تبریز- ایرنا - روستائیان و عشایر نقش مهمی در تولید داخلی و خودکفایی ملی ایفا می کنند و در این میان برای ماندگاری در روستا نیازمند بهره مندی از خدمات اجتماعی برای تامین آتیه خود هستند .

به گزارش ایرنا، بیش از هفتاد سال از اجرای اولین طرح های بیمه در ایران می گذرد و در این مدت به تدریج گروه های مختلف از جمله کارگران و کارمندان به صورت اجباری و در سال های اخیر با گسترش بیمه های اجتماعی برخی از اقشار به صورت اختیاری به عضویت صندوق های مختلف بیمه و بازنشستگی درآمده اند.


هر چند قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت پزشکی بصورت بیمه و غیره را حقی همگانی دانسته و دولت را مکلف می کند طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمد حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای آحاد افراد کشور تأمین کند، اما کالبد شکافی موضوع نشان می دهد طی چندین دهه فعالیت سازمان های مسئول بیمه های اجتماعی، در عین حال که بیش از 90 درصد جمعیت کشور با تفاوت در سطح و کیفیت خدمات دریافتی تحت پوشش بیمه درمان قرار دارند، در بخش بازنشستگی میزان پوشش بیمه ای حدود 65 درصد جمعیت کشور را شامل می شود.
در این میان روستائیان و عشایر که در صف مقدم تولید حیاتی ترین نیازهای کشور قرار دارند و بار اصلی خودکفائی در محصولات کشاورزی و دامی را بطور مستقیم و در بسیاری از کالاهای مورد نیاز جامعه بطور غیرمستقیم بر دوش می کشند از حق بیمه های اجتماعی که حق قانونی آنهاست و چه بسا به دلیل شرایط خاص زندگی محق تر از بقیه اند برخوردار نبوده اند.
در میان دلائل مختلف عدم برخورداری روستائیان و عشایر از مزایای بیمه های اجتماعی می توان به ویژگی هایی چون پراکندگی روستاها، کمبود امکانات اولیه مورد نیاز مانند امکانات وصول حق بیمه ، جمع آوری و ثبت اطلاعات، نا مشخص بودن درآمد روستائیان ، مشکلات آماری و بالاخره نبود تشکل و نهادهای مجری باعث شده بود که اگر تصمیمی در این زمینه گرفته شده در حرف و روی کاغذ باقی مانده و هیچگاه اجرایی نشود.
توجه به عمران و آبادانی و فراهم ساختن امکانات توسعه اقتصادی و رشد فرهنگی روستاها و روستائیان در 30 سالی که از انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد اگر چه فوائد و آثار ارزشمند فراوانی را به همراه داشته و در بسیاری از نقاط وضعیت را به کلی دگرگون کرده است اما همه جانبه نبودن اقدامات توسعه گرایانه مانند عدم اجرای طرح بیمه های اجتماعی در بین روستائیان و عشایر موجب شده است گروهی به امید برخورداری از مزایای بیمه های اجتماعی و تأمین آتیه از طریق کار در واحدهای تولیدی و خدماتی به سکونت در حاشیه شهرها روی آورند.
البته برخی نیز به دلیل نبود امکانات اشتغال، ازکار افتادگی ، پیری و از دست دادن سرپرست خانواده و بطور خلاصه فقر و تنگدستی به دنبال لقمه نانی راهی شهرها شده و بر مشکلات افزودند.
هر چند در مقاطع مختلف بویژه بعد از انقلاب اسلامی وعده اجرای طرح بیمه های اجتماعی در بین روستائیان و عشایر داده شد و حتی سازمان تأمین اجتماعی مأموریت اجرا یافت ولی حجم سنگین مسئولیت های سازمان و اینکه وجود رابطه کار و برقراری دستمزد بین کارگر و کارفرما مبنای بیمه در نزد سازمان و برخورداری از مزایای قانون تأمین اجتماعی بوده و اجراء نیز از طریق مراجعه به شعب سازمان واقع در محدوده شهرها صورت می پذیرفت، به همین لحاظ این شیوه ها پاسخگوی طرحی که باید خدمات خود را به ساکنین بیش از 50 هزار روستا و منطقه عشایری در مجموعه های چند خانوار تا چند صد خانوار ارائه کند نبود.
