به گزارش پارس نیوز، سال گذشته در بازار با مشکلی به نام احتکار اقلام اساسی نظیر برنج، شکر، روغن، گوشت و مرغ، لوازم خانگی و بهداشتی  روبرو شدیم.

نیروی انتظامی و دستگاه‌هایی نظیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان تعزیرات حکومتی با تمام توان، انبار‌های احتکار کالا را در شرایط سخت اقتصادی کشف و منهدم کردند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر از سرنوشت کالاهای احتکار شده به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم که جزئیات  آن به شرح ذیل است؛

۶۶۸ پرونده احتکار به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان تشکیل شد

یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در خصوص پرونده‌های ثبت شده از کالاهای احتکار شده گفت: از اوایل مرداد سال گذشته که عرضه ۳۳ قلم کالا از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شد سرعت رسیدگی به پرونده کالا‌های احتکار شده  مورد نیاز بازارهای کشور، شدت بیشتری گرفت،  طی ۶ ماه نخست ۹۷ تعداد ۶۶۸ پرونده احتکار به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان تشکیل شد. از این تعداد بیش از ۴۹۶ پرونده توسط دستگاه قضائی تعیین تکلیف و حکم عرضه آن‌ها در بازار‌ها و یا امحای آن‌ها صادر شده است.

وی گفت: از بین پرونده‌های رسیدگی نشده این موضوع، ۷۶ پرونده محکوم به جزای نقدی ۳۲ میلیارد تومانی و ۵۹ پرونده نیز به سایر مراجع ارجاع شده و ۱۷۲ پرونده نیز در حال رسیدگی است. ۲۸ پرونده احتکار کالا‌های اساسی مانند برنج و روغن با همکاری سایر دستگاه‌های نظارتی در سراسر کشور رسیدگی شد که منجر به توزیع آن ها در بازارهای رسمی کشور و تنظیم بازار شد.

رایگانی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی مرجع رسیدگی به تعیین تکلیف کالا‌های احتکار شده است، ولی در تکالیف و اختیارات  این سازمان هیچ گونه نقش نظارتی وجود ندارد.

فروشگاه های زنجیره ای مقصد توزیع کالاهای احتکار شده

مرتضی خدائی، رئیس مجتمع مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تخلفات غذائی و داروئی سازمان تعزیرات حکومتی در گفت و گو با خبرنگاران  در رابطه با کشف کالاهای احتکار شده، اظهار کرد: با توجه به اینکه در شرایط  اقتصادی سختی  قرار گرفته ایم، در ماه های گذشته انبارهای زیادی که کالاهای اساسی در آن ها ذخیره شده بود، کشف شد، اما باید پس از تایید مراجع قضایی، اقلام موجود در آن انبارها در فروشگاه های زنجیره ای توزیع شود.

وی افزود: تنها دلیلی که منجر شده است توزیع این کالاها به تعویق بیفتد، طولانی بودن روند اثبات احتکار بودن آن هاست، شاید انباری توسط ماموران پلیس و بازرسان کشف شود که ماهیت آن در ظاهر شبیه  به انبار احتکار باشد ولی در اصل اینطور نباشد. اثبات اینکه این کالاها از چه زمانی در این انبار ذخیره شده اند کمی زمانبر است.

رئیس مجتمع مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به نوع واردات کالاهای احتکار شده گفت: در روند حکم توزیع کالاهای احتکار شده مسئولان به بررسی صحت و سلامت کالاها هم می پردازند یعنی باید ثابت شود که این کالاها برای سودجویی بیشتر در انبار ذخیره شده اند و قاچاق نیستند.

تنها ۵ درصد از کالاهای مکشوفه در انبارهای احتکار قاچاق بود

عزیزالله فضلی، مدیرکل دفتر هماهنگی امور قضائی و نظارت بر اموال مکشوفه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت و گو با  خبرنگاری، با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشف انبار احتکار کالا به تعزیرات حکومتی کمک می کند، گفت: طبق قانون اساسی وظیفه رسیدگی به انبارها و کالاهای مکشوفه با نام احتکار، بر عهده سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نظارت قوه قضائیه  است.

وی با اشاره به اینکه سازمان های مذکور پس از کشف کالاهای احتکار شده با دستور مقامات قضائی نسبت به تعیین تکلیف این کالاها اقدام می کنند، گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تنها می تواند در توزیع یا امحای کالاهای قاچاق کشف شده در انبارهای احتکار، تصمیم گیری کند و در خصوص سایر کالاهای احتکار شده تصمیم گیرنده وزارت صمت است.

فضلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه درصدی از کالاهای کشف شده در انبارهای احتکار سراسر کشور، قاچاق بوده اند، بیان کرد: متاسفانه درصد بسیاری از کالا‌های کشف شده در انبارها، کالا‌هایی هستند که به طور رسمی وارد کشور شده اند و شاید از این بین درصد ناچیزی حدود ۵ تا ۱۰ درصد و شاید هم کمتر مربوط به کالا‌های قاچاق بوده باشد.

