خبرگزاری میزان- میوه خرما چهار مرحله رسیدن را طی می‌کند و در این مراحل تغییر‌هایی در رنگ، بافت، مزه، اندازه و ترکیب‌های شیمیایی آن رخ می‌دهد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،با توجه به اینکه خرما حاوی کربوهیدرات (مواد قندی) زیادی است، محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌ها، به‌خصوص مخمر‌ها محسوب می‌شود بنابراین توصیه ما به نگهداری خرما‌های نرم و تازه در یخچال است.

سرمای محیط داخلی یخچال باعث کاهش رشد میکروارگانیسم‌ها و همچنین فعالیت آنزیم‌ها می‌شود. به طور کلی خرما را می‌توان حدود ۸ ماه داخل یخچال نگهداری کرد، اما نگهداری خرما‌های خشک بیرون از یخچال و ظرف‌های در بسته اشکالی ندارد. خرمای خشک تا یک سال قابلیت نگهداری در یخچال دارد.

میوه خرما چهار مرحله رسیدن را طی می‌کند و در این مراحل تغییر‌هایی در رنگ، بافت، مزه، اندازه و ترکیب‌های شیمیایی آن رخ می‌دهد. خرما در ابتدا میوه‌ای سبز رنگ، سفت و سرشار از آب و تانن است و طعم تلخ و گسی دارد. به مرور زمان رطوبت این میوه کمتر و میزان قند‌های آن بیشتر می‌شود تا در نهایت به خرمایی کاملاً رسیده تبدیل شود.

رطب، مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد. در مرحله تمر (خرمای رسیده) رطوبت به حداقل خود می‌رسد و رنگ خرما هم کاملاً قهوه‌ای تا سیاه می‌شود. در این مرحله میزان قند‌های احیاکننده خرما (فروکتوز و گلوکز) بالا و ساکاروز آن اندک است و بافتی یکنواخت و گاهی چروکیده دارد.

برای آشنایی با روش نگهداری انواع مختلف خرما از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراهمان باشید.

روش نگهداری خرمای نارس (خارک)

خارک یا خرک، در اصل همان خرمای نرسیده و کال است. خارک بعضی از انواع خرما را می‌توان خورد و جنوبی‌ها به آن علاقه دارند. به خاطر وجود ماده تانین مزه گس و شیرینی کمی دارد. خارک را می‌پزند و پخته آن را خشک کرده و تا دو سال قابل استفاده است.

نگهداری خرمای تازه (رطب)

خرما‌های نرم، به دلیل شیره و رطوبت زودتر خراب، مزه و رنگ آن‌ها ترش و عوض می‌شود. به همین علت، خرمای نرم و‌تر را در ظرف درب دار درون یخچال با دمای ۳ تا ۸ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. بهتر است ظرف مدت یک هفته. خورده شوند، تا در خواص آن‌ها تغییری ایجاد نشود. اما تا یک ماه در یخچال مشکلی پیش نمی‌آید. در صورت شکرک زدن آن را گرم کرده و مصرف کنید.

نگهداری خرما خشک

خرما‌های خشک و نیمه‌خشک ماندگاری بالایی دارند و در دمای آشپزخانه، به‌دوراز نور خورشید و حرارت قابل نگهداری تا یک سال هستند. برای جلوگیری از رطوبت، درون ظرف شیشه‌ای درب‌دار و یا پلاستیک زیپ‌دار که هوای آن خالی شده باشد، قرار دهید.

روش نگهداری خرما در فریزر

انواع خرما اعم از‌تر و نیمه‌خشک را می‌توان تا یک سال در فریزر نگهداری کرد تا تازه بماند. برای فریز کردن، خرما‌ها را درون کیسه فریز قرار داده، هوای آن را خالی کنید و مقداری فضا برای یخ زدن خرما‌ها آزاد بگذارید. سپس در سردترین نقطه فریزر قرار دهید. هنگام مصرف، ۳ ساعت قبل خرما را خارج کنید تا به آهستگی یخش ذوب شود و یا در ظرف آب گرم بگذارید. در کل به دلیل فراوانی خرما در همه‌وقت و همه‌جا، خوردن خرما به‌صورت تازه بهتر است.