از طرفی ورود این پدیده در جوامع روستائی و عشایری نیازمند فرهنگ سازی آن هم با ابزارها و روش های خاص خود ، متفاوت از روش های معمول در جوامع شهری بود و امروز به نظر می رسد صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر پس از 15 سال توانسته است بر این دغدغه فایق آید تا جایی که بر اساس اعلام مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی دامنه نفوذ صندوق در جامعه روستایی استان به مرحله اشباع رسیده است.
محمد نظری در جلسه‌ای که با حضور عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با کارگزاران شهرستان تبریز برگزار شد با اعلام این مطلب اظهار داشت: مدیریت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در کنار فعالیت‌های ترویجی و فرهنگی طیفی از بحث‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری می‌طلبد که بایستی نیم نگاه اساسی هم به امنیت اجتماعی بیمه‌شدگان داشته باشد.
عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور هم خاطرنشان کرد: در دنیای امروز توسعه انسانی، اجتماعی و اقتصادی شاخصه‌های مختلفی دارد که بیمه و تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین این شاخصه‌هاست.
اسدالله رازانی ارزش و جایگاه بیمه در ایران را مجهول و ناشناخته دانست و افزود: به دلیل مجموعه شرایط اقتصادی و اجتماعی و سیاسی، هنوز در جامعه ما موضوع بیمه‌ها به عنوان تامین‌کننده آینده جامعه، نهادینه نشده است.
وی راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی در سال 1384 را کاری اساسی و در تراز و اندازه شاخص‌های توسعه‌یافتگی برشمرد و اظهار داشت: در اسلام، بر موضوع خدمت به خلق تاکید زیادی شده است و بی‌شک، صاحب حقترین قشر برای دریافت خدمت و مساعدت، قشر روستایی است.
وی با بیان اینکه کمک به جمعیت مولد روستاییان می‌تواند بسیار ارزشمند و کارساز باشد، گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، خلاء هایی در قوانین و آیین نامه‌ها بویژه قوانین پشتیبان دارد که البته این امر نیز معایب و محاسن خاص خودش را دارد.
وی، به اجباری نبودن بیمه در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان اشاره کرد و گفت: سنخ خدمات این صندوق، اندکی با تامین اجتماعی متفاوت است و خدمات تعریف شده در آن به بیمه‌های بازرگانی همچون بیمه عمر، بیشتر شبیه است.
وی با بیان اینکه کشور ما در آینده با چند ابربحران مواجه خواهد شد که بحران صندوق‌های بازنشستگی یکی از آنهاست، خاطرنشان کرد: با اندک بی‌دقتی در مدیریت هزینه‌ها، ممکن است صندوق بیمه اجتماعی روستاییان نیز به مشکل صندوق‌های دیگر دچار شود.
رازانی اضافه کرد: هر چند میزان مستمری پرداختی در صندوق بیمه روستاییان، رقم بالایی نیست اما همین رقم در زندگی خانوار روستایی نقش مهمی ایفا کرده است و بخشی از هزینه‌های معیشتی جامعه روستایی را تامین می‌کند.
وی با بیان اینکه نوآوری در صندوق و تنوع خدمات یک اصل پسندیده است، گفت: اما این امر نباید به رسالت اصلی صندوق و روند رشد و توسعه آن آسیب وارد کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی هم با اعلام اینکه 279 هزار نفر در این استان از صندوق های دولتی مستمری بازنشستگی می گیرند، گفت: بیش از 173 هزار نفر در استان از صندوق‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستمری بازنشستگی دریافت می‌کنند.
