تبریز- ایرنا - روستائیان و عشایر نقش مهمی در تولید داخلی و خودکفایی ملی ایفا می کنند و در این میان برای ماندگاری در روستا نیازمند بهره مندی از خدمات اجتماعی برای تامین آتیه خود هستند .

به گزارش ایرنا، بیش از هفتاد سال از اجرای اولین طرح های بیمه در ایران می گذرد و در این مدت به تدریج گروه های مختلف از جمله کارگران و کارمندان به صورت اجباری و در سال های اخیر با گسترش بیمه های اجتماعی برخی از اقشار به صورت اختیاری به عضویت صندوق های مختلف بیمه و بازنشستگی درآمده اند.
هر چند قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت پزشکی بصورت بیمه و غیره را حقی همگانی دانسته و دولت را مکلف می کند طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمد حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای آحاد افراد کشور تأمین کند، اما کالبد شکافی موضوع نشان می دهد طی چندین دهه فعالیت سازمان های مسئول بیمه های اجتماعی، در عین حال که بیش از 90 درصد جمعیت کشور با تفاوت در سطح و کیفیت خدمات دریافتی تحت پوشش بیمه درمان قرار دارند، در بخش بازنشستگی میزان پوشش بیمه ای حدود 65 درصد جمعیت کشور را شامل می شود.
در این میان روستائیان و عشایر که در صف مقدم تولید حیاتی ترین نیازهای کشور قرار دارند و بار اصلی خودکفائی در محصولات کشاورزی و دامی را بطور مستقیم و در بسیاری از کالاهای مورد نیاز جامعه بطور غیرمستقیم بر دوش می کشند از حق بیمه های اجتماعی که حق قانونی آنهاست و چه بسا به دلیل شرایط خاص زندگی محق تر از بقیه اند برخوردار نبوده اند.
در میان دلائل مختلف عدم برخورداری روستائیان و عشایر از مزایای بیمه های اجتماعی می توان به ویژگی هایی چون پراکندگی روستاها، کمبود امکانات اولیه مورد نیاز مانند امکانات وصول حق بیمه ، جمع آوری و ثبت اطلاعات، نا مشخص بودن درآمد روستائیان ، مشکلات آماری و بالاخره نبود تشکل و نهادهای مجری باعث شده بود که اگر تصمیمی در این زمینه گرفته شده در حرف و روی کاغذ باقی مانده و هیچگاه اجرایی نشود.
توجه به عمران و آبادانی و فراهم ساختن امکانات توسعه اقتصادی و رشد فرهنگی روستاها و روستائیان در 30 سالی که از انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد اگر چه فوائد و آثار ارزشمند فراوانی را به همراه داشته و در بسیاری از نقاط وضعیت را به کلی دگرگون کرده است اما همه جانبه نبودن اقدامات توسعه گرایانه مانند عدم اجرای طرح بیمه های اجتماعی در بین روستائیان و عشایر موجب شده است گروهی به امید برخورداری از مزایای بیمه های اجتماعی و تأمین آتیه از طریق کار در واحدهای تولیدی و خدماتی به سکونت در حاشیه شهرها روی آورند.
البته برخی نیز به دلیل نبود امکانات اشتغال، ازکار افتادگی ، پیری و از دست دادن سرپرست خانواده و بطور خلاصه فقر و تنگدستی به دنبال لقمه نانی راهی شهرها شده و بر مشکلات افزودند.
هر چند در مقاطع مختلف بویژه بعد از انقلاب اسلامی وعده اجرای طرح بیمه های اجتماعی در بین روستائیان و عشایر داده شد و حتی سازمان تأمین اجتماعی مأموریت اجرا یافت ولی حجم سنگین مسئولیت های سازمان و اینکه وجود رابطه کار و برقراری دستمزد بین کارگر و کارفرما مبنای بیمه در نزد سازمان و برخورداری از مزایای قانون تأمین اجتماعی بوده و اجراء نیز از طریق مراجعه به شعب سازمان واقع در محدوده شهرها صورت می پذیرفت، به همین لحاظ این شیوه ها پاسخگوی طرحی که باید خدمات خود را به ساکنین بیش از 50 هزار روستا و منطقه عشایری در مجموعه های چند خانوار تا چند صد خانوار ارائه کند نبود.
