خبرگزاری میزان- پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با استقبال گسترده مردمی در محل مصلی امام خمینی (ره) روبرو شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با استقبال گسترده مردمی در محل مصلی امام خمینی (ره) روبرو شد.

منشور گام دوم انقلاب اسلامی، شعار غرفه نهج البلاغه در نمایشگاه قرآن

یکی از غرفه‌های بخش عترت نمایشگاه بیست و هفتم قرآن کریم، غرفه نهج البلاغه است که در این دوره با شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» فعالیت‌های خود را ارائه می‌کند.

محمدمهدی علیقلی مسئول غرفه نهج البلاغه گفت: اعتقاد امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب همواره این بوده که حکومت اسلامی باید بر اساس الگویی مانند الگوی حکومت امام علی (ع) حرکت کند.

وی می‌افزاید: رهبر معظم انقلاب در بیانیه‌ای که برای آغاز گام دوم انقلاب مطرح کردند، ۷ مطلب را از جمله عدالت، ظلم ستیزی، مبارزه با فقر و توجه به سبک زندگی اسلامی مطرح کردند که برگزفته از نهج البلاغه است و به همین دلیل شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» برای این بخش در نظر گرفته شده است.

وی درباره برنامه‌های این غرفه می‌گوید: برای این بخش چهار نشست با حضور کارشناسان نهج البلاغه پیش بینی شده تا مفهوم شعار تعیین شده را تبیین کنند.

وی درباره آثار جدید چاپ شده در حوزه نهج البلاغه نیز گفت: درس نامه نهج البلاغه در ۶ جلد به چاپ رسیده است که در این بخش معرفی شده است؛ همچنین ترجمه و شرح واژگان نهج البلاغه حسین استادولی و ترجمه شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید در ۲۰ جلد توسط غلامرضا لایقی آماده شده که در این بخش در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نرم افزار کودک نابغه قرآنی در بخش دیجیتال توزیع می‌شود

نرم افزار کودک نابغه قرآنی کامل‌ترین و جذاب‌ترین نرم افزار آموزشی قرآن کریم ویژه کودکان است که به آموزش تجوید، روخوانی دوبار تکرار از اجزاء ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قرآن کریم و حفظ قرآن همراه با پنج بار تکرار با صدای زیبای کودک می‌پردازد.

آموزش ترتیل و فصیح خوانی قرآن کریم با صدای سه قاری مختلف کودک، معرفی قرآن و آشنایی خردسالان با مفاهیم والای قرآنی، مجموعه‌ای کامل از معما‌ها و دانستنی‌های قرآنی، معرفی و آموزش تصویری تقسیم بندی‌های قرآنی ماند آیه، سوره، جزء، حزب، سوره‌های مکی و مدنی، آشنایی کودکان با اطلاعات جالب و عجیب قرآنی مانند کوچک‌ترین ها، بزرگترین ها، اولین‌ها و آخرین‌ها و استثنا‌های قرآنی... از دیگر بخش‌های این نرم افزار است.

از دیگر بخش‌های این نرم افزار می‌توان به انیمیشن‌ها و کارتون‌های آوزشی و تربیتی براساس محتوای قرآن، مجموعه کامل قصه‌های زیبا و پندآموز به صورت صوتی قابل استفاده در تلفن همراه، بازی، زنگ آمیزی و پازل‌های قرآنی برای سرگرمی کودکان و مسابقات قرآنی جهت افزایش سطح دانش قرآنی کودکان اشاره کرد.

این نرم افزار کاری از مؤسسه شهر فرشته‌ها است که علاقه‌مندان برای تهیه آن با تخفیف ۳۰ درصدی می‌توانند به بخش دیجیتال بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن، ستون ۶۹ مراجعه کنند و یا با شماره ۸۸۴۰۸۱۹۶ تماس بگیرند. این نرم افزار همراه با تلاوت زیبای سوره‌های مبارکه یاسین و الرحمن با صدای قاری کودک است.

غرفه تونس از دو اثر علمی در نمایشگاه قرآن رونمایی کرد

رئیس مرکز «مسارات الدراسات الفلسفیه» تونس در نشستی که در غرفه این کشور برگزار شد، گفت: محور بحث‌های مرکز ما، مطالعات قرآنی و تقریب بین مذاهب اسلامی است.

فوزی العلوی گفت: کشور تونس همانگونه که در پرچم خود نشان ماه و ستاره را دارد، از دیرباز نشان داده که اسلام را قلب خود قرار داده است، کشور تونس اولین مملکت اسلامی است که در سال ۱۸۴۵ میلادی دولت عربی اسلامی تشکیل داده و همچنین اولین کشوری اسلامی است که به زنان خود حق رأی داده است.

