خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - مديرکل آسياي شرقي وزارت امور خارجه در دوران اصلاحات با بيان اينکه تلاش ژاپني‌ها جلوگيري از افزايش تنش‌ها ميان ايران و آمريکا است، تاکيد کرد: ژاپني‌ها فعال تر از گذشته شده‌اند و درصدد ميانجيگري ميان تهران و واشنگتن در جهت حفظ منافع خود هستند.

سيد جلال ساداتيان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي ايرنا، در خصوص سفر محمد جواد ظريف به توکيو و ديدار وي با مقامات ژاپني گفت: روابط تهران و توکيو، هميشه خوب و مبتني بر همکاري‌هاي اقتصادي بوده است که هرچند در مقاطعي با فراز و فرودهايي همراه بوده اما هميشه طرفين سعي کرده‌اند که اين روابط از تنش به دور باشد.
**آيت‌الله هاشمي پايه‌گذار روابط تهران و توکيو پس از انقلاب است
وي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني را پايه‌گذار روابط تهران و توکيو در دوران پس از انقلاب دانست و اظهار داشت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در زماني که رياست مجلس را برعهده داشت، سفري به ژاپن انجام داد و بناي روابط جديد دو کشور در آن سفر پي‌ريزي شد که اين روابط تا به امروز، افتان و خيزان ادامه داشته است.
اين تحليلگر مسائل سياست خارجي ادامه داد: مردم دو کشور به ويژه مردم ايران، نگاه مثبتي به ژاپن داشته و به اين کشور به عنوان يک کشور دوست ياد مي‌کنند. هزاران ايران در سال‌هاي گذشته به ويژه در دهه 60 و 70، براي کار به ژاپن مي‌رفتند و به عبارتي مي‌توان گفت که يک نوع ارتباط نزديک فرهنگي و مردمي ميان دو ملت ايران و ژاپن وجود دارد.
**ژاپن مي‌خواهد روابطش با ايران تحت تاثير تنش‌ها قرار نگيرد
ساداتيان با اشاره به روابط استراتژيک ژاپن و آمريکا تصريح کرد: نکته مهمي که وجود دارد اين است که ژاپن و آمريکا بعد از جنگ جهاني دوم، داراي روابط استراتژيکي با يکديگر بوده و آمريکايي‌ها داراي نفوذ زيادي در اين کشور هستند. آنها پايگاه‌هاي متعددي در اين کشور دارند. اين ارتباطات به گونه‌اي است که مي‌توان گفت ژاپن پيوند عميقي با آمريکا دارد و آمريکا، يکي از بازارهاي اصلي صادراتي کالاهاي ژاپني است.
وي با تاکيد بر اينکه با وجود روابط نزديک و استراتژيک توکيو و واشنگتن، ژاپن تلاش کرده است روابطش با ايران، تحت تاثير روابط ايران و آمريکا قرار نگيرد، خاطرنشان کرد: تلاش ژاپن محفوظ نگه داشتن روابط تهران و توکيو به دور از دخالت‌هاي بازيگر ثالث است هرچند که نمي‌توان گفت ژاپني 100 درصد به اين خواسته رسيده و در مواقعي هم ديده‌ايم که تنش‌هاي ايران و آمريکا در روابط ژاپن با ايران اثرگذار بوده است.
**افزايش قيمت نفت لطمات شديدي به اقتصاد ژاپن وارد مي‌کند
اين ديپلمات سابق کشورمان با بيان افزايش تنش‌هاي ايران و آمريکا هم ‌اکنون در روابط تهران و توکيو نيز تاثيرگذار گذاشته است، اظهار داشت: ژاپن به صورت سنتي، از خريداران عمده و بزرگ نفت ايران بوده است. پس از خروج يکجانبه آمريکا از برجام و اعمال مجدد تحريم‌‌ها عليه کشورمان، دولت آمريکا معافيت‌هاي نفتي را به هشت کشور براي واردات نفت از ايران صادر کرد که توکيو يکي از آن کشورها بود اما اکنون دولت آمريکا، آن معافيت‌ها را تمديد نکرده و تهديد به تنبيه و تحريم کشورهاي خريدار نفت از ايران کرده‌است .
