در سال ٩٧ فقط بازدهی یک صنعت منفی بود ، صنعت اطلاعات و ارتباطات با حضور «های وب»

بازار سهام پرونده کاری خود را با بازدهی ۸۵.۵ درصدی به پایان رساند.

هرچند این عدد ، بازدهی میانگین بورس یا همان عدد رشد شاخص است و بسیاری از صنایع و سهم ها در این سال بسیار بیشتر از شاخص رشد کردند ، لکن در مقیاس کلی عملکرد بازار سرمایه ضعیف تر از بازارهای ارز ، طلا و حتی مسکن بود.

جستجوی بورس۲۴ در میان صنایع برتر سال ۱۳۹۷ حاکی از آن است : در سال گذشته به غیر از شاخص صنعت اطلاعات و ارتباطات با تک سهم «های وب» مابقی صنایع به سهامداران خود سود رسانده اند.

در ۱۲ ماه سپری شده از سال ۱۳۹۷ صنایع بورسی حتی سودهای سه رقمی را هم به رخ سرمایه گذاران کشاندند.

در این پروسه یک ساله شاخص صنعت زراعت با رشد بیش از ۱۸۳ درصدی به عنوان پربازده ترین صنعت بازار سرمایه شناخته شد ، در شاخص این صنعت تنها سهم مگسال و دامپروری پارس حضور دارد.

این بررسی نشان می دهد : شاخص سایر معادن با تک سهم شرکت تامین ماسه ریخته گری رشد ۱۷۸.۵ درصدی در سال ۹۷ به خود دید تا دومین صنعت پربازده بازار شناخته شود.

شاخص صنعت کانی فلزی با بازدهی ۱۷۸.۱ درصدی که سهم های معدنی و سرب و روی کار را در دل خود جای داده است نیز سومین صنعت پرسود ۱۳۹۷ بود.

در این ۱۲ ماه تنها یک شاخص یعنی شاخص صنعت اطلاعات و ارتباطات با سهم داده گستر عصر نوین موسوم به «های وب» با افت قیمت و زیان همراه شده است.

جدول زیر نمایانگر سود و زیان سرمایه گذاران ۴۰ صنعت حاضر در بازار سرمایه است :

شرح شاخص

مقدار شاخص در پایان سال ۹۶

مقدار شاخص در پایان سال ۹۷

تغییرات

(درصد)

