سمنان- ایرنا- رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: وقوع سیل در نقاط مختلف بیش از 200 میلیارد ریال به مجموع بخش های تولیدی کشاورزی و دامی در کشور خسارت زد.

علیرضا رفیعی پور روز پنجشنبه در حاشیه آیین معرفی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان، در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: سیلاب های اخیر کشور موجب تلف شدن 23 هزار راس دام سبک و بیش از یکهزار و 300 راس دام سنگین شد.
به گفته وی، سیلاب های بهار امسال در مجموع موجب تلف شدن بیش از 24 هزار راس دام، از بین رفتن حدود 50 هزار کلنی زنبور عسل و 10 میلیون مرغ شد و به بیش از یک هزار و 200 مرکز تکثیر و پرورش آبزیان خسارت وارد کرد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: بعد از خسارت های ناشی از سیل، دولت بی درنگ برای جبران خسارت از طرف بیمه ورود کرد.
وی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در مناطق سیل زده، دامپزشکی با سرعت عمل بعد از وقوع سیلاب برای دفن و امحای بهداشتی دام، طیور و آبزیان اقدامات لازم را انجام داد.
وی با بیان این که با وقوع حوادث طبیعی مانند سیل طغیان عوامل بیماری زا برای دام و طیور دور از انتظار نیست، خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی کشور به منظور جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر در دام زنده تمام دام های مجاور مناطق سیل زده را واکسینه کرده است.

**بیماری واگیر دام در کشور وجود ندارد
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: با انجام اقدامات پیشگیرانه، مراقبتی و کنترلی سازمان دامپزشکی هیچ گونه بیماری واگیر در جمعیت دامی کشور به دلیل طغیان عوامل بیماری زا وجود ندارد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: کشور درگیر جنگ نرم است و دشمن امنیت غذایی را نشانه گرفته و جهاد کشاورزی در راس تامین مواد غذایی است.
وی ادامه داد: تداوم فعالیت واحدهای پشتیبانی، تولید دارو، خدمات و واکسن و ارائه خدمات پشتیبانی به واحدهای فعال لازمه ادامه تولید است و اکنون سمنان یکی از استان های موفق کشور در زمینه پشتیبانی و تداوم تولید است.
به گفته رفیعی پور، ایران از دانش بومی برای تامین نیازها در حوزه دامی برخوردار است و تکیه بر این پشتوانه رمز موفقیت است.

**مواد اولیه تولید واکسن تا 2 سال تهیه شد
رئیس سازمان دامپزشکی کشور ابراز داشت: تمام تولیدکنندگان در بخش پیشتیبانی مانند تولید واکسن، سال گذشته با ارز 42 هزار ریالی مواد اولیه مورد نیاز خود را برای مدت 2 سال خریداری کردند.
وی با بیان این که کاهش بیماری در دام ها کمک بزرگی به رونق تولید است، تصریح کرد: با مراقبت، نظارت و کنترل دامپزشکی، بیماری هایی مانند تب برفکی، سیاه زخم، هاری و بیماری خسارت باری مانند آنفولانزای حاد پرندگان در سال 97 حدود 28 تا 75 درصد کاهش یافت.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور به منظور شرکت در آیین معرفی مدیرکل دامپزشکی استان به سمنان سفر کرد.
وقوع سیل، برف و کولاک در روزهای ابتدایی سال 98 موجب تلف شدن 380 راس دام سبک در استان سمنان شد که از این تعداد دام های تلف شده 193 راس دام سبک مربوط به شهرستان میامی، 177 راس در جنوب شهرستان دامغان و 10 راس در شهرستان سرخه بود .
7342/6103

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خسارت ۳۵ هزار میلیاردی از سیل/ ساخت و تعمیر واحد‌های تعمیری طبق برنامه پیش می‌رود

نجار با اشاره به اینکه خسارت سنگینی از سیل به کشور تحمیل شده است، گفت: در برآورد اولیه حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار ۲۰ هزار میلیارد برای بحث تملک است.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، «اسماعیل نجار» شب گذشته (پنجشنبه 2 خرداد) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با موضوع بازسازی مناطق سیل زده پخش شد درباره اقدامات انجام شده از وقوع سیل تاکنون در این مناطق به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: برای کمک به مردم و ساکنان این مناطق تمام دستگاه‌های اجرایی و نیرو‌های مسلح بنا به فرمان مقام معظم رهبری در جهت همکاری با بحث مقابله حضور دارند. نیمی از این بحث در اختیار جهادکشاورزی و نیمی دیگر در اختیار بنیاد مسکن است.

 

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده با اشاره به اینکه خسارت سنگینی به کشور تحمیل شده است، گفت: در برآورد اولیه حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار ۲۰ هزار میلیارد برای بحث تملک است تا زیرساخت‌هایی که مورد آسیب و تخریب قرار گرفته باید مورد تعمیر قرار گیرد و ۹ هزار میلیارد تومان دیگر در ارتباط با کمک‌های بلاعوض است.

