رئیس‌جمهور گفت: بهره‌گیری از نظر قضات، وکلا و اساتید حقوقی و همچنین حضور یکی از اساتید حقوقی دانشکده حقوق برای دفاع از ملت در مجامع بین‌المللی، مایه فخر و مباهات دولت است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دیدار صمیمی با وکلا و حقوقدانان افزود: در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با حضور ۱۵ عضو و رؤسا و به ریاست رئیس جمهور آمریکا بنا بود که رئیس جمهور این کشور، ایران را در مسأله هسته‌ای محکوم کند اما ۱۴ عضو برای اولین بار در برابر رئیس شورای امنیت از ایران دفاع کردند.

وی با بیان اینکه دولت موفق شد در دادگاه لاهه در دو مقطع علیه آمریکا نظر داوران بین‌المللی را جلب کند و این افتخار حقوقی برای ملت و دولت است، گفت: اولین قدم در خصوص برجام این بود که آمریکا حق ندارد تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و این بسیار مهم است که در میدان سیاسی و حقوقی موفق بودیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در لایحه دیگر به دادگاه بین‌المللی برای مسأله تصرف غیرقانونی آمریکا در اموال بانک مرکزی و مردم ایران در قدم اول صلاحیت دادگاه به نفع ما رأی داد و در سایر دادگاه‌های دیگر در اروپا نیز چنین اتفاقی برای جمهوری اسلامی ایران افتاد.

بیشتر بخوانید

روحانی (شهریور ۹۳): همه مسئولیت مذاکرات با من است / روحانی (اردیبهشت ۹۸): در دوره اوباما، در سیاست خارجی اختیار نداشتم!

روحانی با بیان اینکه بهره‌گیری از نظر قضات، وکلا و اساتید حقوقی و همچنین حضور یکی از اساتید حقوقی دانشکده حقوق برای دفاع از ملت در مجامع بین‌المللی، مایه فخر و مباهات دولت است، تأکید کرد: باید از این توانمندی و نظرات ارزشمند حقوقدانان در مجامع بین‌المللی حقوقی بیشتر استفاده کرد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه فهم و دانش حقوقی، قدرت برای ملت و کشور و برای احقاق حقوق ایرانیان در داخل و خارج است، گفت: روزهای سخت و مشکلات جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت شروع شده است و باید از قدرت حقوقدانان در این زمینه استفاده کرد که کار آمریکا جنایت علیه بشریت است و مشکلات برای زندگی، غذا و داروی مردم ایجاد کرده است و این جنگ نه علیه دولت جمهوری اسلامی ایران بلکه علیه ملت ایران است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه بزرگترین قدرت در کشور که می‌تواند از نظام دفاع و حراست و همچنین حکومت و دولت را یاری کند، مردم ایران هستند، گفت: این مردم در صورتی در کنار نظام خواهند بود که باور کنند همه به قانون احترام می‌گذارند و باید قانونی تدوین شود که مردم باور کنند آن قانون به نفع کشور، جامعه و مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تهیه و تصویب یک قانون از مجلس شروع می‌شود و باید این قانون شفاف، محکم، حساب‌شده، منطقی، برمبنای تحقیقات و در نظر گرفتن همه جوانب و پیامدها باشد، گفت: این قانون نباید به گونه‌ای باشد که تفسیرهای گوناگون و سلیقه‌ای از آن بوجود آید و مردم نیز باید آن قانون را عادلانه بدانند.

روحانی با بیان اینکه کتاب و سنت از مهم‌ترین منابع قانونگذاری در کشور هستند، اما در عناوین دیگر قانونی از فقه، عرف و منافع اقتصادی نیز استفاده می‌شود، ادامه داد: اگر وجدان عمومی همه قوانین را باور نکند و حق نداند و یا اینکه بر مبنای عدالت و منافع عمومی تدوین نشده باشد، اجرای قانون با مشکلاتی روبرو می‌شود.