میراحد حسینی با بیان اینکه صندوق‌ها، نقش موثر و کلیدی در توسعه همه جانبه کشورمان داشته و دارند، از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به عنوان یکی از سه صندوق‌ بزرگ زیرمجموعه وزارتخانه نام برد.
وی افزود: این صندوق نسبت به 10 سال پیش، بسیار بزرگ شده است به طوری که هم اکنون تنها در آذربایجان‌شرقی بیش از 180 هزار نفر تحت پوشش و حدود 17 هزار خانوار مستمری بگیر دارد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان ‌شرقی هم با تشریح وضعیت استان از لحاظ جمعیتی گفت: 72 درصد جمعیت استان در 62 ساکن هستند که 49 شهر زیر 20 هزار نفر جمعیت دارند.
محمد نظری خاطرنشان کرد: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، یک میلیون و 100 هزار نفر معادل 28 درصد جمعیت آذربایجان‌شرقی را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد که در 2710 روستای دارای سکنه، سکونت دارند.
وی جمعیت عشایری استان در فصل قشلاق را نیز 43 هزار و 857 نفر اعلام و خاطرنشان کرد: عشایر آذربایجان‌شرقی بیشتر در منطقه ارسباران و شهرستان‌های سراب و میانه فعالیت دارند و با داشتن 22 درصد جمعیت دامی، 20 درصد پروتئین استان را تولید می‌کنند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان با اشاره به اینکه تمام جمعیت روستایی و عشایری و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر می‌توانند به صورت مستقیم به عضویت صندوق درآیند، اظهار داشت: براساس سهیمه تخصیصی، 284 هزار نفر از جمعیت مشمول 18 تا 50 ساله آذربایجان‌شرقی باید تحت پوشش صندوق قرار گیرند که از این میزان تاکنون، 187 هزار و 500 نفر معادل 65 درصد سهمیه ابلاغی محقق شده است.
وی با بیان اینکه 10 درصد بیمه‌شدگان صندوق در استان را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: میانگین بیمه‌شدگان صندوق در تمامی شهرستان‌های استان بالای 39 درصد (میانگین کشوری) است و شهرستان‌های هریس با 94 و خداآفرین با 41 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین پوشش را به خود اختصاص داده‌اند.
وی، کل پرداختی صندوق در استان طی سال 97 را 66 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مجموع مستمری‌بگیران صندوق در استان 16 هزار و 278 نفر، معادل 16 درصد مستمری‌بگیران صندوق در کشور است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی، همچنین سهمیه تکلیفی در بخش جذب برای استان در سالجاری را حداقل 24 هزار و حداکثر 41 هزار و 600 نفر و در بخش تمدید حداقل 121 هزار و حداکثر 137 هزار نفر عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بخش اعظم جمعیت مناطق روستایی و عشایری استان تاکنون تحت پوشش صندوق قرار گرفته‌اند، بنابراین در جذب جدید بایستی بیشتر شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت مدنظر قرار گیرد.
نظری اعلام کرد: افراد فاقد بیمه اجتماعی در سطح روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت استان براساس کدملی و کدپستی شناسایی شده‌اند و کارگزاری‌ها بایستی تمام اهتمام خود را برای جذب و عضویت افراد مذکور بکار گیرند.
وی بر ضرورت تقویت کارگزاران تاکید کرد و گفت: اگر این مهم محقق نشود با 300 کارمند، پوشش و مدیریت امور بیمه ای 4 میلیون نفر ممکن نخواهد بود.
به هر روی تامین بخشی از نیازهای معیشتی روستائیان در دوران کهنسالی می تواند بهانه ای برای ماندگاری و حفظ جمعیت روستاها به عنوان مهمترین عامل تولید و توسعه باشد.
3071

