رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران از حضور ماکارونی ۴۷۰۰ تومانی خبر داد و گفت: تا یک هفته دیگر بازار ماکارونی آرام می‌شود.

به گزارش ایسنا، مرتضی سلطانی رئیس هیئت‌مدیره گروه صنعتی و پژوهشی زر و رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی گفت: التهاب بازار ماکارونی به این دلیل است که در اواخر فروردین‌ماه و بدون انجام هماهنگی با تولیدکنندگان این محصول، به‌یک‌باره قیمت گندم دولتی برای ماکارونی دو برابر شد و معادلات قیمت تمام‌شده برای تولید مخدوش شد.

سلطانی گفت: از مسئولان محترم خواهش می‌کنم که برای ساخته‌شدن آینده‌ی کشور راه را برای تولیدکنندگان هموار سازند و دست از کارشکنی‌های سلیقه‌ای در روند تولید بردارند.

وی خاطرنشان ساخت: تولید ماکارونی در کشور بیشتر از مصرف است و هیچ‌گونه نگرانی در مورد احتمال کمبود این کالا وجود ندارد.

حدود یک هفته دیگر بازار ماکارونی آرام می‌شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی از کاهش قیمت ماکارونی به ۴،۷۰۰ تومان خبر داد و گفت: حدود یک هفته دیگر بازار ماکارونی آرام می‌شود.

وی تصریح کرد: زمانی پیش می‌آید که کالایی در بازار کم‌عرضه می‌شود یا توان و امکان تولید آن پایین است یا تقاضا بیشتر از عرضه است در این صورت قطعاً التهاب به وجود می‌آید در صورتی که در مورد ماکارونی این‌گونه نیست و باوجود ممنوعیت واردات ماکارونی هیچ‌گاه کمبود وجود نداشته است.

سلطانی تصریح کرد: نباید از این مسئله بگذریم که با وجود تمام مشکلات اقتصادی، در سه سال گذشته افزایش قیمت جدی در ماکارونی وجود نداشته است.

وی یادآور شد: چند روز طول کشید تا قیمت تمام‌شده در سامانه فروش گندم شرکت بازرگانی دولتی (جی‌تی‌سی) بارگذاری شود. چند روز نیز طول کشید تا تولیدکنندگان با همکاری سازمان حمایت و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی و انجمن صنفی روی قیمت تمام‌شده کار کنند و به تفاهم برسند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی گفت: به دلیل زمان‌بر بودن فرایند ایجاد تفاهم میان بخش‌های مختلف عرضه ماکارونی در بازار کم شد و مردم یک‌باره نگران شدند اما این نگرانی ماهیتی نبود.

سلطانی افزود: بعد از چانه‌زنی‌ها انجام‌شده قرار شد که یک قیمت متعادل را در نظر بگیرند و در نتیجه مقرر شد که هر ۷۰۰ گرم ماکارونی ۵ هزار و ۴۰۰ تومان محاسبه شود.

یکی از واحدهای پیشرو کشور که در حال حاضر جلودار صنعت ماکارونی است و سهم بالای ۶۰ درصد عرضه‌ی ماکارونی در کشور را دارد، قیمت تمام شده‌اش را پایین‌تر از قیمت رسمی و حدود ۵,۴۰۰ تومان اعلام کرد.

وی ادامه داد: این شرکت در ادامه قیمت را به ۴,۷۰۰ تومان کاهش داد. پس از این تصمیم‌گیری‌ها، تولید دوباره شروع شد و شرکت‌ها در حال حاضر با قیمت جدید به کارشان ادامه می‌دهند. به نظر می‌رسد که تا ۷ یا ۸ روز آینده با توجه به‌سرعت کار تولیدکنندگان همه چیز به روال عادی باز می‌گردد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی تاکید کرد: برای بهبود وضعیت بازار ماکارونی بسیار تلاش شد تا قیمت مهندسی‌شده باشد و یک‌باره و افسار گسیخته افزایش نیابد. بسیار مطالعه انجام شد بین صنف و سازمان حمایت که به قیمت منصفانه‌ای برسند که نه تولیدکننده و نه مصرف‌کننده آسیب نبینند.