وی با بیان اینکه در قضاوت، قاضی و وکیل دو طرف امر هستند، که یک دادنامه را می‌سازند، ادامه داد: اگر در زمان صدور حکم وجدان عمومی آن قانون را عادلانه نداند، دچار سختی می‌شویم و تمام جامعه نهایت امیدش به دستگاه قضا را از دست می‌دهد. مردم در مراجع قضائی به قضات و همچنین وکلا که حامی آنها هستند و با زبان قانون از حق دفاع می‌کنند، امید دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر چقدر باور مردم به قضات و وکلا و قانون افزایش یابد، آرامش مردم بیشتر می‌شود و مردم آمادگی دارند برای کشور، منافع و امنیت ملی فداکاری کنند اما اگر در ایمان و باور مردم خدشه‌ای وارد شد کار سخت و مشکل می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اساتید بزرگ حقوقی بار مسئولیت سنگین تربیت قاضی و وکیل را بر دوش دارند، گفت: بسیار مهم است که از ساعات کلاس درس حقوقی چگونه استفاده می‌کنیم و مهارت‌های لازم را به مشاوران حقوقی، وکلا و قضات ارائه دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در کلاس‌های دانشگاه‌های ایران کتاب، قانون و مقررات ارائه می‌شود و بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان، دانش حقوقی قابل ملاحظه‌ای را دارند، گفت: اما هنگام ورود به صحنه دفاع و قضاوت با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند چرا که در کلاس‌های دانشگاهی رأی قاضی و لایحه وکیل در اختیار دانشجو نیست.

روحانی ادامه داد: لذا فارغ‌التحصیلان حقوقی عموماً با واقعیت جامعه قضائی و حقوق، فاصله دارند در حالی که در سایر کشورها از ترم دوم، دانشکده حقوق، آرا دادگاه و لایحه وکلا را برای نقد و بررسی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه لایحه شفافیت از افتخارات دولت دوازدهم است، گفت: امیدواریم فضایی را در قانون بوجود آوریم که همه سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و همچنین بخش‌های مختلف دستگاه‌های قضائیه و مقننه کارهای انجام شده را به صورت شفاف در اختیار مردم قرار دهند تا علاقمندان هم ببینند و قضاوت کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه وجدان و افکار عمومی نیز قاضی بسیار خوبی است، تصریح کرد: البته خداوند بهترین قاضی است اما بعد از خدا افکار عمومی و وجدان افراد قاضی‌های خوبی هستند و مردم در همه حال راجع به همه مسائل قضاوت می‌کنند.

رئیس جمهور تأکید کرد: بسیار مهم است که بتوانیم آرا، افکار و قانون را برای مردم شفاف کنیم تا مردم دقیق‌تر و صحیح‌تر راجع به خود، جامعه و کشور و مسؤولان قضاوت عادلانه کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه تدوین منشور حقوق شهروندی از افتخارات دولت یازدهم است و در این منشور از همه نظرات حقوقدانان و صاحبنظران استفاده شد، ادامه داد: برخی از سران خارجی در ملاقات‌هایشان از تدوین این منشور ابراز خرسندی کردند که البته نقدهایی هم وجود دارد و من در منشور حقوق شهروندی به مردم قول دادم که آن را روزآمد کنیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: باعث افتخار است که وکلا در منشور حقوق شهروندی در کنار دولت باشند و تمام تلاش دولت این است که از افکار حقوقدانان استفاده کند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه افتخار نظام جمهوری اسلامی این است که نظام قانون بوده، گفت: اولین اقدام نظام جمهوری اسلامی بعد از رأی مردم به جمهوری اسلامی دعوت مردم پای صندوق انتخابات برای تعیین خبرگان بودتا این خبرگان قانون اساسی کشور را تدوین کنند و سپس به رأی مردم و همه پرسی بگذارند.

روحانی تأکید کرد: حکومت جمهوری اسلامی ایران حکومت قانون است و هر چه به قانون نزدیک‌تر شویم به مشروعیت نزدیک‌تر خواهیم شد و هر چه از قانون فاصله بگیریم از مشروعیت نظام و قانون فاصله گرفته‌ایم.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در ابتدای این نشست، با اشاره به اقدامات معاونت حقوقی ریاست جمهوری و تهیه لوایح مختلف از جمله لایحه شفافیت، مدیریت تعارض منافع و مسئولیت مؤسسات عمومی تأکید کرد: اداره بهتر جامعه تنها وظیفه و متوجه دولت نیست بلکه آحاد ملت بویژه جامعه حقوقی در بهبود شرایط و پیشرفت کشور نقش حائز اهمیتی دارند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به آمادگی این معاونت و جامعه حقوقی کشور برای حق مشکلات و معضلات جامعه در بخش‌های مختلف، تصریح کرد: وکلا و اساتید حقوقی نقش ویژه‌ای در کمک به دولت در طرح دعاوی حقوقی در مجامع بین‌المللی حقوقی با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برعهده داشته و از هیچ کمکی در این راستا دریغ نخواهند کرد.