منبع: ایرنا

کلیدواژه: اقتصاد بيمه كشاورزان تامين اجتماعي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

واکنش همتی به شایعه دلار ۲۰ هزارتومانی: آرزو بر جوانان عیب نیست| تورم سال ۹۸ به زیر ۲۰ درصد می‌رسد

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

لیست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای تحریم رأی دادن!

خبر بعدی:

مستمری‌بگیران از سازمان تأمین اجتماعی چه می‌خواهند؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، اوایل امسال بود که دیوان عدالت اداری اعلام کرد نیمی از شکایات کل دستگاه‌های اجرایی کشور مربوط به سازمان تأمین اجتماعی است. آن ‌زمان این نارضایتی بیشتر از سوی کارفرمایان بود و مهم‌ترین عامل هم حق بیمه مضاعف. اما گروه دیگری که از این سازمان و سیاست‌هایش تأثیر زیادی ‌می‌پذیرند بیمه‌شدگان هستند. بیش از ٣٦‌میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند. مردمی که با پرداخت سال‌ها حق بیمه پس ‌از بازنشستگی یا به دلایل دیگر مستمری‌بگیر این سازمان می‌شوند، آنها در اداره‌های کار به دنبال حقوق خود می‌دوند و مجبورند فرآیندهای اداری طاقت‌فرسا ‌را تحمل کنند. سازمان تأمین اجتماعی هم همیشه رضایت بیمه‌شدگان را از اولویت‌های خود اعلام کرده است، اما صدای بیمه‌شده‌ها و به‌خصوص ‌مستمری‌بگیران اغلب شنیده نمی‌شود. در پژوهش‌هایی که از سوی پژوهشگران حوزه تامین اجتماعی انجام می‌شود صدای بخشی از این جامعه البته در سطح دانشگاهی و پژوهشی منعکس می‌شود اما بسیاری از پژوهش‌ها بخت این را ندارند که یافته‌هایشان در عرصه عمومی منتشر و مورد بحث و بررسی سیاست‌گذاران و منتقدان قرار بگیرند. این گزارش حاصل مرور و بررسی یکی از این گزارش‌‌های پژوهشی است.

همان زمان که دیوان عدالت اداری شکایت‌های مربوط به سازمان تأمین اجتماعی را اعلام کرد، پژوهشی با نام ‌‌«رضایتمندی مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی و تأثیر آن بر نگرش نسبت به سازمان» منتشر شد که چندان دیده نشد. پژوهشی که می‌خواست ‌انتقادهای این گروه را به گوش مسئولان سازمان تأمین اجتماعی برساند. ٤٠٠ نفر در ٩ استان مختلف ازجمله تهران به سوالات این پژوهش پاسخ دادند. ‌نتیجه پژوهش این بود که سازمان باید در نحوه ارایه و اطلاع‌رسانی برخی خدمات تجدید‌نظر کند. ‌

پیش از این هم در پژوهش‌هایی میزان رضایت مستمری‌بگیران بررسی شده است: «به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در سنجش ‌رضایت مستمری بگیران، موضوع میزان دریافتی از سازمان است. جودکی میزان رضایت مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی را تحت‌تأثیر مقدار مستمری ‌دریافتی و نیز وضع درمان آنها می‌داند. موسایی و شوقی علت نارضایتی مستمری‌بگیران از سازمان را نوعی نداشتن تعادل بین میزان مستمری دریافتی و ‌مخارج زندگی آنان می‌دانند که تا حدودی در تأیید نتایج جودکی بوده است. موسایی در مطالعه‌ای دیگر بر وضع معیشتی بازنشستگان تأکید  و بیان ‌می‌کند برای جبران کاهش قدرت خرید این افراد، دریافتی آنان باید حداقل دوبرابرونیم افزایش یابد. نوع خدمات تحت پوشش بیمه از دیگر عوامل ‌مؤثر بر رضایت مراجعه‌‌کنندگان به سازمان شناخته شده است؛ به این صورت که پوشش بیشتر بیمه‌های درمانی رضایت اکثر افراد را در پی داشته است.»‌