ساداتيان افزود: اين مسئله موجب نگراني‌هاي شديدي در ميان ژاپني‌ها شده است چرا که اعمال مجدد تحريم‌ها و تلاش‌هاي ايالات متحده براي به صفر رساندن نفت ايران، موجب شده تا قيمت نفت افزايش يابد و در صورتي که قيمت نفت از 100 دلار بيشتر شود، آنگاه لطمات شديدي به اقتصاد ژاپن وارد مي‌شود جدا از آنکه از چه کشوري نفت خريداري کند.
** ژاپني‌ها درصدد ميانجيگري ميان ايران و آمريکا هستند
وي با بيان اينکه تلاش ژاپني‌ها جلوگيري از افزايش تنش‌ها ميان ايران و آمريکا است، عنوان کرد: افزايش تنش‌ها ميان ايران و آمريکا به افزايش قيمت نفت منجر شده و مي‌تواند به گسترش ناامني در خاورميانه به عنوان بزرگترين منطقه توليدکننده نفت منجر شده که در نهايت، مي‌تواند به اقتصاد ژاپن لطمه وارد کند. به همين خاطر، ژاپني‌ها فعالتر از گذشته شده‌اند و درصدد ميانجيگري ميان تهران و واشنگتن در جهت حفظ منافع خود هستند.
اين کارشناس مسائل بين‌الملل در پاسخ به اين سوال که تلاش ژاپن براي ميانجي گري ميان ايران و آمريکا تا چه اندازه مي‌تواند اثرگذار باشد؟ يادآور شد: در تنش ميان ايران و آمريکا، ژاپن هرچند حداکثر تلاش خود را مي‌کند ولي از جايگاه رفيعي برخودار نيست و جزو حلقه اول محسوب نمي‌شود و به همين خاطر، تلاش‌هاي کشورهاي ديگر مانند روسيه، چين و اتحاديه اروپا و حتي عمان و عراق مي‌تواند اثرگذارتر باشد.
** ظريف در دفاع از منافع ايران تنهاست
ساداتيان به تلاش‌هاي ديپلماتيک ظريف براي حفظ منافع ايران هم اشاره و افزود: ظريف در دوران کنوني، يک تنه در حال پيش بردن ديپلماسي ايران است و در رهاورد در دفاع از منافع ايران، تنهاست در حالي که بهتر بود ديگر چهره‌هاي معتبر و بين‌المللي ايران نيز وارد گود شده و به او براي حفظ منافع ايران کمک کنند.
وي با بيان اينکه ظريف هم از قدرت بيان بالايي برخودار است و هم بر اصول و قواعد بين‌المللي مسلط است، گفت: اين مسئله موجب شده است تا او علاوه بر آنکه بر فشارهاي بين‌المللي غلبه پيدا کند بلکه در همه جبهه‌هاي ديپلماتيک فعال است اما بهتر بود ديگران هم به کمک او مي آمدند و کار به نحوي در ميان همه چهره‌هاي معتبر ايراني تقسيم مي‌شد.
** ظريف در نيويورک ورق را به سود ايران چرخاند
مديرکل اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به سفر چندي پيش محمد جواد ظريف به نيويورک اظهار داشت: در شرايطي که دولت ترامپ و «تيم بي» حداکثر تلاش خود را براي افزايش فشارها بر ايران هم در عرصه ديپلماسي رسمي و هم ديپلماسي عمومي انجام مي‌دهند، مشاهده مي کنيد که وزير خارجه کشورمان در نيويورک چطور ورق را به سود ايران چرخاند و هجمه شديدي را عليه «تيم بي» و در راس آنها، جان بولتون انجام داد و افکارعمومي را متوجه نقش‌آفريني آنها کرد.