محصولات فلزی

۲۱۸۶۰

۳۱۲۳۲

۴۲.۹

مواد دارویی

۸۲۵۱

۱۳۹۶۱

۶۹.۲

انبوه سازی

۶۲۹

۸۵۷

۳۶.۲

رایانه

۱۳۰۰۰

۱۷۹۱۳

۳۷.۸

ماشین آلات

۱۶۸۳۱

۲۹۶۵۵

۷۶.۲

فرآورده های نفتی

۳۴۵۷۵۷

۷۵۰۳۹۰

۱۱۷

کانی فلزی

۲۰۶۵۹

۵۷۴۶۴

۱۷۸.۱

کانی غیر فلزی

۲۱۲۳

۵۰۶۲

۱۳۸.۴

غذایی به جز قند

۳۳۴۳

۵۷۵۱

۷۲

ذغال سنگ

۱۶۲۰

۴۱۶۷

۱۵۷.۲

خودرو

۱۶۳۷۴

۱۹۳۰۸

۱۷.۹

قند و شکر

۹۰۳۴

۲۱۶۴۷

۱۳۹.۶

حمل و نقل

۳۷۱۷

۴۹۰۰

۳۱.۸

وسایل ارتباطی

۱۷۲۹

۳۰۶۷

۷۷.۴

سایر مالی

۲۲۶۵

۲۴۰۸

۶.۳

انتشار و چاپ

۲۱۵۶۳۳

۳۲۴۹۶۴

۵۰.۷

محصولات کاغذی

۱۰۶۰۰

۲۲۸۴۲

۱۱۵.۵

فلزات اساسی

۵۸۶۸۸

۱۳۰۲۹۹

۱۲۲

شیمیایی

۶۲۱۲

۱۱۲۰۱

۸۰.۳

دستگاه های برقی

۴۷۲۱۲۹

۶۲۳۲۸۸

۳۲

سرمایه گذاری ها

۲۰۱۲

۳۰۶۰

۵۲

زراعت

۵۶۲۹

۱۵۹۴۶

۱۸۳.۳

لاستیک

۱۷۹۱۳

۳۳۸۳۴

۸۸.۹

چند رشته ای صنعتی

۹۷۵۳

۱۸۲۳۹

۸۷

رادیویی

۱۱۲۹

۱۴۰۵

۲۴.۴

فنی مهندسی

۶۶۴

۱۰۶۵

۶۰.۴

کاشی و سرامیک

۱۶۹۳

۳۵۴۳

۱۰۹.۳

بیمه

۴۳۵۶

۵۸۲۳

۳۳.۷

منسوجات

۱۲۵۸

۱۶۲۱

۲۸.۸

مالی

۱۱۹۱۷۵

۲۰۵۲۶۵

۷۲.۲

ابزار پزشکی

۱۰۲۴۴

۱۰۲۴۴

۰

سایر معادن

۱۰۳۹۹

۲۸۹۶۴

۱۷۸.۵

استخراج نفت

۳۳۱

۸۸۱

۱۶۶.۲

محصولات چرمی

۱۹۷۹

۲۲۱۳

۱۱.۸

سیمان

۵۸۶

۹۸۲

۶۷.۶

بانک ها

۴۹۷

۹۲۱

۸۵.۳

برق و گاز و آب و بخار

۲۲۷

۴۸۰

۱۱۱.۴

اداره بازارهای مالی

۷۰

۱۱۵

۶۴.۳

اطلاعات و ارتباطات

۲۳۰

۲۰۶

۱۰.۴

خرده فروشی به جز وسائل نقلیه

۱۰۰

۱۴۸

۴۸

شاخص کل

۹۶۲۸۹

۱۷۸۶۵۹

۸۵.۵

ساتین

منبع: ساتین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آتی زعفران یکساله شد/ ثبت بیش از ۱۴ میلیون قرارداد زعفرانی در بورس کالا

بازار قراردادهای آتی زعفران در حالی از خرداد پارسال روی دارایی پایه زعفران نگین آغاز بکار کرد که در این مدت معامله‌گران در آماری چشمگیر بیش از ۱۴میلیون قرارداد زعفران نگین و رشته‌ای را به ارزشی بیش از ۲۰۱هزار میلیارد ریال منعقد کرده‌اند. ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹ اقتصادی بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دوم خرداد پارسال بود که بورس کالای ایران در راستای اهداف سازمانی و کمک به اقتصاد ملی تصمیم گرفت با استفاده از پتانسیل های خود گامی عملی در جهت کمک به حل برخی از مشکلات موجود و گسترش بازار زعفران به عنوان محصولی ارزشمند و صادراتی بردارد؛ این اقدام، راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی بر پایه دارایی زعفران نگین را در پی داشت که پس از چند ماه از زمان راه اندازی این بازار، معاملات به دارایی پایه زعفران رشته ای (پوشال مرغوب) نیز گسترش پیدا کرد.

آغاز به کار معاملات قراردادهای آتی زعفران به عنوان یکی از اقدامات مثبت و موثر بورس کالای ایران در جهت بهبود بازار زعفران و کمک به جهانی‌سازی این محصول مطرح است؛ چرا که با وجود تولید حدود 90 درصد از زعفران جهان در ایران، پیش از راه اندازی این معاملات، کشور ما در ساختار معاملات سنتی این دارایی امکان پوشش ریسک برای تولیدکنندگان و فعالان بازار زعفران را نداشت.

از این رو، نگرانی از نوسانات قیمت این کالا همواره دغدغه فعالان این بازار بوده و در همین راستا بورس کالای ایران درصدد برآمد تا ابزار قراردادهای آتی را برای رفع دغدغه های کشاورزان به کار گیرد.

به این ترتیب، معاملات زعفران در بورس کالای ایران که پیشتر هم به صورت گواهی سپرده کالایی و هم در بازار فیزیکی به صورت نقد، سلف و نسیه انجام می شد، راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی زعفران ضمن توسعه و رونق معاملات این محصول ارزشمند، در راستای مدیریت ریسک نوسانات قیمتی احتمالی آن زمینه رفع دغدغه فعالان این حوزه را فراهم کرده است.

نگاهی به آمار

به گزارش کالاخبر، امکان استفاده از این ابزار معاملاتی در حالی از تاریخ دوم خرداد ماه 1397 برای زعفرانکاران، کشاورزان و سرمایه‌گذاران فراهم شده که طی گذشت یکسال از راه اندازی این قراردادها، در بازار مشتقه بورس کالای ایران بیش از 14 میلیون و 522 هزار قرارداد آتی زعفران نگین و پوشال به ارزشی بیش از 201 هزار و 693 میلیارد و 381 میلیون ریال منعقد شده است.

بررسی آمار معاملات این قراردادها حاکی از آن است که در تجربه یک سالگی بازار آتی زعفران، دارایی نگین بیشترین سهم را در حجم و ارزش کل معاملات به خود اختصاص داده است؛ بطوریکه طی این یک سال تنها تعداد 95 هزار و 479 قرارداد زعفران نگین به ارزشی بیش از 997 میلیارد و 548 میلیون ریال منعقد شده و زعفران نگین با بیش از 14 میلیون و 426 قرارداد ارزشی بیش از 200 هزار و 695 میلیارد ریال از ارزش کل معاملات بازار را به خود اختصاص داده است.