نوسانات بازار ماکارونی مسئولین را آگاه کرد

سلطانی با اشاره به تلنگر بازار ماکارونی بر سفره مردم و ایجاد حساسیت از سوی مسئولین، گفت: هم‌زمان با التهاب بازار و تلاش‌های تولیدکنندگان برای آرام‌سازی بازار یک اتفاق مبارک دیگر هم رخ داد، اینکه مسئولین و بسیاری از مردم اهمیت ماکارونی در سفره‌ی قشر متوسط جامعه و یا رو به پایین را به‌خوبی حس کردند.

وی یادآور شد: ماکارونی طی سال‌های اخیر نقش مهمی در سفره‌ی این قشر داشته ولی در حوزه توجه سیاست‌گذاران از اهمیت بالایی برخوردار نبود و تصمیم‌گیری‌ها در خصوص این محصول حساب‌شده انجام نمی‌شد.

سلطانی نقش بازرگانی دولتی در آرام شدن بازار ماکارونی را مهم دانست و افزود: شرکت بازرگانی دولتی دغدغه بازار را به‌سرعت متوجه شد و پس از شوک اولیه‌ای که به بازار وارد شد زودتر از زمان انتظار، گندم را در اختیار تولیدکننده قرارداد و حتی گندم را به‌سرعت از سیلوهای بیرون کارخانه با همکاری و حمایت تیمی به مراکز تولید رساندن که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی ادامه داد: باید یادآور شد که این افزایش قیمت نه دست بازرگانی دولتی بود نه دست بخش تولید و البته در اراده و تصمیم دولت و مجلس بود اما این دو مجموعه باهم به‌خوبی کارکردند و معاونت بازرگانی وزارت صمت نیز برای تنظیم بازار به کمک آمدند و این کار تیمی با همدلی باعث شد که زمان را بهتر مدیریت کنند که مردم کمتر احساس کمبود کنند.

بعد از نان باید ماکارونی را جدی گرفت

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی تأکید کرد: به نظر بنده بهتر است بعد از نان، ماکارونی را خیلی جدی بگیریم و روی قیمت، کیفیت و بهره‌وری آن کارکنیم تا اتفاقاتی مشابه وضعیت اخیر رخ ندهد.

سلطانی در همین رابطه ادامه داد: در واقع در مقایسه با نان، ماکارونی همان نان است با این تفاوت که نان از لحظه‌ی تولد مرگش آغاز می‌شود اما ماکارونی حداقل تا دو سال یک محصول خشک است.

وی خاطرنشان کرد: هرچه مردم بیشتر به مزیت ماکارونی پی ببرند سرانه‌ی مصرف بالاتر می‌رود و کم‌کم جایگزین نان و برنج می‌شود. با توجه به اینکه قیمت هر کیلو برنج تقریباً دو برابر ماکارونی تمام می‌شود باید سهم این محصول در سبد مصرف خانوارها افزایش یابد.

ظرفیت تولید ماکارونی بیشتر از سرانه مصرف است

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی به صنعت تولید ماکارونی در کشور اشاره و عنوان کرد: ظرفیت ماشین‌آلات تولید ماکارونی در حال حاضر بسیار بیشتر از سرانه مصرف موجود است ولی چون سرانه مصرف به‌سرعت افزایش می‌یابد تولیدکنندگان نیز مدام در حال افزایش ظرفیت و تولیدشان هستند.

سلطانی گفت: طی چند سال اخیر به دلیل فنّاوری خوب، کنترل کیفیت مناسب، مواد اولیه مرغوب و افزایش دانش مهندسی تولیدکنندگان، ماکارونی ایران با استانداردهای بین‌المللی به لحاظ بسته‌بندی و کیفت تولید و به‌طورجدی وارد بازار جهانی صادرات شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بازارهای هدف خارجی، سهم ماکارونی ایران بسیار جدی شده است. با توجه به از بین رفتن مانع تفاوت قیمت گندم امیدوارم رشد صادرات در سال جاری افزایش چشم‌گیر داشته باشد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی با اعلام این مطلب که در سال‌های اخیر کیفیت ماکارونی ایرانی برابر با بهترین برندهای دنیا حرکت کرده است، اظهار کرد: ماکارونی تولید ایران در رقابت با برندهای معتبر جایگاه ویژه‌ای در بازارهای جهانی دارد.