وی گفت: در صورتی که ثابت شود کالا‌های کشف شده در انبار احتکار، قاچاق است، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از تصمیم گیری تعزیرات حکومتی وارد عمل شده و طبق ماده ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نسبت توزیع و یا امحای آن اقدام می‌کند. در این ماده ابتدا باید نوع جنس تعیین شود، کالاهای قاچاق احتکار شده که بر اساس قانون شرعی ممنوعه ( مشروبات الکلی، ابزار آلات قمار، مواد مخدر و مواردی از این قبیل) تلقی می شوند از بین می روند،کالاهای مکشوفه ای هم که شامل  مواد اولیه هستند با عبور از فیلترهای قانونی بین اتحادیه های تخصصی توزیع می شوند. کالاهای احتکار شده تقریبا در بازار تزریق شده اند

یک منبع آگاه در سازمان اموال تملیکی در گفت و گو با خبرنگاران در رابطه با ترخیص و فروش محصولاتی که در انبارهای احتکار کشف شده، گفت: طبق دستور وزیر صمت بسیاری از کالاهایی که در انبارهای کشور به عنوان احتکار کشف شده بود پس از بررسی قضایی و کیفیت سنجی لازم در اختیار اتحادیه های تخصصی مربوط به جنس قرار گرفت.

وی تاکید کرد: البته وزارت صمت باید در ابتدا کالاهای کشف شده را تقسیم بندی کند.  برخی از کالا‌های مکشوفه جزو دسته‌ای هستند که به علت تعرفه بالا در گمرک خاک می‌خورند و در انبارها مانده اند، این اقلام نه قاچاق هستند نه احتکار.

وزیر صمت بارها در این باره در جلسات مختلف تاکید کرده بود که این نوع کالاها باید با سرعت تعیین تکلیف شده و در صورت تایید صلاحیت آن ها در بازارهای رسمی کشور با قیمت رسمی توزیع شود. اما سوال افکار عمومی از متولیان کشف و ضبط کالاهای احتکار شده این است که تا چه حد از این اقلام اساسی کشف شده به بازارها تزریق و چه میزان از آن هنوز در دست مقامات قضائی است.

 

 

منبع: پارس نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

یک محموله روغن خوراکی قاچاق در مرز خسروی کشف شد

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین از کشف و ضبط یک محموله روغن خوراکی قاچاق در مرز خسروی از توابع این شهرستان با هوشیاری ماموران گمرک خبر داد.

مرادعلی تاتار روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کالای کشف شده شامل 2 هزار و کیلوگرم روغن خوراکی قاچاق است که سودجویان قصد داشتند به شکل غیرمجاز آن را از طریق مرز خسروی از کشور خارج کنند.
وی اظهار کرد: روغن های خوراکی شامل 85 حلب روغن 17 کیلوگرمی و یک هزار و 782 قوطی 400 گرمی است که با رصد و هوشیاری ماموران گمرک مرز رسمی خسروی کشف و ضبط شد.
نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: ماموران گمرک پس از کشف این کالای قاچاق ، نسبت به توقیف این محموله قاچاق و تشکیل پرونده برای متخلفان اقدام کردند که پرونده این متخلفان برای سیر مراحل قضایی و صدور حکم نهایی به دستگاه قضا ارسال شد.
شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه ، با عراق 186 کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز ، 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی ، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این 2 مرز انجام می شود.
بیش از 54 درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
مرز خسروی در 20 کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.
3012/8066

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: گوشت قاچاق تعزیرات معدن و تجارت برنج تنظیم بازار ارز کالاهای اساسی فروشگاه های زنجیره ای ماموران پلیس واردات سلامت مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبارزه با قاچاق کالا قانون اساسی معدن قاچاق کالا و ارز قانون مواد مخدر خاک کشف و ضبط وزارت صمت کالاهای احتکار شده

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف 10 تن چوب آلات جنگلی قاچاق در عباس آباد
 • کشف یک میلیارد تومان کالای قاچاق در قائم شهر
 • کشف ۲۸۰ هزار نخ سگیار قاچاق در محور های مواصلاتی بهبهان
 • کشف و ضبط یک محموله روغن خوراکی قاچاق در مرز خسروی
 • توقیف ۴۵ دستگاه خودرو حامل کالای قاچاق در دیلم
 • کشف بیش از ۱۱ تن شکر احتکار شده از یک انبار در اراک
 • افزون بر یک میلیارد ریال جریمه چهار پرونده قاچاق گیلان
 • بیش از 11 تن شکر احتکار شده در اراک کشف شد
 • کشف بیش از ۶ تن شکر و روغن احتکار شده در قیروکارزین
 • ۱۲ انبار احتکار خرما به تعزیرات حکومتی استان بوشهر معرفی می‌شود
 • ادامه تلاش‌ها برای مهار قیمت دلار در پاکستان؛ علما احتکار دلار را حرام اعلام کردند
 • محتکران را باید مادام العمر به خاک سیاه نشاند/ زمانی احتکار ریشه کن می‌شود که ناجا و تعزیرات جدی عمل کنند
 • رشد 85 درصدی ورود کشتی‌های حامل کالاهای اساسی/ دپوی 103 هزار تنی شکر در بندر امام
 • کشف بیش از ۱۱ تن شکر احتکار شده در اراک
 • روغن موتور احتکار شده در کازرون لو رفت
 • 11 تن شکر احتکار شده در اراک کشف شد
 • کشف دهها حلقه لاستیک احتکار شده و محموله بزرگ شکر
 • تشدید مقابله با احتکار کالا و گران فروشی/ 5 انبار احکتار کالای اساسی در زنجان کشف شد
 • کشف احتکار ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریالی در زنجان