برخی از حقوق‌بگیران با مصوبه اخیر دولت بیش از سقف حقوق مصوب سال ۹۸ دریافت می‌کنند.

به گزارش مشرق، اخیراً یک تبصره به تصویب‌نامه موضوع ضریب حقوق سال ۱۳۹۸ و ماده (۲) آئین نامه اجرایی بندهای «ج» و «ی» تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور (تصویب‌نامه شماره ۲۰۱۹۸/ ت ۵۶۵۶۹ ه مورخ ۲۴/‏۰۲/‏۱۳۹۸‬ هیئت وزیران) اضافه شد که این موضوع با تفاسیر مختلفی رو به رو شده است.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۲۲/۲/۱۳۹۸ به پیشنهاد شماره ۸۰۱۴۰ مورخ ۲۲/‏۰۲/‏۱۳۹۸‬ سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

متن زیر به عنوان تبصره به بند (۵) تصویبنامه شماره ۸۷۲۴/ ت ۵۶۴۸۵ ه مورخ ۳۱/‏۰۱/‏۱۳۹۸‬ و ماده (۲) آئین نامه اجرایی بندهای (ج) و (ی) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور موضوع تصویب نامه شماره ۸۲۰۳/ ت ۵۶۴۹۰ ه مورخ ۳۱/‏۰۱/‏۱۳۹۸‬ اضافه می‌شود:

تبصره- اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، قضات، کارمندان وزارت اطلاعات، کارمندان دیوان محاسبات کشور و کارمندان سیاسی و کارمندان شاغل در پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه از شمول حداکثر این بند مستثنی می‌باشند.

بیشتر بخوانید

افزایش حق همسر و اولاد برای مستمری‌بگیران جزئیات افزایش ۴۴۰ هزارتومانی حقوق بازنشستگان

چندی قبل هیئت دولت در مصوبه تعیین ضریب حقوق و حداقل و حداکثر حقوق کارمندان، تاکید کرده بود حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون و سایر مشمولین ماده مذکور به استثنای مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۵ میلیون و ۶۳۰ هزار ریال و حداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارکنان به میزان هفت برابر حداقل حقوق مذکور در این بند تعیین می‌شود.

در ماده ۲- آئین نامه اجرایی تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور آمده است، حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگان کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوقهای وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان پانزده میلیون و هفتصد و هشتاد و پنج هزار (۱۵.۷۸۵.۰۰۰) ریال و حداکثر حقوق آنان هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می‌شود.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خروج آئین‌نامه هزینه‌کرد ماده ۱۷ از دستور جلسه/ مخالفان چه گفتند؟

به گزارش خبرنگار مهر، آئین‌نامه نحوه هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ بودجه شهرداری کرج صبح امروز در جلسه علنی شورای شهر مطرح و از سوی اعضای شورای شهر مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

عباس زارع رئیس شورای شهر کرج با اشاره به اینکه قسمتی از اعتبارات بر اساس این آئین‌نامه هزینه می‌شود که شامل تعاریف متعددی است، گفت: با اجرای این آئین‌نامه کمیته اقشار آسیب‌پذیر با حضور دو نماینده از شورا، یک نماینده از بهزیستی، یک نماینده از سوی شهردار و یک نماینده از معاونت مالی تشکیل می‌شود. درخواست اقشار مختلف مطرح در این کمیته بررسی و در صورت لزوم پرداخت‌ها انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در صورت اجرای این آئین‌نامه دیگرکسی برای دریافت اعتبار ماده ۱۷ به شورا مراجعه نخواهد کرد زیرا ستاد در شهرداری تشکیل و مراجعان درخواست‌های خود را به‌صورت مکتوب ارائه می‌کنند تا موردبررسی قرار گیرد، اعتبار نیز تا سقف مشخصی پرداخت می‌شود.

رئیس شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه این آئین‌نامه سه ماه است که در اختیار همکاران قرارگرفته، گفت: اعتبار باقی‌مانده ماده ۱۷ در جهت حمایت از نهادهای عمومی مانند خیریه‌ها و با صلاحدید شورا و شهرداری هزینه می‌شود.

یکی از کارهای مهم معاونت فرهنگی-اجتماعی بررسی وضعیت مردم گرفتاری است که برای دریافت اعتبار ماده ۱۷ به شهرداری مراجعه می‌کنند فریده بزنی بیرانوند عضو شورای شهر کرج که مخالف اجرای این آئین‌نامه بود، گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم به ما مراجعه می‌کنند، بهتر است که اعتبار ماده ۱۷ در اختیار اعضای شورا باشد.

