امسال دریاچه ارومیه در روزهای خوب بهاری جانی تازه به رگهای شور این منطقه داده است. به تاکید بسیاری از مسئولان، دریاچه این روزها زنده شده و بررسی آخرین وضعیت ها از افزایش ۸۱۳ کیلومتر مربعی وسعت آن حکایت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، در حال حاضر افزون بر ۴ میلیارد و ۷۱۰ میلیون متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد تا افزایش بیش از ۱۰ هزار بال فلامینگو و بازگشت و احیای آرتمیا را رقم بزند.

هر چند مسئولان ستاد احیای این دریاچه معتقدند نباید فقط بارش های بهاری را عامل احیای دریاچه نامید، بلکه اقداماتی که طی ۵ سال گذشته برای جلوگیری از روند خشکی این منطقه انجام شده، به بهبود شرایط کمک شایانی کرده است.

* آرتمیا احیا شد

با توجه به شرایط مطلوب دریاچه در حال حاضر حیات و افزایش آرتمیا در حال شکل گیری است. در آخرین پایشی که در اول اردیبهشت امسال انجام شد در هر لیتر از آب دریاچه ۸/۲۸ عدد سیست آرتمیا، ۳/۰ عدد جلبک(غذای آرتمیا) و ۳۴۸ گرم نمک مشاهده شد.

سالانه ۲۰ تن آرتمیا از مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در آذربایجان غربی و ۱۸۰ تن نیز در تنها مرکز بخش خصوصی واقع در کرمان برداشت می شود؛ این در حالی است که در اوایل دهه ۸۰ از محل مجوزهای صادره برای بهره برداری از ۵درصد دریاچه ارومیه، سالانه ۵ هزار تن آرتمیای زنده و یک هزار تن سیست مرطوب آرتمیا برداشت می شد.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور، وابسته به مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران، با اشاره به اینکه افزایش حجم ورودی آب و کاهش شوری، منجر به بهبود شرایط دریاچه ارومیه و احیای آبزیانی همچون آرتمیا، فیتوپلانگتون ها و جلبک دونالیال شده است، اظهار کرد: در نمونه گیریهای اواخر اسفند ۹۷ برای نخستین بار پس از سال ها اولین سیست آرتمیا (تخم) و ناپلی آرتمیا (نوزاد) مشاهده شد که به تازگی نمونه های بلوغ یافته آن نیز در دریاچه ارومیه دیده شده است.

علی نکویی فرد، یکی از علت های تولید آرتمیا را کاهش یک سومی شوری آب دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: پیش از این دریاچه ارومیه دارای ۴۲۰ گرم شوری در یک لیتر آب بود که با بارش های اخیر میزان شوری در مناطق مختلف بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم در لیتر شده و شرایط محیطی حاکم بر دریاچه ارومیه نشان می دهد چرخه جدید زندگی در این دریاچه در حال شکل گیری است.

وی، افزود: همچنین با افزایش غذا برای آرتمیا، شرایط برای تولید و تکثیر حتی در دمای پایین آب فراهم شده است، به طوری که آرتمیا در دمای بین ۱۷ تا ۲۷ درجه سانتیگراد و شوری بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم در لیتر تکثیر پیدا می کند، اما اخیرا آرتمیا در دمای ۱۳ درجه سانتیگراد نیز تکثیر می شود.

* صدور شناسنامه ژنتیکی برای آرتمیا

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور، بر این باور است که آرتمیا که غذای پرندگان مهاجر، پلیکان ها، ماهیان خاویاری، ماهیان سردآبی و گرمآبی است در شرایط خوب نسل زنده زایی می کند اما در شرایط بد تخم ریزی انجام می دهد.

وی، تاکید کرد: دریاچه ارومیه ایران دارای آرتمیای اورمیانا قبل از خشکیدگی دومین دریاچه نمکی پس از دریاچه یوتای آمریکا بود که ما تلاش می کنیم بقایای دریاچه و جاندارانش را حفظ کنیم. در بهمن ۹۷ بانک ژن آرتمیا در مرکز تحقیقاتی آرتمیای کشور وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در کنار دریاچه راه اندازی شد که نمونه های ۱۷ منطقه دارای آرتمیای کشور و بیش از ۴۲ منطقه جهان را جمع آوری و نگهداری می کند.

نکویی فرد، بیان داشت: امسال موضوع تعیین هویت ژنتیکی، صدور شناسنامه ژنتیکی و کدبندی آرتمیای ایران را در اولویت قرار داده ایم علاوه بر احیای آرتمیا در دریاچه ارومیه، امسال شاهد افزایش حضور پرندگان در این منطقه هم هستیم.

* حضور ۴۵ هزار فلامینگو در دریاچه ارومیه

در همین زمینه، امید یوسفی رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، با اشاره به حضور فلامینگوها بر فراز دریاچه ارومیه، عنوان کرد: در سال های گذشته با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه شاهد حضور فلامینگوها در دریاچه ارومیه بودیم که این تعداد سال گذشته به ۳۵ هزار بال می رسید. امسال با پیش بینی افزایش ۱۰ تا ۱۲ هزار بال فلامینگوها بر فراز دریاچه ارومیه، تعداد فلامینگوها در این زیستگاه آبی به بیش از ۴۵ هزار بال تخمین زده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، درباره افزایش شمار فلامینگوهای دریاچه ارومیه، گفت: این پرنده در اراضی باتلاقی تخم گذاری می کند؛ زیرا امنیت جوجه ها در این مکان ها بیشتر است و در مرحله تخم گذاری نیز برای این پرندگان تهدیدی وجود ندارد.