در پژوهشی که علی اکبر تاج‌مزینانی و میلاد بگی انجام داده‌اند اکثر پاسخگویان بازنشسته بودند اما ٥‌درصد از کارافتاده و یک نفر بازمانده هم به سوالات ‌پاسخ دادند. فقط ٦,٨‌درصد پاسخگویان این پژوهش زن بودند. نخستین مسأله‌ای که این پژوهش آن را بررسی کرده میزان رضایت پاسخگویان از ساختار ‌فیزیکی شعبه بیمه است. این سازمان در بخش بیمه‌ای ٤٨٠شعبه در سراسر کشور دارد: «بیشتر پاسخگویان با رضایت متوسط طبقه‌بندی شده‌اند (٦/٥٤ ‌درصد). با این‌حال‌درصد افرادی که رضایت کمتری دارند (٢٦ درصد) بیش از افرادی است که رضایت خود را زیاد ارزیابی کرده‌اند (٤/١٩ درصد). درباره ‌میزان رضایت از رفتار پرسنل و کارکنان شعب بیمه نیز ملاحظه می‌شود که این شاخص وضع مطلوبی دارد و اکثریت مطلق افراد، میزان ‌رضایت خود را متوسط و بالا ارزیابی کرده‌اند. ١/٦٠‌درصد مستمری‌بگیران در طبقه متوسط و ٨/٢٣‌درصد نیز در طبقه با رضایت بالا قرار گرفته‌اند.» ‌

خدمات ناشناخته فرهنگی

‌ بخش دیگری از خدمات سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی است که بیشتر افراد از آن ناراضی‌اند. اوایل امسال بود که بخشی از بیمارستان‌های این ‌سازمان درگیر تعمیرات شدند. همان زمان سرپرست وقت سازمان از مردم خواست مراعات کنند و برای بیماری‌های کوچکی مثل سرماخوردگی به ‌بیمارستان‌های دیگر بروند. مدیرعامل سابق سازمان هم اعلام کرده بود این سازمان حدود ٣٨٠ مرکز درمانی ملکی دارد و ٢٥‌درصد از کل خدمات در ‌همین مراکز ارایه می‌شود. اهمیت بخش درمان برای سازمان تأمین اجتماعی باعث می‌شود این سازمان به انتظارات بیمه‌شده‌ها از خدمات درمانی توجه ‌ویژه‌ای داشته باشد: «درباره میزان رضایت از خدمات درمانی نیز باید خاطرنشان کرد که صرف‌نظر از ٣/٥٩‌درصدی که رضایت متوسطی را ابراز ‌کرده‌اند، تعداد زیادی از افراد با رضایت پایین ارزیابی شده‌اند؛ به‌طوری که ١/٢٢‌درصد افراد رضایت اندکی از خدمات درمانی دارند.» ‌

خدمات فرهنگی سازمان تأمین اجتماعی، عبارت آشنایی نیست و این سازمان اصولا به کار فرهنگی شناخته نمی‌شود. اما این سازمان معاونت فرهنگی دارد ‌که رویکرد خود را این‌گونه تعریف می‌کند: «گفتمان‌سازی درباره مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی، ارتباط نظام‌مند و مستمر با شرکای اجتماعی و تهیه پیوست ‌فرهنگی برای تمامی اقدامات و برنامه‌ها سه راهبرد اصلی سازمان تأمین اجتماعی در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.» برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف ‌مثل ایمنی و پیشگیری از حوادث کار، قوانین و مقررات بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور برای بیمه‌شده‌ها، دوره‌های ارتقای سلامت، دوره‌هایی برای ‌آشنایی دانش‌آموزان، نمایشگاه‌ها و بروشورهای اطلاع‌رسانی فقط بخشی از فعالیت‌هایی است که این معاونت انجام می‌دهد. با این حال فعالیت‌های فرهنگی ‌این سازمان برای بیشتر مردم ناشناخته است و در این پژوهش هم بسیاری از مردم حتی از خدمات فرهنگی خبر نداشتند: «تعداد اکثریت مطلق این افراد نیز با ‌رضایت کم دسته‌بندی شده‌اند که ٣/٧٢‌درصد افراد را شامل می‌شود. در طرف مقابل، ٦/١٨‌‎ ‎درصد افراد نیز رضایت بالایی از خدمات فرهنگی ارایه شده ‌داشته‌اند‎.» ابعاد مختلف رضایت از شعب بیمه سازمان نشان می‌دهد مستمری‌بگیران بیشترین رضایت را از رفتار پرسنل و کارکنان و کمترین رضایت را از ‌خدمات فرهنگی داشته‌اند. درنهایت این رضایت قرار بود با نگرش این افراد نسبت به سازمان بررسی شود: «یافته‌ها نشان می‌دهد که بیشتر افراد نگرشی ‌بینابین نسبت به سازمان داشته‌اند‎. با این‌حال ٥/٢٥‌درصد افراد نگرشی مثبت نسبت به سازمان و خدمات آن دارند. در طرف مقابل نیز٥/١٦‌درصد افراد قرار ‌دارند که در پاسخ‌هایشان نگرش منفی به سازمان را بیان کرده‌اند.»‌