ایران به ایتالیا صادرات ماکارونی دارد

سلطانی ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر صادرکنندگان ما بازارهای خوبی را به‌عنوان بازار هدف شناسایی و فعال کرده‌اند. صادرات ماکارونی به بازارهای جهانی مستمر در حال انجام است. خبر خوشی که می‌توانم بدهم این است که در چند سال گذشته با وجود تحریم‌ها به لحاظ کمی، یکی از برندهای ایرانی در جایگاه دومین تولیدکننده در جهان قرار گرفته است.

وی با تاکید بر ضرورت تأمین مستمر رضایت مشتری گفت: تولیدکننده اگر نتواند نظر مصرف‌کننده ملی را جذب کند نمی‌تواند محصولش را صادر کند. در حال حاضر اعتماد مردم ایران به محصولات ماکارونی داخلی بالا رفته است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی با اعلام خبر صادرات برخی محصولات ماکارونی ایران به ایتالیا که اولین کشور تولیدکننده ماکارونی در جهان است، افزود: ماکارونی ایران به ایتالیا هم صادر می‌شود، من با قدرت می‌گویم که برندهای ماکارونی ایرانی در دنیا نه‌تنها از بهترین برندها عقب‌تر نیستند بلکه به دلیل مواد اولیه خوب و فنّاوری پیشرفته یک‌قدم هم جلوتر هستند.

سلطانی ادامه داد: بی‌تردید مصرف‌کننده ملی بهترین کیفیت را انتظار دارد و محصول ماکارونی ایران بالاترین کیفیت، بهترین قیمت و بسته‌بندی را دارد و پاسخ‌گوی نیاز مصرف‌کننده بوده است.

ارزش غذایی ماکارونی در جهان شناخته‌شده و جایگاه بالایی دارد

وی به اهمیت و ارزش غذایی ماکارونی در جهان اشاره و بیان کرد: امروزه جایگاه ماکارونی در دنیا با توجه به شناخت افراد از ارزش غذایی و مزیت‌های این محصول، ارتقا یافته و از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ظرفیت‌های تجاری ملی در این خصوص را مطرح و عنوان کرد: حدود ۴۰۰ میلیون نفر در همسایگی ما زندگی می‌کنند که ازلحاظ بضاعت مالی بهتر از ما نبوده و متقاضی این محصول باکیفیت مناسب هستند.

وی خاطرنشان ساخت: اگر شرایط نوسان قیمت‌ها و گرفتاری‌های داخلی حل شود که من بسیار به آن امیدوار هستم به‌طورقطع در رقابت با کشورهای خارجی، تولیدکنندگان ایرانی جایگاه مناسب‌تری در منطقه خواهند داشت صادرات ماکارونی می‌تواند یکی از منابع مهم ارزآوری برای کشور باشد.

با همدلی می‌توان از جنگ اقتصادی داخلی عبور کرد

سلطانی به مقوله امنیت غذایی در شرایط تحریم‌های اقتصادی پرداخت و گفت: ما در شرایط تحریم هستیم اما دست‌بسته نیستیم و به‌راحتی می‌توانیم توانایی‌های بالقوه را به توانایی‌های بالفعل تبدیل می‌کنیم. با این حال می‌بایست اخلاق جمعی در کشور تقویت شود و با نگاه‌های سلیقه‌ای و جزیره‌ای به همه امور نپردازیم. ما می‌توانیم با همدلی از این جنگ اقتصادی عبور کنیم و به دشمنان ثابت کنیم که هرگز نخواهند توانست اراده خود را به مردم ایران تحمیل کنند.