آیا لازم است خرما را قبل از مصرف به شست یا پوست کند؟

از نظر بهداشتی، شستن خرما مثل هر میوه دیگری قبل از مصرف ضروری است. انواع میکروارگانیسم‌ها و آلودگی‌ها در نخلستان‌ها وجود دارد. با توجه به پدیده گرد و غباری که در چند سال اخیر در مناطق غرب و جنوب غرب کشور مشکلات فراوانی را به‌وجود آورده، شستن خرما قبل از مصرف بیش از پیش ضروری شده است بنابراین توصیه می‌شود خرما را قبل از مصرف کاملاً بشویید، ولی نیازی به جدا کردن پوست آن نیست.

چرا برخی خرما‌ها ترش می‌شوند؟

خرما سرشار از کربوهیدرات (مواد قندی) است و در صورتی که شرایط رشد میکروارگانیسم‌ها فراهم شود، خرما‌های نرم که دارای رطوبت بیشتری نسبت به انواع خشک‌شان هستند، به سرعت تخمیر می‌شوند و طعم و بوی ترشیدگی می‌گیرند. هوای نسبتاً گرم و مرطوب و حضور اکسیژن برای رشد میکروارگانیسم‌ها و عمل تخمیر ضروری است و اگر خرما در دمای پایین مثل یخچال و در ظروف در بسته نگهداری شود، قابلیت نگهداری‌اش بالاتر می‌رود.

آیا شکرک‌زدن خرما نشانه فساد آن است؟

شکرک‌زدن که همان تشکیل کریستال یا بلور‌های قندی است، بیشتر در انواع‌تر مثل خرمای مضافتی و کبکاب و در خرمای کاملاً رسیده اتفاق می‌افتد که در اثر نگهداری خرما در شرایط نامناسب است و اگر خرما در یخچال نگهداری شود، احتمال بروز این پدیده کمتر خواهد بود. به هر حال شکرک‌زدن فساد تلقی نمی‌شود. شکرک فقط با ایجاد تغییراتی در بافت و ظاهر خرما، کیفیت آن را از نظر مصرف کننده پایین می‌آورد.

نشانه‌های فساد خرما چیست؟

فساد خرما در اثر حضور انواع باکتری، کپک، مخمر و آفت‌های انباری ایجاد می‌شود. بوی ترشیدگی نشانه شاخصی از تخمیر شدن خرماست. گاهی در انواع خرمایی که به صورت فله عرضه می‌شود آنقدر شرایط نگهداری نامناسب است که لکه‌های کپک‌زده را می‌توان به سادگی مشاهده کرد. کرم‌خوردگی و وجود آفات در خرما هم از نشانه‌های فساد آن هستند که رفع این مشکل باید در مراحل داشت و برداشت خرما انجام شود.

انتهای پیام/
منبع:روزیاتو
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اختصاصی| فساد در تجارت کود/ صادرات مجدد کودهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ توسط سودجویان + اسناد

اسنادی به دست خبرگزاری تسنیم رسیده که نشان می‌دهد، بخشی از کود های شیمیایی که دولت هرساله برای حمایت از کشاورزان با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می کند، توسط افرادی سودجو از برخی گمرکات کشور خارج می‌شود. ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱ اقتصادی اقتصاد ایران صنعت و تجارت نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هرساله برای تامین بخشی از کود شیمیایی مصرفی کشاورزان از خارج کشور واردات صورت می گیرد؛ دولت برای تعدیل هزینه های تولید واردات این محصولات را با ارز دولتی 4200 تومانی انجام می دهد.

