رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شیراز با بیان اینکه سد تنگ سرخ، از پروژه‌های سرنوشت ساز شیراز محسوب می‌شود، تاکید کرد که شورا تعیین تکلیف می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، نوذر امامی پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: پروژه سد تنگ سرخ یکی از پروژه‌های سرنوشت ساز کلان شهر شیراز است که از سال ۷۵ تا کنون پروژه در دست اقدام است و قریب ۲۳ سال است این بحث در بین مردم مطرح می‌شود.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: عده‌ای اعتقاد دارند که این سد برای شهر و مردم شیراز بسیار مفید است و می‌تواند یک تحول و تولد جدیدی برای شیراز باشد.

وی افزود: آنها معتقدند با اجرای این سد، احیاء ۲۷ کیلومتر مسیر رودخانه خشک یا خرم رود که از سرچشمه‌های سد شروع و تا به دریاچه مهارلو می‌رسد محقق می‌شود و می‌تواند باغ‌های قصردشت را احیا، خیابان‌های شیراز را پر از اب و رودخانه‌ی خشک را محلی برای تفریح و گردشگری و جذب گردشگر کند ضمن اینکه از خسارات سیل ناشی از این مسیر که با چگالی زیاد است، جلوگیری خواهد شد.

امامی با اشاره به منتقدان اجرای این پروژه افزود: عده‌ای معتقدند به دلیل وجود سازند گچساران و سازند مارنی در ان مکان وفرار اب در این سد اگر سد احداث شود تبعات منفی زیادی دارد و برای شهرداری عدم اجرای سد می‌تواند بهتر باشد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: سازمان محیط زیست نیز در ارتباط با اجرای سد معتقد است که این سد حقابه دریاچه مهارلو را از بین می‌برد در حالیکه حوزه آبریز این سد که ۱۷۰ کیلو متر مربع خواهد بود سه درصد حجم آبریز دریاچه مهارلو بوده که بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر وسعت دارد، حجم مخزن سد تنگ سرخ ۱۶/۲ میلیون متر مکعب است و حجم دریاچه بیش از ۵۱۰ میلیون متر مکعب است.

وی افزود: برخی طرفداران محیط زیست نیز معتقدند این سد مشکلاتی را برای شهروندان فراهم می‌کند و سبب سو استفاده‌ی برخی زمین‌داران بالادست یا پایین دست سد می‌شود.

وی از بررسی مکرر این پروژه در کمیسیون شهرسازی خبر داد و افزود: به دلیل اهمیتی که اجرای سد در سرنوشت مردم و شهر شیراز دارد، در نظر داریم با پیگیری‌های متعدد تکلیف اجرای سد مشخص شود که ایا سد اجرا می‌شود یا خیر؟ به همین منظور از همه مسئولان ذیربط در سومین جلسه دعوت شد تا تکلیف اجرا یا عدم اجرای سد را مشخص کنند.

امامی گفت: این طرح با مشارکت سازمان آب منطقه‌ای فارس و شهرداری شیراز وارد فاز اجرایی شدو در برخی از قسمت‌های حوضچه سد، نیز کارهایی انجام و سطح حوضچه دستکاری شد که این مکان می‌تواند محل خطر درمواقع وقوع سیل باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه حقابه‌ی دریاچه‌ی مهارلو از سد تنگ سرخ تامین میشود، طبق برآورد دقیقی که انجام شده است کمتر از ۳ درصد از آب دریاچه مهارلو را حوزه‌ی آب‌ریز سد تنگ سرخ تامین میکند؛ درحالی که حوزه ی ابریز دریاچه مهارلو بیش از 3000 کیلومتر است.

وی ادامه داد: در گذشته حجم این سد بالای ۶۰ میلیون متر مکعب بود ولی در حال حاضر این میزان به ۱۶/۲ تقلیل یافته و این حجم کم سبب شده این طرح به طرح ابخیزداری تبدیل شود .

عضوشورای اسلامی شهر شیراز گفت: حوضچه و سطح ابریز سد تنگ سرخ بیشترین حجم حوزه ی ابریزی است که سبب خسارت سیل در سطح شیراز می شود که اگر مهار شود باتوجه به گل و لای، چگالی و غلظتی که دارد می تواند در کمتر کردن خسارت سیل موثر باشد.

امامی گفت: حوضچه سد تنگ سرخ ۱۶/۲ میلیون متر مکعب است درحالی که حوضچه دریاچه مهارلو بیش از ۵۱۰ میلیون مترمکعب است بنابراین کمتر از سه درصد اب دریاچه را می‌تواند تامین کند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: کارشناسان، اساتید دانشگاه، مشاوران، استانداری و شورای قبل شهر ،کارشناسان و مشاوران کمیسیون در این جلسه به بررسی کارشناسی موضوع پرداختند و درنهایت با توجه به اینکه دکتر کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور، قبلا اجرای سد را با موافقت، بلامانع اعلام کردند درحال حاضر منتظر هستیم از طریق استاندار فعلی شیراز این موضوع پیگیری و دستور بلامانع بودن اجرای سد صادر شود تا با رعایت اصول فنی و محیط زیستی و تمام سازو کارهای ضروری ، سد اجرایی شود.