فوزی العلوی تصریح کرد: برای مرکز مسارات، قضیه فلسطین، نقطه اشتراک انسانیت محسوب می‌شود. ما در تونس همواره سعی کرده ایم در کنار پیروی از مکتب مالکی، از آموزه‌های اهل بیت (ع) بهره ببریم.

رئیس مرکز «مسارات الدراسات الفلسفیه» در پایان این نشست از دو مجله علمی این مجموعه با عنوان «مسارات» و «مِداد» رونمایی به عمل آورد و آن را به لاله افتخاری قرآن‌پژوه ایرانی که با این مرکز تونسی همکاری دارد، تقدیم کرد.

بیان نموداری سیر تدبر در ۴ سوره در نمایشگاه قرآن

موسسه تدبر در قرآن و سیره، مردم را با تدبر در سوره‌های کوتاه آشنا می‌کند. این غرفه که مزین به سیر کلی و نموداری، چهار سوره توحید، تین، کافرون و زلزال است توسط حجت الاسلام ابراهیم رضازاده، مدرس دوره در تهران به مراجعه کنندگان ارائه می‌شود.

بنا بر گفته حجت الاسلام رضازاده معنا و مفاهیم گفته شده غالبا موجب شعف و وجد بازدید کنندگان می‌شود که تاکنون در این سوره به اینگونه نیاندیشیده بودند.

مشاوره قرآنی هرشب در غرفه احسن الحدیث

مشاوره قرآنی هر شب در غرفه احسن الحدیث واقع در بخش مؤسسات ونهاد‌های دولتی با حضور یکی از اساتید و پیشکسوتان قرآن کشورمان ویژه بازدید کنندگان انجام می‌شود.

این مشاوره و راهنمایی در رشته‌های حفظ و قرائت قرآن از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۳ برگزار می‌شود.
نمایش دست خط پیامبر (ص) در غرفه بحرین

غرفه بحرین در بخش بین‌الملل بیست وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم تعدادی از آثار قرآنی را به نمایش گذاشته است. در غرفه بحرین تصویری از نسخه خطی نامه پیامبر (ص) به «منذر بن ساوی» حاکم بحرین عرضه شده است. این نامه را پیامبر اسلام (ص) به واسطه «علاء الحضرمی» به حاکم بحرین فرستادند.

اصل نامه که با دست خط پیامبر (ص) نگاسته شده است در موزه قرآنی بحرین نگهداری می‌شود.

اقدام داوطلبانه دانشجویی

«فریدة هاشم» داوطلب بحرینی و دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: غرفه بحرین به صورت داوطلبانه توسط تعدادی از دانشجویان بحرینی مقیم تهران بر پا شده است.

وی افزود: ما با همکاری اتحادیه دانشجویان بحرینی مقیم در ایران به صورت داوطلبانه اقدام به شرکت در این نمایشگاه بین‌المللی قرآنی کردیم.

معرفی مساجد بحرین

فریده هاشم تصریح کرد: ما در این غرفه به معرفی مساجد مهم بحرین می‌پردازیم. زیرا این مساجد بخشی از تاریخ این سرزمین را نمایندگی می‌کنند.

وی با اشاره به یک دفترچه تصویری و تعدادی لمینت گفت: یکی از مساجد قدیمی و معروف بحرین مسجد «الخمیس» است. این مسجد به عنوان یک اثر تاریخی مورد توجه است. مسجد الخمیس اکنون به صورت بقایای یک مسجد است و به دلیل مهدوم شدن بخشی از آن مردم تنها برای بازدید و زیارت مراقدی که در آن بنا نهاده شده اند به آنجا می‌روند و این مسجد سال‌ها است که محل برگزاری نماز نیست.

«ابویوسف البحرانی» از دیگر داوطلبان بحرینی حاضر در غرفه این کشور در رابطه با دلیل نامگذاری مسجد معروف الخمیس به این نام گفت: این مسجد در سال ۱۰۵۸ میلادی (۴۵۰ هجری) در محل برگزاری پنجشنبه (الخمیس) بازار تاسیس شد و به همین خاطر به مسجد الخمیس شهرت یافت.

فریده هاشم در ادامه به مسجد «امام صادق (ع)» اشاره کرد و گفت: این همان مسجدی است که به مسجد شیخ عیسی قاسم معروف است و برای سال‌های متمادی محل برگزاری نماز جمعه شیعیان منطقه الدراز بحرین بوده است. این مسجد همواره محلی برای برگزاری نشست‌های سیاسی و مذهبی بوده است.

