خبرگزاری میزان- پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با استقبال گسترده مردمی در محل مصلی امام خمینی (ره) روبرو شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با استقبال گسترده مردمی در محل مصلی امام خمینی (ره) روبرو شد.

منشور گام دوم انقلاب اسلامی، شعار غرفه نهج البلاغه در نمایشگاه قرآن

یکی از غرفه‌های بخش عترت نمایشگاه بیست و هفتم قرآن کریم، غرفه نهج البلاغه است که در این دوره با شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» فعالیت‌های خود را ارائه می‌کند.

محمدمهدی علیقلی مسئول غرفه نهج البلاغه گفت: اعتقاد امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب همواره این بوده که حکومت اسلامی باید بر اساس الگویی مانند الگوی حکومت امام علی (ع) حرکت کند.

وی می‌افزاید: رهبر معظم انقلاب در بیانیه‌ای که برای آغاز گام دوم انقلاب مطرح کردند، ۷ مطلب را از جمله عدالت، ظلم ستیزی، مبارزه با فقر و توجه به سبک زندگی اسلامی مطرح کردند که برگزفته از نهج البلاغه است و به همین دلیل شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» برای این بخش در نظر گرفته شده است.

وی درباره برنامه‌های این غرفه می‌گوید: برای این بخش چهار نشست با حضور کارشناسان نهج البلاغه پیش بینی شده تا مفهوم شعار تعیین شده را تبیین کنند.

وی درباره آثار جدید چاپ شده در حوزه نهج البلاغه نیز گفت: درس نامه نهج البلاغه در ۶ جلد به چاپ رسیده است که در این بخش معرفی شده است؛ همچنین ترجمه و شرح واژگان نهج البلاغه حسین استادولی و ترجمه شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید در ۲۰ جلد توسط غلامرضا لایقی آماده شده که در این بخش در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نرم افزار کودک نابغه قرآنی در بخش دیجیتال توزیع می‌شود

نرم افزار کودک نابغه قرآنی کامل‌ترین و جذاب‌ترین نرم افزار آموزشی قرآن کریم ویژه کودکان است که به آموزش تجوید، روخوانی دوبار تکرار از اجزاء ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قرآن کریم و حفظ قرآن همراه با پنج بار تکرار با صدای زیبای کودک می‌پردازد.

آموزش ترتیل و فصیح خوانی قرآن کریم با صدای سه قاری مختلف کودک، معرفی قرآن و آشنایی خردسالان با مفاهیم والای قرآنی، مجموعه‌ای کامل از معما‌ها و دانستنی‌های قرآنی، معرفی و آموزش تصویری تقسیم بندی‌های قرآنی ماند آیه، سوره، جزء، حزب، سوره‌های مکی و مدنی، آشنایی کودکان با اطلاعات جالب و عجیب قرآنی مانند کوچک‌ترین ها، بزرگترین ها، اولین‌ها و آخرین‌ها و استثنا‌های قرآنی... از دیگر بخش‌های این نرم افزار است.

از دیگر بخش‌های این نرم افزار می‌توان به انیمیشن‌ها و کارتون‌های آوزشی و تربیتی براساس محتوای قرآن، مجموعه کامل قصه‌های زیبا و پندآموز به صورت صوتی قابل استفاده در تلفن همراه، بازی، زنگ آمیزی و پازل‌های قرآنی برای سرگرمی کودکان و مسابقات قرآنی جهت افزایش سطح دانش قرآنی کودکان اشاره کرد.

این نرم افزار کاری از مؤسسه شهر فرشته‌ها است که علاقه‌مندان برای تهیه آن با تخفیف ۳۰ درصدی می‌توانند به بخش دیجیتال بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن، ستون ۶۹ مراجعه کنند و یا با شماره ۸۸۴۰۸۱۹۶ تماس بگیرند. این نرم افزار همراه با تلاوت زیبای سوره‌های مبارکه یاسین و الرحمن با صدای قاری کودک است.

غرفه تونس از دو اثر علمی در نمایشگاه قرآن رونمایی کرد

رئیس مرکز «مسارات الدراسات الفلسفیه» تونس در نشستی که در غرفه این کشور برگزار شد، گفت: محور بحث‌های مرکز ما، مطالعات قرآنی و تقریب بین مذاهب اسلامی است.

فوزی العلوی گفت: کشور تونس همانگونه که در پرچم خود نشان ماه و ستاره را دارد، از دیرباز نشان داده که اسلام را قلب خود قرار داده است، کشور تونس اولین مملکت اسلامی است که در سال ۱۸۴۵ میلادی دولت عربی اسلامی تشکیل داده و همچنین اولین کشوری اسلامی است که به زنان خود حق رأی داده است.

