خبرگزاري آريا - بيرجند - ايرنا - مدير جهاد کشاورزي شهرستان خوسف گفت: خروج 2 محصول عمده و استراتژيک پياز گل نرگس و بذر پنبه مله اين شهرستان از خراسان جنوبي ممنوع شد.

سيد حسن رضوي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: سال گذشته درخواست هاي زيادي توسط استان هاي ديگر با قيمت هاي بسيار بالاتر از قيمت استان براي خريداري پياز گل نرگس و بذر پنبه مله ( قهوه اي رنگ) داشتيم.
وي گفت: اين موضوع سبب شد کشاورزان شهرستان را توجيه کنيم و تذکر دهيم به هيچ وجه اين محصولات را هر چند با قيمت هاي بالا در اختيار افراد غيربومي قرار ندهند.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان خوسف با بيان اينکه سه ماه تابستان فصل جا به جايي پياز گل نرگس است اظهار داشت: پارسال با استقبال زياد کشاورزان شهرستان براي کشت گل نرگس مواجه شديم و همين موضوع باعث شد جلوي خروج پياز اين نوع گل از شهرستان گرفته شود.
وي افزود: کشاورزان امسال نيز به افراد غيربومي پياز نرگس را نفروشند و دستگاه هاي دولتي نيز با نظارت و رصد دقيق، از خريد و فروش پياز گل نرگس و خروج آن از استان جلوگيري کنند.
رضوي سطح زيرکشت گل نرگس شهرستان خوسف را 24 هکتار عنوان کرد و گفت: هر سال حدود 12 ميليون شاخه گل از سطح اراضي برداشت مي شود و به فروش مي رسد.
وي درباره فروش گل نرگس بيان کرد: پارسال بخشي از محصول توليد شهرستان خوسف توسط شهرداري بيرجند خريداري و در مراکز سطح شهر با قيمت مناسب فروخته شد همچنين با انعقاد تفاهم نامه همکاري با سازمان تعاون روستايي، مقرر شد غرفه اي در تهران براي فروش اين محصول در نظر گرفته شود.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان خوسف ادامه داد: فرودگاه هاي سطح کشور براي خريد اين محصول اعلام آمادگي کرده اند و امسال در صورت مازاد توليد گل نرگس به خارج استان ارسال خواهد شد.
وي در ارتباط با خروج بذر پنبه مله از استان گفت: اين نوع محصول از قديم مخصوص خوسف بوده است اما سه دهه اخير به فراموشي سپرده شده بود.
رضوي اضافه کرد: 2 سال قبل بذر اين محصول به ميزان کم در شهرستان خريداري شد و تصميم گرفتيم با کشت مجدد آن، مجدد پنبه مله را رواج دهيم.
وي بيان کرد: پنبه مله با رنگ قهوه اي کمرنگ از زمان هاي گذشته براي تهيه پارچه هاي مقدس از جمله جانماز، عبا و از اين قبيل لوازم مورد استفاده مردم محلي قرار مي گرفت و رنگ پنبه تا ابد ثابت است و از بين نمي رود.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان خوسف گفت: کشورهاي عربي خواهان اين نوع پارچه هستند لذا با همکاري ميراث فرهنگي استان، پنبه مله تبديل به پارچه مي شود.
وي يادآور شد: پارسال کشت پنبه مله به صورت نشا در سطح سه هکتار از اراضي شهرستان خوسف انجام شد تا نسبت به تهيه بذر و گسترش محصول اقدام کنيم.
رضوي با بيان اينکه پنبه مله به نام خوسف ثبت ملي شده است ادامه داد: کاشت اين نوع پنبه از نيمه فروردين آغاز مي شود و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد که پيش بيني مي شود امسال 30 هکتار از اراضي شهرستان به اين نوع محصول اختصاص يابد.
شهرستان خوسف در فاصله 36 کيلومتري بيرجند مرکز استان خراسان جنوبي است.
7557*3028
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وقتی تیم‌های امدادرسان خراسان جنوبی در بحران قرار می‌گیرند؛ پاسکاری نیروهای امدادی به همدیگر‌

بارندگی شدید در برخی نقاط خراسان جنوبی سبب آب‌گرفتگی معابر و منازل مردم و ایجاد خسارت‌های مالی شد که مردم از عدم اطلاع‌رسانی کافی درباره سیلاب و عدم اقدام به موقع نیروهای امدادی در مواقع بحرانی گلایه مند بودند. ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بارندگی که از روز گذشته در برخی نقاط خراسان‌جنوبی آغاز شده بود امروز شدت یافت و بسیاری از مناطق و منازل مردم دچار آبگرفتگی شد.

بارندگی روز چهارشنبه در بازه زمانی 10 تا 15 دقیقه در بیرجند حتی به 20 میلی متر نیز رسید و بسیاری از مردم و کسبه‌های بازار در بیرجند دچار مشکلاتی شدند.

