رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باید تلاش کنیم در سطح دنیا معرفی شویم تا دینمان را به فردوسی ادا کنیم. 

به گزارش خبرنگار ایمنا، شب گذشته محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در نشست بزرگداشت فردوسی با تاکید بر دینی که بر دوش دانشجویان دانشگاه فردوسی است، گفت: همه‌ ما به نام و زادگاه و خراسانی بودن فردوسی بزرگ افتخار می کنیم.

دانشگاهیان دانشگاه فردوسی به خاطر نام فردوسی احساس مسئولیت بیشتری در قبال ادبیات و به خصوص حکیم سخن می‌کنند. این نام پر آوازه به این دانشگاه منزلت ویژه‌ای بخشیده است. مانیز تلاش میکنیم تا در تراز این نام در سطح دنیا معرفی شویم و بتوانیم دین خود را به فردوسی بزرگ ادا کنیم.
وی در ارتباط با جامعیت شاهنامه در زندگی افراد تصریح کرد: هرکس از دیدگاهی متفاوت به شاهنامه نگاه می‌کند، من از بعد طبیعی و مخاطرات طبیعی و طبیعت شناسی به شاهنامه نگاه کردم. فردوسی خود را دهقان زاده و دهقان پیر معرفی میکند و متوجه شدم که وی بر مسائل دهقانی و گیاهان اشراف فراوان داشته است.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در همین خصوص ادامه داد: برای مثال در آغاز ابیات شاهنامه وقتی فردوسی هدف خود را از نوشتن شاهنامه اینگونه بیان می‌کند:" سخن هر چه گویم همه گفته‌اند/بر باغ دانش همه رفته‌اند/اگر بر درخت برومند جای/نیابم که از بر شدن نیست رای/کسی کو شود زیر نخل بلند/همان سایه زو بازدارد گزند/توانم مگر پایه‌ای ساختن/بر شاخ آن سرو سایه فکن"این سخنان را فقط یک دهقان زاده و کسی که اهل باغ و بستان است می تواند بر زبان آورد. برای مثال وقتی که ما امروز با مخاطراتی چون سیل و حمله ملخ ها و ... مواجه می‌شویم، این مشکلات به روشنی و زیبایی در شاهنامه بیان شده است و پس از برطرف شدن آن مخاطره فردوسی به زیبایی شادی را بیان کرده است.
"همی تاخت لشکر چو از کوه سیل/به آمل گذشت از در اردبیل "
و مثال های اینچنین که در شاهنامه در مورد مسائل مختلف کم نیستند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در پایان ضمن تکریم فردوسی گفت: به این دهقان زاده خراسانی درود می‌فرستیم ؛به طبع او افرین می‌گوییم و افتخار می کنیم که ایرانی هستیم، افتخار می‌کنیم که خراسانی هستیم و  دُر گرانبهایی چون فردوسی در این دیار زندگی کرده است. امیدوارم همه بتوانیم از این منبع و گنج بی پایان شاهنامه و افکار بلند خردگرای فردوسی حداکثر استفاده را بکنیم.

منبع: ایمنا

کلیدواژه: دانشگاه فردوسی روز بزرگداشت فردوسی فردوسي رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

فشار مالياتی به مردم تا كجا؟

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان؛ فاجعه چطور اتفاق افتاد؟

دختری با بلندترین موی جهان+عکس

روایت ظریف از دلایل عدم انهدام مرکز "فردو" از سوی آمریکا| چه دلیلی دارد که با منطق نظامی با دنیا رو به رو شویم؟

تعطیلی مدارس تبریز در شیفت صبح شنبه 5 بهمن

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۲۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

قرارداد دانشگاه‌ها با صنعت به ۸ هزار مورد رسید

این آمار برگرفته از نتایج مقایسه ای است که در کتابچه معرفی طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور، بین قراردادهای منعقد شده صنعت و دانشگاه در سال های ۹۷ و ۹۶ صورت گرفته است.

بر اساس اطلاعاتی که در این کتابچه از سوی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شده است، در سال گذشته تعداد قراردادهای ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه به هشت هزار و ۲ مورد رسیده است که در مقایسه با سال ۹۶ که میزان قرارداد چهار هزار و ۷۲۳ مورد بود، افزایش داشته است.

