خبرگزاري آريا -
آشنايي با خواص و موارد مصرف گياه قنطوريون صغير (لوفا)
گياه لوفا يا (قنطوريون صغير) گياهي است از تيره کدوييان. اين گياه تقريبا در تمام کشور هاي جنوب آسيا قابل کشت ميباشد و در صنايع دستي و بهداشتي دارويي و بهداشتي و غذايي استفاده مي گردد. در اين قسمت از بيتوته به خواص گياه لوفا (قنطوريون صغير) و موارد مصزف آن پرداخته‌ايم.
گياه قنطريون صغير لوفا (قنطوريون صغير)
قنطوريون صغير گياه کوچکي است دوساله، ساقۀ آن چهارگوش و بارتفاع 2٠ تا 6٠ سانتيمتر مي‌باشد. برگ‌هاي آن متقابل دوتا دوتا بدون دمبرگ با ساقه چسبيده قسمت پايين برگ کمي گرد و قاشقي است. رنگ برگ سبز روشن و برگ‌هاي پايين ساقه گروهي است و چند برگ از يک نقطه نزديک خاک بيرون مي‌آيند.
گل‌ها سفيد مايل به صورتي که در انتهاي شاخۀ گل‌دهنده به‌طور گروهي ظاهر مي‌شوند. اين گياه به حالت خودرو در تمام نقاط اروپا و نواحي بحرالرومي و آمريکا مي‌رويد و در برخي نقاط نيز کشت مي شود. تکثير اين گياه با کاشت تخم آن که کاملاً رسيده باشد، صورت مي‌گيرد.
نام‌هاي ديگر گياه لوفا
قنطريون، لوفاي صغير، کريون، قنطوريون صغير، قنطوريون رقيق، جنتوره، قنطوريون، سانتوره، کوراق و گل تونکا مي‌باشد.
• قنطوريون صغير با قنطوريون، قنطوريون كبير (قنطوريون غليظ) و گل گندم گياهان يکساني نيستند، خانواده‌ي اين گياهان و خواص آن‌ها نيز با هم متفاوت است.
خواص و موارد مصرف گياه لوفا ( قنطريون صغير)
1.طبع لوفا خيلي گرم و خشك است.
2.پاك كننده و خشك كننده است.
3.جاذب بلغم‌هاي لزج مخاطي از اعماق بدن مي‌باشد.
4. جهت سختي نفس و اخلاط خوني از سينه 10 گرم از شاخ و برگ و گل اين گياه را در 1500 سي‌سي آب جوشانده تا نصف شود سپس خوب بمالند تا عصاره آن خارج شود پس از صاف كردن با شكر مخلوط نموده بنوشند.
5.لوفا مقوي معده و اشتهاآور است.
6.جهت خروج صفرا و زرداب و سودا و بلغم از روش شماره 4 استفاده شود.
7. جهت بيماري كزاز اعضاي بدن را با دمكرده اين گياه كمپرس كنند.
8.براي بيماري ديسك و سياتيك از دمكرده اين گياه ميل شود و بصورت ضماد در محل بگذارند.
9.ضماد ساقه‌هاي گلدار و برگ اين گياه جهت زخم‌هاي تازه و كهنه و جهت ورم‌هاي سفت مفيد مي‌باشد و جهت شستشوي زخم‌ها 20 گرم ساقه گلدار لوفا را در يك ليتر آب جوشانده سپس صاف نموده زخم را بشويند.
10. دمكرده لوفا براي دفع يبوست مفيد مي‌باشد.
11. كساني كه مبتلا به كم‌خوني هستند از دم‌كرده لوفا استفاده كنند.
12. كساني كه ديابت دارند از دمكرده لوفا استفاده كنند.
13. لوفا جهت رفع انسداد كليه مفيد مي‌باشد.
14. جهت درمان گل‌ مژه لوفا 20 گرم را در يك ليتر آب جوشانده 12 دقيقه دم‌كرده صاف نموده به صورت شستشو استفاده شود.
15. براي سياه سرفه 2 گرم گل افسنتين را با 2 گرم لوفا در 400 سي‌سي آب سرد ريخته با حرارت ملايم جوشانده 12 دقيقه دم‌كرده صاف نموده هر يك ساعت يك قاشق مرباخوري بنوشند.
16. جهت بحران‌هاي كبدي از دمكرده لوفا استفاده مي‌شود.
17. براي جلوگيري از ريزش مو 30 گرم لوفا را در يك ليتر آب جوشانده سپس موها را ماساژ دهند.
18.ميوه خشک لوفا بادشکن است، مفيد براي نرم کردن سينه، ضدعفوني کننده و ضد انگل است.
19.خون را خنک و جريان خون را تنظيم مي کند.ترشح شير را افزايش مي دهد.
20.خونريزي مثانه را متوقف مي سازد.
21.براي درمان يرقان، ورم هاي سرطاني، آبله، دندان درد و تب مخملک مفيد مي باشد.
22.خاکستر سوخت آن با قرمز دانه براي خشک کردن تاول هاي چرکي آبله به کار مي رود.
23.مغز دانه ليف قي آور است و اضهال خوني را متوقف مي سازد.
24.از اين گياه بعنوان يک محصول طبيعي براي تميز کردن پوست استفاده مي شود. اين ماده قديمي ترين ماده ماساژ بوده و ماساژ دادن با آن باعث برداشتن سلول هاي مرده پوست و باعث شادابي پوست شده و تنفس سلول ها را تسهيل مي کند.
گردآوري: بخش سلامت بيتوته


منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ملخ‌ها در جنوب شرق استان تهران خطری برای محصولات کشاورزی ندارند+ تصاویر

رئیس بخش تحقیقات حشره‌شناسی کشاورزی موسسه گیاه پزشکی با اشاره به اینکه مردم به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه توجه نکنند گفت: گروهی از ملخ‌ها که به صورت انفرادی هستند خطری برای محصولات کشاورزی ندارند و ملخ‌های جنوب شرق استان تهران نیز از این گروه هستند. ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸ استانها استان تهران نظرات - اخبار استانها -

مهران غزوی در حاشیه بازدید از مزارع شهرستان‌های قرچک و ورامین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قرچک با اشاره به هجوم ملخ‌ها به مزارع کشاورزی اظهار داشت: طبق اخبار اعلام شده مبنی بر هجوم ملخ‌ها به مزارع قرچک و ورامین در این منطقه حضور پیدا کردیم اما ملخ در مزارع گندم و حواشی آن پیدا نشد.

وی با بیان اینکه یک گروه ملخ‌ها به صورت انفرادی و گونه دیگر دارای خصوصیت گله‌ای هستند افزود: گروهی انفرادی به صورت معمولی زندگی‌شان را می‌گذرانند و خطری برای محصولات کشاورزی ندارند و ملخ‌های این منطقه نیز از همین گروه هستند که خطر چندانی ندارد.

هجوم ملخ به اراضی کشاورزی قرچک صحت ندارد‍ مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان از مرز 70 هزار هکتار گذشتاعتبارات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان‌ها افزایش یابد

رئیس بخش تحقیقات حشره‌شناسی کشاورزی موسسه گیاه پزشکی کشور بیان کرد: گروه دوم دو مرحله زیستی دارند بدین صورت که در حالت انفرادی خطری ندارند و اگر جمعیت آنان زیاد و رفتارشان تغییر کند مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند تا به محصولات کشاورزی خسارت وارد کنند که خوشبختانه در این منطقه از این ملخ‌ها نداریم.

ملخ‌های جنوب کشور از نوع گله‌ای هستند

غزوی با اشاره به اینکه نمونه ملخ دوم ملخ صحرایی است که به جنوب کشور هجوم آورده و کنترل آن‌ها انجام می‌شود گفت: ملخ‌هایی که در این منطقه وجود دارد تنها یک نسل بیشتر ندارند و در اواخر زمستان و اوایل بهار بستگی به درجه حرارت دارد تخم‌شان باز و در 5 مرحله حشره کامل می‌شود که حدود 2 تا 3 ماه به طول می‌انجامد و بعد از این 3 ماه ملخ نداریم و به صورت تخم در خاک هستند و با تغییر شرایط محیطی به ملخ تبدیل نمی‌شوند.