یکی از شهروندان بیرجندی با اشاره به بارش شدید باران نسبت به امدادرسانی دستگاه‌های اجرایی مرتبط گلایه کرد و گفت: متاسفانه در بازه زمانی کوتاه بسیاری از معابر و نقاط شهری بیرجند دچار آبگرفتگی شدند.

کمبود نیروهای امدادی در مواقع بحرانی

مسعود عزیزی تصریح کرد: منزل ما در بارندگی امروز دچار آبگرفتگی شد و برای تخلیه آن به سازمان‌های امدادرسان تماس گرفتم که هر کدام بنده را به دیگری پاس دادند.

وی بیان کرد: ابتدا برای آبگرفتگی به 112 (جمعیت هلال احمر) تماس گرفتم که هلال احمر تخلیه آب منازل داخل شهر را وظایف خود ندانست چرا که نیروهای امدادی هلال احمر فقط در جاده‌ها امدادرسانی می‌کنند.

این شهروند بیرجندی افزود: در ادامه نیز به (125) سازمان آتش نشانی بیرجند تماس گرفتم که یکی از همکاران آتش نشانی نیز بیان کرد شهرداری باید نسبت به تخلیه منزل اقدام کند نه آتش نشانی!

عزیزی بیان کرد: حجم آب در زیر زمین منزل نیز زیاد بود و برای جواب گرفتن به شهرداری بیرجند تماس گرفتم که شهرداری نیز بنده را به سازمان آتش نشانی پاس داد و گفتند این وظیفه ما نیست! همکاران آتش نشانی نسبت به تخلیه آب از منزل اقدام خواهند کرد.

وی گفت: در عین ناامیدی یک مرتبه دیگر به سازمان آتش نشانی تماس گرفتیم و آدرس منزل را دادم که بالاخره جواب دادند یک دستگاه خودروی امدادرسان به محل می‌رسد.

وی افزود: دقایق زیادی جلوی درب منزل چشم انتظار شدیم اما همچنان از خودروی امدادرسان خبری نشد و برای سومین بار مجدداً تماس گرفتم که گفته شد نیروهای امدادی کم هستند و نمی‌توانند به تمام نقاط امدادرسانی کنند چرا که بسیاری از نقاط دچار آبگرفتگی شده و نیروهای امدادی در جای دیگری مشغول به امدادرسانی هستند و در صورت اتمام کار آن‌ها به منزل شما می‌رسند.

عزیزی تصریح کرد: در نهایت بعد از یک ساعت خودروی آتش نشانی به منزل ما آمد اما این در حالی بود که بیشتر آب منزل را تخلیه کرده بودیم و تنها بسیاری از وسایل و اثاثیه منزل خیس و خراب شده بود که نیروی آتش نشان بیان کرد اینجا آبی وجود ندارد و دیگر از دست ما کاری برنمی‌آید!

عدم اطلاع رسانی کافی درباره سیلاب

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی نیز بیان کرد: متاسفانه اطلاع رسانی کافی نشده بود و تیم‌های امدادرسان استان خود گرفتار بحران شدند.

علیرضا عباسی گفت: باید حتماً منازل مردم به صورت کامل تخریب شود تا نیروهای امدادرسان برای کمک به داد مردم برسند؛ چرا باید تمام اقدامات در دقیقه 90 باشد.

وی تصریح کرد: برای آبگرفتگی به آتش نشانی تماس گرفتم که گفتند همکاران در ماموریت قرار دارند و شما تنها نیستید که نیاز به امدادرسانی دارید بلکه باید در تمام نقاط امدادرسانی انجام شود و تیم‌های امدادی هم کم هستند.

اعلام هشدارهای هواشناسی به دستگاه‌های امدادرسانی استان

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: هشدار و اخطاریه‌های هواشناسی برای وقوع بارش باران سنگین در استان از سه روز قبل صادر شده بود.

علیرضا خندان رو گفت: این اخطاریه‌های هواشناسی به تمام دستگاه‌های امدادرسانی استان داده شد و همچنان نیز تا فردا بارندگی‌ها ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: روند کاهشی دما نیز امشب در استان ادامه دارد و کاهش دمای هوا امروز قابل توجه است و فردا دما تغییرات دمایی ناچیز است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی افزود: بارندگی‌های شدید امروز نیز به برخی از نقاط استان و منازل مردم خسارت وارد کرد و بارندگی‌های این موقع سال بیشتر به صورت رگباری و در زمان کوتاه رخ می‌دهد.

اعزام نیروهای آتش‌نشان براساس اولویت‌بندی‌ها

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند هم در گفت‌وگو با تسنیم ابراز داشت: بارندگی‌های روز چهارشنبه در بیرجند سنگین بود و تیم‌های آتش نشانی نیز در آماده باش قرار داشتند.

علی حسینی با بیان اینکه شش تیم آتش نشانی در شهرستان در آماده باش بودند تصریح کرد: همزمان با سیلاب شدید امروز یک حادثه گیر کردن دست جوان در چرخ گوشت گزارش شد و دو تیم آتش نشانی به این حادثه اعزام شدند به همین دلیل با کمبود نیرو مواجه بودیم.