از طرفی ورود این پدیده در جوامع روستائی و عشایری نیازمند فرهنگ سازی آن هم با ابزارها و روش های خاص خود ، متفاوت از روش های معمول در جوامع شهری بود و امروز به نظر می رسد صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر پس از 15 سال توانسته است بر این دغدغه فایق آید تا جایی که بر اساس اعلام مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی دامنه نفوذ صندوق در جامعه روستایی استان به مرحله اشباع رسیده است.
محمد نظری در جلسه‌ای که با حضور عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با کارگزاران شهرستان تبریز برگزار شد با اعلام این مطلب اظهار داشت: مدیریت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در کنار فعالیت‌های ترویجی و فرهنگی طیفی از بحث‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری می‌طلبد که بایستی نیم نگاه اساسی هم به امنیت اجتماعی بیمه‌شدگان داشته باشد.
عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور هم خاطرنشان کرد: در دنیای امروز توسعه انسانی، اجتماعی و اقتصادی شاخصه‌های مختلفی دارد که بیمه و تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین این شاخصه‌هاست.
اسدالله رازانی ارزش و جایگاه بیمه در ایران را مجهول و ناشناخته دانست و افزود: به دلیل مجموعه شرایط اقتصادی و اجتماعی و سیاسی، هنوز در جامعه ما موضوع بیمه‌ها به عنوان تامین‌کننده آینده جامعه، نهادینه نشده است.
وی راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی در سال 1384 را کاری اساسی و در تراز و اندازه شاخص‌های توسعه‌یافتگی برشمرد و اظهار داشت: در اسلام، بر موضوع خدمت به خلق تاکید زیادی شده است و بی‌شک، صاحب حقترین قشر برای دریافت خدمت و مساعدت، قشر روستایی است.
وی با بیان اینکه کمک به جمعیت مولد روستاییان می‌تواند بسیار ارزشمند و کارساز باشد، گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، خلاء هایی در قوانین و آیین نامه‌ها بویژه قوانین پشتیبان دارد که البته این امر نیز معایب و محاسن خاص خودش را دارد.
وی، به اجباری نبودن بیمه در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان اشاره کرد و گفت: سنخ خدمات این صندوق، اندکی با تامین اجتماعی متفاوت است و خدمات تعریف شده در آن به بیمه‌های بازرگانی همچون بیمه عمر، بیشتر شبیه است.
وی با بیان اینکه کشور ما در آینده با چند ابربحران مواجه خواهد شد که بحران صندوق‌های بازنشستگی یکی از آنهاست، خاطرنشان کرد: با اندک بی‌دقتی در مدیریت هزینه‌ها، ممکن است صندوق بیمه اجتماعی روستاییان نیز به مشکل صندوق‌های دیگر دچار شود.
رازانی اضافه کرد: هر چند میزان مستمری پرداختی در صندوق بیمه روستاییان، رقم بالایی نیست اما همین رقم در زندگی خانوار روستایی نقش مهمی ایفا کرده است و بخشی از هزینه‌های معیشتی جامعه روستایی را تامین می‌کند.
وی با بیان اینکه نوآوری در صندوق و تنوع خدمات یک اصل پسندیده است، گفت: اما این امر نباید به رسالت اصلی صندوق و روند رشد و توسعه آن آسیب وارد کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی هم با اعلام اینکه 279 هزار نفر در این استان از صندوق های دولتی مستمری بازنشستگی می گیرند، گفت: بیش از 173 هزار نفر در استان از صندوق‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستمری بازنشستگی دریافت می‌کنند.