اسنادی که به دست خبرگزاری تسنیم رسیده نشان می دهند بخشی از  این کودهای شیمیایی، توسط برخی از افراد سود جو با عناوین دیگر از کشور خارج  و با ارز آزاد صادر می‌شود و این فساد باعث شده که سود زیادی نصیب این متخلفان شود. 

بنابراین گزارش اواخر اسفند ماه سال گذشته عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در امور زراعت با ارسال نامه ای به  مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی و همتای خود در وزارت جهاد کشاورزی با موضوع «مسائل مرتبط با صادرات انواع کودها» نوشت: "همانطور که مستضحرید معاونت زراعت در امور مربوط به کود از جمله واردات، ثبت سفارش، صادرات، پایش و توزیع انواع کودها نظارت دارد.

کنترل واردات و عرضه انواع مواد کودی تولیدی با توجه به ثبت انواع کودها در موسسه تحقیقات خاک و آب در حال انجام است. اما در زمینه صادرات انواع کودها هرچند که کمیته صادرات کود وزارت جهاد کشاورزی کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد ولی گزارش‌های رسیده از گمرکات کشور به خصوص گمرکات شرق کشور نشان می‌دهد که کودهای مختلف از جمله کودهایی که با ارز دولتی وارد کشور می‌شوند با عناوین دیگر در خارج از فصل 31 کتاب مقررات صادرات و واردات صادر می‌شوند.

استفاده از عناوینی چون سولفات نیتروژن که با این عناوین سولفات آمونیوم را صادر می‌نمایند، یا خاک فسفات سنتی که سوپر فسفات تریپل را صادر می‌نمایند همچنین دی آمونیوم فسفات را در قبالب نمک طعام صادر کرده‌اند. بنابراین لازم است طی مکاتبه با گمرکات کشور موارد زیر متذکر شده و نظارت بر صادرات در این شرایط بیشتر گردد.

1- صادرات انواع مواد معدنی به شکل گرانوله

2- داشتن عناوین فسفر، نیتروژن، پتاسیم، سولفات نیترات، کلراید و گوگرد در اظهار متقاضی

در نهایت پیشنهاد می‌گردد در موراد صادرات انواع معدنی خارج از فصل 31 نظیر فصل 28 از وزارت جهاد کشاورزی برای صادرات این نوع مواد استعلام گردد."

صادرات کود دولتی به اسم خاک

بنابراین گزارش مهرفرد پیرو این نامه، در تاریخ 16 اسفند سال 97  نامه ای به میر اشرافی رییس کل  گمرک جمهوری اسلامی ایران با موضوع لزوم «تشدید نظارت بر صادرات انواع کود» نوشت که شرح آن در ذیل آمده است.

"به استحضار می‌رساند گزارش‌های واصله از گمرکات، به ویژه گمرکات شرق کشور، حاکی از آن است که کودهای مختلف از جمله کودهایی که با ارز دولتی وارد کشور می‌شوند با عناوین دیگری خارج از فصل 31 کتاب مقررات صادرات و واردات صادر می‌شوند.

به عنوان مثال کود مهمی به نام سولفات آمونیوم، تحت عنوان سولفات هیدروژن و یا خاک فسفات معدنی و کد سوپر فسفات تریپل و یا دی‌آمونیوم فسفات تحت عنوان نمک طعام صادر می‌شوند. لذا خواهشمند است به گمرکات کشور ابلاغ فرمائید نسبت به تشدید نظارت در موارد زیر اقدام نمایند و در صورت بروز هر گونه ابهام از موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت متبوع استعلام شود.

1- صادرات انواع مواد معدنی به شکل گرانوله

2- داشتن عناوین فسفر، نیتروژن، پتاسیم، سولفات نیترات، کلراید و گوگرد در اظهار متقاضی

3- صادرات انواع مواد معدنی خارج از فصل 31 نظیر فصل 28 "

دستور دیرهنگام پیگیری در گمرک 

بعد از این نامه نگاری ها بود که علی اکبر شادمانی مدیرکل دفتر صادرات به تازگی (29 اردیبهشت 98) با ارسال نامه ای به  کلیه گمرکات اجرایی باموضوع «تاکید بر رعایت دقیق شرایط صادرات انواع کود» دستور پیگری و  دقت برای جلوگیری از خروج (صادرات)کودهای شیمیایی داده که با ارز 4200 تومانی به کشور وارد میشوند. متن این نامه به شرح زیر است.