وی بیان کرد: تیم‌های آتش نشانی براساس اولویت بندی‌ها به مکان‌های حادثه دیده اعزام می‌شوند که نجات جان مردم در اولویت اول، آبگرفتگی مکان‌های تجاری و معابر در اولویت دوم و آبگرفتگی منازل نیز در اولویت سوم قرار دارد.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند گفت: نیروهای امدادرسان در بسیاری از نقاط شهرستان گرفتار بودند و به همه مکان‌ها نمی‌رسند لذا خود شهروندان نیز در مواقع بحرانی باید مشارکت کنند.

حسینی افزود: با بررسی تمام حوادث اگر مورد خاصی بوده که همکاران سازمان آتش نشانی کم کاری کردند حتماً با آن‌ها برخورد خواهد شد. 15 مورد آبگرفتگی معابر، منازل، بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی بر اثر سیلاب روز چهارشنبه گزارش شده که خسارت‌های مالی در پی داشته است.

آبگرفتگی 38 واحد مسکونی در خراسان جنوبی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در گفت‌ وگو با خبرنگار تسنیم نیز از آبگرفتگی 38 واحد مسکونی بر اثر بارندگی‌ شدید روز چهارشنبه در استان خبر داد.

سید ابوالحسن میرجلیلی تصریح کرد: با توجه به دستور استاندار خراسان جنوبی 68 تیم امداد و نجات استان شامل اورژانس، راهداری، هلال احمر و آتش نشانی در آماده باش قرار گرفتند.

وی گفت: بعد از پایان بارندگی‌های استان نیز میزان خسارت به بخش‌های کشاورزی، باغات و مزارع و امدادرسانی به حادثه دیدگان ارزیابی می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد: بارندگی شدید در مدت زمان کوتاه حتی در برخی نقاط استان به 30 میلی متر رسید و بسیاری از آبگرفتگی‌ها نیز در سطح شهرها مرتفع شده است.

5 شهرستان خراسان جنوبی گرفتار سیلاب

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بر اثر بارندگی‌های روز چهارشنبه پنج شهرستان استان گرفتار سیلاب شدند که 13 تیم امدادی به این مناطق اعزام شده‌اند.

محمدرحیم شهریاری گفت: بر اثر این بارندگی‌ها سه نفر گرفتار در سیلاب نجات یافتند و متاسفانه یک زن در روستای شیرگ سربیشه جان خود را از دست داد. امدادرسانی به روستاهای سیل زده استان ادامه دارد و با فروکش کردن سیلاب امدادرسانی با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از مفقود شدن سه نفر در شهرستان درمیان خبر داد و افزود: نیروهای امدادی هلال احمر در تلاش برای پیدا کردن آن‌ها هستند. خانکوک، شیرگ آقا، گازار، دارج، خرو، ونگ و بیدسک از جمله روستاهای گرفتار در سیلاب هستند که نیروهای امدادی در حال خدمت رسانی هستند.

گزارش از منصور کلاته نایبی

انتهای پیام/ ز

R41348/P/S6,56/CT7

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۱۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لغو ممنوعیت صادرات پیاز و سیب‌زمینی
 • آزادسازی صادرات سیب زمینی و پیاز به نفع مصرف کننده است؟
 • صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد +سند
 • هندوستان مشتری «گل محمدی» خراسان‌جنوبی/ دو سوم تولید خام‌فروشی می‌شود
 • ممنوعیت صادرات پیاز و سیب‌زمینی لغو شد
 • 550 سیلزده در خراسان جنوبی امدادرسانی شدند
 • 550 حادثه دیده سیلاب در خراسان جنوبی امدادرسانی شدند
 • دولت صادرات پیاز و سیب زمینی را آزاد کرد
 • صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد
 • جلوگیری از خروج پیاز زعفران حفظ میراث ژنتیکی هزار ساله / استرالیا هر بسته پیاز زعفران تزئینی را 10 یورو می‌فروشد
 • معدوم شدن ۱۸۵ هزار ۶۵۹ کیلو مواد غذایی غیر بهداشتی در ۱۰ روز اول ماه رمضان/استفاده از پنبه در حلیم غیر ممکن است
 • آتش زدن بقایای محصول در زمین های زراعی جرم محسوب می شود/ لزوم توجه به حفظ تنوع زیستی برای پایداری و استمرار در بخش کشاورزی
 • ۵ شهرستان خراسان جنوبی گرفتار سیلاب شدند
 • سیلی که ۵ شهرستان خراسان جنوبی را درگیر و در سربیشه جان یک زن را گرفت‌ / بارندگی‌ها ادامه دارد
 • ملزومات تحقق رونق پایدار تولید در کشاورزی
 • ترسالی و رونق کشت دیم در خراسان جنوبی
 • اعتبارات قطره چکانی کفاف تامین ‌آب شرب عشایر را نمی کند
 • دستگاه های اجرایی محدودیتی در ارائه خدمات به عشایر ندارند
 • عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: ممنوعیت صادرات پیاز برداشته شد