میراحد حسینی با بیان اینکه صندوق‌ها، نقش موثر و کلیدی در توسعه همه جانبه کشورمان داشته و دارند، از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به عنوان یکی از سه صندوق‌ بزرگ زیرمجموعه وزارتخانه نام برد.
وی افزود: این صندوق نسبت به 10 سال پیش، بسیار بزرگ شده است به طوری که هم اکنون تنها در آذربایجان‌شرقی بیش از 180 هزار نفر تحت پوشش و حدود 17 هزار خانوار مستمری بگیر دارد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان ‌شرقی هم با تشریح وضعیت استان از لحاظ جمعیتی گفت: 72 درصد جمعیت استان در 62 ساکن هستند که 49 شهر زیر 20 هزار نفر جمعیت دارند.
محمد نظری خاطرنشان کرد: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، یک میلیون و 100 هزار نفر معادل 28 درصد جمعیت آذربایجان‌شرقی را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد که در 2710 روستای دارای سکنه، سکونت دارند.
وی جمعیت عشایری استان در فصل قشلاق را نیز 43 هزار و 857 نفر اعلام و خاطرنشان کرد: عشایر آذربایجان‌شرقی بیشتر در منطقه ارسباران و شهرستان‌های سراب و میانه فعالیت دارند و با داشتن 22 درصد جمعیت دامی، 20 درصد پروتئین استان را تولید می‌کنند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان با اشاره به اینکه تمام جمعیت روستایی و عشایری و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر می‌توانند به صورت مستقیم به عضویت صندوق درآیند، اظهار داشت: براساس سهیمه تخصیصی، 284 هزار نفر از جمعیت مشمول 18 تا 50 ساله آذربایجان‌شرقی باید تحت پوشش صندوق قرار گیرند که از این میزان تاکنون، 187 هزار و 500 نفر معادل 65 درصد سهمیه ابلاغی محقق شده است.
وی با بیان اینکه 10 درصد بیمه‌شدگان صندوق در استان را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: میانگین بیمه‌شدگان صندوق در تمامی شهرستان‌های استان بالای 39 درصد (میانگین کشوری) است و شهرستان‌های هریس با 94 و خداآفرین با 41 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین پوشش را به خود اختصاص داده‌اند.
وی، کل پرداختی صندوق در استان طی سال 97 را 66 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مجموع مستمری‌بگیران صندوق در استان 16 هزار و 278 نفر، معادل 16 درصد مستمری‌بگیران صندوق در کشور است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی، همچنین سهمیه تکلیفی در بخش جذب برای استان در سالجاری را حداقل 24 هزار و حداکثر 41 هزار و 600 نفر و در بخش تمدید حداقل 121 هزار و حداکثر 137 هزار نفر عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بخش اعظم جمعیت مناطق روستایی و عشایری استان تاکنون تحت پوشش صندوق قرار گرفته‌اند، بنابراین در جذب جدید بایستی بیشتر شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت مدنظر قرار گیرد.
نظری اعلام کرد: افراد فاقد بیمه اجتماعی در سطح روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت استان براساس کدملی و کدپستی شناسایی شده‌اند و کارگزاری‌ها بایستی تمام اهتمام خود را برای جذب و عضویت افراد مذکور بکار گیرند.
وی بر ضرورت تقویت کارگزاران تاکید کرد و گفت: اگر این مهم محقق نشود با 300 کارمند، پوشش و مدیریت امور بیمه ای 4 میلیون نفر ممکن نخواهد بود.
به هر روی تامین بخشی از نیازهای معیشتی روستائیان در دوران کهنسالی می تواند بهانه ای برای ماندگاری و حفظ جمعیت روستاها به عنوان مهمترین عامل تولید و توسعه باشد.
3071