مرتضی نظری، افزود: با توجه به افزایش میزان آب دریاچه ارومیه احتمال زیر آب رفتن مکان های تخم گذاری آن ها وجود دارد و به همین دلیل هم اکنون این گونه ها به ضلع جنوبی دریاچه ارومیه نقل مکان کرده اند و این مکان به دلیل داشتن فاصله زیاد با روستاهای اطراف، امن است.

وی، با اشاره به اینکه طی سال های گذشته این پرندگان به تکامل زیستی در این منطقه رسیده اند، بیان داشت: این پرندگان در مکان هایی کاملا باتلاقی و در خارج از دسترس شغال و روباه تخم گذاری می کنند. غذای این جانداران آرتمیا و حشرات ریز موجود در آب دریاچه ارومیه است و این جانداران به علت آبکش بودن شکل منقارشان می توانند از حشرات ریز آب تغذیه کنند.

* سیر صعودی حضور جانداران

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، با اشاره به تأثیر افزایش تراز دریاچه ارومیه بر بهبود زندگی حیات وحش، بیان کرد: در مدت محدود نمی توان انتظار بازگشت همه پرندگان را به این مکان داشت زیرا باید به تدریج وضعیت زیستی در دریاچه و جزایر موجود احیا شود. طبق گزارش های رسیده نمودار حضور این جانداران نسبت به سال های اخیر سیر صعودی را طی می کند و سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد گونه های موجود به دریاچه باز می گردند و در این مکان ماندگار می شوند.

وی، ابراز داشت: تعداد آرتمیا، پرندگان، اردکسانان و غازسانان به تدریج از امسال نسبت به سال های قبل افزایش یافته که گونه آنقوت شاخصترین آنهاست. پرندگان در حال زیست در این استان اغلب مهاجر هستند و جمعیت پرنده بومی استان نیز به علت زمستان های سخت و سرد به مناطق گرم تر مهاجرت می کنند ولی از اسفندماه دوباره به استان باز می گردند.

یقینا وضعیت موجود دریاچه ارومیه و بازگشت پرندگان و جانداران آن به واسطه بارندگی های ابتدای سال و نیز ترسالی موجود بوده و نمی توان آن را به مسائل دیگری ارتباط داد چراکه طی سال های گذشته با اجرای طرح های ناموفق ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ تغییری در روند احیا رخ نداده و شاهد روند رو به افول دریاچه بودیم.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کلیبر

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان،  مهدی حامی  با اعلام این خبر گفت: براساس گزارش های رسیده مبنی بر تلفات طیور بومی کلیبر در 23 اردیبهشت، آنفلوآنزای H5 یا فوق حاد پرندگان در نمونه برداری توسط اکیپ های عملیاتی این اداره کل تایید شد.

وی همچنین با اشاره به مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد در روستای ساری یاتاق شهرستان خداآفرین افزود: با بررسی های اپیدمیولوژیک مبنی بر علت رخداد حادثه، مشخص شد این بیماری در نتیجه انتقال طیور از این روستای خداآفرین به شهرستان کلیبر رخ داده است.

حامی گفت: به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری 376 قطعه مرغ در روستای مذکور معدوم ، دفن بهداشتی و محل نگهداری طیور ضدعفونی گردید.

وی با بیان اینکه هم اکنون فصل مهاجرت پرندگان وحشی است عامل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد در این روستا را ورود پرندگان مهاجر به حاشیه رود ارس عنوان کرد.

حامی برضرورت رعایت توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری فوق حاد پرندگان در استان تاکید کرد و افزود: رعایت قرنطینه و جلوگیری از ورود و خروج خودروهای ضدعفونی نشده حمل تخم مرغ و کود و سایر محموله های ضروری به واحدهای مرغداری، می تواند از بروز آنفلوانزای فوق حاد پیشگری کند یا شیوع آن را کاهش دهد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه در این استان واکسن آنفلوانزای فوق حاد به میزان کافی وجود دارد از مرغداران خواست برای واکسیناسیون طیور اقدام کنند.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از مهم‌ترین بیماری‌های طیور و یک بیماری تنفسی ویروسی مشترک بین انسان و پرندگان با علایم سیاه شدن و خونریزی تاج و ساق پا، علایم تنفسی حاد، بی حالی شدید، دور هم جمع شدن طیور در گله پرورشی، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی تولید تخم مرغ روزانه و تلفات ناگهانی و کانونی در گله است.

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

طرح «تعویق کنکور» هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موردی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده نشده است
 • تیم ملی بیس‌بال در مسابقات کاپ غرب آسیا حضور خواهد داشت
 • ابتلای پرندگان کشور به آنفلوآنزای حاد برای انسان خطر دارد؟
 • آیا آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می‌شود؟
 • اختصاص اعتبار جدید برای احیای دریاچه ارومیه
 • جدیدترین اطلاعات از تراز دریاچه ارومیه + جدول
 • امکان سرایت آنفلوآنزای پرندگان به انسان وجود دارد؟
 • آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می‌شود؟
 • تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰.۸۲ سانتی متر رسید
 • اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار جدید برای احیا دریاچه ارومیه + فیلم
 • بازگشت زندگی به دریاچه ارومیه +تصاویر
 • محکومیت فروشنده غیرمجاز پرندگان وحشی در لنگرود
 • جریمه ۵ میلیون ریالی فروش غیرمجاز پرندگان وحشی
 • دریاچه ارومیه به حالت احیا رسید
 • اعتبار فرهنگی ستاد احیا دریاچه ارومیه به 362 میلیارد ریال رسیده است
 • مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر /مرغداران نسبت به واکسیناسیون و بیمه طیور اقدام کنند
 • بازگشت شیرین آرتمیا به بزرگترین دریاچه شور جهان + صوت
 • مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر
 • پرواز فلامینگوها بر فراز تالاب‌های جان گرفته فارس