جنیدی تلاش برای پیش‌بینی و تعیین ردیف بودجه برای وکلای تسخیری و معاضدتی، ساماندهی حق‌الوکاله‌ها و تلاش برای تعیین روح ملی حقوق در تقویم کشور را از جمله فعالیت‌های معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت دوازدهم عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم تا کانون‌های وکلا و دانشگاه‌ها به طور گسترده در زمینه اجرای منشور حقوق شهروندی مشارکت داشته و بکار گرفته شوند.

در این نشست جمعی از وکلا و حقوقدانان نیز به بیان نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود در بخش‌های مختلف مرتبط با کانون وکلا و حقوقدانان پرداختند.

تقدیر از دولت برای تدوین منشور حقوق شهروندی و تلاش در راستای تبیین حقوق شهروندی در جامعه، تأکید بر مشارکت عمومی مردم در مسائل کشور، لزوم تدوین نتایج دستاوردهای برجام و قدردانی از تلاش‌های دولت در مذاکرات هسته‌ای در مقابل ۶ قدرت جهانی، ضرورت شکایت از ایالات متحده آمریکا در مجامع حقوقی بین‌المللی و نیز تهیه و تصویب قطعنامه‌ای علیه اقدامات خصمانه آمریکا ضد مردم ایران و خروج از برجام، آمادگی کانون‌های وکلا به عنوان بازوی توانمند دولت برای مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌هایی که می‌توانند منشأ اثرات مثبت در کشور باشد، ضرورت بازنگری در زمینه قوانین اعطای پروانه‌های وکالت، آمادگی کانون‌های وکلا و حقوقدانان در راستای مشارکت در اجرای منشور حقوق شهروندی، توجه دولت به تقویت بنیه علمی کشور در دانشگاه‌ها و اهتمام نسبت به تربیت دانشجویان برجسته در رشته حقوق و ارائه مسائل و مشکلات صنفی وکلا و مطرح کردن طرح‌ها و برنامه‌های لازم در راستای رفع این مشکلات از جمله مطالبی بود که در این جلسه در حضور رئیس جمهور مطرح شد.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره جمهوری اسلامی حکومت روحانی قانون

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۴۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

کارگروه آنالیز کشتی گیران خارجی تشکیل شد

خبر بعدی:

دانستنی‌های چک برگشتی

چک به عنوان یکی از اسناد مهم تجاری محسوب شده که می‌تواند در خرید و فروش و معامله مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام آنی مشاور، از زمانی که چک به صورت رسمی به بازار اقتصادی معرفی شده است نقش به سزایی در معاملات داشته است. توجه کردن به قوانین چک باعث می‌شود تا بتوان از بروز مشکلات احتمالی کم کرد. یکی از مشکلات چک، مربوط به چک برگشتی و قوانین چک برگشتی است. دانستنی‌های چک برگشتی به افراد کمک می کند تا بتوانند معامله سالم‌تری داشته باشند. اگر شما در زمینه چک فعالیت دارید بهتر است تا انتها همراه ما باشید چرا که می‌خواهیم در مورد حکم جلب چک برگشتی، قوانین چک برگشتی و مجازات آن مطالبی را قرار دهیم. در بین خدماتی مثل مشاوره حقوقی آنی مشاور نیز وکلای حرفه‌ای و خبره در زمینه چک برگشتی هستند که به شما در این راه کمک می‌کنند.

حکم جلب چک برگشتی

در زمینه دانستنی‌های چک برگشتی اگر با یکی از موارد زیر روبرو شده‌اید می‌توانید چک را برگشت بزنید که در صورتی که این کار انجام بگیرد ممکن است حکم جلب چک برگشتی صادر شود:

· حساب شخص به اندازه کافی موجودی نداشته باشد.

· از طرف صاحب حساب عدم پرداخت وجه به بانک ارائه شده باشد.

· چک از حسابی که مسدود شده است صادر شده باشد.

· چک به شکل نادرست و قلم خوردگی نوشته شده باشد.

در موارد بالا می‌توان چک را برگشت زد و پس از شکایت حکم جلب چک برگشتی را از مراجع قضایی دریافت کرد. طبق قانون اسلامی مهلت شکایت کیفری علیه صادر کننده چک دو دوره ۶ ماهه است. توجه کنید که چک برگشتی دارای قوانین مخصوص به خود است و در صورتی که قصد شکایت دارید باید قوانین چک برگشتی را به صورت کامل فرا بگیرید تا بتوانید مراحل را به درستی طی کنید.

توقیف اموال چک برگشتی

یکی از مواردی که در چک برگشتی حائز اهمیت است، این است که شخص شکایت کننده بداند که می‌تواند از اموال صادر کننده چک، به نفع خود استفاده کند که این موضوع در مطالعه دانستنی‌های چک بلامحل بیان شده است. توقیف اموال چک برگشتی از لحاظ حقوقی شامل مستثنیات دین در مورد صادر کننده چک است و هر مال و اموالی را نمی‌توان در زمینه چک برگشتی به عنوان منبع مالی به مزایده گذاشت.