وی افزود: از دیگر مساجد بحرین مسجد «صعصعه بن صوحان» است. صعصعه بن صوحان از یاران امام علی (ع) بود که توسط معاویه به بحرین تبعید شد. پس از ارتحال در سال ۶۰ هجری در بحرین بر روی مرقدش مسجدی به نام وی بنا نهاده شد. این مسجد به عنوان قدیمی‌ترین مسجد بحرین است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برگزاري طرح جهاني نهضت نهج‌البلاغه‌خواني

خبرگزاري آريا- طرح جهاني نهضت نهج‌البلاغه‌خواني با هدف ترويج مطالعه اين کتاب شريف در بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم اجرا مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ستاد خبري بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم، طرح جهاني نهضت نهج‌البلاغه‌خواني با شعار نهج‌البلاغه‌ خواني آسان، نهضت مردمي را در اين زمينه آغاز کرده است.
روش مطالعه فردي در اين نهضت به ترتيب به اين صورت است که ترجمه نهج‌البلاغه مرحوم دشتي را بخوانيم که فهم آن براي عموم آسان‌تر است. مطالعه را با حداقل 10 دقيقه در شبانه‌روز و از بخش پاياني شروع کنيم، زيرا حکمت‌ها در اين بخش، کاربردي و آسان‌تر است.
در اين روش به ترتيب زير نهج‌البلاغه را مي‌خوانيم:
*خواندن حکمت‌ها دو بار از اول تا آخر
*خواندن نامه‌ها از آخر به اول
* خواندن خطبه‌ها از آخر به اول
* در مرحله روخواني، ترجمه نهج‌البلاغه، حفظ و خلاصه‌برداري ضرورتي ندارد.
*چنانچه در طول مرحله اول جملاتي براي شما مبهم بود يا به سؤالاتي برخورد کرديد، عبور کنيد. زيرا در ادامه يا در مرحله بعد به پاسخ آن خواهيد رسيد.
روش مطالعه جمعي نهج‌البلاغه نيز امکان‌پذير است که مراحل تشکيل جلسه‌هاي آن به اين صورت است:
* دعوت جمعي از اعضاي خانواده، دوستان و علاقه‌مندان.
* تبيين ضرورت و روش نهج البلاغه‌خواني در قالب سخنراني يا گفت‌ و گوي انگيزشي در جلسه اول.
نهج‌البلاغه با همان ترتيبي که در روش فردي ذکر شد، از سوي همه اعضاي جلسه شمرده روخواني شود تا شيريني کلام به دل همگان نشسته و خود را مخاطب حضرت بيايند.
بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با شعار «قرآن معناي زندگي» تا 4 خرداد در مصلاي حضرت امام خميني (ره) برپا است.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دستیاران ویلموتس در تیم ملی ایران مشخص شدند

کلیدواژه: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم قرآن معنای زندگی امام علی

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۲۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برپایی سومین نمایشگاه قرآن و عترت در خلیل آباد
 • رونمایی از ترجمه قرآن به قلم حداد عادل/تمدید ساعت نمایشگاه قرآن در روزهای پنج شنبه و جمعه
 • استقبال چشم‌گیر بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن از بخش کودک
 • بازدید استاندار قم از غرفه ناحیه امام حسین (ع) در نمایشگاه قرآن
 • تخفیف ۷۵ درصدی نهج‌البلاغه در نمایشگاه قرآن/راه‌های جهانی کردن نهج‌البلاغه خوانی
 • استقبال جوانان و کودکان از نمایشگاه قرآن امسال پررنگ بوده‌است
 • کانون های مساجد استان غرفه برتر چهاردهمین نمایشگاه قرآن مشهد شد
 • اجرای طرح «نهضت نهج البلاغه‌خوانی» در نمایشگاه قرآن
 • استقبال نویسنده کتاب «دختر شینا» از فرهنگ نذر کتاب/نمایشگاه عفاف و حجاب همچنان با افزایش بازدید کننده روبرو است
 • اصفهان| سیری در نمایشگاه قرآن و عترت؛ ضیافت و جای خالی معنویت
 • آیا نمایشگاه قرآن مشهد توانست انتظارات و خواسته‌های غرفه‌داران را برآورده کند؟
 • خدمت جدید پستی به غرفه‌داران باسلامی فیروزکوه
 • استقبال مردمی از غرفه آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن
 • گشت‌و‌گذار خبرنگار تسنیم ‌در نمایشگاه قرآن خراسان جنوبی/وقتی ‌استقبال پرشور مردم ‌با گرانی کاغذ گره می‌خورد
 • معرفی فعالیت‌ها و خدمات قرآنی شهرداری تهران در نمایشگاه قرآن
 • شب‌های خلوت نمایشگاه قرآن اصفهان
 • جای خالی «اتاق فکر» نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان/ بررسی کارآمدی روش‌های انتقال مفاهیم دینی در خروجی نمایشگاه قرآن
 • ایجاد همگرایی میان نمایشگاه‌های قرآن قم/ رویکردهای قرآنی را تقویت کنیم
 • بخش صنایع دستی نمایشگاه قرآن؛ تجلی کار و سرمایه ایرانی/ گلایه برخی غرفه‎داران