یک روانشناس با تاکید بر اینکه باید به نابرابری های زیرپوستی ورزش توجه کنیم، گفت: همه انسان‌ها نیاز به یک هویت دارند و به دنبال آن نیازمند احساس تعلق هستند؛ هواداران ورزشی با علاقه مندی به یک تیم و باشگاه احساس وجود و تعلق می کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، احمد پدرام پیش از ظهر امروز پنجشنبه -۲۶ اردیبهشت ماه- در میزگرد "خشونت روی سکوها" که به همت خبرگزاری ایمنا برگزار شد، با تاکید بر اینکه در کنار احساس تعلق نیازمند وجود عدالت و آزادی هستیم، اظهار کرد: وقتی بازیکنی احساس کند که داور بی عدالتی کرده یا هواداران احساس تقلب یا اجهاف در مواردی همچون فروش بلیط یا جای نامناسب در فضای استادیوم داشته باشند قطعاً احساس نارضایتی و بی عدالتی بر آن ها مستولی شده و میل به بروز احساسات خشمگینانه خود به طور آزادانه خواهند داشت.

وی با بیان اینکه مدیریت هیجانی باشگاه‌ها با اشکالاتی مواجه است، گفت: به لحاظ هوش معنوی و اجتماعی نتوانسته ایم همدلی و گفت و شنود داشته باشیم و احساس ناب و خالص تماشای یک ورزش سالم را به شکل بسیار نامناسبی نشان داده ایم همچنین تأثیر جو حاکم باشگاه ها خود باعث تقلید رفتارها است و هر حرکتی از افراد تقلید می شود و مابقی افراد همین کار را انجام می دهند.

باید تعریف درستی از فرهنگ فوتبال داشته باشیم

پدرام با اشاره به اینکه کنترل رفتارها در استادیوم نیازمند زیرساخت های بسیاری است، تصریح کرد: باید تعریف درستی از فرهنگ فوتبال داشته باشیم و این فوتبال را درمان کنیم که ایجاد زیرساخت برای آن نیازمند آموزش از مدرسه و مهدکودک است.

وی با تأکید بر اینکه هنوز مرز تعصب و هواداری را نمی دانیم، اظهار کرد: شعارهای بد، تهییج کننده و تخریب کننده است حتی گزارشگران فوتبال و صحبت های متعصبانه آنها در مورد تیم میهمان می تواند اثرات مخربی داشته باشد و قطعاً تلافی چنین رفتارهایی در بازی های برگشت صورت می گیرد.

این روانشناس با ابراز تأسف از وجود شعارهای فرهنگی زیاد بدون عمل، تصریح کرد: همواره از داشتن فرهنگ کهن و غنی صحبت کرده‌ایم اما هنوز اثرات این فرهنگ غنی را در تفکرات نوجوان خود ایجاد نکرده ایم ما واژه همدلی را در مدارس به رقابت برسرنمره ۲۰ تبدیل کردیم آن وقت چگونه انتظار داریم این کودک در جوانی دست رقیب خود را بگیرد و باهم رفیق باشند.

این روانشناس با اشاره به اینکه باید کنترل خشم و مدیریت هیجانی را آموزش دهیم، خاطرنشان کرد: قطعاً سازماندهی این امور بر عهده آموزش و پرورش است اما آموزش و گزینش لیدرهای باشگاه ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا از رفتار آنها الگوسازی می شود.

"تبعیض" واکنش هواداران را در پی دارد

وی با تأکید بر اینکه لیدرها رفتار هواداران را هدایت می کنند، افزود: فضای مجازی هم در کنترل هیجانات بسیار موثر است و اگر مدیران باشگاه ها صفحاتی داشته باشند که توسط ادمین های آن ها در کنترل و آرام کردن فضا بکوشند بی شک حرکات تحریک کننده و خشن در بین هوادارن کاهش می یابد و این امر لزوم ارتباط تشکیلاتی بین اعضا، مربیان و هواداران یک تیم را بیشتر می کند.