 در این زمینه بهتر است با یک وکیل چک برگشتی مشورت شود. نمونه دادخواست چک برگشتی وجود داشته که می‌توانید آن را مشاهده کنید. وکیل چک برگشتی به دلیل آشنایی کامل با تمامی موارد قانونی می‌تواند به سهولت در مورد اموال شخص صادر کننده چک تصمیم گیری کند. برای انتخاب یک وکیل مناسب بهتر است به رزومه وی توجه کنید، همچنین میزان هزینه دریافتی و بازخوردهای دیگران نیز در این زمینه مؤثر است.

مجازات چک برگشتی حقوقی

قطعاً چک برگشتی اگر تکرار شود به عنوان یک جرم محسوب شده و قانون در این زمینه برخوردهای مختلفی را با صادر کننده چک انجام می‌دهد. جرم حقوقی و کیفری چک با توجه به نوع آن قابل تعیین است. باید بدانید که چک‌های حقوقی دارای قوانین مخصوص به خود است که باید به آن توجه شود. زمانی که یک چک صادر می‌شود می‌تواند افراد زیادی را درگیر مسئولیت کند که شامل صادر کننده، ظهرنویس و ضامن است.

در صورت وجود مشکلات در زمینه چک بهتر است با یک وکیل مناسب مشورت کنید و همچنین برای این که بتوانید سریع به خواسته‌ی خود برسید بهتر است یک دادگاه مناسب را انتخاب کرده و طرح دعوا کنید. مراحل رسیدگی به دعوای حقوقی در چک مختلف است و بعد از ارائه دادخواست رسمی رسیدگی می‌شود. در حال مطالعه دانستنی‌های چک برگشتی هستید، شما به عنوان شخص شکایت کننده نیازی به حضور فیزیکی در دادگاه نخواهید داشت و می‌توانید با وکیل خود مشورت کرده و تمامی مراحل را به وی بسپارید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که برای معاملات روزانه، می‌توان از چک به عنوان یک منبع مالی مناسب استفاده کرد. چک به عنوان یک سند اقتصادی محسوب شده که دارای قوانین مخصوص به خود است. دانستنی‌های چک برگشتی ما را از قوانین و جزئیات چک آگاه می‌کند تا در هنگام معامله و یا صدور چک دقت کافی را داشته باشیم. اگر از جمله افرادی هستید که روزانه چک صادر یا دریافت می‌کنید بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

در صورت بروز هر گونه مشکل و برای دریافت حق و حقوق خود بهتر است با مشاوران چک و اسناد تجاری در مجموعه حقوقی آنی مشاور مشورت کنید. چرا که مشاور کاربلد به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن به حق خود برسید.

انتهای رپرتاژ آگهی

دیگر خبرها

 • کورونا یک ویروس دموکرات است
 • دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی
 • کرونا، تک‌امیدی در محاصرۀ نگرانی‌ها
 • رمزارزها: یک چالش برای نظام حقوقی
 • تبریک رسمی روز وکیل ۹۸ + متن و عکس
 • بحران دو حکومت در افغانستان| عبدالله و غنی همزمان تحلیف برگزار می‌کند
 • افشای سوءاستفاده حکومت سعودی از هیأت فتوا برای دخالت در لیبی
 • تحقق عدالت رویکرد رویکرد محوری دستگاه قضایی است
 • لزوم برگزاری الکترونیکی انتخابات کانون وکلا
 • وکلا به قانون تمکین کردند و شکایت خود را پس گرفتند
 • قانون درباره دیدار سپاهان با پرسپولیس چه می‌گوید؟
 • فعالیت گشت مشترک تعزیرات حکومت برای مقابله با احتکار و گرانفروشی محصولات بهداشتی
 • معاون حقوقی پرسپولیس: قانون در مورد دیدار با سپاهان روشن است
 • تحقق عدالت در پرونده های قضایی نیازمند تعامل است
 • مردم، بزرگترین دشمن و خطرناک‌ترین عامل!
 • جامعه وکلا به برقراری صلح و سازش در پرونده‌های قضائی کمک کنند
 • لزوم هم‌اندیشی وکلا و قضات لرستان در یک کمیسیون مشترک
 • سومین جلسه دادگاه روح الله زم برگزار شد/ زم: اتهام افساد فی الارض را قبول ندارم
 • جزییات سومین جلسه دادگاه" زم "
?>