خبرگزاري آريا -
پرفشاري خون
طبق آمار، بيماري هاي قلبي عروقي با بيش از 17 ميليون مرگ در سال، مهمترين عامل مرگ و مير در جهان به شمار مي روند. بد نيست بدانيد که اصلي ترين علت بروز اين نوع بيماري ها پرفشاري خون يا فشار خون بالا است ولي اهميت اين بيماري در ميان عموم مردم به درستي شناخته نشده است. کشور ما نيز از اين قاعده مستثني نبوده و حدود 20 درصد از جمعيت بزرگسال ايران به آن مبتلا هستند.
داروسازي دکتر عبيدي در راستاي رسالت اصلي خود که همانا ارتقاي سطح سلامت جامعه است، به مناسبت روز جهاني فشار خون بالا (17 مي، 27 ارديبهشت) با همکاري شرکت اسنپ، جنبش عمومي "آستين بالا بزن و عددت رو بدون" را راه‌اندازي کرده است. هدف اصلي از اجراي اين پويش افزايش آگاهي افراد از ابتلا به اين بيماري و عوارض آن است. "آستين بالا بزن" حکايت از آغاز اقدام همگاني براي شناخت، پيشگيري و کنترل بيماري پرفشاري خون در ميان عموم خانواده ها دارد. به ويژه که در حال حاضر در دسترس بودن درمان هاي جديد امکان کنترل فشار خون بالا وجلوگيري از عوارض آن را نيز فراهم نموده است.
فشارِ خون چيست؟
به نيرويي که خون هنگام عبور به ديواره‌ شريان ها وارد مي کند فشارخون گفته مي شود. به نيروي وارده در هنگام انقباض کامل ماهيچه قلب، عنوان فشارخون سيستولي و در حالت استراحت قلب، عنوان فشارخون دياستولي اطلاق مي شود.
قاتل خاموش به چه معناست؟
پرفشاريِ خون در مراحل اوليه به ‌ندرت از خود نشانه‌ي باليني برجاي مي‌گذارد، به طوري که طبق آمار موجود، حدود نيمي از افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون از بيماري خود آگاهي نداشته و هيچ اقدام درماني جهت رفع اين مشکل انجام نمي دهند و متعاقبا دچار عوارض اين بيماري مانند سکته قلبي، سکته مغزي، بيماري‌هاي کليوي و مرگ‌هاي زودرس مي شوند. از اين رو در جهان بيماري فشارخون بالا با عنوان " قاتل خاموش " شناخته مي شود.
فشارخون بالا
عوارض پرفشاري خون
از جمله عوارض اين بيماري مي توان به موارد زير اشاره نمود:
- افزايش ميزان بيماري هاي قلبي
- سکته هاي قلبي و مغزي
- بيماري هاي کليوي
- آسيب اندام هاي حياتي
- مرگ زودرس
عوامل ايجاد و تشديد پرفشاري خون
عوامل بسياري مي توانند باعث ايجاد يا تشديد اين بيماري شوند که عبارتند از:
- مصرف دخانيات و الکل
- مصرف غذاهاي چرب و پرنمک
- عدم مصرف ميوه و سبزيجات به مقدارکافي
- عدم تحرک بدني کافي
- استرس
- چاقي
فشارخون بالا در شاغلين و دلايل آن
جالب است بدانيد نتيجه تحقيقات اخير داروسازي دکتر عبيدي حاکي از آن است که هفتاد درصد از شاغلين بررسي شده در محيط هاي کاري، فشار خون بالاتر از حد نرمال دارند. در بررسي عوامل ايجادکننده اين بيماري در محيط هاي کاري موارد قابل تامل ذيل به دست آمده است:
- استرس و فشار کاري
- تغذيه و برنامه غذايي نامناسب
- عدم اختصاص زمان کافي به فعاليت هاي بدني
- کمبود زمان استراحت
- زمانبندي نامناسب ساعات خواب
پيشگيري از پرفشاري خون
بيماري فشارخون بالا از جمله بيماري هايي است که با رعايت نکات بسيار ساده اي مي توان از ابتلا به آن پيشگيري نمود که از جمله آنها مي توان موارد زير را برشمرد:
- اندازه گيري منظم فشارخون، چربي خون و قند خون
- تخصيص ساعاتي از روز به انجام فعاليت بدني با توجه به شرايط جسمي
- انجام فعاليت بدني با شدت متوسط به مدت حداقل 30 دقيقه در روز
- کاهش وزن در صورت اضافه وزن
- ترک مصرف دخانيات
- مصرف حداقل 5 وعده ميوه و سبزي در طول روز
- کاهش مصرف نمک و مصرف کمتر غذاهاي فرآوري شده و پر نمک
راه هاي پيشگيري از فشارخون بالا
کلام آخر
بيماري هاي قلبي عروقي ساليانه يک سوم کل مرگ و ميرها در سرتاسر جهان را به خود اختصاص داده اند. عوارض پرفشاري خون به تنهايي مسبب 4/9 ميليون مرگ يا 45 درصد از کل تلفات بيماري هاي قلبي و عروقي و نيز 51 درصد از مرگ هاي ناشي از سکته هاي مغزي است که در صورت شناخت کافي و رعايت نکات ساده مي توان اين عدد را به مراتب کاهش داد.


منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فشارخون، مهمترین علل نارسایی کلیه ها

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مضرات فشار خون بر کلیه ها گفت: فشارخون بالا بعد از دیابت، یکی از مهمترین علل نارسایی کلیه ها است.

«فاطمه پوررضاقلی» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: کلیه ها در ابتدا بر اثر فشارخون بالا دچار نارسایی شده و با پیشرفت بیماری، فرد به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز پیدا می کند.
وی ادامه داد: هرچند فشارخون بیماری خطرناکی است اما اگر این افراد، بیماری خود را کنترل کنند، می توانند جلوی عوارض آن را گرفته و از اثر آن روی کلیه ها و سایر ارگان های بدن جلوگیری کنند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تحرک بدنی، نکشیدن سیگار، مصرف نکردن مشروبات الکلی، کاهش وزن و تغذیه سالم را از مهمترین اقدامات برای کنترل فشار خون اعلام کرد و گفت: فست فودها و نوشابه برای سلامتی مضر هستند و باید از مصرف آنها پرهیز شود.
پوررضا قلی با اشاره به اینکه نارسایی کلیه در ابتدا هیچ علامت بالینی ندارد، تصریح کرد: خیلی از افراد در مرحله انتهایی نارسایی کلیه به پزشک مراجعه می کنند که کار درمانی را بسیار سخت می کند.
وی با اشاره به اینکه افراد با یک آزمایش ساده خون و ادرار می توانند نارسایی کلیه ها را تشخیص دهند، اظهار داشت: رنگ پریدگی، ضعف و بیحالی و کم خونی از علایمی است که باید جدی گرفته شود زیرا می توانند از نشانه های ابتدایی نارسایی کلیه باشند و عفونت ادراری در کودکان حتما باید بررسی کامل شود.

** فرهنگ کنترل فشارخون را در جامعه نهادینه شود
وی تاکید کرد: باید فرهنگ کنترل فشارخون در جامعه نهادینه شود تا افراد با اندازه گیری فشارخون در فواصل معین، از ابتلا به بیماری پیشگیری و با عوارض آن مقابله کنند.
پوررضا قلی به پزشکان به ویژه پزشکان عمومی توصیه کرد در مراجعه بیماران حتما فشارخون آنان را چک کرده تا در صورت لزوم، اقدامات درمانی مناسب در این زمینه انجام شود.
وی با اشاره به اینکه بیماران در برابر مصرف داروهای این بیماری مقاومت نشان می دهند، ادامه داد: این باور غلط در جامعه به وجود آمده که افراد در صورت مصرف داروهای فشارخون به آنها معتاد می شوند به همین دلیل در برابر مصرف، مقاومت نشان می دهند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیماران فشارخون توصیه کرد که مقاومتی در برابر مصرف داروها نداشته باشند و همکاری لازم را با پزشکان در این زمینه داشته باشند.
علمی **1201**1485**1883

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چگونه مبتلا به فشار خون می شویم؟
 • افزایش سن امید به زندگی در ایران به 75 سال
 • ایرانی ها زیاد نمک می خورند/علت بروز فشار خون بالا
 • ۶۰۰۰ نفر مبتلا به فشارخون بالا در بوکان شناسایی شده است
 • میزان مصرف نمک در بیماران قلبی و عروقی و پرفشاری خون، کمتر از ۳ گرم در روز است
 • مهمترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به فشار خون/ میزان مصرف نمک در بیماران قلبی چقدر است؟
 • فشار خون در سال گذشته ۹۷ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است/ حلقه مفقوده خودمراقبتی باید احیا شود
 • مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا، صد در صد قابل پیشگیری است
 • چگونه فشارخون ما بالا می رود/نکاتی که باید رعایت کنیم
 • علائمی که می‌گویند فشار خون دارید
 • برگزاری جلسه آموزشی واطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا
 • 50 درصد مبتلایان به فشار خون از بیماری خود خبر ندارند/ شیوع بیماری فشارخون در روستاهای استان زنجان کمتر از شهرها است
 • افزایش کیفیت زندگی با کنترل فشار خون
 • فشار خون بالا، بیماری خاموش و تهدیدی برای قلب
 • فشار خون علت اصلی مرگ و میر در کاشمر
 • اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
 • 11 هزار بنابی مبتلا به فشار خون بالا هستند
 • 400 هزارسیستان وبلوچستانی جامعه هدف طرح ملی فشارخون هستند
 • مرگ ۱۰۵ نفردراستان به دلیل فشار خون بالا