پیرو مفاد بخشنامه‌های شماره 559/252136 مورخ 92/12/21 و 433/93/190125 مورخ 93/10/16 و 463/93/200234 مورخ 93/11/01 و 117/97/438590 مورخ 97/04/17 با موضوع ضوابط صادرات انواع کودهای کشاورزی (شیمیایی، آلی و زیستی) بدین وسیله ضمن تاکید بر اجرای بخشنامه‌های فوق‌الذکر، به پیوست تصویرنامه شماره 97/501/7252 مورخ 97/12/16 معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی با موضوع تشدید نظارت بر صادرات انواع کود، موارد تاکیدی به شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

1- صادرات کلیه کودهای کشاورزی (شیمیایی، آلیف زیستی و نیز کود اوره با پوشش گوگردی) منوط به صدور مجوز سیستمی در اظهارنامه توسط نماینده وزارت جهاد کشاورزی (محمد کاظم رمضانی معرفی شده طی نامه واصله از آن وزارتخانه به شماره ثبت 1507992 مورخ 97/12/07) از طریق سامانه جامع امور گمرکی می‌باشد. بدیهی است توجه واحد ذیربط صدور مجوز صادرات در وزارت جهاد کشاورزی، به مفاد بند1 نامه شماره 97/504/4935 مورخ 97/09/13 دفتر توسعه صادرات آن وزارتخانه (مبنی بر ممنوعیت صادرات کلیه کودهای کشاورزی وارداتی با ارز دولتی و کلیه کودهای که در تولید آنها از ترکیب این کودها به هر میزانی استفاده شود) ضروری می‌باشد.

2- صادرات کود اوره (تولید واحدهای پتروشیمی) تحت تعرفه 31021000 صرفا توسط شرکت‌های تولیدی مندرج در جداول ضمیمه نامه شماره 60/90834 مورخ 97/04/09 وزارت صنعت، معدن و تجارت (ابلاغی طی بخشنامه شماره 117/97/438590 مورخ 97/04/17) امکان پذیر بوده و علاوه بر آن باستناد بخشنامه شماره 463/93/200234 مورخ 93/11/01 منوط به اخذ مجوز از شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. لیکن تاکید می‌گردد صادرات کود اوره با پوشش گوگردی صرفا با اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی امکان‌پذیر می‌باشد.

3- با توجه به مشابهت ظاهری و عنوان بعشی از محصولات معدنی (از جمله کالاهای فصل 25 جداول ضمیمه کتاب مقررات صادرات و واردات)، محصولات و مواد شیمیایی (از جمله کالاهای فصول 28 و 29 همان جداول) با بعضی از انواع کودهای کشاورزی، بمنظور اجتناب از سوء استفاده‌های احتمالی ناشی از اظهار بعضی کالاهای دارای ممنوعیت، محدودیت و عوارض صادراتی، تحت عناوین مشابه دیگر، دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ گردد در هر مورد به هنگام انجام تشریفات صادرات محصولات موصوف، با امعان نظر به نامه شماره 97/501/7252 مورخ 97/12/16 معاونت محترم توسعه بازگرانی و صنایع کشاورزی (تصویر پیوست)، نسبت به اعمال دقت کافی اقدام لازم معمول داشته و در صورت وجود ابهام یا در صورت نیاز با ارسال نمونه کالا به آزمایشگاه استاندارد، نسبت به استعلام و تعیین ماهیت کالا و اینکه آیا کالای مورد آزمایش، کودهای کشاورزی تلقی شده و یا می‌تواند بعنوان کودهای کشاورزی و یا مواد کمکی خاک مورد استفاده قرار گیرد، بررسی لازم را بعمل آورده و در صورتی که ابهامی در جوابیه آزمایشگاه استاندارد باشد با ارسال نمونه کالا به آزمایشگاه‌های همکار با وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان استانی موسسه تحقیقات خاک و آب در سطح کشور (موضوع بند 5 این بخشنامه)، جهت تعیین ماهیت و نوع کالا، درصد عناصر تشکیل دهنده، نام تجاری کالا، نام شیمیایی یا معدنی کالا، اقدام و در جوابیه آزمایشگاه، بطور دقیق مراتب را استعلام نمایند.

