حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایکنا؛ در رابطه با طرح‌های ویژه این مؤسسه قرآنی و نیز ارائه آن‌ها در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اظهار کرد: مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) مجری بسیاری از طرح‌های تخصصی قرآن کریم به ویژه در حوزه حفظ قرآن است.
شاهسونی ادامه داد: مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) چند سالی است که مراکز شبانه‌روزی حفظ یک ساله را تأسیس کرده که در این راستا نیز هم‌اکنون 12 مرکز در سطح کشور فعال است. این مراکز شبانه‌روزی با گزینش قرآن‌آموزان نخبه تلاش می‌کند تا این عزیزان را در قالب طرح تخصصی حفظ کل قرآن کریم، حافظ کل قرآن کند.
وی با بیان اینکه امسال نوزدهمین سالی است که مؤسسه در حال ثبت نام از قرآن‌آموزان است، تصریح کرد: امیدوار هستیم که امسال نیز ثبت نام در مؤسسه همانند سال‌های گذشته از استقبال خوبی برخوردار باشد. طرح «رحله» یکی از طرح‌های تخصصی مؤسسه ویژه ایام تابستان است که قرآن‌آموزان در طول فصل تابستان حفظ جزء 30 قرآن کریم و سوره مبارکه بقره را همراه با ترجمه و مفاهیم در دستور کار دارند که این برنامه همراه با اردوهای تفریحی و بخش‌های مفرح برای قرآن‌آموزان است.
مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) اظهار کرد: طرح جدیدی با عنوان «آیات زندگی» نیز در دستور کار مؤسسه قرار دارد که طرح حفظ عمومی قرآن است و تلاش بر این است که در این طرح، حفظ قرآن را به عموم مردم جامعه سرایت دهیم. این طرح با مبانی حفظ یک آیه در هفته اجرا می‌شود که طی آن هر فرد در طول یک سال در حدود 50 آیه را با عنوان، موضوع و مفهوم آیات حفظ می‌کند. امیدوار هستیم که این طرح نیز همانند طرح «تلاوت نور» که در زمینه ترتیل‌خوانی و روخوانی قرآن کریم به یک طرح عمومی در کشور تبدیل شده، به یک طرح حفظ عمومی قرآن در کشور تبدیل شود.
شاهسونی در رابطه با فضای بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و مقایسه آن با سال‌های گذشته نیز تصریح کرد: در بحث نمایشگاه قرآن باید بر روی موضوع نوآوری خیلی کار شود. شاید بتوان گفت طرح جذاب، به روز و تازه‌ای خیلی در نمایشگاه ارائه نمی‌شود. البته مؤسسه بیت‌الاحزان طرح «آیات زندگی» را به عنوان یک طرح جدید ارائه داده و و با شعار «من قرآن را دوست دارم» در نمایشگاه حضور یافته است، ولی بنده نوآوری و طرح‌های جدیدی را در سطح نمایشگاه مشاهده نکردم و امیدوارم در این قسمت نیز با توجه به اینکه نمایشگاه در سطح بین‌المللی و در مدت زمان تقریبا زیاد برگزار می‌شود، تحول چشمگیری را شاهد باشیم.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حفظ وحدت، آرمان بلند اهل‌بیت در اعتلای دین اسلام / امام علی (ع)، پرچمدار وحدت مسلمین

اوج پایبندی به مقوله وحدت را در سیره معصومان(ع) شاهدیم. این بزرگواران هر کدام در عصر خویش با برخورد کریمانه و اخلاق حسنه خویش قلوب عموم مردم از ادیان و مذاهب مختلف را به سوی خود جذب می‌کردند. ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰ فرهنگی دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، متأسفانه طی دهه‌های اخیر معدود افرادی با دستمایه قرار دادن ماجرای سقیفه، عامدانه یا جاهلانه بر طبل تفرقه‌ کوبیدند و با زیر پا نهادن ارزش‌های دینی، اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی را بر خود جایز دانستند. این عمل باعث شد راه برای دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه بین امت اسلام هموار شود، به این ترتیب خون هزاران مسلمان به‌علت اختلافات مذهبی بر زمین ریخته شد. 