این کتابچه شامل معرفی و ارائه مشخصات ۹۰ طرح برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و ۱۰ طرح برگزیده ارائه شده از سوی دستگاه‌های اجرایی همچون وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هر ساله اقدام به شناسایی و تدوین قراردادهای برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه ها می کند. در سال جاری با توجه به پیگیری های صورت گرفته، نزدیک به ۱۰۰ طرح از دانشگاه ها و پژوهشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمع آوری شده است.
در سال های اخیر، ارتباطات قابل توجهی بین فعالیت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با نیازهای کشور برقرار شده است و روند رو به رشدی در این ارتباط وجود دارد، اما شاخص ها و مقادیر مرتبط بیانگر استفاده ناکافی از توانمندی های دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور است.
بر اساس اطلاعات مندرج در این کتابچه،‌ مبلغ قراردادهای در حال اجرای ارتباط با صنعت و جامعه روند رو به رشدی داشته و بین سال های ۹۲ تا ۹۷ بیش از ۶ برابر شده است.
درصد نسبت تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه به تعداد کل پایان نامه های دفاع شده تحصیلات تکمیلی نشان دهنده این نکته است که هر چند تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت به خصوص در سال ۹۷ افزایش یافته است اما این نسبت مطلوب نیست و از ایده آل فاصله بسیار دارد.
بر اساس اعلام وزارت علوم، نسبت تعداد مجریان و کارفرمایان به تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در سال های ۹۶ و ۹۷ در مقایسه به سال های گذشته کاهش یافته اما در سال ۹۷ این میزان نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته است.
در سال ۹۷ درصد پایان نامه های مرتبط با صنعت ۴.۲ درصد اعلام شد اما این رقم در سال ۹۶،‌ حدود ۱.۲ درصد بود که نشان از افزایش میزان توجه دانشگاهیان به موضوعات مرتبط با صنعت در ارائه پایان نامه دانشجویی دارد. 

مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیش از این در گفت و گو با ایرنا، میزان قرارداد دانشگاه‌ها با صنعت در سال ۹۸ را تشریح کرد که بر این اساس، رقم قرارداد ۹ ماهه دانشگاه ها با صنعت ۲۹ میلیارد تومان بود و نسبت به سال ۹۷ رشد داشت.

برچسب‌ها وزارت صنعت معدن و تجارت ارتباط با صنعت دانشجو

دیگر خبرها

 • زمان ثبت نام مجدد آزمون ارشد ۹۹ مشخص شد
 • انسان سازی، خانواده سازی، جامعه سازی، نظام سازی و تمدن سازی از ویژگی های مکتب فاطمی است
 • از ماجرای وجود سم در شیرهای پاستوریزه تا تولید واکسن آنفلوانزا در کشور
 • فردا، آخرین مهلت ثبت نام در اعتکاف دانشگاه تهران
 • جاماندگان کنکور ارشد 99، 14 بهمن‌ ثبت‌نام کنند
 • فردا آخرین مهلت ثبت نام در مراسم اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
 • افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت اعتکاف دانشگاه تهران
 • جلالی: نمادهای فرهنگی ایران پایدار و جاویدان هستند
 • رقابت ۴۸۱ هزار نفر در کنکور ارشد ۹۹/ آغاز ثبت نام مجدد از ۱۴ بهمن
 • مهلت ثبت نام اعتکاف دانشگاه تهران فردا ۵ بهمن ماه به پایان می‌رسد
 • عرضه توانمندی های ایرانی در جشنواره ای به نام «خیام»
 • تقویم آموزشی نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ دانشگاه مازندران اعلام شد
 • ثبت‌نام اینترنتی آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی تا ۱۰ بهمن ادامه دارد
 • ظرفیت اعتکاف دانشگاه تهران تا ۴۰ درصد افزایش یافته / اختلال اینترنت دلیل تاخیر در ثبت نام
 • امسال ظرفیت پذیرش اعتکاف دانشگاه تهران تا ۴۰ درصد افزایش یافته است
 • زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور
 • معین‌های اقتصادی موتور محرک توسعه کرمان
 • مهلت ثبت نام در آزمون پذیرش پزشکی از مقطع لیسانس تمدید شد
 • پذیرش در دانشگاه‌های دولتی بدون کنکور / انتخاب رشته ۴ رشته پزشکی از دانشگاه آزاد گرفته شد