فوزی العلوی تصریح کرد: برای مرکز مسارات، قضیه فلسطین، نقطه اشتراک انسانیت محسوب می‌شود. ما در تونس همواره سعی کرده ایم در کنار پیروی از مکتب مالکی، از آموزه‌های اهل بیت (ع) بهره ببریم.

رئیس مرکز «مسارات الدراسات الفلسفیه» در پایان این نشست از دو مجله علمی این مجموعه با عنوان «مسارات» و «مِداد» رونمایی به عمل آورد و آن را به لاله افتخاری قرآن‌پژوه ایرانی که با این مرکز تونسی همکاری دارد، تقدیم کرد.

بیان نموداری سیر تدبر در ۴ سوره در نمایشگاه قرآن

موسسه تدبر در قرآن و سیره، مردم را با تدبر در سوره‌های کوتاه آشنا می‌کند. این غرفه که مزین به سیر کلی و نموداری، چهار سوره توحید، تین، کافرون و زلزال است توسط حجت الاسلام ابراهیم رضازاده، مدرس دوره در تهران به مراجعه کنندگان ارائه می‌شود.

بنا بر گفته حجت الاسلام رضازاده معنا و مفاهیم گفته شده غالبا موجب شعف و وجد بازدید کنندگان می‌شود که تاکنون در این سوره به اینگونه نیاندیشیده بودند.

مشاوره قرآنی هرشب در غرفه احسن الحدیث

مشاوره قرآنی هر شب در غرفه احسن الحدیث واقع در بخش مؤسسات ونهاد‌های دولتی با حضور یکی از اساتید و پیشکسوتان قرآن کشورمان ویژه بازدید کنندگان انجام می‌شود.

این مشاوره و راهنمایی در رشته‌های حفظ و قرائت قرآن از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۳ برگزار می‌شود.
نمایش دست خط پیامبر (ص) در غرفه بحرین

غرفه بحرین در بخش بین‌الملل بیست وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم تعدادی از آثار قرآنی را به نمایش گذاشته است. در غرفه بحرین تصویری از نسخه خطی نامه پیامبر (ص) به «منذر بن ساوی» حاکم بحرین عرضه شده است. این نامه را پیامبر اسلام (ص) به واسطه «علاء الحضرمی» به حاکم بحرین فرستادند.

اصل نامه که با دست خط پیامبر (ص) نگاسته شده است در موزه قرآنی بحرین نگهداری می‌شود.

اقدام داوطلبانه دانشجویی

«فریدة هاشم» داوطلب بحرینی و دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: غرفه بحرین به صورت داوطلبانه توسط تعدادی از دانشجویان بحرینی مقیم تهران بر پا شده است.

وی افزود: ما با همکاری اتحادیه دانشجویان بحرینی مقیم در ایران به صورت داوطلبانه اقدام به شرکت در این نمایشگاه بین‌المللی قرآنی کردیم.

معرفی مساجد بحرین

فریده هاشم تصریح کرد: ما در این غرفه به معرفی مساجد مهم بحرین می‌پردازیم. زیرا این مساجد بخشی از تاریخ این سرزمین را نمایندگی می‌کنند.

وی با اشاره به یک دفترچه تصویری و تعدادی لمینت گفت: یکی از مساجد قدیمی و معروف بحرین مسجد «الخمیس» است. این مسجد به عنوان یک اثر تاریخی مورد توجه است. مسجد الخمیس اکنون به صورت بقایای یک مسجد است و به دلیل مهدوم شدن بخشی از آن مردم تنها برای بازدید و زیارت مراقدی که در آن بنا نهاده شده اند به آنجا می‌روند و این مسجد سال‌ها است که محل برگزاری نماز نیست.

«ابویوسف البحرانی» از دیگر داوطلبان بحرینی حاضر در غرفه این کشور در رابطه با دلیل نامگذاری مسجد معروف الخمیس به این نام گفت: این مسجد در سال ۱۰۵۸ میلادی (۴۵۰ هجری) در محل برگزاری پنجشنبه (الخمیس) بازار تاسیس شد و به همین خاطر به مسجد الخمیس شهرت یافت.

فریده هاشم در ادامه به مسجد «امام صادق (ع)» اشاره کرد و گفت: این همان مسجدی است که به مسجد شیخ عیسی قاسم معروف است و برای سال‌های متمادی محل برگزاری نماز جمعه شیعیان منطقه الدراز بحرین بوده است. این مسجد همواره محلی برای برگزاری نشست‌های سیاسی و مذهبی بوده است.