وی خطاب به رئیس شورای شهر گفت: نمی‌توانیم با تشکیل یک کمیته به مردم بگوییم بروید از بهزیستی و کمیته امداد نامه بیاورید بهتر است اعتبار در اختیار ما باشد و طبق روال گذشته پرداخت‌ها انجام شود.

منصور وحیدی یکی دیگر از مخالفان اجرای آئین‌نامه نحوه هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ بودجه شهرداری کرج، گفت: ما سالانه در خصوص میلیاردها تومان تصمیم‌گیری می‌کنیم، وزارت کشور برای چگونگی هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ آئین‌نامه‌ای دارد که در اختیار شهرداری و شورا قرارگرفته است.

وی با اشاره به اینکه بنده شرمنده بسیاری از نهادها ازجمله مدارس استثنایی هستم، گفت: باید ببینیم برای مردم گرفتار و یتیمان چه‌کاری می‌توان کرد.

عضو شورای شهر کرج از شهردار خواست که سازمان فرهنگی این موارد را سامان دهد و گفت: یکی از کارهای مهم معاونت فرهنگی - اجتماعی بررسی وضعیت مردم گرفتاری است که برای دریافت اعتبار ماده ۱۷ به شهرداری مراجعه می‌کنند.

همواره این شائبه وجود داشته که پولی (ماده ۱۷) در اختیار اعضای شورا است تا برای افرادی هزینه شود که به آن‌ها رأی می‌دهند وحیدی در بخش دیگری با تأکید بر اینکه نوع برخوردی با ماده ۱۷ در بسیاری مواقع منطقی نبوده است، گفت: معتقدم اسنادی که از سوی اعضای شورا به‌عنوان پرداختی ماده ۱۷ به شهرداری ارائه می‌شود باید شفاف باشد، این‌طور نباشد که کارشناسی بخواهد بابت اسناد و برای مسائل پیش‌پاافتاده برای ما تعیین تکلیف کند.

وی اضافه کرد: نباید با این مسئله به‌گونه‌ای برخورد شود که یا مقررات رعایت نشود یا چنان سختگیرانه برخورد شود که کاری از پیش نرود.

محمدحسین خلیلی اردکانی دیگر عضو شورای شهر کرج به‌عنوان موافق اجرای این آئین‌نامه با اشاره به اینکه پرداختن به موضوعات ماده ۱۷ وقت زیادی از ما می‌گیرد، گفت: همواره این شائبه وجود داشته که پولی در اختیار اعضای شورا است تا برای افرادی هزینه شود که به آن‌ها رأی می‌دهند.

وی اضافه کرد: هرچه این موارد ضابطه‌مند و قانونی شود به نفع شهر و شهروندان است، باید تصمیم در خصوص اعتبار ماده ۱۷ در کمیته مربوطه اتخاذ شود.

اکبر سلیم نژاد، عضو شورای شهر کرج نیز در این خصوص گفت: ۶۰ درصد ماده ۱۷ در اختیار شهرداری و ۴۰ درصد در اختیار شورا است.

وی که موافق اجرای این آئین‌نامه نبود، به دیگر همتایان خود تأکید کرد که باعجله به این طرح رأی ندهند تا محدودیتی پیش نیاید.

سلیم نژاد اضافه کرد: پرداخت ماده ۱۷ باید بر اساس قانون و با ارائه کپی کارت ملی همراه با آدرس شخص موردنظر باشد که پیس از این برخی از اعضا این مهم را انجام نداده و از این باید انجام شود.

پیشنهاد بررسی آئین‌نامه نحوه هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ در جلسه غیرعلنی وی با تأکید بر اینکه بازرسی اسناد شهرداری را موردبررسی قرار می‌دهد، گفت: این مستندات باید ارائه شود در صورت عدم ارائه با مشکل مواجه می‌شویم.

مهدی حاجی قاسمی نیز در واکنش به اظهارات دیگر همتایان خود، گفت: تا پیش‌ازاین آئین‌نامه‌های بسیاری نوشته و به شهرداری ابلاغ‌شده است درحالی‌که برخی از آن‌ها عملیاتی نشده است.

عضو شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه ماهیت آئین‌نامه ماده ۱۷ خوب است، گفت: این سوال مطرح است که بسیاری از مشکلات مردم به مدیران منتقل می‌شود آیا پیگیری‌های لازم انجام می‌شود؟ بنده معتقدم باید سازوکاری تعریف شود تا اقدامات بر اساس قانون انجام شود.

در ادامه اکبر سلیم نژاد پیشنهاد داد این آئین‌نامه در جلسه‌ای غیرعلنی موردبررسی بیشتر قرار گیرد.