تأکید رهبران انقلاب اسلامی بر حفظ وحدت
از این جهت امام خمینی (ره) نیز از بدو شکل‌گیری نهضت انقلاب اسلامی تا زمان پیروزی انقلاب بر ضرورت حفظ و تقویت  «وحدت کلمه» آحاد جامعه تاکید کردند. همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان دیده‌بان انقلاب نیز طی سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره بر این مسئله تأکید داشتند تا حدی که هرگونه گفتار یا کردار و رفتاری که در زمان حاضر سوژه و بهانه دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود را شرعاً حرام معرفی کردند. ایشان در بیاناتی با تأکید بر حفظ وحدت فرمودند: «وحدت را حفظ کنید و اگر دیدید در جامعه بین شما کسانی هستند که عکس این رفتار می‌کنند، آنها را طردشان کنید؛ مخالفت خودتان را به آنها ابراز و اعلام کنید؛ اینها ضرر می‌زنند، ضربه می‌زنند. ضربه‌ای به اسلام می‌زنند، ضربه‌ای به تشیع می‌زنند، ضربه‌ای به جامعه‌ی اسلامی می‌زنند. این از جمله مسائل بسیار مهم است.»( 14 /4 /86)

پایبندی اهل‌ عترت(ع) بر وحدت مسلمین
از دیگر سو اوج پایبندی به مقوله وحدت را در سیره پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) شاهدیم. این بزرگواران هر کدام در عصر خویش با برخورد کریمانه و اخلاق حسنه خویش قلوب عموم مردم از ادیان و مذاهب مختلف را به سوی خود جذب می‌کردند و به این ترتیب جامعه اموی و ناصبی آن دوران را تا حد محبان اهل‌بیت(ع) رشد دادند. این سیره واقعی اهل‌ عترت(ع) است. رعایت اخلاق و آداب اسلامی حتی در برخورد با معاندان تا آنجا اهمیت دارد که خداوند در یک آیه خطاب به پیامبر(ص) تثبیت، گسترش و ماندگاری دین مبین اسلام را در ادب و اخلاق آن حضرت معرفی کرده و می‌فرماید: «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ...؛ به‌مرحمت خدا بود که با خلق مهربان شدی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از گِرد تو متفرق می‌شدند...» (159 آل‌عمران).

در واقع باید گفت کسانی که خود را تابع و محب اهل‌بیت عصمت و طهارت می‌دانند، باید از هرگونه تفرقه‌افکنی دوری کنند. حضرت زهرا(س) در روایتی یکی از ثمرات اطاعت از ائمه(ع) را ایمنی از تفرقه معرفی کرده و فرمودند: «فَجَعَلَ اللّهُ إطاعَتَنا نِظاما لِلمِلَّةِ و إمامَتَنا أمانا لِلفُرقَةِ؛ خدا اطاعت از ما را رشته سامان ملت و امامت ما را مایه ایمنى از تفرقه قرار داده است.» (من لا یحضره الفقیه، ج‏3، ص: 568)

با این اوصاف، ضرورتِ دقت در سیره اهل‌بیت(ع)‌ و نیز دقت در کلام و رفتار این بزرگواران در برخورد با مخالفان خویش، امروز بیش از گذشته احساس می‌شود. با توجه به روایات اهل‌بیت(ع) در عواقب ایجاد اختلاف در میان امت، با مواردی همچون «از دست دادن عزّت، کاهش نعمات الهی، تسلط دشمنان بر جبهۀ حق، هلاکت و ...» مواجه می‌شویم. اوج پاینبدی به وحدت را در دوران امیرالمؤمنین(ع) و در رفتار آن حضرت شاهدیم تا جایی که برای حفظ اسلام و اتحاد مسلمین از بزرگ‌ترین حق مسلم خود یعنی خلافت مسلمین گذشتند؛ لذا این سیره اهل عترت(ع) همواره در طول تاریخ مورد توجه و تأکید علمای اسلام قرار گرفت.

خود امیرالمؤمنین(ع) نیز بارها در سخنرانی‌های متعدد امت اسلام را دعوت به اتحاد و همدلی می‌کردند و از تبعات منفی تفرقه هشدار می‌دادند؛ به عنوان نمونه طی سخنانی با اشاره به همین موضوع فرمودند: « ... پس آنگاه که در زندگى گذشتگان مطالعه و اندیشه مى‌‏کنید، عهده دار چیزى باشید که عامل عزّت آنان بود، و دشمنان را از سر راهشان برداشت، و سلامت و عافیت زندگى آنان را فراهم کرد و نعمت‏هاى فراوان را در اختیارشان گذاشت، و کرامت و شخصیّت به آنان بخشید که از تفرقه و جدایى اجتناب کردند، و بر وحدت و همدلى همّت گماشتند، و یکدیگر را به وحدت واداشته به آن سفارش کردند. و از کارهایى که پشت آنها را شکست و قدرت آنها را در هم کوبید، چون کینه‌توزى با یکدیگر، پرکردن دلها از بخل و حسد، به یکدیگر پشت کردن و از هم بریدن، و دست از یارى هم کشیدن، بپرهیزید، و در احوالات مؤمنان پیشین اندیشه کنید، که چگونه در حال آزمایش‏ به سر بردند ...»

