خبرگزاري آريا -

ميليون ها نفر دچار مشکلات تيروئيدي هستند اما اکثريت آنها از آن بي خبرند. تيروئيد غده اي پروانه اي شکل است که در گردن قرار گرفته است، غده مهم در متابوليسم و سوخت وساز بدن محسوب مي شود. وقتي غده تيروئيدتان خوب عمل نکند، مي تواند بر هر جنبه از سلامتيتان، به ويژه وزن، افسردگي و سطح انرژي تان اثر بگذارد.
ازآنجاکه مشکلات تيروئيدي که تشخيص داده نشده اند مي تواند به شدت موجب چاقي، بيماري هاي قلبي، افسردگي، اضطراب، ريزش مو، ناکارايي جنسي، ناباروري و علائم و مشکلات ديگر شوند، خيلي مهم است که مراقب وضعيت سلامتي خودتان باشيد.
براي اينکه مشکل تيروئيد داشته باشيد لازم نيست همه اين علائم را در خود مشاهده کنيد. در زير به چند مورد از متداول ترين علائم و نشانه هاي تيروئيد اشاره مي کنيم:
1. درد مفصلي و عضله، مشکلات تونل کارپ و تاندون
درد در ناحيه عضلات و مفصل ها، ضعف دست ها و گرايش به ايجاد مشکل تونل کارپال در دست ها، تونل تارسال در ران ها و التهاب پلانتار در پاها، همه مي توانند از علائم مشکلات تيروئيد تشخيص داده نشده باشند.
2. ناراحتي در گردن/بزرگ شدن گردن
احساس تورم در گردن و ناراحتي در قسمت جلويي گردن، خش دار شدن صدا يا بزرگ شدن محسوس تيروئيد، همه از علائم تيروئيد به شمار مي روند.
3. تغيير در وضعيت پوست و مو
پوست و مو شديداً دربرابر مشکلات تيروئيد آسيب پذير هستند و به ويژه، ريزش مو يکي از متداول ترين علائم مشکلات تيروئيد مي باشد. در کم کاري تيروئيد، موها معمولاً شکننده، زبر و خشک مي شوند که خيلي راحت شکننده شده و مي ريزند. پوست نيز ممکن است شديداً زبر، خشک و پوسته پوسته شود. در کم کاري تيروئيد، معمولاً ريزش موي غيرطبيعي در لبه بيروني ابرو ايجاد مي شود. در پُرکاري تيروئيد، ريزش موي جدي اتفاق افتاده و پوست نيز حساس و نازک مي شود.
4. مشکلات گوارشي
کم کاري تيروئيد معمولاً با يبوست جدي و طولاني مدت همراه است درحاليکه پُرکاري تيروئيد با اسهال و سندرم روده آسيب پذير همراه است.
5. بي نظمي عادت ماهيانه و مشکلات باروري
کم کاري تيروئيد معمولاً موجب سنگين تر شدن، دردناک تر شدن و بيشتر شدن عادت ماهيانه مي شود و در پُرکاري تيروئيد معمولاً عادت ماهيانه بسيار کوتاه، سبک و دير به دير خواهد شد. مشکلات تيروئيدي که تشخيص داده نشده و درمان نمي شوند ممکن است منجر به ناباروري نيز شوند.
6. سابقه خانوادگي
اگر مشکلات تيروئيد در خانواده شما موروثي باشند، شما بيشتر در معرض ابتلا به آنها قرار داريد. البته ممکن است از وجود اين مشکل در خانواده خود اطلاع نداشته باشيد، زيرا اين مشکل معمولاً در ميان نسل قبل به عنوان گواتر معروف بوده است. بنابراين به هر حرف و صحبتي که در خانواده درمورد گواتر و اضافه وزن ناشي از مشکل غدد پيش آمد دقت کنيد زيرا همين ها مي تواند به طور غيرمستقيم به مشکلات تيروئيد اشاره داشته باشد.
7. مشکلات کلسترول
بالا رفتن کلسترول، مخصوصاً وقتي به رژيم غذايي، ورزش يا داروهاي پايين آورنده کلسترول واکنش پذير نباشد، مي تواند نشانه کم کاري تيروئيد باشد. پايين بودن غيرطبيعي کلسترول نير مي تواند نشانه پُرکاري تيروئيد باشد.
8. افسردگي و اضطراب
افسردگي و اضطراب مي توانند نشانه هايي از بيماري تيروئيد قلمداد شوند. کم کاري تيروئيد معمولاً با افسردگي همراه است و پُرکاري آن معمولاً با اضطراب و حملات ترس. افسردگي که به داروهاي ضدافسردگي نيز واکنش نمي دهد هم مي تواند نشانه يک اختلال تيروئيد تشخيص داده نشده باشد.
9. تغييرات وزن
ممکن است يک رژيم غذايي کم چربي و کم کالري را با يک برنامه ورزشي قوي دنبال کنيد اما موفق به پايين آوردن وزنتان نشويد. مشکل در پايين آوردن وزن مي تواند نشانه کم کاري تيروئيد باشد. در پُرکاري تيروئيد نيز ممکن است باوجود خوردن همان مقدار غذاي قبل يا حتي بيشتر از آن وزنتان پايين بيايد. تغييرات وزن بي دليل و غيرطبيعي مي تواند نشانه هاي کم کاري يا پُرکاري تيروئيد باشند.
10. خستگي
احساس خستگي وقتي از خواب بيدار مي شويد، طوريکه انگار 8 تا 10 ساعت خواب شب برايتان کافي نبوده است و قادر نيستيد فعاليت هاي روزمره تان را شروع کنيد، مي تواند نشانه هاي مشکلات تيروئيد باشد. (در پُرکاري تيروئيد هم ممکن است فرد دچار بي خوابي شويد و همين باعث خسته ماندن شما در طول روز شود.)
اگر اين علائم را در خود مشاهده مي کنيد، حتماً به پزشک مراجعه کنيد تا آزمايش کامل تيروئيد از شما گرفته و وضعيتتان را ارزيابي کند.
منبع:salamatnews.com


منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پلوسی ترامپ رابه مخفی‌کاری متهم‌کرد

بلافاصله پس از یک نشست پشت درهای بسته با ترامپ، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا رئیس‌جمهور را به عدم همکاری با تحقیقات کنگره و مخفی کاری متهم کرد. ناطقان: به نقل از شبکه خبری سی ان ان، نانسی پلوسی، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به خبرنگاران گفت: از نظر ما رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا درگیر یک مخفی کاری است و این تمام نشست امروز ما بود.