نارضایتی از خدمات غیرحضوری

قرار است تا پایان امسال ٢٠٠نوع از خدمات سازمان تأمین اجتماعی، غیرحضوری شود. سازمان اوایل امسال می‌خواست ٦٠سرویس از خدمات ‌سازمان تأمین اجتماعی را در اختیار مردم قرار دهد که مردم از منازل خود کار را انجام دهند و دیگر نیازی به مراجعه به شعب این سازمان نداشته باشند.

سوابق بیمه‌ای، لیست حق بیمه کارفرمایان، پرداخت حق بیمه افراد بیمه شده و بسیاری از خدمات بیمه‌ای و درمانی در تأمین اجتماعی به صورت الکترونیکی ‌و غیرحضوری ارایه می‌شود و مدیران این سازمان امیدوارند در صورت افزایش خدمات غیرحضوری، بخشی از مشکلات مردم در مراجعه به مراکز و شعب ‌تامین اجتماعی حل شود. ‌ این در حالی است که بیشتر مردم از خدمات غیر حضوری چندان راضی نیستند. بر اساس این پژوهش فقط ٨‌درصد افراد از ‌خدمات غیر حضوری رضایت بالایی داشتند، البته جوانان کمتر از این خدمات رضایت داشتند. این یکی از ناامیدکننده‌ترین نتایج این پژوهش بود: «از آنجا که ‌افراد جوان‌تر آشنایی و تمایل بیشتری به استفاده از خدمات الکترونیک دارند، به نظر می‌رسد این موضوع در رضایت کمتر آنان تأثیرگذار بوده است. در نظریه ‌ارزش بیان شد که گروه‌های مختلف مردم، تحت‌ تأثیر فضای اجتماعی، انواع مختلفی از ارزش‌ها را برگزیده و رعایت می‌کنند. براساس نظریه انتظار نیز ‌انتظارات افراد در تعیین نوع و میزان رضایت‌شان تأثیرگذار است. به نظر می‌رسد اولویت‌های افراد جوان‌تر در مورد خدمات غیرحضوری با افراد سالمند متفاوت ‌است؛ از این‌رو میزان رضایت آنان نیز تحت ‌تأثیر همین اولویت‌ها قرار دارد. با این حال و در شرایطی که بیشتر نهادها و سازمان‌ها در کشور به سمت خدمات ‌الکترونیک می‌روند و در کشور نیز شاهد بیان شعارهایی درباره دولت الکترونیک هستیم، این میزان از نارضایتی برای سازمانی با این حجم گسترده از ‌مراجعه‌کننده تا حدی ناامیدکننده است.»‌ از نظر این پژوهش، مهم‌ترین نکته درباره رضایتمندی مستمری‌بگیران، میزان رضایت آنان از قوانین بازنشستگی است و تا زمانی که قوانین در سطح ‌رضایت‌بخشی نباشد، نمی‌توان انتظار داشت افراد از نهادها و سازمان‌های متولی اجرای قوانین رضایت بالایی داشته باشند: «نتایج مربوط به شاخص میزان رضایت از ‌قوانین بازنشستگی نشان داد که بیش از ٤١‌درصد افراد رضایت پایینی از قوانین بازنشستگی داشته‌اند. به این ترتیب، انتظار نمی‌رود افراد با رضایت پایین در ‌نهایت نگرشی مثبت به سازمان تأمین اجتماعی و عملکرد آن داشته باشند. تحلیل‌های بیشتر در این زمینه نیز نشان داد رابطه مثبت و معناداری بین این دو ‌عامل وجود دارد؛ به‌صورتی که هرچه میزان رضایت از قوانین بازنشستگی بیشتر باشد، نگرش مثبت نسبت به سازمان نیز بیشتر خواهد بود. این نتایج برای ‌دیگر ابعاد رضایت نیز به دست آمد؛ به‌ویژه اینکه در تحلیل‌های چندمتغیره شاهد بودیم میزان رضایت از ابعاد مختلف شعب بیمه تأمین اجتماعی در داشتن ‌نگرش مثبت به سازمان تأثیرگذاری بیشتری نسبت به رضایت از کارگزاری‌ها داشته است. این امر می‌تواند به دلیل مراجعه کمتر مستمری‌بگیران به این دفاتر ‌باشد.» ‌