وی عنوان کرد: ملخ‌هایی که خطرساز هستند اگر شرایط مناسب و آب کافی در زمین وجود داشته باشد می‌توانند تا چند نسل افزایش پیدا کنند و حرکات آن‌ها یکنواخت است و می‌توانند مناطق گسترده‌ای را آلوده کنند که در جنوب کشور سازمان حفظ نباتات کشور وارد شده و عملیات کنترل را انجام داده است.

ملخ‌ها مشاهده شده در  ورامین و قرچک خطری برای مزارع کشاورزی ندارند

رئیس بخش تحقیقات حشره‌شناسی کشاورزی موسسه گیاه پزشکی کشور اظهار داشت: در این منطقه ملخ‌ها خسارتی به دنبال ندارند و اگر در سالیان آینده وجود داشته باشد به صورت لکه‌ای ممکن افزایش پیدا کند و در این مرحله که برخی گندم‌ها شیری و برخی هم سفت شده نمی‌توانند تغذیه کنند و معمولا ملخ‌ها از برگ گیاه تغذیه می‌کنند.

غزوی با تأکید بر اینکه در این منطقه ملخی دیده نشده و جای هیچ نگرانی نیست عنوان کرد: ملخ‌های این منطقه از همان گروه اسفینگونتوس و اسفینگو دروس بومی است و امسال به خاطر بارندگی خوبی که بوده تخم ‌آن‌ها بیشتر شده و به سبب سرسبزی افزایش جمعیت نسبی داشته‌اند.

مردم به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه در مورد ملخ‌ها توجه نکنند

وی همچنین تأکید کرد: از یک کپسول 50 ملخ به دنیا می‌آید که تعدادی از طریق دشمنان طبیعی از بین می‌روند و تعداد دیگر به سبب کمبود غذا باقی نمی‌ماند در سال‌های بارندگی جمعیت باقی‌مانده در بعضی مناطق به چشم می‌آید که البته خطر چندانی ندارد مهم‌ترین مسئله در کنترل ملخ دیده‌بانی است که منطقه زیر نظر باشد تا کنترل صورت گیرد.

رئیس بخش تحقیقات حشره‌شناسی کشاورزی موسسه گیاه پزشکی کشور با اشاره به برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه که سبب تشویش اذهان عمومی شده خاطرنشان کرد: مردم به شایعات توجه نکنند و اطلاعات لازم را از مراجع مسئول حفظ نباتات و یا گیاه پزشکی سوال کنند.

انتهای پیام/ح

R7840/P/S6,60/CT11

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

طرح «تعویق کنکور» هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۰۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برداشت گیاه دارویی بابونه برای اولین بار در هرسین آغاز شد
 • کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق
 • وقتی پانکراس ملتهب می‌شود
 • فراخوان دوره های آموزشی گل و گیاه ویژه بهار در منطقه 20/ برپایی کارگاه های تغذیه سالم ویژه ماه رمضان
 • کاشت کرفس کوهی در ۴۰ هکتار از مراتع دیشموک
 • پیش بینی برداشت ۶ هزار و ۴۰۰ تن گیاه دارویی
 • خواص ژله؛ از کاهش وزن تا زیبایی پوست
 • 12 گونه گیاه دارویی خراسان شمالی در معرض انقراض
 • صرفه اقتصادي کشت گياه دارويي زيره در اصفهان
 • خواص باقلا، خوراکی دلچسب بهاری
 • خاصیت گیاه ریواس
 • محصولی با خواص شگفت انگیز در سیستان و بلوچستان
 • شیره انگور: فواید و خواص شیره انگور + طرز تهیه شیره انگور
 • آغاز برداشت گل های گیاه «گلرنگ» از مزارع بخش جویم لارستان
 • برداشت گیاه گلرنگ از مزارع بخش جویم
 • اینفوگرافی/ خواص خرما در رمضان
 • روزه‌داری و خواص آن در نگاه آیت‌الله خوشوقت +فیلم
 • بیماری که به سراغ سالمندان نمی‌رود
 • افزایش موارد ابتلا به سرطان روده در جوانان