به گزارش خبرنگار مهر، تعداد ۶۱۰ داوطلب در سی و ششمین دوره دستیاری فوق تخصصی پزشکی ثبت نام کردند و در آزمون پنجشنبه ۱۱ بهمن شرکت کردند.

این آزمون در رشته‌های بیماری‌های داخلی، روماتولوژی کودکان، ریه کودکان، مغز و اعصاب کودکان، کلیه کودکان، قلب کودکان، گوارش کودکان، خون و سرطان کودکان، طب نوزادی و پیرامون تولد، عفونی کودکان، غدد درون ریز و متابولیسم کودکان، بیماری‌های ریه، بیماری‌های قلب و عروق، خون و سرطان بالغین، روماتولوژی، غدد درون ریز و متابولیسم بالغین، گوارش و کبد بالغین، نفرولوژی، عفونی، جراحی کودکان، جراحی پلاستیک ترمیمی و سوختگی، جراحی قفسه صدری، جراحی قلب و عروق، آلرژی و ایمونولوژی بالینی، مراقبت‌های ویژه و روانپزشکی کودک و نوجوان برگزار شد.

پس از برگزاری آزمون کتبی، آزمون شفاهی نیز در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۱۵ و ۱۶ بهمن ۹۷ در رشته‌های مختلف در بیمارستان‌های اعلام شده برگزار شد.

انتخاب محل سی و ششمین دوره آزمون پذیرش دستیاری فوق تخصصی در اسفند ۹۷ انجام شد و ظرفیت پذیرش مازاد دانشجویان بومی با اولویت مناطق محروم در این دوره از آزمون پذیرش دستیار فوق تخصصی ۳۲۲ نفر و ظرفیت نهایی رشته‌های فوق تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۴۲۹ نفر اعلام شد.

این ظرفیت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی در ۲۵ رشته و ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی و برای بخش مازاد مناطق محروم در ۲۴ رشته و ۳۹ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شد.

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی نتایج نهایی سی و ششمین دوره آزمون دستیاری فوق تخصصی پزشکی نیمه اول خرداد ماه ۹۸ اعلام خواهد شد.

کد خبر 4618383

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن دانشگاه علوم پزشکی تهران برای دانشجویان افغانستانی / دکتر شدن به چه قیمتی؟

چندی است دانشگاه علوم پزشکی تهران با دریافت شهریه‌های دلاری هنگفت، باعث اعتراض و گلایه‌مندی دانشجویان افغانستانی شده است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیامعصومی– حضور دانشجویان خارجی در هر دانشگاهی، نعمت است و طی چندین سال اخیر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان بین المللی بیش از پیش تلاش می‌کنند به گونه‌ای که حتی جلسات مشورتی و ارزیابی متعددی درخصوص چگونگی جذب این نوع دانشجویان و فراهم کردن امکانات لازم برای تحصیل و زندگی‌شان برگزار می‌شود.

دانشجویان خارجی برای یک دانشگاه ضمن درآمدزایی، منتقل کننده فرهنگ ایران و ایرانی به شهر و دیار خودشان هستند، درواقع دانشجو با زندگی کردن در بین خانواده‌های ایرانی و رفت و آمد در شهر با بسیاری از آداب و رسوم ایران آشنا می‌شود و هنگام بازگشت به کشورش می‌تواند بازگوکننده‌ای عالی از فرهنگ و تمدن ایرانیان باشد.

نارضایتی دانشجویان غیرایرانی از دانشگاهی در کشور علیرغم تمام تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که برای جذب دانشجویان خارجی کشور‌های مختلف در دانشگاه‌ها می‌شود، چند وقتی است اقداماتی از سوی مسئولان برخی دانشگاه‌ها خاطر دانشجویان غیرایرانی را مکدر کرده است و از پرداخت شهریه‌های خود گله‌مند هستند؛ درحقیقت مدتی است صدای اعتراض برخی دانشجویان غیرایرانی به ویژه دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تهران بلند شده است.

در صحبت با تعدادی از این دانشجویان ماجرا اینگونه مشخص شد که دانشگاه علوم پزشکی تهران برخلاف سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی مطابق با مصوبات وزارتخانه‌های علوم و بهداشت رفتار نمی‌کند و از تمام دانشجویان غیر ایرانی بدون توجه به آیین‌نامه مصوب، شهریه دلاری دریافت می‌کند، این در حالی است که مطابق مصوبات وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانشجویانی مشمول پرداخت شهریه براساس ارز با نرخ رسمی هستند که دارای والده ایرانی بوده یا والدین آنان افغانستانی باشند و بخشی از تحصیل (دانش آموزی و دانشگاهی) خود را در ایران گذرانده باشند.     مشکلات نوسانات ارز به شهریه دانشگاه‌ها رسید
به گفته دانشجویان معترض، در ابتدای ثبت‌نام و ورود به دانشگاه این مصوبه پابرجا بود، اما چند ترمی است که دیگر حنایش رنگی ندارد و دانشجویان غیرایرانی با هر شرایطی (حتی شرایط فوق‌الذکر در مصوبه) باید شهریه‌شان را با نرخ آزاد دلار پرداخت کنند، دلاری که این روز‌ها قیمت ثابتی ندارد و هر بار نرخ تازه‌ای از آن در روزنامه‌ها و اخبار اعلام می‌شود. یکی از این دانشجویان افغانستانی معترض بیان کرد: سال‌ها است که خانواده‌ام از افغانستان به ایران آمده‌اند و من در اینجا متولد شدم، اما با این حال باید به دلار با نرخ آزاد، شهریه خود را بپردازم و از این نظر با مشکلات زیادی مواجه هستم.