وی افزود: از دیگر مساجد بحرین مسجد «صعصعه بن صوحان» است. صعصعه بن صوحان از یاران امام علی (ع) بود که توسط معاویه به بحرین تبعید شد. پس از ارتحال در سال ۶۰ هجری در بحرین بر روی مرقدش مسجدی به نام وی بنا نهاده شد. این مسجد به عنوان قدیمی‌ترین مسجد بحرین است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم قرآن معنای زندگی امام علی

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۲۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

واکنش همتی به شایعه دلار ۲۰ هزارتومانی: آرزو بر جوانان عیب نیست| تورم سال ۹۸ به زیر ۲۰ درصد می‌رسد

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ملایی: عدم مشارکت در انتخابات به معنای استفاده نکردن از حقوق شهروندی است

خبر بعدی:

«پژوهش‌های قرآنی» به ایستگاه نودوسوم رسید

نود و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «پژوهش‌های قرآنی» با مقالاتی همچون «جستاری در آراء و اندیشه‌های صبحی منصور با تأکید بر نماز در قرآن» منتشر شد.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: نود و سومین شماره فصلنامه علمی ـ پژوهشی «پژوهش‌های قرآنی» مربوط به زمستان ۱۳۹۸، به همت اداره نشریات شعبه خراسان رضوی و پژوهشکدۀ اسلام تمدنی چاپ و منتشر شد و مقالات این شماره روی سامانه نشریه به نشانی http://jqr.isca.ac.ir نمایه شده است..

 

بنابر این گزارش، مقالات این شماره از «پژوهش های قرآنی» به شرح ذیل است:

 

»اصول و روش‌های تربیتی کمال‌جویانه در قرآن با تأکید بر سوره‌ لقمان» نوشته اکبر صالحی و یاسر اصلانی

»نقد عملکرد مترجمان قرآن کريم در ترجمه تناوب و تضمين نحوي» اثر جواد محمدزاده و صلاح‌الدین عبدی

»مقایسه دیدگاه شهید مطهری و علامه طباطبایی در مورد فلسفه و شرایط تعدد زوجات» به قلم الهه هادیان رسنانی

«پژوهش تطبیقی عصری‌بودن فهم قرآن از دیدگاه مغنیه و شلتوت» کاری از ناصر عابدینی، علیرضا دل‌افکار و اکبر توحیدلو

«پژوهش‌های نام‌شناختی قرآن و آسیب‌های آن» نوشته ملیکا بایگانیان، محمدحسن رستمی و محمد جمال‌الدین خوش‌خاضع

»تاریخ‌گذاری سوره قدر» به قلم رحمان عشریه، علیرضا کاوند و ابوذر خیراندیش

»جستاری در آراء و اندیشه‌های صبحی منصور با تأکید بر نماز در قرآن» اثر محمود قربانلو، سید محمدباقر حجتی و سید محمدعلی ایازی.

 

 

پایان پیام/9

دیگر خبرها

 • شاهرخ استخری، همسرش و استایل جنیفر لوپز +عکس
 • استفاده از ظرفیت برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن برای جذب جوانان
 • کارآفرینان حوزه فرهنگ مورد حمایت قرار می‌گیرند
 • مشهد؛ میزبان سی‌ و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
 • اکسپو فرصتی 180 روزه برای معرفی پتانسیل‌های صادراتی ایران در امارات
 • جلسه هم‌اندیشی نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار شد
 • مشتریان آذویکو (MG) همچنان در انتظار خودرو
 • مشهد، میزبان سی‌و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
 • قائم‌مقام شورای عالی قرآن: حضور غیر نوآورانه نهادهای دولتی در نمایشگاه قرآن بار منفی دارد
 • برگزاری مانور آزمایشی اکسپو در اردیبهشت ماه/ فرصت ۱۸۰ روزه برای معرفی پتانسیل های صادراتی ایران در امارات
 • ارائه مهمترین برنامه ها و اقدامات انجام شده برای حضور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی
 • نمایشگاه کتاب در زاهدان برگزار می شود
 • کم فروشی بنزین وجود ندارد
 • برگزاری بیش از 100 نمایشگاه «مدرسه انقلاب» در استان اصفهان
 • برپایی نمایشگاه با محوریت حجاب و عفاف در بیرجند
 • «رنیک» سهام‌داران خود را جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده فراخواند
 • استقبال ایرانی‌ها از کتاب پناهجوی ایرانی | کتاب بوچانی در سه روز به چاپ پنجم رسید
 • برپایی نمایشگاه صنعت ساختمان در کردستان
 • پاسخ پرسش های انتخاباتی از منظر قرآن
?>