پلوسی گفت: ما معتقدیم که یافتن حقیقت بسیار اهمیت دارد. به نظر ما هیچکس بالاتر از قانون نیست حتی رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا . از نظر ما رئیس‌جمهور درگیر یک مخفی کاری است.

در نشست رهبران دموکرات با ترامپ قرار بود در باره طرح‌های زیرساخت گفتگو شود اما ترامپ به ناگهان جلسه را ترک کرد.

در نشست پس از این دیدار در کنگره، رهبران کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان درباره شرایط تحقیقات به بحث و تبادل نظر پرداختند و تعدادی از اعضا از جمله اوکاسیو کورتز و مکزیم واترز خواستار استیضاح رئیس‌جمهور شدند.

پس از نشست کاخ سفید درباره طرح‌های زیرساختی پلوسی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت که وی و دیگر دموکرات‌ها با روح همکاری دو حزبی وارد این مذاکرات شدند اما رئیس‌جمهور از مذاکرات درباره زیرساخت‌ها گذشت.  من برای رئیس‌جمهور آمریکا دعا می‌کنم.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کنفرانس سالانه مرکز پیشرفت آمریکا نیز فت ترامپ زمانیکه داخل اتاق شد بر اظهارات خود در کاخ سفید تمرکز داشت و بیشتر به تحقیقات دولت خودش متکی بود.

پلوسی پایان دادن ناگهانی مذاکرات با دموکرات‌ها در کاخ سفید را اقدامی هماهنگ شده عنوان کرد و گفت که این اقدام به نوعی مخفی‌کاری است.

او گفت: در یک اقدام هماهنگ شده او داخل اتاق شد و گفت که نمی‌تواند در گفتگوهای توسعه زیرساختی با دموکرات‌ها شرکت کند.

رهبر دموکرات‌ها اظهاراتش درباره مخفی‌کاری را تایید کرد و گفت در واقع از جنبه عمومی رئیس‌جمهور ممانعت قضایی ایجاد می‌کند و درگیر نوعی مخفی‌کاری است و این جرمی است که می‌توند منجر به استیضاح شود.

ترامپ برای اولین بار در آوریل گذشته با رهبران دموکرات‌ها دیدار کرد و در آن زمان با طرح 2 تریلیون دلاری زیرساختی موافقت شد و قرار شد درباره نحوه پرداخت مذاکرات دیگری انجام شود.

 ترامپ چندین مورد تحقیقات کمیته‌های مختلف کنگره را عملا به بن بست کشانده است. این تحقیقات شامل بخش‌های متنوعی است؛ بخشی از این تحقیقات در خصوص احتمال ممانعت قانونی به وسیله ترامپ در جریان تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا و بخشی از آن نیز در خصوص شرکت‌ها و فعالیت‌های مالی و اقتصادی شخصی رئیس جمهور هستند.
پلوسی و دیگر اعضای ارشد مجلس نمایندگان ماه‌ها است تلاش‌می‌کنند درخواست ها بر شروع رویه استیضاح ترامپ را مهار کنند. منبع: ایسنا برچسب ها: پلوسی ، ترامپ ، مخفی کاری

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۱۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دو عارضه مهم کمبود یُد / علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید
 • روش هایی برای پیشگیری از خرابی‌ ناخواسته خودرو
 • عوارض وحشتناک کمبود یُد در بدن
 • ساماندهی محل سبزی کاری و پرورش صیفی جات در همدان با مدعی العموم/بازسازی کانال آب مورد استفاده کشاورزان در همدان
 • علائمی دور از ذهن که نشان از افسردگی دارد
 • پاسخگویی به مشکلات مردم در اولویت کاری دستگاه ها قرار گیرد
 • مهمترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به فشار خون/ میزان مصرف نمک در بیماران قلبی چقدر است؟
 • ساعات کاری روز‌های شنبه و چهارشنبه با ۲ ساعت تاخیر شروع می‌شود
 • کاهش ابتلا به ایدز در زندان های کشور/ مهمترین راه انتقال و سن ابتلا به این بیماری کشنده در ایران
 • دیابت نوع۲ ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد
 • تغییر ساعت کاری بانک‌ها در ۱۹ و ۲۳ ماه رمضان
 • کاهش ساعت کاری بانک‌ها در روزهای پس از شب‌های قدر
 • کاهش ساعات کاری بانک‌ها در روزهای پس از شب‌های قدر
 • مصرف زیاد چربی ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد
 • تاخیر در شروع ساعت کاری اداره های دولتی در روزهای پس از شب قدر
 • آموزش‌وپرورش جای سیاسی‌کاری نیست/ با مدیر خاطی برابر مقررات برخورد می‌شود
 • سرطان تخمدان را جدی بگیرید
 • چند نکته درباره سرطان تخمدان
 • 8 علائم هشدار دهنده سرطان گلو که بايد بدانيد!