتر شده و شرایط محیطی حاکم بر دریاچه ارومیه نشان می دهد چرخه جدید زندگی در این دریاچه در حال شکل گیری است.

وی، افزود: همچنین با افزایش غذا برای آرتمیا، شرایط برای تولید و تکثیر حتی در دمای پایین آب فراهم شده است، به طوری که آرتمیا در دمای بین ۱۷ تا ۲۷ درجه سانتیگراد و شوری بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم در لیتر تکثیر پیدا می کند، اما اخیرا آرتمیا در دمای ۱۳ درجه سانتیگراد نیز تکثیر می شود.

* صدور شناسنامه ژنتیکی برای آرتمیا

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور، بر این باور است که آرتمیا که غذای پرندگان مهاجر، پلیکان ها، ماهیان خاویاری، ماهیان سردآبی و گرمآبی است در شرایط خوب نسل زنده زایی می کند اما در شرایط بد تخم ریزی انجام می دهد.

وی، تاکید کرد: دریاچه ارومیه ایران دارای آرتمیای اورمیانا قبل از خشکیدگی دومین دریاچه نمکی پس از دریاچه یوتای آمریکا بود که ما تلاش می کنیم بقایای دریاچه و جاندارانش را حفظ کنیم. در بهمن ۹۷ بانک ژن آرتمیا در مرکز تحقیقاتی آرتمیای کشور وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در کنار دریاچه راه اندازی شد که نمونه های ۱۷ منطقه دارای آرتمیای کشور و بیش از ۴۲ منطقه جهان را جمع آوری و نگهداری می کند.

نکویی فرد، بیان داشت: امسال موضوع تعیین هویت ژنتیکی، صدور شناسنامه ژنتیکی و کدبندی آرتمیای ایران را در اولویت قرار داده ایم علاوه بر احیای آرتمیا در دریاچه ارومیه، امسال شاهد افزایش حضور پرندگان در این منطقه هم هستیم.

* حضور ۴۵ هزار فلامینگو در دریاچه ارومیه

در همین زمینه، امید یوسفی رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، با اشاره به حضور فلامینگوها بر فراز دریاچه ارومیه، عنوان کرد: در سال های گذشته با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه شاهد حضور فلامینگوها در دریاچه ارومیه بودیم که این تعداد سال گذشته به ۳۵ هزار بال می رسید. امسال با پیش بینی افزایش ۱۰ تا ۱۲ هزار بال فلامینگوها بر فراز دریاچه ارومیه، تعداد فلامینگوها در این زیستگاه آبی به بیش از ۴۵ هزار بال تخمین زده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، درباره افزایش شمار فلامینگوهای دریاچه ارومیه، گفت: این پرنده در اراضی باتلاقی تخم گذاری می کند؛ زیرا امنیت جوجه ها در این مکان ها بیشتر است و در مرحله تخم گذاری نیز برای این پرندگان تهدیدی وجود ندارد.

مرتضی نظری، افزود: با توجه به افزایش میزان آب دریاچه ارومیه احتمال زیر آب رفتن مکان های تخم گذاری آن ها وجود دارد و به همین دلیل هم اکنون این گونه ها به ضلع جنوبی دریاچه ارومیه نقل مکان کرده اند و این مکان به دلیل داشتن فاصله زیاد با روستاهای اطراف، امن است.

وی، با اشاره به اینکه طی سال های گذشته این پرندگان به تکامل زیستی در این منطقه رسیده اند، بیان داشت: این پرندگان در مکان هایی کاملا باتلاقی و در خارج از دسترس شغال و روباه تخم گذاری می کنند. غذای این جانداران آرتمیا و حشرات ریز موجود در آب دریاچه ارومیه است و این جانداران به علت آبکش بودن شکل منقارشان می توانند از حشرات ریز آب تغذیه کنند.

* سیر صعودی حضور جانداران

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، با اشاره به تأثیر افزایش تراز دریاچه ارومیه بر بهبود زندگی حیات وحش، بیان کرد: در مدت محدود نمی توان انتظار بازگشت همه پرندگان را به این مکان داشت زیرا باید به تدریج وضعیت زیستی در دریاچه و جزایر موجود احیا شود. طبق گزارش های رسیده نمودار حضور این جانداران نسبت به سال های اخیر سیر صعودی را طی می کند و سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد گونه های موجود به دریاچه باز می گردند و در این مکان ماندگار می شوند.

وی، ابراز داشت: تعداد آرتمیا، پرندگان، اردکسانان و غازسانان به تدریج از امسال نسبت به سال های قبل افزایش یافته که گونه آنقوت شاخصترین آنهاست. پرندگان در حال زیست در این استان اغلب مهاجر هستند و جمعیت پرنده بومی استان نیز به علت زمستان های سخت و سرد به مناطق گرم تر مهاجرت می کنند ولی از اسفندماه دوباره به استان باز می گردند.