وی یادآور شد: این تحریم با وجود تمام ضربه‌های سختی که به ما وارد کرده، باعث شد تا توانمندهای پنهان خود را بازیابیم و به‌زودی دنیا خواهد دید که محصولاتی که تاکنون از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شد در داخل کشور با بهترین کیفیت‌ها تولید خواهد شد. من به‌عنوان سرباز کوچک عرصه تولید که سال‌ها در این حوزه کار کرده‌ام با اطمینان می‌گویم که توانمندی‌ها، دانش مهندسی و ظرفیت‌های ایران‌زمین بی‌نظیر و معجزه آفرین است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی همچنین اظهار کرد: واقعاً امیدوارم چاه‌های نفت بسته شود و توانمندی واقعی ملت ایران در شرایط تحریم هویدا شود. نشانه‌های امیدوارکننده زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این اتفاق مبارک در حال رخ دادن است.

سلطانی عنوان کرد: همه جای دنیا تولید مشکلاتی دارد اما من معتقد هستم که مشکلات اختصاصی تولید اگر از حاشیه‌ها جدا شود به‌راحتی قابل‌رفع است. مشکل مضاعف ما در تولید در ایران برخی بی‌اطلاعی‌ها و رفتارهای سهوی و بعضاً عمدی مسئولینی است که اختیار دارند اما پاسخ‌گو نیستند.

تولیدکنندگان نقش آرام‌کنندگان اقتصادی جامعه را بر عهده‌دارند

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسه با کارگزاران نظام گفت: کلامی رساتر، دقیق‌تر و جامع‌تر از فرمایشات رهبری در مورد موانع تولید و ضرورت تلاش قوای سه‌گانه برای رفع آن ندارم. امیدوارم مسئولین محترم این فرمایشات را به‌عنوان هشدار و راهبرد عالی‌ترین مقام نظام جدی بگیرند و گام‌های عملی و غیرشعاری برای تحقق آن بردارند.

وی افزود: مسئولین ذی‌ربط باید درد تولیدکننده را بیشتر بشناسند و نها را شریک و همراه خود در جنگ اقتصادی بدانند.

سلطانی گفت: تولیدکنندگان این روزها اصلی‌ترین نقش را در ایجاد فضای امن و آرام اقتصادی و امنیتی در کشور دارند. باید برخی مسئولین دست از سلیقه‌های شخصی بردارند و ضمن مشارکت دادن تولیدکنندگان دلسوز در تصمیمات راهبردی مسیر ایجاد جهش در بهره‌گیری از ظرفیت‌های تولیدی بی‌شمار در کشور را هموار کنند.

انتهای رپرتاژ خبری

منبع: ایسنا

کلیدواژه: افزایش قیمت ماکارونی بازار ماکارونی گروه صنعتی پژوهشی زر

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۱۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

باشگاه پرسپولیس: شرایط فینال جام حذفی کاملاً متفاوت با اتفاقات اصفهان بود/ واضح است که بازی باید ۳ بر صفر شود

خبر بعدی:

چگونه پرده کرکره‌های‌چوبی راتمیزکنیم؟

پرده‌های کرکره‌ای همیشه مورد علاقه‌ی مردم بوده و تقریبا در هر خانه‌ای از این مدل پرده‌ها میتوانید پیدا کنید. اما این پرده‌های چوبی نیاز به نگهداری داشته و روش شستشوی آن‌ها نیز کمی متفاوت است. ناطقان: پرده‌های کرکره‌ای چوبی یکی از بهترین ابزار‌های تکمیل کننده‌ی پنجره می‌باشند که ظاهری بسیار زیباتر و شیک‌تر از انواع پرده‌های معمولی، پلاستیکی و حتی پارچه‌ای دارند. معمولاً این پرده‌ها نسبت به پرده‌های دیگر و مخصوصاً پارچه‌ای کمتر استفاده می‌شوند و کاربردی خاص دارند.

خاص بودن این پرده‌ها به نوع نگهداری و مخصوصاً نظافت آن‌ها نیز برمی گردد. تا جایی که استفاده از تکنیک‌های خاص در تمیز کردن و شستشوی پرده‌های کرکره‌ای چوبی هم در هزینه و زمان و انرژی صرفه جویی کرده و هم سلامت و ماندگاری طولانی این پرده‌ها را تضمین می‌کند؛ بنابراین توجه به نکات زیر مانند گردگیری، شستشو و یا استفاده از روغن‌های زیتون، لیمو و چوب، در نظافت این پرده‌ها ضروری است.