انتظاراتی که برآورده نشده

نظام تأمین اجتماعی می‌تواند امکان زیست کم‌ریسک‌تری به مردم بدهد. در شرایطی که هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی زندگی روزبه‌روز بیشتر می‌شود، ‌اهمیت این نظام هم بیشتر خواهد شد و مردم انتظارات بیشتری از آن خواهند داشت. پژوهش‌ها می‌گویند گسترش این نظام می‌تواند فقر را کاهش ‌دهد و تأمین اجتماعی یکی از پیش‌شرط‌ها و ابزار توسعه است. بسیاری از مردم برای روزگار بیکاری یا از کارافتادگی یا پس از پایان دوران کاری به خدمات ‌تأمین اجتماعی امید می‌بندند. ضمن اینکه با توجه به افزایش امید به زندگی و قوانینی چون بازنشستگی پیش از موعد، تعداد مستمری‌بگیران این سازمان ‌بیشتر از گذشته است؛ این در حالی است که بی‌ثبات بودن بازار کار باعث شده تعداد شاغلانی که حق بیمه می‌دهند در مقایسه با مستمری‌بگیران روزبه‌روز ‌کمتر شوند. هر ماه ٢٠‌هزار پرونده به تعداد بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی اضافه می‌شود؛ این یعنی سازمان باید بتواند خدمات خود ‌را هم از نظر کمّی گسترش دهد و هم از نظر کیفیت رضایت تعداد بیشتری از مردم را به دست آورد. پژوهش پیشِ رو پیشنهادهایی به سازمان ‌تأمین اجتماعی ارایه داده است تا بتواند رضایتمندی بیشتری بین مستمری‌بگیران ایجاد کند. اولین مسأله اطلاع‌رسانی درباره خدمات فرهنگ است تا ‌بیمه‌شدگان بیشتری آن را بشناسند: «متولیان سازمان باید به این نکته توجه کنند که آشنا نبودن مستمری‌بگیران با تعهدات و امکانات سازمان در ‌چگونگی انتظارات آنان از سازمان و در نتیجه در میزان رضایتمندی آنان از عملکرد سازمان تأثیرگذار خواهد بود. استفاده از سامانه پیامکی که خدمات جدید یا ‌انواع خدمات سازمان را به بیمه‌شدگان اطلاع  دهد، راهکار مناسبی به نظر می‌رسد. استفاده از رسانه‌ها نیز می‌تواند در بهبود اطلاع‌رسانی ‌سازمان نقش کلیدی داشته باشد.» مسأله بعدی خدمات الکترونیکی کارگزاری‌هاست که باید شبکه تبادل و ارزیابی مستمر نظریات مراجعان و ‌بیمه‌شدگان درباره میزان رضایت آنان از کیفیت خدمات الکترونیکی ایجاد شود. از نظر فیزیکی هم بسیاری از ادارات بیمه که مراجعه‌کننده دارند به ‌سهولت حمل‌ونقل نیازمندند. دسترسی به آسانسور یکی از ملزومات سازمانی است که به افراد مسن و از کارافتاده خدمات می‌دهد: «مشاهده شد که بیشترین ‌نارضایتی از ساختار فیزیکی ساختمان‌های شعب و کارگزاری‌ها مربوط به مواردی همچون آسانسور بوده است‎.‎‌» ‌