 

وی با بیان اینکه بانک‌ها موظف به پرداخت تسهیلات هستند، گفت: در مرحله اول مقرر بود حدود سه هزار میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض در نظر گرفته شود که بانک‌ها آن را تقبل کردند و در مرحله اول پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بخش‌های مختلف قرار دادند که باید بخش کشاورزی و مسکن باید در اولویت قرار گیرد. در استان‌های شمالی در بخش کشاورزی مبالغی پرداخت‌ شده است. در پلدختر و خرم آباد خسارت بیشتر بوده لذا تمام تمهیدات اندیشیده شده وبه بانک‌های عامل تعیین تکلیف شده و پرونده‌های مربوط نیز تشکیل شده است.

 

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده با اشاره به تاکیدات رییس جمهوری مبنی بر پرداخت خسارت حوزه کشاورزی گفت: مطابق ماده ۱۰ و ۱۲ مربوط به مدیریت بحران دولت سالانه حدود هزار  تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان می‌تواند از محل صندوق توسعه ملی برداشت کند. سال گذشته ۹۰۰ میلیارد تومان  در اختیار صندوق توسعه ملی بیمه کشاورزی قرار گرفت که مجموعه مبالغ دریافتی ما از محل بیمه کشاورزی ۱۶ میلیارد و پرداخت‌ها ۱۶۰ میلیارد تومان بود.

 

وی با اشاره به اینکه با برآورد‌های اولیه باید ۵ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض، ۷۰۰ میلیارد تومان تملک و ۵۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و مجموعاً ۱۲ هزار میلیارد تومان در بخش کشاورزی خسارت وارد شده است که به تمام بانک‌ها ابلاغ شده است، افزود: گستردگی و وسعت خسارت در بخش کشاورزی باعث شده است که برای اولین بار تسهیلات ارزان قیمتی در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد و اگر تلاش و همت نبود خسارت مالی و جانی در استان‌ها بسیار بیشتر بود.

 

وی ادامه داد: رئیس جمهوری و وزیر و قرارگاه تاکید دارند که واحد‌های تعمیری تا پایان تیرماه و واحد‌های ساخت تا پایان سال به اتمام برسند و از این رو ساخت و تعمیر این واحد‌ها طبق برنامه پیش می‌رود.

 

نجار با اشاره به اینکه سیل‌های اخیر یک بازگشت ۵۰۰ ساله بودندف گفت: برای جابجایی خانه‌ها اگر بخواهیم همه را جابجا کنیم هزینه‌ها بسیار سنگین است ما می‌خواهیم حاشیه‌های رودخانه‌ها را ایمن سازی کنیم که بخشی از معمولان و پلدختر امکان ایمن‌سازی نیست.

 

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق زلزله زده  با بیان اینکه بنیاد مسکن موظف به این شده است که زمین اهدا کند در توضیح آن گفت: آنجایی که زمین داریم به بنیاد مسکن واگذار می‌شود و اگر نداشته باشیم خرید زمین‌های مورد نیاز انجام می‌شود و زمین‌های ۱۱ روستا به علاوه شهر معمولان و پلدختر باید تهیه شود.

 

نجار با اشاره به اینکه سامانه سجاد؛ سامانه جامع امداد دولت است، خاطرنشان کرد: در این سامانه  کلیه اقدامات دولت و دستگاه‌های اجرایی گذاشته می‌شود و کلیه امکانات و اعتبارات و خساراتی که پرداخت می‌شود در سامانه درج می‌شود تا کلیه مسئولین آن را ببینند و زمان‌بندی پروژه‌ها را نظارت کنند./

 

پایان پیام/50

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: اقتصاد دامپزشكي خسارت سيل 98

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک هزار و 852 پرونده برای تسهیلات در گلستان تشکیل شد/ پرداخت 140 میلیارد ریال خسارت به کشاورزان خسارت دیده از سیل
 • هشدار دامپزشکي درباره احتمال شيوع تب کريمه کنگو
 • خسارت 12 هزار ميليارد توماني سيل در کشاورزي
 • هشدار دامپزشکی درباره شیوع بیماری تب کریمه کنگو/توصیه به شهروندان برای خرید گوشت
 • ۱۴۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان آسیب‌دیده در سیل اخیر در گلستان پرداخت شد
 • گلستان| سیل به ۲۱۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی گنبدکاووس خسارت زد
 • اختصاص ۲۱۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای جبران خسارت سیل در همدان
 • رونق تولیدات دامی در روستاهای خلیفان
 • ضبط و معدوم‌سازی 290 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در لردگان
 • فارس| سایه سیاه سرمای بهاره بر کشاورزی بوانات؛ خسارت ۲۰۰ میلیارد تومانی سرمازدگی
 • تاکنون موردی از ابتلای افراد به بیماری تب کریمه کنگو در قصر شیرین مشاهده نشده است
 • موردی از ابتلای افراد به بیماری تب کریمه کنگو در قصرشیرین مشاهده نشد
 • 5.5 میلیارد ریال خسارت به کشاورزان سیل زده گنبدی پرداخت شد
 • 4 پست قرنطینه دامپزشکی باید در خراسان شمالی ایجاد شود
 • 285 هزار راس دام در زنجان علیه بیماری های مشترک واکسینه شد
 • 2100 میلیارد ریال برای جبران خسارت سیل همدان اختصاص یافت
 • هشدار دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به شیوع بیماری تب کریمه - کنگو
 • اصلاح نژاد دام سبک برای اولین بار در شهرستان منوجان
 • ابلاغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال خسارت سیل به چهارمحال و بختیاری