اما فرج‌الله ایلیات نیز در خصوص آئین‌نامه نحوه هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ بودجه شهرداری کرج، گفت: در این آئین به مصوبات شورا استناد شده که بسیار خوب است، باید اجازه دهیم کارگروهی از سوی شهرداری تشکیل و این موضوع بررسی شود که پس از اجرای این آئین‌نامه کسی به شورا مراجعه نمی‌کند یا خیر. باید جوانب کار موردبررسی قرار گیرد تا پس از واگذاری شاهد موازی کاری نباشیم.

وی با تأکید بر اینکه در تبریز برای بهتر هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ سمن‌های مردم‌نهاد شناسایی‌شده و آن‌ها به مدیریت شهری کمک می‌کنند، گفت: در این جلسه به جمع‌بندی نمی‌رسیم، این آئین‌نامه نیازمند بررسی بیشتر است.

اجرای آئین‌نامه نحوه هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ رفت آمدهای متداول در شورا را کاهش می‌دهد تا اعضا به کارهای اساسی‌تری برسند، تبعات منفی احتمالی برای اعضا را کاهش می‌دهد رئیس شورای شهر پس از شنیدن سخنان مخالفان و موافقان از آن‌ها خواست طرح را با دقت بخوانند و گفت: شورا بر اساس قانون در ماده ۱۷ هیچ مسئولیتی ندارد و فقط نحوه هزینه کرد را مدیریت می‌کند، در این طرح ملاحظات همکاران پیش‌بینی‌شده است.

عباس زارع تأکید کرد: با اجرای آئین‌نامه نحوه هزینه کرد اعتبار ماده ۱۷ بودجه شهرداری کرج قسمتی از اعتبار در کمیته اقشار آسیب‌پذیر توزیع و باقی‌مانده در اختیار نهادهای عمومی و خیریه‌ها قرار می‌گیرد.

وی همچنین افزود: اجرای این آئین‌نامه رفت آمدهای متداول در شورا را کاهش می‌دهد تا اعضا به کارهای اساسی‌تری برسند، تبعات منفی احتمالی برای اعضا را کاهش می‌دهد.

رئیس شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه باید چند میلیارد تومان به دست نیازمند واقعی برسد، گفت: پس از شنیدن نظرات مخالفان و موافقان این آئین‌نامه از دستور خارج می‌شود ولی ازآنجایی‌که برای این طرح زحمت زیادی کشیده شده برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود.

کد خبر 4626326

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره افزایش حقوق حقوق کارمندان

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گفتگو|درخواست عضو کمیسیون اقتصادی از دولت درباره حقوق کارمندان
 • انفجار در مسیر اتوبوس کارمندان حج افغانستان
 • انفجار در مسیر اتوبوس کارمندان حج افغانستان ۱۰ زخمی برجای گذاشت
 • دولت برای حذف یارانه بگیران پردرآمد دست بجنباند
 • اصلاح حقوق دانشجومعلمان به آموزش‌وپرورش ابلاغ شد
 • تصویب آیین نامه اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ با رویکرد ایجاد و تثبیت اشتغال
 • مروری بر اخبار مهم روز؛ نحوه ارزیابی شرایط کشور و زندگی مردم توسط روحانی/تحلیلی درباره مجرمان مؤمن‌نما/ /چرا علی مطهری از هئیت رئیسه حذف شد؟
 • موسوی لارگانی: حقوق نجومی بگیران طبق روش دولت برای افزایش حقوق‌ها زیادتر شده است
 • تشکیل کمیته ویژه برای قانونمند شدن پرداخت‌های ماده ۱۷ شهرداری کرج
 • موسوی‌لارگانی: نجومی‌بگیران روز به روز بیشتر حقوق می‌گیرند
 • نجومی‌بگیران روز به روز بیشتر حقوق می‌گیرند/دولت قانون رااجرا کند
 • حداقل حقوق به دانشجو‌معلمان تعلق خواهد گرفت
 • درخواست نمایندگان ازلاریجانی درباره افزایش حقوق کارمندان
 • معافیت مالیاتی کارمندان تا سقف حقوق ۳۳ میلیون تومان در سال
 • ضرورت اجرایی شدن مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان
 • روحانی: قطعا از رنج و مشکلات مردم خبر دارم/ پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیم/بیشترین رنج را حقوق‌ بگیران ثابت می‌برند/آمریکا نمی‌تواند کشور ما را به زانو درآورد
 • خلق رکورد وصول حق بیمه در تاریخ سازمان تامین اجتماعی طی اردیبهشت/ انجام تمامی تعهدات این سازمان در قبال مستمری بگیران
 • مصوبات مجلس درباره بازار خودرو مشکلی را حل نمی‌کند
 • سازمان خصوصی‌سازی مکلف به رعایت اهلیت در واگذار‌ی‌ها شد