این روانشناس با بیان اینکه "تبعیض" واکنش هواداران را در پی دارد، تصریح کرد: بسیاری از تماشاچیان فوتبال که به استادیوم ها می آیند از حقوق بالایی برخوردار نیستند اما به جهت علاقه خود مجبور به پرداخت مبلغ بالایی هستند اما وقتی اجحاف در حق تیم خود را ببینند احساس می کنند مورد ظلم واقع شده اند و همین امر سرچشمه رفتارهای خشونت آمیز خواهد بود.

پرداخت جریمه توسط بازیکنان، اقدام بازدارنده نیست

پدرام با بیان اینکه در صرف بودجه ها و هزینه ها اولویت ها مطرح نشده است، گفت: برای یک بازیکن که حقوق بسیار بالایی دارد پرداخت یک جریمه نقدی چندان سخت نیست و به همین دلیل این جریمه بازدارنده نیست.

وی درخصوص نابرابری های زیرپوستی ورزش خاطرنشان کرد: در فوتبال با چرخه‌های معیوب بسیاری مواجه‌ایم خشونت های فوتبال درهمه جای دنیا اتفاق می افتد اما کنترل هیجانات و احساسات امر بسیار مهمی است که باید همه دستگاه های مربوط برای آن تلاش کنند حتی در یک جمعیت ممکن است موارد اختلالات روانی وجود داشته باشد که قطعاً همکاری پلیس برای این موضوع لازم است حتی در دنیا افراد با مصرف الکل وارد ورزشگاه ها می شوند اما خود را کنترل می کنند.

این روانشناس با تأکید بر اینکه باید نیازهای افراد را بشناسیم، گفت: همه افراد نیازمند هویت هستند و هواداران یک تیم، تیم محبوب خود را به عنوان عضوی از خانواده خود می دانند و باید فضا را برای بروز احساسات آنها مناسب کنیم.

پدرام با اشاره به انواع پرخاشگری در اجتماع، افزود: پرخاشگری فیزیکی، کلامی، مستقیم و غیرمستقیم داریم اما از همه آن ها ریاکارانه تر، پرخاشگری ریاکارانه است که به ظاهر افراد نشسته اند و چیزی نمی گویند اما به فضاهای اطراف خود مانند صندلی ها یا دیگر موارد باشگاه ها صدمه می زنند.

وی با بیان اینکه پرخاشگری تنها صدمه زدن به طرف مقابل نیست، خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد اثرات پرخاشگری افراد به خود آن ها برمی گردد که در این زمینه سکته های قلبی در میان بازی یا بعد از بازی ها خود نشانگر وجود چنین نوع پرخاشگری است.

این روانشناس با تاکید بر اینکه ورزش از جامعه جدا نیست، گفت: جامعه هم از ورزش جدا نیست و عوامل فیزیکی شامل ازدحام، گرما، گرسنگی در محیط ورزشگاه ها از دیگر دلایل ایجاد پرخاشگری در استادیوم است.

منبع: ایمنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فتحی خطاب به هواداران: حضور تیام در استقلال منتفی است/ به زودی سرمربی معرفی می‌شود

امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال به هواداران این تیم اعلام کرد که حضور مامه تیام در جمع آبی‌پوشان منتفی است. ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹ ورزشی فوتبال ایران نظرات - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، هشتمین سالگرد درگذشت مرحوم ناصر حجازی امروز (جمعه) در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) برگزار شد. امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال که به همراه علی خطیر، معاون ورزشی باشگاه و اصغر حاجیلو سرپرست تیم در این مراسم حاضر شده بود، در میان هواداران با سؤالات متعدد آنها روبه‌رو شد.

یکی از هواداران به مدیرعامل استقلال گفت که بهترین گزینه ایرانی برای هدایت استقلال امیر قلعه‌نویی است و فرهاد مجیدی هنوز تجربه سرمربیگری ندارد.