سالمندان و مستمری‌بگیران همچنین به خدمات درمانی بیشتری نیاز دارند و بهبود کیفیت این خدمات بر رضایت‌مندی‌شان تأثیر زیادی دارد: ‌«جزئیات ‌یافته‌های توصیفی درباره ابعاد مختلف این خدمات مثل دارو، دندانپزشکی، ویزیت تخصصی، بیمه تکمیلی و ... نشانگر طیف متنوعی از انتظارات ‌مستمری‌بگیران از سازمان است که برآورده نشده است. اطلاع‌رسانی و توجیه مستمری‌بگیران در مورد خدماتی مثل بیمه تکمیلی که مستقیما در حیطه وظایف ‌سازمان قرار ندارد یا نحوه تناسب خدمات ارایه‌شده با حق بیمه‌های پرداخت‌شده می‌تواند تا حدودی در کاهش نگرش‌های منفی موثر باشد.» این پژوهش ‌در انتها می‌گوید هم اکنون بین امکاناتی که سازمان فراهم کرده و آنچه بیمه‌شدگان انتظار دارند، تفاوت معناداری وجود دارد و سازمان باید بکوشد این ‌شکاف را پوشش دهد. این پژوهش، تصویری از میزان رضایت مردم و نگرش‌شان نسبت به سازمان تأمین اجتماعی ارایه داده است، اما از آنجایی که این پژوهش ‌از نتایج پیمایش‌ها به دست آمده و به‌صورت کمّی میزان رضایت را بررسی کرده است، نمی‌تواند پیچیدگی‌های ارایه خدمات، خواسته‌ها و انتظارات را نشان ‌دهد. در این پژوهش فقط اعداد هستند که رضایت یا نارضایتی را نشان می‌دهند، درحالی ‌که اگر یکی از الزاماتِ خدماتِ بهتر، دانستن انتظارات مردم باشد، ‌سازمان تأمین اجتماعی در کنار چنین پژوهش‌هایی، به پژوهش‌های کیفی احتیاج دارد تا بتواند توصیفی از آنچه بر بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران برای ‌گرفتن خدمات می‌گذرد، ارایه دهد.‌

دیگر خبرها

 • پیش بینی ۲ هزار و ۸۳۸ صندوق اخذ رای در سراسر استان اصفهان
 • قهر با صندوق رای باعث پیشروی جریان‌های افراطی داخلی و خارجی است
 • خودکفایی در روانکارهای پیشرفته‌ی صنایع هوایی/ صادرات ۸۰ میلیون دلاری نفت پارس به ۲۲ کشور جهان
 • ماجرای گندم هایی که هنوز در انبار بلاتکلیفند / واردات گندم، خودکفایی را زیر سوال می برد
 • گروه‌های همیار، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را دنبال می‌کنند
 • چالش جدید بیمه بیکاری / وزیر کار : کارگران را اخراج نکنید
 • شرایط دریافت بیمه بیکاری
 • اشرف غنی؛ رییس جمهوری با 923 هزار رأی در افغانستان 35 میلیونی
 • معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن کریم روستائیان و عشایر سمنان
 • بازرسی‌های بیمه‌ای را به انجمن‌های صنفی ساختمانی بسپارید
 • مهلت سه روزه کارفرمایان جهت اعلام حوادث کارگری به شعب تامین اجتماعی
 • ۷۰ بنگاه تولیدی و اقتصادی در خراسان رضوی تحت تملک بانک‌ها
 • گسترش خدمات به اقشار مختلف جامعه و تجمیع بخشنامه‌ها از اقدامات شاخص سازمان تأمین اجتماعی در سال 98 است
 • جمعیت ازبکستان از مرز 34 میلیون نفر گذشت
 • بیمه روستائیان و عشایر البرز دو برابر رشد داشته است
 • تامین اجتماعی ازنا پیشتاز در عرصه خدمات غیرحضوری
 • ۷۰۰ نفر از شیروان تحت پوشش صندوق بیمه روستایی و عشایری قرار گرفتند
 • آمادگی بنیاد مستضعفان کشور برای واگذاری زمین به طرح اقدام ملی مسکن
 • حضور مردم در انتخابات، ایران را در عرصه داخلی و بین‌المللی بیمه می‌کند
?>