طرز شستن پرده کرکره چوبی افقی

۱. غبار روبی پرده‌ها

برای تمیز کردن کرکره‌های چوبی، ابتدا حتماً باید پرده‌ها را غبار روبی کنید. یک فرچه‌ی گردگیر یا دستمال میکروفایبر تهیه کنید. به هیچ وجه از ابزار زبر و خشن برای تمیز کردن این نوع پرده‌ها استفاده نکنید. حتی اگر پرده بسیار کثیف باشد.

زیرا باعث خراش برداشتن سطح پرده شده، ظاهر آن را به مرور زمان خراب کرده و از عمر آن می‌کاهد. یک دستمال نرم یا گردگیر نرم، بهترین ابزار برای از بین بردن گرد و غبار این نوع پرده هاست. زیرا پرز‌های دستمال میکروفایبر به ذرات ریز گرد و غبار متصل شده و می‌تواند ذرات بسیار ریزی که یک دستمال معمولی قادر به از بین بردنشان نیست را بردارد.

پرده‌ها را به حالت کاملاً بسته در آورید. در این حالت به راحتی می‌توانید یک طرف پرده‌ها را کاملاً تمیز کنید. از چپ به راست شروع کرده و هر ورق یا کرکره را تک به تک با گردگیر یا دستمال میکروفایبر، گردگیری کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که پرده بسیار کثیف باشد، برای تمیز کردن هر چه بهتر آن لازم است حتماً ورقه‌های پرده را یکی یکی تمیز کنید. برای کرکره‌های عمودی گردگیری باید از بالا به پایین انجام شود.

اهرم پرده را بکشید تا طرف دیگر کرکره‌ها به سمت شما قرار بگیرند و آن طرف را نیز بتوانید گردگیری کنید. پروسه‌ی گردگیری هر دو طرف پرده‌های کرکره را حداقل ماهی یکبار انجام داده تا همیشه پرده‌ها ظاهری زیبا داشته و ماندگاریشان افزایش یابد.

۲. شستن پرده‌ها

اگر پرده‌ها بسیار کثیف بوده و گردگیری ساده کافی نمی‌باشد، مرحله‌ی بعدی شستن پرده‌ها است.

۱- ۳ تا ۶ سانتی متر از سطلی را با آب ولرم پر کنید. به هیچ وجه ماده‌ی شوینده‌ی شیمیایی به آن اضافه نکنید. مواد شوینده باعث ایجاد لکه و رگه‌های ترک و پوسته پوسته شدن پرده شده و آن را خراب می‌کنند.

از یک جوراب تمیز یا دستمال نخی مثل جوراب که کاملاً تمیز باشد، استفاده کرده و آن را در سطل زده و نم دار کنید. پرده‌های چوبی اگر به مدت زیاد و با مقدار زیادی آب تماس یابند، پوسته پوسته شده و لک برمی دارند و خراب می‌شوند.

شستشوی پرده کرکره‌های چوبی

پس به یاد داشته باشید که از مقدار بسیار کمی آب باید استفاده کنید. دستمال را در سطل نم دار کرده و قبل از زدن آن به پرده خوب آن را بچلانید. پرده را به حالت کاملاً بسته درآورید. از بالاترین ورقه یا کرکره‌ی پرده شروع کرده به سمت پایین حرکت کنید. از چپ به راست هر ورقه را یک به یک تمیز کنید.

پس از این که هر ورقه را که با دستمال نمناک تمیز کردید، باید آن را بلافاصله با دستمالی خشک کنید که به خوبی رطوبت را به خود جذب کند. هرگز اجازه ندهید رطوبت روی پرده باقی بماند. زیرا رطوبت پرده را ورقه ورقه کرده و رنگ آن را از بین می‌برد.

باز با استفاده از اهرم، پرده را چرخانده و طرف دیگر پرده را نیز به روش گفته شده تمیز کنید. خشک کردن کرکره‌ها فراموشتان نشود. از روش دیگری هم می‌توانید استفاده کنید. از یک دستگاه گردگیر استفاده کنید یا سری گردگیر را به جاروبرقی یا جارو شارژی متصل کرده و گردگیری را انجام دهید.