از وی در مورد حضور مامه تیام در استقلال هم سؤال شد که مدیرعامل باشگاه استقلال خطاب به هواداران گفت: به زودی در خط حمله مهاجم خوبی می‌گیریم. حضور تیام منتفی است، چرا که او پول زیادی می‌خواهد.

مدیرعامل باشگاه استقلال با بیان اینکه سرمربی این تیم به زودی معرفی می‌شود، با گلایه هواداران درباره تبعیض وزارت ورزش و جوانان بین استقلال و پرسپولیس مواجه شد.

فتحی همچنین در واکنش به اینکه برخی از بازیکنان استقلال در مورد کارشکنی یکی از عوامل پیشین استقلال اظهاراتی را مطرح کردند، گفت: چنین شخصی اصلاً پستی در باشگاه استقلال ندارد.

قلعه‌نویی: استقلالی که قرارداد مربی‌اش 18 میلیارد است، برای آقایان باشد

 

انتهای پیام/

R1015150/P/S3,27/CT1 واژه های کاربردی مرتبط استقلال تهران

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

درخواست احسان کرمی برای کنکوری‌های سیل‌زده

کلیدواژه: روانشناس ورزش ایران هواداران پرسپولیس هواداران سپاهان

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ستارۀ مغضوب استقلال در برابر هواداران ایستاد!
 • خبيري: هواداران نگران نباشند، مشکل لوگو با پيگيري‌ها در حال رفع شدن است
 • خبر خوش وزارت ورزش به هواداران سرخابی‌ها
 • هواداران شاکی استقلال مدیرعامل خود را با خاک یکسان کردند+ عکس
 • خبر خوش وزارت ورزش به هواداران؛ دیگر نیازی نیست ۶ ساعت قبل از دربی به ورزشگاه بروید!
 • هواداران پرسپولیس نگران «لوگوی باشگاه» نباشند
 • ترامپ به استعفای ترزا می‌ واکنش نشان داد
 • کسی که با برانکو قرارداد نبندد عقل سالمی ندارد/ برانکو موفق شد، چون با بازیکن‌سالاری برخورد کرد/ درخشان می‌دانست که می‌خواهیم برای او جانشین بیاوریم/ احساس کردم دنیزلی، قطبی و برانکو به درد پرسپولیس می‌خورند
 • شهر را نمی‌توان را با سخنرانی اداره کرد/ ماجرای نفوذ جمهوری اسلامی در جنوب عراق در زمان صدام/ منافقین خشن‌تر و خبیث‌تر از داعش هستند
 • صالحی امیری: سخنگویی دولت را نپذیرفتم/ قتل‌های زنجیره‌ای محصول دو تحلیل غلط از سوی دو جریان بود
 • توجه به نابرابرهای ناموجه نزد نظام رسانه‌ای نزدیک به صفر است
 • ماجرای زهرا کاظمی ربطی به نظام نداشت
 • صالحی امیری: ماجرای زهرا کاظمی ربطی به نظام نداشت
 • اگر اصلاح‌طلبان نبودند، دولت روحانی رای نمی‌آورد/سخنگویی دولت را نپذیرفتم/ امنیتی‌ها در شرایط سخت کشور را از بحران عبور دادند
 • صالحی امیری: سخنگویی دولت را نپذیرفتم
 • هواداران رئال مادرید ام باپه را به نیمار ترجیح می‌دهند
 • افراد صاحب صلاحیت را دعوت به مناظره می‌کنم/ توجه به نابرابرهای ناموجه نزد نظام رسانه‌ای نزدیک به صفر است/ باید به مردم برگردیم
 • فتحی خطاب به هواداران: حضور تیام در استقلال منتفی است چرا که پول زیادی می خواهد؛ به زودی مهاجم خوبی جذب می کنیم
 • مشکلات حوزه ورزش به بخش بودجه بر می‌گردد/ عملکرد سلطانی‌فر با توجه به بودجه‌ای که دارد خوب بوده است