ساداتيان اضافه کرد: سفر کنوني ظريف به ژاپن هم در چارچوب تلاش‌هاي دستگاه ديپلماسي براي کاستن فشارها از ايران و حفظ مناسبات ايران با دوستان خود در دوران تحريم‌ها قابل تفسير است.
سيام** م ا.ت**1751**1601**
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بن‌علوی: عمان برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا تلاش می کند

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه عمان اعلام کرد که کشورش برای آرام کردن تنش میان ایران و آمریکا تلاش می کند.

به گزارش روز جمعه روزنامه الشرق الاوسط، یوسف بن علوی در گفت وگو با المجله افزود: عمان در کنار دیگر کشورها برای آرام کردن تنش بین دو طرف تلاش می کند.
مقام عمانی خاطرنشان کرد که در حال حاضر تماس‌های فشرده ای در این رابطه وجود دارد.
وی از جامعه جهانی خواست تلاش مشترکی را برای جلوگیری از خطرات پیش از وقوع انجام دهند.
بن علوی بروز جنگ احتمالی در منطقه را خطرناک توصیف و خاطرنشان کرد که چنین جنگی در صورت وقوع می تواند برای کل جهان مشکل آفرین باشد.
وزیر خارجه عمان گفت: ایران و آمریکا خطر جنگ را درک می کنند.
بن علوی بعد از ظهر دوشنبه وارد تهران شد و مورد استقبال محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان قرار گرفت. وزیران خارجه ایران و عمان در این دیدار در مورد مسائل منطقه ای تبادل نظر کردند.
وی درباره سفرش به تهران گفت: این سفر همانند دیدارهای متداول میان دو کشور بوده اما در شرایط حساسی صورت گرفت و با توجه به روابط مسقط و تهران این دیدار را مفید می دانم.
شبد**1480**1379

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۴۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میانجیگری و مساعی جمیله در روابط کشور‌ها چه نقشی دارد؟
 • از سوئیس تا عراق٬ کشورهای میانجی
 • یوسف بن علوی وساطت مسقط میان تهران و واشنگتن را نه تکذیب کرد و نه تایید
 • موضع معاون رئیس‌جمهور ترکیه در قبال تنش‌ها میان آمریکا و ایران
 • تلاش همه کشورها برای تنش زدایی ایران و آمریکا
 • عمان: تلاش می‌کنیم تنش میان آمریکا و ایران را مهار کنیم
 • بن علوی وساطت مسقط میان تهران و واشنگتن را نه تکذیب و نه تایید کرد
 • مسقط برای کاهش تنش میان واشنگتن و تهران تلاش می‌کند
 • تلاش همزمان 5 کشور برای میانجی گری میان ایران و آمریکا/اعتراف پمپئو به وجود اختلاف با بولتون بر سر ایران/اظهارات ترامپ در مورد اعزام نیرو به خاورمیانه/ افزایش نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الاسد» عراق
 • تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
 • چند کشور در تلاش برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا هستند
 • پنج کشور در تلاش برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
 • تلاش ۵ کشور برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
 • تلاش پنج کشور برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
 • پنج کشور در تلاش برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا هستند
 • تشدید سردرگمی آمریکا میان سیاست های بازدارندگی و رویارویی
 • ابراز نگرانی جرمی هانت از افزایش تنش میان ایران و آمریکا
 • دلیل سفر غیرمنتظره دیپلمات‌ها به ایران
 • تورم نقطه به نقطه اردیبهشت به ۵۲.۱ درصد رسید/ هشدار ژاپن درباره تعرفه خودرو/ یک شرکت چینی دیگر در آستانه ورود به لیست سیاه آمریکا/ ارزیابی کیفی خودرو‌های سواری تولیدی در فروردین