4- ضمنا ً فهرست آزمایشگاه‌های همکار با وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان استانی موسسه تحقیقات خاک و آب در سطح کشور و دامنه فعالیت آنها در فرایند صادرات کودهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی (ضمیمه نامه شماره 97/504/4535 مورخ 97/11/13 آن وزارتخانه) نیز جهت بهره‌برداری لازم ارسال می‌گردد.

در پایان تاکید می‌گردد صرفا مجوز سیستمی وزارت جهاد کشاورزی توسط نماینده معرفی شده که در سامانه جامع امور گمرکی به صورت درج نظر صادر می‌گردد، قابل پذیرش می‌باشد.

لذا شایسته است ضمن اقدام لازم، مراتب را به کلیه واحدهای تابعه نیز و بر حسن اجرای امر نظارت مستمر معمول نمایند.

*برای مشاهده تصویر این اسناد اینجا کلیک کنید

گزارش از ابراهیم نژادرفیعی

انتهای پیام/

R1342/P1010113/S79,7,77,78,83/CT7 واژه های کاربردی مرتبط وزارت دادگستری وزارت اقتصاد مفاسد اقتصادی سازمان توسعه تجارت گمرک وزارت جهاد کشاورزی کالاهای اساسی

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: خرما سلامت تغذیه

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پای دولتی‌ها هم در میان است!
 • کشف 19 تن خرمای احتکار شده در اردبیل
 • پشت‌پرده گرانی خرما و شکر
 • 50 تن خرما هدیه عربستان سعودی به تاجیکستان
 • برخورد قاطع با ۴کارخانه محتکر شکر
 • علت اصلی گرانی خرما و شکر چیست؟
 • روشن شدن رنگ چشم با روشی عجیب/ دمنوشی برای درمان بی‌خوابی‌های شبانه/ ماسک خانگی مخصوص موهای خشک و آسیب‌دیده
 • مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود پیگیری مطالبات قضایی مردم الوند در مقابله با فساد
 • پشت‌پرده گرانی خرما و شکر/ برخورد قاطع با ۴کارخانه محتکر شکر
 • پشت‌پرده گرانی خرما و شکر؛ پای دولتی‌ها هم در میان است
 • گفتگوی اختصاصی| پشت‌پرده گرانی خرما و شکر؛ پای دولتی‌ها هم در میان است/برخورد قاطع با ۴کارخانه محتکر شکر
 • بحران فساد مالی یقه نتانیاهو را گرفت؛ اکثریت ساکنان سرزمین‌های اشغالی خواستار استعفای نتانیاهو
 • مالک باشگاه پاری سن ژرمن به فساد مالی متهم شد
 • کشف بیش از ۱۸ تن خرمای احتکار شده در اردبیل
 • بیش از 18 تن خرمای احتکار شده در اردبیل کشف شد
 • مطالبات مبارزه با فساد و رانت و ايجاد عدالت
 • نامه ۲۸۰۰ حقوقدان به رئیس قوه‌ قضائیه پیرامون مبارزه با فساد
 • جای خالی بخش خصوصی برای فرآوری گیاه ریواس در استان کرمان/ امکان سرمایه گذاری در بخش دارویی گیاه ریواس
 • وعده رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای مبارزه با فساد