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خودکفایی در ۶ کالای اساسی /امید دشمن به نفوذی‌هاست

به گزارش خبرگزاری بسیج از رشت، سردار محمد عبدالله پور در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه رشت با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: در روزهای آغازین جنگ خرمشهر با بیش از ۲۵۰ هزار جمعیت، بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور موردتهاجم رژیم بعث قرار گرفت.

وی با اشاره به چهار  تصرف خرمشهر در دو قرن اخیر افزود: در هر چهار بار ایران مجبور به باج  دادن برای بازپس‌گیری خرمشهر شد و تنها در زمان دفاع مقدس، جمهوری اسلامی بدون هیچ باجی خرمشهر را از دست  دشمن تا بن دندان مسلح باز پس گرفت.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به شکست رژیم بعث عراق در مقابله با حماسه‌آفرینی رزمندگان ایران اسلامی افزود: در عملیات بیت‌المقدس، رژیم بعث عراق  بیش از ۱۹ هزار اسیر و  ۱۶ هزار کشته و زخمی داشته که برای فرماندهان رژیم بعث عراق غیرقابل‌باور بود.

عبدالله پور با اشاره به طول مدت تصرف خرمشهر افزود: بر مبنای ادعای مستشاران نظامی دولت نانجیب فرانسه که این کشور اکنون   نیز  گام‌های زیادی در آسیب زدن به ملت ایران اسلامی برمی‌دارد، هیچ واحد نظامی توانایی بازپس‌گیری آن را نداشت.

وی  با اشاره به طرح‌های فرانسوی، انگلیسی و اسرائیلی رژیم بعث  برای حفظ خرمشهر گفت: رزمندگان ایرانی از همه توطئه‌ها عبور کردند و نقشه‌هایشان را با حماسه‌آفرینی  نقش بر آب کردند.

وی به اعتراف رژیم بعث عراقی مبنی بر حماسه‌آفرینی رزمندگان ایران اسلامی اشاره کرد و افزود: بعثی‌ها زانوانشان می‌لرزید چراکه  در مقابل دلاوری رزمندگان ایران توان جنگیدن نداشتند و باوجوداینکه  صدام فراریان را اعدام می‌کرد، نتوانستند  جلوی عقب‌نشینی رژیم بعث عراق را بگیرد.

فرمانده سپاه قدس گیلان از اعتراف افسر شجاع رژیم بعث  مبنی بر حماسه‌آفرینی، صلابت و شگفت‌آفرینی رزمندگان اسلام خبر داد و  تصریح کرد: یکی از افسران به صدام گفته بود، نزدیک شدن ایرانی‌ها به ما دلیل عقب‌نشینی ما شده بود که اگر حمله شیمیایی می‌کردیم سربازان ما نیز آسیب می‌دیدند و صدام در پاسخ به آن‌ها گفت، هیچ ایرادی نداشت که سربازان شما می‌مردند بلکه عقب‌نشینی نباید صورت می‌گرفت.

عبدالله پور با تأکید بر اینکه صدام شکست را نپذیرفته و آن را عقب‌نشینی تاکتیکی می‌خواند، افزود: ما باید از آن روزها درس بگیریم  از روزهایی که باوجوداینکه نزدیک به ۶ هزار شهید  و ۱۲۴ هزار جانباز دادیم اما بازهم ایستادگی کرده  درنهایت  پیروز شدیم.

فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه از این واقعه تاریخی آموختیم که اگر مجاهدین و رزمندگان برای خدا خالصانه کار کنند می‌توانند از سختی‌ها عبور کنند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند که خرمشهرها در پیش است این سخن به معنای جنگ نظامی نیست بلکه به این معنی است که دشمن با مثلث سه‌ضلعی تحریم اقتصادی، ایجاد یاس و ناامیدی و  مذاکره، دشمنی با ملت ایران پرداخته است چراکه دشمن امروز جنگ را از وزارت جنگ  برداشته و به وزارت خزانه‌داری واگذار کرده است.

وی با  اشاره به وجود نفوذی‌ها در داخل کشور افزود: اگرچه نفوذی‌ها بزنگاه‌های عبور از تحریم را برای دشمنان مشخص کردند اما سلاح ایران اسلامی در برابر تحریم اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است ازاین‌رو، اگرچه  برخی مدیران کشور غرب‌گرا و ترسو هستند و نمی‌توانند از پس حل مشکلات برآیند، باید جوانان انقلابی را وارد میدان کرد.

عبدالله پور با بیان اینکه ایران در خصوص کالای سوخت و انرژی  و همچنین امنیت غذایی هیچ مشکلی ندارد، گفت: نیروهای انقلابی، ایران را در شش کالای اساسی  به مرز خودکفایی رسانده است و اگر ما محاصره کامل  اقتصادی هم شویم، می‌توانیم روی پای خود بایستیم‌.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به یاری و نصرت  باری‌تعالی بیان کرد: خدا با ماست اگر ما با خدا باشیم، همان‌گونه که  خداوند با بارش نزولات آسمانی مشکلات آبی ایران را بهبود بخشید.