امامی خاطر نشان کرد: در جلسه آتی، با درنظر گرفتن اظهار نظر شورای عالی محیط زیست و رییس سازمان محیط زیست کشور اگر بنا به اجرای سد باشد باید هرچه سریعتر این عملیات انجام شود تا شهروندان بتوانند از مزایای این سد بهره ببرند درغیر اینصورت سد نباید اجراشود و این موضوع باید به اطلا ع مردم برسد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سهم 300 میلیون مترمکعبی پساب در احیای دریاچه ارومیه

ارومیه- ایرنا- استفاده از پساب از جمله 27 راهکار مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای این پهنه آبی با سهم آب آورد 300 میلیون مترمکعبی در سال محسوب می شود که در چهار سال گذشته طرح های مهمی با سرمایه گذاری کلان برای تحقق آن، تعریف و اجرایی شده است.

به گزارش ایرنا، انتقال پساب به عنوان یک راهکار علمی و فاقد مشکلات زیست محیطی برای افزایش آب دریاچه ارومیه پس از تشکیل ستاد احیای این پهنه آبی در سال 1393 و به عنوان یکی از طرح های 27 گانه مصوب برای بهبود وضعیت دریاچه در دستور کار قرار گرفت و اکنون بخش مهمی از طرح های مربوط به آن در حال بهره برداری است.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق و سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اطمینان بخشی نسبت به رعایت استانداردهای زیست محیطی در انتقال پساب به دریاچه ارومیه گفت: 99.9 درصد محتوای فاضلاب را آب تشکیل می دهد و تنها یک صدم (0.1) درصد آن مواد آلی است که اگر این میزان کم هم از آب جدا شود، همان آب باقی می ماند.
«مسعود تجریشی» با بیان اینکه مصرف فاضلاب‌ها موضوع بدی نیست، ولی رعایت استانداردهای زیست محیطی و بهداشتی در این امر ضروری به نظر می رسد، افزود: به همین خاطر تاکید داریم که فاضلاب تصفیه شده و منطبق با استانداردها وارد دریاچه شود.
وی افزود: قرار است 250 تا 300 میلیون مترمکعب پساب از استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی وارد دریاچه ارومیه شود که همه استانداردها در این خصوص رعایت خواهد شد.
وی اظهار داشت: انتقال فاضلاب تصفیه شده شهری به دریاچه ارومیه هیچ مانع زیست محیطی، فنی و بهداشتی ندارد و ستاد احیا همه مسائل فنی و تخصصی را رعایت می‌کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی به عنوان مجری این طرح نیز گفت: قرار است سالانه 105 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده و فاقد تاثیرات منفی زیست محیطی به بستر دریاچه ارومیه هدایت شود.
رسول اکبری افزود: با در نظر گرفتن پساب تصفیه خانه نقده، مدول اول و دوم فاضلاب ارومیه، مهاباد، میاندوآب، سلماس و بوکان هم اکنون حدود 60 میلیون مترمکعب پساب از طریق خطوط یا رودخانه ها به پیکره دریاچه هدایت می شود.
وی اضافه کرد: با تخصیص اعتبار سال 1397 به میزان 468 میلیارد ریال، تصفیه خانه فاضلاب گلمان در ارومیه نیز طی ماه های اخیر به بهره برداری رسید و در صورت تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار در سال جاری از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه، مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه نیز تا پایان شهریور سال جاری افتتاح خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه چندی پیش فاز اول خط انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه نیز به طول هفت کیلومتر به اتمام رسید، اظهار داشت: با در نظر گرفتن اعتبار سال گذشته و تخصیص اعتبار لازم به میزان 150 میلیارد ریال در سال جاری، مابقی خط انتقال به طول چهار کیلومتر هم تا پایان شهریور تکمیل می شود.
اکبری بیان کرد: این شرکت در شهرستان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه با اعتباری بالغ بر 6 هزار و 228 میلیارد ریال احداث شبکه جمع آوری فاضلاب فرعی و اصلی به طول هزار و 100 کیلومتر، احداث تصفیه خانه های فاضلاب به ظرفیت 115 هزار 563 متر مکعب در شبانه روز و احداث 30 ایستگاه پمپاژ را دستور کار قرار داده است.
وی اضافه کرد: یکهزار و 900 میلیارد ریال از این میزان اعتبار دریافت و 300 کیلومتر شبکه فرعی، اصلی و خط انتقال، 6 واحد ایستگاه پمپاژ و افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب به میزان 6 هزار و 400متر مکعب در شبانه روز انجام شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی هم در خصوص انتقال پساب از تصفیه خانه های این استان به دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر انتقال پساب فاضلاب شهرهای تبریز و عجب شیر در دستور کار این شرکت قرار دارد.
یوسف غفارزاده افزود: طول طرح انتقال پساب فاضلاب تبریز به دریاچه ارومیه 52 کیلومتر است که قطعه اول به طول 10 کیلومتر در دست اجرا بوده و تاکنون 6.5 کیلومتر آن اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: طرح انتقال پساب شهرستان عجب شیر به دریاچه ارومیه نیز 9 کیلومتر طول دارد که از این میزان، 6 کیلومتر به اجرا درآمده است.
وی بیان کرد: با اجرای طرح های انتقال پساب خروجی تصفیه خانه های شهرهای استان به پیکره آبی دریاچه ارومیه، سالانه حدود 123 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده از آذربایجان شرقی وارد این پهنه آبی می شود.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز گفت: پساب تصفیه شده فاضلاب 12 شهر حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این دریاچه سرازیر می شود که اقدامات اجرایی این پروژه ها در دستور کار قرار دارد.
فرهاد سرخوش بیان کرد: تکمیل و توسعه تاسیسات فاضلاب ارومیه، بوکان، سلماس، میاندوآب، نقده و ایجاد تاسیسات فاضلاب گلمان ارومیه، شاهین دژ و مطالعه و اجرای سامانه فاضلاب اشنویه، محمدیار و مطالعه فاضلاب قوشچی، نوشین شهر، تازه شهر، چهاربرج و احداث خط انتقال پساب فاضلاب گلمان ارومیه و پساب شهر ارومیه از جمله اقدامات در راستای احیای دریاچه ارومیه است.
وی اظهار داشت: همزمان با اجرای طرح های تصفیه فاضلاب در آذربایجان غربی، بررسی روند تصفیه اصولی و بهداشتی فاضلاب نیز صورت می گیرد تا مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.
وی بیان کرد: استفاده از پساب تصفیه شده در راستای احیای دریاچه ارومیه، کمک شایانی به افزایش تراز آبی این دریاچه می کند و بسیار موثر است.
به گزارش ایرنا به عقیده بسیاری از کارشناسان، انتقال این پساب به دریاچه ارومیه با لحاظ ملاحظات زیست محیطی در افزایش آب این دریاچه اثر بسیاری دارد و در کنار انتقال پساب از شهرهای آذربایجان شرقی به ویژه تبریز می توان زمینه افزایش بیش از 300 میلیون مترمکعبی آب دریاچه در سال را فراهم کرد که رقمی قابل توجه به نظر می رسد.
هرچند باید با اختصاص اعتبار مناسب و استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری، روند اجرای طرح های مربوط به تصفیه خانه های این حوضه آبریز تسریع شود.
8137 /3072/518
گزارش از: سیده فاطمه سجادی