یقینا وضعیت موجود دریاچه ارومیه و بازگشت پرندگان و جانداران آن به واسطه بارندگی های ابتدای سال و نیز ترسالی موجود بوده و نمی توان آن را به مسائل دیگری ارتباط داد چراکه طی سال های گذشته با اجرای طرح های ناموفق ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ تغییری در روند احیا رخ نداده و شاهد روند رو به افول دریاچه بودیم.

انتهای پیام/

منبع: دانا

کلیدواژه: دریاچه ارومیه آذربایجان غربی آرتمیای کشور مرکز تحقیقات تخم گذاری آب دریاچه هزار بال سال ها

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

خلاصه بازی الریان قطر 0-5 استقلال (لیگ قهرمانان آسیا - 2020)

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

« بوتولیسیم» دلیل اولیه مرگ ۸۰۰۰ بال پرنده در میانکاله

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رفیعی پور بعدازظهر سه شنبه در حاشیه بازدید از تالاب میانکاله بیماری فلج کننده بوتولیسم را دلیل تلف شدن حدود هشت هزار بال پرنده در تالاب میانکاله بیان کرد و گفت: محیط باتلاقی و آب‌های راکدف مستعدکننده بیماری بوتولیسم که ناشی از دو میکروب کلوستریدویم و بوتولینیوم بوده، است.

وی با اظهار اینکه دو میکروب یادشده بیماری معروف بوتولیسم را ایجاد می‌کند، گفت: تاکنون ۲۰ مورد از این بیماری در تالاب‌های مختلف دنیا گزارش شده که منجر به تلف شدن ۱۰۰ هزار تا یک میلیون قطعه پرنده شده است.

وی با رد هرگونه ابتلای به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل اظهار داشت: تاکنون ۳۰ تیپ از این بیماری شناخته شده است که بیماری پرندگان تلف شده میانکاله از نوع سی ام است و از این منظرف بحث آلاینده‌ها و یا مسمومیت عمدی جایگاهی ندارد.

رفیعی یادآور شد: بیماری بوتولیسیم دارای تیپ‌هایی است و از روز اول تا هفتم حدود یک تا دو درصد پرندگان موجود در منطقه را از بین می‌برد.

رئیس سازمان دامپزشکی با اظهار اینکه تلفات پرندگان در سراشیبی قرار گرفته است، گفت: نتایج آزمایش‌ها تا دو روز دیگر اعلام می‌شود و در صورت نیاز به تکرار و یا ارسال نمونه‌ها به خارج، این کار انجام می‌شود.

وی از شهروندان خواست تا از مصرف گوشت پرندگان شکاری و آبزی خودداری کنند.

کد خبر 4838822

دیگر خبرها

 • بوتولیسم؛ عامل مرگ و میر پرندگان میانکاله است
 • بهره برداری از پروژه‌های ملی نجات دریاچه ارومیه تا سال آینده/ ماجرای مشکوک مرگ پرندگان میانکاله/ میزان خسارت به گندمزار‌های استان‌های سیل زده
 • همکاری فنی فائو با ایران در ارزیابی ریسک خشکسالی دریاچه ارومیه
 • همکاری فنی ایران و فائو در حوزه آبریز دریاچه ارومیه
 • آمار تلفات مهاجران از مرز ۸ هزار گذشت | بهشت پرندگان جهنم شد
 • احتمال مرگ پرندگان میانکاله با سم بوتولیسم!
 • ادامه بحران مرگ مشکوک پرندگان در میانکاله
 • همکاری فنی فائو با ایران جهت ارزیابی آسیب پذیری و ریسک خشکسالی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
 • صفر تا صد اقدامات در راستای احیای دریاچه ارومیه
 • ادامه بحران در میانکاله/ آنفلوآنزا رد و مسمومیت قوت گرفت
 • طبق اطلاعات خصوصی بیش از 12 هزار پرنده در میانکاله از بین رفته‌اند/ مرگ و میر پرندگان مهاجر میانکاله عمدی است/ در اثر بی‌لیاقتی مدیران، میانکاله در حال مرگ است/ احتمال ریختن سم در آب
 • حال دریاچه ارومیه خوب است
 • رهاسازی ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه
 • آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در سال ۹۸/ پروژه‌های ملی نجات دریاچه تا سال آینده به بهره برداری می‌رسد
 • نتایج مطالعات درباره احیای دریاچه ارومیه/حمایت ملی دولت ژاپن از احیای دریاچه ارومیه
 • همکاری فنی فائو با ایران برای ارزیابی آسیب‌پذیری و ریسک خشکسالی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
 • پایش وضعیت پرندگان مهاجر دریاچه شکار ممنوع شورابیل
 • تیم بیس بال قم در رده دوم جدول رده بندی قرار گرفت
 • آنفلوانزا و نیوکاسل علت مرگ پرندگان میانکاله نبود