سپس امیرالمؤمنین(ع) با اشاره به ثمرات وحدت و همدلی در مقابل دشمنان ادامه دادند: «پس اندیشه کنید که چگونه بودند آنگاه که: وحدت اجتماعى داشتند، خواسته‏‌هاى آنان یکى، قلب‏‌هاى آنان یکسان، و دست‌‏هاى آنان مدد کار یکدیگر، شمشیرها یارى کننده، نگاه‏‌ها به یک سو دوخته، و اراده‌‏ها واحد و همسو بود؛ آیا در آن حال مالک و سرپرست سراسر زمین نبودند و رهبر و پیشواى همه دنیا نشدند؟ پس به پایان کار آنها نیز بنگرید.»

در ادامه این سخنان،‌آن حضرت دوباره به اثرات منفی اختلاف و تفرقه اشاره کرده و فرمودند: «در آن هنگام که به تفرقه و پراکندگى روى آوردند و مهربانى و دوستى آنان از بین رفت، و سخن‌‏ها و دل‏هایشان گوناگون شد، از هم جدا شدند، به حزب‏‌ها و گروه‏‌ها پیوستند؛ خداوند لباس کرامت خود را از تنشان بیرون آورد، و نعمت‏هاى فراوان شیرین را از آنها گرفت، و داستان آنها در میان شما عبرت انگیز باقى ماند؛ فَانْظُرُوا إِلَى مَا صَارُوا إِلَیْهِ فِی آخِرِ أُمُورِهِمْ حِینَ وَقَعَتِ الْفُرْقَةُ وَ تَشَتَّتَتِ الْأُلْفَةُ وَ اخْتَلَفَتِ الْکَلِمَةُ وَ الْأَفْئِدَةُ وَ تَشَعَّبُوا مُخْتَلِفِینَ وَ تَفَرَّقُوا مُتَحَارِبِینَ‏ وَ قَدْ خَلَعَ اللَّهُ عَنْهُمْ لِبَاسَ کَرَامَتِهِ وَ سَلَبَهُمْ غَضَارَةَ نِعْمَتِهِ‏ وَ بَقِیَ قَصَصُ أَخْبَارِهِمْ فِیکُمْ عِبَراً [عِبْرَةً] لِلْمُعْتَبِرِینَ‏ [مِنْکُمْ‏]»‌ (نهج البلاغه، خطبه 192)

نتیجه اینکه حفظ وحدت مسلمین از مسلمات باورهای شیعه است و هرکس در هر نقطه‌ای بر طبل تفرقه بکوبد، نسبتی با شیعه و آموزه‌های حیات‌بخش اسلام ندارد.

وزیر اطلاعات: باید با وحدت نقشه‌های نظام سلطه را خنثی کنیمماموستا خدایی: پیروی از نصایح و فرامین رهبری سبب «تقویت وحدت شیعه و سنی و تداوم انقلاب اسلامی» می‌شود

انتهای‌پیام/

R1392/P/S4,37/CT4 واژه های کاربردی مرتبط هفته وحدت امام علی (ع)

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن ایکنا فعالیت های قرآنی مؤسسه بیت الاحزان حضرت زهرا نمایشگاه قرآن قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۱۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابتکار مؤسسه مهد قرآن برای توجه مخاطبان به تدبر
 • ابتکار مؤسسه مهد قرآن برای توجه مخاطبان به تدبر در قرآن
 • جزئیات برنامه‌های شب‌های احیا در بهشت زهرا (س)
 • برگزاری دوره تخصصی تربیت معلم قرآن در مؤسسه «نسیم ثقلین» قم
 • حضرت علی(ع) تجسم و تبلور عینی قرآن کریم است
 • جزئیات برنامه‌های شب‌های احیا در بهشت زهرا (س) تشریح شد
 • آیین تجلیل از برگزیدگان آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن برگزار شد
 • نمایشگاه قرآن و فرصتی برای بیان چالش‌های مؤسسات مردمی
 • نقش ایمان به قدر در زندگی
 • تقدیر از بانک صادرات ایران به دلیل حمایت از نمایشگاه قرآن کریم
 • بانک صادرات اقدام شايسته‌اي در حمايت از نمايشگاه قرآن‌کريم انجام داده است
 • بانک صادرات اقدام بسیار شایسته‌ای در حمایت از نمایشگاه قرآن‌کریم انجام داده است
 • رونمایی از ترجمه قرآن به قلم حداد عادل/تمدید ساعت نمایشگاه قرآن در روزهای پنج شنبه و جمعه
 • نتایج روز اول مسابقات مناظره دانشجویی ویژه نمایشگاه قرآن کریم اعلام شد
 • مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کریم نیروی هوایی ارتش برگزار می شود
 • بیش از ۳۰۰ نسخه قرآن کریم در کتابخانه بیت المقدس
 • اعلام نتایج روز اول مسابقات مناظره دانشجویی ویژه نمایشگاه قرآن کریم
 • از اجرای نذر قرآن تا نقالی زندگی امام رضا(ع) در نمایشگاه قرآن
 • اجرای طرح «ختم قرآن در ۶ دقیقه» در نمایشگاه قرآن خراسان جنوبی