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن؛ احترام را آزمایش کن، جواب می‌دهد| تیم B و ترامپ چیزی می‌خواهند که اسکندر و چنگیز نتوانستند

رونمایی از یک آقازاده با سرمایه ۳۰۰۰ میلیاردی!

کلیدواژه: سد تنگ سرخ شيراز منطقه فارس

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دولت سیاست‌های ستاد احیا دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی را اصلاح کند
 • خبر تلخ برای سرخ پوشان؛ ساعات سرنوشت‌ساز 2 کاپیتان تراکتورسازی!
 • رئیس جمهور: احیای دریاچه ارومیه از مهمترین آرزوهای دولت است
 • روحانی : حال خوب دریاچه ارومیه موجب خوشحالی است
 • برداشت نمک؛ راهی برای طول عمر دریاچه ارومیه
 • روزهای سرنوشت ساز کاغذ
 • روایت تصویری صلیب سرخ از جنگ یمن
 • طرز تهیه برنج سرخ کرده چینی
 • دو رزق سرنوشت‌ساز برای آدمی/گره‌ای که خود گره‌گشا می‌شود
 • دریاچه مارمیشو جاذبه گردشگری طبیعی بکر + تصاویر
 • الگوسازی برای بیابان زدایی در حاشیه نمکی دریاچه ارومیه
 • پیدا شدن جسد جوان ۳۲ ساله در دریاچه سد کارون چهار
 • آخرین تحولات بازار طلای سرخ
 • تقدیر پرسپولیسی ها از ژاوی؛ حضور ژاوی هرناندز در عکس تیمی سرخ ها
 • دانشجویان رمضان ۹۷ محضر رهبر انقلاب چه گفتند؟
 • چاپ سوم «پیکان سرنوشت ما» کتابی برای علاقه مندان به کارآفرینی در جامعه
 • ۶ پروژه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افتتاح می‌شود
 • حال خوش دریاچه ارومیه در سایه روان سازی انتقال آب به پیکره
 • خاتم سازی شیراز در مسیر تثبیت اعتبار جهانی