البته استفاده از روش قبل برای گردگیری پرده بهتر است. زیرا خطر خراشیده شدن پرده‌ها توسط جاروبرقی وجود ندارد. در این روش باید بسیار دقت داشته باشید که به پرده آسیبی نرسد. از روغن زیتون و آب ولرم استفاده کنید تا پرده‌ها را برق بیندازید.

یک چهارم پیمانه روغن زیتون را با یک بطری آب گرم مخلوط کنید و به همان روشی که گفته شد، کرکره‌ها را یکی یکی با محلول آب و روغن بشویید و خشک کنید. فقط به یاد داشته باشید که از این روش برای پرده‌هایی که ترک دارد استفاده نکنید. چرا که روغن، درون ترک‌ها نفوذ کرده و به مرور زمان باعث پوسته پوسته شدن پرده می‌گردد.

همچنین می‌توانید از روغن لیمو یا روغن چوب هم جهت حفاظت از پرده و بالا بردن عمر و درخشندگی آن استفاده کنید.

این دو نوع روغن هیچ ضرری به پرده نرسانده و در عوض از پرده به خوبی محافظت می‌کنند. به علاوه روغن لیمو روغنی است که از فشرده سازی پوست لیمو به دست می‌آید و یک ضد عفونی کننده‌ طبیعی می‌باشد. منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: پرده ، کرکره های چوبی ، تمیز کردن

دیگر خبرها

 • دانشگاه مالک‌اشتر برای هوشمندسازی فرودگاه امام‌خمینی(ره) اعلام‌آمادگی کرد
 • فیلم/ واکنش جالب دو تولیدکننده به پرچم مقدس ایران
 • سخنگوی دولت:باید به پزشکانمان اعتماد و از سیاسی کردن موضوع کرونا پرهیز کنیم/از همین امروز محصولات خطوط تازه تولید به بازار عرضه می‌شود/آمار تلفات را بدون پرده‌پوشی اعلام می‌کنیم/تکمیل می شود...
 • امضاء تفاهم نامه همکاری دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره )
 • شرایط نگران‌کننده دو گرم‌خانه تهران در مواجهه با کرونا/ نمی‌دانیم با مراجعه معتادان متجاهر چه کنیم!
 • بسیج کلیه امکانات تولیدکنندگان انواع ماسک بهداشتی
 • سخنگوی دولت:اید به پزشکانمان اعتماد کنیم؛ باید از سیاسی کردن موضوع کرونا پرهیز کنیم/از همین امروز محصولات خطوط تازه تولید به بازار عرضه می‌شود/آمار تلفات را بدون پرده‌پوشی اعلام می‌کنیم/تکمیل می شود...
 • زنجان، جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ماسک در کشور
 • بسیج تولیدکنندگان تجهیزات بهداشتی و دارویی برای مقابله با ویروس کرونا
 • قاچاق طلای سرخ دوباره جان گرفت
 • منطقه آزاد قشم برای صدور کد IRC به تولیدکنندگان و واردکنندگان مستقل شد
 • محققان کشورمان از پرده جنینی پانسمان بیولوژیک تولید کردند
 • کارگاه تولیدکننده ماسک غیربهداشتی در زنجان پلمب شد/ مشکلی در تولید مواد بهداشتی در زنجان وجود ندارد
 • مشکل اساسی تولیدکننده 40 درصد ماسک کشور
 • فولادگر: درآمد ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی دولت از مالیاتی فشار مضاعف به تولیدکنندگان است
 • نماینده منتخب مردم بیرجند: رفع مشکلات معیشتی مردم در اولویت است/ مشکلات تولیدکنندگان و فعالان عرصه اقتصاد پیگیری می‌شود
 • تولیدکننده 40 درصد ماسک کشور با مشکل برق مواجه است
 • پشت پرده جمع شدن تابلوهای سامسونگ
 • دسترسی به بانک اطلاعاتی بازارهای هدف برای همه تولیدکنندگان یکسان نیست
?>