 مزایای بازار آتی

در ادامه این گزارش به مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی این قراردادها برای فعالان بازار زعفران و کشاورزان اشاره شده است.

اهرم مالی: یکی از مهم‌ترین مزایای قرارداد آتی برای سرمایه‌گذاران در مقایسه با بازار نقدی وجود اهرم مالی است. معاملات قراردادهای آتی دربرگیرنده ریسک بالایی بوده و به معامله‌گران فرصت به دست آوردن سود زیادی را می‌دهد؛ به این معنی که سرمایه‌گذار با اندکی سرمایه قادر است دارایی زیادی را تحت کنترل خود درآورد و با پرداخت مبلغ ناچیزی از کل ارزش یک کالا وارد یک قرارداد آتی می‌شود.

پوشش ریسک: پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن به حداقل رساندن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است. در واقع سرمایه‌گذار می‌تواند با ورود به قرارداد آتی، دارایی خود را به قیمتی مشخص در آینده به فروش رساند. در این صورت نوسانات بازار، تاثیری بر قیمت دارایی خریداری‌شده نخواهد داشت و سرمایه‌گذار این دارایی را در زمان آینده، با قیمتی مشخص، به فروش خواهد رساند. با این شرایط کشاورز می‌تواند با ورود به قرارداد آتی زعفران، محصول خود را به قیمتی که مد نظر دارد، در آینده به فروش برساند و با این کار ریسک کاهش قیمت در زمان برداشت محصول را از بین ببرد.

تضمین معاملات: اتاق پایاپای هر بورس نقش مهمی را جهت تضمین عملکرد مالی قراردادهای آتی معامله‌شده ایفا می‌کند و به عنوان پشتوانه قابل اطمینان برای طرفین معامله است.

قیمت تسویه روزانه: قیمتی است که روزانه جهت به‌روزرسانی حساب‌ها توسط بورس محاسبه و اعلام می‌شود و براساس این قیمت تسویه سود و زیان معاملات مشتری محاسبه و به حساب وی واریز می‌گردد.

هزینه اندک معاملات: معاملات قراردادهای آتی نسبت به معاملات نقدی از هزینه کمتری برخوردار است و مطالعات نشان می‌دهد که معاملات آتی هزینه‌ای معادل 0.1 درصد معاملات نقدی را دارد

رونق معاملات آتی زعفران در بورس کالاروزهای زعفرانی بورس کالا/ ثبت 610 هزار قرارداد آتی زعفران در یک هفتهوجه تضمین اضافی آتی زعفران رشته‌ای درجه یک کاهش یافتقراردادهای آتی زعفران چیست و چگونه انجام می‌شود؟

انتهای پیام/

R32365/P/S7,84/CT12 واژه های کاربردی مرتبط بورس کالا

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: بازدهی بورس بورس نیوز تحلیل بورس ایران گزارش عملکرد بورس وضعیت بورس تهران

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ریزش شاخص کل بورس تهران
 • کاهش شاخص کل بورس در آغازین روز هفته
 • شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول
 • کاهش 854 واحدی شاخص کل بورس تهران
 • شاخص بورس ۸۵۴ واحد افت کرد
 • جایگاه ۲۱۴ هزار و ۳۱۴ واحدی بورس در اثر ریزش بیش از ۸۰۰ واحد
 • نوسانات غیرمنتظره در بازار سرمایه
 • معاملات بورس همچنان هیجانی است
 • شاخص بورس در پله ۲۱۴ هزار واحدی ایستاد/ فرابورس حرکت نکرد
 • بازدهی بورس در اردیبهشت 98
 • ریزش ۱۳۵۸ واحدی شاخص بورس
 • رشد بورس از 20 درصد فراتر رفت
 • آرایش جدید بازار بین‌بانکی
 • همتی: حذف دلار نیمایی به هیچ وجه صحت ندارد/ عطش عجیب روسیه برای خرید طلا در جهان/ ریزش بورس های آسیایی در جنگ تجاری چین و آمریکا/ واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد/ نگرانی ژاپنی‌ها از بالانرفتن نرخ تورم
 • بازار متشکل ارزی راهی برای کشف نرخ واقعی ارز است/ رشد چشمگیر شاخص بورس در سال ۹۸
 • از افزایش قیمت CNG تا رشد ۲ هزار واحدی شاخص بورس/برنامه‌ریزی برای تولید ۴۵۵ هزار تن انواع آبزی در سال جاری
 • بورس خوش درخشید/رشد ۲۰ درصدی در ۲ ماهه ابتدایی سال
 • رشد ۴۱۵۱ واحدی شاخص بورس در هفته پایانی اردیبهشت
 • بورس همچنان در مدار رشد/ رشد ۲ هزار واحدی شاخص