وی با بیان اینکه  نتانیاهو مدعی شده بود ایران به فرض دور زدن تحریم‌ها مشکلات بی‌آبی را نمی‌تواند حل کند، گفت: دست نصرت و یاری پروردگار موجب شد تا ذخیره آبی کشور افزایش پیدا کند.

عبدالله پور با تأکید بر اینکه جوانان بر اریکه قدرت می‌نشینند و باقی راه را ادامه خواهند داد، بیان کرد: ایجاد تردید، یاس، ناامیدی و خسته کردن مردم در قالب  جنگ اراده‌ها دومین ضلع برنامه‌ریزی دشمن است که با همه  تلاش‌های دشمن، مردم و جوانان ایران اسلامی ثابت کردند  هوشیارند و مقاومت خواهند کرد.

فرمانده سپاه قدس گیلان با تأکید بر اینکه در حوزه تردید تمام امید دشمن  به نفوذی‌هاست، گفت: آمریکایی‌ها نه اراده‌ای برای جنگ با ایران  دارند نه می‌توانند چراکه هیچ کشوری جرئت حمله به ایران را ندارد.

وی با اشاره به اعتراف آمریکایی‌ها مبنی بر  عدم ارائه بر جنگ با ایران گفت: خود آمریکایی‌ها می‌دانند  که توانی برای تقابل نظامی با ایران اسلامی ندارند ازاین‌روست که محور همه مذاکرات آن‌ها این  است که قصد جنگ ندارند لذا هیچ جنگی  رخ نخواهد داد.

عبدالله پور ضلع سوم دشمنی با ایران اسلامی را مذاکره دانست و افزود: اعتماد کردن به این افراد کروات زده عبث است و این عبث بودن را  همه افراد می‌توانند درک کنند اما هنوز برخی روشنفکران از حصول نتیجه با مذاکره دم می‌زنند.

وی با تأکید بر لزوم توجه به دستورات رهبر معظم انقلاب گفت: اگر دستورات رهبری را دقیق اجرا کنیم از پس مشکلات به‌خوبی برمی‌آییم لذا  حضرت ایشان با امید به ملت، تکیه‌بر رونق تولید و اقتصاد مقاومتی پیشنهاد روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی را خواستار شدند.

انتهای پیام/

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: اقتصاد بيمه كشاورزان تامين اجتماعي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پر جمعیت‌ترین منطقه پایتخت را بشناسید!/ بررسی پراکندگی جمعیت در مناطق ۲۲ تهران
 • در شش کالای اساسی به مرز خودکفایی رسیدیم/امید دشمن به نفوذی‌هاست
 • چرا رئیس جمهور در این برهه به خودکفایی محصولات اساسی تاکید می‌کند؟
 • فائو: ایران در مرز خودکفایی تولید گوشت قرار دارد
 • سازمان ملل: خودکفایی 96 درصدی ایران در تولید گوشت
 • سفارش محصولات مورد نیاز جامعه به شرکت‌های دانش بنیان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی
 • چاه بیمه بر سر راه تولید
 • منابع صندوق نوآوری پاسخگوی نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان نیست
 • چاه بیمه بر سر راه تولید/«حق بیمه قرارداد»؛پای برگلوی پیمانکاران
 • تامین اجتماعی در گرفتن حق بیمه رکوردشکنی کرد
 • اشتغال، مهمترین عامل جلوگیری از مهاجرت روستائیان
 • بیکاری، مهمترین عامل مهاجرت روستائیان
 • بیمه ۱۹۶ خانوار مددجو شهرستان صحنه
 • رکورد وصول حق بیمه در تاریخ تامین اجتماعی خلق شد
 • رکورد جدید وصول حق بیمه در تاریخ سازمان تامین اجتماعی در اردیبهشت
 • تمدید مهلت بیمه برنج و مرکبات در گیلان
 • حمایت مالی از تولید داخلی پارچه وارداتی
 • صندوق بیمه کشاورزی در استان زنجان زیان‌ده است
 • مهلت بیمه برنج و مرکبات در گیلان تمدید شد