وی ادامه داد: مطابق مصوبات از آنجا که سال‌های زیادی است خانواده‌ام در ایران زندگی می‌کنند و درآمد ریالی دارند، شهریه من در دانشگاه باید بصورت ریالی پرداخت شود، اما دانشگاه علوم پزشکی تهران این موضوع را رد می‌کند و به شیوه آن‌ها باید سالانه نزدیک به ۷ هزار دلار شهریه بپردازم.

درصورتی که دانشجویان بین‌المللی فقط برای تحصیل به ایران بیایند، جایز است که شهریه دانشگاه‌های داخلی را به دلار بپردازند، چون درآمدهایشان هم به دلار است، اما حال حساب کنید که میزان این شهریه به پول ایران چقدر می‌شود و دانشجویانی بدین شکل با درآمد‌های ریالی چگونه باید چنین هزینه‌هایی را تامین کنند؟     برنامه ریزی برای جذب یا فراری دادن دانشجویان خارجی؟
تعداد دانشجویان معترض به این اقدام جدید دانشگاه علوم پزشکی تهران کم نیست و آن‌ها بار‌ها درخواست کردند که دریافت شهریه‌شان به ریال و معادل با نرخ رسمی دلار (۴۲۰۰ تومان مطابق مصوبه ابلاغی وزارت بهداشت) باشد که متاسفانه این مسئله رد شده است.

مصوبه وزارت بهداشت، دستوری است که در کلیه مقاطع تحصیلی و از تاریخ پذیرش آنان قابل اجرا است لذا سایر دانشجویان افغانی غیر از موارد فوق همانند دانشجویان سایر کشور‌ها مانند عراق، لبنان و .. که در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند مشمول پرداخت شهریه براساس ضوابط تعیین شده هستند. اما اقدامات اخیر دانشگاه علوم پزشکی تهران باعث شده تا با ادامه این روند دانشجویان افغانستانی تصمیم به ترک تحصیل بگیرند و شرایط را برای درس خواندن مساعد نبینند.

حال باید دید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تهران برای این مسئله چه توجیه و دلیلی را مطرح می‌کنند، هرچند که تاکنون به هیچکدام از دانشجویان معترض در این باره توضیحی ندادند و حاضر به پاسخگویی نشدند. اگر این روند در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای دانشجویان بین‌الملل یکسان بود جای بحثی وجود نداشت، اما رد شدن قوانین ابلاغی از سوی یک دانشگاه، شرایط ناعادلانه‌ای را برای عده‌ای از دانشجویان رقم می‌زند.

اگر بنا به جذب دانشجویان خارجی و افزایش روزافزون آن‌ها در دانشگاه‌های کشور است باید مسئولان دانشگاهی با دیدی بازتر و بررسی تمامی جوانب، شرایط دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها را در نظر بگیرند و اگر هم کار خود را قانونی و مطابق با منطق می‌دانند حداقل با پاسخی جامع و مفید، معترضان را قانع کنند تا ایران و ایرانی در بین خارجی‌ها به سوءاستفاده و کار‌های غیرقانونی متهم نشوند.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

کلیدواژه: آزمون دستیاری فوق تخصصی مرکز سنجش آموزش پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۱۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه علوم پزشکی همدان در تکاپوی میزبانی از مسابقات قرآن وزارت بهداشت
 • دستورالعمل آزمون‌های ارتقا دستیاری و گواهینامه تخصصی منتشر شد
 • پاسخ منفی نکونام به پیشنهاد دستیاری ویلموتس 
 • همدان میزبان جشنواره قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است
 • کلینیک فوق تخصصی کنترل فشار خون در تبریز به بهره برداری رسید
 • اعتکاف رمضانیه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار می‌شود
 • دانشگاه علوم پزشکی ایلام ١٠6 میلیارد تومان کسری بودجه و بدهی دارد
 • رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام معرفی شد
 • کارنامه انتخاب رشته دکتری ۹۸ منتشر شد
 • کارنامه انتخاب رشته دکتری ۹۸ منتشر شد/ اعلام جزئیات مرحله دوم
 • کارنامه انتخاب رشته دکتری ۹۸ منتشر شد +لینک مشاهده نتایج
 • جزئیات برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۸
 • اطلاعيه برگزاري آزمون تغيير و تبديل وضعيت استخدامي كاركنان شاغل در نهاد علمي- تحقيقاتي وابسته به نهاد رياست جمهوري سال 1398
 • اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون دکتری امروز اول خردادماه اعلام می‌شود
 • اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون دکتری امروز اعلام می‌شود
 • زمان برگزاری آزمون‌های ارتقا دستیاری و گواهینامه پزشکی
 • نتایج آزمون استخدامی آتش‌نشانی تهران اعلام شد
 • آزمون‌های ارتقا دستیاری و گواهینامه پزشکی ۲۰ تیر برگزار می شود
 • دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی بازوی پرتوان سلامت کشور است/ شکست انحصار و محدودیت پذیرش در رشته های پزشکی